Clearwater, MN
6/25/2022











                                                    GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                                                    Clearwater - MN - June 25, 2022
                                         SPRINT: .44 Mile Swim - 14.33 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/1     691 Andrew Zabel            Sartell            MN  42 M    12 12:16  1:35  0:50    1   33:18 25.8  0:56    1   17:45  5:44 1:05:03 
    2   1/4     536 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45 M     5 11:16  1:28  0:46    2   34:51 24.7  1:04    3   18:12  5:53 1:06:07 
    3   1/7     637 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19 M     6 11:30  1:30  0:58   14   40:15 21.4  0:57    2   17:57  5:48 1:11:35 
    4   1/4     697 Cheryl Zitur            Rogers             MN  57 F     3 10:59  1:26  1:10    4   37:03 23.2  1:19   11   22:08  7:09 1:12:37 
    5   1/5     566 Nick Klonne             Champlin           MN  25 M    11 12:12  1:35  1:04    5   37:18 23.1  1:15    6   21:01  6:47 1:12:49 
    6   1/6     545 Elena Hengel            Wayzata            MN  25 F     4 11:12  1:27  0:52   10   38:59 22.1  1:16    9   21:46  7:02 1:14:04 
    7   2/7     585 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  19 M    22 13:08  1:42  1:40    6   38:31 22.3  1:35    4   19:45  6:23 1:14:38 
    8   1/7     647 Josh Sell               Waconia            MN  43 M    16 12:29  1:37  1:36    7   38:39 22.2  1:20    7   21:29  6:56 1:15:31 
    9   1/3     641 Bette Rowley            Burnsville         MN  37 F     8 11:56  1:33  1:04    9   38:51 22.1  0:48   15   22:54  7:24 1:15:32 
   10   3/7     627 Sean Pickle             Saint Cloud        MN  17 M    17 12:34  1:38  1:50   16   40:27 21.3  1:22    5   19:56  6:26 1:16:07 
   11   4/7     656 Nolan Snyder            Sartell            MN  12 M     9 11:59  1:33  0:27   26   41:22 20.8  1:30   12   22:10  7:09 1:17:26 
   12   1/11    708 Chuck Hengel                                   58 M    30 14:12  1:50  2:00    3   36:57 23.3  1:41   20   23:59  7:44 1:18:47 
   13   1/5     645 Craig Schroeder         Dayton             MN  39 M    38 14:48  1:55  1:12    8   38:42 22.2  1:30   13   22:42  7:20 1:18:51 
   14   1/6     540 Jim Guenter             Saint Paul         MN  52 M     2 10:42  1:23  1:26   15   40:25 21.3  1:22   30   25:17  8:10 1:19:09 
   15   1/7     621 Caroline Peterson       Northfield         MN  19 F     1 10:34  1:22  1:18   41   43:02 20.0  1:17   19   23:49  7:41 1:19:57 
   16   2/11    486 Pedro Becquer           Minneapolis        MN  56 M    20 12:57  1:41  1:56   27   41:23 20.8  1:12   17   23:25  7:34 1:20:51 
   17   1/2     622 Jane Peterson           Saint Cloud        MN  54 F     7 11:31  1:30  1:51   20   41:00 21.0  1:32   28   24:59  8:04 1:20:52 
   18   1/1     710 James Nack                                     62 M    14 12:28  1:37  1:32   12   39:17 21.9  1:25   53   27:40  8:56 1:22:21 
   19   2/5     669 Christopher Thormodson  Woodbury           MN  25 M    21 13:06  1:42  2:19   21   41:07 20.9  2:04   22   24:11  7:48 1:22:45 
   20   1/9     539 Jake Guello             Superior           WI  32 M    42 15:05  1:57  1:46   29   41:52 20.5  1:11   16   23:06  7:27 1:22:58 
   21   2/6     516 Scott Dezurik           Avon               MN  54 M    46 15:20  1:59  1:22   23   41:10 20.9  1:34   21   24:01  7:45 1:23:26 
   22   2/7     489 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19 F    32 14:18  1:51  1:08   33   42:09 20.4  1:05   34   25:22  8:11 1:24:00 
   23   2/5     567 David Knaeble           Minneapolis        MN  38 M    23 13:10  1:42  1:22   44   44:04 19.5  0:56   24   24:40  7:58 1:24:09 
   24   2/7     551 Paul Hydukovich         Saint Michael      MN  41 M    24 13:11  1:43  1:56   35   42:11 20.4  1:38   33   25:22  8:11 1:24:16 
   25   2/9     587 Jon Lenz                Saint Paul         MN  34 M    29 14:07  1:50  1:59   53   45:22 19.0  1:21    8   21:31  6:57 1:24:19 
   26   3/9     493 Jacob Blattner          Sartell            MN  33 M    25 13:15  1:43  2:18   22   41:07 20.9  2:19   39   25:47  8:20 1:24:45 
   27   3/11    561 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  57 M    10 11:59  1:33  3:19   34   42:10 20.4  2:11   31   25:19  8:10 1:24:56 
   28   1/3     640 George Ross             Delano             MN  66 M    59 16:19  2:07  2:11   13   39:46 21.6  1:25   36   25:32  8:15 1:25:12 
   29   3/5     675 Anthony Von Ruden       Osseo              MN  36 M    44 15:11  1:58  1:15   19   40:44 21.1  1:40   51   27:12  8:47 1:26:00 
   30   3/6     578 Craig Kurtz             Minneapolis        MN  52 M    19 12:46  1:39  1:17   28   41:26 20.8  1:25   72   29:46  9:37 1:26:39 
   31   2/4     706 Doug Larson                                    45 M    51 15:55  2:04  1:20   37   42:38 20.2  2:24   25   24:43  7:59 1:26:57 
   32   1/3     533 Dan Greer               Osseo              MN  36 M    50 15:42  2:02  1:34   11   39:10 22.0  1:28   65   29:16  9:27 1:27:09 
   33   3/7     488 Macy Bell               Maple Grove        MN  17 F                           52   45:15 19.0  1:03   35   25:28  8:13 1:27:23 
   34   4/11    626 Ted Peterson            Saint Cloud        MN  57 M    35 14:32  1:53  2:15   38   42:49 20.1  2:20   40   26:00  8:24 1:27:55 
   35   3/7     633 Dan Reitsma             Carver             MN  44 M    71 17:01  2:12  1:59   17   40:29 21.2  1:58   49   27:00  8:43 1:28:24 
   36   4/9     500 Brandon Brogly          Coon Rapids        MN  33 M    92 19:39  2:33  2:43   39   42:51 20.1  1:44   10   22:02  7:07 1:28:57 
   37   1/3     607 Bill Minge              Minneapolis        MN  70 M    70 17:00  2:12  2:57   24   41:16 20.8  2:29   32   25:22  8:11 1:29:00 
   38   1/1     638 Thomas Rohman           South Haven        MN  75 M    49 15:33  2:01  1:54   36   42:29 20.2  2:15   47   26:59  8:43 1:29:08 
   39   4/7     676 David Von Ruden         Bloomington        MN  41 M    47 15:24  2:00  1:39   18   40:42 21.1  1:35   73   29:58  9:40 1:29:16 
   40   2/4     542 Chris Haukos            Saint Cloud        MN  56 F    28 13:59  1:49  1:13   48   44:11 19.5  1:28   59   28:31  9:12 1:29:21 
   41   5/9     574 Benjamin Krebsbach      Maple Grove        MN  30 M    34 14:30  1:53  2:00   72   48:53 17.6  1:31   14   22:46  7:21 1:29:37 
   42   5/11    547 Kevin Hileman           Rochester          MN  57 M    61 16:23  2:07  1:27   25   41:22 20.8  1:47   64   29:00  9:22 1:29:57 
   43   5/7     693 Curran Zak              Saint Cloud        MN  17 M    45 15:19  1:59  2:53   50   44:18 19.4  4:35   18   23:34  7:37 1:30:36 
   44   4/7     524 Phoebe Figenshau        Big Lake           MN  12 F    18 12:36  1:38  1:54   77   50:06 17.2  0:46   48   27:00  8:43 1:32:20 
   45   6/11    662 David Swift             Glencoe            MN  59 M    43 15:09  1:58  1:57   46   44:07 19.5  1:30   71   29:45  9:36 1:32:27 
   46   3/5     487 Bowe Behymer            Delia              KS  26 M    36 14:34  1:53  2:11   69   48:22 17.8  1:19   43   26:25  8:32 1:32:48 
   47   2/6     482 Madeleine Anderson      Fargo              ND  27 F    15 12:29  1:37  2:06   58   46:50 18.4  2:10   67   29:25  9:30 1:32:59 
   48   3/4     512 Mary Crookston          Lakeville          MN  58 F    54 16:06  2:05  2:51   45   44:06 19.5  1:41   62   28:49  9:18 1:33:30 
   49   7/11    620 Brent Peterson          Minneapolis        MN  55 M    90 19:22  2:31  2:38   47   44:08 19.5  2:36   27   24:54  8:02 1:33:37 
   50   5/7     550 Adam Horner             Elk River          MN  43 M    67 16:52  2:11  3:21   31   41:53 20.5  1:58   69   29:38  9:34 1:33:41 
   51   1/6     593 Reggie MacMaster        Fargo              ND  33 F    33 14:22  1:52  2:19   67   48:00 17.9  1:57   52   27:39  8:56 1:34:14 
   52   2/3     496 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  68 M    77 18:06  2:21  2:08   30   41:52 20.5  1:35   75   30:40  9:54 1:34:19 
   53   1/6     668 Sarah Thompson          Rogers             MN  41 F    66 16:52  2:11  2:24   40   43:01 20.0  2:35   68   29:33  9:32 1:34:22 
   54   4/5     603 Joseph McKeown          Litchfield         MN  26 M    94 20:15  2:37  2:12   43   43:56 19.6  1:37   45   26:45  8:38 1:34:43 
   55   2/3     541 Courtney Guldseth       Big Lake           MN  39 F    48 15:27  2:00  2:52   59   47:03 18.3  1:51   54   27:56  9:01 1:35:07 
   56   5/5     616 Jacob Ostby             Cologne            MN  27 M    74 17:45  2:18  1:45   32   41:55 20.5  1:37   79   32:11 10:23 1:35:10 
   57   8/11    601 Pete McConnell          Minneapolis        MN  56 M    64 16:35  2:09  3:28   49   44:12 19.5  2:05   74   30:11  9:44 1:36:29 
   58   2/6     634 Christina Renner        Sartell            MN  43 F    41 14:58  1:56  3:35   62   47:32 18.1  2:27   57   28:20  9:09 1:36:50 
   59   6/7     635 Greg Renner             Sartell            MN  42 M    40 14:58  1:56  3:37   56   46:32 18.5  3:26   56   28:19  9:08 1:36:50 
   60   6/9     644 Anthony Schmitz         Fridley            MN  30 M    72 17:11  2:14  3:01   64   47:53 18.0  2:35   41   26:15  8:28 1:36:53 
   61   3/6     670 Rachel Thormodson       Woodbury           MN  25 F    53 15:59  2:04  2:21   63   47:51 18.0  1:37   70   29:45  9:36 1:37:30 
   62   6/7     518 Hunter Doherty          White Bear Townshi MN  19 M    37 14:39  1:54  2:45   65   47:57 17.9  1:28   76   31:23 10:08 1:38:09 
   63   4/6     631 Shane Quinn             Stillwater         MN  52 M    65 16:51  2:11  2:45   42   43:02 20.0  1:32   86   34:07 11:01 1:38:15 
   64   5/6     546 John Henrichsen         Elk River          MN  51 M    58 16:17  2:07  2:19   51   44:42 19.2  1:28   83   33:31 10:49 1:38:15 
   65   3/4     526 Nicholas Folger         Corcoran           MN  46 M    69 17:00  2:12  3:02   80   50:47 16.9  1:49   42   26:24  8:31 1:38:59 
   66   4/4     586 Mike Lawrence           Rice               MN  46 M    76 18:00  2:20  1:47   75   49:31 17.4  1:17   58   28:28  9:11 1:39:02 
   67   9/11    711 Andrew Mackenzie                               58 M    52 15:57  2:04  2:43   55   45:49 18.8  2:16   80   32:24 10:27 1:39:07 
   68   4/6     602 Emily McKeown           Litchfield         MN  25 F    82 18:40  2:25  2:01   70   48:29 17.7  1:22   61   28:40  9:15 1:39:10 
   69   2/3     490 Neil Bengtson           Annandale          MN  51 M    56 16:08  2:05  2:20   54   45:23 18.9  1:49   85   33:52 10:56 1:39:30 
   70   7/9     535 Jesse Grimes            Graceville         MN  31 M    80 18:30  2:24  3:00   86   52:28 16.4  0:57   26   24:47  8:00 1:39:39 
   71   8/9     648 James Serkland          Saint Cloud        MN  32 M    87 18:56  2:27  3:23   57   46:50 18.4  4:36   44   26:34  8:35 1:40:17 
   72   2/6     575 Melissa Krebsbach       Maple Grove        MN  30 F    60 16:22  2:07  2:08   88   53:13 16.2  1:59   46   26:46  8:38 1:40:26 
   73   6/6     663 Tracy Wallace           Minneapolis        MN  50 M    62 16:24  2:08  3:08   85   52:13 16.5  1:22   60   28:38  9:15 1:41:43 
   74   2/3     632 Steve Regli             Lakeville          MN  70 M    75 17:48  2:18  2:19   61   47:21 18.2  1:57   88   34:40 11:11 1:44:03 
   75   3/6     582 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  42 F    96 21:07  2:44  1:38   89   53:25 16.1  1:22   50   27:04  8:44 1:44:34 
   76   7/7     709 Jonah Anderson                                 16 M    91 19:24  2:31  3:22   96   56:01 15.3  1:12   23   24:37  7:57 1:44:34 
   77   3/6     553 Melissa Jackson         Otsego             MN  34 F    26 13:34  1:46  2:24   92   55:06 15.6  2:04   77   31:34 10:11 1:44:41 
   78   4/6     630 Jenna Preusser          Avon               MN  33 F    98 22:20  2:54  1:21   79   50:37 17.0  1:40   66   29:19  9:28 1:45:15 
   79   5/7     680 Cassandra Wendt         Foley              MN  19 F    88 19:10  2:29  2:16   99   58:10 14.8  0:59   29   24:59  8:04 1:45:32 
   80   9/9     646 Cody Schultz            Wheaton            MN  31 M    73 17:44  2:18  3:39   93   55:14 15.6  1:05   55   28:19  9:08 1:45:59 
   81   6/7     499 Kayla Braun             Foley              MN  18 F    95 21:06  2:44  2:46   94   55:25 15.5  1:07   37   25:37  8:16 1:45:59 
   82  10/11    618 Steven Paschke          Chanhassen         MN  59 M    83 18:40  2:25  2:01   66   47:58 17.9  3:02   87   34:21 11:05 1:46:01 
   83   3/3     537 Audra Grove             Big Lake           MN  37 F   101 22:48  2:57  3:06   73   49:03 17.5  3:02   63   28:56  9:20 1:46:54 
   84  11/11    650 Robert Sicora           Buffalo            MN  55 M    68 16:59  2:12  2:55   60   47:17 18.2  2:38   96   37:23 12:04 1:47:09 
   85   4/4     592 Jill Macioch            White Bear Townshi MN  55 F    93 19:51  2:34  2:25   74   49:13 17.5  2:05   89   34:54 11:16 1:48:26 
   86   4/6     674 Angela Viere            Richmond           MN  43 F    89 19:18  2:30  2:17   76   49:39 17.3  1:27   97   37:34 12:07 1:50:13 
   87   3/3     649 Dave Sibley             Saint Michael      MN  70 M   100 22:28  2:55  4:16   78   50:24 17.1  2:02   78   31:45 10:15 1:50:53 
   88   2/2     554 Carla James             Stillwater         MN  52 F    63 16:27  2:08  3:57   84   52:11 16.5  3:03   90   35:24 11:25 1:51:00 
   89   7/7     558 Iver Johnson            Apple Valley       MN  44 M    78 18:16  2:22  3:01   71   48:40 17.7  2:59  100   38:19 12:22 1:51:13 
   90   5/6     660 Alexandra Stuart        Wayzata            MN  30 F    57 16:12  2:06  3:21   97   56:27 15.2  1:49   84   33:50 10:55 1:51:37 
   91   5/6     643 Erin Schimke            Chisago City       MN  41 F    81 18:37  2:25  3:27   87   52:42 16.3  2:09   92   35:38 11:30 1:52:32 
   92   4/5     688 Dustin Young            Ankeny             IA  37 M    55 16:06  2:05  6:54   91   54:01 15.9  2:11   82   33:29 10:48 1:52:39 
   93   1/2     692 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  46 F    31 14:13  1:51  1:38  104 1:10:14 12.2  1:41   38   25:44  8:19 1:53:29 
   94   6/6     679 Nicole Walerius         Albertville        MN  41 F    85 18:53  2:27  2:42   95   55:57 15.4  3:37   81   32:32 10:30 1:53:39 
   95   6/6     651 Hannah Siebels          Grand Forks        ND  31 F    13 12:23  1:36  2:33   98   57:43 14.9  1:59  101   39:04 12:37 1:53:42 
   96   5/6     653 Alexis Sienczak         Minneapolis        MN  25 F    27 13:51  1:48  2:38  100   58:22 14.7  1:39   99   38:07 12:18 1:54:35 
   97   5/5     652 Kenneth Siebels         Grand Forks        ND  36 M    84 18:49  2:26  4:12   90   53:59 15.9  2:12   94   36:53 11:54 1:56:03 
   98   1/1     642 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  67 F   102 24:25  3:10  2:37   81   50:55 16.9  1:36   95   37:18 12:02 1:56:49 
   99   1/1     556 Karen Janssen           Richmond           MN  32 F    86 18:56  2:27  1:59   83   51:35 16.7  2:26  103   44:33 14:22 1:59:27 
  100   3/3     657 Travis Soland           Onalaska           WI  42 M    39 14:55  1:56  1:57   68   48:12 17.8  7:52  104   47:34 15:21 2:00:28 
  101   2/2     613 Lisa Nemeth             Saint Joseph       MN  48 F    99 22:25  2:54  2:10  101 1:01:06 14.1  3:10   98   37:37 12:09 2:06:26 
  102   7/7     665 Makenna Telega          Big Lake           MN  19 F    79 18:27  2:23  3:38  103 1:06:18 13.0  1:19   93   36:51 11:54 2:06:32 
  103   6/6     595 Claire Madden           Bloomington        MN  27 F    97 21:58  2:51  2:05  102 1:03:16 13.6  1:40  102   41:21 13:21 2:10:19 
  104   3/3     605 Herb Miller             Plymouth           MN  67 M   103 41:13  5:20  4:40   82   50:59 16.9  4:51   91   35:36 11:29 2:17:16 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  702 Not Fast but Furious                             2 15:14  1:59  0:37    1   41:35 20.7  1:02    1   30:59 10:00 1:29:25 
           Jen French , Erin Erickson , Kori Ludwig-Dlugosch      
    2  698 Age Gap                                          1 15:02  1:57  2:09    2   46:05 18.7  1:00    2   34:06 11:00 1:38:21 
           Cindy Lamp , Natalie Peterson , Cindy Lamp             


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  700 Granite Hart/Nordquist                           1  9:59  1:18  0:58    2   44:25 19.4  0:48    1   20:46  6:42 1:16:54 
           Dale Nordquist , Annie Hart , Annie Hart               
    2  699 Are We There Yet?                                2 13:01  1:41  1:02    1   37:53 22.7  1:05    2   26:50  8:40 1:19:50 
           Robert Musielewicz , Oliver Johannes , Vikki Johannes  
    3  703 Stoneybrookfarms                                 3 13:45  1:47  0:40    3   45:15 19.0  0:45    3   26:52  8:40 1:27:15 
           Todd Lachinski , Brad Chmielewski , Helen Lachinski    


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 596 James Madden            Fayetteville       NC  38 M      1 18:55  2:27  2:04    1 1:03:19 13.6  1:40                            

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Caroline Peterson       Northfield         MN  19 F   10:34  1:22 
    2 Jim Guenter             Saint Paul         MN  52 M   10:42  1:23 
    3 Cheryl Zitur            Rogers             MN  57 F   10:59  1:26 
    4 Elena Hengel            Wayzata            MN  25 F   11:12  1:27 
    5 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45 M   11:16  1:28 
    6 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19 M   11:30  1:30 
    7 Jane Peterson           Saint Cloud        MN  54 F   11:31  1:30 
    8 Bette Rowley            Burnsville         MN  37 F   11:56  1:33 
    9 Nolan Snyder            Sartell            MN  12 M   11:59  1:33 
   10 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  57 M   11:59  1:33 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Andrew Zabel            Sartell            MN  42 M   33:18 25.8 
    2 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45 M   34:51 24.7 
    3 Chuck Hengel                                   58 M   36:57 23.3 
    4 Cheryl Zitur            Rogers             MN  57 F   37:03 23.2 
    5 Nick Klonne             Champlin           MN  25 M   37:18 23.1 
    6 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  19 M   38:31 22.3 
    7 Josh Sell               Waconia            MN  43 M   38:39 22.2 
    8 Craig Schroeder         Dayton             MN  39 M   38:42 22.2 
    9 Bette Rowley            Burnsville         MN  37 F   38:51 22.1 
   10 Elena Hengel            Wayzata            MN  25 F   38:59 22.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Andrew Zabel            Sartell            MN  42 M   17:45  5:44 
    2 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19 M   17:57  5:48 
    3 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45 M   18:12  5:53 
    4 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  19 M   19:45  6:23 
    5 Sean Pickle             Saint Cloud        MN  17 M   19:56  6:26 
    6 Nick Klonne             Champlin           MN  25 M   21:01  6:47 
    7 Josh Sell               Waconia            MN  43 M   21:29  6:56 
    8 Jon Lenz                Saint Paul         MN  34 M   21:31  6:57 
    9 Elena Hengel            Wayzata            MN  25 F   21:46  7:02 
   10 Brandon Brogly          Coon Rapids        MN  33 M   22:02  7:07 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  536 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45    2 11:16  1:28  0:46    1   34:51 24.7  1:04    2   18:12  5:53 1:06:07 
    2  637 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19    3 11:30  1:30  0:58    9   40:15 21.4  0:57    1   17:57  5:48 1:11:35 
    3  566 Nick Klonne             Champlin           MN  25    6 12:12  1:35  1:04    3   37:18 23.1  1:15    5   21:01  6:47 1:12:49 
    4  585 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  19   13 13:08  1:42  1:40    4   38:31 22.3  1:35    3   19:45  6:23 1:14:38 
    5  647 Josh Sell               Waconia            MN  43    8 12:29  1:37  1:36    5   38:39 22.2  1:20    6   21:29  6:56 1:15:31 
    6  627 Sean Pickle             Saint Cloud        MN  17    9 12:34  1:38  1:50   11   40:27 21.3  1:22    4   19:56  6:26 1:16:07 
    7  656 Nolan Snyder            Sartell            MN  12    4 11:59  1:33  0:27   20   41:22 20.8  1:30    9   22:10  7:09 1:17:26 
    8  708 Chuck Hengel                                   58   18 14:12  1:50  2:00    2   36:57 23.3  1:41   15   23:59  7:44 1:18:47 
    9  645 Craig Schroeder         Dayton             MN  39   23 14:48  1:55  1:12    6   38:42 22.2  1:30   10   22:42  7:20 1:18:51 
   10  540 Jim Guenter             Saint Paul         MN  52    1 10:42  1:23  1:26   10   40:25 21.3  1:22   23   25:17  8:10 1:19:09 
   11  486 Pedro Becquer           Minneapolis        MN  56   11 12:57  1:41  1:56   21   41:23 20.8  1:12   13   23:25  7:34 1:20:51 
   12  710 James Nack                                     62    7 12:28  1:37  1:32    7   39:17 21.9  1:25   38   27:40  8:56 1:22:21 
   13  669 Christopher Thormodson  Woodbury           MN  25   12 13:06  1:42  2:19   15   41:07 20.9  2:04   17   24:11  7:48 1:22:45 
   14  539 Jake Guello             Superior           WI  32   25 15:05  1:57  1:46   23   41:52 20.5  1:11   12   23:06  7:27 1:22:58 
   15  516 Scott Dezurik           Avon               MN  54   29 15:20  1:59  1:22   17   41:10 20.9  1:34   16   24:01  7:45 1:23:26 
   16  567 David Knaeble           Minneapolis        MN  38   14 13:10  1:42  1:22   35   44:04 19.5  0:56   19   24:40  7:58 1:24:09 
   17  551 Paul Hydukovich         Saint Michael      MN  41   15 13:11  1:43  1:56   28   42:11 20.4  1:38   26   25:22  8:11 1:24:16 
   18  587 Jon Lenz                Saint Paul         MN  34   17 14:07  1:50  1:59   41   45:22 19.0  1:21    7   21:31  6:57 1:24:19 
   19  493 Jacob Blattner          Sartell            MN  33   16 13:15  1:43  2:18   16   41:07 20.9  2:19   28   25:47  8:20 1:24:45 
   20  561 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  57    5 11:59  1:33  3:19   27   42:10 20.4  2:11   24   25:19  8:10 1:24:56 
   21  640 George Ross             Delano             MN  66   36 16:19  2:07  2:11    8   39:46 21.6  1:25   27   25:32  8:15 1:25:12 
   22  675 Anthony Von Ruden       Osseo              MN  36   27 15:11  1:58  1:15   14   40:44 21.1  1:40   37   27:12  8:47 1:26:00 
   23  578 Craig Kurtz             Minneapolis        MN  52   10 12:46  1:39  1:17   22   41:26 20.8  1:25   46   29:46  9:37 1:26:39 
   24  706 Doug Larson                                    45   32 15:55  2:04  1:20   30   42:38 20.2  2:24   20   24:43  7:59 1:26:57 
   25  626 Ted Peterson            Saint Cloud        MN  57   20 14:32  1:53  2:15   31   42:49 20.1  2:20   29   26:00  8:24 1:27:55 
   26  633 Dan Reitsma             Carver             MN  44   45 17:01  2:12  1:59   12   40:29 21.2  1:58   36   27:00  8:43 1:28:24 
   27  500 Brandon Brogly          Coon Rapids        MN  33   60 19:39  2:33  2:43   32   42:51 20.1  1:44    8   22:02  7:07 1:28:57 
   28  607 Bill Minge              Minneapolis        MN  70   44 17:00  2:12  2:57   18   41:16 20.8  2:29   25   25:22  8:11 1:29:00 
   29  638 Thomas Rohman           South Haven        MN  75   31 15:33  2:01  1:54   29   42:29 20.2  2:15   35   26:59  8:43 1:29:08 
   30  676 David Von Ruden         Bloomington        MN  41   30 15:24  2:00  1:39   13   40:42 21.1  1:35   47   29:58  9:40 1:29:16 
   31  574 Benjamin Krebsbach      Maple Grove        MN  30   19 14:30  1:53  2:00   52   48:53 17.6  1:31   11   22:46  7:21 1:29:37 
   32  547 Kevin Hileman           Rochester          MN  57   37 16:23  2:07  1:27   19   41:22 20.8  1:47   43   29:00  9:22 1:29:57 
   33  693 Curran Zak              Saint Cloud        MN  17   28 15:19  1:59  2:53   39   44:18 19.4  4:35   14   23:34  7:37 1:30:36 
   34  662 David Swift             Glencoe            MN  59   26 15:09  1:58  1:57   36   44:07 19.5  1:30   45   29:45  9:36 1:32:27 
   35  487 Bowe Behymer            Delia              KS  26   21 14:34  1:53  2:11   50   48:22 17.8  1:19   32   26:25  8:32 1:32:48 
   36  620 Brent Peterson          Minneapolis        MN  55   58 19:22  2:31  2:38   37   44:08 19.5  2:36   22   24:54  8:02 1:33:37 
   37  550 Adam Horner             Elk River          MN  43   41 16:52  2:11  3:21   25   41:53 20.5  1:58   44   29:38  9:34 1:33:41 
   38  496 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  68   51 18:06  2:21  2:08   24   41:52 20.5  1:35   49   30:40  9:54 1:34:19 
   39  603 Joseph McKeown          Litchfield         MN  26   61 20:15  2:37  2:12   34   43:56 19.6  1:37   34   26:45  8:38 1:34:43 
   40  616 Jacob Ostby             Cologne            MN  27   48 17:45  2:18  1:45   26   41:55 20.5  1:37   52   32:11 10:23 1:35:10 
   41  601 Pete McConnell          Minneapolis        MN  56   39 16:35  2:09  3:28   38   44:12 19.5  2:05   48   30:11  9:44 1:36:29 
   42  635 Greg Renner             Sartell            MN  42   24 14:58  1:56  3:37   43   46:32 18.5  3:26   40   28:19  9:08 1:36:50 
   43  644 Anthony Schmitz         Fridley            MN  30   46 17:11  2:14  3:01   47   47:53 18.0  2:35   30   26:15  8:28 1:36:53 
   44  518 Hunter Doherty          White Bear Townshi MN  19   22 14:39  1:54  2:45   48   47:57 17.9  1:28   50   31:23 10:08 1:38:09 
   45  631 Shane Quinn             Stillwater         MN  52   40 16:51  2:11  2:45   33   43:02 20.0  1:32   56   34:07 11:01 1:38:15 
   46  546 John Henrichsen         Elk River          MN  51   35 16:17  2:07  2:19   40   44:42 19.2  1:28   55   33:31 10:49 1:38:15 
   47  526 Nicholas Folger         Corcoran           MN  46   43 17:00  2:12  3:02   55   50:47 16.9  1:49   31   26:24  8:31 1:38:59 
   48  586 Mike Lawrence           Rice               MN  46   50 18:00  2:20  1:47   53   49:31 17.4  1:17   41   28:28  9:11 1:39:02 
   49  711 Andrew Mackenzie                               58   33 15:57  2:04  2:43   42   45:49 18.8  2:16   53   32:24 10:27 1:39:07 
   50  535 Jesse Grimes            Graceville         MN  31   53 18:30  2:24  3:00   58   52:28 16.4  0:57   21   24:47  8:00 1:39:39 
   51  648 James Serkland          Saint Cloud        MN  32   57 18:56  2:27  3:23   44   46:50 18.4  4:36   33   26:34  8:35 1:40:17 
   52  663 Tracy Wallace           Minneapolis        MN  50   38 16:24  2:08  3:08   57   52:13 16.5  1:22   42   28:38  9:15 1:41:43 
   53  632 Steve Regli             Lakeville          MN  70   49 17:48  2:18  2:19   46   47:21 18.2  1:57   58   34:40 11:11 1:44:03 
   54  709 Jonah Anderson                                 16   59 19:24  2:31  3:22   62   56:01 15.3  1:12   18   24:37  7:57 1:44:34 
   55  646 Cody Schultz            Wheaton            MN  31   47 17:44  2:18  3:39   61   55:14 15.6  1:05   39   28:19  9:08 1:45:59 
   56  618 Steven Paschke          Chanhassen         MN  59   54 18:40  2:25  2:01   49   47:58 17.9  3:02   57   34:21 11:05 1:46:01 
   57  650 Robert Sicora           Buffalo            MN  55   42 16:59  2:12  2:55   45   47:17 18.2  2:38   61   37:23 12:04 1:47:09 
   58  649 Dave Sibley             Saint Michael      MN  70   62 22:28  2:55  4:16   54   50:24 17.1  2:02   51   31:45 10:15 1:50:53 
   59  558 Iver Johnson            Apple Valley       MN  44   52 18:16  2:22  3:01   51   48:40 17.7  2:59   62   38:19 12:22 1:51:13 
   60  688 Dustin Young            Ankeny             IA  37   34 16:06  2:05  6:54   60   54:01 15.9  2:11   54   33:29 10:48 1:52:39 
   61  652 Kenneth Siebels         Grand Forks        ND  36   55 18:49  2:26  4:12   59   53:59 15.9  2:12   60   36:53 11:54 1:56:03 
   62  605 Herb Miller             Plymouth           MN  67   63 41:13  5:20  4:40   56   50:59 16.9  4:51   59   35:36 11:29 2:17:16 
       596 James Madden            Fayetteville       NC  38   56 18:55  2:27  2:04   63 1:03:19 13.6  1:40                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  697 Cheryl Zitur            Rogers             MN  57    2 10:59  1:26  1:10    1   37:03 23.2  1:19    2   22:08  7:09 1:12:37 
    2  545 Elena Hengel            Wayzata            MN  25    3 11:12  1:27  0:52    3   38:59 22.1  1:16    1   21:46  7:02 1:14:04 
    3  641 Bette Rowley            Burnsville         MN  37    5 11:56  1:33  1:04    2   38:51 22.1  0:48    3   22:54  7:24 1:15:32 
    4  621 Caroline Peterson       Northfield         MN  19    1 10:34  1:22  1:18    7   43:02 20.0  1:17    4   23:49  7:41 1:19:57 
    5  622 Jane Peterson           Saint Cloud        MN  54    4 11:31  1:30  1:51    4   41:00 21.0  1:32    5   24:59  8:04 1:20:52 
    6  489 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19   13 14:18  1:51  1:08    5   42:09 20.4  1:05    7   25:22  8:11 1:24:00 
    7  488 Macy Bell               Maple Grove        MN  17                          10   45:15 19.0  1:03    8   25:28  8:13 1:27:23 
    8  542 Chris Haukos            Saint Cloud        MN  56   11 13:59  1:49  1:13    9   44:11 19.5  1:28   17   28:31  9:12 1:29:21 
    9  524 Phoebe Figenshau        Big Lake           MN  12    8 12:36  1:38  1:54   20   50:06 17.2  0:46   12   27:00  8:43 1:32:20 
   10  482 Madeleine Anderson      Fargo              ND  27    7 12:29  1:37  2:06   11   46:50 18.4  2:10   22   29:25  9:30 1:32:59 
   11  512 Mary Crookston          Lakeville          MN  58   18 16:06  2:05  2:51    8   44:06 19.5  1:41   19   28:49  9:18 1:33:30 
   12  593 Reggie MacMaster        Fargo              ND  33   14 14:22  1:52  2:19   15   48:00 17.9  1:57   14   27:39  8:56 1:34:14 
   13  668 Sarah Thompson          Rogers             MN  41   22 16:52  2:11  2:24    6   43:01 20.0  2:35   23   29:33  9:32 1:34:22 
   14  541 Courtney Guldseth       Big Lake           MN  39   16 15:27  2:00  2:52   12   47:03 18.3  1:51   15   27:56  9:01 1:35:07 
   15  634 Christina Renner        Sartell            MN  43   15 14:58  1:56  3:35   13   47:32 18.1  2:27   16   28:20  9:09 1:36:50 
   16  670 Rachel Thormodson       Woodbury           MN  25   17 15:59  2:04  2:21   14   47:51 18.0  1:37   24   29:45  9:36 1:37:30 
   17  602 Emily McKeown           Litchfield         MN  25   25 18:40  2:25  2:01   16   48:29 17.7  1:22   18   28:40  9:15 1:39:10 
   18  575 Melissa Krebsbach       Maple Grove        MN  30   20 16:22  2:07  2:08   25   53:13 16.2  1:59   11   26:46  8:38 1:40:26 
   19  582 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  42   31 21:07  2:44  1:38   26   53:25 16.1  1:22   13   27:04  8:44 1:44:34 
   20  553 Melissa Jackson         Otsego             MN  34    9 13:34  1:46  2:24   27   55:06 15.6  2:04   25   31:34 10:11 1:44:41 
   21  630 Jenna Preusser          Avon               MN  33   33 22:20  2:54  1:21   21   50:37 17.0  1:40   21   29:19  9:28 1:45:15 
   22  680 Cassandra Wendt         Foley              MN  19   27 19:10  2:29  2:16   32   58:10 14.8  0:59    6   24:59  8:04 1:45:32 
   23  499 Kayla Braun             Foley              MN  18   30 21:06  2:44  2:46   28   55:25 15.5  1:07    9   25:37  8:16 1:45:59 
   24  537 Audra Grove             Big Lake           MN  37   35 22:48  2:57  3:06   17   49:03 17.5  3:02   20   28:56  9:20 1:46:54 
   25  592 Jill Macioch            White Bear Townshi MN  55   29 19:51  2:34  2:25   18   49:13 17.5  2:05   28   34:54 11:16 1:48:26 
   26  674 Angela Viere            Richmond           MN  43   28 19:18  2:30  2:17   19   49:39 17.3  1:27   33   37:34 12:07 1:50:13 
   27  554 Carla James             Stillwater         MN  52   21 16:27  2:08  3:57   23   52:11 16.5  3:03   29   35:24 11:25 1:51:00 
   28  660 Alexandra Stuart        Wayzata            MN  30   19 16:12  2:06  3:21   30   56:27 15.2  1:49   27   33:50 10:55 1:51:37 
   29  643 Erin Schimke            Chisago City       MN  41   24 18:37  2:25  3:27   24   52:42 16.3  2:09   30   35:38 11:30 1:52:32 
   30  692 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  46   12 14:13  1:51  1:38   37 1:10:14 12.2  1:41   10   25:44  8:19 1:53:29 
   31  679 Nicole Walerius         Albertville        MN  41   26 18:53  2:27  2:42   29   55:57 15.4  3:37   26   32:32 10:30 1:53:39 
   32  651 Hannah Siebels          Grand Forks        ND  31    6 12:23  1:36  2:33   31   57:43 14.9  1:59   36   39:04 12:37 1:53:42 
   33  653 Alexis Sienczak         Minneapolis        MN  25   10 13:51  1:48  2:38   33   58:22 14.7  1:39   35   38:07 12:18 1:54:35 
   34  642 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  67   36 24:25  3:10  2:37   22   50:55 16.9  1:36   32   37:18 12:02 1:56:49 
   35  613 Lisa Nemeth             Saint Joseph       MN  48   34 22:25  2:54  2:10   34 1:01:06 14.1  3:10   34   37:37 12:09 2:06:26 
   36  665 Makenna Telega          Big Lake           MN  19   23 18:27  2:23  3:38   36 1:06:18 13.0  1:19   31   36:51 11:54 2:06:32 
   37  595 Claire Madden           Bloomington        MN  27   32 21:58  2:51  2:05   35 1:03:16 13.6  1:40   37   41:21 13:21 2:10:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  637 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19    1 11:30  1:30  0:58    2   40:15 21.4  0:57    1   17:57  5:48 1:11:35 
    2  585 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  19    4 13:08  1:42  1:40    1   38:31 22.3  1:35    2   19:45  6:23 1:14:38 
    3  627 Sean Pickle             Saint Cloud        MN  17    3 12:34  1:38  1:50    3   40:27 21.3  1:22    3   19:56  6:26 1:16:07 
    4  656 Nolan Snyder            Sartell            MN  12    2 11:59  1:33  0:27    4   41:22 20.8  1:30    4   22:10  7:09 1:17:26 
    5  693 Curran Zak              Saint Cloud        MN  17    6 15:19  1:59  2:53    5   44:18 19.4  4:35    5   23:34  7:37 1:30:36 
    6  518 Hunter Doherty          White Bear Townshi MN  19    5 14:39  1:54  2:45    6   47:57 17.9  1:28    7   31:23 10:08 1:38:09 
    7  709 Jonah Anderson                                 16    7 19:24  2:31  3:22    7   56:01 15.3  1:12    6   24:37  7:57 1:44:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  621 Caroline Peterson       Northfield         MN  19    1 10:34  1:22  1:18    2   43:02 20.0  1:17    1   23:49  7:41 1:19:57 
    2  489 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19    3 14:18  1:51  1:08    1   42:09 20.4  1:05    3   25:22  8:11 1:24:00 
    3  488 Macy Bell               Maple Grove        MN  17                           3   45:15 19.0  1:03    4   25:28  8:13 1:27:23 
    4  524 Phoebe Figenshau        Big Lake           MN  12    2 12:36  1:38  1:54    4   50:06 17.2  0:46    6   27:00  8:43 1:32:20 
    5  680 Cassandra Wendt         Foley              MN  19    5 19:10  2:29  2:16    6   58:10 14.8  0:59    2   24:59  8:04 1:45:32 
    6  499 Kayla Braun             Foley              MN  18    6 21:06  2:44  2:46    5   55:25 15.5  1:07    5   25:37  8:16 1:45:59 
    7  665 Makenna Telega          Big Lake           MN  19    4 18:27  2:23  3:38    7 1:06:18 13.0  1:19    7   36:51 11:54 2:06:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  566 Nick Klonne             Champlin           MN  25    1 12:12  1:35  1:04    1   37:18 23.1  1:15    1   21:01  6:47 1:12:49 
    2  669 Christopher Thormodson  Woodbury           MN  25    2 13:06  1:42  2:19    2   41:07 20.9  2:04    2   24:11  7:48 1:22:45 
    3  487 Bowe Behymer            Delia              KS  26    3 14:34  1:53  2:11    5   48:22 17.8  1:19    3   26:25  8:32 1:32:48 
    4  603 Joseph McKeown          Litchfield         MN  26    5 20:15  2:37  2:12    4   43:56 19.6  1:37    4   26:45  8:38 1:34:43 
    5  616 Jacob Ostby             Cologne            MN  27    4 17:45  2:18  1:45    3   41:55 20.5  1:37    5   32:11 10:23 1:35:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  545 Elena Hengel            Wayzata            MN  25    1 11:12  1:27  0:52    1   38:59 22.1  1:16    1   21:46  7:02 1:14:04 
    2  482 Madeleine Anderson      Fargo              ND  27    2 12:29  1:37  2:06    2   46:50 18.4  2:10    3   29:25  9:30 1:32:59 
    3  670 Rachel Thormodson       Woodbury           MN  25    4 15:59  2:04  2:21    3   47:51 18.0  1:37    4   29:45  9:36 1:37:30 
    4  602 Emily McKeown           Litchfield         MN  25    5 18:40  2:25  2:01    4   48:29 17.7  1:22    2   28:40  9:15 1:39:10 
    5  653 Alexis Sienczak         Minneapolis        MN  25    3 13:51  1:48  2:38    5   58:22 14.7  1:39    5   38:07 12:18 1:54:35 
    6  595 Claire Madden           Bloomington        MN  27    6 21:58  2:51  2:05    6 1:03:16 13.6  1:40    6   41:21 13:21 2:10:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  539 Jake Guello             Superior           WI  32    4 15:05  1:57  1:46    2   41:52 20.5  1:11    4   23:06  7:27 1:22:58 
    2  587 Jon Lenz                Saint Paul         MN  34    2 14:07  1:50  1:59    4   45:22 19.0  1:21    1   21:31  6:57 1:24:19 
    3  493 Jacob Blattner          Sartell            MN  33    1 13:15  1:43  2:18    1   41:07 20.9  2:19    6   25:47  8:20 1:24:45 
    4  500 Brandon Brogly          Coon Rapids        MN  33    9 19:39  2:33  2:43    3   42:51 20.1  1:44    2   22:02  7:07 1:28:57 
    5  574 Benjamin Krebsbach      Maple Grove        MN  30    3 14:30  1:53  2:00    7   48:53 17.6  1:31    3   22:46  7:21 1:29:37 
    6  644 Anthony Schmitz         Fridley            MN  30    5 17:11  2:14  3:01    6   47:53 18.0  2:35    7   26:15  8:28 1:36:53 
    7  535 Jesse Grimes            Graceville         MN  31    7 18:30  2:24  3:00    8   52:28 16.4  0:57    5   24:47  8:00 1:39:39 
    8  648 James Serkland          Saint Cloud        MN  32    8 18:56  2:27  3:23    5   46:50 18.4  4:36    8   26:34  8:35 1:40:17 
    9  646 Cody Schultz            Wheaton            MN  31    6 17:44  2:18  3:39    9   55:14 15.6  1:05    9   28:19  9:08 1:45:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  593 Reggie MacMaster        Fargo              ND  33    3 14:22  1:52  2:19    1   48:00 17.9  1:57    2   27:39  8:56 1:34:14 
    2  575 Melissa Krebsbach       Maple Grove        MN  30    5 16:22  2:07  2:08    3   53:13 16.2  1:59    1   26:46  8:38 1:40:26 
    3  553 Melissa Jackson         Otsego             MN  34    2 13:34  1:46  2:24    4   55:06 15.6  2:04    4   31:34 10:11 1:44:41 
    4  630 Jenna Preusser          Avon               MN  33    6 22:20  2:54  1:21    2   50:37 17.0  1:40    3   29:19  9:28 1:45:15 
    5  660 Alexandra Stuart        Wayzata            MN  30    4 16:12  2:06  3:21    5   56:27 15.2  1:49    5   33:50 10:55 1:51:37 
    6  651 Hannah Siebels          Grand Forks        ND  31    1 12:23  1:36  2:33    6   57:43 14.9  1:59    6   39:04 12:37 1:53:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  645 Craig Schroeder         Dayton             MN  39    2 14:48  1:55  1:12    1   38:42 22.2  1:30    1   22:42  7:20 1:18:51 
    2  567 David Knaeble           Minneapolis        MN  38    1 13:10  1:42  1:22    3   44:04 19.5  0:56    2   24:40  7:58 1:24:09 
    3  675 Anthony Von Ruden       Osseo              MN  36    3 15:11  1:58  1:15    2   40:44 21.1  1:40    3   27:12  8:47 1:26:00 
    4  688 Dustin Young            Ankeny             IA  37    4 16:06  2:05  6:54    5   54:01 15.9  2:11    4   33:29 10:48 1:52:39 
    5  652 Kenneth Siebels         Grand Forks        ND  36    5 18:49  2:26  4:12    4   53:59 15.9  2:12    5   36:53 11:54 1:56:03 
       596 James Madden            Fayetteville       NC  38    6 18:55  2:27  2:04    6 1:03:19 13.6  1:40                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  641 Bette Rowley            Burnsville         MN  37    1 11:56  1:33  1:04    1   38:51 22.1  0:48    1   22:54  7:24 1:15:32 
    2  541 Courtney Guldseth       Big Lake           MN  39    2 15:27  2:00  2:52    2   47:03 18.3  1:51    2   27:56  9:01 1:35:07 
    3  537 Audra Grove             Big Lake           MN  37    3 22:48  2:57  3:06    3   49:03 17.5  3:02    3   28:56  9:20 1:46:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  647 Josh Sell               Waconia            MN  43    1 12:29  1:37  1:36    1   38:39 22.2  1:20    1   21:29  6:56 1:15:31 
    2  551 Paul Hydukovich         Saint Michael      MN  41    2 13:11  1:43  1:56    5   42:11 20.4  1:38    2   25:22  8:11 1:24:16 
    3  633 Dan Reitsma             Carver             MN  44    6 17:01  2:12  1:59    2   40:29 21.2  1:58    3   27:00  8:43 1:28:24 
    4  676 David Von Ruden         Bloomington        MN  41    4 15:24  2:00  1:39    3   40:42 21.1  1:35    6   29:58  9:40 1:29:16 
    5  550 Adam Horner             Elk River          MN  43    5 16:52  2:11  3:21    4   41:53 20.5  1:58    5   29:38  9:34 1:33:41 
    6  635 Greg Renner             Sartell            MN  42    3 14:58  1:56  3:37    6   46:32 18.5  3:26    4   28:19  9:08 1:36:50 
    7  558 Iver Johnson            Apple Valley       MN  44    7 18:16  2:22  3:01    7   48:40 17.7  2:59    7   38:19 12:22 1:51:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  668 Sarah Thompson          Rogers             MN  41    2 16:52  2:11  2:24    1   43:01 20.0  2:35    3   29:33  9:32 1:34:22 
    2  634 Christina Renner        Sartell            MN  43    1 14:58  1:56  3:35    2   47:32 18.1  2:27    2   28:20  9:09 1:36:50 
    3  582 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  42    6 21:07  2:44  1:38    5   53:25 16.1  1:22    1   27:04  8:44 1:44:34 
    4  674 Angela Viere            Richmond           MN  43    5 19:18  2:30  2:17    3   49:39 17.3  1:27    6   37:34 12:07 1:50:13 
    5  643 Erin Schimke            Chisago City       MN  41    3 18:37  2:25  3:27    4   52:42 16.3  2:09    5   35:38 11:30 1:52:32 
    6  679 Nicole Walerius         Albertville        MN  41    4 18:53  2:27  2:42    6   55:57 15.4  3:37    4   32:32 10:30 1:53:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  536 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45    1 11:16  1:28  0:46    1   34:51 24.7  1:04    1   18:12  5:53 1:06:07 
    2  706 Doug Larson                                    45    2 15:55  2:04  1:20    2   42:38 20.2  2:24    2   24:43  7:59 1:26:57 
    3  526 Nicholas Folger         Corcoran           MN  46    3 17:00  2:12  3:02    4   50:47 16.9  1:49    3   26:24  8:31 1:38:59 
    4  586 Mike Lawrence           Rice               MN  46    4 18:00  2:20  1:47    3   49:31 17.4  1:17    4   28:28  9:11 1:39:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  692 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  46    1 14:13  1:51  1:38    2 1:10:14 12.2  1:41    1   25:44  8:19 1:53:29 
    2  613 Lisa Nemeth             Saint Joseph       MN  48    2 22:25  2:54  2:10    1 1:01:06 14.1  3:10    2   37:37 12:09 2:06:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  540 Jim Guenter             Saint Paul         MN  52    1 10:42  1:23  1:26    1   40:25 21.3  1:22    2   25:17  8:10 1:19:09 
    2  516 Scott Dezurik           Avon               MN  54    3 15:20  1:59  1:22    2   41:10 20.9  1:34    1   24:01  7:45 1:23:26 
    3  578 Craig Kurtz             Minneapolis        MN  52    2 12:46  1:39  1:17    3   41:26 20.8  1:25    4   29:46  9:37 1:26:39 
    4  631 Shane Quinn             Stillwater         MN  52    6 16:51  2:11  2:45    4   43:02 20.0  1:32    6   34:07 11:01 1:38:15 
    5  546 John Henrichsen         Elk River          MN  51    4 16:17  2:07  2:19    5   44:42 19.2  1:28    5   33:31 10:49 1:38:15 
    6  663 Tracy Wallace           Minneapolis        MN  50    5 16:24  2:08  3:08    6   52:13 16.5  1:22    3   28:38  9:15 1:41:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  622 Jane Peterson           Saint Cloud        MN  54    1 11:31  1:30  1:51    1   41:00 21.0  1:32    1   24:59  8:04 1:20:52 
    2  554 Carla James             Stillwater         MN  52    2 16:27  2:08  3:57    2   52:11 16.5  3:03    2   35:24 11:25 1:51:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  708 Chuck Hengel                                   58    3 14:12  1:50  2:00    1   36:57 23.3  1:41    2   23:59  7:44 1:18:47 
    2  486 Pedro Becquer           Minneapolis        MN  56    2 12:57  1:41  1:56    3   41:23 20.8  1:12    1   23:25  7:34 1:20:51 
    3  561 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  57    1 11:59  1:33  3:19    4   42:10 20.4  2:11    4   25:19  8:10 1:24:56 
    4  626 Ted Peterson            Saint Cloud        MN  57    4 14:32  1:53  2:15    5   42:49 20.1  2:20    5   26:00  8:24 1:27:55 
    5  547 Kevin Hileman           Rochester          MN  57    7 16:23  2:07  1:27    2   41:22 20.8  1:47    6   29:00  9:22 1:29:57 
    6  662 David Swift             Glencoe            MN  59    5 15:09  1:58  1:57    6   44:07 19.5  1:30    7   29:45  9:36 1:32:27 
    7  620 Brent Peterson          Minneapolis        MN  55   11 19:22  2:31  2:38    7   44:08 19.5  2:36    3   24:54  8:02 1:33:37 
    8  601 Pete McConnell          Minneapolis        MN  56    8 16:35  2:09  3:28    8   44:12 19.5  2:05    8   30:11  9:44 1:36:29 
    9  711 Andrew Mackenzie                               58    6 15:57  2:04  2:43    9   45:49 18.8  2:16    9   32:24 10:27 1:39:07 
   10  618 Steven Paschke          Chanhassen         MN  59   10 18:40  2:25  2:01   11   47:58 17.9  3:02   10   34:21 11:05 1:46:01 
   11  650 Robert Sicora           Buffalo            MN  55    9 16:59  2:12  2:55   10   47:17 18.2  2:38   11   37:23 12:04 1:47:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  697 Cheryl Zitur            Rogers             MN  57    1 10:59  1:26  1:10    1   37:03 23.2  1:19    1   22:08  7:09 1:12:37 
    2  542 Chris Haukos            Saint Cloud        MN  56    2 13:59  1:49  1:13    3   44:11 19.5  1:28    2   28:31  9:12 1:29:21 
    3  512 Mary Crookston          Lakeville          MN  58    3 16:06  2:05  2:51    2   44:06 19.5  1:41    3   28:49  9:18 1:33:30 
    4  592 Jill Macioch            White Bear Townshi MN  55    4 19:51  2:34  2:25    4   49:13 17.5  2:05    4   34:54 11:16 1:48:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  710 James Nack                                     62    1 12:28  1:37  1:32    1   39:17 21.9  1:25    1   27:40  8:56 1:22:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  640 George Ross             Delano             MN  66    1 16:19  2:07  2:11    1   39:46 21.6  1:25    1   25:32  8:15 1:25:12 
    2  496 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  68    2 18:06  2:21  2:08    2   41:52 20.5  1:35    2   30:40  9:54 1:34:19 
    3  605 Herb Miller             Plymouth           MN  67    3 41:13  5:20  4:40    3   50:59 16.9  4:51    3   35:36 11:29 2:17:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  642 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  67    1 24:25  3:10  2:37    1   50:55 16.9  1:36    1   37:18 12:02 1:56:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  607 Bill Minge              Minneapolis        MN  70    1 17:00  2:12  2:57    1   41:16 20.8  2:29    1   25:22  8:11 1:29:00 
    2  632 Steve Regli             Lakeville          MN  70    2 17:48  2:18  2:19    2   47:21 18.2  1:57    3   34:40 11:11 1:44:03 
    3  649 Dave Sibley             Saint Michael      MN  70    3 22:28  2:55  4:16    3   50:24 17.1  2:02    2   31:45 10:15 1:50:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  638 Thomas Rohman           South Haven        MN  75    1 15:33  2:01  1:54    1   42:29 20.2  2:15    1   26:59  8:43 1:29:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        135
Total Number of Team Finishers:            5
Total Number of Individual Finishers:    104
Number of Male   Finishers:               66
Number of Female Finishers:               38
Did not Finish Race or Did Not Start:     26