Fairmont, MN
6/18/2022











                                                        FAIRMONT TRIATHLON & 5K
                                              Gomsrud Park - Fairmont, MN - June 18, 2022
                                                   1/4 Mile Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/4      26 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52 M     1  6:56  1:35  0:30    1   31:28 23.8  0:30    1   19:10  6:11   58:32 
    2   2/4      25 Mario Minelli           Kasson             MN  51 M     7  7:39  1:45  0:46    2   31:58 23.5  0:38    2   20:10  6:31 1:01:08 
    3   1/3      11 Paul Eppard             Englewood          CO  60 M     5  7:23  1:41  1:27    3   35:55 20.9  1:06    4   22:32  7:16 1:08:20 
    4   1/3      30 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  46 F     6  7:32  1:43  0:48    8   40:08 18.7  0:37    3   21:15  6:52 1:10:19 
    5   1/2      68 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  56 F     2  7:14  1:39  0:35    5   38:56 19.3  0:50   13   25:32  8:15 1:13:05 
    6   1/7      27 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  43 M    21 10:17  2:21  0:30    4   38:04 19.7  1:02    7   23:57  7:44 1:13:48 
    7   1/2       8 Mitch Clements          North Liberty      IA  21 M     4  7:19  1:40  1:12    6   39:03 19.2  0:26   22   29:48  9:37 1:17:44 
    8   2/7       3 Justin Barrett          Johnston           IA  41 M     8  7:56  1:49  1:55   11   43:05 17.4  1:58    6   23:31  7:36 1:18:23 
    9   3/4      15 Wade Fischer            Mankato            MN  47 M    18 10:01  2:17  2:24    7   39:49 18.8  1:43    9   24:34  7:56 1:18:28 
   10   1/6      32 Emma Sill               Eagle Lake         MN  31 F     3  7:17  1:40  1:39   17   46:31 16.1  1:07    5   22:38  7:18 1:19:10 
   11   2/3      31 Polo Portilla           Saint Paul         MN  59 M    20 10:13  2:20  1:06   10   41:28 18.1  1:43   14   26:42  8:37 1:21:11 
   12   3/7      16 Thomas Fritz            Saint Paul         MN  44 M    10  8:57  2:02  2:25   12   43:12 17.4  1:43   10   25:02  8:05 1:21:16 
   13   4/7       4 Wayne Breitbarth        Waseca             MN  39 M    17  9:59  2:17  1:32   13   43:31 17.2  2:02    8   24:26  7:53 1:21:28 
   14   2/2       9 Christopher Danner      Eagle Lake         MN  23 M    19 10:03  2:17  1:48   19   47:55 15.7  0:45   12   25:28  8:13 1:25:57 
   15   5/7      34 Timothy Spence          Mankato            MN  41 M    22 10:20  2:21  1:29    9   41:04 18.3  2:51   24   30:53  9:58 1:26:36 
   16   1/2      14 Gretchen Fischer        Mankato            MN  41 F    11  9:08  2:05  1:30   18   46:55 16.0  1:47   16   27:57  9:01 1:27:15 
   17   2/2       2 Ellen Barrett           Johnston           IA  41 F    12  9:22  2:08  2:26   16   46:01 16.3  0:56   19   28:44  9:16 1:27:26 
   18   4/4       7 Paul Cammack            Minneapolis        MN  52 M    16  9:58  2:16  2:29   14   44:19 16.9  1:34   21   29:31  9:32 1:27:48 
   19   1/3      70 Samantha Potts          Lytton             IA  16 F    23 10:27  2:23  0:52   22   49:04 15.3  0:40   17   27:59  9:02 1:29:00 
   20   6/7      22 Michael Kittelson       North Mankato      MN  38 M    29 12:16  2:48  1:55   15   45:40 16.4  1:06   18   28:17  9:08 1:29:12 
   21   2/6      10 Tia Dupont              Mankato            MN  30 F     9  8:52  2:01  2:52   25   51:32 14.6  1:05   11   25:04  8:06 1:29:25 
   22   2/3       1 Kendahl Andresen        Mankato            MN  17 F    13  9:22  2:08  1:48   21   48:54 15.3  1:07   23   30:00  9:41 1:31:09 
   23   1/1      29 Duane Olson             Mankato            MN  67 M    26 11:36  2:39  1:35   20   48:39 15.4  2:06   15   27:23  8:50 1:31:18 
   24   2/3      19 Shawn Hartmann          Eagle Lake         MN  54 F    28 12:01  2:44  2:36   24   50:38 14.8  1:49   26   34:24 11:06 1:41:27 
   25   3/3      17 John Gorman             Dell Rapids        SD  64 M    25 11:06  2:32  3:01   23   50:08 15.0  1:50   29   38:30 12:25 1:44:32 
   26   7/7      12 Dustin Evans            Mankato            MN  39 M    27 11:39  2:39  3:19   26   53:23 14.0  1:22   28   35:51 11:34 1:45:33 
   27   3/3      18 Emma Gudahl             Fairmont           MN  18 F    24 11:05  2:31  3:28   34 1:01:12 12.3  1:26   20   29:03  9:23 1:46:12 
   28   1/2      36 Garrett Zellmer         Shakopee           MN  29 M    35 18:29  4:12  1:32   27   56:10 13.4  0:58   25   31:32 10:11 1:48:40 
   29   3/6      13 Krista Evans            Mankato            MN  33 F    14  9:26  2:09  3:32   33 1:00:03 12.5  1:31   27   34:28 11:07 1:48:58 
   30   3/3      21 Chantill Kahler-Royer   Fairmont           MN  48 F    15  9:46  2:14  3:18   28   57:58 12.9  1:24   31   39:36 12:47 1:52:00 
   31   4/6       6 Talitha Burtis          Shakopee           MN  26 F    30 12:34  2:52  5:09   32   59:56 12.5  2:17   30   38:41 12:29 1:58:35 
   32   5/6       5 Kassondra Burtis        Shakopee           MN  31 F    33 14:09  3:13  3:58   29   58:44 12.8  1:52   32   41:29 13:23 2:00:10 
   33   6/6      23 Morgan Mahan            Mankato            MN  26 F    31 13:12  3:00  4:11   31   59:39 12.6  2:18   34   48:50 15:46 2:08:08 
   34   2/2     214 Morgan Mahan            Mankato            MN  31 M    32 13:13  3:01  4:14   30   59:39 12.6  2:14   35   48:51 15:46 2:08:08 
   35   2/2      33 Maria Smith             Epworth            IA  64 F    34 15:21  3:30  2:59   35 1:05:20 11.5  3:00   33   42:15 13:38 2:08:53 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   39 3 Little Pigs                                    5 11:51  2:42  0:24    1   48:20 15.5  0:24    1   21:33  6:57 1:22:30 
           Josh Sundblad , Kevin Hugoson , Neil Hanson            
    2   37 DBG                                              1  7:48  1:47  0:40    2   51:32 14.6  0:44    5   30:00  9:41 1:30:43 
           Zach Dingmann , Lisa Bovy , Alysa Bovey                
    3   38 Inlaws                                           3  9:23  2:08  0:37    3   54:39 13.7  0:28    4   28:14  9:07 1:33:19 
           Grace Hermer , Kaylynn Steinkamp , Tonya Carlson       
    4   41 Outlaws                                          4  9:23  2:08  0:33    4   55:19 13.6  0:35    3   27:32  8:53 1:33:20 
           Mark Origer , Lee   Steinkamp , Chad Carlson           
    5   40 Valero Trifecta                                  2  8:43  1:59  0:30    5   58:17 12.9  0:19    2   26:20  8:30 1:34:09 
           Leo Algarra , Peter Brustad , Tonya Klunder            

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52 M    6:56  1:35 
    2 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  56 F    7:14  1:39 
    3 Emma Sill               Eagle Lake         MN  31 F    7:17  1:40 
    4 Mitch Clements          North Liberty      IA  21 M    7:19  1:40 
    5 Paul Eppard             Englewood          CO  60 M    7:23  1:41 
    6 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  46 F    7:32  1:43 
    7 Mario Minelli           Kasson             MN  51 M    7:39  1:45 
    8 Justin Barrett          Johnston           IA  41 M    7:56  1:49 
    9 Tia Dupont              Mankato            MN  30 F    8:52  2:01 
   10 Thomas Fritz            Saint Paul         MN  44 M    8:57  2:02 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52 M   31:28 23.8 
    2 Mario Minelli           Kasson             MN  51 M   31:58 23.5 
    3 Paul Eppard             Englewood          CO  60 M   35:55 20.9 
    4 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  43 M   38:04 19.7 
    5 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  56 F   38:56 19.3 
    6 Mitch Clements          North Liberty      IA  21 M   39:03 19.2 
    7 Wade Fischer            Mankato            MN  47 M   39:49 18.8 
    8 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  46 F   40:08 18.7 
    9 Timothy Spence          Mankato            MN  41 M   41:04 18.3 
   10 Polo Portilla           Saint Paul         MN  59 M   41:28 18.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52 M   19:10  6:11 
    2 Mario Minelli           Kasson             MN  51 M   20:10  6:31 
    3 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  46 F   21:15  6:52 
    4 Paul Eppard             Englewood          CO  60 M   22:32  7:16 
    5 Emma Sill               Eagle Lake         MN  31 F   22:38  7:18 
    6 Justin Barrett          Johnston           IA  41 M   23:31  7:36 
    7 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  43 M   23:57  7:44 
    8 Wayne Breitbarth        Waseca             MN  39 M   24:26  7:53 
    9 Wade Fischer            Mankato            MN  47 M   24:34  7:56 
   10 Thomas Fritz            Saint Paul         MN  44 M   25:02  8:05 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   26 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52    1  6:56  1:35  0:30    1   31:28 23.8  0:30    1   19:10  6:11   58:32 
    2   25 Mario Minelli           Kasson             MN  51    4  7:39  1:45  0:46    2   31:58 23.5  0:38    2   20:10  6:31 1:01:08 
    3   11 Paul Eppard             Englewood          CO  60    3  7:23  1:41  1:27    3   35:55 20.9  1:06    3   22:32  7:16 1:08:20 
    4   27 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  43   12 10:17  2:21  0:30    4   38:04 19.7  1:02    5   23:57  7:44 1:13:48 
    5    8 Mitch Clements          North Liberty      IA  21    2  7:19  1:40  1:12    5   39:03 19.2  0:26   14   29:48  9:37 1:17:44 
    6    3 Justin Barrett          Johnston           IA  41    5  7:56  1:49  1:55    9   43:05 17.4  1:58    4   23:31  7:36 1:18:23 
    7   15 Wade Fischer            Mankato            MN  47    9 10:01  2:17  2:24    6   39:49 18.8  1:43    7   24:34  7:56 1:18:28 
    8   31 Polo Portilla           Saint Paul         MN  59   11 10:13  2:20  1:06    8   41:28 18.1  1:43   10   26:42  8:37 1:21:11 
    9   16 Thomas Fritz            Saint Paul         MN  44    6  8:57  2:02  2:25   10   43:12 17.4  1:43    8   25:02  8:05 1:21:16 
   10    4 Wayne Breitbarth        Waseca             MN  39    8  9:59  2:17  1:32   11   43:31 17.2  2:02    6   24:26  7:53 1:21:28 
   11    9 Christopher Danner      Eagle Lake         MN  23   10 10:03  2:17  1:48   14   47:55 15.7  0:45    9   25:28  8:13 1:25:57 
   12   34 Timothy Spence          Mankato            MN  41   13 10:20  2:21  1:29    7   41:04 18.3  2:51   15   30:53  9:58 1:26:36 
   13    7 Paul Cammack            Minneapolis        MN  52    7  9:58  2:16  2:29   12   44:19 16.9  1:34   13   29:31  9:32 1:27:48 
   14   22 Michael Kittelson       North Mankato      MN  38   17 12:16  2:48  1:55   13   45:40 16.4  1:06   12   28:17  9:08 1:29:12 
   15   29 Duane Olson             Mankato            MN  67   15 11:36  2:39  1:35   15   48:39 15.4  2:06   11   27:23  8:50 1:31:18 
   16   17 John Gorman             Dell Rapids        SD  64   14 11:06  2:32  3:01   16   50:08 15.0  1:50   18   38:30 12:25 1:44:32 
   17   12 Dustin Evans            Mankato            MN  39   16 11:39  2:39  3:19   17   53:23 14.0  1:22   17   35:51 11:34 1:45:33 
   18   36 Garrett Zellmer         Shakopee           MN  29   19 18:29  4:12  1:32   18   56:10 13.4  0:58   16   31:32 10:11 1:48:40 
   19  214 Morgan Mahan            Mankato            MN  31   18 13:13  3:01  4:14   19   59:39 12.6  2:14   19   48:51 15:46 2:08:08 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   30 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  46    3  7:32  1:43  0:48    2   40:08 18.7  0:37    1   21:15  6:52 1:10:19 
    2   68 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  56    1  7:14  1:39  0:35    1   38:56 19.3  0:50    4   25:32  8:15 1:13:05 
    3   32 Emma Sill               Eagle Lake         MN  31    2  7:17  1:40  1:39    4   46:31 16.1  1:07    2   22:38  7:18 1:19:10 
    4   14 Gretchen Fischer        Mankato            MN  41    5  9:08  2:05  1:30    5   46:55 16.0  1:47    5   27:57  9:01 1:27:15 
    5    2 Ellen Barrett           Johnston           IA  41    6  9:22  2:08  2:26    3   46:01 16.3  0:56    7   28:44  9:16 1:27:26 
    6   70 Samantha Potts          Lytton             IA  16   10 10:27  2:23  0:52    7   49:04 15.3  0:40    6   27:59  9:02 1:29:00 
    7   10 Tia Dupont              Mankato            MN  30    4  8:52  2:01  2:52    9   51:32 14.6  1:05    3   25:04  8:06 1:29:25 
    8    1 Kendahl Andresen        Mankato            MN  17    7  9:22  2:08  1:48    6   48:54 15.3  1:07    9   30:00  9:41 1:31:09 
    9   19 Shawn Hartmann          Eagle Lake         MN  54   12 12:01  2:44  2:36    8   50:38 14.8  1:49   10   34:24 11:06 1:41:27 
   10   18 Emma Gudahl             Fairmont           MN  18   11 11:05  2:31  3:28   15 1:01:12 12.3  1:26    8   29:03  9:23 1:46:12 
   11   13 Krista Evans            Mankato            MN  33    8  9:26  2:09  3:32   14 1:00:03 12.5  1:31   11   34:28 11:07 1:48:58 
   12   21 Chantill Kahler-Royer   Fairmont           MN  48    9  9:46  2:14  3:18   10   57:58 12.9  1:24   13   39:36 12:47 1:52:00 
   13    6 Talitha Burtis          Shakopee           MN  26   13 12:34  2:52  5:09   13   59:56 12.5  2:17   12   38:41 12:29 1:58:35 
   14    5 Kassondra Burtis        Shakopee           MN  31   15 14:09  3:13  3:58   11   58:44 12.8  1:52   14   41:29 13:23 2:00:10 
   15   23 Morgan Mahan            Mankato            MN  26   14 13:12  3:00  4:11   12   59:39 12.6  2:18   16   48:50 15:46 2:08:08 
   16   33 Maria Smith             Epworth            IA  64   16 15:21  3:30  2:59   16 1:05:20 11.5  3:00   15   42:15 13:38 2:08:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    8 Mitch Clements          North Liberty      IA  21    1  7:19  1:40  1:12    1   39:03 19.2  0:26    2   29:48  9:37 1:17:44 
    2    9 Christopher Danner      Eagle Lake         MN  23    2 10:03  2:17  1:48    2   47:55 15.7  0:45    1   25:28  8:13 1:25:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   70 Samantha Potts          Lytton             IA  16    2 10:27  2:23  0:52    2   49:04 15.3  0:40    1   27:59  9:02 1:29:00 
    2    1 Kendahl Andresen        Mankato            MN  17    1  9:22  2:08  1:48    1   48:54 15.3  1:07    3   30:00  9:41 1:31:09 
    3   18 Emma Gudahl             Fairmont           MN  18    3 11:05  2:31  3:28    3 1:01:12 12.3  1:26    2   29:03  9:23 1:46:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   36 Garrett Zellmer         Shakopee           MN  29    2 18:29  4:12  1:32    1   56:10 13.4  0:58    1   31:32 10:11 1:48:40 
    2  214 Morgan Mahan            Mankato            MN  31    1 13:13  3:01  4:14    2   59:39 12.6  2:14    2   48:51 15:46 2:08:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   32 Emma Sill               Eagle Lake         MN  31    1  7:17  1:40  1:39    1   46:31 16.1  1:07    1   22:38  7:18 1:19:10 
    2   10 Tia Dupont              Mankato            MN  30    2  8:52  2:01  2:52    2   51:32 14.6  1:05    2   25:04  8:06 1:29:25 
    3   13 Krista Evans            Mankato            MN  33    3  9:26  2:09  3:32    6 1:00:03 12.5  1:31    3   34:28 11:07 1:48:58 
    4    6 Talitha Burtis          Shakopee           MN  26    4 12:34  2:52  5:09    5   59:56 12.5  2:17    4   38:41 12:29 1:58:35 
    5    5 Kassondra Burtis        Shakopee           MN  31    6 14:09  3:13  3:58    3   58:44 12.8  1:52    5   41:29 13:23 2:00:10 
    6   23 Morgan Mahan            Mankato            MN  26    5 13:12  3:00  4:11    4   59:39 12.6  2:18    6   48:50 15:46 2:08:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   27 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  43    4 10:17  2:21  0:30    1   38:04 19.7  1:02    2   23:57  7:44 1:13:48 
    2    3 Justin Barrett          Johnston           IA  41    1  7:56  1:49  1:55    3   43:05 17.4  1:58    1   23:31  7:36 1:18:23 
    3   16 Thomas Fritz            Saint Paul         MN  44    2  8:57  2:02  2:25    4   43:12 17.4  1:43    4   25:02  8:05 1:21:16 
    4    4 Wayne Breitbarth        Waseca             MN  39    3  9:59  2:17  1:32    5   43:31 17.2  2:02    3   24:26  7:53 1:21:28 
    5   34 Timothy Spence          Mankato            MN  41    5 10:20  2:21  1:29    2   41:04 18.3  2:51    6   30:53  9:58 1:26:36 
    6   22 Michael Kittelson       North Mankato      MN  38    7 12:16  2:48  1:55    6   45:40 16.4  1:06    5   28:17  9:08 1:29:12 
    7   12 Dustin Evans            Mankato            MN  39    6 11:39  2:39  3:19    7   53:23 14.0  1:22    7   35:51 11:34 1:45:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   14 Gretchen Fischer        Mankato            MN  41    1  9:08  2:05  1:30    2   46:55 16.0  1:47    1   27:57  9:01 1:27:15 
    2    2 Ellen Barrett           Johnston           IA  41    2  9:22  2:08  2:26    1   46:01 16.3  0:56    2   28:44  9:16 1:27:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   26 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52    1  6:56  1:35  0:30    1   31:28 23.8  0:30    1   19:10  6:11   58:32 
    2   25 Mario Minelli           Kasson             MN  51    2  7:39  1:45  0:46    2   31:58 23.5  0:38    2   20:10  6:31 1:01:08 
    3   15 Wade Fischer            Mankato            MN  47    4 10:01  2:17  2:24    3   39:49 18.8  1:43    3   24:34  7:56 1:18:28 
    4    7 Paul Cammack            Minneapolis        MN  52    3  9:58  2:16  2:29    4   44:19 16.9  1:34    4   29:31  9:32 1:27:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   30 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  46    1  7:32  1:43  0:48    1   40:08 18.7  0:37    1   21:15  6:52 1:10:19 
    2   19 Shawn Hartmann          Eagle Lake         MN  54    3 12:01  2:44  2:36    2   50:38 14.8  1:49    2   34:24 11:06 1:41:27 
    3   21 Chantill Kahler-Royer   Fairmont           MN  48    2  9:46  2:14  3:18    3   57:58 12.9  1:24    3   39:36 12:47 1:52:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   11 Paul Eppard             Englewood          CO  60    1  7:23  1:41  1:27    1   35:55 20.9  1:06    1   22:32  7:16 1:08:20 
    2   31 Polo Portilla           Saint Paul         MN  59    2 10:13  2:20  1:06    2   41:28 18.1  1:43    2   26:42  8:37 1:21:11 
    3   17 John Gorman             Dell Rapids        SD  64    3 11:06  2:32  3:01    3   50:08 15.0  1:50    3   38:30 12:25 1:44:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   68 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  56    1  7:14  1:39  0:35    1   38:56 19.3  0:50    1   25:32  8:15 1:13:05 
    2   33 Maria Smith             Epworth            IA  64    2 15:21  3:30  2:59    2 1:05:20 11.5  3:00    2   42:15 13:38 2:08:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   29 Duane Olson             Mankato            MN  67    1 11:36  2:39  1:35    1   48:39 15.4  2:06    1   27:23  8:50 1:31:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         44
Total Number of Team Finishers:            5
Total Number of Individual Finishers:     35
Number of Male   Finishers:               19
Number of Female Finishers:               16
Did not Finish Race or Did Not Start:      4