Clearwater, MN
6/25/2022











                                                    GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                                                    Clearwater - MN - June 25, 2022
                                          OLYMPIC: .9 Mile Swim, 28.66 Mile Bike, 6.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5     690 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M     1 21:28  1:22  0:46    1 1:03:39 27.0  1:13    2   38:22  6:12 2:05:27 
    2   2/5     598 Andrew Manning          Fargo              ND  34 M     2 22:01  1:24  0:53    2 1:08:41 25.0  1:02    1   35:40  5:46 2:08:16 
    3   3/5     580 Nicholas Ladas          Saint Paul         MN  28 M    12 25:25  1:37  0:28    4 1:10:40 24.3  1:52    3   40:07  6:29 2:18:30 
    4   4/5     588 Jason Liebsch           Dayton             MN  37 M     4 24:35  1:33  1:09    5 1:12:29 23.7  1:45    5   41:30  6:42 2:21:26 
    5   1/7     712 Mark Henry                                     37 M    28 27:20  1:44  0:37    3 1:10:18 24.5  1:27    6   42:15  6:49 2:21:54 
    6   5/5     677 Steven Voss             Osseo              MN  37 M     3 23:52  1:31  0:49   16 1:17:46 22.1  1:36    4   40:21  6:31 2:24:22 
    7   1/2     611 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  37 F    14 25:33  1:37  1:06    6 1:14:45 23.0  1:08    9   43:48  7:04 2:26:17 
    8   1/8     624 Randy Peterson          Northfield         MN  56 M    16 25:52  1:38  1:21    8 1:15:15 22.9  1:11   12   45:18  7:19 2:28:56 
    9   1/6     606 Nate Miller             Minnetonka         MN  30 M    13 25:31  1:37  1:38   18 1:18:00 22.0  1:11    8   43:46  7:04 2:30:03 
   10   2/7     528 Joseph Fricione         Duluth             MN  35 M     5 24:50  1:34  2:29   13 1:16:54 22.4  1:54   16   45:44  7:23 2:31:49 
   11   1/8     530 Skyler Gartin           Hermantown         MN  41 M    32 28:13  1:47  1:14   11 1:16:04 22.6  1:48   13   45:19  7:19 2:32:36 
   12   1/3     529 Emily Gage              Minneapolis        MN  36 F     8 25:11  1:36  1:15   24 1:19:37 21.6  1:19   15   45:43  7:23 2:33:03 
   13   2/8     564 John Kelley             Duluth             MN  58 M    27 27:08  1:43  1:43    9 1:15:53 22.7  1:42   20   46:41  7:32 2:33:05 
   14   2/6     560 Kirby Johnson           Spicer             MN  34 M    43 29:49  1:53  0:52   20 1:18:20 22.0  1:20    7   43:26  7:01 2:33:45 
   15   3/8     562 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  59 M    15 25:45  1:38  0:49   12 1:16:14 22.6  1:32   27   49:33  8:00 2:33:50 
   16   1/3     639 Andrew Rosendahl        Hamel              MN  45 M    18 25:56  1:39  1:54   19 1:18:18 22.0  2:30   18   46:03  7:26 2:34:39 
   17   2/2     543 Kristen Hawkins         Saint Paul         MN  33 F    40 29:33  1:52  1:00   25 1:20:08 21.5  1:31   11   44:26  7:10 2:36:37 
   18   2/8     548 Gordy Hill              Falcon Heights     MN  40 M     9 25:12  1:36  0:58   27 1:21:05 21.2  1:07   26   49:17  7:57 2:37:36 
   19   1/2     502 Mitch Bunting           Saint Paul         MN  23 M    23 26:46  1:42  2:28   28 1:21:06 21.2  1:24   17   45:57  7:25 2:37:38 
   20   2/3     609 Meleah Murphy           Minneapolis        MN  37 F    10 25:19  1:36  1:19   22 1:19:22 21.7  1:41   30   50:18  8:07 2:37:58 
   21   1/5     532 Jeffrey Gilmer          Annandale          MN  63 M    30 27:40  1:45  1:40    7 1:15:11 22.9  2:02   36   53:31  8:38 2:40:01 
   22   3/7     522 Troy Edmond             North Branch       MN  35 M    42 29:46  1:53  1:17   29 1:21:12 21.2  1:08   21   46:48  7:33 2:40:09 
   23   4/8     559 Jeff Johnson            Shakopee           MN  55 M    48 30:32  1:56  2:20   14 1:16:54 22.4  1:52   24   48:35  7:51 2:40:11 
   24   3/8     682 Andrw Wiecher           Minneapolis        MN  40 M    21 26:12  1:40  1:54   17 1:17:50 22.1  1:42   35   53:02  8:34 2:40:37 
   25   2/5     610 Mark Myers              Lake Elmo          MN  62 M    29 27:34  1:45  2:34   21 1:18:55 21.8  1:49   29   50:08  8:06 2:40:57 
   26   2/3     673 Timm Vedder             Sartell            MN  47 M    65 34:46  2:12  2:27   15 1:17:40 22.1  1:54   10   44:21  7:10 2:41:06 
   27   3/6     589 Tyler Lindblom          Chaska             MN  30 M    52 31:47  2:01  1:03   31 1:21:28 21.1  1:06   19   46:07  7:27 2:41:29 
   28   4/8     497 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  43 M     6 24:59  1:35  2:05   10 1:15:58 22.6  1:51   46   56:56  9:11 2:41:47 
   29   5/8     531 Jim Gaubert             Saint Paul         MN  56 M    24 26:50  1:42  2:32   32 1:21:31 21.1  2:29   25   49:11  7:56 2:42:32 
   30   3/5     577 Adam Kuenzel            Minneapolis        MN  62 M    36 29:00  1:50  1:35   26 1:20:30 21.4  2:23   28   49:34  8:00 2:43:00 
   31   5/8     523 Drew Fanberg            White Bear Lake    MN  42 M    25 26:56  1:42  1:58   30 1:21:13 21.2  2:19   32   51:44  8:21 2:44:08 
   32   1/1     628 Dave Pincus             Champlin           MN  54 M    41 29:35  1:52  2:56   37 1:23:11 20.7  2:41   22   47:43  7:42 2:46:04 
   33   6/8     629 Jon Pohlman             Saint Paul         MN  40 M    38 29:12  1:51  2:32   23 1:19:31 21.6  1:49   38   53:36  8:39 2:46:39 
   34   1/5     686 Amy Woolsey             Foley              MN  56 F    39 29:12  1:51  1:26   40 1:24:06 20.4  1:30   34   52:16  8:26 2:48:28 
   35   2/5     549 Lisa Hines              Waite Park         MN  59 F    34 28:47  1:49  1:15   42 1:24:30 20.4  1:19   37   53:35  8:39 2:49:25 
   36   3/5     579 Dawn Labiosa            Saint Paul         MN  57 F    11 25:25  1:37  1:41   36 1:22:58 20.7  1:34   57   59:12  9:33 2:50:47 
   37   1/1     505 Patty Carlen            Saint Paul         MN  54 F    22 26:26  1:41  2:43   34 1:22:08 20.9  2:34   52   57:54  9:21 2:51:43 
   38   1/4     655 Taylor Skelton          Duluth             MN  29 F    63 34:16  2:10  3:45   43 1:24:43 20.3  2:09   23   47:44  7:42 2:52:36 
   39   1/3     509 Christine Conti         Brick              NJ  42 F    56 33:00  2:05  2:24   53 1:30:09 19.1  1:40   14   45:37  7:22 2:52:48 
   40   4/7     576 Paul Kriegler           Richfield          MN  39 M    26 27:02  1:43                          2:25   47   57:26  9:16 2:53:03 
   41   4/5     570 Walter Knochenmus       Esko               MN  61 M    31 28:02  1:47  1:03   51 1:27:28 19.7  1:57   40   55:24  8:57 2:53:53 
   42   7/8     571 Brad Koch               Forest Lake        MN  41 M    67 36:23  2:18  2:14   39 1:23:30 20.6  1:41   31   51:28  8:19 2:55:14 
   43   6/8     557 Rob Jarvis              Buffalo            MN  58 M    37 29:08  1:51  1:55   49 1:27:24 19.7  1:46   43   56:10  9:04 2:56:21 
   44   4/5     485 Lynn Bebeau             Osseo              MN  55 F    46 30:28  1:56  1:28   45 1:24:58 20.2  2:33   50   57:45  9:19 2:57:10 
   45   1/2     515 Mary Deeg               Annandale          MN  60 F    49 30:36  1:56  1:26   41 1:24:24 20.4  2:25   54   58:23  9:25 2:57:12 
   46   3/3     568 Alyssa Knese            Sartell            MN  35 F    68 36:57  2:20  2:49   35 1:22:17 20.9  2:32   39   54:12  8:45 2:58:45 
   47   5/7     684 Jared Wohlers           Victoria           MN  35 M    69 38:31  2:26  2:15   33 1:21:54 21.0  1:49   41   55:33  8:58 3:00:01 
   48   1/2     636 Taylor Ripplinger       Saint Michael      MN  20 F    19 26:01  1:39  2:24   56 1:32:15 18.6  2:41   53   57:56  9:21 3:01:15 
   49   1/5     594 Ryan MacMaster          Fargo              ND  34 M     7 25:03  1:35  2:03   54 1:31:17 18.8  1:57   59 1:01:37  9:57 3:01:55 
   50   5/5     569 Julie Knochenmus        Esko               MN  56 F    60 33:28  2:07  1:08   50 1:27:24 19.7  1:22   56   58:53  9:30 3:02:13 
   51   2/3     498 Jessica Bratsch         La Crosse          WI  40 F    20 26:09  1:39  2:18   63 1:34:33 18.2  1:53   49   57:43  9:19 3:02:34 
   52   7/8     555 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  55 M    54 32:42  2:04  2:04   52 1:29:17 19.3  2:08   45   56:53  9:11 3:03:02 
   53   1/2     695 Rachel Zimmerman        Minneapolis        MN  33 F    64 34:26  2:11  1:32   60 1:33:33 18.4  1:44   42   55:34  8:58 3:06:47 
   54   5/5     654 Stanford Skelton        Ely                MN  61 M    70 38:45  2:27  3:40   46 1:25:12 20.2  1:48   51   57:49  9:20 3:07:11 
   55   4/6     685 Matt Wohlers            Alexandria         MN  32 M    55 33:00  2:05  2:31   48 1:26:32 19.9  2:13   65 1:03:10 10:12 3:07:25 
   56   2/2     572 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  24 M    44 29:59  1:54  5:10   47 1:25:48 20.0  3:49   63 1:02:52 10:09 3:07:36 
   57   2/5     696 Michael Zirbel          Minneapolis        MN  48 M    50 30:40  1:57  1:59   55 1:31:36 18.8  1:50   64 1:03:01 10:10 3:09:04 
   58   3/5     538 Matthew Gryniewski      Moundsview         MN  41 M    17 25:55  1:39  1:57   38 1:23:24 20.6  1:55   75 1:16:26 12:20 3:09:34 
   59   2/4     614 Ericka O'Brien          Minneapolis        MN  26 F    58 33:11  2:06  1:40   73 1:43:16 16.7  2:25   33   51:44  8:21 3:12:14 
   60   3/3     707 Megan Matack                                   40 F    45 30:26  1:56  2:12   62 1:34:18 18.2  2:08   67 1:04:00 10:20 3:13:02 
   61   3/3     573 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  49 M    59 33:19  2:07  2:12   44 1:24:46 20.3  2:10   72 1:14:26 12:01 3:16:50 
   62   8/8     563 Peter Kaul              Eagan              MN  56 M    71 41:52  2:39  4:31   59 1:33:32 18.4  2:09   48   57:32  9:17 3:19:35 
   63   3/4     519 Kaitlin Dupaul          Minneapolis        MN  26 F    33 28:37  1:49  3:11   75 1:46:46 16.1  2:41   55   58:37  9:28 3:19:50 
   64           713 Kate Reinert                                      F    66 35:37  2:15  5:18   69 1:41:25 17.0  3:22   44   56:33  9:08 3:22:13 
   65   1/1     565 Troy Kirkpatrick        Grand Forks        ND  25 M    77 44:51  2:50  5:14   58 1:33:02 18.5  3:01   58 1:00:47  9:49 3:26:53 
   66   2/2     664 Lulu Taragos            Minneapolis        MN  60 F    74 43:06  2:44  3:27   64 1:38:00 17.5  5:11   62 1:02:47 10:08 3:32:29 
   67   5/6     506 Michael Clark           Cedar              MN  34 M    72 42:44  2:42  1:29   61 1:34:15 18.2  1:59   70 1:12:55 11:46 3:33:20 
   68   6/6     597 Daniel Manelli          Albertville        MN  32 M    61 34:10  2:10  3:21   71 1:42:15 16.8  2:21   69 1:12:37 11:43 3:34:43 
   69   4/5     517 Ryan Dodge              Eden Prairie       MN  44 M    75 43:39  2:46  4:01   67 1:39:35 17.3  5:29   61 1:02:32 10:06 3:35:14 
   70   1/2     484 Bethany Baker           Mankato            MN  30 F    35 28:57  1:50  2:20   66 1:39:12 17.3  4:06   77 1:21:41 13:11 3:36:15 
   71   2/2     672 Julie Van Den Heuvel    Holmen             WI  53 F    57 33:10  2:06  3:47   57 1:33:00 18.5  4:39   78 1:21:51 13:12 3:36:25 
   72   1/1     534 Nancy Gregson           Hastings           MN  46 F    78 45:27  2:52  6:09   65 1:39:00 17.4  2:42   66 1:03:49 10:18 3:37:05 
   73   5/5     492 Jal Bjorkman            Clear              AK  44 M    51 31:02  1:58  5:19   74 1:43:27 16.6  2:39   76 1:20:19 12:58 3:42:44 
   74   6/7     495 Matthew Boelter         Minneapolis        MN  35 M    79 54:33  3:27  2:42   72 1:43:05 16.7  1:10   60 1:02:05 10:01 3:43:34 
   75   8/8     525 Benjamin Fisher         Elk River          MN  40 M    76 44:12  2:48  5:02   70 1:41:46 16.9  2:31   71 1:13:35 11:53 3:47:06 
   76   2/2     514 Chandler Deberg         Melrose            WI  22 F    62 34:15  2:10 18:14   76 1:47:29 16.0  2:20   68 1:04:51 10:28 3:47:07 
   77   7/7     510 Mitchell Cornelsen      Minneapolis        MN  37 M    47 30:29  1:56  2:38   68 1:39:37 17.3  2:08   79 1:33:08 15:02 3:47:58 
   78   2/2     671 Noel Trettel            Rice               MN  32 F    53 31:59  2:02  3:56   78 2:00:50 14.2  2:52   73 1:15:34 12:12 3:55:10 
   79   4/4     608 Katie Murphy            Mankato            MN  27 F    73 42:59  2:43  9:32   77 1:49:40 15.7  2:25   74 1:15:49 12:14 4:00:23 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  701 Just for Fun                                     2 22:21  1:25  0:38    1 1:10:30 24.4  0:56    1   54:43  8:50 2:29:07 
           Krista Jordan , Jeffrey Willging , Shauna Morrow       
    2  704 Swibirus                                         1 22:03  1:24  0:47    2 1:16:09 22.6  0:44    2 1:01:24  9:55 2:41:05 
           Mark Nieters , Aletha Muniz , Mark Muniz               


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M   21:28  1:22 
    2 Andrew Manning          Fargo              ND  34 M   22:01  1:24 
    3 Steven Voss             Osseo              MN  37 M   23:52  1:31 
    4 Jason Liebsch           Dayton             MN  37 M   24:35  1:33 
    5 Joseph Fricione         Duluth             MN  35 M   24:50  1:34 
    6 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  43 M   24:59  1:35 
    7 Ryan MacMaster          Fargo              ND  34 M   25:03  1:35 
    8 Emily Gage              Minneapolis        MN  36 F   25:11  1:36 
    9 Gordy Hill              Falcon Heights     MN  40 M   25:12  1:36 
   10 Meleah Murphy           Minneapolis        MN  37 F   25:19  1:36 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M 1:03:39 27.0 
    2 Andrew Manning          Fargo              ND  34 M 1:08:41 25.0 
    3 Mark Henry                                     37 M 1:10:18 24.5 
    4 Nicholas Ladas          Saint Paul         MN  28 M 1:10:40 24.3 
    5 Jason Liebsch           Dayton             MN  37 M 1:12:29 23.7 
    6 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  37 F 1:14:45 23.0 
    7 Jeffrey Gilmer          Annandale          MN  63 M 1:15:11 22.9 
    8 Randy Peterson          Northfield         MN  56 M 1:15:15 22.9 
    9 John Kelley             Duluth             MN  58 M 1:15:53 22.7 
   10 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  43 M 1:15:58 22.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Andrew Manning          Fargo              ND  34 M   35:40  5:46 
    2 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M   38:22  6:12 
    3 Nicholas Ladas          Saint Paul         MN  28 M   40:07  6:29 
    4 Steven Voss             Osseo              MN  37 M   40:21  6:31 
    5 Jason Liebsch           Dayton             MN  37 M   41:30  6:42 
    6 Mark Henry                                     37 M   42:15  6:49 
    7 Kirby Johnson           Spicer             MN  34 M   43:26  7:01 
    8 Nate Miller             Minnetonka         MN  30 M   43:46  7:04 
    9 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  37 F   43:48  7:04 
   10 Timm Vedder             Sartell            MN  47 M   44:21  7:10 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  712 Mark Henry                                     37   14 27:20  1:44  0:37    1 1:10:18 24.5  1:27    1   42:15  6:49 2:21:54 
    2  624 Randy Peterson          Northfield         MN  56    6 25:52  1:38  1:21    3 1:15:15 22.9  1:11    5   45:18  7:19 2:28:56 
    3  606 Nate Miller             Minnetonka         MN  30    4 25:31  1:37  1:38   12 1:18:00 22.0  1:11    3   43:46  7:04 2:30:03 
    4  528 Joseph Fricione         Duluth             MN  35    1 24:50  1:34  2:29    8 1:16:54 22.4  1:54    7   45:44  7:23 2:31:49 
    5  530 Skyler Gartin           Hermantown         MN  41   18 28:13  1:47  1:14    6 1:16:04 22.6  1:48    6   45:19  7:19 2:32:36 
    6  564 John Kelley             Duluth             MN  58   13 27:08  1:43  1:43    4 1:15:53 22.7  1:42   11   46:41  7:32 2:33:05 
    7  560 Kirby Johnson           Spicer             MN  34   24 29:49  1:53  0:52   14 1:18:20 22.0  1:20    2   43:26  7:01 2:33:45 
    8  562 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  59    5 25:45  1:38  0:49    7 1:16:14 22.6  1:32   17   49:33  8:00 2:33:50 
    9  639 Andrew Rosendahl        Hamel              MN  45    7 25:56  1:39  1:54   13 1:18:18 22.0  2:30    9   46:03  7:26 2:34:39 
   10  548 Gordy Hill              Falcon Heights     MN  40    3 25:12  1:36  0:58   18 1:21:05 21.2  1:07   16   49:17  7:57 2:37:36 
   11  502 Mitch Bunting           Saint Paul         MN  23    9 26:46  1:42  2:28   19 1:21:06 21.2  1:24    8   45:57  7:25 2:37:38 
   12  532 Jeffrey Gilmer          Annandale          MN  63   16 27:40  1:45  1:40    2 1:15:11 22.9  2:02   23   53:31  8:38 2:40:01 
   13  522 Troy Edmond             North Branch       MN  35   23 29:46  1:53  1:17   20 1:21:12 21.2  1:08   12   46:48  7:33 2:40:09 
   14  559 Jeff Johnson            Shakopee           MN  55   27 30:32  1:56  2:20    9 1:16:54 22.4  1:52   14   48:35  7:51 2:40:11 
   15  682 Andrw Wiecher           Minneapolis        MN  40    8 26:12  1:40  1:54   11 1:17:50 22.1  1:42   22   53:02  8:34 2:40:37 
   16  610 Mark Myers              Lake Elmo          MN  62   15 27:34  1:45  2:34   15 1:18:55 21.8  1:49   19   50:08  8:06 2:40:57 
   17  673 Timm Vedder             Sartell            MN  47   33 34:46  2:12  2:27   10 1:17:40 22.1  1:54    4   44:21  7:10 2:41:06 
   18  589 Tyler Lindblom          Chaska             MN  30   28 31:47  2:01  1:03   22 1:21:28 21.1  1:06   10   46:07  7:27 2:41:29 
   19  497 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  43    2 24:59  1:35  2:05    5 1:15:58 22.6  1:51   29   56:56  9:11 2:41:47 
   20  531 Jim Gaubert             Saint Paul         MN  56   10 26:50  1:42  2:32   23 1:21:31 21.1  2:29   15   49:11  7:56 2:42:32 
   21  577 Adam Kuenzel            Minneapolis        MN  62   19 29:00  1:50  1:35   17 1:20:30 21.4  2:23   18   49:34  8:00 2:43:00 
   22  523 Drew Fanberg            White Bear Lake    MN  42   11 26:56  1:42  1:58   21 1:21:13 21.2  2:19   21   51:44  8:21 2:44:08 
   23  628 Dave Pincus             Champlin           MN  54   22 29:35  1:52  2:56   25 1:23:11 20.7  2:41   13   47:43  7:42 2:46:04 
   24  629 Jon Pohlman             Saint Paul         MN  40   21 29:12  1:51  2:32   16 1:19:31 21.6  1:49   24   53:36  8:39 2:46:39 
   25  576 Paul Kriegler           Richfield          MN  39   12 27:02  1:43                          2:25   30   57:26  9:16 2:53:03 
   26  570 Walter Knochenmus       Esko               MN  61   17 28:02  1:47  1:03   32 1:27:28 19.7  1:57   25   55:24  8:57 2:53:53 
   27  571 Brad Koch               Forest Lake        MN  41   34 36:23  2:18  2:14   26 1:23:30 20.6  1:41   20   51:28  8:19 2:55:14 
   28  557 Rob Jarvis              Buffalo            MN  58   20 29:08  1:51  1:55   31 1:27:24 19.7  1:46   27   56:10  9:04 2:56:21 
   29  684 Jared Wohlers           Victoria           MN  35   35 38:31  2:26  2:15   24 1:21:54 21.0  1:49   26   55:33  8:58 3:00:01 
   30  555 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  55   29 32:42  2:04  2:04   33 1:29:17 19.3  2:08   28   56:53  9:11 3:03:02 
   31  654 Stanford Skelton        Ely                MN  61   36 38:45  2:27  3:40   28 1:25:12 20.2  1:48   32   57:49  9:20 3:07:11 
   32  685 Matt Wohlers            Alexandria         MN  32   30 33:00  2:05  2:31   30 1:26:32 19.9  2:13   36 1:03:10 10:12 3:07:25 
   33  572 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  24   25 29:59  1:54  5:10   29 1:25:48 20.0  3:49   35 1:02:52 10:09 3:07:36 
   34  573 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  49   31 33:19  2:07  2:12   27 1:24:46 20.3  2:10   40 1:14:26 12:01 3:16:50 
   35  563 Peter Kaul              Eagan              MN  56   37 41:52  2:39  4:31   35 1:33:32 18.4  2:09   31   57:32  9:17 3:19:35 
   36  565 Troy Kirkpatrick        Grand Forks        ND  25   40 44:51  2:50  5:14   34 1:33:02 18.5  3:01   33 1:00:47  9:49 3:26:53 
   37  506 Michael Clark           Cedar              MN  34   38 42:44  2:42  1:29   36 1:34:15 18.2  1:59   38 1:12:55 11:46 3:33:20 
   38  597 Daniel Manelli          Albertville        MN  32   32 34:10  2:10  3:21   39 1:42:15 16.8  2:21   37 1:12:37 11:43 3:34:43 
   39  495 Matthew Boelter         Minneapolis        MN  35   41 54:33  3:27  2:42   40 1:43:05 16.7  1:10   34 1:02:05 10:01 3:43:34 
   40  525 Benjamin Fisher         Elk River          MN  40   39 44:12  2:48  5:02   38 1:41:46 16.9  2:31   39 1:13:35 11:53 3:47:06 
   41  510 Mitchell Cornelsen      Minneapolis        MN  37   26 30:29  1:56  2:38   37 1:39:37 17.3  2:08   41 1:33:08 15:02 3:47:58 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  529 Emily Gage              Minneapolis        MN  36    1 25:11  1:36  1:15    2 1:19:37 21.6  1:19    2   45:43  7:23 2:33:03 
    2  609 Meleah Murphy           Minneapolis        MN  37    2 25:19  1:36  1:19    1 1:19:22 21.7  1:41    4   50:18  8:07 2:37:58 
    3  686 Amy Woolsey             Foley              MN  56    9 29:12  1:51  1:26    6 1:24:06 20.4  1:30    6   52:16  8:26 2:48:28 
    4  549 Lisa Hines              Waite Park         MN  59    8 28:47  1:49  1:15    8 1:24:30 20.4  1:19    7   53:35  8:39 2:49:25 
    5  579 Dawn Labiosa            Saint Paul         MN  57    3 25:25  1:37  1:41    5 1:22:58 20.7  1:34   18   59:12  9:33 2:50:47 
    6  505 Patty Carlen            Saint Paul         MN  54    6 26:26  1:41  2:43    3 1:22:08 20.9  2:34   13   57:54  9:21 2:51:43 
    7  655 Taylor Skelton          Duluth             MN  29   18 34:16  2:10  3:45    9 1:24:43 20.3  2:09    3   47:44  7:42 2:52:36 
    8  509 Christine Conti         Brick              NJ  42   14 33:00  2:05  2:24   12 1:30:09 19.1  1:40    1   45:37  7:22 2:52:48 
    9  485 Lynn Bebeau             Osseo              MN  55   11 30:28  1:56  1:28   10 1:24:58 20.2  2:33   12   57:45  9:19 2:57:10 
   10  515 Mary Deeg               Annandale          MN  60   12 30:36  1:56  1:26    7 1:24:24 20.4  2:25   15   58:23  9:25 2:57:12 
   11  568 Alyssa Knese            Sartell            MN  35   21 36:57  2:20  2:49    4 1:22:17 20.9  2:32    8   54:12  8:45 2:58:45 
   12  636 Taylor Ripplinger       Saint Michael      MN  20    4 26:01  1:39  2:24   13 1:32:15 18.6  2:41   14   57:56  9:21 3:01:15 
   13  569 Julie Knochenmus        Esko               MN  56   16 33:28  2:07  1:08   11 1:27:24 19.7  1:22   17   58:53  9:30 3:02:13 
   14  498 Jessica Bratsch         La Crosse          WI  40    5 26:09  1:39  2:18   16 1:34:33 18.2  1:53   11   57:43  9:19 3:02:34 
   15  695 Rachel Zimmerman        Minneapolis        MN  33   19 34:26  2:11  1:32   14 1:33:33 18.4  1:44    9   55:34  8:58 3:06:47 
   16  614 Ericka O'Brien          Minneapolis        MN  26   15 33:11  2:06  1:40   20 1:43:16 16.7  2:25    5   51:44  8:21 3:12:14 
   17  707 Megan Matack                                   40   10 30:26  1:56  2:12   15 1:34:18 18.2  2:08   21 1:04:00 10:20 3:13:02 
   18  519 Kaitlin Dupaul          Minneapolis        MN  26    7 28:37  1:49  3:11   21 1:46:46 16.1  2:41   16   58:37  9:28 3:19:50 
   19  713 Kate Reinert                                        20 35:37  2:15  5:18   19 1:41:25 17.0  3:22   10   56:33  9:08 3:22:13 
   20  664 Lulu Taragos            Minneapolis        MN  60   23 43:06  2:44  3:27   17 1:38:00 17.5  5:11   19 1:02:47 10:08 3:32:29 
   21  534 Nancy Gregson           Hastings           MN  46   24 45:27  2:52  6:09   18 1:39:00 17.4  2:42   20 1:03:49 10:18 3:37:05 
   22  514 Chandler Deberg         Melrose            WI  22   17 34:15  2:10 18:14   22 1:47:29 16.0  2:20   22 1:04:51 10:28 3:47:07 
   23  671 Noel Trettel            Rice               MN  32   13 31:59  2:02  3:56   24 2:00:50 14.2  2:52   23 1:15:34 12:12 3:55:10 
   24  608 Katie Murphy            Mankato            MN  27   22 42:59  2:43  9:32   23 1:49:40 15.7  2:25   24 1:15:49 12:14 4:00:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  502 Mitch Bunting           Saint Paul         MN  23    1 26:46  1:42  2:28    1 1:21:06 21.2  1:24    1   45:57  7:25 2:37:38 
    2  572 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  24    2 29:59  1:54  5:10    2 1:25:48 20.0  3:49    2 1:02:52 10:09 3:07:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  636 Taylor Ripplinger       Saint Michael      MN  20    1 26:01  1:39  2:24    1 1:32:15 18.6  2:41    1   57:56  9:21 3:01:15 
    2  514 Chandler Deberg         Melrose            WI  22    2 34:15  2:10 18:14    2 1:47:29 16.0  2:20    2 1:04:51 10:28 3:47:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  565 Troy Kirkpatrick        Grand Forks        ND  25    1 44:51  2:50  5:14    1 1:33:02 18.5  3:01    1 1:00:47  9:49 3:26:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  655 Taylor Skelton          Duluth             MN  29    3 34:16  2:10  3:45    1 1:24:43 20.3  2:09    1   47:44  7:42 2:52:36 
    2  614 Ericka O'Brien          Minneapolis        MN  26    2 33:11  2:06  1:40    2 1:43:16 16.7  2:25    2   51:44  8:21 3:12:14 
    3  519 Kaitlin Dupaul          Minneapolis        MN  26    1 28:37  1:49  3:11    3 1:46:46 16.1  2:41    3   58:37  9:28 3:19:50 
    4  608 Katie Murphy            Mankato            MN  27    4 42:59  2:43  9:32    4 1:49:40 15.7  2:25    4 1:15:49 12:14 4:00:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  606 Nate Miller             Minnetonka         MN  30    1 25:31  1:37  1:38    1 1:18:00 22.0  1:11    2   43:46  7:04 2:30:03 
    2  560 Kirby Johnson           Spicer             MN  34    2 29:49  1:53  0:52    2 1:18:20 22.0  1:20    1   43:26  7:01 2:33:45 
    3  589 Tyler Lindblom          Chaska             MN  30    3 31:47  2:01  1:03    3 1:21:28 21.1  1:06    3   46:07  7:27 2:41:29 
    4  685 Matt Wohlers            Alexandria         MN  32    4 33:00  2:05  2:31    4 1:26:32 19.9  2:13    4 1:03:10 10:12 3:07:25 
    5  506 Michael Clark           Cedar              MN  34    6 42:44  2:42  1:29    5 1:34:15 18.2  1:59    6 1:12:55 11:46 3:33:20 
    6  597 Daniel Manelli          Albertville        MN  32    5 34:10  2:10  3:21    6 1:42:15 16.8  2:21    5 1:12:37 11:43 3:34:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  695 Rachel Zimmerman        Minneapolis        MN  33    2 34:26  2:11  1:32    1 1:33:33 18.4  1:44    1   55:34  8:58 3:06:47 
    2  671 Noel Trettel            Rice               MN  32    1 31:59  2:02  3:56    2 2:00:50 14.2  2:52    2 1:15:34 12:12 3:55:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  712 Mark Henry                                     37    3 27:20  1:44  0:37    1 1:10:18 24.5  1:27    1   42:15  6:49 2:21:54 
    2  528 Joseph Fricione         Duluth             MN  35    1 24:50  1:34  2:29    2 1:16:54 22.4  1:54    2   45:44  7:23 2:31:49 
    3  522 Troy Edmond             North Branch       MN  35    4 29:46  1:53  1:17    3 1:21:12 21.2  1:08    3   46:48  7:33 2:40:09 
    4  576 Paul Kriegler           Richfield          MN  39    2 27:02  1:43                          2:25    5   57:26  9:16 2:53:03 
    5  684 Jared Wohlers           Victoria           MN  35    6 38:31  2:26  2:15    4 1:21:54 21.0  1:49    4   55:33  8:58 3:00:01 
    6  495 Matthew Boelter         Minneapolis        MN  35    7 54:33  3:27  2:42    6 1:43:05 16.7  1:10    6 1:02:05 10:01 3:43:34 
    7  510 Mitchell Cornelsen      Minneapolis        MN  37    5 30:29  1:56  2:38    5 1:39:37 17.3  2:08    7 1:33:08 15:02 3:47:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  529 Emily Gage              Minneapolis        MN  36    1 25:11  1:36  1:15    2 1:19:37 21.6  1:19    1   45:43  7:23 2:33:03 
    2  609 Meleah Murphy           Minneapolis        MN  37    2 25:19  1:36  1:19    1 1:19:22 21.7  1:41    2   50:18  8:07 2:37:58 
    3  568 Alyssa Knese            Sartell            MN  35    3 36:57  2:20  2:49    3 1:22:17 20.9  2:32    3   54:12  8:45 2:58:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  530 Skyler Gartin           Hermantown         MN  41    5 28:13  1:47  1:14    2 1:16:04 22.6  1:48    1   45:19  7:19 2:32:36 
    2  548 Gordy Hill              Falcon Heights     MN  40    2 25:12  1:36  0:58    5 1:21:05 21.2  1:07    2   49:17  7:57 2:37:36 
    3  682 Andrw Wiecher           Minneapolis        MN  40    3 26:12  1:40  1:54    3 1:17:50 22.1  1:42    5   53:02  8:34 2:40:37 
    4  497 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  43    1 24:59  1:35  2:05    1 1:15:58 22.6  1:51    7   56:56  9:11 2:41:47 
    5  523 Drew Fanberg            White Bear Lake    MN  42    4 26:56  1:42  1:58    6 1:21:13 21.2  2:19    4   51:44  8:21 2:44:08 
    6  629 Jon Pohlman             Saint Paul         MN  40    6 29:12  1:51  2:32    4 1:19:31 21.6  1:49    6   53:36  8:39 2:46:39 
    7  571 Brad Koch               Forest Lake        MN  41    7 36:23  2:18  2:14    7 1:23:30 20.6  1:41    3   51:28  8:19 2:55:14 
    8  525 Benjamin Fisher         Elk River          MN  40    8 44:12  2:48  5:02    8 1:41:46 16.9  2:31    8 1:13:35 11:53 3:47:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  509 Christine Conti         Brick              NJ  42    3 33:00  2:05  2:24    1 1:30:09 19.1  1:40    1   45:37  7:22 2:52:48 
    2  498 Jessica Bratsch         La Crosse          WI  40    1 26:09  1:39  2:18    3 1:34:33 18.2  1:53    2   57:43  9:19 3:02:34 
    3  707 Megan Matack                                   40    2 30:26  1:56  2:12    2 1:34:18 18.2  2:08    3 1:04:00 10:20 3:13:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  639 Andrew Rosendahl        Hamel              MN  45    1 25:56  1:39  1:54    2 1:18:18 22.0  2:30    2   46:03  7:26 2:34:39 
    2  673 Timm Vedder             Sartell            MN  47    3 34:46  2:12  2:27    1 1:17:40 22.1  1:54    1   44:21  7:10 2:41:06 
    3  573 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  49    2 33:19  2:07  2:12    3 1:24:46 20.3  2:10    3 1:14:26 12:01 3:16:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  534 Nancy Gregson           Hastings           MN  46    1 45:27  2:52  6:09    1 1:39:00 17.4  2:42    1 1:03:49 10:18 3:37:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  628 Dave Pincus             Champlin           MN  54    1 29:35  1:52  2:56    1 1:23:11 20.7  2:41    1   47:43  7:42 2:46:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  505 Patty Carlen            Saint Paul         MN  54    1 26:26  1:41  2:43    1 1:22:08 20.9  2:34    1   57:54  9:21 2:51:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  624 Randy Peterson          Northfield         MN  56    2 25:52  1:38  1:21    1 1:15:15 22.9  1:11    1   45:18  7:19 2:28:56 
    2  564 John Kelley             Duluth             MN  58    4 27:08  1:43  1:43    2 1:15:53 22.7  1:42    2   46:41  7:32 2:33:05 
    3  562 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  59    1 25:45  1:38  0:49    3 1:16:14 22.6  1:32    5   49:33  8:00 2:33:50 
    4  559 Jeff Johnson            Shakopee           MN  55    6 30:32  1:56  2:20    4 1:16:54 22.4  1:52    3   48:35  7:51 2:40:11 
    5  531 Jim Gaubert             Saint Paul         MN  56    3 26:50  1:42  2:32    5 1:21:31 21.1  2:29    4   49:11  7:56 2:42:32 
    6  557 Rob Jarvis              Buffalo            MN  58    5 29:08  1:51  1:55    6 1:27:24 19.7  1:46    6   56:10  9:04 2:56:21 
    7  555 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  55    7 32:42  2:04  2:04    7 1:29:17 19.3  2:08    7   56:53  9:11 3:03:02 
    8  563 Peter Kaul              Eagan              MN  56    8 41:52  2:39  4:31    8 1:33:32 18.4  2:09    8   57:32  9:17 3:19:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  686 Amy Woolsey             Foley              MN  56    3 29:12  1:51  1:26    2 1:24:06 20.4  1:30    1   52:16  8:26 2:48:28 
    2  549 Lisa Hines              Waite Park         MN  59    2 28:47  1:49  1:15    3 1:24:30 20.4  1:19    2   53:35  8:39 2:49:25 
    3  579 Dawn Labiosa            Saint Paul         MN  57    1 25:25  1:37  1:41    1 1:22:58 20.7  1:34    5   59:12  9:33 2:50:47 
    4  485 Lynn Bebeau             Osseo              MN  55    4 30:28  1:56  1:28    4 1:24:58 20.2  2:33    3   57:45  9:19 2:57:10 
    5  569 Julie Knochenmus        Esko               MN  56    5 33:28  2:07  1:08    5 1:27:24 19.7  1:22    4   58:53  9:30 3:02:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  532 Jeffrey Gilmer          Annandale          MN  63    2 27:40  1:45  1:40    1 1:15:11 22.9  2:02    3   53:31  8:38 2:40:01 
    2  610 Mark Myers              Lake Elmo          MN  62    1 27:34  1:45  2:34    2 1:18:55 21.8  1:49    2   50:08  8:06 2:40:57 
    3  577 Adam Kuenzel            Minneapolis        MN  62    4 29:00  1:50  1:35    3 1:20:30 21.4  2:23    1   49:34  8:00 2:43:00 
    4  570 Walter Knochenmus       Esko               MN  61    3 28:02  1:47  1:03    5 1:27:28 19.7  1:57    4   55:24  8:57 2:53:53 
    5  654 Stanford Skelton        Ely                MN  61    5 38:45  2:27  3:40    4 1:25:12 20.2  1:48    5   57:49  9:20 3:07:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  515 Mary Deeg               Annandale          MN  60    1 30:36  1:56  1:26    1 1:24:24 20.4  2:25    1   58:23  9:25 2:57:12 
    2  664 Lulu Taragos            Minneapolis        MN  60    2 43:06  2:44  3:27    2 1:38:00 17.5  5:11    2 1:02:47 10:08 3:32:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         97
Total Number of Team Finishers:            2
Total Number of Individual Finishers:     79
Number of Male   Finishers:               51
Number of Female Finishers:               28
Did not Finish Race or Did Not Start:     16