Fergus Falls, MN
12/21/2021











   

 
                                      Fergus Falls Nordic Invite
                                           Fergus Falls, MN
                                          December 21, 2021
                                          VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   377  Brainerd                           
=============================================
  1     97  Mitchell Neumann                   16:11.39 
  2     95  Elias Knapp                        16:30.50 
  3     93  Braden Capelle                     17:13.88 
  4     92  Taite Knapp                        17:32.24 
  5   ( 91) Bennet Capelle                     17:46.41 
  6   ( 89) Benjamin Karlgaard                 18:06.16 
  7   ( 88) Noah Schaeffer                     18:11.57 
  8   ( 82) Gabe Halgren                       18:33.11 
  9   ( 72) Zachary Schaeffer                  19:41.28 

  2.   367  Little Falls                       
=============================================
  1    100  Connor Grant                       15:40.33 
  2     96  Ethan Yorek                        16:19.83 
  3     86  Alexander Oberton                  18:16.74 
  4     85  Elliot Oberton                     18:18.47 
  5   ( 84) Angus Rustad                       18:29.81 
  6   ( 83) Grant Yorek                        18:32.97 
  7   ( 80) Edward Sobiech                     18:56.72 
  8   ( 64) Parker Grant                       20:50.52 
  9   ( 57) Thomas Archer                      21:48.53 
 10   ( 55) Chase Olsen                        22:23.69 

  3.   341  Moorhead                           
=============================================
  1     99  Zaine Braaten                      15:52.70 
  2     87  Trygve Rux                         18:16.17 
  3     78  Nate Helgeson                      19:15.08 
  4     77  Jack Kupitz                        19:24.89 
  5   ( 66) Frederic Hauge                     20:29.97 
  6   ( 65) Aidan Greiff                       20:46.08 
  7   ( 59) Ezra Gomez                         21:21.06 

  3.   341  Bemidji                            
=============================================
  1     94  Louis Morrissey                    17:08.77 
  2     90  Jack Mueller                       18:03.48 
  3     81  Seth Lindgren                      18:56.23 
  4     76  Cooper Kuzel                       19:26.39 
  5   ( 70) Bryce Kondos                       19:48.70 
  6   ( 69) Ethan Pollock                      19:49.50 
  7   ( 68) Reed Kuzel                         19:50.61 
  8   ( 58) Brent Nistler                      21:26.04 
  9   ( 52) Paul Louvar                        24:02.08 

  5.   324  Fergus Falls                       
=============================================
  1     98  David Ronnevik                     16:02.75 
  2     79  Oliver Thorson                     19:13.79 
  3     74  Anders Anthonisen Brown            19:38.16 
  4     73  Luke Schroeder                     19:39.98 
  5   ( 67) Thomas Erickson                    20:13.69 
  6   ( 62) Jackson Lysne                      21:06.72 
  7   ( 56) Nicholas Flugstad                  21:57.57 
  8   ( 53) Benjamin Schierer                  23:25.05 
  9   ( 50) Logan Bredenberg                   25:42.86 
 10   ( 48) Alex Lindgren                      26:36.51 

  6.   261  Alexandria                         
=============================================
  1     75  Spenser Chinn                      19:29.33 
  2     71  Max Chinn                          19:44.44 
  3     61  Ryker Bosek                        21:12.59 
  4     54  Cyler Coauette                     23:23.51 
  5   ( 51) Owen Gilbertson                    24:57.64 




---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time      Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========  =========
    1   1/10      100  342 Connor Grant          11    Little Falls                        15:40.33          
    2   1/7        99  406 Zaine Braaten         11    Moorhead                            15:52.70  0:12.37 
    3   1/10       98  288 David Ronnevik        10    Fergus Falls                        16:02.75  0:22.42 
    4   1/9        97  214 Mitchell Neumann      11    Brainerd                            16:11.39  0:31.06 
    5   2/10       96  343 Ethan Yorek           11    Little Falls                        16:19.83  0:39.50 
    6   2/9        95  215 Elias Knapp           9     Brainerd                            16:30.50  0:50.17 
    7   1/9        94  103 Louis Morrissey       10    Bemidji                             17:08.77  1:28.44 
    8   3/9        93  217 Braden Capelle        11    Brainerd                            17:13.88  1:33.55 
    9   4/9        92  220 Taite Knapp           8     Brainerd                            17:32.24  1:51.91 
   10   5/9        91  218 Bennet Capelle        11    Brainerd                            17:46.41  2:06.08 
   11   2/9        90  106 Jack Mueller          10    Bemidji                             18:03.48  2:23.15 
   12   6/9        89  222 Benjamin Karlgaard    11    Brainerd                            18:06.16  2:25.83 
   13   7/9        88  216 Noah Schaeffer        11    Brainerd                            18:11.57  2:31.24 
   14   2/7        87  410 Trygve Rux            12    Moorhead                            18:16.17  2:35.84 
   15   3/10       86  349 Alexander Oberton     11    Little Falls                        18:16.74  2:36.41 
   16   4/10       85  346 Elliot Oberton        9     Little Falls                        18:18.47  2:38.14 
   17   5/10       84  347 Angus Rustad          11    Little Falls                        18:29.81  2:49.48 
   18   6/10       83  348 Grant Yorek           12    Little Falls                        18:32.97  2:52.64 
   19   8/9        82  219 Gabe Halgren          9     Brainerd                            18:33.11  2:52.78 
   20   3/9        81  104 Seth Lindgren         11    Bemidji                             18:56.23  3:15.90 
   21   7/10       80  344 Edward Sobiech        10    Little Falls                        18:56.72  3:16.39 
   22   2/10       79  292 Oliver Thorson        11    Fergus Falls                        19:13.79  3:33.46 
   23   3/7        78  411 Nate Helgeson         12    Moorhead                            19:15.08  3:34.75 
   24   4/7        77  414 Jack Kupitz           9     Moorhead                            19:24.89  3:44.56 
   25   4/9        76  107 Cooper Kuzel          10    Bemidji                             19:26.39  3:46.06 
   26   1/5        75   52 Spenser Chinn         11    Alexandria                          19:29.33  3:49.00 
   27   3/10       74  289 Anders Anthonisen Bro 12    Fergus Falls                        19:38.16  3:57.83 
   28   4/10       73  291 Luke Schroeder        12    Fergus Falls                        19:39.98  3:59.65 
   29   9/9        72  223 Zachary Schaeffer     11    Brainerd                            19:41.28  4:00.95 
   30   2/5        71   53 Max Chinn             9     Alexandria                          19:44.44  4:04.11 
   31   5/9        70  108 Bryce Kondos          11    Bemidji                             19:48.70  4:08.37 
   32   6/9        69  112 Ethan Pollock         12    Bemidji                             19:49.50  4:09.17 
   33   7/9        68  105 Reed Kuzel            9     Bemidji                             19:50.61  4:10.28 
   34   5/10       67  290 Thomas Erickson       9     Fergus Falls                        20:13.69  4:33.36 
   35   5/7        66  412 Frederic Hauge        12    Moorhead                            20:29.97  4:49.64 
   36   6/7        65  407 Aidan Greiff          11    Moorhead                            20:46.08  5:05.75 
   37   8/10       64  350 Parker Grant          9     Little Falls                        20:50.52  5:10.19 
   38   1/3        63  242 Casey Parks           12    Detroit Lakes                       21:03.16  5:22.83 
   39   6/10       62  286 Jackson Lysne         10    Fergus Falls                        21:06.72  5:26.39 
   40   3/5        61   51 Ryker Bosek           11    Alexandria                          21:12.59  5:32.26 
   41   2/3        60  243 Zach Carlson          11    Detroit Lakes                       21:17.84  5:37.51 
   42   7/7        59  409 Ezra Gomez            10    Moorhead                            21:21.06  5:40.73 
   43   8/9        58  111 Brent Nistler         11    Bemidji                             21:26.04  5:45.71 
   44   9/10       57  351 Thomas Archer         11    Little Falls                        21:48.53  6:08.20 
   45   7/10       56  293 Nicholas Flugstad     11    Fergus Falls                        21:57.57  6:17.24 
   46  10/10       55  352 Chase Olsen           11    Little Falls                        22:23.69  6:43.36 
   47   4/5        54   55 Cyler Coauette        10    Alexandria                          23:23.51  7:43.18 
   48   8/10       53  295 Benjamin Schierer     12    Fergus Falls                        23:25.05  7:44.72 
   49   9/9        52  110 Paul Louvar           11    Bemidji                             24:02.08  8:21.75 
   50   5/5        51   56 Owen Gilbertson       10    Alexandria                          24:57.64  9:17.31 
   51   9/10       50  294 Logan Bredenberg      9     Fergus Falls                        25:42.86 10:02.53 
   52   3/3        49  244 Evan Thomas           11    Detroit Lakes                       25:46.22 10:05.89 
   53  10/10       48  277 Alex Lindgren         12    Fergus Falls                        26:36.51 10:56.18