Alexandria, MN
7/30/2022











                                                          ALEXANDRIA TRIATHLON
                                        Lake Brophy County Park - Alexandria, MN - July 30, 2022
                                             500 Yard Swim - 12.13 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/18    188 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29 M     1  9:04  1:49  0:51    1   31:07 23.4  1:04    3   19:13  6:12 1:01:17 
    2   1/12     33 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36 F     2  9:18  1:52  0:51    4   31:49 22.9  0:34    8   20:46  6:42 1:03:17 
    3   2/18    168 Easton Syvertson        Paynesville        MN  23 M     7  9:56  2:00  0:47   16   34:32 21.1  0:41    5   19:39  6:21 1:05:34 
    4   1/17    120 Patrick Nelson          Bloomington        MN  37 M    23 11:26  2:18  0:53    8   33:20 21.8  0:37    4   19:39  6:21 1:05:53 
    5   1/6     147 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  56 M    25 11:41  2:21  1:06    5   32:05 22.7  0:43    6   20:44  6:42 1:06:18 
    6   2/17    131 David Phillips          Perry Hall         MD  33 M    11 10:07  2:02  0:54    9   33:42 21.6  0:48   11   21:10  6:50 1:06:38 
    7   3/17    116 Tyson Molitor           Belgrade           MN  33 M    13 10:14  2:03  0:55   11   33:59 21.4  0:53   15   22:04  7:07 1:08:03 
    8   1/6      10 Joel Brault             Alexandria         MN  18 M    20 11:06  2:14  1:38   32   36:45 19.8  0:28    1   18:30  5:59 1:08:25 
    9   3/18    169 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  26 M     8  9:58  2:00  0:41    3   31:33 23.1  0:31   51   26:38  8:36 1:09:19 
   10   1/13     34 Darin Eisinger          Comstock           MN  48 M     6  9:52  1:59  1:11    2   31:15 23.3  0:49   50   26:33  8:34 1:09:37 
   11   4/17    106 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  37 M    22 11:22  2:17  0:54   14   34:19 21.2  0:46   19   22:21  7:13 1:09:41 
   12   5/17     71 Nick Jasmer             Menahga            MN  30 M    47 13:01  2:37  0:58   15   34:24 21.2  0:57    7   20:44  6:42 1:10:03 
   13   6/17    143 Andrew Rye              Alexandria         MN  38 M    52 13:46  2:46  1:37    7   32:57 22.1  0:48   10   21:08  6:49 1:10:13 
   14   1/19     66 Kadie Hokanson          Alexandria         MN  41 F    34 12:05  2:25  0:40   21   35:01 20.8  0:37   18   22:13  7:10 1:10:34 
   15   2/13    148 Jake Schwietering       Minneapolis        MN  45 M    12 10:11  2:02  0:44   19   34:56 20.8  0:34   33   24:18  7:51 1:10:41 
   16   7/17      8 Jacob Blattner          Sartell            MN  33 M    28 11:49  2:22  1:26    6   32:49 22.2  1:05   24   23:49  7:41 1:10:55 
   17   4/18     12 Spencer Breen           West Fargo         ND  23 M    19 10:56  2:12  1:20   30   36:34 19.9  0:45   12   21:49  7:03 1:11:23 
   18   8/17    127 Drew Paradis            Alexandria         MN  31 M    54 13:47  2:46  1:32   28   36:24 20.0  1:19    2   18:32  5:59 1:11:33 
   19   9/17    165 Eric Swenson            Carlos             MN  36 M    35 12:05  2:25  0:56   13   34:18 21.2  1:00   22   23:41  7:39 1:11:58 
   20   5/18     53 Mitch Gullickson        Fargo              ND  26 M    43 12:41  2:33  1:30   22   35:15 20.6  0:57   17   22:11  7:10 1:12:32 
   21   2/19     90 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  44 F    32 12:03  2:25  0:46   20   35:00 20.8  1:04   28   24:02  7:46 1:12:53 
   22   3/13    100 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  42 M    18 10:49  2:10  1:16   31   36:44 19.8  0:56   25   23:49  7:41 1:13:34 
   23   2/6     163 Blake Swenson           Perham             MN  15 M    14 10:38  2:08  1:56   51   39:52 18.3  0:35    9   20:51  6:44 1:13:50 
   24   4/13     68 Soren Huggins           Minneapolis        MN  48 M     9 10:01  2:01  1:17   26   36:13 20.1  0:53   41   25:31  8:14 1:13:54 
   25   6/18    146 Caleb Schmidt           Breckenridge       MN  24 M    49 13:15  2:39  2:28   24   35:45 20.4  0:44   13   22:03  7:07 1:14:13 
   26   5/13    105 Mike Loween             Alexandria         MN  43 M    63 14:29  2:54  1:03   17   34:41 21.0  0:46   21   23:26  7:34 1:14:23 
   27   2/12    132 Kirsty Phillips         Perry Hall         MD  32 F    76 15:27  3:06  1:03   12   34:17 21.2  0:58   23   23:48  7:41 1:15:32 
   28   1/14     70 Bryn Irey               West Fargo         ND  26 F    41 12:24  2:29  1:41   38   37:55 19.2  0:57   20   23:18  7:31 1:16:13 
   29   1/4      62 Lisa Hines              Waite Park         MN  59 F    36 12:06  2:26  0:53   29   36:31 19.9  0:47   45   25:59  8:23 1:16:14 
   30   3/6       6 Noah Ayers              Harwood            ND  15 M     5  9:35  1:55  2:41   45   38:56 18.7  0:32   37   24:38  7:57 1:16:20 
   31   6/13    170 Jay Tanner              Thief River Falls  MN  43 M    57 14:07  2:50  2:07   23   35:33 20.5  0:45   29   24:04  7:46 1:16:34 
   32   2/14     96 Kylie Lange             Chokio             MN  23 F    30 11:52  2:23  1:50   35   37:49 19.2  0:43   36   24:34  7:56 1:16:46 
   33   7/18    102 Russell Lindahl         Chokio             MN  24 M    59 14:18  2:52  1:41   37   37:51 19.2  0:47   16   22:10  7:09 1:16:46 
   34   1/7      22 Tom Clow                Fargo              ND  61 M    51 13:44  2:45  0:43   27   36:15 20.1  0:44   49   26:16  8:29 1:17:40 
   35   8/18     65 David Hoien             Annandale          MN  27 M    50 13:42  2:45  1:42   33   37:39 19.3  0:54   34   24:24  7:52 1:18:18 
   36   3/19     99 Becky Leis              Cold Spring        MN  41 F    24 11:39  2:20  1:09   41   38:40 18.8  1:03   47   26:08  8:26 1:18:36 
   37  10/17    177 Brock Vestrum           Saint Paul         MN  39 M    21 11:10  2:14  2:21   42   38:45 18.8  1:15   43   25:54  8:22 1:19:23 
   38   2/7     182 Don Weirens             Minneapolis        MN  63 M    77 15:30  3:06  1:06   25   35:53 20.3  0:53   46   26:06  8:26 1:19:27 
   39  11/17    109 Ryan MacMaster          Fargo              ND  34 M    10 10:03  2:01  1:49   43   38:51 18.7  1:08   63   29:00  9:22 1:20:49 
   40  12/17     92 Tony Kramer             Barnesville        MN  34 M    68 14:44  2:57  1:26   18   34:52 20.9  1:21   59   28:28  9:11 1:20:50 
   41   3/14     60 Emily Herdering         Freeport           MN  22 F    29 11:51  2:23  1:08   54   40:01 18.2  0:58   54   27:21  8:50 1:21:17 
   42  13/17     39 Donald Fahey-Ahrndt     Maple Grove        MN  31 M    45 12:57  2:36  3:18   39   37:59 19.2  1:05   52   26:58  8:42 1:22:16 
   43   9/18     20 Donavon Catton          Saint Paul         MN  26 M    56 14:01  2:49  1:46   60   40:39 17.9  1:40   32   24:17  7:50 1:22:22 
   44  10/18    178 Benjamin Wagner         Anoka              MN  22 M    37 12:09  2:26  2:04   40   38:11 19.1  0:55   65   29:23  9:29 1:22:40 
   45   4/19    126 Jackie Olson            Alexandria         MN  43 F    31 12:03  2:25  1:08   52   39:52 18.3  0:42   64   29:02  9:22 1:22:45 
   46   1/7      78 Brooklyn Jurchenko      Alexandria         MN  13 F    60 14:23  2:53  1:19   71   42:33 17.1  0:28   35   24:28  7:54 1:23:08 
   47   7/13     42 Matthew Froehlich       Bagley             MN  42 M    85 16:40  3:20  1:28   36   37:50 19.2  1:44   40   25:30  8:14 1:23:11 
   48   4/14    151 Tiernan Shank           Mission            KS  27 F    27 11:49  2:22  2:33   80   45:17 16.1  0:45   30   24:09  7:48 1:24:31 
   49   2/7      55 Citori Halbe            Alexandria         MN  14 F    78 15:33  3:07  1:10   75   43:48 16.6  0:23   26   23:55  7:43 1:24:46 
   50   8/13     93 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  42 M    61 14:24  2:53  1:49   48   39:05 18.6  1:04   62   28:56  9:20 1:25:16 
   51   5/19    183 Kelly Wencl             Alexandria         MN  42 F    15 10:40  2:08  1:03   68   42:05 17.3  0:49   77   31:06 10:02 1:25:42 
   52   3/7     119 Dennis Nelson           Henderson          NV  67 M    82 16:24  3:17  2:09   10   33:50 21.5  1:29   83   32:05 10:21 1:25:55 
   53   3/12    108 Reggie MacMaster        Horace             ND  33 F    48 13:11  2:39  1:49   67   41:53 17.4  1:22   61   28:40  9:15 1:26:53 
   54   2/4      69 Jane Hutzol             Arvilla            ND  57 F    33 12:04  2:25  1:33   55   40:03 18.2  1:45   80   31:48 10:16 1:27:10 
   55   6/19    139 Krista Roering          Minneapolis        MN  48 F    42 12:34  2:31  1:29   58   40:33 17.9  1:11   82   32:02 10:20 1:27:47 
   56   5/14     50 Ruth Gross              Saint Paul         MN  27 F    72 15:12  3:03  2:03   77   44:18 16.4  0:29   42   25:52  8:21 1:27:52 
   57  11/18    111 Lucas Martin            Saint Michael      MN  29 M    93 17:52  3:35  1:28   70   42:19 17.2  0:29   44   25:58  8:23 1:28:03 
   58   6/14     64 Shaylee Hoff            Dell Rapids        SD  23 F    90 17:17  3:28  1:56   76   43:50 16.6  0:49   31   24:16  7:50 1:28:06 
   59   4/7     134 Craig Pool              Fargo              ND  63 M    84 16:38  3:20  1:40   34   37:39 19.3  1:14   75   31:00 10:00 1:28:09 
   60  14/17    238 Joshua Waltzing         Alexandria         MN  39 M    62 14:29  2:54  2:37   47   39:00 18.7  2:21   69   29:58  9:40 1:28:22 
   61   4/12    162 Hayley Sutton           Aberdeen           SD  35 F    55 13:51  2:47  1:12   72   43:17 16.8  0:32   68   29:37  9:34 1:28:28 
   62  12/18      2 Joe Allison             Long Lake          MN  28 M   121 22:44  4:33  2:12   49   39:12 18.6  0:40   27   23:56  7:44 1:28:42 
   63   7/19     63 Anne Hoeschen           Freeport           MN  48 F    71 15:03  3:01  1:18   44   38:55 18.7  1:05   85   32:29 10:29 1:28:48 
   64   8/19     16 Gina Brusseau           Minneapolis        MN  44 F    66 14:37  2:56  1:25   57   40:31 18.0  0:50   79   31:27 10:09 1:28:49 
   65   4/6      36 Brody Engelstad         West Fargo         ND  15 M     3  9:30  1:54  2:43   50   39:20 18.5  0:44  102   36:45 11:52 1:29:00 
   66  15/17    187 Joseph Wymore           Alexandria         MN  30 M    65 14:35  2:55  1:32   74   43:45 16.6  1:12   56   28:04  9:04 1:29:06 
   67   5/7      17 Bill Burns              Moorhead           MN  64 M    75 15:26  3:06  2:29   46   38:59 18.7  1:33   74   30:50  9:57 1:29:15 
   68   2/6      24 Patrick Collins         Alexandria         MN  54 M    83 16:35  3:19  1:35   81   45:22 16.0  0:45   39   25:21  8:11 1:29:37 
   69   9/19     59 Sandra Hasbargen        Menahga            MN  46 F    58 14:16  2:52  0:53   62   41:17 17.6  1:20   88   32:42 10:33 1:30:25 
   70   5/12     72 Natasha Jauss           Duluth             MN  33 F    73 15:12  3:03  1:26   79   44:51 16.2  1:03   57   28:11  9:06 1:30:41 
   71   3/7      80 Mackenzie Jurchenko     Alexandria         MN  15 F    69 14:46  2:58  1:30   83   45:53 15.9  0:32   60   28:28  9:11 1:31:07 
   72   3/6      47 Luis Garcia             Sioux Falls        SD  52 M    99 18:23  3:41  0:44   56   40:22 18.0  1:58   73   30:50  9:57 1:32:15 
   73   9/13    137 Christopher Richards    Morris             MN  42 M    38 12:11  2:27  1:31   53   39:52 18.3  1:59  103   36:47 11:52 1:32:18 
   74   4/6     112 Kelly Mathisen          Watford City       ND  52 M    53 13:47  2:46  1:55   90   48:13 15.1  1:07   55   27:35  8:54 1:32:35 
   75  10/13     35 Luke Engan              Washington         DC  42 M   112 20:22  4:05  2:36   64   41:28 17.6  1:09   53   27:16  8:48 1:32:49 
   76  11/13     79 Jed Jurchenko           Alexandria         MN  44 M   107 19:12  3:51  2:23   82   45:26 16.0  0:39   38   25:19  8:10 1:32:57 
   77  12/13     28 Adam Downing            Alexandria         MN  42 M    92 17:49  3:34  3:11   65   41:32 17.5  1:33   66   29:28  9:31 1:33:32 
   78  13/18     25 Hunter Covey            Moorhead           MN  20 M   124 25:38  5:08  4:25   61   41:01 17.7  2:21   14   22:03  7:07 1:35:27 
   79  10/19      4 Kelly Anderson          Farwell            MN  44 F    44 12:51  2:34  2:37   78   44:18 16.4  3:09   89   32:43 10:33 1:35:35 
   80   3/4     145 Amy Schmidt             Shakopee           MN  51 F    88 17:13  3:27  1:13   63   41:28 17.6  1:36   94   34:07 11:01 1:35:35 
   81   7/14     23 Kasondra Collins        Alexandria         MN  25 F    94 17:59  3:36  1:36   96   49:09 14.8  0:42   48   26:12  8:28 1:35:36 
   82   6/7     136 Mardon Quandt           Annandale          MN  62 M    89 17:17  3:28  1:56   59   40:38 17.9  2:15   92   33:36 10:51 1:35:40 
   83   6/12    128 Ashley Patterson        Saint Joseph       MN  36 F    81 16:19  3:16  1:55   66   41:46 17.4  1:09   96   34:47 11:13 1:35:54 
   84   4/7     122 Jessica Novotny         Buffalo Lake       MN  19 F    64 14:33  2:55  1:30   92   48:33 15.0  0:32   78   31:09 10:03 1:36:15 
   85  11/19     94 Jillian Kruger          Chaska             MN  42 F   101 18:30  3:42  2:11   86   47:05 15.5  0:39   58   28:12  9:06 1:36:35 
   86  14/18    155 Joseph Solberg          Alexandria         MN  25 M    67 14:38  2:56  4:30   89   47:46 15.2  0:55   67   29:32  9:32 1:37:19 
   87   4/4      98 Estelle Leclerc         Fargo              ND  55 F    40 12:21  2:29  1:53   91   48:28 15.0  0:30   95   34:32 11:09 1:37:43 
   88  15/18    175 Matthew Vanderlinden    Saint Cloud        MN  24 M    39 12:16  2:28  2:04   85   46:18 15.7  1:22  107   37:37 12:09 1:39:35 
   89   8/14    156 Anna Squiers            Kearney            NE  23 F    79 15:45  3:09  1:48   94   49:01 14.8  1:08   84   32:07 10:22 1:39:47 
   90   5/6       3 Andrew Almond           Fargo              ND  15 M     4  9:32  1:55  2:47  115   53:50 13.5  0:38   93   33:49 10:55 1:40:35 
   91  16/17     75 John Johnson            Hawley             MN  36 M   117 21:29  4:18  4:46   73   43:45 16.6  0:59   76   31:05 10:02 1:42:02 
   92   5/7      61 Josie Hergott           Garfield           MN  17 F    26 11:44  2:21  2:40   98   49:42 14.6  0:44  109   37:47 12:12 1:42:34 
   93   5/6      77 Kevin Jones             Britton            SD  57 M    80 15:59  3:12  1:31   69   42:18 17.2  2:02  115   40:48 13:10 1:42:37 
   94   6/7     141 Maddie Rosenberger      Melrose            MN  19 F    46 12:58  2:36  3:12   99   49:51 14.6  0:42  104   37:09 11:59 1:43:51 
   95  13/13     27 Ryan Ditterick          Fargo              ND  48 M    70 14:58  3:00  2:30  100   49:54 14.6  0:59   99   35:50 11:34 1:44:09 
   96   7/12     21 Shelby Chollett         Sartell            MN  31 F    95 18:08  3:38  3:22   84   46:11 15.8  1:05  100   36:17 11:43 1:45:02 
   97  12/19     46 Greta Garcia            Sioux Falls        SD  41 F    74 15:19  3:04  2:15   95   49:02 14.8  1:43  108   37:39 12:09 1:45:56 
   98   8/12     41 Victoria Filzen         Mankato            MN  38 F   115 21:06  4:14  3:14  102   50:42 14.4  1:15   70   30:16  9:46 1:46:32 
   99   6/6     167 Justin Syverson         Fargo              ND  12 M    16 10:41  2:09  1:59  106   51:55 14.0  0:38  117   41:34 13:25 1:46:44 
  100   9/14    144 Callie Schapekahm       Alexandria         MN  25 F    91 17:32  3:31  4:39  112   52:50 13.8  1:50   71   30:19  9:47 1:47:08 
  101  10/14    101 Sabrina Leuer           Loretto            MN  25 F   106 19:06  3:50  3:03  113   52:57 13.7  1:44   72   30:19  9:47 1:47:08 
  102  11/14     15 Lindsey Brumbaugh       Eden Prairie       MN  25 F    97 18:17  3:40  2:40  110   52:44 13.8  1:04   86   32:34 10:31 1:47:17 
  103  16/18     14 Cody Brumbaugh          Eden Prairie       MN  26 M    96 18:15  3:39  2:47  108   52:39 13.8  1:04   87   32:36 10:31 1:47:18 
  104   9/12    123 Kristin Ober            Apo                AE  31 F   110 19:57  4:00  4:02   97   49:32 14.7  0:40   91   33:33 10:50 1:47:42 
  105  17/18    138 Andre Ringle            Pine Island        MN  26 M   122 23:53  4:47  2:54   93   49:00 14.9  0:41   81   31:51 10:17 1:48:18 
  106   7/7      97 Jay Lawton              Willmar            MN  64 M   116 21:14  4:15  4:44   88   47:37 15.3  2:27   90   33:11 10:43 1:49:11 
  107  13/19    130 Ashley Peterson         Fargo              ND  47 F    98 18:17  3:40  2:53  105   51:51 14.0  1:23  105   37:13 12:01 1:51:35 
  108  14/19    161 Amanda Sullivan         Farmington         MN  40 F   102 18:32  3:43  5:08  103   51:23 14.2  1:42   97   35:25 11:26 1:52:08 
  109  15/19     83 Jessica Kleindl         Starbuck           MN  42 F    86 17:07  3:26  3:23  107   52:22 13.9  0:50  112   38:42 12:29 1:52:22 
  110  10/12     91 Becky Kraenow           Riverdale          NE  30 F   104 18:42  3:45  2:09  101   50:07 14.5  1:17  120   42:46 13:48 1:54:59 
  111   7/7     166 Danielle Syverson       Fargo              ND  14 F    17 10:45  2:09  1:45  124   58:29 12.4  1:00  121   43:16 13:58 1:55:13 
  112  11/12     67 Carly Howe              Starbuck           MN  34 F   100 18:24  3:41  2:08  116   54:13 13.4  1:57  113   38:42 12:29 1:55:22 
  113  16/19     52 Lindsey Guanella        Glenwood           MN  40 F    87 17:13  3:27  2:26  111   52:44 13.8  1:32  118   42:19 13:39 1:56:13 
  114  18/18    133 Brett Pietron           Wahpeton           ND  27 M   123 24:00  4:48  5:35   87   47:22 15.4  2:40  106   37:24 12:04 1:56:59 
  115  17/19    184 Julie Williams          Foreston           MN  40 F   108 19:14  3:51  5:05  123   58:24 12.5  1:15  101   36:20 11:44 2:00:16 
  116  18/19      1 Amber Abraham           Detroit Lakes      MN  40 F   120 22:35  4:31  4:46  119   55:51 13.0  2:32   98   35:26 11:26 2:01:08 
  117   1/4      73 Connie Johnson          Burnsville         MN  70 F   109 19:18  3:52  3:21  109   52:41 13.8  1:34  124   46:04 14:52 2:02:56 
  118   6/6      18 Tim Bush                Alexandria         MN  59 M   119 22:15  4:27  5:56  104   51:37 14.1  2:19  119   42:24 13:41 2:04:28 
  119  12/14     84 Amelia Kleve            Albany             MN  25 F   118 21:41  4:21  4:35  121   56:05 13.0  1:25  116   41:12 13:18 2:04:56 
  120   2/4     103 Barb Lindberg           Plymouth           MN  66 F   111 20:15  4:03  4:24  120   55:53 13.0  1:28  122   43:45 14:07 2:05:44 
  121   3/4      54 Judy Hafker             Farwell            MN  66 F   125 28:13  5:39  3:53  118   55:09 13.2  2:09  111   38:34 12:27 2:07:57 
  122  19/19     58 Samantha Hartsell       Alexandria         MN  41 F   105 18:42  3:45  6:10  127 1:03:33 11.5  1:52  110   38:34 12:27 2:08:49 
  123  17/17     56 Shawn Halliday          Alexandria         MN  32 M   127 32:50  6:34  2:34  117   54:31 13.4  1:29  114   38:48 12:31 2:10:10 
  124  12/12    125 Ashley Ohlrogge         Alexandria         MN  37 F   114 20:45  4:09  2:28  122   56:30 12.9  0:44  127   49:53 16:06 2:10:19 
  125   4/4     142 Lisa Ryan               Shakopee           MN  60 F   103 18:36  3:44  4:10  126 1:02:38 11.6  0:42  123   44:55 14:30 2:10:59 
  126  13/14      5 Taylor Anderson         Brandon            SD  23 F   126 29:18  5:52  2:03  114   53:16 13.7  0:52  126   48:33 15:40 2:14:00 
  127  14/14     19 Clare Catton            Saint Paul         MN  28 F   113 20:27  4:06  6:41  125 1:01:51 11.8  1:22  125   46:17 14:56 2:16:36 


================================================================================================================================================
                                                            RELAY RESULTS: SWIM/PADDLE
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER/PADDLER, BIKER, RUNNER     Rank Watr Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ========== ===== ================= ===== ================== =======
    1  203 Widseth Relay 1                                  1  9:28  0:34    5   41:00 17.8  0:32    3   23:26  7:34 1:14:57 
           Dan Quiggle , Juergen Brunkhorst , Kylee Conner        
    2  190 CatchLisa                                        3 10:37  0:29    3   40:05 18.2  0:29    4   23:26  7:34 1:15:04 
           Bridget Marvin , Joe Marvin , Mary Lou Hines           
    3  204 Widseth Relay 2                                  2 10:04  0:29    6   41:21 17.6  0:27    6   25:57  8:23 1:18:15 
           David Peterson , Greg Bohl , Mike Pederson             
    4  191 Coffee Cruise                                    5 11:34  0:32    7   42:03 17.3  0:26    7   26:51  8:40 1:21:25 
           Lynn Bebeau ,  ,                                        
    5  200 Team Alpha                                      13 20:26  0:37    1   38:34 18.9  1:06    1   20:52  6:44 1:21:33 
           Justin Dahlheimer , Daniel Savageau , Christophe Boras 
    6  194 Gross/Nordin                                    12 18:36  0:44    9   45:56 15.8  0:23    2   21:07  6:49 1:26:45 
           Angela Gross ,  ,                                       
    7  202 Two Hares and a Tortoise                        10 13:40  0:35    4   40:41 17.9  0:55   11   34:03 10:59 1:29:51 
           Benjamin Krebsbach , Melissa Krebsbach , Jeff Jacobs   
    8  196 MAT                                              9 13:06  0:33    8   43:51 16.6  0:34   10   33:23 10:47 1:31:25 
           Avery Hagstrom , Maddie Holtz , Tammy Hagstrom         
    9  199 Rookies                                         14 23:16                          0:17    5   25:18  8:10 1:31:42 
           Adriana Jenkins ,  ,                                    
   10  195 Julianna's Fan Club                              4 11:13  1:48   11   50:50 14.3  0:34    8   27:26  8:51 1:31:49 
           Jessica Noehring , Thomas Noehring , Kathy Ergen       
   11  198 Ranger?s Girls                                   7 12:03  0:29    2   39:50 18.3  0:31   14   41:44 13:28 1:34:35 
           Christie Nohre , Sadie Nohre , Sophia Nohre            
   12  192 Engage 1                                        11 15:10  0:36   10   46:34 15.6  0:30   12   38:41 12:29 1:41:29 
           Maggie Karrins , Melia Karrins Stevenso , Jill Jacobso 
   13  197 Not fast just furious                            6 11:51  0:31   13 1:02:09 11.7  0:26    9   28:39  9:15 1:43:33 
           Ashley Mohr , Meghan Fritz , Jaci Fritz                
   14  193 Engage A                                         8 12:30  0:35   12   54:26 13.4  0:29   13   41:00 13:14 1:48:58 
           Tracy Pechmann , Carla Reiten , Joel Stevenson         

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 150 Lili Shank              Mission            KS  63 F      1 18:49  3:46  4:16    1 1:08:00 10.7                                  
  49 Beth Gjevre             Elk River          MN  28 F      2 20:15  4:03  8:42    2 1:35:21  7.6                                  
 179 Leah Wedan              Otsego             MN  30 F      3 22:01  4:25  3:52                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29 M    9:04  1:49 
    2 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36 F    9:18  1:52 
    3 Brody Engelstad         West Fargo         ND  15 M    9:30  1:54 
    4 Andrew Almond           Fargo              ND  15 M    9:32  1:55 
    5 Noah Ayers              Harwood            ND  15 M    9:35  1:55 
    6 Darin Eisinger          Comstock           MN  48 M    9:52  1:59 
    7 Easton Syvertson        Paynesville        MN  23 M    9:56  2:00 
    8 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  26 M    9:58  2:00 
    9 Soren Huggins           Minneapolis        MN  48 M   10:01  2:01 
   10 Ryan MacMaster          Fargo              ND  34 M   10:03  2:01 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29 M   31:07 23.4 
    2 Darin Eisinger          Comstock           MN  48 M   31:15 23.3 
    3 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  26 M   31:33 23.1 
    4 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36 F   31:49 22.9 
    5 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  56 M   32:05 22.7 
    6 Jacob Blattner          Sartell            MN  33 M   32:49 22.2 
    7 Andrew Rye              Alexandria         MN  38 M   32:57 22.1 
    8 Patrick Nelson          Bloomington        MN  37 M   33:20 21.8 
    9 David Phillips          Perry Hall         MD  33 M   33:42 21.6 
   10 Dennis Nelson           Henderson          NV  67 M   33:50 21.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Joel Brault             Alexandria         MN  18 M   18:30  5:59 
    2 Drew Paradis            Alexandria         MN  31 M   18:32  5:59 
    3 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29 M   19:13  6:12 
    4 Patrick Nelson          Bloomington        MN  37 M   19:39  6:21 
    5 Easton Syvertson        Paynesville        MN  23 M   19:39  6:21 
    6 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  56 M   20:44  6:42 
    7 Nick Jasmer             Menahga            MN  30 M   20:44  6:42 
    8 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36 F   20:46  6:42 
    9 Blake Swenson           Perham             MN  15 M   20:51  6:44 
   10 Andrew Rye              Alexandria         MN  38 M   21:08  6:49 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  188 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29    1  9:04  1:49  0:51    1   31:07 23.4  1:04    3   19:13  6:12 1:01:17 
    2  168 Easton Syvertson        Paynesville        MN  23    6  9:56  2:00  0:47   14   34:32 21.1  0:41    5   19:39  6:21 1:05:34 
    3  120 Patrick Nelson          Bloomington        MN  37   20 11:26  2:18  0:53    7   33:20 21.8  0:37    4   19:39  6:21 1:05:53 
    4  147 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  56   21 11:41  2:21  1:06    4   32:05 22.7  0:43    6   20:44  6:42 1:06:18 
    5  131 David Phillips          Perry Hall         MD  33   10 10:07  2:02  0:54    8   33:42 21.6  0:48   10   21:10  6:50 1:06:38 
    6  116 Tyson Molitor           Belgrade           MN  33   12 10:14  2:03  0:55   10   33:59 21.4  0:53   14   22:04  7:07 1:08:03 
    7   10 Joel Brault             Alexandria         MN  18   17 11:06  2:14  1:38   27   36:45 19.8  0:28    1   18:30  5:59 1:08:25 
    8  169 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  26    7  9:58  2:00  0:41    3   31:33 23.1  0:31   37   26:38  8:36 1:09:19 
    9   34 Darin Eisinger          Comstock           MN  48    5  9:52  1:59  1:11    2   31:15 23.3  0:49   36   26:33  8:34 1:09:37 
   10  106 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  37   19 11:22  2:17  0:54   12   34:19 21.2  0:46   17   22:21  7:13 1:09:41 
   11   71 Nick Jasmer             Menahga            MN  30   29 13:01  2:37  0:58   13   34:24 21.2  0:57    7   20:44  6:42 1:10:03 
   12  143 Andrew Rye              Alexandria         MN  38   33 13:46  2:46  1:37    6   32:57 22.1  0:48    9   21:08  6:49 1:10:13 
   13  148 Jake Schwietering       Minneapolis        MN  45   11 10:11  2:02  0:44   17   34:56 20.8  0:34   25   24:18  7:51 1:10:41 
   14    8 Jacob Blattner          Sartell            MN  33   22 11:49  2:22  1:26    5   32:49 22.2  1:05   20   23:49  7:41 1:10:55 
   15   12 Spencer Breen           West Fargo         ND  23   16 10:56  2:12  1:20   25   36:34 19.9  0:45   11   21:49  7:03 1:11:23 
   16  127 Drew Paradis            Alexandria         MN  31   35 13:47  2:46  1:32   24   36:24 20.0  1:19    2   18:32  5:59 1:11:33 
   17  165 Eric Swenson            Carlos             MN  36   23 12:05  2:25  0:56   11   34:18 21.2  1:00   19   23:41  7:39 1:11:58 
   18   53 Mitch Gullickson        Fargo              ND  26   27 12:41  2:33  1:30   18   35:15 20.6  0:57   16   22:11  7:10 1:12:32 
   19  100 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  42   15 10:49  2:10  1:16   26   36:44 19.8  0:56   21   23:49  7:41 1:13:34 
   20  163 Blake Swenson           Perham             MN  15   13 10:38  2:08  1:56   42   39:52 18.3  0:35    8   20:51  6:44 1:13:50 
   21   68 Soren Huggins           Minneapolis        MN  48    8 10:01  2:01  1:17   22   36:13 20.1  0:53   31   25:31  8:14 1:13:54 
   22  146 Caleb Schmidt           Breckenridge       MN  24   30 13:15  2:39  2:28   20   35:45 20.4  0:44   12   22:03  7:07 1:14:13 
   23  105 Mike Loween             Alexandria         MN  43   41 14:29  2:54  1:03   15   34:41 21.0  0:46   18   23:26  7:34 1:14:23 
   24    6 Noah Ayers              Harwood            ND  15    4  9:35  1:55  2:41   36   38:56 18.7  0:32   27   24:38  7:57 1:16:20 
   25  170 Jay Tanner              Thief River Falls  MN  43   37 14:07  2:50  2:07   19   35:33 20.5  0:45   23   24:04  7:46 1:16:34 
   26  102 Russell Lindahl         Chokio             MN  24   38 14:18  2:52  1:41   31   37:51 19.2  0:47   15   22:10  7:09 1:16:46 
   27   22 Tom Clow                Fargo              ND  61   32 13:44  2:45  0:43   23   36:15 20.1  0:44   35   26:16  8:29 1:17:40 
   28   65 David Hoien             Annandale          MN  27   31 13:42  2:45  1:42   28   37:39 19.3  0:54   26   24:24  7:52 1:18:18 
   29  177 Brock Vestrum           Saint Paul         MN  39   18 11:10  2:14  2:21   34   38:45 18.8  1:15   32   25:54  8:22 1:19:23 
   30  182 Don Weirens             Minneapolis        MN  63   47 15:30  3:06  1:06   21   35:53 20.3  0:53   34   26:06  8:26 1:19:27 
   31  109 Ryan MacMaster          Fargo              ND  34    9 10:03  2:01  1:49   35   38:51 18.7  1:08   44   29:00  9:22 1:20:49 
   32   92 Tony Kramer             Barnesville        MN  34   44 14:44  2:57  1:26   16   34:52 20.9  1:21   42   28:28  9:11 1:20:50 
   33   39 Donald Fahey-Ahrndt     Maple Grove        MN  31   28 12:57  2:36  3:18   32   37:59 19.2  1:05   38   26:58  8:42 1:22:16 
   34   20 Donavon Catton          Saint Paul         MN  26   36 14:01  2:49  1:46   46   40:39 17.9  1:40   24   24:17  7:50 1:22:22 
   35  178 Benjamin Wagner         Anoka              MN  22   24 12:09  2:26  2:04   33   38:11 19.1  0:55   45   29:23  9:29 1:22:40 
   36   42 Matthew Froehlich       Bagley             MN  42   52 16:40  3:20  1:28   30   37:50 19.2  1:44   30   25:30  8:14 1:23:11 
   37   93 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  42   39 14:24  2:53  1:49   39   39:05 18.6  1:04   43   28:56  9:20 1:25:16 
   38  119 Dennis Nelson           Henderson          NV  67   49 16:24  3:17  2:09    9   33:50 21.5  1:29   54   32:05 10:21 1:25:55 
   39  111 Lucas Martin            Saint Michael      MN  29   55 17:52  3:35  1:28   51   42:19 17.2  0:29   33   25:58  8:23 1:28:03 
   40  134 Craig Pool              Fargo              ND  63   51 16:38  3:20  1:40   29   37:39 19.3  1:14   51   31:00 10:00 1:28:09 
   41  238 Joshua Waltzing         Alexandria         MN  39   40 14:29  2:54  2:37   38   39:00 18.7  2:21   48   29:58  9:40 1:28:22 
   42    2 Joe Allison             Long Lake          MN  28   63 22:44  4:33  2:12   40   39:12 18.6  0:40   22   23:56  7:44 1:28:42 
   43   36 Brody Engelstad         West Fargo         ND  15    2  9:30  1:54  2:43   41   39:20 18.5  0:44   60   36:45 11:52 1:29:00 
   44  187 Joseph Wymore           Alexandria         MN  30   42 14:35  2:55  1:32   53   43:45 16.6  1:12   41   28:04  9:04 1:29:06 
   45   17 Bill Burns              Moorhead           MN  64   46 15:26  3:06  2:29   37   38:59 18.7  1:33   50   30:50  9:57 1:29:15 
   46   24 Patrick Collins         Alexandria         MN  54   50 16:35  3:19  1:35   54   45:22 16.0  0:45   29   25:21  8:11 1:29:37 
   47   47 Luis Garcia             Sioux Falls        SD  52   57 18:23  3:41  0:44   44   40:22 18.0  1:58   49   30:50  9:57 1:32:15 
   48  137 Christopher Richards    Morris             MN  42   25 12:11  2:27  1:31   43   39:52 18.3  1:59   61   36:47 11:52 1:32:18 
   49  112 Kelly Mathisen          Watford City       ND  52   34 13:47  2:46  1:55   60   48:13 15.1  1:07   40   27:35  8:54 1:32:35 
   50   35 Luke Engan              Washington         DC  42   59 20:22  4:05  2:36   48   41:28 17.6  1:09   39   27:16  8:48 1:32:49 
   51   79 Jed Jurchenko           Alexandria         MN  44   58 19:12  3:51  2:23   55   45:26 16.0  0:39   28   25:19  8:10 1:32:57 
   52   28 Adam Downing            Alexandria         MN  42   54 17:49  3:34  3:11   49   41:32 17.5  1:33   46   29:28  9:31 1:33:32 
   53   25 Hunter Covey            Moorhead           MN  20   66 25:38  5:08  4:25   47   41:01 17.7  2:21   13   22:03  7:07 1:35:27 
   54  136 Mardon Quandt           Annandale          MN  62   53 17:17  3:28  1:56   45   40:38 17.9  2:15   57   33:36 10:51 1:35:40 
   55  155 Joseph Solberg          Alexandria         MN  25   43 14:38  2:56  4:30   59   47:46 15.2  0:55   47   29:32  9:32 1:37:19 
   56  175 Matthew Vanderlinden    Saint Cloud        MN  24   26 12:16  2:28  2:04   56   46:18 15.7  1:22   63   37:37 12:09 1:39:35 
   57    3 Andrew Almond           Fargo              ND  15    3  9:32  1:55  2:47   66   53:50 13.5  0:38   58   33:49 10:55 1:40:35 
   58   75 John Johnson            Hawley             MN  36   61 21:29  4:18  4:46   52   43:45 16.6  0:59   52   31:05 10:02 1:42:02 
   59   77 Kevin Jones             Britton            SD  57   48 15:59  3:12  1:31   50   42:18 17.2  2:02   65   40:48 13:10 1:42:37 
   60   27 Ryan Ditterick          Fargo              ND  48   45 14:58  3:00  2:30   62   49:54 14.6  0:59   59   35:50 11:34 1:44:09 
   61  167 Justin Syverson         Fargo              ND  12   14 10:41  2:09  1:59   64   51:55 14.0  0:38   66   41:34 13:25 1:46:44 
   62   14 Cody Brumbaugh          Eden Prairie       MN  26   56 18:15  3:39  2:47   65   52:39 13.8  1:04   55   32:36 10:31 1:47:18 
   63  138 Andre Ringle            Pine Island        MN  26   64 23:53  4:47  2:54   61   49:00 14.9  0:41   53   31:51 10:17 1:48:18 
   64   97 Jay Lawton              Willmar            MN  64   60 21:14  4:15  4:44   58   47:37 15.3  2:27   56   33:11 10:43 1:49:11 
   65  133 Brett Pietron           Wahpeton           ND  27   65 24:00  4:48  5:35   57   47:22 15.4  2:40   62   37:24 12:04 1:56:59 
   66   18 Tim Bush                Alexandria         MN  59   62 22:15  4:27  5:56   63   51:37 14.1  2:19   67   42:24 13:41 2:04:28 
   67   56 Shawn Halliday          Alexandria         MN  32   67 32:50  6:34  2:34   67   54:31 13.4  1:29   64   38:48 12:31 2:10:10 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   33 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36    1  9:18  1:52  0:51    1   31:49 22.9  0:34    1   20:46  6:42 1:03:17 
    2   66 Kadie Hokanson          Alexandria         MN  41   12 12:05  2:25  0:40    4   35:01 20.8  0:37    2   22:13  7:10 1:10:34 
    3   90 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  44   10 12:03  2:25  0:46    3   35:00 20.8  1:04    6   24:02  7:46 1:12:53 
    4  132 Kirsty Phillips         Perry Hall         MD  32   30 15:27  3:06  1:03    2   34:17 21.2  0:58    4   23:48  7:41 1:15:32 
    5   70 Bryn Irey               West Fargo         ND  26   15 12:24  2:29  1:41    7   37:55 19.2  0:57    3   23:18  7:31 1:16:13 
    6   62 Lisa Hines              Waite Park         MN  59   13 12:06  2:26  0:53    5   36:31 19.9  0:47   12   25:59  8:23 1:16:14 
    7   96 Kylie Lange             Chokio             MN  23    8 11:52  2:23  1:50    6   37:49 19.2  0:43   10   24:34  7:56 1:16:46 
    8   99 Becky Leis              Cold Spring        MN  41    4 11:39  2:20  1:09    8   38:40 18.8  1:03   13   26:08  8:26 1:18:36 
    9   60 Emily Herdering         Freeport           MN  22    7 11:51  2:23  1:08   11   40:01 18.2  0:58   15   27:21  8:50 1:21:17 
   10  126 Jackie Olson            Alexandria         MN  43    9 12:03  2:25  1:08   10   39:52 18.3  0:42   20   29:02  9:22 1:22:45 
   11   78 Brooklyn Jurchenko      Alexandria         MN  13   22 14:23  2:53  1:19   20   42:33 17.1  0:28    9   24:28  7:54 1:23:08 
   12  151 Tiernan Shank           Mission            KS  27    6 11:49  2:22  2:33   27   45:17 16.1  0:45    7   24:09  7:48 1:24:31 
   13   55 Citori Halbe            Alexandria         MN  14   31 15:33  3:07  1:10   22   43:48 16.6  0:23    5   23:55  7:43 1:24:46 
   14  183 Kelly Wencl             Alexandria         MN  42    2 10:40  2:08  1:03   19   42:05 17.3  0:49   25   31:06 10:02 1:25:42 
   15  108 Reggie MacMaster        Horace             ND  33   19 13:11  2:39  1:49   18   41:53 17.4  1:22   19   28:40  9:15 1:26:53 
   16   69 Jane Hutzol             Arvilla            ND  57   11 12:04  2:25  1:33   12   40:03 18.2  1:45   28   31:48 10:16 1:27:10 
   17  139 Krista Roering          Minneapolis        MN  48   16 12:34  2:31  1:29   14   40:33 17.9  1:11   29   32:02 10:20 1:27:47 
   18   50 Ruth Gross              Saint Paul         MN  27   27 15:12  3:03  2:03   24   44:18 16.4  0:29   11   25:52  8:21 1:27:52 
   19   64 Shaylee Hoff            Dell Rapids        SD  23   37 17:17  3:28  1:56   23   43:50 16.6  0:49    8   24:16  7:50 1:28:06 
   20  162 Hayley Sutton           Aberdeen           SD  35   20 13:51  2:47  1:12   21   43:17 16.8  0:32   21   29:37  9:34 1:28:28 
   21   63 Anne Hoeschen           Freeport           MN  48   26 15:03  3:01  1:18    9   38:55 18.7  1:05   31   32:29 10:29 1:28:48 
   22   16 Gina Brusseau           Minneapolis        MN  44   24 14:37  2:56  1:25   13   40:31 18.0  0:50   27   31:27 10:09 1:28:49 
   23   59 Sandra Hasbargen        Menahga            MN  46   21 14:16  2:52  0:53   15   41:17 17.6  1:20   33   32:42 10:33 1:30:25 
   24   72 Natasha Jauss           Duluth             MN  33   28 15:12  3:03  1:26   26   44:51 16.2  1:03   16   28:11  9:06 1:30:41 
   25   80 Mackenzie Jurchenko     Alexandria         MN  15   25 14:46  2:58  1:30   28   45:53 15.9  0:32   18   28:28  9:11 1:31:07 
   26    4 Kelly Anderson          Farwell            MN  44   17 12:51  2:34  2:37   25   44:18 16.4  3:09   34   32:43 10:33 1:35:35 
   27  145 Amy Schmidt             Shakopee           MN  51   36 17:13  3:27  1:13   16   41:28 17.6  1:36   36   34:07 11:01 1:35:35 
   28   23 Kasondra Collins        Alexandria         MN  25   39 17:59  3:36  1:36   35   49:09 14.8  0:42   14   26:12  8:28 1:35:36 
   29  128 Ashley Patterson        Saint Joseph       MN  36   33 16:19  3:16  1:55   17   41:46 17.4  1:09   38   34:47 11:13 1:35:54 
   30  122 Jessica Novotny         Buffalo Lake       MN  19   23 14:33  2:55  1:30   32   48:33 15.0  0:32   26   31:09 10:03 1:36:15 
   31   94 Jillian Kruger          Chaska             MN  42   44 18:30  3:42  2:11   30   47:05 15.5  0:39   17   28:12  9:06 1:36:35 
   32   98 Estelle Leclerc         Fargo              ND  55   14 12:21  2:29  1:53   31   48:28 15.0  0:30   37   34:32 11:09 1:37:43 
   33  156 Anna Squiers            Kearney            NE  23   32 15:45  3:09  1:48   33   49:01 14.8  1:08   30   32:07 10:22 1:39:47 
   34   61 Josie Hergott           Garfield           MN  17    5 11:44  2:21  2:40   37   49:42 14.6  0:44   46   37:47 12:12 1:42:34 
   35  141 Maddie Rosenberger      Melrose            MN  19   18 12:58  2:36  3:12   38   49:51 14.6  0:42   43   37:09 11:59 1:43:51 
   36   21 Shelby Chollett         Sartell            MN  31   40 18:08  3:38  3:22   29   46:11 15.8  1:05   41   36:17 11:43 1:45:02 
   37   46 Greta Garcia            Sioux Falls        SD  41   29 15:19  3:04  2:15   34   49:02 14.8  1:43   45   37:39 12:09 1:45:56 
   38   41 Victoria Filzen         Mankato            MN  38   58 21:06  4:14  3:14   40   50:42 14.4  1:15   22   30:16  9:46 1:46:32 
   39  144 Callie Schapekahm       Alexandria         MN  25   38 17:32  3:31  4:39   47   52:50 13.8  1:50   23   30:19  9:47 1:47:08 
   40  101 Sabrina Leuer           Loretto            MN  25   50 19:06  3:50  3:03   48   52:57 13.7  1:44   24   30:19  9:47 1:47:08 
   41   15 Lindsey Brumbaugh       Eden Prairie       MN  25   41 18:17  3:40  2:40   45   52:44 13.8  1:04   32   32:34 10:31 1:47:17 
   42  123 Kristin Ober            Apo                AE  31   53 19:57  4:00  4:02   36   49:32 14.7  0:40   35   33:33 10:50 1:47:42 
   43  130 Ashley Peterson         Fargo              ND  47   42 18:17  3:40  2:53   42   51:51 14.0  1:23   44   37:13 12:01 1:51:35 
   44  161 Amanda Sullivan         Farmington         MN  40   45 18:32  3:43  5:08   41   51:23 14.2  1:42   39   35:25 11:26 1:52:08 
   45   83 Jessica Kleindl         Starbuck           MN  42   34 17:07  3:26  3:23   43   52:22 13.9  0:50   49   38:42 12:29 1:52:22 
   46   91 Becky Kraenow           Riverdale          NE  30   47 18:42  3:45  2:09   39   50:07 14.5  1:17   53   42:46 13:48 1:54:59 
   47  166 Danielle Syverson       Fargo              ND  14    3 10:45  2:09  1:45   57   58:29 12.4  1:00   54   43:16 13:58 1:55:13 
   48   67 Carly Howe              Starbuck           MN  34   43 18:24  3:41  2:08   50   54:13 13.4  1:57   50   38:42 12:29 1:55:22 
   49   52 Lindsey Guanella        Glenwood           MN  40   35 17:13  3:27  2:26   46   52:44 13.8  1:32   52   42:19 13:39 1:56:13 
   50  184 Julie Williams          Foreston           MN  40   51 19:14  3:51  5:05   56   58:24 12.5  1:15   42   36:20 11:44 2:00:16 
   51    1 Amber Abraham           Detroit Lakes      MN  40   61 22:35  4:31  4:46   52   55:51 13.0  2:32   40   35:26 11:26 2:01:08 
   52   73 Connie Johnson          Burnsville         MN  70   52 19:18  3:52  3:21   44   52:41 13.8  1:34   57   46:04 14:52 2:02:56 
   53   84 Amelia Kleve            Albany             MN  25   59 21:41  4:21  4:35   54   56:05 13.0  1:25   51   41:12 13:18 2:04:56 
   54  103 Barb Lindberg           Plymouth           MN  66   55 20:15  4:03  4:24   53   55:53 13.0  1:28   55   43:45 14:07 2:05:44 
   55   54 Judy Hafker             Farwell            MN  66   62 28:13  5:39  3:53   51   55:09 13.2  2:09   48   38:34 12:27 2:07:57 
   56   58 Samantha Hartsell       Alexandria         MN  41   48 18:42  3:45  6:10   60 1:03:33 11.5  1:52   47   38:34 12:27 2:08:49 
   57  125 Ashley Ohlrogge         Alexandria         MN  37   57 20:45  4:09  2:28   55   56:30 12.9  0:44   60   49:53 16:06 2:10:19 
   58  142 Lisa Ryan               Shakopee           MN  60   46 18:36  3:44  4:10   59 1:02:38 11.6  0:42   56   44:55 14:30 2:10:59 
   59    5 Taylor Anderson         Brandon            SD  23   63 29:18  5:52  2:03   49   53:16 13.7  0:52   59   48:33 15:40 2:14:00 
   60   19 Clare Catton            Saint Paul         MN  28   56 20:27  4:06  6:41   58 1:01:51 11.8  1:22   58   46:17 14:56 2:16:36 
       150 Lili Shank              Mission            KS  63   49 18:49  3:46  4:16   61 1:08:00 10.7                                  
        49 Beth Gjevre             Elk River          MN  28   54 20:15  4:03  8:42   62 1:35:21  7.6                                  
       179 Leah Wedan              Otsego             MN  30   60 22:01  4:25  3:52                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   10 Joel Brault             Alexandria         MN  18    6 11:06  2:14  1:38    1   36:45 19.8  0:28    1   18:30  5:59 1:08:25 
    2  163 Blake Swenson           Perham             MN  15    4 10:38  2:08  1:56    4   39:52 18.3  0:35    2   20:51  6:44 1:13:50 
    3    6 Noah Ayers              Harwood            ND  15    3  9:35  1:55  2:41    2   38:56 18.7  0:32    3   24:38  7:57 1:16:20 
    4   36 Brody Engelstad         West Fargo         ND  15    1  9:30  1:54  2:43    3   39:20 18.5  0:44    5   36:45 11:52 1:29:00 
    5    3 Andrew Almond           Fargo              ND  15    2  9:32  1:55  2:47    6   53:50 13.5  0:38    4   33:49 10:55 1:40:35 
    6  167 Justin Syverson         Fargo              ND  12    5 10:41  2:09  1:59    5   51:55 14.0  0:38    6   41:34 13:25 1:46:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   78 Brooklyn Jurchenko      Alexandria         MN  13    4 14:23  2:53  1:19    1   42:33 17.1  0:28    2   24:28  7:54 1:23:08 
    2   55 Citori Halbe            Alexandria         MN  14    7 15:33  3:07  1:10    2   43:48 16.6  0:23    1   23:55  7:43 1:24:46 
    3   80 Mackenzie Jurchenko     Alexandria         MN  15    6 14:46  2:58  1:30    3   45:53 15.9  0:32    3   28:28  9:11 1:31:07 
    4  122 Jessica Novotny         Buffalo Lake       MN  19    5 14:33  2:55  1:30    4   48:33 15.0  0:32    4   31:09 10:03 1:36:15 
    5   61 Josie Hergott           Garfield           MN  17    2 11:44  2:21  2:40    5   49:42 14.6  0:44    6   37:47 12:12 1:42:34 
    6  141 Maddie Rosenberger      Melrose            MN  19    3 12:58  2:36  3:12    6   49:51 14.6  0:42    5   37:09 11:59 1:43:51 
    7  166 Danielle Syverson       Fargo              ND  14    1 10:45  2:09  1:45    7   58:29 12.4  1:00    7   43:16 13:58 1:55:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  188 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29    1  9:04  1:49  0:51    1   31:07 23.4  1:04    1   19:13  6:12 1:01:17 
    2  168 Easton Syvertson        Paynesville        MN  23    2  9:56  2:00  0:47    3   34:32 21.1  0:41    2   19:39  6:21 1:05:34 
    3  169 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  26    3  9:58  2:00  0:41    2   31:33 23.1  0:31   12   26:38  8:36 1:09:19 
    4   12 Spencer Breen           West Fargo         ND  23    4 10:56  2:12  1:20    6   36:34 19.9  0:45    3   21:49  7:03 1:11:23 
    5   53 Mitch Gullickson        Fargo              ND  26    7 12:41  2:33  1:30    4   35:15 20.6  0:57    7   22:11  7:10 1:12:32 
    6  146 Caleb Schmidt           Breckenridge       MN  24    8 13:15  2:39  2:28    5   35:45 20.4  0:44    4   22:03  7:07 1:14:13 
    7  102 Russell Lindahl         Chokio             MN  24   11 14:18  2:52  1:41    8   37:51 19.2  0:47    6   22:10  7:09 1:16:46 
    8   65 David Hoien             Annandale          MN  27    9 13:42  2:45  1:42    7   37:39 19.3  0:54   10   24:24  7:52 1:18:18 
    9   20 Donavon Catton          Saint Paul         MN  26   10 14:01  2:49  1:46   11   40:39 17.9  1:40    9   24:17  7:50 1:22:22 
   10  178 Benjamin Wagner         Anoka              MN  22    5 12:09  2:26  2:04    9   38:11 19.1  0:55   13   29:23  9:29 1:22:40 
   11  111 Lucas Martin            Saint Michael      MN  29   13 17:52  3:35  1:28   13   42:19 17.2  0:29   11   25:58  8:23 1:28:03 
   12    2 Joe Allison             Long Lake          MN  28   15 22:44  4:33  2:12   10   39:12 18.6  0:40    8   23:56  7:44 1:28:42 
   13   25 Hunter Covey            Moorhead           MN  20   18 25:38  5:08  4:25   12   41:01 17.7  2:21    5   22:03  7:07 1:35:27 
   14  155 Joseph Solberg          Alexandria         MN  25   12 14:38  2:56  4:30   16   47:46 15.2  0:55   14   29:32  9:32 1:37:19 
   15  175 Matthew Vanderlinden    Saint Cloud        MN  24    6 12:16  2:28  2:04   14   46:18 15.7  1:22   18   37:37 12:09 1:39:35 
   16   14 Cody Brumbaugh          Eden Prairie       MN  26   14 18:15  3:39  2:47   18   52:39 13.8  1:04   16   32:36 10:31 1:47:18 
   17  138 Andre Ringle            Pine Island        MN  26   16 23:53  4:47  2:54   17   49:00 14.9  0:41   15   31:51 10:17 1:48:18 
   18  133 Brett Pietron           Wahpeton           ND  27   17 24:00  4:48  5:35   15   47:22 15.4  2:40   17   37:24 12:04 1:56:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   70 Bryn Irey               West Fargo         ND  26    4 12:24  2:29  1:41    2   37:55 19.2  0:57    1   23:18  7:31 1:16:13 
    2   96 Kylie Lange             Chokio             MN  23    3 11:52  2:23  1:50    1   37:49 19.2  0:43    4   24:34  7:56 1:16:46 
    3   60 Emily Herdering         Freeport           MN  22    2 11:51  2:23  1:08    3   40:01 18.2  0:58    7   27:21  8:50 1:21:17 
    4  151 Tiernan Shank           Mission            KS  27    1 11:49  2:22  2:33    6   45:17 16.1  0:45    2   24:09  7:48 1:24:31 
    5   50 Ruth Gross              Saint Paul         MN  27    5 15:12  3:03  2:03    5   44:18 16.4  0:29    5   25:52  8:21 1:27:52 
    6   64 Shaylee Hoff            Dell Rapids        SD  23    7 17:17  3:28  1:56    4   43:50 16.6  0:49    3   24:16  7:50 1:28:06 
    7   23 Kasondra Collins        Alexandria         MN  25    9 17:59  3:36  1:36    8   49:09 14.8  0:42    6   26:12  8:28 1:35:36 
    8  156 Anna Squiers            Kearney            NE  23    6 15:45  3:09  1:48    7   49:01 14.8  1:08   10   32:07 10:22 1:39:47 
    9  144 Callie Schapekahm       Alexandria         MN  25    8 17:32  3:31  4:39   10   52:50 13.8  1:50    8   30:19  9:47 1:47:08 
   10  101 Sabrina Leuer           Loretto            MN  25   11 19:06  3:50  3:03   11   52:57 13.7  1:44    9   30:19  9:47 1:47:08 
   11   15 Lindsey Brumbaugh       Eden Prairie       MN  25   10 18:17  3:40  2:40    9   52:44 13.8  1:04   11   32:34 10:31 1:47:17 
   12   84 Amelia Kleve            Albany             MN  25   14 21:41  4:21  4:35   13   56:05 13.0  1:25   12   41:12 13:18 2:04:56 
   13    5 Taylor Anderson         Brandon            SD  23   15 29:18  5:52  2:03   12   53:16 13.7  0:52   14   48:33 15:40 2:14:00 
   14   19 Clare Catton            Saint Paul         MN  28   13 20:27  4:06  6:41   14 1:01:51 11.8  1:22   13   46:17 14:56 2:16:36 
        49 Beth Gjevre             Elk River          MN  28   12 20:15  4:03  8:42   15 1:35:21  7.6                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  120 Patrick Nelson          Bloomington        MN  37    6 11:26  2:18  0:53    3   33:20 21.8  0:37    2   19:39  6:21 1:05:53 
    2  131 David Phillips          Perry Hall         MD  33    2 10:07  2:02  0:54    4   33:42 21.6  0:48    5   21:10  6:50 1:06:38 
    3  116 Tyson Molitor           Belgrade           MN  33    3 10:14  2:03  0:55    5   33:59 21.4  0:53    6   22:04  7:07 1:08:03 
    4  106 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  37    5 11:22  2:17  0:54    7   34:19 21.2  0:46    7   22:21  7:13 1:09:41 
    5   71 Nick Jasmer             Menahga            MN  30   10 13:01  2:37  0:58    8   34:24 21.2  0:57    3   20:44  6:42 1:10:03 
    6  143 Andrew Rye              Alexandria         MN  38   11 13:46  2:46  1:37    2   32:57 22.1  0:48    4   21:08  6:49 1:10:13 
    7    8 Jacob Blattner          Sartell            MN  33    7 11:49  2:22  1:26    1   32:49 22.2  1:05    9   23:49  7:41 1:10:55 
    8  127 Drew Paradis            Alexandria         MN  31   12 13:47  2:46  1:32   10   36:24 20.0  1:19    1   18:32  5:59 1:11:33 
    9  165 Eric Swenson            Carlos             MN  36    8 12:05  2:25  0:56    6   34:18 21.2  1:00    8   23:41  7:39 1:11:58 
   10  177 Brock Vestrum           Saint Paul         MN  39    4 11:10  2:14  2:21   12   38:45 18.8  1:15   10   25:54  8:22 1:19:23 
   11  109 Ryan MacMaster          Fargo              ND  34    1 10:03  2:01  1:49   13   38:51 18.7  1:08   14   29:00  9:22 1:20:49 
   12   92 Tony Kramer             Barnesville        MN  34   15 14:44  2:57  1:26    9   34:52 20.9  1:21   13   28:28  9:11 1:20:50 
   13   39 Donald Fahey-Ahrndt     Maple Grove        MN  31    9 12:57  2:36  3:18   11   37:59 19.2  1:05   11   26:58  8:42 1:22:16 
   14  238 Joshua Waltzing         Alexandria         MN  39   13 14:29  2:54  2:37   14   39:00 18.7  2:21   15   29:58  9:40 1:28:22 
   15  187 Joseph Wymore           Alexandria         MN  30   14 14:35  2:55  1:32   16   43:45 16.6  1:12   12   28:04  9:04 1:29:06 
   16   75 John Johnson            Hawley             MN  36   16 21:29  4:18  4:46   15   43:45 16.6  0:59   16   31:05 10:02 1:42:02 
   17   56 Shawn Halliday          Alexandria         MN  32   17 32:50  6:34  2:34   17   54:31 13.4  1:29   17   38:48 12:31 2:10:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   33 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36    1  9:18  1:52  0:51    1   31:49 22.9  0:34    1   20:46  6:42 1:03:17 
    2  132 Kirsty Phillips         Perry Hall         MD  32    5 15:27  3:06  1:03    2   34:17 21.2  0:58    2   23:48  7:41 1:15:32 
    3  108 Reggie MacMaster        Horace             ND  33    2 13:11  2:39  1:49    4   41:53 17.4  1:22    4   28:40  9:15 1:26:53 
    4  162 Hayley Sutton           Aberdeen           SD  35    3 13:51  2:47  1:12    5   43:17 16.8  0:32    5   29:37  9:34 1:28:28 
    5   72 Natasha Jauss           Duluth             MN  33    4 15:12  3:03  1:26    6   44:51 16.2  1:03    3   28:11  9:06 1:30:41 
    6  128 Ashley Patterson        Saint Joseph       MN  36    6 16:19  3:16  1:55    3   41:46 17.4  1:09    8   34:47 11:13 1:35:54 
    7   21 Shelby Chollett         Sartell            MN  31    7 18:08  3:38  3:22    7   46:11 15.8  1:05    9   36:17 11:43 1:45:02 
    8   41 Victoria Filzen         Mankato            MN  38   12 21:06  4:14  3:14   10   50:42 14.4  1:15    6   30:16  9:46 1:46:32 
    9  123 Kristin Ober            Apo                AE  31   10 19:57  4:00  4:02    8   49:32 14.7  0:40    7   33:33 10:50 1:47:42 
   10   91 Becky Kraenow           Riverdale          NE  30    9 18:42  3:45  2:09    9   50:07 14.5  1:17   11   42:46 13:48 1:54:59 
   11   67 Carly Howe              Starbuck           MN  34    8 18:24  3:41  2:08   11   54:13 13.4  1:57   10   38:42 12:29 1:55:22 
   12  125 Ashley Ohlrogge         Alexandria         MN  37   11 20:45  4:09  2:28   12   56:30 12.9  0:44   12   49:53 16:06 2:10:19 
       179 Leah Wedan              Otsego             MN  30   13 22:01  4:25  3:52                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   34 Darin Eisinger          Comstock           MN  48    1  9:52  1:59  1:11    1   31:15 23.3  0:49    8   26:33  8:34 1:09:37 
    2  148 Jake Schwietering       Minneapolis        MN  45    3 10:11  2:02  0:44    3   34:56 20.8  0:34    4   24:18  7:51 1:10:41 
    3  100 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  42    4 10:49  2:10  1:16    6   36:44 19.8  0:56    2   23:49  7:41 1:13:34 
    4   68 Soren Huggins           Minneapolis        MN  48    2 10:01  2:01  1:17    5   36:13 20.1  0:53    7   25:31  8:14 1:13:54 
    5  105 Mike Loween             Alexandria         MN  43    8 14:29  2:54  1:03    2   34:41 21.0  0:46    1   23:26  7:34 1:14:23 
    6  170 Jay Tanner              Thief River Falls  MN  43    6 14:07  2:50  2:07    4   35:33 20.5  0:45    3   24:04  7:46 1:16:34 
    7   42 Matthew Froehlich       Bagley             MN  42   10 16:40  3:20  1:28    7   37:50 19.2  1:44    6   25:30  8:14 1:23:11 
    8   93 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  42    7 14:24  2:53  1:49    8   39:05 18.6  1:04   10   28:56  9:20 1:25:16 
    9  137 Christopher Richards    Morris             MN  42    5 12:11  2:27  1:31    9   39:52 18.3  1:59   13   36:47 11:52 1:32:18 
   10   35 Luke Engan              Washington         DC  42   13 20:22  4:05  2:36   10   41:28 17.6  1:09    9   27:16  8:48 1:32:49 
   11   79 Jed Jurchenko           Alexandria         MN  44   12 19:12  3:51  2:23   12   45:26 16.0  0:39    5   25:19  8:10 1:32:57 
   12   28 Adam Downing            Alexandria         MN  42   11 17:49  3:34  3:11   11   41:32 17.5  1:33   11   29:28  9:31 1:33:32 
   13   27 Ryan Ditterick          Fargo              ND  48    9 14:58  3:00  2:30   13   49:54 14.6  0:59   12   35:50 11:34 1:44:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   66 Kadie Hokanson          Alexandria         MN  41    5 12:05  2:25  0:40    2   35:01 20.8  0:37    1   22:13  7:10 1:10:34 
    2   90 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  44    4 12:03  2:25  0:46    1   35:00 20.8  1:04    2   24:02  7:46 1:12:53 
    3   99 Becky Leis              Cold Spring        MN  41    2 11:39  2:20  1:09    3   38:40 18.8  1:03    3   26:08  8:26 1:18:36 
    4  126 Jackie Olson            Alexandria         MN  43    3 12:03  2:25  1:08    5   39:52 18.3  0:42    5   29:02  9:22 1:22:45 
    5  183 Kelly Wencl             Alexandria         MN  42    1 10:40  2:08  1:03    9   42:05 17.3  0:49    6   31:06 10:02 1:25:42 
    6  139 Krista Roering          Minneapolis        MN  48    6 12:34  2:31  1:29    7   40:33 17.9  1:11    8   32:02 10:20 1:27:47 
    7   63 Anne Hoeschen           Freeport           MN  48   10 15:03  3:01  1:18    4   38:55 18.7  1:05    9   32:29 10:29 1:28:48 
    8   16 Gina Brusseau           Minneapolis        MN  44    9 14:37  2:56  1:25    6   40:31 18.0  0:50    7   31:27 10:09 1:28:49 
    9   59 Sandra Hasbargen        Menahga            MN  46    8 14:16  2:52  0:53    8   41:17 17.6  1:20   10   32:42 10:33 1:30:25 
   10    4 Kelly Anderson          Farwell            MN  44    7 12:51  2:34  2:37   10   44:18 16.4  3:09   11   32:43 10:33 1:35:35 
   11   94 Jillian Kruger          Chaska             MN  42   15 18:30  3:42  2:11   11   47:05 15.5  0:39    4   28:12  9:06 1:36:35 
   12   46 Greta Garcia            Sioux Falls        SD  41   11 15:19  3:04  2:15   12   49:02 14.8  1:43   16   37:39 12:09 1:45:56 
   13  130 Ashley Peterson         Fargo              ND  47   14 18:17  3:40  2:53   14   51:51 14.0  1:23   15   37:13 12:01 1:51:35 
   14  161 Amanda Sullivan         Farmington         MN  40   16 18:32  3:43  5:08   13   51:23 14.2  1:42   12   35:25 11:26 1:52:08 
   15   83 Jessica Kleindl         Starbuck           MN  42   12 17:07  3:26  3:23   15   52:22 13.9  0:50   18   38:42 12:29 1:52:22 
   16   52 Lindsey Guanella        Glenwood           MN  40   13 17:13  3:27  2:26   16   52:44 13.8  1:32   19   42:19 13:39 1:56:13 
   17  184 Julie Williams          Foreston           MN  40   18 19:14  3:51  5:05   18   58:24 12.5  1:15   14   36:20 11:44 2:00:16 
   18    1 Amber Abraham           Detroit Lakes      MN  40   19 22:35  4:31  4:46   17   55:51 13.0  2:32   13   35:26 11:26 2:01:08 
   19   58 Samantha Hartsell       Alexandria         MN  41   17 18:42  3:45  6:10   19 1:03:33 11.5  1:52   17   38:34 12:27 2:08:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  147 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  56    1 11:41  2:21  1:06    1   32:05 22.7  0:43    1   20:44  6:42 1:06:18 
    2   24 Patrick Collins         Alexandria         MN  54    4 16:35  3:19  1:35    4   45:22 16.0  0:45    2   25:21  8:11 1:29:37 
    3   47 Luis Garcia             Sioux Falls        SD  52    5 18:23  3:41  0:44    2   40:22 18.0  1:58    4   30:50  9:57 1:32:15 
    4  112 Kelly Mathisen          Watford City       ND  52    2 13:47  2:46  1:55    5   48:13 15.1  1:07    3   27:35  8:54 1:32:35 
    5   77 Kevin Jones             Britton            SD  57    3 15:59  3:12  1:31    3   42:18 17.2  2:02    5   40:48 13:10 1:42:37 
    6   18 Tim Bush                Alexandria         MN  59    6 22:15  4:27  5:56    6   51:37 14.1  2:19    6   42:24 13:41 2:04:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   62 Lisa Hines              Waite Park         MN  59    2 12:06  2:26  0:53    1   36:31 19.9  0:47    1   25:59  8:23 1:16:14 
    2   69 Jane Hutzol             Arvilla            ND  57    1 12:04  2:25  1:33    2   40:03 18.2  1:45    2   31:48 10:16 1:27:10 
    3  145 Amy Schmidt             Shakopee           MN  51    4 17:13  3:27  1:13    3   41:28 17.6  1:36    3   34:07 11:01 1:35:35 
    4   98 Estelle Leclerc         Fargo              ND  55    3 12:21  2:29  1:53    4   48:28 15.0  0:30    4   34:32 11:09 1:37:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   22 Tom Clow                Fargo              ND  61    1 13:44  2:45  0:43    3   36:15 20.1  0:44    2   26:16  8:29 1:17:40 
    2  182 Don Weirens             Minneapolis        MN  63    3 15:30  3:06  1:06    2   35:53 20.3  0:53    1   26:06  8:26 1:19:27 
    3  119 Dennis Nelson           Henderson          NV  67    4 16:24  3:17  2:09    1   33:50 21.5  1:29    5   32:05 10:21 1:25:55 
    4  134 Craig Pool              Fargo              ND  63    5 16:38  3:20  1:40    4   37:39 19.3  1:14    4   31:00 10:00 1:28:09 
    5   17 Bill Burns              Moorhead           MN  64    2 15:26  3:06  2:29    5   38:59 18.7  1:33    3   30:50  9:57 1:29:15 
    6  136 Mardon Quandt           Annandale          MN  62    6 17:17  3:28  1:56    6   40:38 17.9  2:15    7   33:36 10:51 1:35:40 
    7   97 Jay Lawton              Willmar            MN  64    7 21:14  4:15  4:44    7   47:37 15.3  2:27    6   33:11 10:43 1:49:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   73 Connie Johnson          Burnsville         MN  70    3 19:18  3:52  3:21    1   52:41 13.8  1:34    4   46:04 14:52 2:02:56 
    2  103 Barb Lindberg           Plymouth           MN  66    4 20:15  4:03  4:24    3   55:53 13.0  1:28    2   43:45 14:07 2:05:44 
    3   54 Judy Hafker             Farwell            MN  66    5 28:13  5:39  3:53    2   55:09 13.2  2:09    1   38:34 12:27 2:07:57 
    4  142 Lisa Ryan               Shakopee           MN  60    1 18:36  3:44  4:10    4 1:02:38 11.6  0:42    3   44:55 14:30 2:10:59 
       150 Lili Shank              Mission            KS  63    2 18:49  3:46  4:16    5 1:08:00 10.7                                  

Total Registered:                        205
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:    127
Number of Male   Finishers:               67
Number of Female Finishers:               60
Did not Finish Race or Did Not Start:     31