2019 MSHSL Cross Country Skiing Section 5 Meet - Boys Pursuit Results




Download Results Here

   ---------------------------------------------------------------------------
                               RESULTS -  Boy's
                     Theodore Wirth Park, Golden Valley, MN
                                    02/06/19
   ---------------------------------------------------------------------------
   BOYS TEAM SCORES
   
  1.   361  Champlin Park                   
==========================================
  1     95  Mark Scheller 11                       31:16.0      5   ( 73) Joe Eisenberg 11                       34:20.7 
  2     93  Connor Preston 11                      31:57.7      6   ( 72) Sam Rose 11                            34:30.0 
  3     90  Jack Nightingale 11                    32:24.2      7   ( 41) Jack Foss 12                           37:09.4 
  4     83  Zac Oldroyd 11                         32:58.9 
   
  2.   355  Mora                            
==========================================
  1    100  Cooper Lennox 11                       28:47.6      5   ( 70) Wilson Krueger 12                      34:52.1 
  2     89  Kaden Halverson 12                     32:34.0      6   ( 47) Dane Halverson 10                      36:17.3 
  3     88  Nathan Williams 12                     32:38.4      7   ( 37) Dylan Buckingham 11                    37:35.9 
  4     78  Tommy Mulford  9                       33:56.5 
   
  3.   353  Maple Grove                     
==========================================
  1     99  Cj Young 11                            29:22.1      5   ( 79) Sam Fjellman 11                        33:44.6 
  2     92  Charlie Caven 11                       32:15.2      6   ( 61) Isaac Mikkola  9                       35:18.9 
  3     82  Myles Brown  9                         33:13.7      7   ( 50) Parker Koland  9                       36:04.8 
  4     80  Tyler Burkum 12                        33:44.6 
   
  4.   312  Blaine                          
==========================================
  1     97  Nicholas Jacobson 12                   30:26.2      5   ( 48) Benjamin Lewis  8                      36:16.5 
  2     85  Phillip Marquardt 12                   32:57.9      6   ( 44) Isaac Sorvari 10                       36:56.2 
  3     76  Nathan Smith 11                        34:03.1      7   ( 29) Wilson Rabe 10                         38:52.3 
  4     54  Gavin Kane  9                          35:46.7 

  5.   305  Rogers (wins tie by time)                    
==========================================
  1     96  Ethan Anderson 12                      30:42.8      5   ( 42) Alex Reshetar 11                       37:05.1 
  2     87  Tyler Davis 12                         32:40.8      6   ( 40) Joseph Reshetar 11                     37:15.2 
  3     71  Alex Heidorn 10                        34:36.5      7   ( 39) Andy Huber  9                          37:19.2 
  4     51  Jacob Dirschel 12                      35:57.8 
   
  5.   305  Slp/sav                         
==========================================
  1     98  Joe Lynch 12                           30:04.1      5   ( 57) Henry Brooks 10                        35:40.1 
  2     75  Milo Keyes  9                          34:05.8      6   ( 28) Alex Knutson 11                        39:01.8 
  3     68  Owen Erickson 10                       34:54.6      7   ( 27) Luke Elsesser  9                       39:17.0 
  4     64  Collin Lief  9                         34:59.2 
   
  7.   284  Elk River/zimmerman             
==========================================
  1     91  Jadon Purcell 11                       32:21.0      5   ( 33) Matthew Binsfeld  9                    38:17.4 
  2     77  Lucas Gustafson 12                     33:59.5      6   ( 23) Cameron Lehman  9                      41:49.9 
  3     60  Miles Olofson 11                       35:24.3      7   ( 21) Reid Binsfeld  7                       42:41.0 
  4     56  Eliott Swanson  8                      35:45.0 
   
  8.   279  Coon Rapids                     
==========================================
  1     84  Josh Thoen  9                          32:58.4      5   ( 49) Peytron Martinek  8                    36:14.9 
  2     74  Jared Heida 11                         34:10.1      6   ( 30) John Przybilla 12                      38:52.2 
  3     62  Myles Gilyard 11                       35:02.4    
  4     59  Noah Christiansen 11                   35:27.8 
   
  9.   271  Andover                         
==========================================
  1     86  Blake Weiss 11                         32:41.5      5   ( 43) Tim Meados 12                          37:04.5 
  2     81  Calvin Fiala 10                        33:34.4      6   ( 38) Evan Reichers 12                       37:22.6 
  3     58  Jacob Weber 12                         35:33.4      7   ( 32) Logan Meinert 10                       38:26.4 
  4     46  Caden Hartle 11                        36:18.0 
   
 10.   269  Osseo                           
==========================================
  1     94  Nicholas Kjome 11                      31:32.8      5   ( 31) Andrew Witters 11                      38:47.9 
  2     67  Nicholas Trzynka 10                    34:55.6      6   ( 22) Austin Wallin 11                       42:13.5 
  3     63  Vaughn Ruska  10                       35:00.0      7   ( 20) Trenton Vassar 11                      43:12.0 
  4     45  Michael Hamel 12                       36:29.8 
   
 11.   229  Anoka                           
==========================================
  1     69  Jackson Hauge 12                       34:54.3      5   ( 36) Micah Hanson 10                        37:38.8 
  2     55  Josh Meinert 12                        35:46.4      6   ( 26) Colby Sandstrom 12                     39:20.0 
  3     53  Trevor Larson 11                       35:47.4      7   ( 24) Tyler Nosko  9                         41:39.9 
  4     52  Dan Pelletier 12                       35:50.8 
   
 12.   200  Park Center                     
==========================================
  1     66  Josh Reed 11                           34:55.7      5   ( 25) Nate Courchane 10                      39:29.1 
  2     65  Jonathan Christianson 11               34:57.2      6   ( 19) Johnathan Ernst 12                     43:32.5 
  3     35  Cole Beattie 10                        38:09.9      7   ( 18) Garrett Nelson 11                      44:04.5 
  4     34  Joel Nathe 11                          38:10.3 


 
 
                      SECTION 5 - SKATE RESULTS - BOYS
                             Theodore Wirth Park
                           02/06/19 - 5 Kilometers
 
 Place Bib   Name                    Grade Team                Classic  Skate   Both      Pts State    
 ===== ===== ======================= ===== =================== ======== ======= ========= === ===== 
     1   101 Cooper Lennox              11 Mora                14:46    14:01.6   28:47.6 100   TEA 
     2   102 Cj Young                   11 Maple Grove         15:40    13:42.1   29:22.1  99   IND 
     3   103 Joe Lynch                  12 Slp/sav             15:45    14:19.1   30:04.1  98   IND 
     4   104 Nicholas Jacobson          12 Blaine              16:04    14:22.2   30:26.2  97   IND 
     5   105 Ethan Anderson             12 Rogers              16:15    14:27.8   30:42.8  96   IND 
     6   106 Mark Scheller              11 Champlin Park       16:32    14:44.0   31:16.0  95   TEA 
     7   107 Nicholas Kjome             11 Osseo               16:44    14:48.8   31:32.8  94   IND 
     8   111 Connor Preston             11 Champlin Park       17:13    14:44.7   31:57.7  93   TEA 
     9   112 Charlie Caven              11 Maple Grove         17:23    14:52.2   32:15.2  92   IND 
    10   109 Jadon Purcell              11 Elk River/zimmerman 17:09    15:12.0   32:21.0  91       
    11   116 Jack Nightingale           11 Champlin Park       17:34    14:50.2   32:24.2  90   TEA 
    12   117 Kaden Halverson            12 Mora                17:35    14:59.0   32:34.0  89   TEA 
    13   113 Nathan Williams            12 Mora                17:26    15:12.4   32:38.4  88   TEA 
    14   118 Tyler Davis                12 Rogers              17:37    15:03.8   32:40.8  87       
    15   108 Blake Weiss                11 Andover             16:47    15:54.5   32:41.5  86       
    16   120 Phillip Marquardt          12 Blaine              17:45    15:12.9   32:57.9  85       
    17   110 Josh Thoen                  9 Coon Rapids         17:13    15:45.4   32:58.4  84       
    18   119 Zac Oldroyd                11 Champlin Park       17:38    15:20.9   32:58.9  83   TEA 
    19   114 Myles Brown                 9 Maple Grove         17:32    15:41.7   33:13.7  82       
    20   123 Calvin Fiala               10 Andover             17:54    15:40.4   33:34.4  81       
    21   128 Tyler Burkum               12 Maple Grove         18:17    15:27.6   33:44.6  80       
    22   121 Sam Fjellman               11 Maple Grove         17:51    15:53.6   33:44.6  79       
    23   127 Tommy Mulford               9 Mora                18:14    15:42.5   33:56.5  78   TEA 
    24   115 Lucas Gustafson            12 Elk River/zimmerman 17:34    16:25.5   33:59.5  77       
    25   132 Nathan Smith               11 Blaine              18:32    15:31.1   34:03.1  76       
    26   125 Milo Keyes                  9 Slp/sav             18:07    15:58.8   34:05.8  75       
    27   137 Jared Heida                11 Coon Rapids         18:41    15:29.1   34:10.1  74       
    28   129 Joe Eisenberg              11 Champlin Park       18:22    15:58.7   34:20.7  73   TEA 
    29   130 Sam Rose                   11 Champlin Park       18:28    16:02.0   34:30.0  72   TEA 
    30   124 Alex Heidorn               10 Rogers              18:01    16:35.5   34:36.5  71       
    31   144 Wilson Krueger             12 Mora                18:52    16:00.1   34:52.1  70   TEA 
    32   126 Jackson Hauge              12 Anoka               18:10    16:44.3   34:54.3  69       
    33   142 Owen Erickson              10 Slp/sav             18:48    16:06.6   34:54.6  68       
    34   131 Nicholas Trzynka           10 Osseo               18:29    16:26.6   34:55.6  67       
    35   139 Josh Reed                  11 Park Center         18:44    16:11.7   34:55.7  66       
    36   147 Jonathan Christianson      11 Park Center         18:55    16:02.2   34:57.2  65       
    37   135 Collin Lief                 9 Slp/sav             18:39    16:20.2   34:59.2  64       
    38   138 Vaughn Ruska               10 Osseo               18:42    16:18.0   35:00.0  63       
    39   136 Myles Gilyard              11 Coon Rapids         18:41    16:21.4   35:02.4  62       
    40   145 Isaac Mikkola               9 Maple Grove         18:52    16:26.9   35:18.9  61       
    41   133 Miles Olofson              11 Elk River/zimmerman 18:35    16:49.3   35:24.3  60       
    42   156 Noah Christiansen          11 Coon Rapids         19:26    16:01.8   35:27.8  59       
    43   134 Jacob Weber                12 Andover             18:38    16:55.4   35:33.4  58       
    44   140 Henry Brooks               10 Slp/sav             18:45    16:55.1   35:40.1  57       
    45   146 Eliott Swanson              8 Elk River/zimmerman 18:54    16:51.0   35:45.0  56       
    46   143 Josh Meinert               12 Anoka               18:51    16:55.4   35:46.4  55       
    47   150 Gavin Kane                  9 Blaine              19:05    16:41.7   35:46.7  54       
    48   148 Trevor Larson              11 Anoka               18:56    16:51.4   35:47.4  53       
    49   155 Dan Pelletier              12 Anoka               19:22    16:28.8   35:50.8  52       
    50   152 Jacob Dirschel             12 Rogers              19:12    16:45.8   35:57.8  51       
    51   149 Parker Koland               9 Maple Grove         19:01    17:03.8   36:04.8  50       
    52   153 Peytron Martinek            8 Coon Rapids         19:19    16:55.9   36:14.9  49       
    53   163 Benjamin Lewis              8 Blaine              19:50    16:26.5   36:16.5  48       
    54   157 Dane Halverson             10 Mora                19:28    16:49.3   36:17.3  47   TEA 
    55   162 Caden Hartle               11 Andover             19:42    16:36.0   36:18.0  46       
    56   159 Michael Hamel              12 Osseo               19:30    16:59.8   36:29.8  45       
    57   161 Isaac Sorvari              10 Blaine              19:41    17:15.2   36:56.2  44       
    58   141 Tim Meados                 12 Andover             18:47    18:17.5   37:04.5  43       
    59   166 Alex Reshetar              11 Rogers              20:02    17:03.1   37:05.1  42       
    60   167 Jack Foss                  12 Champlin Park       20:11    16:58.4   37:09.4  41   TEA 
    61   164 Joseph Reshetar            11 Rogers              19:50    17:25.2   37:15.2  40       
    62   151 Andy Huber                  9 Rogers              19:06    18:13.2   37:19.2  39       
    63   154 Evan Reichers              12 Andover             19:21    18:01.6   37:22.6  38       
    64   158 Dylan Buckingham           11 Mora                19:29    18:06.9   37:35.9  37   TEA 
    65   160 Micah Hanson               10 Anoka               19:36    18:02.8   37:38.8  36       
    66   176 Cole Beattie               10 Park Center         20:49    17:20.9   38:09.9  35       
    67   168 Joel Nathe                 11 Park Center         20:16    17:54.3   38:10.3  34       
    68   170 Matthew Binsfeld            9 Elk River/zimmerman 20:22    17:55.4   38:17.4  33       
    69   165 Logan Meinert              10 Andover             20:02    18:24.4   38:26.4  32       
    70   174 Andrew Witters             11 Osseo               20:41    18:06.9   38:47.9  31       
    71   173 John Przybilla             12 Coon Rapids         20:38    18:14.2   38:52.2  30       
    72   178 Wilson Rabe                10 Blaine              21:11    17:41.3   38:52.3  29       
    73   172 Alex Knutson               11 Slp/sav             20:35    18:26.8   39:01.8  28       
    74   169 Luke Elsesser               9 Slp/sav             20:16    19:01.0   39:17.0  27       
    75   171 Colby Sandstrom            12 Anoka               20:35    18:45.0   39:20.0  26       
    76   175 Nate Courchane             10 Park Center         20:47    18:42.1   39:29.1  25       
    77   179 Tyler Nosko                 9 Anoka               21:36    20:03.9   41:39.9  24       
    78   177 Cameron Lehman              9 Elk River/zimmerman 20:58    20:51.9   41:49.9  23       
    79   180 Austin Wallin              11 Osseo               22:42    19:31.5   42:13.5  22       
    80   181 Reid Binsfeld               7 Elk River/zimmerman 23:02    19:39.0   42:41.0  21       
    81   182 Trenton Vassar             11 Osseo               23:02    20:10.0   43:12.0  20       
    82   183 Johnathan Ernst            12 Park Center         23:56    19:36.5   43:32.5  19       
    83   184 Garrett Nelson             11 Park Center         24:10    19:54.5   44:04.5  18       
    2/06/2019  2:54PM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.mtecresults.com