Sanford Adult Tri for Health -
Jackson, MN
6/24/2017

race logo










                                                 SANFORD TRI FOR HEALTH ADULT TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 24, 2017
                                               150 Yard Swim - 9.3 Mile Bike - 2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/4      62 Holly Nestegard         Jackson            MN  37 F     4  3:44  2:29  0:57    1   34:43 16.1  0:22    2   17:17  8:39   57:00 
    2   1/3      65 Jeffrey Botsch          Jackson            MN  42 M     6  3:47  2:32  1:04    3   37:40 14.8  0:28    1   16:56  8:28   59:54 
    3   2/4      54 Amber Liepold           Lakefield          MN  37 F     8  4:03  2:42  1:11    4   38:03 14.7  0:21    3   18:51  9:26 1:02:28 
    4   1/4      59 Sheri Schwalbach        Windom             MN  48 F     5  3:45  2:30  1:52    2   36:16 15.4  0:49    7   21:04 10:32 1:03:44 
    5   3/4      60 Katie Pauling           Lakefield          MN  37 F    12  5:03  3:22  1:21    5   39:02 14.3  0:27    4   20:02 10:01 1:05:53 
    6   2/3      61 Troy Timmerman          Blue Earth         MN  48 M     1  3:17  2:12  1:48    8   42:02 13.3  0:40    6   20:54 10:27 1:08:39 
    7   2/4      66 Mary Boyum                                     48 F     3  3:42  2:28  2:04    9   42:56 13.0  0:39    5   20:41 10:21 1:09:59 
    8   3/3      64 Ario Kordestani         Alpha              MN  45 M     2  3:31  2:21  2:01   11   45:50 12.2  0:43   10   23:39 11:50 1:15:42 
    9   1/1      58 Laura Timmerman         Blue Earth         MN  50 F     9  4:22  2:55  1:49   10   45:35 12.2  0:39    9   23:28 11:44 1:15:51 
   10   1/1      55 Greg Haburn             Estherville        IA  62 M    13  5:34  3:43  1:49    7   40:38 13.7  1:43   12   26:18 13:09 1:15:59 
   11   3/4      56 Penny Troe              Lakefield          MN  42 F    10  4:35  3:04  2:24    6   40:17 13.9  0:43   13   28:51 14:26 1:16:49 
   12   4/4      57 Mackenzie Erickson      Lakefield          MN  37 F    11  4:43  3:09  1:24   12   49:04 11.4  0:26    8   21:43 10:52 1:17:18 
   13   4/4      63 Charlotte Marqueste     St Paul            MN  48 F     7  4:01  2:41  2:05   13   49:37 11.2  0:45   11   25:22 12:41 1:21:48 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   67 Sandy, Jeff, and Kevin                           2  3:15  2:10  0:29    1   27:45 20.1  0:22    2   14:34  7:17   46:23 
           Sandy  , Jeff  , Kevin                                   
    2   50 Trip-a-lets (HS)                                 1  2:25  1:37  0:22    3   33:42 16.6  0:18    1   13:27  6:44   50:13 
           Hailey Handevidt , Molly Boyum , Jessica Christopher   
    3   52 Team Johnson                                     3  3:35  2:24  0:27    2   33:20 16.7  0:22    3   15:35  7:48   53:18 
           Sophie Johnson , Tracy Johnson , Sam Johnson           
    4   51 The Andrews' Boys                                4  3:53  2:35  0:24                            5   15:46  7:53   58:02 
           Landon Andrews , Joshua Andrews , Skyler Andrews       
    5   53 Diamonds (HS)                                    5  4:00  2:40  0:24    4   38:06 14.6  0:21    4   15:39  7:50   58:27 
           Jayni Anderson , Jayni Anderson , Olivia Anderson      


================================================================================================================================================
                    NON QUALIFYING RESULTS: MINI-SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Troy Timmerman          Blue Earth         MN  48 M    3:17  2:12 
    2 Ario Kordestani         Alpha              MN  45 M    3:31  2:21 
    3 Mary Boyum                                     48 F    3:42  2:28 
    4 Holly Nestegard         Jackson            MN  37 F    3:44  2:29 
    5 Sheri Schwalbach        Windom             MN  48 F    3:45  2:30 
    6 Jeffrey Botsch          Jackson            MN  42 M    3:47  2:32 
    7 Charlotte Marqueste     St Paul            MN  48 F    4:01  2:41 
    8 Amber Liepold           Lakefield          MN  37 F    4:03  2:42 
    9 Laura Timmerman         Blue Earth         MN  50 F    4:22  2:55 
   10 Penny Troe              Lakefield          MN  42 F    4:35  3:04 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Holly Nestegard         Jackson            MN  37 F   34:43 16.1 
    2 Sheri Schwalbach        Windom             MN  48 F   36:16 15.4 
    3 Jeffrey Botsch          Jackson            MN  42 M   37:40 14.8 
    4 Amber Liepold           Lakefield          MN  37 F   38:03 14.7 
    5 Katie Pauling           Lakefield          MN  37 F   39:02 14.3 
    6 Penny Troe              Lakefield          MN  42 F   40:17 13.9 
    7 Greg Haburn             Estherville        IA  62 M   40:38 13.7 
    8 Troy Timmerman          Blue Earth         MN  48 M   42:02 13.3 
    9 Mary Boyum                                     48 F   42:56 13.0 
   10 Laura Timmerman         Blue Earth         MN  50 F   45:35 12.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jeffrey Botsch          Jackson            MN  42 M   16:56  8:28 
    2 Holly Nestegard         Jackson            MN  37 F   17:17  8:39 
    3 Amber Liepold           Lakefield          MN  37 F   18:51  9:26 
    4 Katie Pauling           Lakefield          MN  37 F   20:02 10:01 
    5 Mary Boyum                                     48 F   20:41 10:21 
    6 Troy Timmerman          Blue Earth         MN  48 M   20:54 10:27 
    7 Sheri Schwalbach        Windom             MN  48 F   21:04 10:32 
    8 Mackenzie Erickson      Lakefield          MN  37 F   21:43 10:52 
    9 Laura Timmerman         Blue Earth         MN  50 F   23:28 11:44 
   10 Ario Kordestani         Alpha              MN  45 M   23:39 11:50 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   65 Jeffrey Botsch          Jackson            MN  42    3  3:47  2:32  1:04    1   37:40 14.8  0:28    1   16:56  8:28   59:54 
    2   61 Troy Timmerman          Blue Earth         MN  48    1  3:17  2:12  1:48    3   42:02 13.3  0:40    2   20:54 10:27 1:08:39 
    3   64 Ario Kordestani         Alpha              MN  45    2  3:31  2:21  2:01    4   45:50 12.2  0:43    3   23:39 11:50 1:15:42 
    4   55 Greg Haburn             Estherville        IA  62    4  5:34  3:43  1:49    2   40:38 13.7  1:43    4   26:18 13:09 1:15:59 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   62 Holly Nestegard         Jackson            MN  37    2  3:44  2:29  0:57    1   34:43 16.1  0:22    1   17:17  8:39   57:00 
    2   54 Amber Liepold           Lakefield          MN  37    5  4:03  2:42  1:11    3   38:03 14.7  0:21    2   18:51  9:26 1:02:28 
    3   59 Sheri Schwalbach        Windom             MN  48    3  3:45  2:30  1:52    2   36:16 15.4  0:49    5   21:04 10:32 1:03:44 
    4   60 Katie Pauling           Lakefield          MN  37    9  5:03  3:22  1:21    4   39:02 14.3  0:27    3   20:02 10:01 1:05:53 
    5   66 Mary Boyum                                     48    1  3:42  2:28  2:04    6   42:56 13.0  0:39    4   20:41 10:21 1:09:59 
    6   58 Laura Timmerman         Blue Earth         MN  50    6  4:22  2:55  1:49    7   45:35 12.2  0:39    7   23:28 11:44 1:15:51 
    7   56 Penny Troe              Lakefield          MN  42    7  4:35  3:04  2:24    5   40:17 13.9  0:43    9   28:51 14:26 1:16:49 
    8   57 Mackenzie Erickson      Lakefield          MN  37    8  4:43  3:09  1:24    8   49:04 11.4  0:26    6   21:43 10:52 1:17:18 
    9   63 Charlotte Marqueste     St Paul            MN  48    4  4:01  2:41  2:05    9   49:37 11.2  0:45    8   25:22 12:41 1:21:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   62 Holly Nestegard         Jackson            MN  37    1  3:44  2:29  0:57    1   34:43 16.1  0:22    1   17:17  8:39   57:00 
    2   54 Amber Liepold           Lakefield          MN  37    2  4:03  2:42  1:11    2   38:03 14.7  0:21    2   18:51  9:26 1:02:28 
    3   60 Katie Pauling           Lakefield          MN  37    4  5:03  3:22  1:21    3   39:02 14.3  0:27    3   20:02 10:01 1:05:53 
    4   57 Mackenzie Erickson      Lakefield          MN  37    3  4:43  3:09  1:24    4   49:04 11.4  0:26    4   21:43 10:52 1:17:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   65 Jeffrey Botsch          Jackson            MN  42    3  3:47  2:32  1:04    1   37:40 14.8  0:28    1   16:56  8:28   59:54 
    2   61 Troy Timmerman          Blue Earth         MN  48    1  3:17  2:12  1:48    2   42:02 13.3  0:40    2   20:54 10:27 1:08:39 
    3   64 Ario Kordestani         Alpha              MN  45    2  3:31  2:21  2:01    3   45:50 12.2  0:43    3   23:39 11:50 1:15:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   59 Sheri Schwalbach        Windom             MN  48    2  3:45  2:30  1:52    1   36:16 15.4  0:49    2   21:04 10:32 1:03:44 
    2   66 Mary Boyum                                     48    1  3:42  2:28  2:04    3   42:56 13.0  0:39    1   20:41 10:21 1:09:59 
    3   56 Penny Troe              Lakefield          MN  42    4  4:35  3:04  2:24    2   40:17 13.9  0:43    4   28:51 14:26 1:16:49 
    4   63 Charlotte Marqueste     St Paul            MN  48    3  4:01  2:41  2:05    4   49:37 11.2  0:45    3   25:22 12:41 1:21:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   55 Greg Haburn             Estherville        IA  62    1  5:34  3:43  1:49    1   40:38 13.7  1:43    1   26:18 13:09 1:15:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Laura Timmerman         Blue Earth         MN  50    1  4:22  2:55  1:49    1   45:35 12.2  0:39    1   23:28 11:44 1:15:51 

Total Registered:                         18
Total Number of Team Finishers:            5
Total Number of Individual Finishers:     13
Number of Male   Finishers:                4
Number of Female Finishers:                9
Did not Finish Race or Did Not Start:      0