Big Lake, MN
8/6/2022











                                                     GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                                             Lakeside Park - Big Lake, MN - August 6, 2022
                                          OLYMPIC .9 Mile Swim, 28.76 Mile Bike, 6.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8     498 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M     3 24:41  1:34  0:50    1 1:05:11 26.5  0:58    2   39:50  6:26 2:11:27 
    2   1/10    404 Josh Mork               Lino Lakes         MN  39 M     1 22:38  1:26  0:54    3 1:08:29 25.2  1:02    5   41:27  6:41 2:14:28 
    3   2/10    376 Jason Liebsch           Dayton             MN  37 M     7 26:22  1:40  1:27    4 1:12:31 23.8  1:18    7   41:50  6:45 2:23:25 
    4   3/10    483 Steven Voss             Osseo              MN  37 M     5 25:48  1:38  0:55    6 1:16:09 22.7  1:25    1   39:11  6:20 2:23:26 
    5   2/8     496 Ian Wyffels             Marshall           MN  31 M     8 27:49  1:46  1:37    5 1:16:07 22.7  2:04    9   43:40  7:03 2:31:15 
    6   1/5     390 Corey McKusick          Fridley            MN  46 M     6 26:19  1:40  1:15    8 1:18:13 22.1  1:23   12   45:56  7:25 2:33:04 
    7   2/5     350 Mike Johnson            Shakopee           MN  45 M     4 25:28  1:37  1:57   10 1:19:57 21.6  1:12   14   46:12  7:28 2:34:44 
    8   1/3     368 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  20 M    35 34:05  2:10  1:38    7 1:17:22 22.3  1:29    6   41:37  6:43 2:36:10 
    9   3/5     436 Andrew Rosendahl        Hamel              MN  45 M     9 27:53  1:46  2:08   11 1:20:13 21.5  2:02   11   45:01  7:16 2:37:15 
   10   4/10    353 John Kallemeyn          Big Lake           MN  37 M    31 33:16  2:06  1:31   13 1:20:38 21.4  2:04    4   41:22  6:41 2:38:49 
   11   3/8     323 Peter Goldberg          Minneapolis        MN  33 M    30 32:51  2:05  3:03   18 1:22:55 20.8  1:52    3   40:16  6:30 2:40:56 
   12   1/3     402 Whitney Moore           Chanhassen         MN  36 F    24 32:06  2:02  1:44   17 1:22:33 20.9  1:39   10   43:54  7:05 2:41:55 
   13   5/10    303 Troy Edmond             North Branch       MN  35 M    26 32:24  2:03  1:35   12 1:20:20 21.5  0:54   21   48:25  7:49 2:43:37 
   14   6/10    355 Alexander Kasatkin      Minnetonka         MN  36 M    65 46:25  2:56  3:50    2 1:06:42 25.9  0:35   19   47:39  7:42 2:45:09 
   15   1/4     486 Elizabeth Warren        Minneapolis        MN  29 F    14 29:57  1:54  1:45   19 1:23:19 20.7  1:05   30   51:05  8:15 2:47:09 
   16   1/2     262 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  60 M    44 37:11  2:21  1:47   14 1:21:14 21.2  1:34   16   46:27  7:30 2:48:10 
   17   2/2     363 Adam Kuenzel            Minneapolis        MN  62 M    19 30:38  1:56  1:52   31 1:26:02 20.1  1:57   20   47:52  7:44 2:48:17 
   18   1/6     291 Aaron Craig             Saint Michael      MN  40 M     2 24:29  1:33  2:38   37 1:28:55 19.4  2:03   26   50:21  8:08 2:48:24 
   19   1/2     495 Amy Woolsey             Foley              MN  56 F    22 31:19  1:59  2:03   21 1:24:01 20.5  1:42   27   50:22  8:08 2:49:24 
   20   1/7     473 Keith Thompson          Annandale          MN  53 M    17 30:09  1:55  1:43   52 1:34:35 18.2  0:59    8   42:12  6:49 2:49:35 
   21   1/3     466 Sara Sykes              Chanhassen         MN  40 F    10 28:49  1:50  2:52   41 1:29:31 19.3  1:50   18   47:22  7:39 2:50:21 
   22   2/2     255 Lynn Bebeau             Osseo              MN  55 F    12 29:29  1:52  2:18   26 1:24:42 20.4  2:00   33   54:10  8:45 2:52:37 
   23   2/7     387 Mike McClure            Apple Valley       MN  50 M    37 34:14  2:10  2:46   25 1:24:40 20.4  2:10   25   49:50  8:03 2:53:40 
   24   1/7     417 Vincent Perz            Minneapolis        MN  25 M    20 30:48  1:57  6:36   16 1:22:23 20.9  6:43   17   47:18  7:38 2:53:45 
   25   2/7     248 Nick Balliet            St Louis Park      MN  28 M    50 38:31  2:26  1:35   30 1:25:50 20.1  2:04   13   46:03  7:26 2:54:01 
   26   1/2     313 Emily Fjeldstad         Minneapolis        MN  24 F    11 28:57  1:50  2:01   48 1:32:56 18.6  1:01   23   49:10  7:56 2:54:02 
   27   2/3     334 Ryan Heinrichs          Saint Paul         MN  24 M    36 34:10  2:10  2:06   15 1:21:34 21.2  2:01   38   55:28  8:57 2:55:17 
   28   2/6     358 Brad Koch               Forest Lake        MN  41 M    46 37:39  2:23  2:23   20 1:23:43 20.6  1:57   28   50:30  8:09 2:56:10 
   29   1/1     254 Cheri Bates             Rice               MN  50 F    45 37:33  2:23  2:43    9 1:19:37 21.7  2:18   35   54:40  8:49 2:56:50 
   30   4/5     359 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  49 M    38 34:58  2:13  1:58   22 1:24:11 20.5  1:59   36   54:56  8:52 2:58:00 
   31   2/3     467 Cristin Tandberg        Minneapolis        MN  43 F    55 39:51  2:31  2:33   28 1:25:33 20.2  1:55   22   48:47  7:52 2:58:37 
   32   3/6     249 Brenton Balvin          Northfield         MN  42 M    43 36:56  2:20  2:33   29 1:25:41 20.1  0:51   39   55:30  8:57 3:01:29 
   33   4/8     415 Trevor Palusky          Clear Lake         MN  33 M    29 32:47  2:05  2:59   56 1:36:49 17.8  3:00   15   46:14  7:28 3:01:47 
   34   2/4     332 Danielle Harris         Minneapolis        MN  26 F    27 32:44  2:04  1:18   42 1:29:49 19.2  1:02   40   57:15  9:14 3:02:07 
   35   5/5     260 Craig Benz              Apple Valley       MN  46 M    54 39:34  2:30  2:45   23 1:24:12 20.5  2:40   31   53:00  8:33 3:02:09 
   36   3/4     247 Emily Balliet           St Louis Park      MN  27 F    28 32:46  2:05  1:54   39 1:29:04 19.4  1:55   41   57:29  9:17 3:03:06 
   37   2/3     354 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  39 F    23 31:37  2:00  1:50   38 1:29:00 19.4  1:57   47   59:56  9:40 3:04:18 
   38   7/10    463 Erich Stoermer          Plymouth           MN  37 M    48 37:57  2:24  5:46   36 1:28:28 19.5  3:21   24   49:28  7:59 3:04:57 
   39   3/7     253 Patrick Barrett         Victoria           MN  52 M    21 31:11  1:58  3:32   49 1:34:01 18.4  2:50   32   54:03  8:44 3:05:34 
   40   8/10    328 Brandon Hall            Saint Michael      MN  35 M    62 44:46  2:50  2:41   24 1:24:33 20.4  4:03   29   50:42  8:11 3:06:43 
   41   5/8     392 Sean McMillin           Reston             VA  33 M    53 38:39  2:27  2:42   27 1:24:45 20.4  1:33   45   59:29  9:36 3:07:07 
   42   3/3     269 Jessica Bratsch         La Crosse          WI  40 F    18 30:30  1:56  2:32   51 1:34:09 18.3  1:40   43   58:56  9:31 3:07:45 
   43   3/7     274 Jason Buckeye Jr        Woodbury           MN  26 M    40 36:17  2:18  1:49   32 1:27:20 19.8  1:49   56 1:03:07 10:11 3:10:21 
   44   4/7     261 Keith Benz              Aitkin             MN  53 M    32 33:35  2:08  3:48   47 1:32:56 18.6  2:19   44   59:02  9:32 3:11:37 
   45   3/3     451 Peter Shaffer           Minneapolis        MN  20 M    15 29:57  1:54  1:40   57 1:37:36 17.7  1:17   54 1:02:17 10:03 3:12:45 
   46   5/7     461 Mark Sorenson           Big Lake           MN  54 M    42 36:43  2:19  2:56   43 1:30:28 19.1  2:09   51 1:01:17  9:53 3:13:30 
   47   4/7     426 William Quinby          Plymouth           MN  28 M    13 29:56  1:54  3:08   54 1:35:08 18.1  2:26   57 1:04:01 10:20 3:14:37 
   48   4/6     287 Pablo Corona Fraga      Benito Juárez     CD  43 M    58 42:08  2:40  2:30   53 1:34:40 18.2  1:34   37   55:18  8:56 3:16:08 
   49   6/8     271 Brandon Brogly          Coon Rapids        MN  33 M    63 45:22  2:52  3:24   35 1:28:12 19.6  2:03   48 1:00:27  9:45 3:19:26 
   50   5/7     371 David Le                Minneapolis        MN  27 M    34 34:05  2:09  2:45   59 1:41:48 17.0  1:14   46   59:43  9:38 3:19:32 
   51   4/4     379 Carolyn Lynch           Minneapolis        MN  26 F    41 36:42  2:19  3:08   66 1:46:08 16.3  0:54   34   54:35  8:49 3:21:26 
   52   6/7     427 Shane Quinn             Stillwater         MN  52 M    51 38:36  2:27  3:12   33 1:27:29 19.7  1:38   63 1:11:56 11:36 3:22:49 
   53   6/7     375 Joshua Liberko          Eden Prairie       MN  26 M    52 38:36  2:27  6:47   40 1:29:30 19.3  6:01   55 1:02:40 10:07 3:23:31 
   54   2/2     295 Chandler Deberg         Mankato            MN  22 F    49 37:58  2:24  3:21   61 1:42:44 16.8  2:08   42   58:15  9:24 3:24:24 
   55   1/2     480 Julie Van Den Heuvel    Holmen             WI  53 F    33 33:51  2:09  3:07   45 1:31:05 18.9  2:58   65 1:14:14 11:59 3:25:14 
   56   7/7     338 John Henrichsen         Elk River          MN  51 M    47 37:56  2:24  2:48   46 1:31:46 18.8  2:13   62 1:11:36 11:33 3:26:19 
   57   1/1     327 Matthew Gryniewski      Moundsview         MN  41 M    16 30:01  1:54  1:49   44 1:30:35 19.0  1:26   67 1:22:42 13:21 3:26:30 
   58   7/7     267 Michael Blume           Rockford           MN  27 M    60 43:26  2:45  3:29   34 1:27:46 19.7  4:29   61 1:09:08 11:10 3:28:17 
   59   5/6     312 Benjamin Fisher         Elk River          MN  41 M    59 42:53  2:43  2:49   55 1:36:26 17.9  2:05   58 1:04:44 10:27 3:28:55 
   60   1/1     356 Peter Kaul              Eagan              MN  56 M    61 44:33  2:49  4:58   60 1:42:12 16.9  1:30   52 1:02:00 10:00 3:35:11 
   61   3/3     514 Kayla Tesch             Hastings           MN  36 F    56 40:41  2:34  2:49   65 1:44:28 16.5  1:26   59 1:06:29 10:44 3:35:51 
   62   7/8     308 Rowdie Erwin            Saint Paul         MN  30 M    39 35:22  2:14  5:09   64 1:44:26 16.5  3:15   60 1:08:51 11:07 3:37:02 
   63   2/2     243 Bethany Baker           Mankato            MN  30 F    25 32:21  2:03  2:56   58 1:41:07 17.1  3:28   66 1:18:06 12:36 3:37:56 
   64   9/10    310 Clark Field             Mahtomedi          MN  38 M    66 59:22  3:45  4:19   50 1:34:07 18.3  2:44   50 1:00:48  9:49 3:41:16 
   65  10/10    429 Josh Rapkin             Saint Paul         MN  39 M    57 41:42  2:38  4:20   67 1:56:01 14.9  2:30   53 1:02:16 10:03 3:46:47 
   66   8/8     272 John Bruney             Saint Paul         MN  33 M    64 45:40  2:53  4:00   63 1:44:09 16.6  0:50   64 1:13:00 11:47 3:47:37 
   67   6/6     409 Zacharia O''neel        Minneapolis        MN  43 M    67 62:14  3:56  3:20   62 1:43:34 16.7  1:48   49 1:00:44  9:48 3:51:39 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  507 Long Lake Tri Team                               1 24:31  1:33  0:40    1 1:21:51 21.1  0:36    1   42:13  6:49 2:29:50 
           Alex Hasek , John Rammel , Zach Heilman                


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  509 The responders                                   1 25:14  1:36  0:54    1 1:31:43 18.8  0:41    1   54:54  8:52 2:53:24 
           Patty Khotsombath , Malinh Khotsombath , Kelli Andvik  


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  502 Chest High Rabbits                               1 37:09  2:21  0:53    1 1:20:14 21.5  0:59    1   45:07  7:17 2:44:20 
           Winona Lakin , Gaio Lakin , Olaf Lakin                 
    2  512 Where's the salt?                                2 40:31  2:34  1:34    2 1:30:02 19.2  0:49    2 1:03:59 10:20 3:16:53 
           Katie Murphy , Taylor Redmond ,                        


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 433 Tom Rettig              Buffalo            MN  59 M      3 41:37  2:38  4:14    1 1:31:37 18.8  3:41                            
 408 Liz Niemer              Minneapolis        MN  31 F      1 34:02  2:09  2:33    2 1:34:04 18.3                                  
 286 Miguel B Corona         Mexico             ME  68 M      2 39:51  2:31  3:34                                                    
 288 Ellie Cowger            Minneapolis        MN  26 F      4 42:15  2:40  3:40                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Josh Mork               Lino Lakes         MN  39 M   22:38  1:26 
    2 Aaron Craig             Saint Michael      MN  40 M   24:29  1:33 
    3 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M   24:41  1:34 
    4 Mike Johnson            Shakopee           MN  45 M   25:28  1:37 
    5 Steven Voss             Osseo              MN  37 M   25:48  1:38 
    6 Corey McKusick          Fridley            MN  46 M   26:19  1:40 
    7 Jason Liebsch           Dayton             MN  37 M   26:22  1:40 
    8 Ian Wyffels             Marshall           MN  31 M   27:49  1:46 
    9 Andrew Rosendahl        Hamel              MN  45 M   27:53  1:46 
   10 Sara Sykes              Chanhassen         MN  40 F   28:49  1:50 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M 1:05:11 26.5 
    2 Alexander Kasatkin      Minnetonka         MN  36 M 1:06:42 25.9 
    3 Josh Mork               Lino Lakes         MN  39 M 1:08:29 25.2 
    4 Jason Liebsch           Dayton             MN  37 M 1:12:31 23.8 
    5 Ian Wyffels             Marshall           MN  31 M 1:16:07 22.7 
    6 Steven Voss             Osseo              MN  37 M 1:16:09 22.7 
    7 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  20 M 1:17:22 22.3 
    8 Corey McKusick          Fridley            MN  46 M 1:18:13 22.1 
    9 Cheri Bates             Rice               MN  50 F 1:19:37 21.7 
   10 Mike Johnson            Shakopee           MN  45 M 1:19:57 21.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Steven Voss             Osseo              MN  37 M   39:11  6:20 
    2 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M   39:50  6:26 
    3 Peter Goldberg          Minneapolis        MN  33 M   40:16  6:30 
    4 John Kallemeyn          Big Lake           MN  37 M   41:22  6:41 
    5 Josh Mork               Lino Lakes         MN  39 M   41:27  6:41 
    6 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  20 M   41:37  6:43 
    7 Jason Liebsch           Dayton             MN  37 M   41:50  6:45 
    8 Keith Thompson          Annandale          MN  53 M   42:12  6:49 
    9 Ian Wyffels             Marshall           MN  31 M   43:40  7:03 
   10 Whitney Moore           Chanhassen         MN  36 F   43:54  7:05 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  327 Matthew Gryniewski      Moundsview         MN  41    1 30:01  1:54  1:49    1 1:30:35 19.0  1:26    1 1:22:42 13:21 3:26:30 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  480 Julie Van Den Heuvel    Holmen             WI  53    2 33:51  2:09  3:07    1 1:31:05 18.9  2:58    1 1:14:14 11:59 3:25:14 
    2  243 Bethany Baker           Mankato            MN  30    1 32:21  2:03  2:56    2 1:41:07 17.1  3:28    2 1:18:06 12:36 3:37:56 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  498 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32    3 24:41  1:34  0:50    1 1:05:11 26.5  0:58    2   39:50  6:26 2:11:27 
    2  404 Josh Mork               Lino Lakes         MN  39    1 22:38  1:26  0:54    3 1:08:29 25.2  1:02    5   41:27  6:41 2:14:28 
    3  376 Jason Liebsch           Dayton             MN  37    7 26:22  1:40  1:27    4 1:12:31 23.8  1:18    7   41:50  6:45 2:23:25 
    4  483 Steven Voss             Osseo              MN  37    5 25:48  1:38  0:55    6 1:16:09 22.7  1:25    1   39:11  6:20 2:23:26 
    5  496 Ian Wyffels             Marshall           MN  31    8 27:49  1:46  1:37    5 1:16:07 22.7  2:04    9   43:40  7:03 2:31:15 
    6  390 Corey McKusick          Fridley            MN  46    6 26:19  1:40  1:15    8 1:18:13 22.1  1:23   11   45:56  7:25 2:33:04 
    7  350 Mike Johnson            Shakopee           MN  45    4 25:28  1:37  1:57    9 1:19:57 21.6  1:12   13   46:12  7:28 2:34:44 
    8  368 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  20   22 34:05  2:10  1:38    7 1:17:22 22.3  1:29    6   41:37  6:43 2:36:10 
    9  436 Andrew Rosendahl        Hamel              MN  45    9 27:53  1:46  2:08   10 1:20:13 21.5  2:02   10   45:01  7:16 2:37:15 
   10  353 John Kallemeyn          Big Lake           MN  37   19 33:16  2:06  1:31   12 1:20:38 21.4  2:04    4   41:22  6:41 2:38:49 
   11  323 Peter Goldberg          Minneapolis        MN  33   18 32:51  2:05  3:03   16 1:22:55 20.8  1:52    3   40:16  6:30 2:40:56 
   12  303 Troy Edmond             North Branch       MN  35   16 32:24  2:03  1:35   11 1:20:20 21.5  0:54   19   48:25  7:49 2:43:37 
   13  355 Alexander Kasatkin      Minnetonka         MN  36   49 46:25  2:56  3:50    2 1:06:42 25.9  0:35   17   47:39  7:42 2:45:09 
   14  262 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  60   30 37:11  2:21  1:47   13 1:21:14 21.2  1:34   15   46:27  7:30 2:48:10 
   15  363 Adam Kuenzel            Minneapolis        MN  62   13 30:38  1:56  1:52   25 1:26:02 20.1  1:57   18   47:52  7:44 2:48:17 
   16  291 Aaron Craig             Saint Michael      MN  40    2 24:29  1:33  2:38   31 1:28:55 19.4  2:03   22   50:21  8:08 2:48:24 
   17  473 Keith Thompson          Annandale          MN  53   12 30:09  1:55  1:43   39 1:34:35 18.2  0:59    8   42:12  6:49 2:49:35 
   18  387 Mike McClure            Apple Valley       MN  50   24 34:14  2:10  2:46   21 1:24:40 20.4  2:10   21   49:50  8:03 2:53:40 
   19  417 Vincent Perz            Minneapolis        MN  25   14 30:48  1:57  6:36   15 1:22:23 20.9  6:43   16   47:18  7:38 2:53:45 
   20  248 Nick Balliet            St Louis Park      MN  28   34 38:31  2:26  1:35   24 1:25:50 20.1  2:04   12   46:03  7:26 2:54:01 
   21  334 Ryan Heinrichs          Saint Paul         MN  24   23 34:10  2:10  2:06   14 1:21:34 21.2  2:01   29   55:28  8:57 2:55:17 
   22  358 Brad Koch               Forest Lake        MN  41   31 37:39  2:23  2:23   17 1:23:43 20.6  1:57   23   50:30  8:09 2:56:10 
   23  359 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  49   25 34:58  2:13  1:58   18 1:24:11 20.5  1:59   27   54:56  8:52 2:58:00 
   24  249 Brenton Balvin          Northfield         MN  42   29 36:56  2:20  2:33   23 1:25:41 20.1  0:51   30   55:30  8:57 3:01:29 
   25  415 Trevor Palusky          Clear Lake         MN  33   17 32:47  2:05  2:59   43 1:36:49 17.8  3:00   14   46:14  7:28 3:01:47 
   26  260 Craig Benz              Apple Valley       MN  46   38 39:34  2:30  2:45   19 1:24:12 20.5  2:40   25   53:00  8:33 3:02:09 
   27  463 Erich Stoermer          Plymouth           MN  37   33 37:57  2:24  5:46   30 1:28:28 19.5  3:21   20   49:28  7:59 3:04:57 
   28  253 Patrick Barrett         Victoria           MN  52   15 31:11  1:58  3:32   37 1:34:01 18.4  2:50   26   54:03  8:44 3:05:34 
   29  328 Brandon Hall            Saint Michael      MN  35   46 44:46  2:50  2:41   20 1:24:33 20.4  4:03   24   50:42  8:11 3:06:43 
   30  392 Sean McMillin           Reston             VA  33   37 38:39  2:27  2:42   22 1:24:45 20.4  1:33   32   59:29  9:36 3:07:07 
   31  274 Jason Buckeye Jr        Woodbury           MN  26   27 36:17  2:18  1:49   26 1:27:20 19.8  1:49   42 1:03:07 10:11 3:10:21 
   32  261 Keith Benz              Aitkin             MN  53   20 33:35  2:08  3:48   36 1:32:56 18.6  2:19   31   59:02  9:32 3:11:37 
   33  451 Peter Shaffer           Minneapolis        MN  20   11 29:57  1:54  1:40   44 1:37:36 17.7  1:17   40 1:02:17 10:03 3:12:45 
   34  461 Mark Sorenson           Big Lake           MN  54   28 36:43  2:19  2:56   33 1:30:28 19.1  2:09   37 1:01:17  9:53 3:13:30 
   35  426 William Quinby          Plymouth           MN  28   10 29:56  1:54  3:08   41 1:35:08 18.1  2:26   43 1:04:01 10:20 3:14:37 
   36  287 Pablo Corona Fraga      Benito Juárez     CD  43   42 42:08  2:40  2:30   40 1:34:40 18.2  1:34   28   55:18  8:56 3:16:08 
   37  271 Brandon Brogly          Coon Rapids        MN  33   47 45:22  2:52  3:24   29 1:28:12 19.6  2:03   34 1:00:27  9:45 3:19:26 
   38  371 David Le                Minneapolis        MN  27   21 34:05  2:09  2:45   45 1:41:48 17.0  1:14   33   59:43  9:38 3:19:32 
   39  427 Shane Quinn             Stillwater         MN  52   35 38:36  2:27  3:12   27 1:27:29 19.7  1:38   48 1:11:56 11:36 3:22:49 
   40  375 Joshua Liberko          Eden Prairie       MN  26   36 38:36  2:27  6:47   32 1:29:30 19.3  6:01   41 1:02:40 10:07 3:23:31 
   41  338 John Henrichsen         Elk River          MN  51   32 37:56  2:24  2:48   35 1:31:46 18.8  2:13   47 1:11:36 11:33 3:26:19 
   42  267 Michael Blume           Rockford           MN  27   44 43:26  2:45  3:29   28 1:27:46 19.7  4:29   46 1:09:08 11:10 3:28:17 
   43  312 Benjamin Fisher         Elk River          MN  41   43 42:53  2:43  2:49   42 1:36:26 17.9  2:05   44 1:04:44 10:27 3:28:55 
   44  356 Peter Kaul              Eagan              MN  56   45 44:33  2:49  4:58   46 1:42:12 16.9  1:30   38 1:02:00 10:00 3:35:11 
   45  308 Rowdie Erwin            Saint Paul         MN  30   26 35:22  2:14  5:09   49 1:44:26 16.5  3:15   45 1:08:51 11:07 3:37:02 
   46  310 Clark Field             Mahtomedi          MN  38   50 59:22  3:45  4:19   38 1:34:07 18.3  2:44   36 1:00:48  9:49 3:41:16 
   47  429 Josh Rapkin             Saint Paul         MN  39   41 41:42  2:38  4:20   50 1:56:01 14.9  2:30   39 1:02:16 10:03 3:46:47 
   48  272 John Bruney             Saint Paul         MN  33   48 45:40  2:53  4:00   48 1:44:09 16.6  0:50   49 1:13:00 11:47 3:47:37 
   49  409 Zacharia O''neel        Minneapolis        MN  43   51 62:14  3:56  3:20   47 1:43:34 16.7  1:48   35 1:00:44  9:48 3:51:39 
       433 Tom Rettig              Buffalo            MN  59   40 41:37  2:38  4:14   34 1:31:37 18.8  3:41                            
       286 Miguel B Corona         Mexico             ME  68   39 39:51  2:31  3:34                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  402 Whitney Moore           Chanhassen         MN  36    8 32:06  2:02  1:44    2 1:22:33 20.9  1:39    1   43:54  7:05 2:41:55 
    2  486 Elizabeth Warren        Minneapolis        MN  29    4 29:57  1:54  1:45    3 1:23:19 20.7  1:05    6   51:05  8:15 2:47:09 
    3  495 Amy Woolsey             Foley              MN  56    6 31:19  1:59  2:03    4 1:24:01 20.5  1:42    5   50:22  8:08 2:49:24 
    4  466 Sara Sykes              Chanhassen         MN  40    1 28:49  1:50  2:52    9 1:29:31 19.3  1:50    2   47:22  7:39 2:50:21 
    5  255 Lynn Bebeau             Osseo              MN  55    3 29:29  1:52  2:18    5 1:24:42 20.4  2:00    7   54:10  8:45 2:52:37 
    6  313 Emily Fjeldstad         Minneapolis        MN  24    2 28:57  1:50  2:01   11 1:32:56 18.6  1:01    4   49:10  7:56 2:54:02 
    7  254 Cheri Bates             Rice               MN  50   13 37:33  2:23  2:43    1 1:19:37 21.7  2:18    9   54:40  8:49 2:56:50 
    8  467 Cristin Tandberg        Minneapolis        MN  43   15 39:51  2:31  2:33    6 1:25:33 20.2  1:55    3   48:47  7:52 2:58:37 
    9  332 Danielle Harris         Minneapolis        MN  26    9 32:44  2:04  1:18   10 1:29:49 19.2  1:02   10   57:15  9:14 3:02:07 
   10  247 Emily Balliet           St Louis Park      MN  27   10 32:46  2:05  1:54    8 1:29:04 19.4  1:55   11   57:29  9:17 3:03:06 
   11  354 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  39    7 31:37  2:00  1:50    7 1:29:00 19.4  1:57   14   59:56  9:40 3:04:18 
   12  269 Jessica Bratsch         La Crosse          WI  40    5 30:30  1:56  2:32   13 1:34:09 18.3  1:40   13   58:56  9:31 3:07:45 
   13  379 Carolyn Lynch           Minneapolis        MN  26   12 36:42  2:19  3:08   16 1:46:08 16.3  0:54    8   54:35  8:49 3:21:26 
   14  295 Chandler Deberg         Mankato            MN  22   14 37:58  2:24  3:21   14 1:42:44 16.8  2:08   12   58:15  9:24 3:24:24 
   15  514 Kayla Tesch             Hastings           MN  36   16 40:41  2:34  2:49   15 1:44:28 16.5  1:26   15 1:06:29 10:44 3:35:51 
       408 Liz Niemer              Minneapolis        MN  31   11 34:02  2:09  2:33   12 1:34:04 18.3                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  368 Nathan Lasselle         Maple Grove        MN  20    2 34:05  2:10  1:38    1 1:17:22 22.3  1:29    1   41:37  6:43 2:36:10 
    2  334 Ryan Heinrichs          Saint Paul         MN  24    3 34:10  2:10  2:06    2 1:21:34 21.2  2:01    2   55:28  8:57 2:55:17 
    3  451 Peter Shaffer           Minneapolis        MN  20    1 29:57  1:54  1:40    3 1:37:36 17.7  1:17    3 1:02:17 10:03 3:12:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  313 Emily Fjeldstad         Minneapolis        MN  24    1 28:57  1:50  2:01    1 1:32:56 18.6  1:01    1   49:10  7:56 2:54:02 
    2  295 Chandler Deberg         Mankato            MN  22    2 37:58  2:24  3:21    2 1:42:44 16.8  2:08    2   58:15  9:24 3:24:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  417 Vincent Perz            Minneapolis        MN  25    2 30:48  1:57  6:36    1 1:22:23 20.9  6:43    2   47:18  7:38 2:53:45 
    2  248 Nick Balliet            St Louis Park      MN  28    5 38:31  2:26  1:35    2 1:25:50 20.1  2:04    1   46:03  7:26 2:54:01 
    3  274 Jason Buckeye Jr        Woodbury           MN  26    4 36:17  2:18  1:49    3 1:27:20 19.8  1:49    5 1:03:07 10:11 3:10:21 
    4  426 William Quinby          Plymouth           MN  28    1 29:56  1:54  3:08    6 1:35:08 18.1  2:26    6 1:04:01 10:20 3:14:37 
    5  371 David Le                Minneapolis        MN  27    3 34:05  2:09  2:45    7 1:41:48 17.0  1:14    3   59:43  9:38 3:19:32 
    6  375 Joshua Liberko          Eden Prairie       MN  26    6 38:36  2:27  6:47    5 1:29:30 19.3  6:01    4 1:02:40 10:07 3:23:31 
    7  267 Michael Blume           Rockford           MN  27    7 43:26  2:45  3:29    4 1:27:46 19.7  4:29    7 1:09:08 11:10 3:28:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  486 Elizabeth Warren        Minneapolis        MN  29    1 29:57  1:54  1:45    1 1:23:19 20.7  1:05    1   51:05  8:15 2:47:09 
    2  332 Danielle Harris         Minneapolis        MN  26    2 32:44  2:04  1:18    3 1:29:49 19.2  1:02    3   57:15  9:14 3:02:07 
    3  247 Emily Balliet           St Louis Park      MN  27    3 32:46  2:05  1:54    2 1:29:04 19.4  1:55    4   57:29  9:17 3:03:06 
    4  379 Carolyn Lynch           Minneapolis        MN  26    4 36:42  2:19  3:08    4 1:46:08 16.3  0:54    2   54:35  8:49 3:21:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  498 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32    1 24:41  1:34  0:50    1 1:05:11 26.5  0:58    1   39:50  6:26 2:11:27 
    2  496 Ian Wyffels             Marshall           MN  31    2 27:49  1:46  1:37    2 1:16:07 22.7  2:04    3   43:40  7:03 2:31:15 
    3  323 Peter Goldberg          Minneapolis        MN  33    4 32:51  2:05  3:03    3 1:22:55 20.8  1:52    2   40:16  6:30 2:40:56 
    4  415 Trevor Palusky          Clear Lake         MN  33    3 32:47  2:05  2:59    6 1:36:49 17.8  3:00    4   46:14  7:28 3:01:47 
    5  392 Sean McMillin           Reston             VA  33    6 38:39  2:27  2:42    4 1:24:45 20.4  1:33    5   59:29  9:36 3:07:07 
    6  271 Brandon Brogly          Coon Rapids        MN  33    7 45:22  2:52  3:24    5 1:28:12 19.6  2:03    6 1:00:27  9:45 3:19:26 
    7  308 Rowdie Erwin            Saint Paul         MN  30    5 35:22  2:14  5:09    8 1:44:26 16.5  3:15    7 1:08:51 11:07 3:37:02 
    8  272 John Bruney             Saint Paul         MN  33    8 45:40  2:53  4:00    7 1:44:09 16.6  0:50    8 1:13:00 11:47 3:47:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
       408 Liz Niemer              Minneapolis        MN  31    1 34:02  2:09  2:33    1 1:34:04 18.3                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  404 Josh Mork               Lino Lakes         MN  39    1 22:38  1:26  0:54    2 1:08:29 25.2  1:02    3   41:27  6:41 2:14:28 
    2  376 Jason Liebsch           Dayton             MN  37    3 26:22  1:40  1:27    3 1:12:31 23.8  1:18    4   41:50  6:45 2:23:25 
    3  483 Steven Voss             Osseo              MN  37    2 25:48  1:38  0:55    4 1:16:09 22.7  1:25    1   39:11  6:20 2:23:26 
    4  353 John Kallemeyn          Big Lake           MN  37    5 33:16  2:06  1:31    6 1:20:38 21.4  2:04    2   41:22  6:41 2:38:49 
    5  303 Troy Edmond             North Branch       MN  35    4 32:24  2:03  1:35    5 1:20:20 21.5  0:54    6   48:25  7:49 2:43:37 
    6  355 Alexander Kasatkin      Minnetonka         MN  36    9 46:25  2:56  3:50    1 1:06:42 25.9  0:35    5   47:39  7:42 2:45:09 
    7  463 Erich Stoermer          Plymouth           MN  37    6 37:57  2:24  5:46    8 1:28:28 19.5  3:21    7   49:28  7:59 3:04:57 
    8  328 Brandon Hall            Saint Michael      MN  35    8 44:46  2:50  2:41    7 1:24:33 20.4  4:03    8   50:42  8:11 3:06:43 
    9  310 Clark Field             Mahtomedi          MN  38   10 59:22  3:45  4:19    9 1:34:07 18.3  2:44    9 1:00:48  9:49 3:41:16 
   10  429 Josh Rapkin             Saint Paul         MN  39    7 41:42  2:38  4:20   10 1:56:01 14.9  2:30   10 1:02:16 10:03 3:46:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  402 Whitney Moore           Chanhassen         MN  36    2 32:06  2:02  1:44    1 1:22:33 20.9  1:39    1   43:54  7:05 2:41:55 
    2  354 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  39    1 31:37  2:00  1:50    2 1:29:00 19.4  1:57    2   59:56  9:40 3:04:18 
    3  514 Kayla Tesch             Hastings           MN  36    3 40:41  2:34  2:49    3 1:44:28 16.5  1:26    3 1:06:29 10:44 3:35:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  291 Aaron Craig             Saint Michael      MN  40    1 24:29  1:33  2:38    3 1:28:55 19.4  2:03    1   50:21  8:08 2:48:24 
    2  358 Brad Koch               Forest Lake        MN  41    3 37:39  2:23  2:23    1 1:23:43 20.6  1:57    2   50:30  8:09 2:56:10 
    3  249 Brenton Balvin          Northfield         MN  42    2 36:56  2:20  2:33    2 1:25:41 20.1  0:51    4   55:30  8:57 3:01:29 
    4  287 Pablo Corona Fraga      Benito Juárez     CD  43    4 42:08  2:40  2:30    4 1:34:40 18.2  1:34    3   55:18  8:56 3:16:08 
    5  312 Benjamin Fisher         Elk River          MN  41    5 42:53  2:43  2:49    5 1:36:26 17.9  2:05    6 1:04:44 10:27 3:28:55 
    6  409 Zacharia O''neel        Minneapolis        MN  43    6 62:14  3:56  3:20    6 1:43:34 16.7  1:48    5 1:00:44  9:48 3:51:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  466 Sara Sykes              Chanhassen         MN  40    1 28:49  1:50  2:52    2 1:29:31 19.3  1:50    1   47:22  7:39 2:50:21 
    2  467 Cristin Tandberg        Minneapolis        MN  43    3 39:51  2:31  2:33    1 1:25:33 20.2  1:55    2   48:47  7:52 2:58:37 
    3  269 Jessica Bratsch         La Crosse          WI  40    2 30:30  1:56  2:32    3 1:34:09 18.3  1:40    3   58:56  9:31 3:07:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  390 Corey McKusick          Fridley            MN  46    2 26:19  1:40  1:15    1 1:18:13 22.1  1:23    2   45:56  7:25 2:33:04 
    2  350 Mike Johnson            Shakopee           MN  45    1 25:28  1:37  1:57    2 1:19:57 21.6  1:12    3   46:12  7:28 2:34:44 
    3  436 Andrew Rosendahl        Hamel              MN  45    3 27:53  1:46  2:08    3 1:20:13 21.5  2:02    1   45:01  7:16 2:37:15 
    4  359 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  49    4 34:58  2:13  1:58    4 1:24:11 20.5  1:59    5   54:56  8:52 2:58:00 
    5  260 Craig Benz              Apple Valley       MN  46    5 39:34  2:30  2:45    5 1:24:12 20.5  2:40    4   53:00  8:33 3:02:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  473 Keith Thompson          Annandale          MN  53    1 30:09  1:55  1:43    7 1:34:35 18.2  0:59    1   42:12  6:49 2:49:35 
    2  387 Mike McClure            Apple Valley       MN  50    4 34:14  2:10  2:46    1 1:24:40 20.4  2:10    2   49:50  8:03 2:53:40 
    3  253 Patrick Barrett         Victoria           MN  52    2 31:11  1:58  3:32    6 1:34:01 18.4  2:50    3   54:03  8:44 3:05:34 
    4  261 Keith Benz              Aitkin             MN  53    3 33:35  2:08  3:48    5 1:32:56 18.6  2:19    4   59:02  9:32 3:11:37 
    5  461 Mark Sorenson           Big Lake           MN  54    5 36:43  2:19  2:56    3 1:30:28 19.1  2:09    5 1:01:17  9:53 3:13:30 
    6  427 Shane Quinn             Stillwater         MN  52    7 38:36  2:27  3:12    2 1:27:29 19.7  1:38    7 1:11:56 11:36 3:22:49 
    7  338 John Henrichsen         Elk River          MN  51    6 37:56  2:24  2:48    4 1:31:46 18.8  2:13    6 1:11:36 11:33 3:26:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  254 Cheri Bates             Rice               MN  50    1 37:33  2:23  2:43    1 1:19:37 21.7  2:18    1   54:40  8:49 2:56:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  356 Peter Kaul              Eagan              MN  56    2 44:33  2:49  4:58    2 1:42:12 16.9  1:30    1 1:02:00 10:00 3:35:11 
       433 Tom Rettig              Buffalo            MN  59    1 41:37  2:38  4:14    1 1:31:37 18.8  3:41                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  495 Amy Woolsey             Foley              MN  56    2 31:19  1:59  2:03    1 1:24:01 20.5  1:42    1   50:22  8:08 2:49:24 
    2  255 Lynn Bebeau             Osseo              MN  55    1 29:29  1:52  2:18    2 1:24:42 20.4  2:00    2   54:10  8:45 2:52:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  262 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  60    2 37:11  2:21  1:47    1 1:21:14 21.2  1:34    1   46:27  7:30 2:48:10 
    2  363 Adam Kuenzel            Minneapolis        MN  62    1 30:38  1:56  1:52    2 1:26:02 20.1  1:57    2   47:52  7:44 2:48:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
       286 Miguel B Corona         Mexico             ME  68    1 39:51  2:31  3:34                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  262 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  60    2 37:11  6:36  1:47    1 1:21:14 10.7  1:34    1   46:27 14:59 2:48:10 
    2  363 Adam Kuenzel            Minneapolis        MN  62    1 30:38  5:27  1:52    2 1:26:02 10.1  1:57    2   47:52 15:27 2:48:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         93
Total Number of Team Finishers:            4
Total Number of Individual Finishers:     67
Number of Male   Finishers:               50
Number of Female Finishers:               17
Did not Finish Race or Did Not Start:     22