Maplelag Resort, MN
3/2/2021











                                      Section 8 Nordic Ski Meet
                                           Maplelag Resort
                                            March 2, 2021
                                       VARSITY BOYS - 4.7K/5.3K
   


Place Name                  Grade Team                                Classic    Skate      Combined Time Points    
===== ===================== ===== =================================== ========== ========== ============= ====== 
    1 Logan Jensen          12    Bemidji                                9:59.93   11:41.58      21:41.51    100 
    2 Jackson Grant         12    Little Falls                          10:09.43   11:45.07      21:54.50     99 
    3 Nick Youso            12    Bemidji                               10:06.55   11:59.14      22:05.69     98 
    4 Ethan Yorek           10    Little Falls                          10:46.51   12:19.80      23:06.31     97 
    5 Connor Grant          10    Little Falls                          10:50.59   12:41.24      23:31.83     96 
    6 Ryan Cady             12    Brainerd                              11:27.50   12:27.16      23:54.66     95 
    7 Jack Mueller          10    Bemidji                               10:50.89   13:14.10      24:04.99     94 
    8 Cameron Carlton       12    Bemidji                               11:08.09   13:09.60      24:17.69     93 
    9 Nole Robertson        12    Brainerd                              11:11.02   13:07.23      24:18.25     92 
   10 Mitchell Neumann      11    Brainerd                              11:29.66   12:51.10      24:20.76     91 
   11 Seth Lindgren         11    Bemidji                               11:15.40   13:09.41      24:24.81     90 
   12 Sam Schulze           12    Bemidji                               11:10.34   13:18.85      24:29.19     89 
   13 Eli Knapp             9     Brainerd                              11:39.73   13:01.02      24:40.75     88 
   14 Louis Morrissey       10    Bemidji                               10:54.32   13:50.11      24:44.43     87 
   15 Jacob Olson           12    Brainerd                              11:44.12   13:23.43      25:07.55     86 
   16 David Ronnevik        9     Fergus Falls                          11:57.45   13:11.67      25:09.12     85 
   17 Braden Capelle        11    Brainerd                              11:58.70   13:19.62      25:18.32     84 
   18 Atticus Osborne       12    Brainerd                              12:01.02   13:36.51      25:37.53     83 
   19 Zaine Braaten         10    Moorhead                              11:36.28   14:05.10      25:41.38     82 
   20 John Bergum           12    Detroit Lakes                         12:13.04   13:31.63      25:44.67     81 
   21 Ryan Bergum           12    Detroit Lakes                         12:03.53   13:49.11      25:52.64     80 
   22 Edward Sobiech        9     Little Falls                          12:21.91   13:37.53      25:59.44     79 
   23 Jonathan Nemeth       10    Sartell Cathedral                     12:18.18   13:51.56      26:09.74     78 
   24 Angus Rustad          10    Little Falls                          12:44.21   13:28.65      26:12.86     77 
   25 Ryker Bosek           10    Alexandria                            12:30.86   14:04.43      26:35.29     76 
   26 Eli Harvala           12    Moorhead                              11:57.52   14:38.20      26:35.72     75 
   27 Max Rogers            11    Moorhead                              11:56.48   14:43.97      26:40.45     74 
   28 Aiden Hagen           12    Little Falls                          13:08.53   13:40.71      26:49.24     73 
   29 Jacob Trout           12    Detroit Lakes                         12:32.22   14:22.53      26:54.75     72 
   30 Charles Lindell       10    Sartell Cathedral                     12:02.33   14:54.30      26:56.63     71 
   31 Luke Schroeder        11    Fergus Falls                          12:58.85   14:00.77      26:59.62     70 
   32 Anders Anthonisen-Bro 11    Fergus Falls                          12:59.48   14:15.06      27:14.54     69 
   33 David Carlson         12    Trek North                            12:33.84   14:45.85      27:19.69     68 
   34 Karl Schroeder        12    St. Cloud Tech                        12:38.36   14:55.49      27:33.85     67 
   35 Nate Helgeson         11    Moorhead                              12:43.98   15:00.97      27:44.95     66 
   36 Josh Godding          11    Trek North                            12:57.54   14:54.53      27:52.07     65 
   37 Jack Struck           12    Alexandria                            12:58.14   14:56.33      27:54.47     64 
   38 Frederic Hauge        11    Moorhead                              13:08.54   15:00.80      28:09.34     63 
   39 Trygve Rux            11    Moorhead                              13:12.02   15:22.91      28:34.93     62 
   40 Zac Carlson           10    Detroit Lakes                         14:02.19   14:35.71      28:37.90     61 
   41 Owen Scanlon          10    Sartell Cathedral                     13:14.83   15:24.23      28:39.06     60 
   42 Kolsen Papon          12    Fergus Falls                          13:34.64   15:05.43      28:40.07     59 
   43 Noah Borah            12    Detroit Lakes                         13:11.07   15:42.88      28:53.95     58 
   44 Jackson Lysne         9     Fergus Falls                          14:03.75   15:05.88      29:09.63     57 
   45 Spenser Chinn         10    Alexandria                            13:31.13   15:43.95      29:15.08     56 
   46 Thomas Erickson       8     Fergus Falls                          14:02.29   15:21.41      29:23.70     55 
   47 Kyle Feldhake         12    Alexandria                            13:19.43   16:09.61      29:29.04     54 
   48 Bryant Johnson        12    Alexandria                            13:36.58   15:57.37      29:33.95     53 
   49 Sam Brewer            12    St. Cloud Apollo-Sauk Rapids Rice     14:49.02   14:47.52      29:36.54     52 
   50 Bennett Wirth         12    Alexandria                            14:11.94   15:24.69      29:36.63     51 
   51 Sam Wielenberg        10    Trek North                            14:30.40   15:18.69      29:49.09     50 
   52 Andrew Garcia         9     Willmar                               14:18.74   15:31.54      29:50.28     49 
   53 Oliver Thorson        10    Fergus Falls                          14:38.04   15:23.26      30:01.30     48 
   54 Evan Mickelson        12    Moorhead                              13:47.99   16:37.98      30:25.97     47 
   55 Aidan Kuhn            11    St. Cloud Apollo-Sauk Rapids Rice     14:44.25   15:43.71      30:27.96     46 
   56 Nathan Halstead       12    Alexandria                            13:04.80   17:31.87      30:36.67     45 
   57 Ethan Logeman         12    St. Cloud Apollo-Sauk Rapids Rice     15:23.22   15:19.29      30:42.51     44 
   58 Lgan Holm             12    St. Cloud Tech                        14:20.53   16:27.73      30:48.26     43 
   59 Jacob Vogel           10    St. Cloud Tech                        15:15.22   16:04.60      31:19.82     42 
   60 Mark Amundson         12    Sartell Cathedral                     15:51.71   15:52.79      31:44.50     41 
   61 Tony Preusser         12    St. Cloud Tech                        16:12.81   15:39.63      31:52.44     40 
   62 Matt Wielenberg       9     Trek North                            15:54.67   16:28.93      32:23.60     39 
   63 Hank Spangler         8     Trek North                            16:16.28   16:15.76      32:32.04     38 
   64 Evan Thomas           10    Detroit Lakes                         14:47.09   18:45.66      33:32.75     37 
   65 Jacob Peterson        9     Willmar                               16:25.71   17:33.32      33:59.03     36 
   66 Dawson Fagerlie       12    Detroit Lakes                         16:14.34   18:29.43      34:43.77     35 
   67 Timothy Halvorson     8     Willmar                               17:02.45   17:46.87      34:49.32     34 
   68 Anthony Berndt        11    Sartell Cathedral                     17:26.64   19:04.05      36:30.69     33 
   69 Mateo Engan           9     Willmar                               17:28.92   19:18.81      36:47.73     32 
   70 Luca Bruening         12    Trek North                            16:53.00   20:20.88      37:13.88     31 
   71 Gunnar Jacobson       9     St. Cloud Apollo-Sauk Rapids Rice     19:25.38   18:21.28      37:46.66     30 
   72 Simon Thompson        10    St. Cloud Apollo-Sauk Rapids Rice     22:04.66   21:01.90      43:06.56     29 

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   385  Bemidji                            
=============================================
  1    100  Logan Jensen                    
  2     98  Nick Youso                      
  3     94  Jack Mueller                    
  4     93  Cameron Carlton                 
  5   ( 90) Seth Lindgren                   
  6   ( 89) Sam Schulze                     
  7   ( 87) Louis Morrissey                 

  2.   371  Little Falls                       
=============================================
  1     99  Jackson Grant                   
  2     97  Ethan Yorek                     
  3     96  Connor Grant                    
  4     79  Edward Sobiech                  
  5   ( 77) Angus Rustad                    
  6   ( 73) Aiden Hagen                     

  3.   366  Brainerd                           
=============================================
  1     95  Ryan Cady                       
  2     92  Nole Robertson                  
  3     91  Mitchell Neumann                
  4     88  Eli Knapp                       
  5   ( 86) Jacob Olson                     
  6   ( 84) Braden Capelle                  
  7   ( 83) Atticus Osborne                 

  4.   297  Moorhead                           
=============================================
  1     82  Zaine Braaten                   
  2     75  Eli Harvala                     
  3     74  Max Rogers                      
  4     66  Nate Helgeson                   
  5   ( 63) Frederic Hauge                  
  6   ( 62) Trygve Rux                      
  7   ( 47) Evan Mickelson                  

  5.   294  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     81  John Bergum                     
  2     80  Ryan Bergum                     
  3     72  Jacob Trout                     
  4     61  Zac Carlson                     
  5   ( 58) Noah Borah                      
  6   ( 37) Evan Thomas                     
  7   ( 35) Dawson Fagerlie                 

  6.   283  Fergus Falls                       
=============================================
  1     85  David Ronnevik                  
  2     70  Luke Schroeder                  
  3     69  Anders Anthonisen-Brown         
  4     59  Kolsen Papon                    
  5   ( 57) Jackson Lysne                   
  6   ( 55) Thomas Erickson                 
  7   ( 48) Oliver Thorson                  

  7.   250  Sartell Cathedral                  
=============================================
  1     78  Jonathan Nemeth                 
  2     71  Charles Lindell                 
  3     60  Owen Scanlon                    
  4     41  Mark Amundson                   
  5   ( 33) Anthony Berndt                  

  7.   250  Alexandria                         
=============================================
  1     76  Ryker Bosek                     
  2     64  Jack Struck                     
  3     56  Spenser Chinn                   
  4     54  Kyle Feldhake                   
  5   ( 53) Bryant Johnson                  
  6   ( 51) Bennett Wirth                   
  7   ( 45) Nathan Halstead                 

  9.   222  Trek North                         
=============================================
  1     68  David Carlson                   
  2     65  Josh Godding                    
  3     50  Sam Wielenberg                  
  4     39  Matt Wielenberg                 
  5   ( 38) Hank Spangler                   
  6   ( 31) Luca Bruening                   

 10.   192  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     67  Karl Schroeder                  
  2     43  Lgan Holm                       
  3     42  Jacob Vogel                     
  4     40  Tony Preusser                   

 11.   172  St. Cloud Apollo-Sauk Rapids Rice  
=============================================
  1     52  Sam Brewer                      
  2     46  Aidan Kuhn                      
  3     44  Ethan Logeman                   
  4     30  Gunnar Jacobson                 
  5   ( 29) Simon Thompson                  
  6   ( 28) Aiden Rohde                     

 12.   151  Willmar                            
=============================================
  1     49  Andrew Garcia                   
  2     36  Jacob Peterson                  
  3     34  Timothy Halvorson               
  4     32  Mateo Engan                     



Results by Pickle Events -- http://www.pickleevents.com