Advertisement

Selected Race
                                                                                                                           Page 1
                                                FINISH TIMES SORTED BY BIB NUMBER
                                                       Root River Triathlon
                                                    Houston, MN - May 19, 2018
                                                       Paddle - Bike - Run
                 Due to the multitude of starting waves, age group placements will be calculated a little later.
                     Split times will be included in the searchable results after the last biker has come in.
  No.  Name                    Age Sex City               St Time       
  ==== ======================= === === ================== == ======= 
   101 Alicia Bravo             38 F   Shakopee           MN 2:13:40 
   102 Melanie Chapel           46 F   Houston            MN 3:30:59 
   103 Sara Baumler             45 F   Lake City          MN 3:31:01 
   104 Greta Zoesch             33 F   St Paul            MN 2:32:04 
   105 Nick Bohl                35 M   St Paul            MN 2:14:54 
   106 Kellie Busse             31 F   Mankato            MN 2:19:51 
   107 Carol Clifford           62 F   Maplewood          MN 2:47:06 
   108 Timothy Speidel          58 M   Maplewood          MN 2:47:08 
   109 Kevin Dixon              54 M   Waukon             IA 1:51:44 
   110 Kramer Dixon             25 M   Cedar Falls        IA 1:57:08 
   111 Anthony Lawrence         57 M   Golden Valley      MN 1:57:48 
   112 Blake Lawrence           29 M   Golden Valley      MN 1:55:19 
   113 Brenda Sing              55 F   Rollingstone       MN 2:23:37 
   114 Mike Sing                56 M   Rollingstone       MN 2:23:37 
   115 Christopher Fierst       30 M   Oronoco            MN 2:13:11 
   116 Jane Cotton              56 F   Jamesport          MO 2:20:22 
   117 Richard Cotton           55 M   Jamesport          MO 2:11:03 
   118 Jim Grace                63 M   Albany             MO 2:05:36 
   119 Betty Grace              64 F   Albany             MO 2:18:25 
   120 Jacob Grace              28 M   Madison            WI 1:58:08 
   121 Erin Stern               37 F   Rochester          MN 2:19:30 
   123 Amber Chavie             38 F   Northfield         MN 3:41:52 
   124 Todd Thompson            62 M   Northfield         MN 3:41:53 
   125 Gabe Thompson            14 M   Northfield         MN 3:33:48 
   126 Russ Chavie              35 M   Northfield         MN 2:13:25 
   129 Gloria Olson             60 F   Minneapolis        MN 2:31:09 
   130 Peter Racer              65 M   Minneapolis        MN 2:46:23 
   133 Rachel O'Donnell         42 F   La Crosse          WI 2:54:42 
   134 Geoff O'Donnell          41 M   La Crosse          WI 2:54:42 
   135 Travis Kingsley          45 M   Caledonia          MN 2:30:24 
   137 Teresa Vanbuskirk        42 F   Brownsdale         MN 2:45:13 
   138 Brett Betthauser         16 M   Rushford           MN 2:24:45 
   139 Tanya Betthauser         39 F   Rushford           MN 2:36:28 
   140 Tyler Betthauser         12 M   Rushford           MN 2:23:03 
   141 Quintin Betthauser       11 M   Rushford           MN 2:36:22 
   142 Jasmine Schueler         16 F   Rushford           MN 2:44:51 
   144 Melissa Thompson         37 F   Houston            MN 3:09:45 
   147 Morgan Rohweder          11 M   Houston            MN 2:59:38 
   148 Steve Marciniak          52 M   Minneapolis        MN 2:39:31 
   149 Robert Goede             63 M   Minneapolis        MN 2:25:12 
   150 Leslie Stoning           33 F   Rochester          MN 2:37:12 
   151 Michael Snyder           48 M   Robbinsdale        MN 2:55:04 
   154 Mark Mason               61 M   Maplewood          MN 2:02:14 
   155 Susan Mason              59 F   Maplewood          MN 2:28:01 
   156 Rachel Mason             26 F   Maplewood          MN 1:54:48 
   157 Sarah Anderson           25 F   Maplewood          MN 2:08:43 
   158 Lucas Mason              23 M   Maplewood          MN 1:51:30 
   159 Makenzie Lamphere        24 M                      MN 2:05:14 
   160 Heidi Roth               43 F   Houston            MN 3:09:30 
   161 Kenny Meyer                 M                      MN 3:09:30 
   162 Elizabeth Greenawalt     36 F   Lake City          MN 2:03:44 
   163 David Borgerding         37 M   Northfield         MN 2:10:42 
   164 Jerry Dietenberger       43 M   Rochester          MN 2:20:45 
   165 Kelly Callan             36 F   La Crosse          WI 2:11:39 
   166 Katelyn Evenson          24 F   New Brighton       MN 2:53:27 
   167 Evan Woodard             24 M   New Brighton       MN 2:53:27 
   168 Kenzie Ness              21 F   Houston            MN 2:44:13 
   169 Ness Kim                 46 F   Houston            MN 2:40:56 
   171 Brooke Marchewka         25 F   Saint Paul         MN 2:24:23 
   172 Jim Turck                45 M   Apple Valley       MN 2:15:26 
   173 Rhoda Dobeck             36 F   La Crescent        MN 2:12:53 
   174 Jenny Weiss              40 F   Grand Meadow       MN 3:20:41 
   176 Julie Geier              40 F   Spring Valley      MN 2:31:41 
   177 Katie Lovejoy            39 F   Grand Meadow       MN 3:15:41 
   178 Marissa Lovejoy          19 F   Grand Meadow       MN 2:47:24 
   179 Amber Reid               39 F   Grand Meadow       MN 2:45:12 
   180 Chris Solheid            44 M   Minneapolis        MN 2:27:26 
   181 Sarah McLaughlin         30 F   Milwaukee          WI 2:26:27 
   182 Jim McLaughlin           30 M   Milwaukee          WI 2:23:32 
   183 Elizabeth Miller         34 F   La Crosse          WI 2:25:38 
   184 Rachael Schwartz         22 F   Minneapolis        MN 2:27:49 
   185 Daniel Burns             25 M   Minneapolis        MN 2:27:50 
   186 Heather Nagel            47 F   Red Wing           MN 2:24:24 
   187 Martha Harris            56 F   Red Wing           MN 2:24:24 
   188 Chad Mellingen           42 M   Cologne            MN 2:05:51 
   189 Hector Cerra             48 M   Rochester          MN 2:18:46 
   190 Mark Polodna             55 M   Winona             MN 1:51:59 
   191 Mike Polodna             61 M   Onalaska           WI 2:04:26 
   192 Elissa Hall              40 F   Rochester          MN 2:20:25 
   193 Carol Decklever          61 F   Rochester          MN 2:52:22 
   194 Patrick Kendrick         38 M   Bangor             WI 2:00:50 
   195 Julie Malyon             41 F   Red Wing           MN 2:24:36 
   196 Becky Larson             48 F   Red Wing           MN 2:24:36 
   197 Andres Acosta            36 M   Rochester          MN 2:28:05 
   198 Cassie Warner            55 F   St. Paul           MN 2:08:51 
   199 Steve Anstoetter         60 M   Dubuque            IA 1:54:22 
   200 Brian Lynch              43 M   Rochester          MN 2:22:33 
   201 Jeff Hightshoe           49 M   Iowa City          IA 2:45:52 
   202 Brianne Hightshoe        23 F   Rochester          MN 2:29:08 
   203 Ben Thorud               42 M   Holmen             WI 1:50:35 
   204 Jeff Peel                39 M   Caledonia          MN 2:07:27 
   205 Lori Hofmann              2 F   Brooten            MN 2:32:47 
   206 Michaela Read            24 F   St. Paul           MN 2:15:10 
   207 Julie Noyes              51 F   Willmar            MN 2:13:33 
   208 Ann Reps                 51 F   Red Wing           MN 2:12:53 
   209 Chad Dull                47 M   La Crosse          WI 2:38:27 
   210 Hannah Dull              16 F   La Crosse          WI 2:35:02 
   211 Nancy Horan              62 F   Minneapolis        MN 2:40:20 
   212 Greg Ramirez             56 M   Minneapolis        MN         
   214 Bonnie Vesper            72 F   Rochester          MN 2:25:23 
   215 Lynnanne Vesper          46 F   Ely                MN 1:59:34 
   218 Daryl Davison            61 M   Maquoketa          IA 2:11:52 
   219 Nathan Davison           36 M   Maquoketa          IA 1:52:36 
   220 Heather Stern            38 F   Holmen             WI 2:12:28 
   221 Ben Stern                37 M   Holmen             WI 2:15:20 
   222 Sharon Schroeder         47 F   Warrens            WI 2:44:26 
   223 Jeri Glick-Anderson      59 F   Roseville          MN 2:13:39 
   224 Charles Anderson         63 M   Roseville          MN 2:13:11 
   225 Patrick Moonen           50 M   Otsego             MN 2:08:41 
   226 Melissa Bistodeau        51 F   Zimmerman          MN 2:28:26 
   227 Ashley Moonen            29 F   Plymouth           MN 2:27:57 
   229 Bill Tews                65 M   Kenosha            WI 2:23:46 
   230 Kate Kampa               60 F   Minneapolis        MN 2:24:52 
   231 Peter Martin             30 M   Rochester          MN 1:58:09 
   232 Logan Anderson           23 M   Roseville          MN 1:47:07 
   234 Brian McCarty            51 M   La Crescent        MN 2:30:11 
   235 Christopher Kemp         33 M   Madison            WI 2:17:45 
   236 Mary Kemp                31 F   Madison            WI 2:46:54 
   237 Sandy Welscher           52 F   Caledonia          MN 2:41:58 
   238 Tyler Schulte            30 M   Caledonia          MN 2:26:30 
   241 Tom Harreld              57 M   Livingston         MT 2:13:53 
   242 Lisa Harreld             57 F   Livingston         MT 2:22:01 
   243 Craig Dols               45 M   Farmington         MN 2:46:22 
   244 Jay Williamson           45 M   Shorewood          MN 2:18:30 
   245 Paul Dolan               54 M   Apple Valley       MN 2:16:17 
   246 Lauren Dolan             17 F   Apple Valley       MN 2:16:17 
   247 Nick Dolan               17 M   Apple Valley       MN 2:07:47 
   248 Jodi Benusa              54 F   La Crosse          WI 2:31:44 
   249 Patrick Day              29 M   Rochester          MN 2:05:56 
   250 Quinn Seston             29 M   La Crosse          WI 2:27:00 
   252 Todd Lundberg            52 M   Houston            MN 2:00:11 
   253 Heather Lundberg         22 F   Houston            MN 2:19:12 
   254 Tammy Dickinson          48 F   Eden Prairie       MN 2:06:36 
   255 Steven Steele            56 M   Rochester          MN 2:05:17 
   256 Rebecca Hintz            35 F   Lester Prairie     MN 2:37:32 
   257 Nathan Hintz             34 M   Lester Prairie     MN 2:33:55 
   258 Mandy Cornelius          35 F   Rochester          MN 2:39:06 
   259 John Nielsen             59 M   Rochester          MN 2:18:46 
   260 Roger Degroot            73 M   Cedar Falls        IA 2:05:30 
   261 Ryan Rieger              27 M   Cedar Falls        IA 1:51:02 
   262 Andy Horst               29 M   Amherst            WI 2:00:56 
   263 Cody Bartz               31 M   Houston            MN 2:11:43 
   264 Fran Halamn              24 F   La Crosse          WI 2:14:47 
   265 Michael Bolton           52 M   Zimmerman          MN 2:22:41 
   266 Alex Bolton              30 M   East Bethel        MN 1:58:36 
   267 Matt Wenthe              45 M   Galesville         WI 2:01:42 
   268 Molly Kuisle             27 F   Minneapolis        MN 2:24:41 
   269 Tim Flynn                27 M   Minneapolis        MN 2:27:39 
   270 A. Mestad                39 F   Rochester          MN 2:10:56 
   271 Patrick Seeb             60 M   Rochester          MN 2:47:51 
   272 Shruthi Naik             34 F   Rochester          MN 2:48:00 
  results by Final Time                               results posted on:  www.finaltiming.com


                                TEAM CATEGORY
    1 John & Dave : John Stevens , Dave Farmer ,                                                1:58:07 
    2 Team Shutdown : Kathijo Jankowski , Molly Van Appledorn , Deanne Drake                    2:02:04 
    3 Team Money Creek : Ken Srock , Josh Norlien , Angela Norlien                              2:09:47 
    4 Beer Chasers : Valerie Miller , Bob Foucault , Jan Kampa-Tews                             2:30:30 
    5 Page 47 : Kristine Hutchens , Susan Anderson ,                                            2:37:38 
    6 Road Eaters : Jason Rohweder , Bekki Rohweder , Grace Rohweder                            2:59:44 
Race Summary

Date

5/19/2018

Distance

Individual Sprint

Total

0 finishers
Results Question?