Sanford Kids Tri for Health
Jackson, MN
6/23/2017

race logo










                                                  SANFORD TRI FOR HEALTH KIDS TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 23, 2017
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  179 Kade Oehlke             Sioux Falls        SD   7    1  0:44  0:33    1    3:53  0:28    1    1:53    7:29 
    2  178 Braxsten Hall           Lakefield          MN   7   11  1:02  0:59    2    4:15  0:32    4    2:12    8:57 
    3  182 Dixon Sether            Jackson            MN   6    8  1:00  1:08    4    5:15  0:29   10    2:26   10:16 
    4  174 Nicholas Haley          Alpha              MN   7    7  0:55  1:27    8    5:54  0:26    6    2:16   10:56 
    5  175 Brock Berkner           Jackson            MN   7    2  0:44  1:58    5    5:18  0:33   11    2:27   10:58 
    6  177 Jonah Espey             Dunnell            MN   7   12  1:03  2:25    3    5:07  0:29    3    2:08   11:11 
    7  173 River Engebretson       Sherburn           MN   7    4  0:50  1:05   12    7:00  0:29    2    2:03   11:24 
    8  184 Jacob Kruger            Lakefield          MN   6    5  0:53  2:08    7    5:31  0:42    5    2:13   11:25 
    9  185 Jackson Saucedo         Sioux Center       IA   6    6  0:54  2:20    6    5:24  0:37    7    2:23   11:36 
   10  187 Micah Espey             Dunnell            MN   5   14  1:26  1:36    9    6:02  0:30   12    2:40   12:13 
   11  168 Caleb Nelson            Jackson            MN   7   13  1:11  1:35   10    6:42  0:38    9    2:25   12:29 
   12  171 Joshua Botsch           Jackson            MN   7    3  0:47  1:34   14    8:04  0:33    8    2:24   13:21 
   13  144 Cade Malchow                                    5   10  1:01  1:13   13    7:59  0:43   14    2:54   13:48 
   14  143 Emmet Miller                                    5    9  1:01  2:53   11    6:58  0:28   13    2:44   14:02 
   15  167 Thomas Bidne            Jackson            MN   7   15  1:31  2:36   15   16:50  0:40   15    3:48   25:24 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  7 - UNDER
                                               15 Meter Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  142 Evelyn Degroot                                  5    4  0:52  1:03    1    4:53  0:39    1    2:15    9:39 
    2  183 Brielle Arduser         Jackson            MN   6    1  0:47  0:50    2    5:22  0:23    4    2:29    9:50 
    3  181 Kinley Vandevere        Jackson            MN   6    3  0:49  0:51    5    5:46  0:22   11    2:52   10:39 
    4  176 Lilly Nestegard         Jackson            MN   7    2  0:48  1:31    6    5:46  0:26    7    2:32   11:01 
    5  180 Gillian Andrews         Lakefield          MN   6    8  0:59  1:29    4    5:34  0:30    9    2:43   11:13 
    6  172 Amaya Mensing           Blue Earth         MN   7    5  0:52  1:40    9    6:18  0:40    2    2:16   11:44 
    7  186 Prentice Engebretson    Sherburn           MN   5   10  1:07  1:53    8    6:04  0:29    3    2:17   11:48 
    8  145 Raelyn Newhouse                                 7    7  0:56  2:36    7    5:58  0:41    5    2:29   12:39 
    9  189 Lila Knutson            Sioux Falls        SD   5    6  0:56  1:39   10    6:56  0:32    8    2:38   12:40 
   10  169 Jillian Rud             Everly             IA   7   11  1:07  2:53    3    5:28  1:10   12    2:53   13:30 
   11  188 Hailey Runck            Spring Valley      MN   5   12  1:22  2:16   11    7:48  0:36    6    2:32   14:32 
   12  170 Diane Johnson           Jackson            MN   7    9  1:01  1:35   12    9:20  0:30   10    2:48   15:12 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  223 Ryan Jencks             Wentworth          SD   9    2  0:45  0:48    1    7:43  0:19    2    3:37   13:10 
    2  207 Benjamin Botsch         Jackson            MN  10    3  0:47  0:55    2    8:55  0:23    5    4:16   15:14 
    3  212 Clay Malchow            Jackson            MN  10    4  0:48  0:55    4    9:10  0:23    9    4:28   15:42 
    4  214 Thomas Sether           Jackson            MN  10    9  0:58  1:19    3    9:07  0:23    4    4:03   15:47 
    5  226 Austin O'Reilly         Jackson            MN   9    5  0:48  0:47    8   10:26  0:18    3    3:52   16:09 
    6  208 Ryan Haley              Alpha              MN  10   10  0:59  0:57    6    9:56  0:19   10    4:34   16:43 
    7  210 Braeden Arduser         Jackson            MN  10    1  0:44  0:46   11   11:02  0:22    8    4:27   17:19 
    8  229 Cael Entriken           Jackson            MN   8    7  0:52  1:07    7   10:02  0:23   17    5:13   17:35 
    9  218 Kade Tewes              Jackson            MN  10   14  1:04  1:16   12   11:31  0:28    1    3:36   17:53 
   10  192 Thomas Liepold                                 10   12  1:00  2:04    5    9:32  0:24   13    5:00   17:58 
   11  239 Keagan Koster           Jackson            MN   8   11  0:59  1:05    9   10:52  0:29   12    4:54   18:16 
   12  236 Ayden Endreson          Jackson            MN   8   13  1:02  1:25   10   10:52  0:23   16    5:08   18:48 
   13  222 Benjamin Dahlin         Lakefield          MN  10    6  0:51  0:54   15   13:14  0:23    6    4:24   19:44 
   14  211 Kasey Storm             Jackson            MN  10   16  1:09  1:26   13   12:04  0:30   14    5:02   20:09 
   15  225 Riley Baker             Lakefield          MN   9   17  1:12  1:06   14   12:57  0:29   15    5:07   20:49 
   16  224 Kristoph Olsem          Jackson            MN   9    8  0:56  1:29   16   13:59  0:28    7    4:24   21:15 
   17  227 Alexander Mohning       Jackson            MN   9   18  1:29  0:59   17   14:40  0:29   18    5:34   23:10 
   18  195 Aiden Stewart                                   8   19  1:35  1:29   19   16:32  0:47   11    4:47   25:08 
       237 Michael Reipke          Lakefield          MN   8   15  1:07  1:19   18   16:12  2:48                      


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  8 - 10
                                               25 Meter Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  213 Alexandria Engebretson  Sherburn           MN  10    1  0:46  1:01    1    9:39  0:27    1    4:17   16:09 
    2  215 Braxton Berkner         Jackson            MN  10    2  0:48  1:22    3   11:18  0:25    4    4:44   18:36 
    3  194 Mady Wachel                                     8    5  0:54  1:13    7   12:12  0:29    2    4:23   19:09 
    4  200 Reese Anderson                                 10    8  1:04  1:44    2   11:00  0:20   13    5:14   19:21 
    5  216 Abigail Peyman          Fairmont           MN  10    6  0:59  1:13    9   12:24  0:24    6    4:58   19:57 
    6  232 Chloe Nestegard         Jackson            MN   8    9  1:05  2:06    5   12:00  0:25    7    5:01   20:34 
    7  238 Braelyn Boogerd         Jackson            MN   8   16  1:12  2:11    6   12:03  0:30    3    4:43   20:37 
    8  196 Miley Vandervere                                8   11  1:06  1:04   11   12:58  0:28    9    5:07   20:42 
    9  235 Aubrey Erickson         Lakefield          MN   8   12  1:07  1:44    8   12:22  0:24   10    5:12   20:46 
   10  230 Paylin Sether           Jackson            MN   8   20  1:14  1:13   10   12:53  0:27   14    5:20   21:05 
   11  234 Tressa Withers          Jackson            MN   8   13  1:07  1:29   14   13:30  0:25    8    5:02   21:31 
   12  217 Astrid Olsem            Jackson            MN  10    7  1:01  1:40   12   13:00  0:31   16    5:29   21:38 
   13  191 Aliza Liepold                                  10   18  1:13  2:10    4   11:27  0:33   18    6:18   21:39 
   14  209 Madilynn Singler        Lakefield          MN  10    3  0:49  1:16   13   13:29  0:24   19    6:22   22:18 
   15  221 Corynn Oye              Jackson            MN  10    4  0:52  1:16   17   15:49  0:30    5    4:47   23:11 
   16  193 Brielle Mouw                                    8   15  1:09  1:58   16   14:32  0:29   11    5:14   23:19 
   17  220 Heidi Johnson           Jackson            MN  10   10  1:05  2:39   15   13:55  0:32   17    6:14   24:22 
   18  228 Madisyn Peyman          Fairmont           MN   8   19  1:13  1:26   19   16:59  0:25   12    5:14   25:17 
   19  231 Julia Bidne             Jackson            MN   8   14  1:08  1:22   18   16:15  0:27   20    6:26   25:37 
   20  233 Macy Runck              Spring Valley      MN   8   17  1:13  2:22   20   17:38  0:31   15    5:21   27:03 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  138 Evan Mahrous            Sioux Falls        SD  11    1  0:56  0:20    1   12:20  0:22    1    5:48   19:44 
    2  134 Logan Butzon            Jackson            MN  12    5  1:17  0:50    2   14:44  0:18    2    6:45   23:52 
    3  136 Johnny Botsch           Jackson            MN  11    2  1:07  0:40    6   17:18  0:20    4    7:03   26:26 
    4  129 Skyler Andrews          Lakefield          MN  12    6  1:17  0:39    4   16:36  0:20    9    8:13   27:03 
    5  135 Tyler Hendricks         Jackson            MN  12    3  1:11  0:48    5   17:16  0:23    8    7:26   27:04 
    6  127 Matthew Haley           Alpha              MN  12    4  1:15  1:05    7   17:25  0:22    6    7:09   27:14 
    7  128 Landon Andrews          Lakefield          MN  12    8  1:20  0:33    3   16:32  0:18   12    9:51   28:32 
    8  137 Luke Anderson           Jackson            MN  11   12  1:34  0:56    8   17:51  0:16   11    8:33   29:10 
    9  131 Trysten Engebretson     Sherburn           MN  12    7  1:18  1:18    9   17:59  0:25   10    8:20   29:18 
   10  112 Benson Newhouse                                12   10  1:25  1:26   10   20:52  0:30    5    7:09   31:20 
   11  133 Dylan Withers           Jackson            MN  12   11  1:28  0:48   11   21:57  0:19    7    7:24   31:54 
   12  132 Mason Singler-Bobb      Lakefield          MN  12    9  1:23  1:17   12   22:00  0:23    3    7:01   32:02 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  111 Mia Wentzy                                     11    1  1:06  0:22    1   13:58  0:27    1    6:27   22:19 
    2  110 Katie Wentzy                                   11    5  1:12  0:31    2   14:43  0:24    2    6:38   23:27 
    3  139 Katie Hartke            Sherburn           MN  11    3  1:09  1:14    3   19:32  0:22    3    7:32   29:47 
    4  130 Mia Ruiz                Jackson            MN  12    6  1:13  1:02    4   20:43  0:22    6    9:20   32:38 
    5  126 Emma Singler            Lakefield          MN  12    2  1:08  1:04    5   25:10  0:24    5    9:04   36:49 
    6  113 Emma Haren                                     11    4  1:09  1:14    6   26:07  0:37    4    8:23   37:27 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  109 Kie Anderson                                   13    4  1:26  1:08    1   14:56  0:22    1    6:52   24:43 
    2  120 Aaron Botsch            Jackson            MN  13    1  1:09  0:55    3   16:56  0:19    3    7:32   26:50 
    3  119 Sam Johnson             Jackson            MN  14    2  1:13  1:10    2   16:32  0:36    2    7:21   26:50 
    4  125 Paul Troe               Lakefield          MN  13    3  1:14  1:35    4   18:23  0:28    4    7:38   29:15 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  13 - 14
                                                50 Meter Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Trn.1 Rank    Bike Trn.2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  124 Molly Turner            Jackson            MN  13    1  1:06  0:57    1   16:34  0:24    1    7:35   26:35 
    2  122 Olivia Anderson         Jackson            MN  13    3  1:20  1:04    2   16:36  0:24    3    8:13   27:35 
    3  123 Meta Tewes              Jackson            MN  13    2  1:11  1:43    3   18:19  0:20    2    7:45   29:16 

Total Registered:                         93
Number of Male   Finishers:               49
Number of Female Finishers:               41
Did not Finish Race or Did Not Start:      2