Maple Grove, MN
9/30/2022











   
   
                                  OSSEO INVITE
                               SEPTEMBER 29, 2022
                             ELM CREEK PARK RESERVE
                        BOYS MIDDLE SCHOOL - TEAM RESULTS
   
   
  1.    61  Heritage Christian        (   9:42.3    48:31.4)
====================================
  1      1     1895 Elijah Berg                              9:00.5     4     14     1921 Thaddaeus Thom                           9:54.1
  2      4     1911 Blake Ingelin                            9:21.2     5     36     1912 Adel Jenabzadeh                         10:46.4
  3      6     1905 Oliver Grave                             9:29.2
   
  2.    68  Belle Plaine              (   9:51.1    49:15.1)
====================================
  1      7     1693 Tom Nagel                                9:29.4     5     18     1703 Gage Schmidt                            10:06.9
  2     10     1692 Jackson Nagel                            9:43.2     6   ( 29)    1678 Erik Hoff                               10:21.1
  3     16     1689 Connor Messer                            9:57.6     7   ( 44)    1673 Wyatt Fogarty                           11:08.3
  4     17     1705 Lucas Schultz                            9:58.0
   
  3.   122  Parnassus Preparatory Scho(  10:16.5    51:22.3)
====================================
  1     12     2282 Frederick Larsen                         9:53.1     5     39     2296 Karson Schmidt                          10:51.8
  2     13     2281 Erik Larsen                              9:53.3     6   ( 40)    2278 Nicholas Lander                         10:55.7
  3     28     2263 Ben Carpenter                           10:21.0     7   ( 50)    2289 Kai Nelson                              11:21.6
  4     30     2286 Simon Lohstreter                        10:23.1
   
  4.   145  Osseo                     (  10:30.1    52:30.4)
====================================
  1      5     2239 Ethan Woxland                            9:27.1     5     48     2175 Elliot Davis                            11:18.2
  2     11     2204 Ethan Larsen-Johnson                     9:49.1     6   ( 57)    2191 Austin Hente                            11:50.3
  3     35     2197 Ethan Holloway                          10:39.2     7   ( 67)    2206 Kai Lieser                              13:04.8
  4     46     2167 Jacob Barnard                           11:16.8
   
  5.   149  Mounds Park Academy       (  10:37.0    53:04.9)
====================================
  1      3     1755 Josh Murr                                9:19.0     4     43     2207 Kieran Jones                            11:07.5
  2     19     2164 Max Francois                            10:07.6     5     61     1737 Ryan Dahiya                             12:13.4
  3     23     1714 Carter Shortend                         10:17.4
   
  6.   165  Maple Grove               (  10:39.7    53:18.3)
====================================
  1     22     2048 Tanner Nelson                           10:13.7     5     45     1987 Bently Craig                            11:09.4
  2     24     2072 Miles Tangen                            10:18.1     6   ( 53)    2052 Everett Olson                           11:37.8
  3     33     1994 Christopher Feela                       10:33.2     7   ( 58)    2049 Kellen Ness                             11:55.7
  4     41     1993 Miles Farrens                           11:03.9
   
  7.   190  Nativity Of Our Lord      (  10:59.8    54:59.0)
====================================
  1     25     1591 Colin Miller                            10:18.4     5     65     1584 James Hamel                             12:46.4
  2     27     1592 Iain Rolfes                             10:20.8     6   ( 73)    1582 James Keane                             17:50.6
  3     31     1590 Fred Thukral                            10:28.6
  4     42     1588 Olin Rahn                               11:04.8
   
  8.   194  Northwest Nighthawks      (  11:25.5    57:07.1)
====================================
  1      8     2136 Finley Comption                          9:31.6     4     62     2149 Elliott Otis                            12:25.5
  2     21     2139 Isaiah Gothman                          10:12.1     5     69     2150 Oliver Otis                             14:21.1
  3     34     2159 Hans Wiebusch                           10:36.8



   
   
                                  OSSEO INVITE
                               SEPTEMBER 29, 2022
                             ELM CREEK PARK RESERVE
                       GIRLS MIDDLE SCHOOL - TEAM RESULTS
   
   
  1.    72  Monticello                (  11:35.6    57:57.8)
====================================
  1      8     2120 Alemitu Rosh                            11:16.2     5     25     2105 Amalia Knipp                            12:10.4
  2     11     2129 Eleanor Warmka                          11:23.0     6   ( 29)    2089 Arya Crummy                             12:22.0
  3     13     2096 Allie Fluharty                          11:27.7     7   ( 35)    2117 Skylar Olson                            12:38.4
  4     15     2108 Delia Leonard                           11:40.5
   
  2.    83  Northwest Nighthawks      (  11:38.9    58:14.3)
====================================
  1      5     2142 Alaina Holmquist                        10:52.5     5     26     2144 Isabella Johnson                        12:10.5
  2      6     2133 Lyla Bourgoine                          11:02.3     6   ( 45)    2137 Lorien Compton                          13:57.7
  3     22     2141 Meredith Gundale                        11:59.6     7   ( 52)    2146 Alicia Mahr                             14:36.6
  4     24     2154 Ava Svitak                              12:09.4
   
  3.   130  Maple Grove               (  12:12.4  1:01:01.7)
====================================
  1     10     2050 Eliana Novak                            11:22.0     5     36     2025 Cici Korkowski                          12:46.4
  2     23     1981 Zoey Becker                             12:06.6     6   ( 61)    2003 Maya George                             17:25.7
  3     30     2073 Paisley Thompson                        12:22.2
  4     31     2076 Harper Walerak                          12:24.5
   
  4.   171  Elk River                 (  13:08.9  1:05:44.4)
====================================
  1      2     1880 Mary Peterson                           10:20.0     5     56     1870 Shiloh Khaochonethan                    15:18.5
  2     20     1891 Kira Warnke                             11:51.9     6   ( 57)    1878 Avery Oslin                             15:19.7
  3     43     1874 Breanna Menth                           13:48.4     7   ( 59)    1890 Rylee Vevle                             15:47.1
  4     50     1884 Amelia Severson                         14:25.6
   
  5.   201  Osseo                     (  13:24.4  1:07:01.8)
====================================
  1     32     2224 Caleigh Rich                            12:25.1     5     58     2172 Lucy Christnagel                        15:44.3
  2     34     2166 Hanna Bakken                            12:33.1     6   ( 60)    2211 Sydney Mertes                           17:00.4
  3     37     2225 Natalyn Rundquist                       12:48.8
  4     40     2213 Emily Nathan                            13:30.5



 
                                OSSEO INVITE
                           ELM CREEK PARK RESERVE
                               MAPLE GROVE, MN
                   INDIVIDUAL RESULTS - BOYS MIDDLE SCHOOL
 
 Place Sch Name                    Year Team                      Time     Pace     
 ===== === ======================= ==== ========================= ======== ===== 
     1   1 Elijah Berg                8 Heritage Christian         9:00.43  2:54 
     2   1 Bjorn Pederson             8 Elk River                  9:11.13  2:58 
     3   1 Josh Murr                  8 Mounds Park Academy        9:18.91  3:00 
     4   2 Blake Ingelin              8 Heritage Christian         9:21.12  3:01 
     5   1 Ethan Woxland              7 Osseo                      9:27.03  3:03 
     6   3 Oliver Grave               8 Heritage Christian         9:29.13  3:04 
     7   1 Tom Nagel                  8 Belle Plaine               9:29.33  3:04 
     8   1 Finley Comption            8 Northwest Nighthawks       9:31.60  3:04 
     9   2 Owen Stockman              8 Elk River                  9:38.27  3:07 
    10   2 Jackson Nagel              8 Belle Plaine               9:43.13  3:08 
    11   2 Ethan Larsen-Johnson       8 Osseo                      9:49.07  3:10 
    12   1 Frederick Larsen           7 Parnassus Preparatory Sch  9:53.10  3:11 
    13   2 Erik Larsen                7 Parnassus Preparatory Sch  9:53.25  3:11 
    14   4 Thaddaeus Thom             8 Heritage Christian         9:54.06  3:12 
    15   1 Logan Schafer              7 Hill-Murray                9:54.27  3:12 
    16   3 Connor Messer              8 Belle Plaine               9:57.53  3:13 
    17   4 Lucas Schultz              8 Belle Plaine               9:57.94  3:13 
    18   5 Gage Schmidt               8 Belle Plaine              10:06.81  3:16 
    19   2 Max Francois               7 Mounds Park Academy       10:07.58  3:16 
    20   1 Aiden Fischbach            8 Simley                    10:10.84  3:17 
    21   2 Isaiah Gothman             7 Northwest Nighthawks      10:12.09  3:18 
    22   1 Tanner Nelson              7 Maple Grove               10:13.66  3:18 
    23   3 Carter Shortend            8 Mounds Park Academy       10:17.40  3:19 
    24   2 Miles Tangen               8 Maple Grove               10:18.10  3:19 
    25   1 Colin Miller               8 Nativity Of Our Lord      10:18.34  3:20 
    26   2 Gabe Sheppard              8 Simley                    10:19.24  3:20 
    27   2 Iain Rolfes                8 Nativity Of Our Lord      10:20.72  3:20 
    28   3 Ben Carpenter              6 Parnassus Preparatory Sch 10:20.95  3:20 
    29   6 Erik Hoff                  8 Belle Plaine              10:21.10  3:20 
    30   4 Simon Lohstreter           6 Parnassus Preparatory Sch 10:23.07  3:21 
    31   3 Fred Thukral               8 Nativity Of Our Lord      10:28.52  3:23 
    32   3 Dylan Pease                8 Simley                    10:31.36  3:24 
    33   3 Christopher Feela          8 Maple Grove               10:33.11  3:24 
    34   3 Hans Wiebusch              7 Northwest Nighthawks      10:36.71  3:25 
    35   3 Ethan Holloway             8 Osseo                     10:39.14  3:26 
    36   5 Adel Jenabzadeh            8 Heritage Christian        10:46.40  3:29 
    37   2 Miles Fischer              8 Hill-Murray               10:48.25  3:29 
    38   1 Truman Smith               7 Coon Rapids               10:49.20  3:29 
    39   5 Karson Schmidt             7 Parnassus Preparatory Sch 10:51.78  3:30 
    40   6 Nicholas Lander            7 Parnassus Preparatory Sch 10:55.67  3:32 
    41   4 Miles Farrens              8 Maple Grove               11:03.82  3:34 
    42   4 Olin Rahn                  8 Nativity Of Our Lord      11:04.79  3:34 
    43   4 Kieran Jones               8 Mounds Park Academy       11:07.50  3:35 
    44   7 Wyatt Fogarty              7 Belle Plaine              11:08.28  3:36 
    45   5 Bently Craig              10 Maple Grove               11:09.39  3:36 
    46   4 Jacob Barnard              8 Osseo                     11:16.71  3:38 
    47   1 Ryan Madison               8 Anoka                     11:17.01  3:38 
    48   5 Elliot Davis               8 Osseo                     11:18.12  3:39 
    49   8 Evan Schmidt               7 Belle Plaine              11:19.98  3:39 
    50   7 Kai Nelson                 7 Parnassus Preparatory Sch 11:21.57  3:40 
    51   9 Alex Muehlenhardt          7 Belle Plaine              11:26.11  3:41 
    52  10 Andrew Schmidt             7 Belle Plaine              11:33.90  3:44 
    53   6 Everett Olson                Maple Grove               11:37.78  3:45 
    54   3 Joey Erickson              7 Hill-Murray               11:42.07  3:46 
    55  11 Elias Newson               7 Belle Plaine              11:43.23  3:47 
    56   8 Amogh Patil                7 Parnassus Preparatory Sch 11:49.51  3:49 
    57   6 Austin Hente               7 Osseo                     11:50.29  3:49 
    58   7 Kellen Ness                7 Maple Grove               11:55.66  3:51 
    59   8 Jonathan Hjelmstad         8 Maple Grove               11:55.73  3:51 
    60  12 Nathan Ludwig              8 Belle Plaine              12:06.24  3:54 
    61   5 Ryan Dahiya                8 Mounds Park Academy       12:13.37  3:57 
    62   4 Elliott Otis               8 Northwest Nighthawks      12:25.49  4:00 
    63   3 Andrew Berrios-Hunt          Elk River                 12:28.04  4:01 
    64   9 Charles Granzin            7 Maple Grove               12:28.23  4:01 
    65   5 James Hamel                7 Nativity Of Our Lord      12:46.33  4:07 
    66   9 Levi Trainor               8 Parnassus Preparatory Sch 13:02.80  4:12 
    67   7 Kai Lieser                 7 Osseo                     13:04.80  4:13 
    68  10 Gavin Gartner              7 Parnassus Preparatory Sch 13:28.34  4:21 
    69   5 Oliver Otis                7 Northwest Nighthawks      14:21.03  4:38 
    70  11 Joshua Tesfaye             7 Parnassus Preparatory Sch 14:25.86  4:39 
    71   4 Zealous Sirakavit            Elk River                 15:56.20  5:08 
    72  10 Christian Wolfe            7 Maple Grove               16:36.06  5:21 
    73   6 James Keane                6 Nativity Of Our Lord      17:50.53  5:45 

 
                                OSSEO INVITE
                           ELM CREEK PARK RESERVE
                               MAPLE GROVE, MN
                  INDIVIDUAL RESULTS - GIRLS MIDDLE SCHOOL
 
 Place Sch Name                    Year Team                      Time     Pace     
 ===== === ======================= ==== ========================= ======== ===== 
     1   1 Julia Anderson             8 Mounds Park Academy       10:09.07  3:17 
     2   1 Mary Peterson              8 Elk River                 10:19.95  3:20 
     3   1 Hannah Berndt              8 Coon Rapids               10:36.21  3:25 
     4   1 Elisse Munteanu            8 Heritage Christian        10:49.94  3:30 
     5   1 Alaina Holmquist           8 Northwest Nighthawks      10:52.49  3:31 
     6   2 Lyla Bourgoine             8 Northwest Nighthawks      11:02.29  3:34 
     7   2 Emmy Fuller                8 Coon Rapids               11:06.27  3:35 
     8   1 Alemitu Rosh                 Monticello                11:16.13  3:38 
     9   2 Lydia Carlson              7 Heritage Christian        11:19.61  3:39 
    10   1 Eliana Novak               7 Maple Grove               11:21.92  3:40 
    11   2 Eleanor Warmka               Monticello                11:22.92  3:40 
    12   1 Hannah Steines             7 Nativity Of Our Lord      11:25.45  3:41 
    13   3 Allie Fluharty               Monticello                11:27.70  3:42 
    14   3 Faith Kue                  7 Coon Rapids               11:37.80  3:45 
    15   4 Delia Leonard                Monticello                11:40.42  3:46 
    16   1 Winifred Omberg            7 Parnassus Preparatory Sch 11:41.75  3:46 
    17   1 Mary Setterstrom           8 Hill-Murray               11:45.28  3:47 
    18   2 Kate Waud                  6 Nativity Of Our Lord      11:45.62  3:48 
    19   4 Addie Erickson             8 Coon Rapids               11:45.81  3:48 
    20   2 Kira Warnke                  Elk River                 11:51.88  3:50 
    21   1 Madeline Dahn              7 Belle Plaine              11:58.35  3:52 
    22   3 Meredith Gundale           8 Northwest Nighthawks      11:59.59  3:52 
    23   2 Zoey Becker                7 Maple Grove               12:06.60  3:54 
    24   4 Ava Svitak                 8 Northwest Nighthawks      12:09.36  3:55 
    25   5 Amalia Knipp                 Monticello                12:10.38  3:56 
    26   5 Isabella Johnson           8 Northwest Nighthawks      12:10.45  3:56 
    27   2 Hannah Bolognino           6 Parnassus Preparatory Sch 12:14.13  3:57 
    28   1 Victoria Fernandez         8 Anoka                     12:21.26  3:59 
    29   6 Arya Crummy                8 Monticello                12:21.91  3:59 
    30   3 Paisley Thompson           7 Maple Grove               12:22.14  3:59 
    31   4 Harper Walerak             8 Maple Grove               12:24.48  4:00 
    32   1 Caleigh Rich               8 Osseo                     12:25.10  4:00 
    33   3 Abriana Miles              6 Parnassus Preparatory Sch 12:25.89  4:01 
    34   2 Hanna Bakken               7 Osseo                     12:33.05  4:03 
    35   7 Skylar Olson                 Monticello                12:38.40  4:05 
    36   5 Cici Korkowski             7 Maple Grove               12:46.32  4:07 
    37   3 Natalyn Rundquist          7 Osseo                     12:48.79  4:08 
    38   8 Avarie Metcalf               Monticello                12:50.74  4:09 
    39   9 Maya Roskowiak             8 Monticello                13:21.65  4:19 
    40   4 Emily Nathan               8 Osseo                     13:30.49  4:21 
    41   1 Julia Brincks              8 Robbinsdale Armstrong     13:37.96  4:24 
    42  10 Charlotte Wenzler          8 Monticello                13:46.39  4:26 
    43   3 Breanna Menth                Elk River                 13:48.37  4:27 
    44   3 Anya Worthington           8 Heritage Christian        13:48.80  4:27 
    45   6 Lorien Compton             8 Northwest Nighthawks      13:57.70  4:30 
    46   2 Annika Gossai              8 Mounds Park Academy       14:07.09  4:33 
    47  11 Ava Rosnow                   Monticello                14:10.67  4:34 
    48  12 Freya Lemke                  Monticello                14:14.27  4:35 
    49  13 Alex Wenzler               8 Monticello                14:19.13  4:37 
    50   4 Amelia Severson              Elk River                 14:25.59  4:39 
    51   2 Clare Downes               7 Hill-Murray               14:33.59  4:42 
    52   7 Alicia Mahr                7 Northwest Nighthawks      14:36.52  4:43 
    53  14 Angelina Montalban         8 Monticello                14:57.03  4:49 
    54   3 Nora Miller                6 Nativity Of Our Lord      14:59.45  4:50 
    55  15 Sarah Johnson                Monticello                15:00.23  4:50 
    56   5 Shiloh Khaochonethan         Elk River                 15:18.44  4:56 
    57   6 Avery Oslin                8 Elk River                 15:19.68  4:57 
    58   5 Lucy Christnagel           8 Osseo                     15:44.21  5:04 
    59   7 Rylee Vevle                  Elk River                 15:47.05  5:05 
    60   6 Sydney Mertes              8 Osseo                     17:00.35  5:29 
    61   6 Maya George                8 Maple Grove               17:25.65  5:37 
    62   8 Laikyn Mortenson           7 Elk River                 20:27.45  6:36