St. Joseph, MN
5/8/2021











                           LAKE WOBEGON MARATHON
                              St. Joseph, MN
                                May 8, 2021
                                 MARATHON

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Brandon Riehm            26 M   Annandale          MN 2:36:16.08 
    2 Evan Richardson          34 M   Byron              MN 2:37:22.72 
    3 Braden Richardson        35 M   Byron              MN 2:38:04.14 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Kacy Rodamaker           23 F   Minneapolis        MN 3:13:22.23 
    2 Wanda Gau                58 F   Little Falls       MN 3:14:05.69 
    3 Katie Zirbes             33 F   Hutchinson         MN 3:17:15.72 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=============================================================================
OVERALL MALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Dan Feda                 46 M   Rochester          MN 2:38:44.48 
    2 Justin Wirth             40 M   Annandale          MN 2:56:15.27 
    3 Jeremy McJunkin          41 M   Rochester          MN 2:58:25.60 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Wanda Gau                58 F   Little Falls       MN 3:14:05.69 
    2 Meredith Kasbohm         43 F   Minneapolis        MN 3:17:21.38 
    3 Stacia Kautzer           48 F   Oronoco            MN 3:24:49.07 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  24 - UNDER
=======================================================================================
    1 Keane Nowlan             23 M   Delano             MN 3:42:48 
    2 Alex Anderson            24 M   Wadena             MN 4:35:28 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  24 - UNDER
=======================================================================================
    1 Krystal Klander          24 F   Iron               MN 3:24:26 
    2 Samantha Vancura         23 F   Minneapolis        MN 4:08:11 
    3 Emily Herdering          21 F   Freeport           MN 4:54:52 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Joseph Buchman           28 M   Saint Cloud        MN 3:45:03 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 McKenzie Buck            25 F   Burnsville         MN 3:20:02 
    2 Hillary Geipel           29 F   Sussex             WI 3:21:09 
    3 Madi Sundlof             26 F   Minneapolis        MN 3:44:58 
    4 Amanda Cassens           27 F   Saint Joseph       MN 4:04:29 
    5 Desoree Seibert          28 F   Maple Grove        MN 4:17:00 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Evan Richardson          34 M   Byron              MN 2:37:23 
    2 Ali Khalili              31 M   Minneapolis        MN 2:54:54 
    3 Tyler Trettel            33 M   Sauk Rapids        MN 3:17:04 
    4 Taylor Johnson           31 M   Sauk Rapids        MN 3:32:18 
    5 Brian Krueger            33 M   St. Louis Park     MN 3:39:39 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Katie Zirbes             33 F   Hutchinson         MN 3:17:16 
    2 Michelle Faith           34 F   Waconia            MN 3:22:02 
    3 Amanda Schilling         31 F   Saint Paul         MN 3:23:09 
    4 Kara Hepp                33 F   Cambridge          MN 3:30:56 
    5 Megan Kluczny            32 F   Byron              MN 3:31:52 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Braden Richardson        35 M   Byron              MN 2:38:05 
    2 Ben Johnson              35 M   Minneapolis        MN 2:38:37 
    3 Andrew McNamara          39 M   Goodhue            MN 3:01:13 
    4 Kogulavadana Arumaithur  39 M   Rochester          MN 3:28:36 
    5 Jesse Goerts             39 M   New Hope           MN 3:37:16 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Catherine Breiwick       38 F   Cedar              MN 3:28:10 
    2 Brianne Roby             39 F   Minneapolis        MN 3:28:58 
    3 Brittany Gilman          36 F   Saint Paul         MN 3:29:49 
    4 Rachel Gruber            38 F   Maple Grove        MN 3:32:50 
    5 Jaclyn Mendes            39 F   Mendota Heights    MN 3:37:22 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Justin Wirth             40 M   Annandale          MN 2:56:16 
    2 Jeremy McJunkin          41 M   Rochester          MN 2:58:26 
    3 Mitch Felton             43 M   Stewartville       MN 2:58:32 
    4 Michael May              41 M   Willmar            MN 3:16:16 
    5 Mike Schmitt             44 M   Rochester          MN 3:18:28 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Meredith Kasbohm         43 F   Minneapolis        MN 3:17:22 
    2 Angela Byers             41 F   Minneapolis        MN 3:25:57 
    3 Jennifer Bergstrom       42 F   Farmington         MN 3:32:35 
    4 Lauren Crepeau           41 F   Saint Paul         MN 3:35:53 
    5 Jen Dyrhaug              44 F   Blaine             MN 3:36:32 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Timm Vedder              46 M   Sartell            MN 3:10:38 
    2 Evan Roberts             46 M   Minneapolis        MN 3:14:48 
    3 Christopher Rupp         48 M   Saint Paul         MN 3:21:49 
    4 Jim Browning             49 M   Rosemount          MN 3:29:53 
    5 Matt Schneider           48 M   Saint Paul         MN 3:40:48 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Stacia Kautzer           48 F   Oronoco            MN 3:24:50 
    2 Anna Hemnes              47 F   Nashville          TN 3:44:25 
    3 Meredith Sykora          45 F   Minneapolis        MN 3:55:22 
    4 Nicole Giddings          45 F   Buffalo            MN 3:55:22 
    5 Leah Durham              45 F   Buffalo            MN 4:06:44 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Daniel Baron             54 M   Minneapolis        MN 3:09:05 
    2 Brendan Antony           50 M   Shakopee           MN 3:17:19 
    3 Brian Kiecker            54 M   Lakeville          MN 3:26:51 
    4 Russell Groebner         52 M   Mapleton           MN 3:27:06 
    5 Christopher Taylor       52 M   Rochester          MN 3:28:31 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Teresa Burlet            51 F   Sauk Centre        MN 3:49:07 
    2 Elizabeth Wateland       52 F   Sauk Rapids        MN 3:51:29 
    3 Jennifer Gilman          53 F   Pine City          MN 3:54:29 
    4 Suzanne Defoe            53 F   Minneapolis        MN 4:04:48 
    5 Karen Lewis              51 F   Saint Paul         MN 4:24:34 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Edward Jackson           55 M   Minneapolis        MN 3:00:55 
    2 Robert Day               55 M   Medina             MN 3:24:53 
    3 Fabio Rozo               56 M   Farmington         MN 3:42:13 
    4 Kebiao Yuan              56 M   Eden Prairie       MN 3:57:52 
    5 Fritz Arnason            58 M   Minneapolis        MN 4:00:26 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Mary Crookston           57 F   Lakeville          MN 4:00:16 
    2 Jayne Shelquist          56 F   Pine Island        MN 4:31:48 
    3 Anne-Marie Gonzales      57 F   Dayton             MN 4:58:19 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Art Morrow               60 M   Apple Valley       MN 3:43:04 
    2 Mark Lowder              60 M   Chanhassen         MN 3:44:39 
    3 John Schreifels          68 M   Saint Cloud        MN 4:50:33 
    4 Dan Rassier              65 M   Saint Joseph       MN 4:53:49 
    5 Bob Kovell               68 M   Saint Cloud        MN 4:58:35 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Gwen Jacobson            62 F   Rochester          MN 3:34:31 
    2 Linda Odden              63 F   Woodbury           MN 4:11:42 
    3 Constance Morley         67 F   Saint Paul         MN 5:02:05 
    4 Jody Hammre              61 F   Zimmerman          MN 5:09:30 
    5 Jeanne Hoversten         63 F   Saint Paul         MN 5:17:06 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================
    1 Glenn Carson             74 M   Hoffman Estates    IL 4:14:05 
    2 Bob Kennedy              73 M   Durham             NH 4:15:47 
    3 Don Soule                71 M   Rosemount          MN 5:50:36 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================