Buffalo, MN
6/6/2021











                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 6, 2021
                                             1/4 Mile Swim - 12.06 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/21    480 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44 M    14 11:29  2:37  1:39    1   29:59 24.1  1:21    1   17:50  5:45 1:02:17 
    2   1/11    357 Mike Buenting           Chanhassen         MN  46 M    27 12:00  2:44  1:56    2   30:16 23.9  1:18    2   18:34  5:59 1:04:02 
    3   1/26    668 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38 M     3  9:54  2:15  1:37    4   30:53 23.4  1:29    6   20:15  6:31 1:04:05 
    4   1/19    810 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30 M     2  9:29  2:10  2:12    9   33:24 21.7  1:20    5   20:06  6:29 1:06:30 
    5   2/21    387 Ryan Collison           Maple Plain        MN  40 M    17 11:38  2:39  2:12    3   30:37 23.6  1:25   15   21:49  7:02 1:07:40 
    6   2/19    707 Jacob Orvis             Minneapolis        MN  32 M    94 14:39  3:20  2:26    5   31:12 23.2  1:21    3   19:26  6:16 1:09:01 
    7   2/11    715 Yaroslav Perventsev     Richfield          MN  45 M    74 13:54  3:10  2:42    6   31:20 23.1  1:26    4   19:47  6:22 1:09:07 
    8   3/21    749 Ryan Rogers             Bemidji            MN  41 M    38 12:47  2:55  2:14    8   33:17 21.7  1:30   10   21:01  6:46 1:10:48 
    9   3/19    535 Eric Johnson            Burnsville         MN  32 M    49 13:13  3:01  2:02   18   34:12 21.2  1:09    7   20:15  6:31 1:10:48 
   10   1/10    907 Cheryl Zitur            Rogers             MN  56 F    12 11:25  2:36  2:09   13   33:46 21.4  1:30   22   22:09  7:08 1:10:57 
   11   1/11    717 Craig Peterson          Minneapolis        MN  59 M    24 11:54  2:43  1:44   15   33:49 21.4  1:13   34   23:32  7:35 1:12:09 
   12   1/17    603 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  47 F    42 12:55  2:57  2:07   11   33:26 21.6  1:23   25   22:34  7:16 1:12:24 
   13   2/26    884 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  39 M   133 16:19  3:43  2:28    7   32:01 22.6  1:44    8   20:39  6:39 1:13:09 
   14   3/26    541 John Kallemeyn          Big Lake           MN  35 M    63 13:39  3:06  2:16   20   34:21 21.1  1:38   12   21:19  6:52 1:13:11 
   15   4/26    544 Michael Karau           Rochester          MN  39 M    32 12:17  2:48  1:44   22   34:41 20.9  1:16   32   23:14  7:29 1:13:11 
   16   5/26    593 Jason Larson            Minneapolis        MN  37 M    73 13:52  3:10  2:31   24   34:48 20.8  1:24    9   20:54  6:44 1:13:28 
   17   2/11    383 Andy Clark              Northfield         MN  58 M     9 11:08  2:32  2:32   33   35:51 20.2  2:08   21   22:08  7:08 1:13:44 
   18   4/21    944 Josh Sell               Waconia            MN  42 M    56 13:31  3:05  2:56   19   34:14 21.1  1:48   14   21:32  6:56 1:13:59 
   19   5/21    309 Greg Alexander          Minneapolis        MN  43 M    21 11:47  2:41  2:22   23   34:45 20.8  1:37   37   23:39  7:37 1:14:08 
   20   1/16    424 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  35 F     6 10:37  2:25  2:25   56   37:57 19.1  1:32   16   21:55  7:04 1:14:24 
   21   6/26    777 Craig Schroeder         Dayton             MN  38 M    69 13:47  3:08  1:47   16   33:53 21.4  1:37   35   23:36  7:36 1:14:38 
   22   1/4     356 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  18 F    13 11:26  2:36  1:29   47   37:23 19.4  1:16   31   23:11  7:28 1:14:42 
   23   4/19    660 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32 M    31 12:11  2:46  2:15   27   35:17 20.5  1:47   39   23:59  7:43 1:15:27 
   24   3/11    390 Bill Corcoran           Waite Park         MN  48 M    30 12:10  2:46  1:49   10   33:26 21.6  2:14   71   26:17  8:28 1:15:53 
   25   6/21    362 Mark Byrnes             Minnetonka         MN  43 M    36 12:31  2:51  3:11   26   34:55 20.7  2:08   33   23:29  7:34 1:16:12 
   26   2/10    559 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56 F    23 11:49  2:41  1:56   35   36:07 20.0  1:33   57   24:57  8:02 1:16:20 
   27   7/21    704 Kristopher Olson        Maple Grove        MN  40 M    50 13:15  3:01  2:33   25   34:52 20.8  2:01   52   24:44  7:58 1:17:23 
   28   8/21    691 Chris Nichols           Osseo              MN  42 M    40 12:48  2:55  1:52   51   37:35 19.3  1:19   43   24:08  7:46 1:17:40 
   29   5/19    951 Jon Leny                Saint Paul         MN  32 M    44 13:01  2:58  2:28   88   39:35 18.3  1:35   13   21:19  6:52 1:17:55 
   30   1/11    337 Thomas Bergren          Blaine             MN  64 M    66 13:42  3:07  2:56   14   33:46 21.4  2:13   62   25:23  8:11 1:17:59 
   31   9/21    396 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  42 M    18 11:40  2:40  2:27   42   36:45 19.7  1:50   68   25:57  8:21 1:18:37 
   32   1/15    929 Stephanie Peterson      Saint Paul         MN  44 F    68 13:45  3:08  1:50   90   39:40 18.2  1:25   18   22:01  7:06 1:18:39 
   33   7/26    753 Russ Rosckes            Minneapolis        MN  39 M    67 13:44  3:08  3:43   45   37:02 19.5  2:20   20   22:08  7:08 1:18:55 
   34   6/19    634 Ryan Mathieu            Stillwater         MN  30 M   184 17:42  4:02  2:21   12   33:30 21.6  1:49   36   23:37  7:36 1:18:58 
   35   3/11    415 Daniel Duff             Duluth             MN  56 M    61 13:38  3:06  3:08   54   37:49 19.1  1:45   28   22:59  7:24 1:19:17 
   36   2/11    650 Audun Mikkelson         Hayward            WI  63 M    26 12:00  2:44  2:11   32   35:51 20.2  2:21   86   26:57  8:41 1:19:18 
   37   2/17    432 Jill Ellenbecker        Minneapolis        MN  48 F    76 13:59  3:11  2:14   34   35:51 20.2  1:43   66   25:45  8:18 1:19:30 
   38   1/17    880 Todd White              Saint Paul         MN  54 M     7 10:46  2:27  2:06   53   37:46 19.2  2:04   97   27:24  8:50 1:20:05 
   39   1/9     472 Ryan Grange             Bloomington        MN  28 M    79 14:09  3:13  2:56   82   39:17 18.4  1:33   26   22:36  7:17 1:20:28 
   40   2/16    347 Mollie Bousu            Bloomington        MN  36 F    53 13:24  3:03  2:56   69   38:39 18.7  1:33   42   24:06  7:46 1:20:36 
   41   1/14    874 Carole Weiland          Champlin           MN  50 F    11 11:22  2:35  2:16   31   35:46 20.2  1:55  147   29:58  9:39 1:21:14 
   42   3/10    512 Lisa Hines              Waite Park         MN  58 F    58 13:37  3:06  2:27   57   38:00 19.0  1:33   65   25:42  8:17 1:21:17 
   43   8/26    402 Timothy Dauwalter       Cologne            MN  36 M   165 17:01  3:52  2:40   17   34:09 21.2  2:24   67   25:50  8:19 1:22:02 
   44   9/26    879 Daniel Westlund         Minneapolis        MN  37 M   187 17:50  4:03  3:19   44   36:57 19.6  2:50   11   21:09  6:49 1:22:04 
   45  10/26    676 Timothy Murphy          Minneapolis        MN  38 M   156 16:50  3:50  3:15   58   38:00 19.0  1:52   23   22:12  7:09 1:22:08 
   46   1/7     353 Jake Brunn              Bovey              MN  11 M    22 11:48  2:41  1:57   99   40:12 18.0  1:47   74   26:26  8:31 1:22:09 
   47   3/16    769 Kristen Saunders        Minneapolis        MN  35 F    39 12:48  2:55  2:32   55   37:50 19.1  1:59   91   27:06  8:44 1:22:14 
   48   1/12    663 Whitney Moore           Chanhassen         MN  34 F   179 17:32  4:00  2:17   37   36:14 20.0  2:16   40   24:02  7:44 1:22:19 
   49   7/19    430 Michael Edwards         Minneapolis        MN  34 M   110 15:09  3:27  4:02   49   37:26 19.3  1:48   48   24:25  7:52 1:22:48 
   50   1/5     324 Trevor Barton           Hanover            MN  16 M    10 11:13  2:33  4:34  134   42:37 17.0  1:26   30   23:03  7:26 1:22:52 
   51  11/26    473 Brad Grayson            Andover            MN  38 M     4 10:06  2:18  3:36   93   39:55 18.1  2:33   93   27:12  8:45 1:23:20 
   52   3/17    340 Jen Birkmeier           Andover            MN  47 F   146 16:36  3:47  2:35   48   37:24 19.3  2:03   53   24:45  7:58 1:23:20 
   53   2/15    692 Sarah Nichols           Osseo              MN  43 F    37 12:47  2:55  2:02   75   39:08 18.5  1:30  109   28:04  9:02 1:23:30 
   54   2/4     331 Morgan Bell             Osseo              MN  18 F    78 14:01  3:12  2:06   77   39:09 18.5  1:27   83   26:54  8:40 1:23:35 
   55  10/21    447 Sean Fisher             Osseo              MN  44 M   100 14:51  3:23  4:11   28   35:20 20.5  2:38   78   26:39  8:35 1:23:36 
   56   2/17    925 Matt Bartell            Waconia            MN  54 M   104 15:00  3:25  2:48   39   36:36 19.8  2:36   85   26:55  8:40 1:23:53 
   57   4/11    577 Jukka Kukkonen          Saint Paul         MN  48 M    89 14:31  3:18  3:22   46   37:04 19.5  2:17   80   26:46  8:37 1:23:58 
   58   2/12    614 Maria Long              Amery              WI  34 F   139 16:28  3:45  2:54  113   40:55 17.7  1:44   24   22:20  7:12 1:24:20 
   59   4/17    305 Thu Aguirre             Minneapolis        MN  46 F   201 19:17  4:23  2:39   29   35:23 20.5  2:23   58   24:59  8:03 1:24:39 
   60   1/15    725 Andrew Prest            Champlin           MN  45 M    52 13:23  3:03  4:28   89   39:38 18.3  2:28   54   24:46  7:59 1:24:41 
   61   4/16    950 Sarah Hoffman           Minneapolis        MN  37 F   120 15:35  3:33  2:30   66   38:35 18.8  1:52   76   26:29  8:32 1:24:58 
   62   3/17    642 Shane McFadden          St. Louis Park     MN  50 M    72 13:52  3:09  3:37  106   40:31 17.9  2:49   44   24:16  7:49 1:25:02 
   63   5/17    830 Stacy Terebayza         Minneapolis        MN  48 F    20 11:45  2:41  2:42   59   38:04 19.0  3:13  136   29:24  9:28 1:25:06 
   64   4/17    892 Garrett Wilson          Edina              MN  50 M   107 15:05  3:26  3:11   40   36:41 19.7  2:24  105   27:54  8:59 1:25:13 
   65   1/9     756 George Ross             Hanover            MN  65 M   157 16:51  3:50  2:59   38   36:14 20.0  2:03   96   27:22  8:49 1:25:27 
   66   5/11    314 Peder Anderson          Prior Lake         MN  48 M    98 14:47  3:22  4:17   52   37:42 19.2  2:41   70   26:17  8:28 1:25:41 
   67  11/21    818 Steven Swedal           Becker             MN  40 M   180 17:33  4:00  4:33   86   39:24 18.4  1:31   27   22:46  7:20 1:25:45 
   68   5/17    799 Mark Sorenson           Big Lake           MN  53 M   101 14:51  3:23  2:50   60   38:05 19.0  2:04  113   28:12  9:05 1:26:00 
   69   1/2     482 Helen Gunther           Excelsior          MN  64 F   115 15:21  3:30  2:37   81   39:14 18.4  1:50   90   27:05  8:43 1:26:05 
   70   2/9     665 Andrew Moran            Minneapolis        MN  29 M    65 13:39  3:06  4:23   67   38:36 18.7  1:28  110   28:07  9:03 1:26:11 
   71   8/19    869 Nic Wasbotten           Duluth             MN  33 M   224 20:28  4:40  2:36   21   34:29 21.0  2:05   79   26:40  8:35 1:26:15 
   72   3/11    800 Brad Stahlecker         Chaska             MN  61 M    51 13:15  3:01  8:59   43   36:50 19.6  1:37   64   25:39  8:16 1:26:19 
   73   6/11    604 Alexander Leikikh       Marblehead         MA  48 M    80 14:12  3:14  3:10   73   38:47 18.7  2:40  100   27:37  8:54 1:26:25 
   74   3/9     434 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  28 M    84 14:23  3:17  2:47   68   38:37 18.7  1:57  121   28:46  9:16 1:26:28 
   75   4/11    302 Rick Abrahamson         Andover            MN  58 M    62 13:38  3:06  2:50   30   35:34 20.3  2:46  179   31:43 10:13 1:26:29 
   76   2/9     629 James Martenson         Rochester          MN  66 M   122 15:41  3:34  2:55   50   37:29 19.3  2:06  120   28:36  9:13 1:26:45 
   77   1/7     349 Laura Brennan           Minneapolis        MN  29 F    90 14:35  3:19  2:49  127   41:59 17.2  2:00   63   25:31  8:13 1:26:53 
   78   4/9     829 Nicholas Teetzel        Rogers             MN  29 M   206 19:26  4:25  2:56   63   38:20 18.9  1:58   45   24:17  7:49 1:26:55 
   79   5/11    592 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  58 M   105 15:01  3:25  3:09   78   39:09 18.5  1:52  101   27:49  8:58 1:26:59 
   80   5/9     540 Thomas Kalb             Minneapolis        MN  28 M   128 15:59  3:38  3:19   83   39:20 18.4  1:45   81   26:48  8:38 1:27:09 
   81  12/26    584 David Lambert           Minneapolis        MN  36 M    15 11:31  2:38  3:42  120   41:25 17.5  3:17   99   27:31  8:52 1:27:24 
   82   2/5     599 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  18 M   219 20:07  4:35  4:03  104   40:17 18.0  1:03   19   22:02  7:06 1:27:31 
   83   3/15    887 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  42 F   114 15:17  3:29  3:17  101   40:14 18.0  2:37   87   26:58  8:41 1:28:22 
   84   6/11    790 Wayne Siegel            Minneapolis        MN  59 M   124 15:47  3:36  3:35   61   38:07 19.0  2:44  114   28:13  9:05 1:28:24 
   85   4/11    608 Bob Leone               Plymouth           MN  64 M   103 14:54  3:23  4:39   41   36:44 19.7  3:24  126   28:57  9:19 1:28:36 
   86  13/26    923 Matt Andrews            Saint Paul         MN  36 M   108 15:07  3:26  2:57   85   39:22 18.4  2:44  118   28:30  9:11 1:28:38 
   87   2/15    888 Mike Wild               Saint Paul         MN  33 M   209 19:41  4:29  2:40   62   38:10 19.0  1:53   73   26:22  8:29 1:28:43 
   88   5/16    787 Andrea Sherban          Eden Prairie       MN  39 F    60 13:38  3:06  2:50  119   41:25 17.5  1:30  137   29:25  9:28 1:28:45 
   89   6/17    744 Dennis Rodacker         Stacy              MN  50 M    96 14:45  3:21  2:22  100   40:14 18.0  2:47  130   29:03  9:21 1:29:09 
   90  14/26    820 Bryce Swenson           Alexandria         MN  38 M    92 14:35  3:19  2:21  128   42:06 17.2  2:18  104   27:54  8:59 1:29:11 
   91  12/21    903 Jeff Zajac              Saint Paul         MN  42 M   140 16:29  3:45  3:11  152   43:47 16.5  1:31   46   24:24  7:52 1:29:20 
   92   3/4     653 Bethany Miller          Alexandria         MN  19 F   210 19:41  4:29  2:54  114   41:03 17.6  1:19   50   24:34  7:55 1:29:29 
   93  15/26    845 Dean Tonev              Buffalo            MN  36 M   214 19:56  4:32  2:33   98   40:09 18.0  1:38   60   25:17  8:09 1:29:30 
   94   3/15    579 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  48 M    34 12:26  2:50  2:18  146   43:22 16.7  2:18  132   29:10  9:24 1:29:32 
   95   1/6     751 Thomas Rohman           South Haven        MN  73 M   134 16:23  3:44  2:37   64   38:28 18.8  2:36  141   29:32  9:31 1:29:33 
   96  16/26    418 James Dunleap           Osseo              MN  38 M   160 16:58  3:52  2:57   36   36:11 20.0  2:37  164   30:54  9:57 1:29:35 
   97   7/11    509 Kevin Hileman           Rochester          MN  56 M   143 16:34  3:46  2:55   71   38:44 18.7  2:34  129   29:02  9:21 1:29:47 
   98   7/17    846 Jeff Tortelli           Saint Paul         MN  54 M    93 14:37  3:20  3:03   96   40:00 18.1  1:55  158   30:24  9:47 1:29:56 
   99   3/12    360 Rachel Busch            Buffalo            MN  32 F    19 11:42  2:40  2:18  163   44:23 16.3  2:19  138   29:26  9:29 1:30:07 
  100   9/19    385 Erik Coglianese         Burnsville         MN  33 M   205 19:22  4:25  2:44  103   40:16 18.0  2:56   56   24:53  8:01 1:30:09 
  101  17/26    537 Tyler Johnson           Albert Lea         MN  35 M   200 19:12  4:22  2:25  138   42:50 16.9  1:22   49   24:28  7:53 1:30:15 
  102   5/11    836 David Thoma             Annandale          MN  60 M    75 13:56  3:10  4:21   87   39:29 18.3  2:24  150   30:14  9:44 1:30:22 
  103   4/12    555 Beth Keskey             Buffalo            MN  31 F    83 14:21  3:16  2:55  164   44:23 16.3  1:59   94   27:16  8:47 1:30:52 
  104   7/11    759 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  47 M    97 14:46  3:22  2:59   70   38:39 18.7  2:54  178   31:41 10:12 1:30:56 
  105  13/21    659 Scott Moen              Prior Lake         MN  42 M    45 13:01  2:58  3:24  153   43:47 16.5  3:00  102   27:49  8:58 1:30:59 
  106  14/21    738 Dan Reitsma             Carver             MN  43 M   181 17:35  4:00  3:14   65   38:31 18.8  2:41  133   29:13  9:25 1:31:13 
  107   1/5     770 Caleb Schmidt           Breckenridge       MN  23 M   121 15:38  3:34  4:43  192   46:03 15.7  2:03   29   22:59  7:24 1:31:24 
  108   4/15    619 Ryan MacMaster          Horace             ND  33 M    43 12:58  2:57  3:45  118   41:20 17.5  2:22  165   31:06 10:01 1:31:29 
  109  15/21    695 Jesse Niemetschek       Minneapolis        MN  40 M   109 15:08  3:27  4:41  130   42:07 17.2  3:25   75   26:29  8:32 1:31:49 
  110   6/11    556 Chad Kester             Proctor            MN  61 M   247 22:33  5:08  6:29   76   39:08 18.5  2:00   17   22:00  7:05 1:32:09 
  111   6/9     782 Conner Scott            Andover            MN  28 M   199 18:57  4:19  4:55  107   40:36 17.8  2:30   61   25:20  8:10 1:32:17 
  112   2/7     864 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  28 F   144 16:34  3:46  3:01  162   44:12 16.4  1:59   77   26:37  8:34 1:32:20 
  113   2/6     893 Joel Wilson             Apple Valley       MN  70 M   197 18:44  4:16  3:25   74   38:55 18.6  3:27  107   28:00  9:01 1:32:29 
  114   4/10    395 Mary Crookston          Lakeville          MN  57 F   186 17:48  4:03  4:37   79   39:09 18.5  2:35  119   28:31  9:11 1:32:39 
  115   3/9     448 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  66 M    59 13:37  3:06  4:44   91   39:43 18.2  3:01  182   32:10 10:21 1:33:12 
  116   8/11    392 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  49 M   102 14:52  3:23  3:21  123   41:37 17.4  2:20  169   31:14 10:04 1:33:22 
  117   5/15    775 Justin Schott           Loretto            MN  41 M    54 13:25  3:03  3:09  115   41:07 17.6  3:12  194   32:57 10:37 1:33:49 
  118  10/19    612 Tj Little               Prior Lake         MN  30 M   173 17:21  3:57  3:36  182   45:36 15.9  1:24   72   26:19  8:29 1:34:14 
  119   3/6     312 Tom Amundson            Minneapolis        MN  70 M    86 14:25  3:17  2:33  144   43:13 16.7  2:36  174   31:33 10:10 1:34:18 
  120   5/12    569 Courtney Konop          Minneapolis        MN  31 F    48 13:11  3:00  3:01  166   44:38 16.2  2:11  173   31:29 10:08 1:34:27 
  121   6/12    632 Kailee Mastel           Buffalo            MN  32 F    35 12:31  2:51  4:42  193   46:10 15.7  1:46  139   29:30  9:30 1:34:36 
  122   8/17    463 Kay Gill                Otsego             MN  50 M    25 11:59  2:44  3:15  187   45:55 15.8  2:52  161   30:38  9:52 1:34:37 
  123   5/10    339 Patty Billmeyer         Minneapolis        MN  58 F   147 16:37  3:47  3:50  102   40:14 18.0  3:16  163   30:53  9:57 1:34:49 
  124   4/9     658 Bill Minge              St. Louis Park     MN  69 M   261 25:00  5:41  3:38   72   38:46 18.7  2:58   51   24:36  7:55 1:34:56 
  125   4/15    638 Betsy McCann            Hopkins            MN  40 F   141 16:30  3:45  3:17  150   43:44 16.5  2:26  128   29:02  9:21 1:34:58 
  126   6/17    758 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  49 F   118 15:29  3:31  3:55  108   40:40 17.8  3:36  170   31:20 10:05 1:34:59 
  127   7/12    565 Alyssa Knese            Sartell            MN  34 F   208 19:32  4:27  3:57  117   41:13 17.6  3:30   89   27:05  8:43 1:35:15 
  128   1/2     542 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  37 F    81 14:15  3:15  2:42  165   44:24 16.3  2:33  172   31:28 10:08 1:35:21 
  129  11/19    368 Michael Carlson         Saint Paul         MN  32 M   111 15:13  3:28  4:27  186   45:47 15.8  2:51   92   27:08  8:44 1:35:23 
  130   5/15    847 Jamie Toste             Apple Valley       MN  42 F    87 14:28  3:18  3:25  160   44:03 16.4  3:25  159   30:27  9:49 1:35:47 
  131  16/21    832 Erik Theisen            Minneapolis        MN  40 M   207 19:27  4:26  5:26   84   39:21 18.4  3:03  124   28:56  9:19 1:36:12 
  132   6/15    531 Benjamin John           Hammond            WI  34 M   166 17:01  3:52  4:34  126   41:55 17.3  2:27  156   30:20  9:46 1:36:15 
  133  12/19    896 Matthew Wuollet         Annandale          MN  32 M   164 17:01  3:52  2:24  178   45:25 15.9  1:40  144   29:47  9:35 1:36:15 
  134   8/11    607 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  55 M   167 17:01  3:52  3:52  116   41:09 17.6  3:40  160   30:37  9:52 1:36:18 
  135  18/26    778 Nicholis Schroeder      Eau Claire         WI  36 M    82 14:17  3:15  3:30  167   44:41 16.2  3:08  162   30:44  9:54 1:36:18 
  136   7/15    858 Michael Vingers         Saint Paul         MN  52 M    16 11:35  2:38  4:57  156   43:57 16.5  2:10  206   33:45 10:52 1:36:23 
  137   7/17    515 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47 F   137 16:26  3:44  2:33  135   42:47 16.9  2:15  186   32:26 10:27 1:36:25 
  138   6/16    948 Annie Sheehan           Minneapolis        MN  38 F   176 17:25  3:58  5:04  139   42:52 16.9  2:11  123   28:55  9:19 1:36:25 
  139   3/5     413 Thomas Doyel            West Fargo         ND  17 M    29 12:09  2:46  2:56  223   48:59 14.8  1:02  171   31:25 10:07 1:36:28 
  140   1/4     426 Alyssa Eckstein         Big Lake           MN  20 F     5 10:33  2:24  3:53  214   47:59 15.1  1:23  192   32:52 10:35 1:36:38 
  141   2/14    519 Leah Houser             Mound              MN  52 F   123 15:43  3:35  3:55  195   46:24 15.6  2:21  117   28:28  9:10 1:36:48 
  142  13/19    942 Neil Inschauer          Richfield          MN  30 M    99 14:49  3:22  3:15  131   42:10 17.2  1:22  223   35:16 11:21 1:36:50 
  143   2/4     812 Mary Sullivan           Saint Paul         MN  20 F     8 10:53  2:29  3:01  251   53:10 13.6  1:46  115   28:19  9:07 1:37:07 
  144   2/5     503 Ryan Heinrichs          Sleepy Eye         MN  23 M   163 17:00  3:52  3:22  142   42:57 16.8  2:42  168   31:10 10:02 1:37:08 
  145   7/11    411 Steven Donen            Chanhassen         MN  63 M   112 15:15  3:28  3:37   92   39:47 18.2  3:01  225   35:33 11:27 1:37:11 
  146   2/7     435 Kaleb Erickson          Anoka              MN  12 M   117 15:25  3:31  3:50  206   47:35 15.2  1:28  125   28:56  9:19 1:37:13 
  147  14/19    696 Eric Nierengarten       Andover            MN  34 M   241 21:49  4:58  2:44  169   44:57 16.1  1:44   69   26:12  8:26 1:37:24 
  148  19/26    819 Thomas Sweeney          Champlin           MN  37 M   225 20:29  4:40  3:55   80   39:11 18.5  3:01  166   31:08 10:01 1:37:41 
  149  20/26    449 Samuel Foltz            Saint Paul         MN  36 M   246 22:25  5:06  3:52   97   40:08 18.0  2:14  131   29:07  9:23 1:37:45 
  150   4/4     330 Macy Bell               Osseo              MN  16 F   116 15:23  3:30  2:18  181   45:34 15.9  1:22  197   33:10 10:41 1:37:46 
  151   8/12    898 Jenna Young             Roseville          MN  32 F    46 13:02  2:58  2:49  171   45:10 16.0  2:01  216   34:58 11:16 1:37:58 
  152   3/7     655 Jakin Miller            Alexandria         MN  11 M    77 13:59  3:11  4:14  246   52:00 13.9  2:56   55   24:51  8:00 1:37:59 
  153   8/11    840 Micheal Thompson        Saint Paul         MN  62 M   148 16:37  3:47  4:29  112   40:47 17.7  3:32  191   32:51 10:35 1:38:14 
  154   9/12    617 Mindy Luecke            Minneapolis        MN  32 F    41 12:52  2:56  4:02  229   49:37 14.6  1:57  145   29:53  9:37 1:38:19 
  155   7/9     439 Rowdie Erwin            Minneapolis        MN  29 M   149 16:38  3:47  5:19  154   43:47 16.5  3:09  140   29:31  9:30 1:38:21 
  156  10/12    682 Calla Nelson            Corona Del Mar     CA  33 F   221 20:14  4:36  4:02  217   48:20 15.0  1:59   38   23:50  7:41 1:38:22 
  157   9/11    720 Louis Plevell           Hastings           MN  57 M   138 16:26  3:44  4:57  121   41:28 17.5  2:50  190   32:45 10:33 1:38:24 
  158   8/15    379 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  53 M    85 14:24  3:17  2:55  125   41:38 17.4  3:27  235   36:07 11:38 1:38:29 
  159   9/11    728 Jason Punton            Saint Michael      MN  48 M   129 16:01  3:39  4:01  124   41:38 17.4  2:31  217   35:02 11:17 1:39:11 
  160  21/26    398 Eric Darling            Osseo              MN  37 M   153 16:43  3:48  4:11  137   42:49 16.9  3:10  188   32:35 10:29 1:39:25 
  161   8/17    615 Kristin Lotthammer      Buffalo            MN  45 F   229 20:52  4:45  3:42  136   42:48 16.9  2:21  143   29:44  9:35 1:39:26 
  162   9/17    583 Tara Lahaye             Prior Lake         MN  46 F   189 18:27  4:12  3:36  145   43:17 16.7  2:38  181   31:55 10:17 1:39:51 
  163  22/26    669 Chris Morris            Saint Cloud        MN  35 M   183 17:41  4:02  4:01  234   49:58 14.5  1:29   84   26:54  8:40 1:40:01 
  164   3/7     572 Janna Kosbab            Minnetonka         MN  29 F   190 18:33  4:13  4:20  202   47:11 15.3  2:54   95   27:17  8:47 1:40:13 
  165  15/19    304 Noah Aguirre            Minneapolis        MN  30 M   255 24:02  5:28  5:49  109   40:42 17.8  2:47   88   26:59  8:41 1:40:17 
  166   7/16    839 Meghan Thompson         Bruce              WI  36 F   119 15:29  3:31  4:04  215   48:04 15.1  2:29  153   30:17  9:45 1:40:21 
  167   8/16    739 Courtni Ries            Hastings           MN  36 F   158 16:53  3:51  3:27  213   47:59 15.1  2:24  146   29:55  9:38 1:40:36 
  168   9/17    789 Robert Sicora           Buffalo            MN  54 M   151 16:41  3:48  3:57   95   39:56 18.1  2:48  247   37:26 12:03 1:40:45 
  169   3/14    644 Pauline McJilton        Roseville          MN  53 F   161 17:00  3:52  3:13  157   43:57 16.5  3:23  200   33:17 10:43 1:40:48 
  170  10/11    594 Matthew Larson          Bloomington        MN  56 M   130 16:14  3:42  3:23  141   42:56 16.9  2:04  238   36:20 11:42 1:40:55 
  171   4/14    814 Beverly Swanson         Buffalo            MN  52 F   272 26:49  6:06  3:28  110   40:43 17.8  1:38  116   28:22  9:08 1:40:59 
  172   3/5     733 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  23 M   113 15:17  3:29  3:26  129   42:07 17.2  3:20  243   36:56 11:54 1:41:04 
  173  10/17    732 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  54 M   222 20:19  4:37  4:13  132   42:26 17.1  2:41  177   31:39 10:12 1:41:17 
  174   8/9     927 Scott Kaczynski         Thief River Falls  MN  28 M   244 22:09  5:03  4:45  168   44:52 16.1  2:04  106   27:57  9:00 1:41:45 
  175   9/16    462 Hana Gilbertson         Montevideo         MN  35 F    55 13:30  3:04  4:33  212   47:46 15.1  2:52  199   33:15 10:43 1:41:55 
  176  10/17    872 Aida Weber              Minneapolis        MN  47 F   217 20:02  4:33  4:25  170   45:08 16.0  3:30  135   29:18  9:26 1:42:21 
  177   4/6     393 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  72 M   136 16:25  3:44  4:26  149   43:43 16.6  4:21  211   33:55 10:55 1:42:48 
  178  16/19    804 Philip Steinweg         Minneapolis        MN  32 M   185 17:45  4:02  4:53  205   47:18 15.3  2:34  157   30:22  9:47 1:42:50 
  179  11/12    693 Laura Nielsen           Sisseton           SD  32 F   175 17:24  3:58  3:07  177   45:25 15.9  2:12  215   34:49 11:13 1:42:54 
  180  23/26    525 Brad Jacobson           Delano             MN  36 M   239 21:45  4:57  5:41  158   44:00 16.4  2:43  127   28:57  9:20 1:43:03 
  181   5/14    394 Sally Covert            Saint Paul         MN  50 F   195 18:41  4:15  3:19  140   42:55 16.9  2:18  231   35:54 11:34 1:43:05 
  182  11/17    452 Rick Fredin             Paynesville        MN  50 M   177 17:25  3:58  4:45  238   50:51 14.2  1:56  112   28:10  9:04 1:43:05 
  183  10/16    651 Carie Mikkelson         Minneapolis        MN  36 F    57 13:36  3:06  3:50  204   47:18 15.3  2:28  236   36:11 11:39 1:43:21 
  184  17/21    690 David Nguyen            Eagan              MN  41 M   135 16:25  3:44  5:45  226   49:16 14.7  3:52  111   28:08  9:04 1:43:25 
  185   6/15    589 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  41 F   216 20:00  4:33  2:44  227   49:21 14.7  2:39  122   28:47  9:16 1:43:29 
  186  12/17    354 Alan Buchbinder         Minneapolis        MN  54 M   171 17:07  3:54  4:00  111   40:45 17.8  3:58  251   37:59 12:14 1:43:48 
  187   4/7     499 Lincoln Heckendorf      Monticello         MN  13 M    91 14:35  3:19  2:44  260   55:51 13.0  1:38  134   29:17  9:26 1:44:03 
  188   9/15    740 Nick Ries               Hastings           MN  34 M   170 17:05  3:53  3:34  105   40:22 17.9  2:38  265   41:07 13:14 1:44:45 
  189  11/17    530 Carlene Jensen          Plymouth           MN  46 F   231 21:08  4:49  7:24  185   45:45 15.8  3:07   98   27:24  8:50 1:44:47 
  190   6/10    766 Diane Samson            Andover            MN  56 F   269 26:23  6:00  3:58   94   39:55 18.1  3:06  180   31:51 10:15 1:45:12 
  191   5/7     375 Santiago Castro         Clearwater         MN  13 M    28 12:06  2:45  3:38  270 1:00:13 12.0  1:27  103   27:52  8:59 1:45:16 
  192   9/11    320 Randy Back              Superior           WI  62 M   279 30:12  6:52  2:37  133   42:26 17.1  2:18  108   28:04  9:02 1:45:35 
  193  17/19    307 Ben Albers              Ham Lake           MN  32 M   236 21:17  4:51  5:58  175   45:22 16.0  2:41  155   30:20  9:46 1:45:36 
  194   5/9     477 Mark Greene             Minneapolis        MN  66 M   106 15:03  3:26  3:39  199   46:39 15.5  2:45  248   37:33 12:06 1:45:38 
  195  18/21    558 Thomas King             St. Louis Park     MN  42 M   245 22:17  5:04  5:27  159   44:01 16.4  2:39  175   31:34 10:10 1:45:57 
  196   3/4     641 Mackenzie McDonald      Minneapolis        MN  24 F   155 16:46  3:49  5:58  243   51:12 14.1  1:56  151   30:14  9:44 1:46:05 
  197   4/5     686 Jack Nermyr             Minneapolis        MN  23 M   237 21:38  4:55  4:42  122   41:35 17.4  8:00  149   30:14  9:44 1:46:05 
  198   7/15    376 Annie Chesterfield      Eden Prairie       MN  41 F   262 25:11  5:44  3:33  172   45:14 16.0  2:37  142   29:41  9:34 1:46:15 
  199  24/26    734 Chris Reed              Minneapolis        MN  36 M   132 16:15  3:42  5:42  197   46:35 15.5  5:22  187   32:32 10:29 1:46:24 
  200   4/7     534 Elaine Johnson          Minneapolis        MN  25 F   145 16:36  3:47  4:48  235   50:09 14.4  2:37  183   32:18 10:24 1:46:25 
  201  11/16    311 Megan Allen             Ramsey             MN  36 F   196 18:44  4:16  4:23  207   47:35 15.2  2:34  201   33:20 10:44 1:46:35 
  202   6/9     882 Duane Whittaker         Minneapolis        MN  65 M   131 16:15  3:42  3:44  239   50:56 14.2  4:14  176   31:36 10:11 1:46:42 
  203   5/7     476 Jordan Greene           Inver Grove Height MN  27 F    88 14:30  3:18  3:02  200   47:02 15.4  3:06  257   39:07 12:36 1:46:46 
  204  10/15    930 Michael Roddy           Minneapolis        MN  35 M   204 19:21  4:24  3:47  179   45:26 15.9  2:29  233   35:58 11:35 1:47:00 
  205   6/14    450 Katherine Forbes�?s     Saint Paul         MN  54 F   253 23:16  5:18  7:13  222   48:58 14.8  3:13   47   24:24  7:52 1:47:03 
  206  12/17    371 Katie Carter            Bloomington        MN  47 F   252 23:03  5:15  4:41  190   46:01 15.7  3:09  152   30:16  9:45 1:47:08 
  207  12/16    900 Elizabeth Youngman      Hopkins            MN  39 F   162 17:00  3:52  3:03  237   50:47 14.2  2:03  212   34:26 11:05 1:47:16 
  208   7/10    453 Katy Freitag            Nevis              MN  56 F   169 17:04  3:53  4:23  174   45:17 16.0  2:57  249   37:47 12:10 1:47:26 
  209   8/15    545 Janelle Katzner         Rogers             MN  42 F   152 16:42  3:48  4:19  201   47:08 15.4  3:30  234   36:03 11:36 1:47:40 
  210  13/16    670 Jennifer Morrissey      Minneapolis        MN  39 F   125 15:49  3:36  3:29  224   49:00 14.8  2:37  245   37:11 11:58 1:48:03 
  211  13/17    730 Tonya Rabasco           Pillager           MN  48 F   260 24:48  5:38  3:42  151   43:45 16.5  3:09  189   32:42 10:32 1:48:04 
  212  25/26    563 Paul Kluesner           Red Wing           MN  35 M   233 21:15  4:50  7:24  143   43:05 16.8  3:19  195   33:08 10:40 1:48:09 
  213  14/17    420 Leah Durham             Buffalo            MN  45 F   277 29:33  6:43  5:33  191   46:02 15.7  2:17   59   25:14  8:08 1:48:36 
  214   9/15    303 Erin Abramson           Duluth             MN  44 F   150 16:41  3:48  4:17  219   48:26 14.9  2:55  242   36:49 11:51 1:49:06 
  215   7/14    935 Jill McNamara           Monticello         MN  54 F   226 20:46  4:44  3:34  194   46:19 15.6  2:58  226   35:35 11:28 1:49:10 
  216   1/1     326 Nancy Bauer             Champlin           MN  73 F   215 19:59  4:33  3:25  225   49:14 14.7  3:34  202   33:26 10:46 1:49:36 
  217  18/19    306 Ryan Ahlgren            Darwin             MN  31 M   265 26:04  5:56  3:07  147   43:35 16.6  3:17  207   33:49 10:53 1:49:50 
  218  13/17    902 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  53 M   172 17:10  3:54  4:58  176   45:23 15.9  3:24  256   39:06 12:35 1:50:00 
  219   5/6     461 Graig Gilbertson        Bemidji            MN  72 M   218 20:02  4:33  6:45  198   46:38 15.5  4:20  184   32:21 10:25 1:50:04 
  220  14/17    689 Tony Nermyr             Minneapolis        MN  54 M   257 24:21  5:33  4:43  148   43:43 16.6  2:51  222   35:13 11:21 1:50:49 
  221  11/15    466 Mark Godfrey            Saint Paul         MN  52 M   174 17:21  3:57  6:30  209   47:38 15.2  4:17  221   35:08 11:19 1:50:52 
  222   1/1     470 Carol Gragert           Elk River          MN  69 F   142 16:33  3:46  3:27  218   48:25 14.9  2:31  261   40:05 12:54 1:50:59 
  223   8/14    380 Melissa Christenson     Buffalo            MN  53 F   223 20:23  4:38  5:11  196   46:27 15.6  3:24  232   35:56 11:34 1:51:19 
  224   6/6     573 Robert Kranz            Princeville        HI  74 M   234 21:17  4:51  4:53  216   48:18 15.0  3:14  205   33:43 10:52 1:51:23 
  225  14/16    562 Melissa Kluesner        Red Wing           MN  35 F   235 21:17  4:51  7:19  228   49:30 14.6  2:41  167   31:08 10:01 1:51:52 
  226   1/4     726 Bijou Prest             Champlin           MN  14 F   127 15:52  3:37  4:10  256   54:51 13.2  3:14  208   33:49 10:54 1:51:55 
  227   2/4     401 Abigail Daugherty       Minneapolis        MN  14 F   126 15:52  3:37  4:09  257   54:53 13.2  3:12  209   33:50 10:54 1:51:55 
  228  12/15    469 James Good              Red Wing           MN  46 M     1  9:12  2:06  5:40  233   49:50 14.5  4:17  271   43:08 13:53 1:52:05 
  229   9/14    710 Tina Otten              Champlin           MN  53 F   240 21:45  4:57  5:47  184   45:39 15.9  4:20  214   34:43 11:11 1:52:12 
  230  15/17    422 Sam Ebute               Minneapolis        MN  52 M   249 22:41  5:10  3:22  180   45:33 15.9  2:30  253   38:26 12:22 1:52:31 
  231  10/14    941 Jill Davis              Rockford           MN  54 F   251 22:57  5:13  4:22  183   45:38 15.9  4:07  224   35:31 11:26 1:52:33 
  232   3/4     478 Natalie Greymont        Minneapolis        MN  15 F    64 13:39  3:06  4:29  261   56:54 12.7  1:57  230   35:50 11:32 1:52:47 
  233  10/11    905 Scot Ziessman           Osseo              MN  48 M    95 14:43  3:21  4:15  265   58:38 12.3  3:02  185   32:22 10:25 1:52:57 
  234  11/11    841 Greg Thorp              St Louis Park      MN  58 M   192 18:33  4:13  8:32  161   44:05 16.4  4:41  246   37:15 12:00 1:53:05 
  235  10/11    611 David Little            Prior Lake         MN  64 M   267 26:15  5:58  5:27  211   47:46 15.1  3:25  154   30:17  9:45 1:53:08 
  236  16/17    328 Eric Beckman            Buffalo            MN  50 M   228 20:48  4:44  5:13  242   51:03 14.2  2:57  210   33:50 10:54 1:53:50 
  237  15/17    687 Kim Nermyr              Minneapolis        MN  46 F   238 21:41  4:56  4:14  236   50:43 14.3  2:08  218   35:06 11:18 1:53:50 
  238  11/11    703 Barry Olson             West Fargo         ND  60 M   273 26:53  6:07  6:18  155   43:56 16.5  4:08  193   32:55 10:36 1:54:09 
  239   6/7     471 Andrea Grange           Bloomington        MN  26 F    71 13:51  3:09  3:40  252   53:21 13.6  3:23  263   40:17 12:58 1:54:30 
  240   9/9     807 Dustin Stevens          Rochester          MN  28 M   194 18:38  4:14  5:32  263   57:08 12.7  3:12  148   30:02  9:40 1:54:31 
  241  19/21    374 Martin Castro           Clearwater         MN  44 M   188 18:14  4:09  4:04  244   51:24 14.1  2:50  252   38:07 12:17 1:54:37 
  242  10/15    851 Amy Van Beusekom        Buffalo            MN  41 F   178 17:32  4:00  5:51  254   54:28 13.3  2:37  220   35:08 11:19 1:55:33 
  243  11/15    571 Anita Koralewski        Holdingford        MN  40 F   198 18:47  4:17  3:49  247   52:10 13.9  2:43  255   38:57 12:33 1:56:25 
  244  11/14    485 Heather Haakenson       Minneapolis        MN  54 F   202 19:18  4:24  6:41  241   51:01 14.2  3:32  239   36:26 11:44 1:56:56 
  245   7/7     486 Madeline Haakenson      Minneapolis        MN  29 F   203 19:19  4:24  6:39  240   51:00 14.2  3:33  240   36:27 11:44 1:56:57 
  246  17/17    891 Charles Wilson          Minneapolis        MN  52 M   211 19:50  4:31  5:31  173   45:16 16.0  4:10  269   42:55 13:49 1:57:41 
  247   8/10    626 Beth Marciniak          Minneapolis        MN  56 F   154 16:44  3:48  5:31  231   49:40 14.6  3:43  268   42:11 13:35 1:57:46 
  248  12/15    848 Marketa Uhlirova        Minneapolis        MN  41 F   193 18:38  4:14  3:49  258   55:16 13.1  2:19  254   38:54 12:31 1:58:54 
  249   7/9     654 Herbert Miller          Plymouth           MN  66 M   191 18:33  4:13  6:27  208   47:36 15.2  5:27  266   41:19 13:18 1:59:21 
  250  19/19    520 Zachary Howard          Minneapolis        MN  33 M    47 13:10  3:00  3:01  281 1:16:59  9.4  2:28   41   24:04  7:45 1:59:40 
  251   4/4     857 Keira Vingers           Saint Paul         MN  12 F    70 13:51  3:09  4:35  268   59:35 12.1  2:26  260   39:50 12:49 2:00:14 
  252   4/5     859 Ryan Vingers            Saint Paul         MN  16 M    33 12:19  2:48  4:19  259   55:36 13.0  2:55  272   45:07 14:32 2:00:14 
  253  12/14    441 Marilou Exner           Minneapolis        MN  50 F   263 25:23  5:46  5:14  248   52:38 13.7  3:37  203   33:33 10:48 2:00:22 
  254  13/14    427 Robin Eddy              Brainerd           MN  50 F   266 26:09  5:57  4:58  189   46:01 15.7  3:34  262   40:13 12:57 2:00:54 
  255   9/10    861 Charlene Vogt           Pequot Lakes       MN  57 F   270 26:30  6:02  5:38  221   48:48 14.8  3:50  237   36:12 11:40 2:00:55 
  256  13/15    533 Deidre Johnson          Saint Paul         MN  40 F   275 28:16  6:26  6:41  232   49:48 14.5  2:52  204   33:42 10:51 2:01:16 
  257  20/21    943 Tyler Davidson          Buffalo            MN  40 M   232 21:10  4:49  6:22  264   57:45 12.5  3:00  196   33:09 10:41 2:01:24 
  258   5/5     688 Nick Nermyr             Minneapolis        MN  16 M   248 22:37  5:09  6:29  250   53:09 13.6  2:27  250   37:57 12:13 2:02:37 
  259   2/2     627 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  62 F   268 26:16  5:58  3:02  210   47:45 15.2  1:57  273   45:08 14:32 2:04:06 
  260  13/15    352 John Bruney             Saint Paul         MN  31 M   220 20:10  4:35  7:06  269   59:40 12.1  3:26  213   34:27 11:06 2:04:48 
  261  14/15    938 Jaime Geyen             Montrose           MN  41 F   242 21:52  4:59  4:20  230   49:37 14.6  3:54  274   45:09 14:32 2:04:50 
  262   6/7     488 Leighton Halek          Rogers             MN  13 M   182 17:35  4:00  9:12  272 1:01:24 11.8  2:13  219   35:07 11:18 2:05:30 
  263  16/17    883 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  45 F   264 26:02  5:55  4:08  249   52:56 13.7  2:25  264   40:20 12:59 2:05:49 
  264  15/16    761 Crystal Rourke          Buffalo            MN  36 F   276 29:30  6:43  7:24  188   46:01 15.7  6:12  244   36:59 11:54 2:06:04 
  265  16/16    364 Alexzandra Caldwell-Wen Edina              MN  37 F   256 24:21  5:32  8:54  255   54:40 13.2  5:11  198   33:12 10:41 2:06:15 
  266  14/14    635 Teresa Mathieu          Stillwater         MN  53 F   254 23:55  5:27  5:00  245   51:38 14.0  3:38  270   43:01 13:51 2:07:10 
  267   8/9     493 Don Harrington          Sioux Falls        SD  65 M   278 30:01  6:50  6:59  220   48:47 14.8  4:52  241   36:45 11:50 2:07:22 
  268  12/12    600 Gwen Lavelle            Minneapolis        MN  33 F   159 16:54  3:51  4:45  273 1:02:43 11.5  3:47  259   39:22 12:41 2:07:29 
  269   9/9     318 Marty Asleson           Circle Pines       MN  68 M   227 20:47  4:44  6:58  203   47:13 15.3  4:27  278   48:09 15:30 2:07:31 
  270  26/26    772 Joshua Schmidt          Young America      MN  39 M   281 35:44  8:08  7:02  262   56:58 12.7  1:47   82   26:54  8:40 2:08:23 
  271  15/15    487 Jolene Halek            Rogers             MN  43 F   243 21:52  4:59  4:57  253   54:17 13.3  9:20  258   39:09 12:36 2:09:33 
  272   4/4     429 Jessica Edwards         Champlin           MN  24 F   250 22:52  5:12  4:01  267   59:17 12.2  3:34  267   41:24 13:20 2:11:07 
  273   7/7     403 Coleman Davis           New London         MN  12 M   212 19:51  4:31  7:13  277 1:07:31 10.7  4:06  227   35:41 11:29 2:14:20 
  274   5/5     946 Alex Zeiss              Buffalo            MN  21 M   168 17:03  3:53  9:54  271 1:01:07 11.8 10:35  229   35:43 11:30 2:14:21 
  275  17/17    904 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  48 F   213 19:52  4:31  7:11  278 1:07:34 10.7  4:05  228   35:42 11:30 2:14:21 
  276  10/10    747 Beth Rogers             Norwood            MN  55 F   258 24:25  5:33  4:23  276 1:04:34 11.2  2:23  276   45:30 14:39 2:21:12 
  277  11/11    423 Jason Eby               Buffalo            MN  49 M   280 30:56  7:02  8:11  266   58:42 12.3  5:03  277   47:57 15:26 2:30:47 
  278  21/21    343 Greg Bolt               Red Wing           MN  44 M   259 24:38  5:36 10:04  280 1:11:04 10.2  4:52  275   45:21 14:36 2:35:57 
  279  14/15    582 Angelos Lagoudakis      Ames               IA  31 M   274 26:56  6:08  7:00  275 1:03:30 11.4  6:55  279   53:26 17:12 2:37:45 
  280   2/2     791 Allyn Silver            Corcoran           MN  56 F   230 21:07  4:48  7:34  279 1:07:59 10.6  8:07  280   54:34 17:34 2:39:20 
  281  15/15    822 Elgin Switzer           Minneapolis        MN  49 M   271 26:45  6:05 12:39  274 1:03:03 11.5  6:32  281   55:54 18:00 2:44:50 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim 100yd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  918 The Winona guys                                  1 17:31  3:59  1:51    1   32:55 22.0  0:58    1   21:59  7:05 1:15:12 
           Christophe Gervais , Jeremy Johnson , Ben Johnson      


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim 100yd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  920 Tri-ing with my besties                          1 16:12  3:41  1:58    1   43:47 16.5  1:23    2   30:44  9:54 1:34:02 
           Deena Westen Helgoe , Jennifer Pokornowski , Kristi Wa 
    2  919 Tri-Athletes                                     2 17:44  4:02  1:48    2   47:23 15.3  1:31    1   28:39  9:14 1:37:02 
           Denise Casey , Pam Brophy ,                            
    3  910 Cheetah Hearts                                   4 29:31  6:43  5:41    3   58:44 12.3  0:57    3   34:32 11:07 2:09:23 
           Ana Musachio , Brittany Priest ,                       
    4  917 The Tri Team                                     3 18:39  4:15  2:29    4 1:18:07  9.3  1:20    4   36:09 11:38 2:16:42 
           Rose Kluesner , Grace Kluesner , Celina Ries           


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim 100yd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  921 You Guys See Any Sea Turt                        1 11:57  2:43  1:19    1   31:01 23.3  0:59    1   22:30  7:15 1:07:44 
           David Buhl , John Wolfe , Megan Rose                   
    2  913 M Cubed                                          2 14:50  3:23  1:58    3   38:32 18.8  1:27    4   27:21  8:48 1:24:07 
           Henry Millette Iv , Karen Millette , Henry Millette V  
    3  909 All Stars                                        4 17:41  4:01  2:31    4   40:46 17.7  1:12    3   26:34  8:33 1:28:41 
           Connie Lahn , David Katzner , Taylor Lahn              
    4  912 Jeez NP                                          3 16:18  3:43  1:57    5   47:56 15.1  1:12    2   22:46  7:20 1:30:07 
           Mark Gittleman , Karen Stenoien , Peter Ralph          
    5  346 We got this!                                     5 29:11  6:38  2:00    2   36:05 20.1  1:31    5   28:21  9:08 1:37:07 
           Catherine Boudreaux , Jim Kampa , Dan Johnson          


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 926 Emily Gage              Minneapolis        MN  35 F      1 13:13  3:01  2:12                                                    
 652 Patti Mikulski          Inver Grove Height MN  58 F      2 20:22  4:38  5:54                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 James Good              Red Wing           MN  46 M    9:12  2:06 
    2 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30 M    9:29  2:10 
    3 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38 M    9:54  2:15 
    4 Brad Grayson            Andover            MN  38 M   10:06  2:18 
    5 Alyssa Eckstein         Big Lake           MN  20 F   10:33  2:24 
    6 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  35 F   10:37  2:25 
    7 Todd White              Saint Paul         MN  54 M   10:46  2:27 
    8 Mary Sullivan           Saint Paul         MN  20 F   10:53  2:29 
    9 Andy Clark              Northfield         MN  58 M   11:08  2:32 
   10 Trevor Barton           Hanover            MN  16 M   11:13  2:33 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44 M   29:59 24.1 
    2 Mike Buenting           Chanhassen         MN  46 M   30:16 23.9 
    3 Ryan Collison           Maple Plain        MN  40 M   30:37 23.6 
    4 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38 M   30:53 23.4 
    5 Jacob Orvis             Minneapolis        MN  32 M   31:12 23.2 
    6 Yaroslav Perventsev     Richfield          MN  45 M   31:20 23.1 
    7 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  39 M   32:01 22.6 
    8 Ryan Rogers             Bemidji            MN  41 M   33:17 21.7 
    9 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30 M   33:24 21.7 
   10 Bill Corcoran           Waite Park         MN  48 M   33:26 21.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44 M   17:50  5:45 
    2 Mike Buenting           Chanhassen         MN  46 M   18:34  5:59 
    3 Jacob Orvis             Minneapolis        MN  32 M   19:26  6:16 
    4 Yaroslav Perventsev     Richfield          MN  45 M   19:47  6:22 
    5 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30 M   20:06  6:29 
    6 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38 M   20:15  6:31 
    7 Eric Johnson            Burnsville         MN  32 M   20:15  6:31 
    8 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  39 M   20:39  6:39 
    9 Jason Larson            Minneapolis        MN  37 M   20:54  6:44 
   10 Ryan Rogers             Bemidji            MN  41 M   21:01  6:46 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  725 Andrew Prest            Champlin           MN  45    5 13:23  3:03  4:28    2   39:38 18.3  2:28    1   24:46  7:59 1:24:41 
    2  888 Mike Wild               Saint Paul         MN  33   12 19:41  4:29  2:40    1   38:10 19.0  1:53    2   26:22  8:29 1:28:43 
    3  579 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  48    3 12:26  2:50  2:18    8   43:22 16.7  2:18    3   29:10  9:24 1:29:32 
    4  619 Ryan MacMaster          Horace             ND  33    4 12:58  2:57  3:45    5   41:20 17.5  2:22    5   31:06 10:01 1:31:29 
    5  775 Justin Schott           Loretto            MN  41    6 13:25  3:03  3:09    4   41:07 17.6  3:12    6   32:57 10:37 1:33:49 
    6  531 Benjamin John           Hammond            WI  34    8 17:01  3:52  4:34    7   41:55 17.3  2:27    4   30:20  9:46 1:36:15 
    7  858 Michael Vingers         Saint Paul         MN  52    2 11:35  2:38  4:57    9   43:57 16.5  2:10    7   33:45 10:52 1:36:23 
    8  379 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  53    7 14:24  3:17  2:55    6   41:38 17.4  3:27   11   36:07 11:38 1:38:29 
    9  740 Nick Ries               Hastings           MN  34    9 17:05  3:53  3:34    3   40:22 17.9  2:38   12   41:07 13:14 1:44:45 
   10  930 Michael Roddy           Minneapolis        MN  35   11 19:21  4:24  3:47   10   45:26 15.9  2:29   10   35:58 11:35 1:47:00 
   11  466 Mark Godfrey            Saint Paul         MN  52   10 17:21  3:57  6:30   11   47:38 15.2  4:17    9   35:08 11:19 1:50:52 
   12  469 James Good              Red Wing           MN  46    1  9:12  2:06  5:40   12   49:50 14.5  4:17   13   43:08 13:53 1:52:05 
   13  352 John Bruney             Saint Paul         MN  31   13 20:10  4:35  7:06   13   59:40 12.1  3:26    8   34:27 11:06 2:04:48 
   14  582 Angelos Lagoudakis      Ames               IA  31   15 26:56  6:08  7:00   15 1:03:30 11.4  6:55   14   53:26 17:12 2:37:45 
   15  822 Elgin Switzer           Minneapolis        MN  49   14 26:45  6:05 12:39   14 1:03:03 11.5  6:32   15   55:54 18:00 2:44:50 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  542 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  37    1 14:15  3:15  2:42    1   44:24 16.3  2:33    1   31:28 10:08 1:35:21 
    2  791 Allyn Silver            Corcoran           MN  56    2 21:07  4:48  7:34    2 1:07:59 10.6  8:07    2   54:34 17:34 2:39:20 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  480 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44    7 11:29  2:37  1:39    1   29:59 24.1  1:21    1   17:50  5:45 1:02:17 
    2  357 Mike Buenting           Chanhassen         MN  46   16 12:00  2:44  1:56    2   30:16 23.9  1:18    2   18:34  5:59 1:04:02 
    3  668 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38    2  9:54  2:15  1:37    4   30:53 23.4  1:29    6   20:15  6:31 1:04:05 
    4  810 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30    1  9:29  2:10  2:12    9   33:24 21.7  1:20    5   20:06  6:29 1:06:30 
    5  387 Ryan Collison           Maple Plain        MN  40    9 11:38  2:39  2:12    3   30:37 23.6  1:25   15   21:49  7:02 1:07:40 
    6  707 Jacob Orvis             Minneapolis        MN  32   55 14:39  3:20  2:26    5   31:12 23.2  1:21    3   19:26  6:16 1:09:01 
    7  715 Yaroslav Perventsev     Richfield          MN  45   43 13:54  3:10  2:42    6   31:20 23.1  1:26    4   19:47  6:22 1:09:07 
    8  749 Ryan Rogers             Bemidji            MN  41   24 12:47  2:55  2:14    8   33:17 21.7  1:30   10   21:01  6:46 1:10:48 
    9  535 Eric Johnson            Burnsville         MN  32   29 13:13  3:01  2:02   16   34:12 21.2  1:09    7   20:15  6:31 1:10:48 
   10  717 Craig Peterson          Minneapolis        MN  59   13 11:54  2:43  1:44   13   33:49 21.4  1:13   28   23:32  7:35 1:12:09 
   11  884 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  39   84 16:19  3:43  2:28    7   32:01 22.6  1:44    8   20:39  6:39 1:13:09 
   12  541 John Kallemeyn          Big Lake           MN  35   36 13:39  3:06  2:16   18   34:21 21.1  1:38   12   21:19  6:52 1:13:11 
   13  544 Michael Karau           Rochester          MN  39   21 12:17  2:48  1:44   20   34:41 20.9  1:16   26   23:14  7:29 1:13:11 
   14  593 Jason Larson            Minneapolis        MN  37   42 13:52  3:10  2:31   22   34:48 20.8  1:24    9   20:54  6:44 1:13:28 
   15  383 Andy Clark              Northfield         MN  58    5 11:08  2:32  2:32   29   35:51 20.2  2:08   19   22:08  7:08 1:13:44 
   16  944 Josh Sell               Waconia            MN  42   32 13:31  3:05  2:56   17   34:14 21.1  1:48   14   21:32  6:56 1:13:59 
   17  309 Greg Alexander          Minneapolis        MN  43   11 11:47  2:41  2:22   21   34:45 20.8  1:37   31   23:39  7:37 1:14:08 
   18  777 Craig Schroeder         Dayton             MN  38   40 13:47  3:08  1:47   14   33:53 21.4  1:37   29   23:36  7:36 1:14:38 
   19  660 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32   20 12:11  2:46  2:15   25   35:17 20.5  1:47   32   23:59  7:43 1:15:27 
   20  390 Bill Corcoran           Waite Park         MN  48   19 12:10  2:46  1:49   10   33:26 21.6  2:14   52   26:17  8:28 1:15:53 
   21  362 Mark Byrnes             Minnetonka         MN  43   23 12:31  2:51  3:11   24   34:55 20.7  2:08   27   23:29  7:34 1:16:12 
   22  704 Kristopher Olson        Maple Grove        MN  40   30 13:15  3:01  2:33   23   34:52 20.8  2:01   41   24:44  7:58 1:17:23 
   23  691 Chris Nichols           Osseo              MN  42   25 12:48  2:55  1:52   42   37:35 19.3  1:19   34   24:08  7:46 1:17:40 
   24  951 Jon Leny                Saint Paul         MN  32   26 13:01  2:58  2:28   68   39:35 18.3  1:35   13   21:19  6:52 1:17:55 
   25  337 Thomas Bergren          Blaine             MN  64   38 13:42  3:07  2:56   12   33:46 21.4  2:13   46   25:23  8:11 1:17:59 
   26  396 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  42   10 11:40  2:40  2:27   35   36:45 19.7  1:50   49   25:57  8:21 1:18:37 
   27  753 Russ Rosckes            Minneapolis        MN  39   39 13:44  3:08  3:43   38   37:02 19.5  2:20   18   22:08  7:08 1:18:55 
   28  634 Ryan Mathieu            Stillwater         MN  30  111 17:42  4:02  2:21   11   33:30 21.6  1:49   30   23:37  7:36 1:18:58 
   29  415 Daniel Duff             Duluth             MN  56   34 13:38  3:06  3:08   45   37:49 19.1  1:45   23   22:59  7:24 1:19:17 
   30  650 Audun Mikkelson         Hayward            WI  63   15 12:00  2:44  2:11   28   35:51 20.2  2:21   63   26:57  8:41 1:19:18 
   31  880 Todd White              Saint Paul         MN  54    4 10:46  2:27  2:06   44   37:46 19.2  2:04   68   27:24  8:50 1:20:05 
   32  472 Ryan Grange             Bloomington        MN  28   46 14:09  3:13  2:56   62   39:17 18.4  1:33   21   22:36  7:17 1:20:28 
   33  402 Timothy Dauwalter       Cologne            MN  36  100 17:01  3:52  2:40   15   34:09 21.2  2:24   48   25:50  8:19 1:22:02 
   34  879 Daniel Westlund         Minneapolis        MN  37  113 17:50  4:03  3:19   37   36:57 19.6  2:50   11   21:09  6:49 1:22:04 
   35  676 Timothy Murphy          Minneapolis        MN  38   95 16:50  3:50  3:15   46   38:00 19.0  1:52   20   22:12  7:09 1:22:08 
   36  353 Jake Brunn              Bovey              MN  11   12 11:48  2:41  1:57   76   40:12 18.0  1:47   54   26:26  8:31 1:22:09 
   37  430 Michael Edwards         Minneapolis        MN  34   71 15:09  3:27  4:02   40   37:26 19.3  1:48   38   24:25  7:52 1:22:48 
   38  324 Trevor Barton           Hanover            MN  16    6 11:13  2:33  4:34   97   42:37 17.0  1:26   25   23:03  7:26 1:22:52 
   39  473 Brad Grayson            Andover            MN  38    3 10:06  2:18  3:36   71   39:55 18.1  2:33   66   27:12  8:45 1:23:20 
   40  447 Sean Fisher             Osseo              MN  44   61 14:51  3:23  4:11   26   35:20 20.5  2:38   56   26:39  8:35 1:23:36 
   41  925 Matt Bartell            Waconia            MN  54   65 15:00  3:25  2:48   32   36:36 19.8  2:36   62   26:55  8:40 1:23:53 
   42  577 Jukka Kukkonen          Saint Paul         MN  48   51 14:31  3:18  3:22   39   37:04 19.5  2:17   58   26:46  8:37 1:23:58 
   43  642 Shane McFadden          St. Louis Park     MN  50   41 13:52  3:09  3:37   80   40:31 17.9  2:49   35   24:16  7:49 1:25:02 
   44  892 Garrett Wilson          Edina              MN  50   68 15:05  3:26  3:11   33   36:41 19.7  2:24   75   27:54  8:59 1:25:13 
   45  756 George Ross             Hanover            MN  65   96 16:51  3:50  2:59   31   36:14 20.0  2:03   67   27:22  8:49 1:25:27 
   46  314 Peder Anderson          Prior Lake         MN  48   59 14:47  3:22  4:17   43   37:42 19.2  2:41   51   26:17  8:28 1:25:41 
   47  818 Steven Swedal           Becker             MN  40  107 17:33  4:00  4:33   66   39:24 18.4  1:31   22   22:46  7:20 1:25:45 
   48  799 Mark Sorenson           Big Lake           MN  53   62 14:51  3:23  2:50   47   38:05 19.0  2:04   82   28:12  9:05 1:26:00 
   49  665 Andrew Moran            Minneapolis        MN  29   37 13:39  3:06  4:23   52   38:36 18.7  1:28   79   28:07  9:03 1:26:11 
   50  869 Nic Wasbotten           Duluth             MN  33  130 20:28  4:40  2:36   19   34:29 21.0  2:05   57   26:40  8:35 1:26:15 
   51  800 Brad Stahlecker         Chaska             MN  61   31 13:15  3:01  8:59   36   36:50 19.6  1:37   47   25:39  8:16 1:26:19 
   52  604 Alexander Leikikh       Marblehead         MA  48   47 14:12  3:14  3:10   57   38:47 18.7  2:40   70   27:37  8:54 1:26:25 
   53  434 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  28   49 14:23  3:17  2:47   53   38:37 18.7  1:57   86   28:46  9:16 1:26:28 
   54  302 Rick Abrahamson         Andover            MN  58   35 13:38  3:06  2:50   27   35:34 20.3  2:46  119   31:43 10:13 1:26:29 
   55  629 James Martenson         Rochester          MN  66   77 15:41  3:34  2:55   41   37:29 19.3  2:06   85   28:36  9:13 1:26:45 
   56  829 Nicholas Teetzel        Rogers             MN  29  122 19:26  4:25  2:56   49   38:20 18.9  1:58   36   24:17  7:49 1:26:55 
   57  592 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  58   66 15:01  3:25  3:09   60   39:09 18.5  1:52   71   27:49  8:58 1:26:59 
   58  540 Thomas Kalb             Minneapolis        MN  28   79 15:59  3:38  3:19   63   39:20 18.4  1:45   59   26:48  8:38 1:27:09 
   59  584 David Lambert           Minneapolis        MN  36    8 11:31  2:38  3:42   86   41:25 17.5  3:17   69   27:31  8:52 1:27:24 
   60  599 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  18  128 20:07  4:35  4:03   79   40:17 18.0  1:03   17   22:02  7:06 1:27:31 
   61  790 Wayne Siegel            Minneapolis        MN  59   78 15:47  3:36  3:35   48   38:07 19.0  2:44   83   28:13  9:05 1:28:24 
   62  608 Bob Leone               Plymouth           MN  64   64 14:54  3:23  4:39   34   36:44 19.7  3:24   89   28:57  9:19 1:28:36 
   63  923 Matt Andrews            Saint Paul         MN  36   69 15:07  3:26  2:57   65   39:22 18.4  2:44   84   28:30  9:11 1:28:38 
   64  744 Dennis Rodacker         Stacy              MN  50   57 14:45  3:21  2:22   77   40:14 18.0  2:47   92   29:03  9:21 1:29:09 
   65  820 Bryce Swenson           Alexandria         MN  38   53 14:35  3:19  2:21   91   42:06 17.2  2:18   74   27:54  8:59 1:29:11 
   66  903 Jeff Zajac              Saint Paul         MN  42   89 16:29  3:45  3:11  107   43:47 16.5  1:31   37   24:24  7:52 1:29:20 
   67  845 Dean Tonev              Buffalo            MN  36  126 19:56  4:32  2:33   75   40:09 18.0  1:38   44   25:17  8:09 1:29:30 
   68  751 Thomas Rohman           South Haven        MN  73   85 16:23  3:44  2:37   50   38:28 18.8  2:36   97   29:32  9:31 1:29:33 
   69  418 James Dunleap           Osseo              MN  38   97 16:58  3:52  2:57   30   36:11 20.0  2:37  109   30:54  9:57 1:29:35 
   70  509 Kevin Hileman           Rochester          MN  56   90 16:34  3:46  2:55   55   38:44 18.7  2:34   91   29:02  9:21 1:29:47 
   71  846 Jeff Tortelli           Saint Paul         MN  54   54 14:37  3:20  3:03   73   40:00 18.1  1:55  105   30:24  9:47 1:29:56 
   72  385 Erik Coglianese         Burnsville         MN  33  121 19:22  4:25  2:44   78   40:16 18.0  2:56   43   24:53  8:01 1:30:09 
   73  537 Tyler Johnson           Albert Lea         MN  35  120 19:12  4:22  2:25   99   42:50 16.9  1:22   39   24:28  7:53 1:30:15 
   74  836 David Thoma             Annandale          MN  60   44 13:56  3:10  4:21   67   39:29 18.3  2:24  101   30:14  9:44 1:30:22 
   75  759 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  47   58 14:46  3:22  2:59   54   38:39 18.7  2:54  118   31:41 10:12 1:30:56 
   76  659 Scott Moen              Prior Lake         MN  42   27 13:01  2:58  3:24  108   43:47 16.5  3:00   72   27:49  8:58 1:30:59 
   77  738 Dan Reitsma             Carver             MN  43  108 17:35  4:00  3:14   51   38:31 18.8  2:41   94   29:13  9:25 1:31:13 
   78  770 Caleb Schmidt           Breckenridge       MN  23   76 15:38  3:34  4:43  125   46:03 15.7  2:03   24   22:59  7:24 1:31:24 
   79  695 Jesse Niemetschek       Minneapolis        MN  40   70 15:08  3:27  4:41   93   42:07 17.2  3:25   55   26:29  8:32 1:31:49 
   80  556 Chad Kester             Proctor            MN  61  144 22:33  5:08  6:29   59   39:08 18.5  2:00   16   22:00  7:05 1:32:09 
   81  782 Conner Scott            Andover            MN  28  119 18:57  4:19  4:55   81   40:36 17.8  2:30   45   25:20  8:10 1:32:17 
   82  893 Joel Wilson             Apple Valley       MN  70  118 18:44  4:16  3:25   58   38:55 18.6  3:27   77   28:00  9:01 1:32:29 
   83  448 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  66   33 13:37  3:06  4:44   69   39:43 18.2  3:01  120   32:10 10:21 1:33:12 
   84  392 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  49   63 14:52  3:23  3:21   89   41:37 17.4  2:20  112   31:14 10:04 1:33:22 
   85  612 Tj Little               Prior Lake         MN  30  105 17:21  3:57  3:36  122   45:36 15.9  1:24   53   26:19  8:29 1:34:14 
   86  312 Tom Amundson            Minneapolis        MN  70   50 14:25  3:17  2:33  103   43:13 16.7  2:36  114   31:33 10:10 1:34:18 
   87  463 Kay Gill                Otsego             MN  50   14 11:59  2:44  3:15  124   45:55 15.8  2:52  107   30:38  9:52 1:34:37 
   88  658 Bill Minge              St. Louis Park     MN  69  150 25:00  5:41  3:38   56   38:46 18.7  2:58   40   24:36  7:55 1:34:56 
   89  368 Michael Carlson         Saint Paul         MN  32   72 15:13  3:28  4:27  123   45:47 15.8  2:51   65   27:08  8:44 1:35:23 
   90  832 Erik Theisen            Minneapolis        MN  40  123 19:27  4:26  5:26   64   39:21 18.4  3:03   87   28:56  9:19 1:36:12 
   91  896 Matthew Wuollet         Annandale          MN  32   99 17:01  3:52  2:24  120   45:25 15.9  1:40   98   29:47  9:35 1:36:15 
   92  607 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  55  101 17:01  3:52  3:52   85   41:09 17.6  3:40  106   30:37  9:52 1:36:18 
   93  778 Nicholis Schroeder      Eau Claire         WI  36   48 14:17  3:15  3:30  114   44:41 16.2  3:08  108   30:44  9:54 1:36:18 
   94  413 Thomas Doyel            West Fargo         ND  17   18 12:09  2:46  2:56  136   48:59 14.8  1:02  113   31:25 10:07 1:36:28 
   95  942 Neil Inschauer          Richfield          MN  30   60 14:49  3:22  3:15   94   42:10 17.2  1:22  137   35:16 11:21 1:36:50 
   96  503 Ryan Heinrichs          Sleepy Eye         MN  23   98 17:00  3:52  3:22  101   42:57 16.8  2:42  111   31:10 10:02 1:37:08 
   97  411 Steven Donen            Chanhassen         MN  63   73 15:15  3:28  3:37   70   39:47 18.2  3:01  138   35:33 11:27 1:37:11 
   98  435 Kaleb Erickson          Anoka              MN  12   75 15:25  3:31  3:50  131   47:35 15.2  1:28   88   28:56  9:19 1:37:13 
   99  696 Eric Nierengarten       Andover            MN  34  140 21:49  4:58  2:44  116   44:57 16.1  1:44   50   26:12  8:26 1:37:24 
  100  819 Thomas Sweeney          Champlin           MN  37  131 20:29  4:40  3:55   61   39:11 18.5  3:01  110   31:08 10:01 1:37:41 
  101  449 Samuel Foltz            Saint Paul         MN  36  143 22:25  5:06  3:52   74   40:08 18.0  2:14   93   29:07  9:23 1:37:45 
  102  655 Jakin Miller            Alexandria         MN  11   45 13:59  3:11  4:14  143   52:00 13.9  2:56   42   24:51  8:00 1:37:59 
  103  840 Micheal Thompson        Saint Paul         MN  62   91 16:37  3:47  4:29   84   40:47 17.7  3:32  126   32:51 10:35 1:38:14 
  104  439 Rowdie Erwin            Minneapolis        MN  29   92 16:38  3:47  5:19  109   43:47 16.5  3:09   96   29:31  9:30 1:38:21 
  105  720 Louis Plevell           Hastings           MN  57   88 16:26  3:44  4:57   87   41:28 17.5  2:50  125   32:45 10:33 1:38:24 
  106  728 Jason Punton            Saint Michael      MN  48   80 16:01  3:39  4:01   90   41:38 17.4  2:31  134   35:02 11:17 1:39:11 
  107  398 Eric Darling            Osseo              MN  37   94 16:43  3:48  4:11   98   42:49 16.9  3:10  124   32:35 10:29 1:39:25 
  108  669 Chris Morris            Saint Cloud        MN  35  110 17:41  4:02  4:01  138   49:58 14.5  1:29   61   26:54  8:40 1:40:01 
  109  304 Noah Aguirre            Minneapolis        MN  30  147 24:02  5:28  5:49   82   40:42 17.8  2:47   64   26:59  8:41 1:40:17 
  110  789 Robert Sicora           Buffalo            MN  54   93 16:41  3:48  3:57   72   39:56 18.1  2:48  145   37:26 12:03 1:40:45 
  111  594 Matthew Larson          Bloomington        MN  56   81 16:14  3:42  3:23  100   42:56 16.9  2:04  141   36:20 11:42 1:40:55 
  112  733 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  23   74 15:17  3:29  3:26   92   42:07 17.2  3:20  143   36:56 11:54 1:41:04 
  113  732 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  54  129 20:19  4:37  4:13   95   42:26 17.1  2:41  117   31:39 10:12 1:41:17 
  114  927 Scott Kaczynski         Thief River Falls  MN  28  141 22:09  5:03  4:45  115   44:52 16.1  2:04   76   27:57  9:00 1:41:45 
  115  393 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  72   87 16:25  3:44  4:26  106   43:43 16.6  4:21  133   33:55 10:55 1:42:48 
  116  804 Philip Steinweg         Minneapolis        MN  32  112 17:45  4:02  4:53  130   47:18 15.3  2:34  104   30:22  9:47 1:42:50 
  117  525 Brad Jacobson           Delano             MN  36  139 21:45  4:57  5:41  111   44:00 16.4  2:43   90   28:57  9:20 1:43:03 
  118  452 Rick Fredin             Paynesville        MN  50  106 17:25  3:58  4:45  139   50:51 14.2  1:56   81   28:10  9:04 1:43:05 
  119  690 David Nguyen            Eagan              MN  41   86 16:25  3:44  5:45  137   49:16 14.7  3:52   80   28:08  9:04 1:43:25 
  120  354 Alan Buchbinder         Minneapolis        MN  54  103 17:07  3:54  4:00   83   40:45 17.8  3:58  148   37:59 12:14 1:43:48 
  121  499 Lincoln Heckendorf      Monticello         MN  13   52 14:35  3:19  2:44  146   55:51 13.0  1:38   95   29:17  9:26 1:44:03 
  122  375 Santiago Castro         Clearwater         MN  13   17 12:06  2:45  3:38  152 1:00:13 12.0  1:27   73   27:52  8:59 1:45:16 
  123  320 Randy Back              Superior           WI  62  155 30:12  6:52  2:37   96   42:26 17.1  2:18   78   28:04  9:02 1:45:35 
  124  307 Ben Albers              Ham Lake           MN  32  137 21:17  4:51  5:58  118   45:22 16.0  2:41  103   30:20  9:46 1:45:36 
  125  477 Mark Greene             Minneapolis        MN  66   67 15:03  3:26  3:39  128   46:39 15.5  2:45  146   37:33 12:06 1:45:38 
  126  558 Thomas King             St. Louis Park     MN  42  142 22:17  5:04  5:27  112   44:01 16.4  2:39  115   31:34 10:10 1:45:57 
  127  686 Jack Nermyr             Minneapolis        MN  23  138 21:38  4:55  4:42   88   41:35 17.4  8:00  100   30:14  9:44 1:46:05 
  128  734 Chris Reed              Minneapolis        MN  36   83 16:15  3:42  5:42  126   46:35 15.5  5:22  123   32:32 10:29 1:46:24 
  129  882 Duane Whittaker         Minneapolis        MN  65   82 16:15  3:42  3:44  140   50:56 14.2  4:14  116   31:36 10:11 1:46:42 
  130  563 Paul Kluesner           Red Wing           MN  35  135 21:15  4:50  7:24  102   43:05 16.8  3:19  128   33:08 10:40 1:48:09 
  131  306 Ryan Ahlgren            Darwin             MN  31  151 26:04  5:56  3:07  104   43:35 16.6  3:17  131   33:49 10:53 1:49:50 
  132  902 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  53  104 17:10  3:54  4:58  119   45:23 15.9  3:24  151   39:06 12:35 1:50:00 
  133  461 Graig Gilbertson        Bemidji            MN  72  127 20:02  4:33  6:45  127   46:38 15.5  4:20  121   32:21 10:25 1:50:04 
  134  689 Tony Nermyr             Minneapolis        MN  54  148 24:21  5:33  4:43  105   43:43 16.6  2:51  136   35:13 11:21 1:50:49 
  135  573 Robert Kranz            Princeville        HI  74  136 21:17  4:51  4:53  134   48:18 15.0  3:14  130   33:43 10:52 1:51:23 
  136  422 Sam Ebute               Minneapolis        MN  52  146 22:41  5:10  3:22  121   45:33 15.9  2:30  150   38:26 12:22 1:52:31 
  137  905 Scot Ziessman           Osseo              MN  48   56 14:43  3:21  4:15  150   58:38 12.3  3:02  122   32:22 10:25 1:52:57 
  138  841 Greg Thorp              St Louis Park      MN  58  116 18:33  4:13  8:32  113   44:05 16.4  4:41  144   37:15 12:00 1:53:05 
  139  611 David Little            Prior Lake         MN  64  152 26:15  5:58  5:27  133   47:46 15.1  3:25  102   30:17  9:45 1:53:08 
  140  328 Eric Beckman            Buffalo            MN  50  133 20:48  4:44  5:13  141   51:03 14.2  2:57  132   33:50 10:54 1:53:50 
  141  703 Barry Olson             West Fargo         ND  60  153 26:53  6:07  6:18  110   43:56 16.5  4:08  127   32:55 10:36 1:54:09 
  142  807 Dustin Stevens          Rochester          MN  28  117 18:38  4:14  5:32  148   57:08 12.7  3:12   99   30:02  9:40 1:54:31 
  143  374 Martin Castro           Clearwater         MN  44  114 18:14  4:09  4:04  142   51:24 14.1  2:50  149   38:07 12:17 1:54:37 
  144  891 Charles Wilson          Minneapolis        MN  52  124 19:50  4:31  5:31  117   45:16 16.0  4:10  153   42:55 13:49 1:57:41 
  145  654 Herbert Miller          Plymouth           MN  66  115 18:33  4:13  6:27  132   47:36 15.2  5:27  152   41:19 13:18 1:59:21 
  146  520 Zachary Howard          Minneapolis        MN  33   28 13:10  3:00  3:01  157 1:16:59  9.4  2:28   33   24:04  7:45 1:59:40 
  147  859 Ryan Vingers            Saint Paul         MN  16   22 12:19  2:48  4:19  145   55:36 13.0  2:55  154   45:07 14:32 2:00:14 
  148  943 Tyler Davidson          Buffalo            MN  40  134 21:10  4:49  6:22  149   57:45 12.5  3:00  129   33:09 10:41 2:01:24 
  149  688 Nick Nermyr             Minneapolis        MN  16  145 22:37  5:09  6:29  144   53:09 13.6  2:27  147   37:57 12:13 2:02:37 
  150  488 Leighton Halek          Rogers             MN  13  109 17:35  4:00  9:12  154 1:01:24 11.8  2:13  135   35:07 11:18 2:05:30 
  151  493 Don Harrington          Sioux Falls        SD  65  154 30:01  6:50  6:59  135   48:47 14.8  4:52  142   36:45 11:50 2:07:22 
  152  318 Marty Asleson           Circle Pines       MN  68  132 20:47  4:44  6:58  129   47:13 15.3  4:27  157   48:09 15:30 2:07:31 
  153  772 Joshua Schmidt          Young America      MN  39  157 35:44  8:08  7:02  147   56:58 12.7  1:47   60   26:54  8:40 2:08:23 
  154  403 Coleman Davis           New London         MN  12  125 19:51  4:31  7:13  155 1:07:31 10.7  4:06  139   35:41 11:29 2:14:20 
  155  946 Alex Zeiss              Buffalo            MN  21  102 17:03  3:53  9:54  153 1:01:07 11.8 10:35  140   35:43 11:30 2:14:21 
  156  423 Jason Eby               Buffalo            MN  49  156 30:56  7:02  8:11  151   58:42 12.3  5:03  156   47:57 15:26 2:30:47 
  157  343 Greg Bolt               Red Wing           MN  44  149 24:38  5:36 10:04  156 1:11:04 10.2  4:52  155   45:21 14:36 2:35:57 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  907 Cheryl Zitur            Rogers             MN  56    5 11:25  2:36  2:09    2   33:46 21.4  1:30    3   22:09  7:08 1:10:57 
    2  603 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  47   14 12:55  2:57  2:07    1   33:26 21.6  1:23    5   22:34  7:16 1:12:24 
    3  424 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  35    2 10:37  2:25  2:25   11   37:57 19.1  1:32    1   21:55  7:04 1:14:24 
    4  356 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  18    6 11:26  2:36  1:29    8   37:23 19.4  1:16    6   23:11  7:28 1:14:42 
    5  559 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56    9 11:49  2:41  1:56    6   36:07 20.0  1:33   13   24:57  8:02 1:16:20 
    6  929 Stephanie Peterson      Saint Paul         MN  44   24 13:45  3:08  1:50   20   39:40 18.2  1:25    2   22:01  7:06 1:18:39 
    7  432 Jill Ellenbecker        Minneapolis        MN  48   27 13:59  3:11  2:14    5   35:51 20.2  1:43   18   25:45  8:18 1:19:30 
    8  347 Mollie Bousu            Bloomington        MN  36   18 13:24  3:03  2:56   15   38:39 18.7  1:33    9   24:06  7:46 1:20:36 
    9  874 Carole Weiland          Champlin           MN  50    4 11:22  2:35  2:16    4   35:46 20.2  1:55   46   29:58  9:39 1:21:14 
   10  512 Lisa Hines              Waite Park         MN  58   21 13:37  3:06  2:27   12   38:00 19.0  1:33   17   25:42  8:17 1:21:17 
   11  769 Kristen Saunders        Minneapolis        MN  35   12 12:48  2:55  2:32   10   37:50 19.1  1:59   25   27:06  8:44 1:22:14 
   12  663 Whitney Moore           Chanhassen         MN  34   63 17:32  4:00  2:17    7   36:14 20.0  2:16    8   24:02  7:44 1:22:19 
   13  340 Jen Birkmeier           Andover            MN  47   49 16:36  3:47  2:35    9   37:24 19.3  2:03   12   24:45  7:58 1:23:20 
   14  692 Sarah Nichols           Osseo              MN  43   11 12:47  2:55  2:02   16   39:08 18.5  1:30   29   28:04  9:02 1:23:30 
   15  331 Morgan Bell             Osseo              MN  18   28 14:01  3:12  2:06   17   39:09 18.5  1:27   21   26:54  8:40 1:23:35 
   16  614 Maria Long              Amery              WI  34   44 16:28  3:45  2:54   26   40:55 17.7  1:44    4   22:20  7:12 1:24:20 
   17  305 Thu Aguirre             Minneapolis        MN  46   71 19:17  4:23  2:39    3   35:23 20.5  2:23   14   24:59  8:03 1:24:39 
   18  950 Sarah Hoffman           Minneapolis        MN  37   38 15:35  3:33  2:30   14   38:35 18.8  1:52   19   26:29  8:32 1:24:58 
   19  830 Stacy Terebayza         Minneapolis        MN  48    8 11:45  2:41  2:42   13   38:04 19.0  3:13   38   29:24  9:28 1:25:06 
   20  482 Helen Gunther           Excelsior          MN  64   34 15:21  3:30  2:37   19   39:14 18.4  1:50   24   27:05  8:43 1:26:05 
   21  349 Laura Brennan           Minneapolis        MN  29   32 14:35  3:19  2:49   30   41:59 17.2  2:00   16   25:31  8:13 1:26:53 
   22  887 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  42   33 15:17  3:29  3:17   22   40:14 18.0  2:37   22   26:58  8:41 1:28:22 
   23  787 Andrea Sherban          Eden Prairie       MN  39   22 13:38  3:06  2:50   29   41:25 17.5  1:30   39   29:25  9:28 1:28:45 
   24  653 Bethany Miller          Alexandria         MN  19   75 19:41  4:29  2:54   27   41:03 17.6  1:19   11   24:34  7:55 1:29:29 
   25  360 Rachel Busch            Buffalo            MN  32    7 11:42  2:40  2:18   41   44:23 16.3  2:19   40   29:26  9:29 1:30:07 
   26  555 Beth Keskey             Buffalo            MN  31   29 14:21  3:16  2:55   42   44:23 16.3  1:59   26   27:16  8:47 1:30:52 
   27  864 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  28   47 16:34  3:46  3:01   40   44:12 16.4  1:59   20   26:37  8:34 1:32:20 
   28  395 Mary Crookston          Lakeville          MN  57   64 17:48  4:03  4:37   18   39:09 18.5  2:35   33   28:31  9:11 1:32:39 
   29  569 Courtney Konop          Minneapolis        MN  31   16 13:11  3:00  3:01   43   44:38 16.2  2:11   54   31:29 10:08 1:34:27 
   30  632 Kailee Mastel           Buffalo            MN  32   10 12:31  2:51  4:42   57   46:10 15.7  1:46   41   29:30  9:30 1:34:36 
   31  339 Patty Billmeyer         Minneapolis        MN  58   50 16:37  3:47  3:50   23   40:14 18.0  3:16   51   30:53  9:57 1:34:49 
   32  638 Betsy McCann            Hopkins            MN  40   45 16:30  3:45  3:17   36   43:44 16.5  2:26   36   29:02  9:21 1:34:58 
   33  758 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  49   36 15:29  3:31  3:55   24   40:40 17.8  3:36   53   31:20 10:05 1:34:59 
   34  565 Alyssa Knese            Sartell            MN  34   74 19:32  4:27  3:57   28   41:13 17.6  3:30   23   27:05  8:43 1:35:15 
   35  847 Jamie Toste             Apple Valley       MN  42   30 14:28  3:18  3:25   39   44:03 16.4  3:25   50   30:27  9:49 1:35:47 
   36  515 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47   43 16:26  3:44  2:33   31   42:47 16.9  2:15   58   32:26 10:27 1:36:25 
   37  948 Annie Sheehan           Minneapolis        MN  38   61 17:25  3:58  5:04   33   42:52 16.9  2:11   35   28:55  9:19 1:36:25 
   38  426 Alyssa Eckstein         Big Lake           MN  20    1 10:33  2:24  3:53   69   47:59 15.1  1:23   60   32:52 10:35 1:36:38 
   39  519 Leah Houser             Mound              MN  52   39 15:43  3:35  3:55   59   46:24 15.6  2:21   32   28:28  9:10 1:36:48 
   40  812 Mary Sullivan           Saint Paul         MN  20    3 10:53  2:29  3:01   94   53:10 13.6  1:46   30   28:19  9:07 1:37:07 
   41  330 Macy Bell               Osseo              MN  16   35 15:23  3:30  2:18   49   45:34 15.9  1:22   61   33:10 10:41 1:37:46 
   42  898 Jenna Young             Roseville          MN  32   15 13:02  2:58  2:49   45   45:10 16.0  2:01   74   34:58 11:16 1:37:58 
   43  617 Mindy Luecke            Minneapolis        MN  32   13 12:52  2:56  4:02   80   49:37 14.6  1:57   44   29:53  9:37 1:38:19 
   44  682 Calla Nelson            Corona Del Mar     CA  33   80 20:14  4:36  4:02   71   48:20 15.0  1:59    7   23:50  7:41 1:38:22 
   45  615 Kristin Lotthammer      Buffalo            MN  45   84 20:52  4:45  3:42   32   42:48 16.9  2:21   43   29:44  9:35 1:39:26 
   46  583 Tara Lahaye             Prior Lake         MN  46   65 18:27  4:12  3:36   35   43:17 16.7  2:38   56   31:55 10:17 1:39:51 
   47  572 Janna Kosbab            Minnetonka         MN  29   66 18:33  4:13  4:20   63   47:11 15.3  2:54   27   27:17  8:47 1:40:13 
   48  839 Meghan Thompson         Bruce              WI  36   37 15:29  3:31  4:04   70   48:04 15.1  2:29   49   30:17  9:45 1:40:21 
   49  739 Courtni Ries            Hastings           MN  36   55 16:53  3:51  3:27   68   47:59 15.1  2:24   45   29:55  9:38 1:40:36 
   50  644 Pauline McJilton        Roseville          MN  53   57 17:00  3:52  3:13   38   43:57 16.5  3:23   64   33:17 10:43 1:40:48 
   51  814 Beverly Swanson         Buffalo            MN  52  106 26:49  6:06  3:28   25   40:43 17.8  1:38   31   28:22  9:08 1:40:59 
   52  462 Hana Gilbertson         Montevideo         MN  35   19 13:30  3:04  4:33   67   47:46 15.1  2:52   63   33:15 10:43 1:41:55 
   53  872 Aida Weber              Minneapolis        MN  47   79 20:02  4:33  4:25   44   45:08 16.0  3:30   37   29:18  9:26 1:42:21 
   54  693 Laura Nielsen           Sisseton           SD  32   60 17:24  3:58  3:07   48   45:25 15.9  2:12   73   34:49 11:13 1:42:54 
   55  394 Sally Covert            Saint Paul         MN  50   68 18:41  4:15  3:19   34   42:55 16.9  2:18   81   35:54 11:34 1:43:05 
   56  651 Carie Mikkelson         Minneapolis        MN  36   20 13:36  3:06  3:50   64   47:18 15.3  2:28   84   36:11 11:39 1:43:21 
   57  589 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  41   78 20:00  4:33  2:44   78   49:21 14.7  2:39   34   28:47  9:16 1:43:29 
   58  530 Carlene Jensen          Plymouth           MN  46   85 21:08  4:49  7:24   52   45:45 15.8  3:07   28   27:24  8:50 1:44:47 
   59  766 Diane Samson            Andover            MN  56  104 26:23  6:00  3:58   21   39:55 18.1  3:06   55   31:51 10:15 1:45:12 
   60  641 Mackenzie McDonald      Minneapolis        MN  24   54 16:46  3:49  5:58   89   51:12 14.1  1:56   47   30:14  9:44 1:46:05 
   61  376 Annie Chesterfield      Eden Prairie       MN  41   99 25:11  5:44  3:33   46   45:14 16.0  2:37   42   29:41  9:34 1:46:15 
   62  534 Elaine Johnson          Minneapolis        MN  25   48 16:36  3:47  4:48   84   50:09 14.4  2:37   57   32:18 10:24 1:46:25 
   63  311 Megan Allen             Ramsey             MN  36   69 18:44  4:16  4:23   65   47:35 15.2  2:34   65   33:20 10:44 1:46:35 
   64  476 Jordan Greene           Inver Grove Height MN  27   31 14:30  3:18  3:02   61   47:02 15.4  3:06   94   39:07 12:36 1:46:46 
   65  450 Katherine Forbes�?s     Saint Paul         MN  54   94 23:16  5:18  7:13   75   48:58 14.8  3:13   10   24:24  7:52 1:47:03 
   66  371 Katie Carter            Bloomington        MN  47   93 23:03  5:15  4:41   55   46:01 15.7  3:09   48   30:16  9:45 1:47:08 
   67  900 Elizabeth Youngman      Hopkins            MN  39   58 17:00  3:52  3:03   86   50:47 14.2  2:03   71   34:26 11:05 1:47:16 
   68  453 Katy Freitag            Nevis              MN  56   59 17:04  3:53  4:23   47   45:17 16.0  2:57   91   37:47 12:10 1:47:26 
   69  545 Janelle Katzner         Rogers             MN  42   52 16:42  3:48  4:19   62   47:08 15.4  3:30   83   36:03 11:36 1:47:40 
   70  670 Jennifer Morrissey      Minneapolis        MN  39   40 15:49  3:36  3:29   76   49:00 14.8  2:37   90   37:11 11:58 1:48:03 
   71  730 Tonya Rabasco           Pillager           MN  48   98 24:48  5:38  3:42   37   43:45 16.5  3:09   59   32:42 10:32 1:48:04 
   72  420 Leah Durham             Buffalo            MN  45  109 29:33  6:43  5:33   56   46:02 15.7  2:17   15   25:14  8:08 1:48:36 
   73  303 Erin Abramson           Duluth             MN  44   51 16:41  3:48  4:17   73   48:26 14.9  2:55   88   36:49 11:51 1:49:06 
   74  935 Jill McNamara           Monticello         MN  54   83 20:46  4:44  3:34   58   46:19 15.6  2:58   78   35:35 11:28 1:49:10 
   75  326 Nancy Bauer             Champlin           MN  73   77 19:59  4:33  3:25   77   49:14 14.7  3:34   66   33:26 10:46 1:49:36 
   76  470 Carol Gragert           Elk River          MN  69   46 16:33  3:46  3:27   72   48:25 14.9  2:31   98   40:05 12:54 1:50:59 
   77  380 Melissa Christenson     Buffalo            MN  53   82 20:23  4:38  5:11   60   46:27 15.6  3:24   82   35:56 11:34 1:51:19 
   78  562 Melissa Kluesner        Red Wing           MN  35   86 21:17  4:51  7:19   79   49:30 14.6  2:41   52   31:08 10:01 1:51:52 
   79  726 Bijou Prest             Champlin           MN  14   42 15:52  3:37  4:10   99   54:51 13.2  3:14   69   33:49 10:54 1:51:55 
   80  401 Abigail Daugherty       Minneapolis        MN  14   41 15:52  3:37  4:09  100   54:53 13.2  3:12   70   33:50 10:54 1:51:55 
   81  710 Tina Otten              Champlin           MN  53   88 21:45  4:57  5:47   51   45:39 15.9  4:20   72   34:43 11:11 1:52:12 
   82  941 Jill Davis              Rockford           MN  54   92 22:57  5:13  4:22   50   45:38 15.9  4:07   77   35:31 11:26 1:52:33 
   83  478 Natalie Greymont        Minneapolis        MN  15   23 13:39  3:06  4:29  102   56:54 12.7  1:57   80   35:50 11:32 1:52:47 
   84  687 Kim Nermyr              Minneapolis        MN  46   87 21:41  4:56  4:14   85   50:43 14.3  2:08   75   35:06 11:18 1:53:50 
   85  471 Andrea Grange           Bloomington        MN  26   26 13:51  3:09  3:40   95   53:21 13.6  3:23  100   40:17 12:58 1:54:30 
   86  851 Amy Van Beusekom        Buffalo            MN  41   62 17:32  4:00  5:51   97   54:28 13.3  2:37   76   35:08 11:19 1:55:33 
   87  571 Anita Koralewski        Holdingford        MN  40   70 18:47  4:17  3:49   91   52:10 13.9  2:43   93   38:57 12:33 1:56:25 
   88  485 Heather Haakenson       Minneapolis        MN  54   72 19:18  4:24  6:41   88   51:01 14.2  3:32   86   36:26 11:44 1:56:56 
   89  486 Madeline Haakenson      Minneapolis        MN  29   73 19:19  4:24  6:39   87   51:00 14.2  3:33   87   36:27 11:44 1:56:57 
   90  626 Beth Marciniak          Minneapolis        MN  56   53 16:44  3:48  5:31   82   49:40 14.6  3:43  103   42:11 13:35 1:57:46 
   91  848 Marketa Uhlirova        Minneapolis        MN  41   67 18:38  4:14  3:49  101   55:16 13.1  2:19   92   38:54 12:31 1:58:54 
   92  857 Keira Vingers           Saint Paul         MN  12   25 13:51  3:09  4:35  104   59:35 12.1  2:26   97   39:50 12:49 2:00:14 
   93  441 Marilou Exner           Minneapolis        MN  50  100 25:23  5:46  5:14   92   52:38 13.7  3:37   67   33:33 10:48 2:00:22 
   94  427 Robin Eddy              Brainerd           MN  50  102 26:09  5:57  4:58   54   46:01 15.7  3:34   99   40:13 12:57 2:00:54 
   95  861 Charlene Vogt           Pequot Lakes       MN  57  105 26:30  6:02  5:38   74   48:48 14.8  3:50   85   36:12 11:40 2:00:55 
   96  533 Deidre Johnson          Saint Paul         MN  40  107 28:16  6:26  6:41   83   49:48 14.5  2:52   68   33:42 10:51 2:01:16 
   97  627 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  62  103 26:16  5:58  3:02   66   47:45 15.2  1:57  105   45:08 14:32 2:04:06 
   98  938 Jaime Geyen             Montrose           MN  41   89 21:52  4:59  4:20   81   49:37 14.6  3:54  106   45:09 14:32 2:04:50 
   99  883 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  45  101 26:02  5:55  4:08   93   52:56 13.7  2:25  101   40:20 12:59 2:05:49 
  100  761 Crystal Rourke          Buffalo            MN  36  108 29:30  6:43  7:24   53   46:01 15.7  6:12   89   36:59 11:54 2:06:04 
  101  364 Alexzandra Caldwell-Wen Edina              MN  37   96 24:21  5:32  8:54   98   54:40 13.2  5:11   62   33:12 10:41 2:06:15 
  102  635 Teresa Mathieu          Stillwater         MN  53   95 23:55  5:27  5:00   90   51:38 14.0  3:38  104   43:01 13:51 2:07:10 
  103  600 Gwen Lavelle            Minneapolis        MN  33   56 16:54  3:51  4:45  105 1:02:43 11.5  3:47   96   39:22 12:41 2:07:29 
  104  487 Jolene Halek            Rogers             MN  43   90 21:52  4:59  4:57   96   54:17 13.3  9:20   95   39:09 12:36 2:09:33 
  105  429 Jessica Edwards         Champlin           MN  24   91 22:52  5:12  4:01  103   59:17 12.2  3:34  102   41:24 13:20 2:11:07 
  106  904 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  48   76 19:52  4:31  7:11  107 1:07:34 10.7  4:05   79   35:42 11:30 2:14:21 
  107  747 Beth Rogers             Norwood            MN  55   97 24:25  5:33  4:23  106 1:04:34 11.2  2:23  107   45:30 14:39 2:21:12 
       926 Emily Gage              Minneapolis        MN  35   17 13:13  3:01  2:12                                                    
       652 Patti Mikulski          Inver Grove Height MN  58   81 20:22  4:38  5:54                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  353 Jake Brunn              Bovey              MN  11    1 11:48  2:41  1:57    1   40:12 18.0  1:47    2   26:26  8:31 1:22:09 
    2  435 Kaleb Erickson          Anoka              MN  12    5 15:25  3:31  3:50    2   47:35 15.2  1:28    4   28:56  9:19 1:37:13 
    3  655 Jakin Miller            Alexandria         MN  11    3 13:59  3:11  4:14    3   52:00 13.9  2:56    1   24:51  8:00 1:37:59 
    4  499 Lincoln Heckendorf      Monticello         MN  13    4 14:35  3:19  2:44    4   55:51 13.0  1:38    5   29:17  9:26 1:44:03 
    5  375 Santiago Castro         Clearwater         MN  13    2 12:06  2:45  3:38    5 1:00:13 12.0  1:27    3   27:52  8:59 1:45:16 
    6  488 Leighton Halek          Rogers             MN  13    6 17:35  4:00  9:12    6 1:01:24 11.8  2:13    6   35:07 11:18 2:05:30 
    7  403 Coleman Davis           New London         MN  12    7 19:51  4:31  7:13    7 1:07:31 10.7  4:06    7   35:41 11:29 2:14:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  726 Bijou Prest             Champlin           MN  14    4 15:52  3:37  4:10    1   54:51 13.2  3:14    1   33:49 10:54 1:51:55 
    2  401 Abigail Daugherty       Minneapolis        MN  14    3 15:52  3:37  4:09    2   54:53 13.2  3:12    2   33:50 10:54 1:51:55 
    3  478 Natalie Greymont        Minneapolis        MN  15    1 13:39  3:06  4:29    3   56:54 12.7  1:57    3   35:50 11:32 1:52:47 
    4  857 Keira Vingers           Saint Paul         MN  12    2 13:51  3:09  4:35    4   59:35 12.1  2:26    4   39:50 12:49 2:00:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  324 Trevor Barton           Hanover            MN  16    1 11:13  2:33  4:34    2   42:37 17.0  1:26    2   23:03  7:26 1:22:52 
    2  599 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  18    4 20:07  4:35  4:03    1   40:17 18.0  1:03    1   22:02  7:06 1:27:31 
    3  413 Thomas Doyel            West Fargo         ND  17    2 12:09  2:46  2:56    3   48:59 14.8  1:02    3   31:25 10:07 1:36:28 
    4  859 Ryan Vingers            Saint Paul         MN  16    3 12:19  2:48  4:19    5   55:36 13.0  2:55    5   45:07 14:32 2:00:14 
    5  688 Nick Nermyr             Minneapolis        MN  16    5 22:37  5:09  6:29    4   53:09 13.6  2:27    4   37:57 12:13 2:02:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  356 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  18    1 11:26  2:36  1:29    1   37:23 19.4  1:16    1   23:11  7:28 1:14:42 
    2  331 Morgan Bell             Osseo              MN  18    2 14:01  3:12  2:06    2   39:09 18.5  1:27    3   26:54  8:40 1:23:35 
    3  653 Bethany Miller          Alexandria         MN  19    4 19:41  4:29  2:54    3   41:03 17.6  1:19    2   24:34  7:55 1:29:29 
    4  330 Macy Bell               Osseo              MN  16    3 15:23  3:30  2:18    4   45:34 15.9  1:22    4   33:10 10:41 1:37:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  770 Caleb Schmidt           Breckenridge       MN  23    2 15:38  3:34  4:43    4   46:03 15.7  2:03    1   22:59  7:24 1:31:24 
    2  503 Ryan Heinrichs          Sleepy Eye         MN  23    3 17:00  3:52  3:22    3   42:57 16.8  2:42    3   31:10 10:02 1:37:08 
    3  733 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  23    1 15:17  3:29  3:26    2   42:07 17.2  3:20    5   36:56 11:54 1:41:04 
    4  686 Jack Nermyr             Minneapolis        MN  23    5 21:38  4:55  4:42    1   41:35 17.4  8:00    2   30:14  9:44 1:46:05 
    5  946 Alex Zeiss              Buffalo            MN  21    4 17:03  3:53  9:54    5 1:01:07 11.8 10:35    4   35:43 11:30 2:14:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  426 Alyssa Eckstein         Big Lake           MN  20    1 10:33  2:24  3:53    1   47:59 15.1  1:23    3   32:52 10:35 1:36:38 
    2  812 Mary Sullivan           Saint Paul         MN  20    2 10:53  2:29  3:01    3   53:10 13.6  1:46    1   28:19  9:07 1:37:07 
    3  641 Mackenzie McDonald      Minneapolis        MN  24    3 16:46  3:49  5:58    2   51:12 14.1  1:56    2   30:14  9:44 1:46:05 
    4  429 Jessica Edwards         Champlin           MN  24    4 22:52  5:12  4:01    4   59:17 12.2  3:34    4   41:24 13:20 2:11:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  472 Ryan Grange             Bloomington        MN  28    2 14:09  3:13  2:56    4   39:17 18.4  1:33    1   22:36  7:17 1:20:28 
    2  665 Andrew Moran            Minneapolis        MN  29    1 13:39  3:06  4:23    2   38:36 18.7  1:28    6   28:07  9:03 1:26:11 
    3  434 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  28    3 14:23  3:17  2:47    3   38:37 18.7  1:57    7   28:46  9:16 1:26:28 
    4  829 Nicholas Teetzel        Rogers             MN  29    8 19:26  4:25  2:56    1   38:20 18.9  1:58    2   24:17  7:49 1:26:55 
    5  540 Thomas Kalb             Minneapolis        MN  28    4 15:59  3:38  3:19    5   39:20 18.4  1:45    4   26:48  8:38 1:27:09 
    6  782 Conner Scott            Andover            MN  28    7 18:57  4:19  4:55    6   40:36 17.8  2:30    3   25:20  8:10 1:32:17 
    7  439 Rowdie Erwin            Minneapolis        MN  29    5 16:38  3:47  5:19    7   43:47 16.5  3:09    8   29:31  9:30 1:38:21 
    8  927 Scott Kaczynski         Thief River Falls  MN  28    9 22:09  5:03  4:45    8   44:52 16.1  2:04    5   27:57  9:00 1:41:45 
    9  807 Dustin Stevens          Rochester          MN  28    6 18:38  4:14  5:32    9   57:08 12.7  3:12    9   30:02  9:40 1:54:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  349 Laura Brennan           Minneapolis        MN  29    3 14:35  3:19  2:49    1   41:59 17.2  2:00    1   25:31  8:13 1:26:53 
    2  864 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  28    4 16:34  3:46  3:01    2   44:12 16.4  1:59    2   26:37  8:34 1:32:20 
    3  572 Janna Kosbab            Minnetonka         MN  29    6 18:33  4:13  4:20    4   47:11 15.3  2:54    3   27:17  8:47 1:40:13 
    4  534 Elaine Johnson          Minneapolis        MN  25    5 16:36  3:47  4:48    5   50:09 14.4  2:37    4   32:18 10:24 1:46:25 
    5  476 Jordan Greene           Inver Grove Height MN  27    2 14:30  3:18  3:02    3   47:02 15.4  3:06    6   39:07 12:36 1:46:46 
    6  471 Andrea Grange           Bloomington        MN  26    1 13:51  3:09  3:40    7   53:21 13.6  3:23    7   40:17 12:58 1:54:30 
    7  486 Madeline Haakenson      Minneapolis        MN  29    7 19:19  4:24  6:39    6   51:00 14.2  3:33    5   36:27 11:44 1:56:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  810 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30    1  9:29  2:10  2:12    2   33:24 21.7  1:20    2   20:06  6:29 1:06:30 
    2  707 Jacob Orvis             Minneapolis        MN  32    6 14:39  3:20  2:26    1   31:12 23.2  1:21    1   19:26  6:16 1:09:01 
    3  535 Eric Johnson            Burnsville         MN  32    5 13:13  3:01  2:02    4   34:12 21.2  1:09    3   20:15  6:31 1:10:48 
    4  660 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32    2 12:11  2:46  2:15    6   35:17 20.5  1:47    6   23:59  7:43 1:15:27 
    5  951 Jon Leny                Saint Paul         MN  32    3 13:01  2:58  2:28    8   39:35 18.3  1:35    4   21:19  6:52 1:17:55 
    6  634 Ryan Mathieu            Stillwater         MN  30   12 17:42  4:02  2:21    3   33:30 21.6  1:49    5   23:37  7:36 1:18:58 
    7  430 Michael Edwards         Minneapolis        MN  34    8 15:09  3:27  4:02    7   37:26 19.3  1:48    8   24:25  7:52 1:22:48 
    8  869 Nic Wasbotten           Duluth             MN  33   15 20:28  4:40  2:36    5   34:29 21.0  2:05   12   26:40  8:35 1:26:15 
    9  385 Erik Coglianese         Burnsville         MN  33   14 19:22  4:25  2:44    9   40:16 18.0  2:56    9   24:53  8:01 1:30:09 
   10  612 Tj Little               Prior Lake         MN  30   11 17:21  3:57  3:36   16   45:36 15.9  1:24   11   26:19  8:29 1:34:14 
   11  368 Michael Carlson         Saint Paul         MN  32    9 15:13  3:28  4:27   17   45:47 15.8  2:51   14   27:08  8:44 1:35:23 
   12  896 Matthew Wuollet         Annandale          MN  32   10 17:01  3:52  2:24   15   45:25 15.9  1:40   15   29:47  9:35 1:36:15 
   13  942 Neil Inschauer          Richfield          MN  30    7 14:49  3:22  3:15   11   42:10 17.2  1:22   19   35:16 11:21 1:36:50 
   14  696 Eric Nierengarten       Andover            MN  34   17 21:49  4:58  2:44   13   44:57 16.1  1:44   10   26:12  8:26 1:37:24 
   15  304 Noah Aguirre            Minneapolis        MN  30   18 24:02  5:28  5:49   10   40:42 17.8  2:47   13   26:59  8:41 1:40:17 
   16  804 Philip Steinweg         Minneapolis        MN  32   13 17:45  4:02  4:53   18   47:18 15.3  2:34   17   30:22  9:47 1:42:50 
   17  307 Ben Albers              Ham Lake           MN  32   16 21:17  4:51  5:58   14   45:22 16.0  2:41   16   30:20  9:46 1:45:36 
   18  306 Ryan Ahlgren            Darwin             MN  31   19 26:04  5:56  3:07   12   43:35 16.6  3:17   18   33:49 10:53 1:49:50 
   19  520 Zachary Howard          Minneapolis        MN  33    4 13:10  3:00  3:01   19 1:16:59  9.4  2:28    7   24:04  7:45 1:59:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  663 Whitney Moore           Chanhassen         MN  34   10 17:32  4:00  2:17    1   36:14 20.0  2:16    3   24:02  7:44 1:22:19 
    2  614 Maria Long              Amery              WI  34    7 16:28  3:45  2:54    2   40:55 17.7  1:44    1   22:20  7:12 1:24:20 
    3  360 Rachel Busch            Buffalo            MN  32    1 11:42  2:40  2:18    4   44:23 16.3  2:19    6   29:26  9:29 1:30:07 
    4  555 Beth Keskey             Buffalo            MN  31    6 14:21  3:16  2:55    5   44:23 16.3  1:59    5   27:16  8:47 1:30:52 
    5  569 Courtney Konop          Minneapolis        MN  31    5 13:11  3:00  3:01    6   44:38 16.2  2:11    9   31:29 10:08 1:34:27 
    6  632 Kailee Mastel           Buffalo            MN  32    2 12:31  2:51  4:42    9   46:10 15.7  1:46    7   29:30  9:30 1:34:36 
    7  565 Alyssa Knese            Sartell            MN  34   11 19:32  4:27  3:57    3   41:13 17.6  3:30    4   27:05  8:43 1:35:15 
    8  898 Jenna Young             Roseville          MN  32    4 13:02  2:58  2:49    7   45:10 16.0  2:01   11   34:58 11:16 1:37:58 
    9  617 Mindy Luecke            Minneapolis        MN  32    3 12:52  2:56  4:02   11   49:37 14.6  1:57    8   29:53  9:37 1:38:19 
   10  682 Calla Nelson            Corona Del Mar     CA  33   12 20:14  4:36  4:02   10   48:20 15.0  1:59    2   23:50  7:41 1:38:22 
   11  693 Laura Nielsen           Sisseton           SD  32    9 17:24  3:58  3:07    8   45:25 15.9  2:12   10   34:49 11:13 1:42:54 
   12  600 Gwen Lavelle            Minneapolis        MN  33    8 16:54  3:51  4:45   12 1:02:43 11.5  3:47   12   39:22 12:41 2:07:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  668 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38    1  9:54  2:15  1:37    1   30:53 23.4  1:29    1   20:15  6:31 1:04:05 
    2  884 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  39   13 16:19  3:43  2:28    2   32:01 22.6  1:44    2   20:39  6:39 1:13:09 
    3  541 John Kallemeyn          Big Lake           MN  35    5 13:39  3:06  2:16    5   34:21 21.1  1:38    5   21:19  6:52 1:13:11 
    4  544 Michael Karau           Rochester          MN  39    4 12:17  2:48  1:44    6   34:41 20.9  1:16    8   23:14  7:29 1:13:11 
    5  593 Jason Larson            Minneapolis        MN  37    8 13:52  3:10  2:31    7   34:48 20.8  1:24    3   20:54  6:44 1:13:28 
    6  777 Craig Schroeder         Dayton             MN  38    7 13:47  3:08  1:47    3   33:53 21.4  1:37    9   23:36  7:36 1:14:38 
    7  753 Russ Rosckes            Minneapolis        MN  39    6 13:44  3:08  3:43   10   37:02 19.5  2:20    6   22:08  7:08 1:18:55 
    8  402 Timothy Dauwalter       Cologne            MN  36   17 17:01  3:52  2:40    4   34:09 21.2  2:24   12   25:50  8:19 1:22:02 
    9  879 Daniel Westlund         Minneapolis        MN  37   19 17:50  4:03  3:19    9   36:57 19.6  2:50    4   21:09  6:49 1:22:04 
   10  676 Timothy Murphy          Minneapolis        MN  38   15 16:50  3:50  3:15   11   38:00 19.0  1:52    7   22:12  7:09 1:22:08 
   11  473 Brad Grayson            Andover            MN  38    2 10:06  2:18  3:36   14   39:55 18.1  2:33   15   27:12  8:45 1:23:20 
   12  584 David Lambert           Minneapolis        MN  36    3 11:31  2:38  3:42   17   41:25 17.5  3:17   16   27:31  8:52 1:27:24 
   13  923 Matt Andrews            Saint Paul         MN  36   11 15:07  3:26  2:57   13   39:22 18.4  2:44   18   28:30  9:11 1:28:38 
   14  820 Bryce Swenson           Alexandria         MN  38   10 14:35  3:19  2:21   18   42:06 17.2  2:18   17   27:54  8:59 1:29:11 
   15  845 Dean Tonev              Buffalo            MN  36   21 19:56  4:32  2:33   16   40:09 18.0  1:38   11   25:17  8:09 1:29:30 
   16  418 James Dunleap           Osseo              MN  38   16 16:58  3:52  2:57    8   36:11 20.0  2:37   22   30:54  9:57 1:29:35 
   17  537 Tyler Johnson           Albert Lea         MN  35   20 19:12  4:22  2:25   20   42:50 16.9  1:22   10   24:28  7:53 1:30:15 
   18  778 Nicholis Schroeder      Eau Claire         WI  36    9 14:17  3:15  3:30   23   44:41 16.2  3:08   21   30:44  9:54 1:36:18 
   19  819 Thomas Sweeney          Champlin           MN  37   22 20:29  4:40  3:55   12   39:11 18.5  3:01   23   31:08 10:01 1:37:41 
   20  449 Samuel Foltz            Saint Paul         MN  36   25 22:25  5:06  3:52   15   40:08 18.0  2:14   20   29:07  9:23 1:37:45 
   21  398 Eric Darling            Osseo              MN  37   14 16:43  3:48  4:11   19   42:49 16.9  3:10   25   32:35 10:29 1:39:25 
   22  669 Chris Morris            Saint Cloud        MN  35   18 17:41  4:02  4:01   25   49:58 14.5  1:29   14   26:54  8:40 1:40:01 
   23  525 Brad Jacobson           Delano             MN  36   24 21:45  4:57  5:41   22   44:00 16.4  2:43   19   28:57  9:20 1:43:03 
   24  734 Chris Reed              Minneapolis        MN  36   12 16:15  3:42  5:42   24   46:35 15.5  5:22   24   32:32 10:29 1:46:24 
   25  563 Paul Kluesner           Red Wing           MN  35   23 21:15  4:50  7:24   21   43:05 16.8  3:19   26   33:08 10:40 1:48:09 
   26  772 Joshua Schmidt          Young America      MN  39   26 35:44  8:08  7:02   26   56:58 12.7  1:47   13   26:54  8:40 2:08:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  424 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  35    1 10:37  2:25  2:25    2   37:57 19.1  1:32    1   21:55  7:04 1:14:24 
    2  347 Mollie Bousu            Bloomington        MN  36    4 13:24  3:03  2:56    4   38:39 18.7  1:33    2   24:06  7:46 1:20:36 
    3  769 Kristen Saunders        Minneapolis        MN  35    2 12:48  2:55  2:32    1   37:50 19.1  1:59    4   27:06  8:44 1:22:14 
    4  950 Sarah Hoffman           Minneapolis        MN  37    9 15:35  3:33  2:30    3   38:35 18.8  1:52    3   26:29  8:32 1:24:58 
    5  787 Andrea Sherban          Eden Prairie       MN  39    7 13:38  3:06  2:50    5   41:25 17.5  1:30    6   29:25  9:28 1:28:45 
    6  948 Annie Sheehan           Minneapolis        MN  38   13 17:25  3:58  5:04    6   42:52 16.9  2:11    5   28:55  9:19 1:36:25 
    7  839 Meghan Thompson         Bruce              WI  36    8 15:29  3:31  4:04   12   48:04 15.1  2:29    8   30:17  9:45 1:40:21 
    8  739 Courtni Ries            Hastings           MN  36   11 16:53  3:51  3:27   11   47:59 15.1  2:24    7   29:55  9:38 1:40:36 
    9  462 Hana Gilbertson         Montevideo         MN  35    5 13:30  3:04  4:33   10   47:46 15.1  2:52   11   33:15 10:43 1:41:55 
   10  651 Carie Mikkelson         Minneapolis        MN  36    6 13:36  3:06  3:50    8   47:18 15.3  2:28   14   36:11 11:39 1:43:21 
   11  311 Megan Allen             Ramsey             MN  36   14 18:44  4:16  4:23    9   47:35 15.2  2:34   12   33:20 10:44 1:46:35 
   12  900 Elizabeth Youngman      Hopkins            MN  39   12 17:00  3:52  3:03   15   50:47 14.2  2:03   13   34:26 11:05 1:47:16 
   13  670 Jennifer Morrissey      Minneapolis        MN  39   10 15:49  3:36  3:29   13   49:00 14.8  2:37   16   37:11 11:58 1:48:03 
   14  562 Melissa Kluesner        Red Wing           MN  35   15 21:17  4:51  7:19   14   49:30 14.6  2:41    9   31:08 10:01 1:51:52 
   15  761 Crystal Rourke          Buffalo            MN  36   17 29:30  6:43  7:24    7   46:01 15.7  6:12   15   36:59 11:54 2:06:04 
   16  364 Alexzandra Caldwell-Wen Edina              MN  37   16 24:21  5:32  8:54   16   54:40 13.2  5:11   10   33:12 10:41 2:06:15 
       926 Emily Gage              Minneapolis        MN  35    3 13:13  3:01  2:12                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  480 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44    1 11:29  2:37  1:39    1   29:59 24.1  1:21    1   17:50  5:45 1:02:17 
    2  387 Ryan Collison           Maple Plain        MN  40    2 11:38  2:39  2:12    2   30:37 23.6  1:25    4   21:49  7:02 1:07:40 
    3  749 Ryan Rogers             Bemidji            MN  41    6 12:47  2:55  2:14    3   33:17 21.7  1:30    2   21:01  6:46 1:10:48 
    4  944 Josh Sell               Waconia            MN  42   10 13:31  3:05  2:56    4   34:14 21.1  1:48    3   21:32  6:56 1:13:59 
    5  309 Greg Alexander          Minneapolis        MN  43    4 11:47  2:41  2:22    5   34:45 20.8  1:37    7   23:39  7:37 1:14:08 
    6  362 Mark Byrnes             Minnetonka         MN  43    5 12:31  2:51  3:11    7   34:55 20.7  2:08    6   23:29  7:34 1:16:12 
    7  704 Kristopher Olson        Maple Grove        MN  40    9 13:15  3:01  2:33    6   34:52 20.8  2:01   10   24:44  7:58 1:17:23 
    8  691 Chris Nichols           Osseo              MN  42    7 12:48  2:55  1:52   10   37:35 19.3  1:19    8   24:08  7:46 1:17:40 
    9  396 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  42    3 11:40  2:40  2:27    9   36:45 19.7  1:50   11   25:57  8:21 1:18:37 
   10  447 Sean Fisher             Osseo              MN  44   11 14:51  3:23  4:11    8   35:20 20.5  2:38   13   26:39  8:35 1:23:36 
   11  818 Steven Swedal           Becker             MN  40   15 17:33  4:00  4:33   13   39:24 18.4  1:31    5   22:46  7:20 1:25:45 
   12  903 Jeff Zajac              Saint Paul         MN  42   14 16:29  3:45  3:11   15   43:47 16.5  1:31    9   24:24  7:52 1:29:20 
   13  659 Scott Moen              Prior Lake         MN  42    8 13:01  2:58  3:24   16   43:47 16.5  3:00   14   27:49  8:58 1:30:59 
   14  738 Dan Reitsma             Carver             MN  43   16 17:35  4:00  3:14   11   38:31 18.8  2:41   17   29:13  9:25 1:31:13 
   15  695 Jesse Niemetschek       Minneapolis        MN  40   12 15:08  3:27  4:41   14   42:07 17.2  3:25   12   26:29  8:32 1:31:49 
   16  832 Erik Theisen            Minneapolis        MN  40   18 19:27  4:26  5:26   12   39:21 18.4  3:03   16   28:56  9:19 1:36:12 
   17  690 David Nguyen            Eagan              MN  41   13 16:25  3:44  5:45   18   49:16 14.7  3:52   15   28:08  9:04 1:43:25 
   18  558 Thomas King             St. Louis Park     MN  42   20 22:17  5:04  5:27   17   44:01 16.4  2:39   18   31:34 10:10 1:45:57 
   19  374 Martin Castro           Clearwater         MN  44   17 18:14  4:09  4:04   19   51:24 14.1  2:50   20   38:07 12:17 1:54:37 
   20  943 Tyler Davidson          Buffalo            MN  40   19 21:10  4:49  6:22   20   57:45 12.5  3:00   19   33:09 10:41 2:01:24 
   21  343 Greg Bolt               Red Wing           MN  44   21 24:38  5:36 10:04   21 1:11:04 10.2  4:52   21   45:21 14:36 2:35:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  929 Stephanie Peterson      Saint Paul         MN  44    2 13:45  3:08  1:50    2   39:40 18.2  1:25    1   22:01  7:06 1:18:39 
    2  692 Sarah Nichols           Osseo              MN  43    1 12:47  2:55  2:02    1   39:08 18.5  1:30    3   28:04  9:02 1:23:30 
    3  887 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  42    4 15:17  3:29  3:17    3   40:14 18.0  2:37    2   26:58  8:41 1:28:22 
    4  638 Betsy McCann            Hopkins            MN  40    5 16:30  3:45  3:17    4   43:44 16.5  2:26    5   29:02  9:21 1:34:58 
    5  847 Jamie Toste             Apple Valley       MN  42    3 14:28  3:18  3:25    5   44:03 16.4  3:25    7   30:27  9:49 1:35:47 
    6  589 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  41   11 20:00  4:33  2:44    9   49:21 14.7  2:39    4   28:47  9:16 1:43:29 
    7  376 Annie Chesterfield      Eden Prairie       MN  41   14 25:11  5:44  3:33    6   45:14 16.0  2:37    6   29:41  9:34 1:46:15 
    8  545 Janelle Katzner         Rogers             MN  42    7 16:42  3:48  4:19    7   47:08 15.4  3:30   10   36:03 11:36 1:47:40 
    9  303 Erin Abramson           Duluth             MN  44    6 16:41  3:48  4:17    8   48:26 14.9  2:55   11   36:49 11:51 1:49:06 
   10  851 Amy Van Beusekom        Buffalo            MN  41    8 17:32  4:00  5:51   14   54:28 13.3  2:37    9   35:08 11:19 1:55:33 
   11  571 Anita Koralewski        Holdingford        MN  40   10 18:47  4:17  3:49   12   52:10 13.9  2:43   13   38:57 12:33 1:56:25 
   12  848 Marketa Uhlirova        Minneapolis        MN  41    9 18:38  4:14  3:49   15   55:16 13.1  2:19   12   38:54 12:31 1:58:54 
   13  533 Deidre Johnson          Saint Paul         MN  40   15 28:16  6:26  6:41   11   49:48 14.5  2:52    8   33:42 10:51 2:01:16 
   14  938 Jaime Geyen             Montrose           MN  41   12 21:52  4:59  4:20   10   49:37 14.6  3:54   15   45:09 14:32 2:04:50 
   15  487 Jolene Halek            Rogers             MN  43   13 21:52  4:59  4:57   13   54:17 13.3  9:20   14   39:09 12:36 2:09:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  357 Mike Buenting           Chanhassen         MN  46    1 12:00  2:44  1:56    1   30:16 23.9  1:18    1   18:34  5:59 1:04:02 
    2  715 Yaroslav Perventsev     Richfield          MN  45    3 13:54  3:10  2:42    2   31:20 23.1  1:26    2   19:47  6:22 1:09:07 
    3  390 Bill Corcoran           Waite Park         MN  48    2 12:10  2:46  1:49    3   33:26 21.6  2:14    4   26:17  8:28 1:15:53 
    4  577 Jukka Kukkonen          Saint Paul         MN  48    5 14:31  3:18  3:22    4   37:04 19.5  2:17    5   26:46  8:37 1:23:58 
    5  314 Peder Anderson          Prior Lake         MN  48    8 14:47  3:22  4:17    5   37:42 19.2  2:41    3   26:17  8:28 1:25:41 
    6  604 Alexander Leikikh       Marblehead         MA  48    4 14:12  3:14  3:10    7   38:47 18.7  2:40    6   27:37  8:54 1:26:25 
    7  759 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  47    7 14:46  3:22  2:59    6   38:39 18.7  2:54    8   31:41 10:12 1:30:56 
    8  392 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  49    9 14:52  3:23  3:21    8   41:37 17.4  2:20    7   31:14 10:04 1:33:22 
    9  728 Jason Punton            Saint Michael      MN  48   10 16:01  3:39  4:01    9   41:38 17.4  2:31   10   35:02 11:17 1:39:11 
   10  905 Scot Ziessman           Osseo              MN  48    6 14:43  3:21  4:15   10   58:38 12.3  3:02    9   32:22 10:25 1:52:57 
   11  423 Jason Eby               Buffalo            MN  49   11 30:56  7:02  8:11   11   58:42 12.3  5:03   11   47:57 15:26 2:30:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  603 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  47    2 12:55  2:57  2:07    1   33:26 21.6  1:23    1   22:34  7:16 1:12:24 
    2  432 Jill Ellenbecker        Minneapolis        MN  48    3 13:59  3:11  2:14    3   35:51 20.2  1:43    5   25:45  8:18 1:19:30 
    3  340 Jen Birkmeier           Andover            MN  47    6 16:36  3:47  2:35    4   37:24 19.3  2:03    2   24:45  7:58 1:23:20 
    4  305 Thu Aguirre             Minneapolis        MN  46    8 19:17  4:23  2:39    2   35:23 20.5  2:23    3   24:59  8:03 1:24:39 
    5  830 Stacy Terebayza         Minneapolis        MN  48    1 11:45  2:41  2:42    5   38:04 19.0  3:13    8   29:24  9:28 1:25:06 
    6  758 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  49    4 15:29  3:31  3:55    6   40:40 17.8  3:36   11   31:20 10:05 1:34:59 
    7  515 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47    5 16:26  3:44  2:33    7   42:47 16.9  2:15   13   32:26 10:27 1:36:25 
    8  615 Kristin Lotthammer      Buffalo            MN  45   11 20:52  4:45  3:42    8   42:48 16.9  2:21    9   29:44  9:35 1:39:26 
    9  583 Tara Lahaye             Prior Lake         MN  46    7 18:27  4:12  3:36    9   43:17 16.7  2:38   12   31:55 10:17 1:39:51 
   10  872 Aida Weber              Minneapolis        MN  47   10 20:02  4:33  4:25   11   45:08 16.0  3:30    7   29:18  9:26 1:42:21 
   11  530 Carlene Jensen          Plymouth           MN  46   12 21:08  4:49  7:24   12   45:45 15.8  3:07    6   27:24  8:50 1:44:47 
   12  371 Katie Carter            Bloomington        MN  47   14 23:03  5:15  4:41   13   46:01 15.7  3:09   10   30:16  9:45 1:47:08 
   13  730 Tonya Rabasco           Pillager           MN  48   15 24:48  5:38  3:42   10   43:45 16.5  3:09   14   32:42 10:32 1:48:04 
   14  420 Leah Durham             Buffalo            MN  45   17 29:33  6:43  5:33   14   46:02 15.7  2:17    4   25:14  8:08 1:48:36 
   15  687 Kim Nermyr              Minneapolis        MN  46   13 21:41  4:56  4:14   15   50:43 14.3  2:08   15   35:06 11:18 1:53:50 
   16  883 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  45   16 26:02  5:55  4:08   16   52:56 13.7  2:25   17   40:20 12:59 2:05:49 
   17  904 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  48    9 19:52  4:31  7:11   17 1:07:34 10.7  4:05   16   35:42 11:30 2:14:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  880 Todd White              Saint Paul         MN  54    1 10:46  2:27  2:06    3   37:46 19.2  2:04    3   27:24  8:50 1:20:05 
    2  925 Matt Bartell            Waconia            MN  54    7 15:00  3:25  2:48    1   36:36 19.8  2:36    2   26:55  8:40 1:23:53 
    3  642 Shane McFadden          St. Louis Park     MN  50    3 13:52  3:09  3:37    8   40:31 17.9  2:49    1   24:16  7:49 1:25:02 
    4  892 Garrett Wilson          Edina              MN  50    8 15:05  3:26  3:11    2   36:41 19.7  2:24    4   27:54  8:59 1:25:13 
    5  799 Mark Sorenson           Big Lake           MN  53    6 14:51  3:23  2:50    4   38:05 19.0  2:04    6   28:12  9:05 1:26:00 
    6  744 Dennis Rodacker         Stacy              MN  50    5 14:45  3:21  2:22    7   40:14 18.0  2:47    7   29:03  9:21 1:29:09 
    7  846 Jeff Tortelli           Saint Paul         MN  54    4 14:37  3:20  3:03    6   40:00 18.1  1:55    8   30:24  9:47 1:29:56 
    8  463 Kay Gill                Otsego             MN  50    2 11:59  2:44  3:15   15   45:55 15.8  2:52    9   30:38  9:52 1:34:37 
    9  789 Robert Sicora           Buffalo            MN  54    9 16:41  3:48  3:57    5   39:56 18.1  2:48   13   37:26 12:03 1:40:45 
   10  732 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  54   14 20:19  4:37  4:13   10   42:26 17.1  2:41   10   31:39 10:12 1:41:17 
   11  452 Rick Fredin             Paynesville        MN  50   12 17:25  3:58  4:45   16   50:51 14.2  1:56    5   28:10  9:04 1:43:05 
   12  354 Alan Buchbinder         Minneapolis        MN  54   10 17:07  3:54  4:00    9   40:45 17.8  3:58   14   37:59 12:14 1:43:48 
   13  902 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  53   11 17:10  3:54  4:58   13   45:23 15.9  3:24   16   39:06 12:35 1:50:00 
   14  689 Tony Nermyr             Minneapolis        MN  54   17 24:21  5:33  4:43   11   43:43 16.6  2:51   12   35:13 11:21 1:50:49 
   15  422 Sam Ebute               Minneapolis        MN  52   16 22:41  5:10  3:22   14   45:33 15.9  2:30   15   38:26 12:22 1:52:31 
   16  328 Eric Beckman            Buffalo            MN  50   15 20:48  4:44  5:13   17   51:03 14.2  2:57   11   33:50 10:54 1:53:50 
   17  891 Charles Wilson          Minneapolis        MN  52   13 19:50  4:31  5:31   12   45:16 16.0  4:10   17   42:55 13:49 1:57:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  874 Carole Weiland          Champlin           MN  50    1 11:22  2:35  2:16    1   35:46 20.2  1:55    4   29:58  9:39 1:21:14 
    2  519 Leah Houser             Mound              MN  52    2 15:43  3:35  3:55    9   46:24 15.6  2:21    3   28:28  9:10 1:36:48 
    3  644 Pauline McJilton        Roseville          MN  53    3 17:00  3:52  3:13    4   43:57 16.5  3:23    5   33:17 10:43 1:40:48 
    4  814 Beverly Swanson         Buffalo            MN  52   14 26:49  6:06  3:28    2   40:43 17.8  1:38    2   28:22  9:08 1:40:59 
    5  394 Sally Covert            Saint Paul         MN  50    4 18:41  4:15  3:19    3   42:55 16.9  2:18   10   35:54 11:34 1:43:05 
    6  450 Katherine Forbes�?s     Saint Paul         MN  54   10 23:16  5:18  7:13   11   48:58 14.8  3:13    1   24:24  7:52 1:47:03 
    7  935 Jill McNamara           Monticello         MN  54    7 20:46  4:44  3:34    8   46:19 15.6  2:58    9   35:35 11:28 1:49:10 
    8  380 Melissa Christenson     Buffalo            MN  53    6 20:23  4:38  5:11   10   46:27 15.6  3:24   11   35:56 11:34 1:51:19 
    9  710 Tina Otten              Champlin           MN  53    8 21:45  4:57  5:47    6   45:39 15.9  4:20    7   34:43 11:11 1:52:12 
   10  941 Jill Davis              Rockford           MN  54    9 22:57  5:13  4:22    5   45:38 15.9  4:07    8   35:31 11:26 1:52:33 
   11  485 Heather Haakenson       Minneapolis        MN  54    5 19:18  4:24  6:41   12   51:01 14.2  3:32   12   36:26 11:44 1:56:56 
   12  441 Marilou Exner           Minneapolis        MN  50   12 25:23  5:46  5:14   14   52:38 13.7  3:37    6   33:33 10:48 2:00:22 
   13  427 Robin Eddy              Brainerd           MN  50   13 26:09  5:57  4:58    7   46:01 15.7  3:34   13   40:13 12:57 2:00:54 
   14  635 Teresa Mathieu          Stillwater         MN  53   11 23:55  5:27  5:00   13   51:38 14.0  3:38   14   43:01 13:51 2:07:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  717 Craig Peterson          Minneapolis        MN  59    2 11:54  2:43  1:44    1   33:49 21.4  1:13    3   23:32  7:35 1:12:09 
    2  383 Andy Clark              Northfield         MN  58    1 11:08  2:32  2:32    3   35:51 20.2  2:08    1   22:08  7:08 1:13:44 
    3  415 Daniel Duff             Duluth             MN  56    3 13:38  3:06  3:08    4   37:49 19.1  1:45    2   22:59  7:24 1:19:17 
    4  302 Rick Abrahamson         Andover            MN  58    4 13:38  3:06  2:50    2   35:34 20.3  2:46    8   31:43 10:13 1:26:29 
    5  592 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  58    5 15:01  3:25  3:09    7   39:09 18.5  1:52    4   27:49  8:58 1:26:59 
    6  790 Wayne Siegel            Minneapolis        MN  59    6 15:47  3:36  3:35    5   38:07 19.0  2:44    5   28:13  9:05 1:28:24 
    7  509 Kevin Hileman           Rochester          MN  56    9 16:34  3:46  2:55    6   38:44 18.7  2:34    6   29:02  9:21 1:29:47 
    8  607 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  55   10 17:01  3:52  3:52    8   41:09 17.6  3:40    7   30:37  9:52 1:36:18 
    9  720 Louis Plevell           Hastings           MN  57    8 16:26  3:44  4:57    9   41:28 17.5  2:50    9   32:45 10:33 1:38:24 
   10  594 Matthew Larson          Bloomington        MN  56    7 16:14  3:42  3:23   10   42:56 16.9  2:04   10   36:20 11:42 1:40:55 
   11  841 Greg Thorp              St Louis Park      MN  58   11 18:33  4:13  8:32   11   44:05 16.4  4:41   11   37:15 12:00 1:53:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  907 Cheryl Zitur            Rogers             MN  56    1 11:25  2:36  2:09    1   33:46 21.4  1:30    1   22:09  7:08 1:10:57 
    2  559 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56    2 11:49  2:41  1:56    2   36:07 20.0  1:33    2   24:57  8:02 1:16:20 
    3  512 Lisa Hines              Waite Park         MN  58    3 13:37  3:06  2:27    3   38:00 19.0  1:33    3   25:42  8:17 1:21:17 
    4  395 Mary Crookston          Lakeville          MN  57    7 17:48  4:03  4:37    4   39:09 18.5  2:35    4   28:31  9:11 1:32:39 
    5  339 Patty Billmeyer         Minneapolis        MN  58    4 16:37  3:47  3:50    6   40:14 18.0  3:16    5   30:53  9:57 1:34:49 
    6  766 Diane Samson            Andover            MN  56   10 26:23  6:00  3:58    5   39:55 18.1  3:06    6   31:51 10:15 1:45:12 
    7  453 Katy Freitag            Nevis              MN  56    6 17:04  3:53  4:23    7   45:17 16.0  2:57    8   37:47 12:10 1:47:26 
    8  626 Beth Marciniak          Minneapolis        MN  56    5 16:44  3:48  5:31    9   49:40 14.6  3:43    9   42:11 13:35 1:57:46 
    9  861 Charlene Vogt           Pequot Lakes       MN  57   11 26:30  6:02  5:38    8   48:48 14.8  3:50    7   36:12 11:40 2:00:55 
   10  747 Beth Rogers             Norwood            MN  55    9 24:25  5:33  4:23   10 1:04:34 11.2  2:23   10   45:30 14:39 2:21:12 
       652 Patti Mikulski          Inver Grove Height MN  58    8 20:22  4:38  5:54                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  337 Thomas Bergren          Blaine             MN  64    3 13:42  3:07  2:56    1   33:46 21.4  2:13    2   25:23  8:11 1:17:59 
    2  650 Audun Mikkelson         Hayward            WI  63    1 12:00  2:44  2:11    2   35:51 20.2  2:21    4   26:57  8:41 1:19:18 
    3  800 Brad Stahlecker         Chaska             MN  61    2 13:15  3:01  8:59    4   36:50 19.6  1:37    3   25:39  8:16 1:26:19 
    4  608 Bob Leone               Plymouth           MN  64    5 14:54  3:23  4:39    3   36:44 19.7  3:24    6   28:57  9:19 1:28:36 
    5  836 David Thoma             Annandale          MN  60    4 13:56  3:10  4:21    6   39:29 18.3  2:24    7   30:14  9:44 1:30:22 
    6  556 Chad Kester             Proctor            MN  61    8 22:33  5:08  6:29    5   39:08 18.5  2:00    1   22:00  7:05 1:32:09 
    7  411 Steven Donen            Chanhassen         MN  63    6 15:15  3:28  3:37    7   39:47 18.2  3:01   11   35:33 11:27 1:37:11 
    8  840 Micheal Thompson        Saint Paul         MN  62    7 16:37  3:47  4:29    8   40:47 17.7  3:32    9   32:51 10:35 1:38:14 
    9  320 Randy Back              Superior           WI  62   11 30:12  6:52  2:37    9   42:26 17.1  2:18    5   28:04  9:02 1:45:35 
   10  611 David Little            Prior Lake         MN  64    9 26:15  5:58  5:27   11   47:46 15.1  3:25    8   30:17  9:45 1:53:08 
   11  703 Barry Olson             West Fargo         ND  60   10 26:53  6:07  6:18   10   43:56 16.5  4:08   10   32:55 10:36 1:54:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  482 Helen Gunther           Excelsior          MN  64    1 15:21  3:30  2:37    1   39:14 18.4  1:50    1   27:05  8:43 1:26:05 
    2  627 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  62    2 26:16  5:58  3:02    2   47:45 15.2  1:57    2   45:08 14:32 2:04:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  756 George Ross             Hanover            MN  65    5 16:51  3:50  2:59    1   36:14 20.0  2:03    2   27:22  8:49 1:25:27 
    2  629 James Martenson         Rochester          MN  66    3 15:41  3:34  2:55    2   37:29 19.3  2:06    3   28:36  9:13 1:26:45 
    3  448 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  66    1 13:37  3:06  4:44    4   39:43 18.2  3:01    5   32:10 10:21 1:33:12 
    4  658 Bill Minge              St. Louis Park     MN  69    8 25:00  5:41  3:38    3   38:46 18.7  2:58    1   24:36  7:55 1:34:56 
    5  477 Mark Greene             Minneapolis        MN  66    2 15:03  3:26  3:39    5   46:39 15.5  2:45    7   37:33 12:06 1:45:38 
    6  882 Duane Whittaker         Minneapolis        MN  65    4 16:15  3:42  3:44    9   50:56 14.2  4:14    4   31:36 10:11 1:46:42 
    7  654 Herbert Miller          Plymouth           MN  66    6 18:33  4:13  6:27    7   47:36 15.2  5:27    8   41:19 13:18 1:59:21 
    8  493 Don Harrington          Sioux Falls        SD  65    9 30:01  6:50  6:59    8   48:47 14.8  4:52    6   36:45 11:50 2:07:22 
    9  318 Marty Asleson           Circle Pines       MN  68    7 20:47  4:44  6:58    6   47:13 15.3  4:27    9   48:09 15:30 2:07:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  470 Carol Gragert           Elk River          MN  69    1 16:33  3:46  3:27    1   48:25 14.9  2:31    1   40:05 12:54 1:50:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  751 Thomas Rohman           South Haven        MN  73    2 16:23  3:44  2:37    1   38:28 18.8  2:36    2   29:32  9:31 1:29:33 
    2  893 Joel Wilson             Apple Valley       MN  70    4 18:44  4:16  3:25    2   38:55 18.6  3:27    1   28:00  9:01 1:32:29 
    3  312 Tom Amundson            Minneapolis        MN  70    1 14:25  3:17  2:33    3   43:13 16.7  2:36    3   31:33 10:10 1:34:18 
    4  393 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  72    3 16:25  3:44  4:26    4   43:43 16.6  4:21    6   33:55 10:55 1:42:48 
    5  461 Graig Gilbertson        Bemidji            MN  72    5 20:02  4:33  6:45    5   46:38 15.5  4:20    4   32:21 10:25 1:50:04 
    6  573 Robert Kranz            Princeville        HI  74    6 21:17  4:51  4:53    6   48:18 15.0  3:14    5   33:43 10:52 1:51:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  326 Nancy Bauer             Champlin           MN  73    1 19:59  4:33  3:25    1   49:14 14.7  3:34    1   33:26 10:46 1:49:36 

Total Registered:                        362
Total Number of Team Finishers:           10
Total Number of Individual Finishers:    281
Number of Individual Male   Finishers Event S:              172
Number of Individual Female Finishers Event S:              109
Did not Finish Race or Did Not Start:     74