Everyone's A Winner / The Best Dressed Chicken -
Kingston, JA
6/18/2017

race logo










          EVERYONE'S A WINNER / THE BEST DRESSED CHICKEN 5K & 10K
                               Hope Gardens
                           Sunday, June 18, 2017


                    ********** 10K RUN AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  3648 Melinda Renuart     F  20                    00:41:28 
    2  3576 Tricia McCatty      F  29 JAMDAMMERS         00:45:50 
    3  3716 Ophia Simmonds      F  22 ADVANCED INTEGRATE 00:46:09 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  3717 Oshane Archibald    M  24 ADVANCED INTEGRATE 00:33:43 
    2  3776 Garfield Gordon     M  20 MAVIS BANK HIGH SC 00:34:43 
    3  3718 Ryon Chambers       M  37 ADVANCED INTEGRATE 00:35:57 


                    ********** 10K RUN AWARDS **********

        ********** AGE GROUP AWARDS (Based On Net Time) **********

                 ********** FEMALE Ages 11 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3773 Tameka James        F  14 MAVIS BANK HIGH SCHOOL    00:52:51 

                  ********** MALE Ages 11 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3779 Devon Senior        M  17 MAVIS BANK HIGH SCHOOL    00:38:30 
    2  3774 Steven Anderson     M  16 MAVIS BANK HIGH SCHOOL    00:41:21 
    3  3780 Jahiel Stamp        M  13 MAVIS BANK HIGH SCHOOL    00:41:22 

                 ********** FEMALE Ages 20 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3648 Melinda Renuart     F  20                           00:41:24 
    2  3576 Tricia McCatty      F  29 JAMDAMMERS                00:45:47 
    3  3716 Ophia Simmonds      F  22 ADVANCED INTEGRATED SYSTE 00:46:08 

                  ********** MALE Ages 20 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3717 Oshane Archibald    M  24 ADVANCED INTEGRATED SYSTE 00:33:42 
    2  3776 Garfield Gordon     M  20 MAVIS BANK HIGH SCHOOL    00:34:41 
    3  3768 Henry Thomas        M  22                           00:36:39 

                 ********** FEMALE Ages 30 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3575 Jozanne Harris      F  36 JAMDAMMERS                00:48:19 
    2  3597 Jodi Johnson        F  35 DOUBLE MARCHERS           00:55:54 
    3  3707 Kishner Cowell      F  39 TFC MILE CHASERS          00:59:22 

                  ********** MALE Ages 30 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3718 Ryon Chambers       M  37 ADVANCED INTEGRATED SYSTE 00:35:56 
    2  3817 Troy Pennington     M  32                           00:38:22 
    3  3579 Ido Shilgi          M  38 JAMDAMMERS                00:46:21 

                 ********** FEMALE Ages 40 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3700 Janetta Robinson    F  42 PACERS RUNNING CLUB       00:47:40 
    2  3731 Shawn Ashman        F  40 UCT STEPPAS               00:51:48 
    3  3634 Suzette Douglas     F  45                           01:00:20 

                  ********** MALE Ages 40 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3625 Yasuyuki Koyano     M  47 PACERS RUNNING CLUB       00:39:45 
    2  3813 Gregory Barriffe    M  42                           00:40:02 
    3  3601 Shane Lawrence      M  48 DOUBLE MARCHERS           00:43:50 

                 ********** FEMALE Ages 50 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3587 Sonia Gayle         F  51                           00:53:31 
    2  3792 Audrey Smith        F  55 MAD ANDRU BOOT CAMP       00:55:23 
    3  3807 Marlene Weston      F  53 HI-LYTE                   01:02:44 

                  ********** MALE Ages 50 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3802 Patrick Lee         M  51 PACERS RUNNING CLUB       00:41:03 
    2  3770 Oral Anderson       M  55 INSTITUTE OF HIGHER LEARN 00:42:11 
    3  3744 Phillip Hyman       M  54 BANK OF JAMAICA           00:45:33 

                 ********** FEMALE Ages 60 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3699 Gleneta Kenyon      F  63 PACERS RUNNING CLUB       00:56:17 
    2  3698 Sandra Goodison     F  70 PACERS RUNNING CLUB       00:59:05 
    3  3614 Dell Wong           F  64 LYMERS                    01:02:45 

                  ********** MALE Ages 60 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  3582 David Rowe          M  64 LYMERS                    00:44:27 
    2  3704 Denzil Lewis        M  68 RUN WID IT RUNNING CLUB   00:49:04 
    3  3748 Errol Grant         M  64 SUN CITY RADIO            01:01:09 


----------------------------------------------------------------------------
                        TEAM CHAMPIONSHIP - 10K RUN
----------------------------------------------------------------------------

  1. 3:20:40 MAVIS BANK HIGH SCHOOL        (  40:08)
========================================
  1    34:41   3776 Garfield Gordon     M 20 MAVIS BANK HIGH SCHOOL         
  2    38:30   3779 Devon Senior        M 17 MAVIS BANK HIGH SCHOOL         
  3    41:21   3774 Steven Anderson     M 16 MAVIS BANK HIGH SCHOOL         
  4    41:22   3780 Jahiel Stamp        M 13 MAVIS BANK HIGH SCHOOL         
  5    44:46   3778 Kavedan McCrea      M 16 MAVIS BANK HIGH SCHOOL         

  2. 3:51:41 PACERS RUNNING CLUB           (  46:21)
========================================
  1    39:45   3625 Yasuyuki Koyano     M 47 PACERS RUNNING CLUB            
  2    41:03   3802 Patrick Lee         M 51 PACERS RUNNING CLUB            
  3    46:56   3624 Rory Dixon          M 50 PACERS RUNNING CLUB            
  4    47:40   3700 Janetta Robinson    F 42 PACERS RUNNING CLUB            
  5    56:17   3699 Gleneta Kenyon      F 63 PACERS RUNNING CLUB            

  3. 3:55:46 JAMDAMMERS                    (  47:10)
========================================
  1    45:47   3576 Tricia McCatty      F 29 JAMDAMMERS                     
  2    46:21   3579 Ido Shilgi          M 38 JAMDAMMERS                     
  3    46:53   3789 Philippe Ducornet   M 53 JAMDAMMERS                     
  4    48:19   3575 Jozanne Harris      F 36 JAMDAMMERS                     
  5    48:26   3578 Ricardo Neins       M 52 JAMDAMMERS                     

  4. 4:07:02 BANK OF JAMAICA               (  49:25)
========================================
  1    45:33   3744 Phillip Hyman       M 54 BANK OF JAMAICA                
  2    46:31   3741 Richard Brown       M 45 BANK OF JAMAICA                
  3    47:49   3745 Kimani Thomas       M 28 BANK OF JAMAICA                
  4    50:59   3743 Anthony Gayle       M 49 BANK OF JAMAICA                
  5    56:10   3742 Marcel Dyce         M 57 BANK OF JAMAICA                

  5. 4:09:13 LYMERS                        (  49:51)
========================================
  1    44:27   3582 David Rowe          M 64 LYMERS                         
  2    48:22   3692 Peter Gayle         M 49 LYMERS                         
  3    49:34   3583 Carlos Watson       M    LYMERS                         
  4    51:02   3690 Latin Edwards       M 32 LYMERS                         
  5    55:48   3694 Aubryn Eton Smith   M 56 LYMERS                         

  6. 4:09:44 RUN WID IT RUNNING CLUB       (  49:57)
========================================
  1    45:15   3701 Rohan Dawkins       M 45 RUN WID IT RUNNING CLUB        
  2    48:10   3706 Narada Wellington   M 37 RUN WID IT RUNNING CLUB        
  3    49:04   3704 Denzil Lewis        M 68 RUN WID IT RUNNING CLUB        
  4    53:17   3702 George Hall         M 43 RUN WID IT RUNNING CLUB        
  5    53:58   3703 Jermaine Lee        M 29 RUN WID IT RUNNING CLUB        

  7. 4:15:31 DOUBLE MARCHERS               (  51:07)
========================================
  1    43:50   3601 Shane Lawrence      M 48 DOUBLE MARCHERS                
  2    48:41   3599 Ecce Allen          M 36 DOUBLE MARCHERS                
  3    50:56   3757 Richard D. Hutchinson M 43 DOUBLE MARCHERS                
  4    55:54   3597 Jodi Johnson        F 35 DOUBLE MARCHERS                
  5    56:10   3674 Shackeina Clarke    F 24 DOUBLE MARCHERS                

  8. 4:22:48 GORUN RUNNING CLUB            (  52:34)
========================================
  1    46:45   3687 Ferhandi Henry      M 36 GORUN RUNNING CLUB             
  2    48:25   3688 Demar Lyle          M 30 GORUN RUNNING CLUB             
  3    50:52   3689 Gregory Tomlinson   M 59 GORUN RUNNING CLUB             
  4    51:51   3684 Marvel Austin       M 29 GORUN RUNNING CLUB             
  5  1:04:55   3685 Conrod Darby        M 31 GORUN RUNNING CLUB             

  9. 4:57:12 TRAINFITMILECHASERS           (  59:27)
========================================
  1    55:56   3725 Iyishla Campbell    M 37 TRAINFITMILECHASERS            
  2    55:58   3730 Damon Smith         M 48 TRAINFITMILECHASERS            
  3    59:34   3728 Kimray Richards     M 36 TRAINFITMILECHASERS            
  4  1:02:20   3726 Rick Case           M 46 TRAINFITMILECHASERS            
  5  1:03:24   3720 Rochelle Burnett    F 49 TRAINFITMILECHASERS            

 10. 6:47:46 CHALLENGE ACCEPTED JM         (1:21:34)
========================================
  1    55:16   3753 Tesi Scott          F 26 CHALLENGE ACCEPTED JM          
  2  1:16:50   3756 Lymano Ledgister    M 26 CHALLENGE ACCEPTED JM          
  3  1:17:56   3751 Tanisha Hibbert     F 40 CHALLENGE ACCEPTED JM          
  4  1:38:52   3754 Julianna Shields    F 46 CHALLENGE ACCEPTED JM          
  5  1:38:52   3750 Dena-Kay Edmund     F 31 CHALLENGE ACCEPTED JM