Eau Claire, WI
5/1/2022











                            EAU CLAIRE MARATHON
                              Eau Claire, WI
                                May 1, 2022
                               HALF MARATHON

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 3 awarded) - Gun times determine award place
=============================================================================
    1 Daniel Docherty          32 M   Saint Paul         MN 1:10:28 
    2 Christian Leitner        28 M   Minneapolis        MN 1:11:09 
    3 Jared Genteman           26 M   Minneapolis        MN 1:13:16 
    4 Alek Wormuth             21 M   Golden Valley      MN 1:13:28 
    5 Rishi Gulati             20 M   Minneapolis        MN 1:13:43 

Excluding top 0 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 3 awarded) - Gun times determine award place
=============================================================================
    1 Jackie Hering            37 F   Cottage Grove      WI 1:15:49 
    2 Rebekka Dow              40 F   Eau Claire         WI 1:21:05 
    3 Elise Jensen             31 F   Bloomer            WI 1:22:37 
    4 Felicia Lauwers          25 F   Appleton           WI 1:23:48 
    5 Kieran Gallagher         26 F   Madison            WI 1:24:56 

Excluding top 0 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
=======================================================================================
    1 Mason Fredrickson        15 M   Chippewa Falls     WI 1:28:47.17 
    2 Connor Davidson          14 M   Mondovi            WI 1:43:04.20 
    3 Bennett Stilp            12 M   Eau Claire         WI 2:21:02.88 
    4 Carson Ziegler           15 M   Altoona            WI 3:14:58.53 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
=======================================================================================
    1 Sophia Leitch            15 F   Eau Claire         WI 1:54:04.50 
    2 Ellie Petersen           14 F   Withee             WI 2:08:54.92 
    3 Emma Schuelke            15 F   Chippewa Falls     WI 2:16:09.27 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
=======================================================================================
    1 Chris Stallard           19 M   Minneapolis        MN 1:14:06.46 
    2 Eddie Noyes              18 M   New Richmond       WI 1:24:13.12 
    3 Elijah Blascyk           19 M   Minneapolis        MN 1:26:08.17 
    4 Carson Huber             19 M   Eau Claire         WI 1:28:21.54 
    5 Quentin Saylor           19 M   Minneapolis        MN 1:31:04.89 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
=======================================================================================
    1 Lily Emmanuel            17 F   Denver             CO 1:39:40.05 
    2 Rachel Anderson          19 F   Eau Claire         WI 1:41:00.79 
    3 Alana Sandoval           17 F   Mishawaka          IN 1:47:40.36 
    4 Lauren Theyerl           18 F   Altoona            WI 1:49:35.22 
    5 Emma Johnson             19 F   Janesville         MN 1:55:26.92 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Christian Leitner        28 M   Minneapolis        MN 1:11:08.87 
    2 Jared Genteman           26 M   Minneapolis        MN 1:13:15.91 
    3 Alek Wormuth             21 M   Golden Valley      MN 1:13:27.78 
    4 Rishi Gulati             20 M   Minneapolis        MN 1:13:40.97 
    5 Seth Richardson          23 M   Verona             WI 1:13:59.46 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Felicia Lauwers          25 F   Appleton           WI 1:23:45.35 
    2 Kieran Gallagher         26 F   Madison            WI 1:24:53.60 
    3 Alyssa Hessler           29 F   Minneapolis        MN 1:27:51.41 
    4 Abby Brett               21 F   Minneapolis        MN 1:31:10.99 
    5 Cassie Davis             21 F   Minneapolis        MN 1:31:35.86 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Daniel Docherty          32 M   Saint Paul         MN 1:10:27.30 
    2 Isaac Neff               35 M   Madison            WI 1:15:36.93 
    3 Anthony Jagielo          31 M   Carver             MN 1:17:16.70 
    4 Jeffrey Quednow          30 M   Ogema              WI 1:17:40.24 
    5 Brent Wathke             39 M   Eau Claire         WI 1:19:48.87 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Jackie Hering            37 F   Cottage Grove      WI 1:15:47.80 
    2 Elise Jensen             31 F   Bloomer            WI 1:22:33.92 
    3 Caryn Herrick            31 F   St Louis Park      MN 1:26:11.68 
    4 Lori Arndt               38 F   Eleva              WI 1:36:09.20 
    5 Molly Brown              31 F   Minnetonka         MN 1:38:32.84 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Andrew Komp              44 M   Chetek             WI 1:23:44.56 
    2 Fritz Moua               40 M   Weston             WI 1:29:47.95 
    3 Eric Tessmer             49 M   Lakeville          MN 1:29:58.47 
    4 Ramiro Avila             40 M   Eau Claire         WI 1:30:32.11 
    5 Andrew Gislason          40 M   Turtle Lake        WI 1:31:27.50 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Rebekka Dow              40 F   Eau Claire         WI 1:21:02.27 
    2 Joy Keller               48 F   Deer Park          WI 1:31:26.41 
    3 Marcie Schwamberger      43 F   Eau Claire         WI 1:35:49.59 
    4 Alyssa Larsen            44 F   Eau Claire         WI 1:37:20.80 
    5 Rachel Drescher          43 F   Eau Claire         WI 1:38:33.78 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Tom Furo                 54 M   Auburndale         WI 1:28:40.27 
    2 Jeremy Harrison          50 M   Fall Creek         WI 1:34:16.14 
    3 Tj Hertaus               52 M   Forest Lake        MN 1:37:41.60 
    4 Todd Lenz                53 M   Altoona            WI 1:38:27.08 
    5 Rob Sanborn              59 M   West Bend          WI 1:38:42.10 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Mary Chestolowski        50 F   Rochester          MN 1:41:57.69 
    2 Danielle Gordanier       51 F   St Paul            MN 1:44:58.44 
    3 Jen Priem                50 F   Eau Claire         WI 1:46:33.30 
    4 Michelle Brost           52 F   Eleva              WI 1:49:41.26 
    5 Shireen Mahabadi         50 F   Victoria           MN 1:52:47.58 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Judson Ott               62 M   Dubuque            IA 1:43:13.43 
    2 Tim Rau                  64 M   Abbotsford         WI 1:43:51.86 
    3 Tony Rongstad            61 M   Clam Lake          WI 1:50:24.96 
    4 Jim Janezic              63 M   Eau Claire         WI 1:52:22.60 
    5 Kevin Bowen              64 M   Edina              MN 1:52:33.91 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Mi Kincaid               64 F   Bad Axe            MI 1:56:58.79 
    2 Trudy Suter              63 F   Burnsville         MN 2:17:42.77 
    3 Sheridan Welch           60 F   Chippewa Falls     WI 2:20:47.11 
    4 Cathy Ruff               63 F   Bloomer            WI 2:23:44.64 
    5 Debra High               61 F   Independence       WI 2:25:20.43 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
=======================================================================================
    1 Steve Thomas             65 M   Elk Mound          WI 1:52:09.90 
    2 Dave Johnson             68 M   Merrillan          WI 1:54:10.30 
    3 Mike Lawrence            65 M   Texarkana          TX 2:05:29.65 
    4 Bud O'Connor             75 M   Illinois           IL 2:06:43.82 
    5 Kim Kriewaldt            66 M   Deforest           WI 2:10:40.60 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
=======================================================================================
    1 Karen Handegard          69 F   Eden Prairie       MN 2:15:03.23 
    2 Gwen Lawrence            65 F   Texarkana          TX 2:16:10.71 
    3 Carol Lendle             65 F   Eau Claire         WI 2:40:21.60 
    4 Sheila Ward-Bilty        67 F   Denmark            WI 2:43:11.53 
    5 Mary Schulte             67 F   Hastings           MN 2:59:58.77 

=======================================================================================
HALF MARATHON WHEELCHAIR AGE GROUP  1 - 99
=======================================================================================
    1 Jamie Friederich         40 M   Chippewa Falls     WI 1:18:29.00 

=======================================================================================
HALF MARATHON DUO AGE GROUP  1 - 99
=======================================================================================
    1 Rhys Sura                 4 M   River Falls        WI 1:57:45.99 
    2 Nicholas Napolitano      19 M   Augusta            WI 1:58:27.22 
    3 Jacob Urdahl             17 M   Eau Claire         WI 2:16:38.83 
    4 Ryan Van Dyke            19 M   Chippewa Falls     WI 2:22:21.23 
    5 Parker Abts              21 M   Eau Claire         WI 2:27:19.94