Giants Ridge, MN
3/11/2021











                                                                       
 
 
                  MSHSL STATE MEET - CLASSIC RESULTS - BOYS
                                GIANTS RIDGE
                           03/12/21 - 4 Kilometers
 
 Place Bib  Name                    Grade Team                Time       
 ===== ==== ======================= ===== =================== ======= 
     1  620 Roger Anderson             12 Robbinsdale Armstro 10:38.0 
     2  604 Victor Sparks              12 Minneapolis Southwe 10:40.9 
     3  633 Jonathan Clarke            11 Bloomington Jeffers 10:43.4 
     4  613 Jackson Grant              12 Little Falls        10:48.5 
     5  616 Declan Hutchinson          12 Marshall School, Du 10:48.8 
     6  614 Colin Freed                12 Wayzata             10:50.0 
     7  617 Jasper Johnston            12 Ely                 10:51.0 
     8  610 Benon Brattebo             10 Eden Prairie        10:55.5 
     9  621 Cooper Camp                11 Minneapolis Southwe 10:56.9 
    10  612 Noah Erickson              11 Forest Lake         10:58.0 
    11  655 Owen Lindseth              11 Minneapolis Southwe 11:06.1 
    12  628 Andrew Defor               10 Edina               11:07.0 
    13  623 Isak Nightingale           11 Mounds Park Academy 11:07.2 
    14  618 Ben Lewis                  10 Blaine              11:08.6 
    15  607 Nick Youso                 12 Bemidji             11:08.7 
    16  606 Ethan Hebert               11 Forest Lake         11:09.2 
    17  678 Hayden Zoll                10 Lakeville           11:11.4 
    18  602 Benjamin Bauer             12 Cloquet-Esko-Carlto 11:12.7 
    19  624 Davis Isom                 10 St. Paul Highland P 11:15.5 
    20  627 Drew Sampson               12 Forest Lake         11:20.4 
    21  619 Logan Jensen               12 Bemidji             11:20.7 
    22  648 Jonathan Hudrlik           12 Forest Lake         11:21.1 
    23  631 Ian Morse                  11 Duluth East         11:21.7 
    24  611 Myles Brown                11 Maple Grove         11:23.1 
    25  647 Miguel Fresco-Hanlon       11 Minneapolis Southwe 11:25.0 
    26  657 Nico Alexander             11 Minneapolis Washbur 11:27.7 
    27  609 Evan O'Connor              10 Prior Lake          11:28.1 
    28  601 Otto Schmidt               12 St. Paul Highland P 11:28.8 
    29  638 Peter Manolis              12 Mounds Park Academy 11:29.3 
    30  630 Ethan Yorek                10 Little Falls        11:31.3 
    31  608 Daniel McCollor             9 Wayzata             11:32.6 
    32  622 Magnus O'Connor            12 Prior Lake          11:34.7 
    33  681 Aj Hemink                  11 Minnetonka          11:34.7 
    34  605 Sam Folland                10 Northfield          11:39.0 
    35  625 Miles Miner                 9 Orono               11:39.6 
    36  641 Ryan Cady                  12 Brainerd            11:39.8 
    37  644 Torstein Derauf            12 Duluth East         11:41.5 
    38  615 Charlie Ostergren          11 St. Paul Central    11:44.1 
    39  667 Simon Long                 10 Duluth East         11:44.3 
    40  636 Matej Cervenka             10 Grand Rapids        11:47.1 
    41  603 Nicholas Trzynka           12 Osseo               11:47.1 
    42  642 Soren Davidson             12 Minnehaha Academy,  11:47.8 
    43  725 Colton Warner              10 Eden Prairie        11:52.3 
    44  658 Isaac Fink                 12 Duluth Denfeld      11:53.5 
    45  632 Will Carlen                12 Minnehaha Academy,  11:53.5 
    46  707 Mason Martin               12 Eden Prairie        11:54.4 
    47  697 Connor Holm                12 Eden Prairie        11:57.5 
    48  626 Tom Beyer                  12 Prior Lake          11:58.4 
    49  694 Anthony Hilligoss          11 Eden Prairie        11:58.9 
    50  669 Nole Robertson             12 Brainerd            11:59.3 
    51  639 Noah Kaster                11 Wayzata             12:00.3 
    52  679 Danny Walsh                12 St. Louis Park      12:01.4 
    53  674 Benjamin Scheller          12 Chaska-Chanhassen   12:01.9 
    54  640 Vaughn Ruska               12 Osseo               12:02.9 
    55  673 Aiden Vanstraten           10 Proctor/hermantown  12:05.1 
    56  660 Leif Sicora                12 Robbinsdale Armstro 12:06.1 
    57  676 Mitchell Neumann           11 Brainerd            12:06.9 
    58  629 Tommy Mulford              11 Mora                12:08.9 
    59  666 Brenden Hyvare             10 Wayzata             12:09.0 
    60  692 Tommy Simmonds              9 Prior Lake          12:11.7 
    61  686 Martin Brice               12 Northfield          12:12.2 
    62  646 Parker Koland              11 Maple Grove         12:12.8 
    63  659 Samuel Marshall            12 Eagan               12:13.3 
    64  637 Michael Marshall           12 Eagan               12:13.4 
    65  704 Eli Knapp                   9 Brainerd            12:13.5 
    66  682 Alex Heidorn               12 Rogers              12:14.0 
    67  654 Matthew Broderson          10 Maple Grove         12:14.5 
    68  718 Preston Langland           12 Wayzata             12:16.0 
    69  645 Noah Breker                10 Robbinsdale Armstro 12:16.2 
    70  652 Alex Omodt                 10 Robbinsdale Armstro 12:16.7 
    71  689 Ryan Houseman              10 Forest Lake         12:19.3 
    72  721 Patrick Grunklee           10 Isd 196             12:19.6 
    73  656 Gabriel Pointer            11 Ely                 12:20.0 
    74  651 Arlan Hegenbarth           11 Eagan               12:20.3 
    75  634 Connor Grant               10 Little Falls        12:20.9 
    76  643 Samuel Abbott              12 Eagan               12:21.1 
    77  755 Oliver Miatke              10 Duluth East         12:21.5 
    78  698 Ryan Davis                 12 Rogers              12:21.6 
    79  690 Danny Shope                11 St. Louis Park      12:21.9 
    80  635 Elijah Harris              11 St. Paul Central    12:24.7 
    81  664 Kirk Carlson               11 Maple Grove         12:24.9 
    82  671 Derek Waddick              11 Minneapolis Washbur 12:26.6 
    83  672 Lucas Liabraaten           11 Anoka               12:26.9 
    84  724 Lance Nemecek              11 Mound Westonka      12:28.5 
    85  705 Louis Morrissey            10 Bemidji             12:28.6 
    86  700 Gabe Smit                  12 Prior Lake          12:29.2 
    87  717 Nick Holton                10 Tartan              12:29.6 
    88  730 Ethan Koland               12 Eden Prairie        12:31.2 
    89  677 Elliott Norton-Bower       12 St. Paul Central    12:32.0 
    90  680 Aaron Casey                10 Coon Rapids         12:32.0 
    91  743 Luke Jenneke               10 Wayzata             12:33.1 
    92  716 Sam Rabaey                 12 Hastings            12:35.1 
    93  752 Owen Hansmann              12 Robbinsdale Armstro 12:35.4 
    94  711 Rory Briggs                10 Winona              12:35.5 
    95  665 Cody West                  10 Minneapolis South   12:35.7 
    96  691 Hayden O'Connor            12 Rogers              12:37.0 
    97  710 Paavo Rova                  9 Duluth East         12:38.2 
    98  699 Cale Prosen                11 Cloquet-Esko-Carlto 12:38.3 
    99  662 Adam Swanson               12 St. Paul Central    12:39.3 
   100  649 Finn Christiansen           9 Minnehaha Academy,  12:40.6 
   101  670 Hootie Hage                 9 Prior Lake          12:41.6 
   102  733 Simon White                11 Hopkins             12:42.6 
   103  708 Aj Back                     9 Rogers              12:43.4 
   104  722 Aj Maijala                 12 Cloquet-Esko-Carlto 12:43.6 
   105  661 Cameron Carlton            12 Bemidji             12:43.8 
   106  709 Boden Sundell               9 Robbinsdale Armstro 12:44.4 
   107  685 Ben Martin                 10 St. Paul Highland P 12:44.7 
   108  695 Josh Sanders               12 Cloquet-Esko-Carlto 12:45.9 
   109  683 Max Gohman                 12 St. Louis Park      12:46.4 
   110  684 Carl Morse                  9 Duluth East         12:46.6 
   111  663 Alex Hulteen               11 Stillwater          12:47.1 
   112  703 Sam Moberg                 11 Forest Lake         12:48.2 
   113  713 Miles Fischer              10 Cloquet-Esko-Carlto 12:48.4 
   114  728 Matt Krummel               12 Tartan              12:48.5 
   115  715 Jacob Olson                12 Brainerd            12:49.3 
   116  702 Lance Georgeson            10 St. Paul Highland P 12:51.3 
   117  675 Jacob Kensy                 9 Forest Lake         12:53.3 
   118  653 Declan Rodefeld            12 Irondale            12:54.1 
   119  668 Simon Alexander            12 Irondale            12:54.8 
   120  723 Andy Huber                 11 Rogers              12:56.0 
   121  734 Max Reemtsma               10 St. Paul Highland P 12:58.9 
   122  650 Jack Mueller               10 Bemidji             12:59.0 
   123  712 Sage Durdle                12 White Bear Lake     13:00.3 
   124  688 Tommy Davis                12 Irondale            13:00.7 
   125  687 Seth Lindgren              11 Bemidji             13:01.5 
   126  714 Gavin Roberts              10 St. Paul Highland P 13:02.4 
   127  741 Bergen Thorson             11 Minneapolis Southwe 13:02.8 
   128  742 Henry Slater               12 Cloquet-Esko-Carlto 13:04.6 
   129  731 Colin Willemsen            10 Duluth East         13:06.1 
   130  726 Dixon Hedges               12 Minnehaha Academy,  13:07.5 
   131  719 Nick Manthei               11 Rogers              13:10.6 
   132  748 Luke Poppinga               9 Eagan               13:15.1 
   133  756 Fergus Kragenbring         10 Wayzata             13:19.6 
   134  693 Alex Pfankuch              11 St. Paul Highland P 13:19.9 
   135  745 Jordan Chopskie            10 Cloquet-Esko-Carlto 13:22.6 
   136  701 Thomas Whitehouse          11 Robbinsdale Armstro 13:22.7 
   137  696 Sam Schulze                12 Bemidji             13:25.0 
   138  738 Leo Kampen                 12 Prior Lake          13:28.4 
   139  759 Evan Lovdahl               12 Maple Grove         13:30.5 
   140  727 David Ronnevik              9 Fergus Falls        13:32.3 
   141  706 Ellis Newhouse              9 Minnehaha Academy,  13:32.4 
   142  749 Ruben Margolis             11 Minneapolis Southwe 13:34.4 
   143  747 Will Campbell               9 Rogers              13:37.1 
   144  729 Noah Besemann              10 Irondale            13:38.5 
   145  735 Isaac Mikkola              11 Maple Grove         13:41.7 
   146  736 Thomas Valusek             12 Eagan               13:43.8 
   147  740 Joe Ream                   11 Maple Grove         13:45.5 
   148  758 Aaron Luu                  10 Eagan               13:49.0 
   149  757 Stian Asper                11 St. Paul Central    13:49.5 
   150  746 Henry Norton-Bower         10 St. Paul Central    13:51.0 
   151  720 Raleigh Page               12 Eden Prairie        13:57.0 
   152  732 Edward Sobiech              9 Little Falls        13:58.3 
   153  737 Angus Rustad               10 Little Falls        14:06.6 
   154  744 Eoin McVey                 12 St. Paul Central    14:23.4 
   155  739 Tyler Merrell              12 Irondale            14:25.6 
   156  753 Ian Lee                    11 Minneapolis Southwe 14:31.0 
   157  750 Aiden Hagen                12 Little Falls        14:38.5 
   158  760 Chris Hardwick             12 Irondale            14:57.5 

   DSQ  754 John Stockard              12 Little Falls        13:20.9 
   DSQ  751 Luke O'Rourke               8 Irondale            14:39.7  

    3/12/2021  3:43PM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.MSHSL.org