Grand Forks, ND
9/24/2022











                     BORDER BATTLE CROSS COUNTRY MEET
                      Lincoln Park - Grand Forks, ND
                            September 24, 2022
                    OFFICIAL: JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    24  Williston                           (  17:36.8  1:28:03.8   1:00.1)
==================================================
  1      1  Owen Cowan  9           17:22.1
  2      2  Caleb Osborn 12         17:23.3
  3      3  Cooper Ames  8          17:25.9
  4      4  Lucas Finders  9        17:30.3
  5     14  Aaron Sikes 11          18:22.2
  6   ( 15) Hunter Haugen 10        18:26.4
  7   ( 17) Adam March 12           18:30.7

  2.    50  Red River                           (  18:10.2  1:30:50.6   0:43.3)
==================================================
  1      5  Eli Zerr 10             17:50.0
  2      7  Jake Jenkins 12         18:02.3
  3      8  Asa Berberich 10        18:07.0
  4     12  William Krump 10        18:18.0
  5     18  Isaac Wild 10           18:33.3
  6   ( 19) Micah Schindler 11      18:37.3
  7   ( 22) Samuel Baah 10          18:43.3

  3.   113  Moorhead                            (  18:45.3  1:33:46.3   1:11.8)
==================================================
  1      6  Wes Brouillard  9       17:59.1
  2     11  Carter Reburn 10        18:16.4
  3     30  Lee Ellingsburg 11      19:09.8
  4     32  Ian Schimmelpfennig  9   19:10.1
  5     34  Reece Spieker-Softing 10   19:10.9
  6   ( 40) Oliver Carlson  9       19:21.5
  7   ( 44) Dane Ellingsberg  9     19:28.0

  4.   117  Century                             (  18:46.3  1:33:51.1   1:47.7)
==================================================
  1      9  Gavin Ritter  9         18:09.6
  2     10  Luke Larson 10          18:10.2
  3     21  Shane Quirk  9          18:39.4
  4     24  Ben Wrolstad 10         18:54.6
  5     53  Ethan Phillips 11       19:57.3
  6   ( 75) Terrence Andre San Gabri 12   21:09.2

  5.   181  Minot                               (  19:19.5  1:36:37.5   0:50.9)
==================================================
  1     25  Ethan Henderson 11      18:58.2
  2     27  Boston Klingbeil 11     19:04.3
  3     39  Cameron Hummel  9       19:18.5
  4     42  Brayden Baldwin 10      19:27.4
  5     48  Sullivan Jarvis 10      19:49.1
  6   ( 50) Eli Ziegler  9          19:52.2
  7   ( 56) Aaron Tack 10           20:05.6

  6.   181  Dickinson                           (  19:17.0  1:36:24.9   2:03.8)
==================================================
  1     16  Aidon Rodakowski 12     18:27.4
  2     20  Westley Rae 10          18:38.4
  3     33  Blake Weller  9         19:10.6
  4     47  Joel Thorson 11         19:37.3
  5     65  Cameron Wolf  9         20:31.2
  6   ( 77) Lincoln Goettle  9      21:14.9
  7   ( 85) Tahj Zastoupil 10       21:51.8

  7.   184  Fargo North                         (  19:20.4  1:36:41.7   0:40.6)
==================================================
  1     29  Charlie Wicks 12        19:09.0
  2     31  Ian Rasmussen 10        19:10.0
  3     37  Jordan Weston 11        19:15.7
  4     38  Lucas Rutten 12         19:17.4
  5     49  Will Dorsher 10         19:49.6
  6   ( 52) Tyan Nordstrom 12       19:55.7
  7   ( 54) Finn Gravalin 10        20:04.6

  8.   228  Bowman County                       (  20:53.4  1:44:26.8   9:27.6)
==================================================
  1     13  Noah Njos 10            18:18.4
  2     23  Karsen Kulseth 11       18:44.2
  3     28  Landon McKitrick  9     19:05.0
  4     66  Shawn Sola 11           20:33.2
  5     98  Harley Johnson 10       27:46.0

  9.   269  Mandan                              (  20:04.1  1:40:20.4   1:56.3)
==================================================
  1     35  Jamison Symington  9    19:13.5
  2     36  Austin Helbling  7      19:15.5
  3     55  Brayden Vesey  9        20:05.5
  4     67  Kadin Beneke 10         20:36.1
  5     76  Mygel Porter 11         21:09.8
  6   ( 79) Omar Foley 11           21:21.4
  7   ( 93) Michael Storsved 11     24:05.8

 10.   271  Greenway/Nashwauk/Keewatin          (  20:00.0  1:39:59.6   1:25.7)
==================================================
  1     41  Jacques Villeneuve      19:25.5
  2     43  Devin Goss 11           19:28.0
  3     46  Preston Troumbly        19:29.3
  4     70  Maxwell Gangl 10        20:45.6
  5     71  Eli McNeil              20:51.2
  6   ( 84) Jayden McNeil           21:38.9

 11.   274  Devils Lake                         (  20:06.7  1:40:33.3   1:40.2)
==================================================
  1     26  Thomas Leevers  8       19:01.5
  2     51  Ty Kremer  8            19:53.3
  3     60  Gerardo Sanchez 10      20:16.1
  4     68  Marquese Dubois 10      20:40.7
  5     69  Malcolm Stubbe 12       20:41.7
  6   ( 74) Taydon Triepke  9       21:09.1
  7   ( 83) Grant Quam 10           21:34.8

 12.   325  Grand Forks Central                 (  20:38.7  1:43:13.3   2:27.7)
==================================================
  1     45  Derek McLaren 10        19:28.8
  2     57  Alex Lottties 11        20:11.9
  3     64  Wylee Nesdahl 11        20:28.7
  4     73  Alex Drake  9           21:07.4
  5     86  Jonathon Speicher 11    21:56.5
  6   ( 87) Steven Salberg  9       21:57.2
  7   ( 88) Theo Sum 10             22:10.6

 13.   351  East Grand Forks                    (  21:00.4  1:45:01.9   2:27.5)
==================================================
  1     58  Eliot Afshari 10        20:13.4
  2     61  Charles Nelson 11       20:17.9
  3     63  Jonah Vandervort 11     20:27.4
  4     80  Rylan Slack 10          21:22.3
  5     89  Lucas Larson 10         22:40.9
  6   ( 96) Chasye Hicks  9         25:51.4

 14.   368  Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd    (  21:40.4  1:48:21.8   4:58.4)
==================================================
  1     59  Joseph Felton 11        20:13.8
  2     62  Jordon Perkins 12       20:24.9
  3     72  Luke Stock 10           21:04.0
  4     81  Baxter Kallhoff 10      21:26.9
  5     94  Hudson Giese  9         25:12.2
  6   ( 95) Brendan Shurb 10        25:23.8
  7   ( 97) Porter Pederson  9      26:46.6

 15.   433  Ottertail Central                   (  22:39.9  1:53:19.2   2:46.3)
==================================================
  1     78  Jack Jossart 10         21:16.7
  2     82  Emil Herrling 10        21:28.1
  3     90  Mason Hoyt  9           23:00.0
  4     91  Cayden Mansker 10       23:31.4
  5     92  Dylan Geihsler 10       24:03.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Gr St Team                                 Mile 1  Mile 2     Time   Pace     
===== ======== ==== ===================== == == =================================== ======= =======   ======== ===== 
    1   1/10   1390 Owen Cowan             9 ND Williston                              5:26   11:11   17:22.02  5:36 
    2   2/10   1409 Caleb Osborn          12 ND Williston                              5:28   11:12   17:23.29  5:36 
    3   3/10   1386 Cooper Ames            8 ND Williston                              5:28   11:12   17:25.87  5:37 
    4   4/10   1392 Lucas Finders          9 ND Williston                              5:29   11:13   17:30.30  5:39 
    5   1/20   1265 Eli Zerr              10 ND Red River                              5:28   11:14   17:49.91  5:45 
    6   1/30   1108 Wes Brouillard         9 MN Moorhead                               5:28   11:11   17:59.03  5:48 
    7   2/20   1241 Jake Jenkins          12 ND Red River                              5:28   11:24   18:02.28  5:49 
    8   3/20   1228 Asa Berberich         10 ND Red River                              5:40   11:37   18:06.91  5:50 
    9   1/6     699 Gavin Ritter           9 ND Century                                5:39   11:42   18:09.57  5:51 
   10   2/6     696 Luke Larson           10 ND Century                                5:28   11:22   18:10.20  5:51 
   11   2/30   1125 Carter Reburn         10 MN Moorhead                               5:48   11:45   18:16.32  5:53 
   12   4/20   1244 William Krump         10 ND Red River                              5:44   11:45   18:17.93  5:54 
   13   1/5     682 Noah Njos             10 ND Bowman County                          5:37   11:40   18:18.32  5:54 
   14   5/10   1411 Aaron Sikes           11 ND Williston                              5:37   11:40   18:22.18  5:55 
   15   6/10   1401 Hunter Haugen         10 ND Williston                              5:39   11:42   18:26.37  5:57 
   16   1/8     777 Aidon Rodakowski      12 ND Dickinson                              5:30   11:38   18:27.34  5:57 
   17   7/10   1406 Adam March            12 ND Williston                              6:12   12:05   18:30.66  5:58 
   18   5/20   1262 Isaac Wild            10 ND Red River                              5:51   11:49   18:33.23  5:59 
   19   6/20   1259 Micah Schindler       11 ND Red River                              5:48   11:59   18:37.28  6:00 
   20   2/8     776 Westley Rae           10 ND Dickinson                              5:47   11:54   18:38.39  6:00 
   21   3/6     698 Shane Quirk            9 ND Century                                5:51   11:54   18:39.33  6:01 
   22   7/20   1226 Samuel Baah           10 ND Red River                              5:48   11:54   18:43.29  6:02 
   23   2/5     676 Karsen Kulseth        11 ND Bowman County                          5:43   11:54   18:44.12  6:02 
   24   4/6     702 Ben Wrolstad          10 ND Century                                5:39   11:55   18:54.53  6:06 
   25   1/18   1076 Ethan Henderson       11 ND Minot                                  5:56   12:13   18:58.18  6:07 
   26   1/10    759 Thomas Leevers         8 ND Devils Lake                            5:59   12:14   19:01.41  6:08 
   27   2/18   1083 Boston Klingbeil      11 ND Minot                                  6:02   12:11   19:04.30  6:09 
   28   3/5     680 Landon McKitrick       9 ND Bowman County                          5:50   12:07   19:04.97  6:09 
   29   1/11    835 Charlie Wicks         12 ND Fargo North                            5:57   12:18   19:08.92  6:10 
   30   3/30   1112 Lee Ellingsburg       11 MN Moorhead                               6:01   12:19   19:09.74  6:11 
   31   2/11    827 Ian Rasmussen         10 ND Fargo North                            5:59   12:20   19:09.93  6:11 
   32   4/30   1127 Ian Schimmelpfennig    9 MN Moorhead                               6:01   12:16   19:10.02  6:11 
   33   8/10   1383 Draven Abbott         10 ND Williston                              5:46   12:04   19:10.27  6:11 
   34   3/8     781 Blake Weller           9 ND Dickinson                              5:56   12:19   19:10.53  6:11 
   35   9/10   1402 Justin Irgens          9 ND Williston                              6:10   12:25   19:10.62  6:11 
   36   5/30   1131 Reece Spieker-Softing 10 MN Moorhead                               6:03   12:23   19:10.85  6:11 
   37   1/8    1026 Jamison Symington      9 ND Mandan                                 6:00   12:16   19:13.42  6:12 
   38   8/20   1250 Alex Prichard         10 ND Red River                              6:03   12:25   19:14.23  6:12 
   39   2/8    1019 Austin Helbling        7 ND Mandan                                 5:59   12:16   19:15.50  6:12 
   40   3/11    834 Jordan Weston         11 ND Fargo North                            5:58   12:22   19:15.68  6:12 
   41   4/11    828 Lucas Rutten          12 ND Fargo North                            6:01   12:24   19:17.34  6:13 
   42   3/18   1080 Cameron Hummel         9 ND Minot                                  5:57   12:21   19:18.50  6:13 
   43   6/30   1109 Oliver Carlson         9 MN Moorhead                               6:03   12:24   19:21.44  6:14 
   44   9/20   1258 Evan Saylor           10 ND Red River                              5:59   12:23   19:25.08  6:15 
   45   1/6     887 Jacques Villeneuve       MN Greenway/Nashwauk/Keewatin             6:13   12:33   19:25.50  6:16 
   46   4/18   1063 Brayden Baldwin       10 ND Minot                                  6:15   12:39   19:27.33  6:16 
   47   2/6     878 Devin Goss            11 MN Greenway/Nashwauk/Keewatin             5:59   12:22   19:27.92  6:16 
   48   7/30   1111 Dane Ellingsberg       9 MN Moorhead                               6:03   12:24   19:27.95  6:16 
   49   1/10    860 Derek McLaren         10 ND Grand Forks Central                    6:22   12:39   19:28.75  6:17 
   50   3/6     886 Preston Troumbly         MN Greenway/Nashwauk/Keewatin             6:13   12:35   19:29.29  6:17 
   51  10/20   1237 Sam Dvorak            10 ND Red River                              5:54   12:16   19:33.15  6:18 
   52   1/4     936 Kaden Fabian           8 ND Jamestown                              6:06   12:28   19:35.83  6:19 
   53   4/8     780 Joel Thorson          11 ND Dickinson                              6:01   12:29   19:37.23  6:19 
   54   1/3    1267 Kyle Hamlin           10 MN Riverside Christian                    6:15   12:35   19:39.00  6:20 
   55   1/4    1279 Maddex Kirchofner     10 ND Rugby                                  6:07   12:36   19:45.61  6:22 
   56   5/18   1082 Sullivan Jarvis       10 ND Minot                                  6:15   12:46   19:49.02  6:23 
   57   5/11    811 Will Dorsher          10 ND Fargo North                            6:01   12:31   19:49.60  6:23 
   58   1/2    1426 Owen Klish            10 MN Holdingford                            5:58   12:34   19:50.18  6:24 
   59  11/20   1239 Nauman Farid          12 ND Red River                              6:09   12:42   19:51.48  6:24 
   60   6/18   1104 Eli Ziegler            9 ND Minot                                  6:12   12:48   19:52.18  6:24 
   61  12/20   1246 Marcos Llapa          10 ND Red River                              6:21   12:41   19:52.76  6:24 
   62   2/10    757 Ty Kremer              8 ND Devils Lake                            6:14   12:45   19:53.26  6:25 
   63   6/11    820 Tyan Nordstrom        12 ND Fargo North                            6:02   12:44   19:55.62  6:25 
   64  13/20   1248 Jace Mason            10 ND Red River                              5:59   12:31   19:55.95  6:25 
   65  10/10   1410 Rory Richardson       11 ND Williston                              6:09   12:39   19:56.01  6:25 
   66   5/6     697 Ethan Phillips        11 ND Century                                6:10   12:40   19:57.23  6:26 
   67   1/4    1193 Trever Lee             8 ND Northern Cass                          6:12   12:49   20:01.26  6:27 
   68   1/1    1355 Ethan Mitchell        12 ND Watford City                           6:10   12:45   20:01.77  6:27 
   69   2/4    1280 Connor Klein          11 ND Rugby                                  5:58   12:34   20:03.00  6:28 
   70   7/11    812 Finn Gravalin         10 ND Fargo North                            6:06   12:44   20:04.58  6:28 
   71   3/8    1027 Brayden Vesey          9 ND Mandan                                 6:18   12:53   20:05.49  6:28 
   72   7/18   1097 Aaron Tack            10 ND Minot                                  6:13   12:48   20:05.57  6:29 
   73   1/4    1325 Brodie Ceynar          9 ND Tioga                                  6:05   12:41   20:06.46  6:29 
   74   2/10    858 Alex Lottties         11 ND Grand Forks Central                    6:00   12:37   20:11.81  6:31 
   75   8/30   1120 Lewis Long            12 MN Moorhead                               6:15   12:53   20:13.30  6:31 
   76   1/6     788 Eliot Afshari         10 MN East Grand Forks                       6:01   12:47   20:13.40  6:31 
   77   1/7     969 Joseph Felton         11 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       6:09   12:51   20:13.72  6:31 
   78   3/10    761 Gerardo Sanchez       10 ND Devils Lake                            6:17   12:50   20:16.08  6:32 
   79   3/4    1282 Wyatt Oppen           10 ND Rugby                                  6:14   12:55   20:16.64  6:32 
   80   2/2    1425 Carter Gross          10 MN Holdingford                            6:16   12:55   20:17.73  6:32 
   81   2/6     799 Charles Nelson        11 MN East Grand Forks                       6:08   12:52   20:17.81  6:32 
   82   9/30   1130 Anders Skunberg       11 MN Moorhead                               6:29   13:09   20:22.49  6:34 
   83   2/7     973 Jordon Perkins        12 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       6:20   13:09   20:24.84  6:35 
   84  14/20   1263 Samuel Wu              9 ND Red River                              6:30   13:12   20:25.80  6:35 
   85   3/6     802 Jonah Vandervort      11 MN East Grand Forks                       6:11   12:55   20:27.32  6:36 
   86   3/10    861 Wylee Nesdahl         11 ND Grand Forks Central                    6:12   12:53   20:28.70  6:36 
   87   2/3    1268 Isaac Sundby           9 MN Riverside Christian                    6:16   12:58   20:30.31  6:36 
   88   5/8     783 Cameron Wolf           9 ND Dickinson                              6:27   13:11   20:31.12  6:37 
   89   1/3    1294 Ethan Hansen          12 ND Shanley                                6:14   13:01   20:31.68  6:37 
   90   4/5     685 Shawn Sola            11 ND Bowman County                          6:18   13:02   20:33.12  6:37 
   91   4/8    1014 Kadin Beneke          10 ND Mandan                                 5:59   12:54   20:36.08  6:38 
   92  15/20   1231 Christian Bordon      10 ND Red River                              6:22   13:06   20:38.07  6:39 
   93  10/30   1119 Elliot Lien           10 MN Moorhead                               6:30   13:13   20:38.82  6:39 
   94   2/4    1327 Rylan Hollingshead     9 ND Tioga                                  6:10   13:00   20:39.40  6:39 
   95   4/10    752 Marquese Dubois       10 ND Devils Lake                            6:27   13:23   20:40.70  6:40 
   96   5/10    763 Malcolm Stubbe        12 ND Devils Lake                            6:30   13:21   20:41.61  6:40 
   97   2/4     943 Ryley Smith           11 ND Jamestown                              6:15   13:13   20:44.61  6:41 
   98   4/6     877 Maxwell Gangl         10 MN Greenway/Nashwauk/Keewatin             6:22   13:13   20:45.60  6:41 
   99   1/1    1059 Jack Howard            9 SD Milbank                                6:14   13:07   20:46.50  6:42 
  100   8/18   1085 Bolutife Omole        10 ND Minot                                  6:30   13:22   20:50.93  6:43 
  101   5/6     880 Eli McNeil               MN Greenway/Nashwauk/Keewatin             6:14   13:15   20:51.13  6:43 
  102   1/2    1322 Briley Olsonawski      9 MN Thief River Falls                      6:28   13:18   20:52.80  6:44 
  103   3/4     938 Kamden Herzig         10 ND Jamestown                              6:10   13:04   20:52.83  6:44 
  104   8/11    829 Arian Sadeghi         12 ND Fargo North                            6:18   13:10   20:53.39  6:44 
  105  11/30   1106 Alexander Bessie      12 MN Moorhead                               6:24   13:20   20:57.09  6:45 
  106   9/18   1102 Christian Van Dyke    10 ND Minot                                  6:51   13:40   20:58.79  6:46 
  107   9/11    816 Kyle Kramer           12 ND Fargo North                            6:37   13:32   21:00.87  6:46 
  108  12/30   1118 Evan Kostohryz        11 MN Moorhead                               6:14   13:05   21:03.60  6:47 
  109   3/7     977 Luke Stock            10 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       6:27   13:25   21:03.98  6:47 
  110  10/18   1075 Ryder Hecker           9 ND Minot                                  6:28   13:30   21:04.07  6:47 
  111  13/30   1134 Tristan Sundet         9 MN Moorhead                               6:24   13:21   21:05.53  6:48 
  112  16/20   1257 Jackson Rerick        11 ND Red River                              6:31   13:23   21:07.35  6:48 
  113   4/10    851 Alex Drake             9 ND Grand Forks Central                    6:50   13:38   21:07.39  6:48 
  114   1/3     805 Austin Huber          12 ND Edgeley/Kulm                           6:26   13:29   21:07.80  6:49 
  115   6/10    764 Taydon Triepke         9 ND Devils Lake                            6:28   13:29   21:09.04  6:49 
  116   6/6     691 Terrence Andre San Ga 12 ND Century                                6:17   13:25   21:09.19  6:49 
  117   5/8    1022 Mygel Porter          11 ND Mandan                                 6:15   13:24   21:09.80  6:49 
  118   2/3    1301 Colin Vink             9 ND Shanley                                6:31   13:34   21:13.67  6:50 
  119   6/8     770 Lincoln Goettle        9 ND Dickinson                              6:24   13:19   21:14.88  6:51 
  120   1/5    1204 Jack Jossart          10 MN Ottertail Central                      6:30   13:28   21:16.62  6:51 
  121   3/3    1291 Blake Elmer            9 ND Shanley                                6:31   13:31   21:20.79  6:53 
  122   6/8    1017 Omar Foley            11 ND Mandan                                 6:37   13:40   21:21.40  6:53 
  123   4/6     801 Rylan Slack           10 MN East Grand Forks                       6:11   13:17   21:22.24  6:53 
  124  14/30   1136 Ben Thiel             10 MN Moorhead                               6:42   13:47   21:23.87  6:54 
  125  17/20   1252 Aidan Puga            11 ND Red River                              6:54   13:54   21:26.61  6:55 
  126   4/7     972 Baxter Kallhoff       10 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       6:30   13:31   21:26.81  6:55 
  127   2/2    1314 Jack Krein            10 MN Thief River Falls                      6:44   13:48   21:27.10  6:55 
  128   2/5    1202 Emil Herrling         10 MN Ottertail Central                      6:33   13:41   21:28.03  6:55 
  129   7/10    760 Grant Quam            10 ND Devils Lake                            6:45   13:53   21:34.77  6:57 
  130   6/6     881 Jayden McNeil            MN Greenway/Nashwauk/Keewatin             6:33   13:39   21:38.82  6:59 
  131  15/30   1123 Oscar Peterson        10 MN Moorhead                               6:54   14:06   21:40.64  6:59 
  132  11/18   1070 Elijah Faken           9 ND Minot                                  6:35   13:42   21:42.84  7:00 
  133   7/8     784 Tahj Zastoupil        10 ND Dickinson                              6:36   13:48   21:51.76  7:03 
  134  12/18   1081 Callahan Jarvis        9 ND Minot                                  6:27   13:23   21:52.63  7:03 
  135   4/4     931 Jonathan Aguire       11 ND Jamestown                              6:40   13:57   21:55.11  7:04 
  136   5/10    872 Jonathon Speicher     11 ND Grand Forks Central                    6:33   13:48   21:56.48  7:04 
  137   6/10    867 Steven Salberg         9 ND Grand Forks Central                    6:41   13:58   21:57.20  7:04 
  138   8/10    751 Josh Deckert          11 ND Devils Lake                            7:03   14:18   21:58.33  7:05 
  139  13/18   1065 Caden Brey             9 ND Minot                                  6:43   13:56   22:01.89  7:06 
  140   1/3     993 Colby Maus             9 ND Lisbon                                 6:32   13:54   22:04.69  7:07 
  141   7/10    873 Theo Sum              10 ND Grand Forks Central                    6:55   14:19   22:10.57  7:09 
  142   8/10    869 Cody Schwan            9 ND Grand Forks Central                    6:50   14:17   22:12.54  7:09 
  143   1/2     730 Avery Browen          11 MN Detroit Lakes                          6:39   13:54   22:13.22  7:10 
  144  16/30   1110 Daniel Coomala        11 MN Moorhead                               6:48   14:00   22:17.47  7:11 
  145   2/2     737 Declan Jessen         10 MN Detroit Lakes                          6:39   14:09   22:18.72  7:11 
  146   4/4    1276 Damien Herman          9 ND Rugby                                  6:58   14:27   22:19.04  7:11 
  147   2/3     807 Ethan Revering        12 ND Edgeley/Kulm                           6:47   14:11   22:20.11  7:12 
  148   9/10    766 John Weber             9 ND Devils Lake                            7:00   14:16   22:22.98  7:13 
  149  17/30   1132 Tate St. Louis         9 MN Moorhead                              14:40           22:28.89  7:15 
  150  18/30   1126 Sam Rein-Strutz       10 MN Moorhead                               7:08   14:29   22:33.17  7:16 
  151   1/4     663 Caleb Pharr            9 MN Benson/KMS                             6:48   14:17   22:35.78  7:17 
  152   1/3    1214 James Gagner           8 ND Pembina County North                   6:53   14:19   22:38.66  7:18 
  153  14/18   1067 Caden Conn            10 ND Minot                                  7:08   14:28   22:38.74  7:18 
  154   2/4    1194 Kasen Miller           8 ND Northern Cass                          7:01   14:28   22:39.23  7:18 
  155   5/6     794 Lucas Larson          10 MN East Grand Forks                       6:51   14:26   22:40.83  7:18 
  156   1/2    1341 Owen Anderson          9 MN Wadena-Deer Creek                      7:15   14:44   22:41.27  7:19 
  157   1/3    1047 Cole Smith             9 MN Milaca                                 7:10   14:45   22:43.67  7:19 
  158  19/30   1124 Rylan Pettigrew       10 MN Moorhead                               6:53   14:24   22:46.66  7:20 
  159   2/3    1048 Tommy Smith           10 MN Milaca                                 7:05   14:43   22:48.16  7:21 
  160   3/5    1203 Mason Hoyt             9 MN Ottertail Central                      7:00   14:31   22:59.98  7:25 
  161   2/4     664 Hugo Sanchez Arenas   10 MN Benson/KMS                             7:14   14:55   23:06.92  7:27 
  162  15/18   1090 Ramiro Rodriguez      10 ND Minot                                  6:53   14:35   23:07.88  7:27 
  163   8/8     782 Ethan Witte           11 ND Dickinson                              6:51   14:31   23:22.18  7:32 
  164  20/30   1105 Jeff Beadle            9 MN Moorhead                               7:14   15:03   23:23.13  7:32 
  165  21/30   1135 Henry Theye            9 MN Moorhead                               7:15   15:03   23:23.28  7:32 
  166  16/18   1099 Jade Tucker           11 ND Minot                                  6:59   14:57   23:31.20  7:35 
  167   4/5    1205 Cayden Mansker        10 MN Ottertail Central                      7:22   15:23   23:31.31  7:35 
  168   2/3    1213 Bjorn Evenson          9 ND Pembina County North                   7:13   15:03   23:38.80  7:37 
  169  18/20   1261 Ryan Wang              9 ND Red River                              7:11   15:08   23:39.15  7:37 
  170   3/4     654 Harold Habben          9 MN Benson/KMS                             6:59   15:00   23:47.29  7:40 
  171   9/10    866 Bradley Salberg       11 ND Grand Forks Central                    7:10   15:09   23:52.55  7:42 
  172  17/18   1069 Lucas Duncklee        10 ND Minot                                  7:52   15:36   23:55.17  7:42 
  173   5/5    1199 Dylan Geihsler        10 MN Ottertail Central                      7:18   15:09   24:02.99  7:45 
  174   1/2    1034 Isaiah Palmer         12 ND May-Port CG                            7:52   15:31   24:05.32  7:46 
  175   7/8    1025 Michael Storsved      11 ND Mandan                                 6:54   14:49   24:05.71  7:46 
  176   2/2    1349 Charles Peterson       9 MN Wadena-Deer Creek                      7:12   15:12   24:12.49  7:48 
  177   3/4    1330 Nicholas Wolla        10 ND Tioga                                  7:06   15:23   24:17.45  7:50 
  178  22/30   1128 Eli Schlichting        9 MN Moorhead                               7:56   15:59   24:25.53  7:52 
  179  10/10    849 Caleb Carlsen          9 ND Grand Forks Central                    7:40   15:58   24:45.74  7:59 
  180  23/30   1129 Tavan Schlichting      9 MN Moorhead                               7:57   16:01   24:45.80  7:59 
  181  10/11    830 Alex Sateren           9 ND Fargo North                            7:02   15:02   24:55.10  8:02 
  182   3/4    1191 Tyler Iwen             9 ND Northern Cass                          7:49   16:14   25:09.63  8:06 
  183   2/3     998 Camden Rondestvedt     9 ND Lisbon                                 8:14   16:51   25:11.31  8:07 
  184   5/7     970 Hudson Giese           9 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       7:31   15:52   25:12.11  8:07 
  185   6/7     975 Brendan Shurb         10 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       7:31   15:52   25:23.71  8:11 
  186   3/3    1216 Fletcher Kemp          7 ND Pembina County North                   7:21   15:49   25:25.49  8:11 
  187  18/18   1094 Landon Shaw           12 ND Minot                                  7:43   16:12   25:28.97  8:13 
  188   3/3    1039 Harrison Hultman      10 MN Milaca                                 7:40   16:04   25:39.80  8:16 
  189   3/3     991 Owen Gilbert           9 ND Lisbon                                 8:14   16:59   25:48.76  8:19 
  190   6/6     792 Chasye Hicks           9 MN East Grand Forks                       7:54   16:20   25:51.37  8:20 
  191  24/30   1122 Killian Olson         12 MN Moorhead                               8:09   16:49   26:03.31  8:24 
  192  19/20   1249 Joe Nowatzki          11 ND Red River                              7:37   16:18   26:05.44  8:24 
  193  25/30   1114 Rasmus Hauge           9 MN Moorhead                               8:43   17:27   26:23.04  8:30 
  194   4/4    1190 Anders Hovdenes        9 ND Northern Cass                          8:09   17:01   26:39.84  8:35 
  195   7/7     239 Porter Pederson        9 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       8:18   17:14   26:46.57  8:38 
  196  26/30   1117 Luke Jipson            9 MN Moorhead                               8:41   17:31   26:48.58  8:38 
  197   2/2    1029 Alex Aarsvold          9 ND May-Port CG                            7:58   17:01   27:09.40  8:45 
  198   5/5     675 Harley Johnson        10 ND Bowman County                          8:13   17:22   27:45.91  8:57 
  199   1/1    1364 Jeremy Fisk           12 MN West Central Area                      8:13   17:12   27:50.12  8:58 
  200   3/3    1269 Jesse Westbrook          MN Riverside Christian                    7:49   17:02   28:03.86  9:02 
  201   3/3     804 Logan Duncan          12 ND Edgeley/Kulm                           7:50   17:24   28:14.22  9:06 
  202  27/30   1115 Henry Heskin           9 MN Moorhead                               8:42   18:24   28:33.98  9:12 
  203  10/10    765 Isaac Vaagen          10 ND Devils Lake                            8:41   18:21   28:43.56  9:15 
  204   4/4     651 Alex Barron Zuniga    10 MN Benson/KMS                             9:13   19:17   29:15.51  9:26 
  205   8/8    1020 Edwin Morales         12 ND Mandan                                 8:09   17:31   29:24.01  9:28 
  206  28/30   1116 Trey Jacobson         10 MN Moorhead                               9:07   19:13   29:34.78  9:32 
  207  29/30   1113 Keaton Erlandson      10 MN Moorhead                               9:11   20:45   30:47.97  9:55 
  208   4/4    1328 Brennan Johnson       10 ND Tioga                                  8:27   19:35   30:56.86  9:58 
  209  20/20   1260 Alex Shirbish         12 ND Red River                              9:29   21:42   34:54.98 11:15 
       30/30   1133 Michael Sullivan      11 MN Moorhead                               6:10   12:28                  
       11/11    831 Owen Sondag           11 ND Fargo North                                                          


---------------------------------------------------------------------------
BORDER BATTLE TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

  1.    15  ND (  17:30.4  1:27:31.6   0:27.9)
=================
  1      1  Owen Cowan , Williston                 17:22.1
  2      2  Caleb Osborn , Williston               17:23.3
  3      3  Cooper Ames , Williston                17:25.9
  4      4  Lucas Finders , Williston              17:30.3
  5      5  Eli Zerr , Red River                   17:50.0
  6   (  7) Jake Jenkins , Red River               18:02.3
  7   (  8) Asa Berberich , Red River              18:07.0

  2.    48  MN (  18:45.3  1:33:46.3   1:11.8)
=================
  1      6  Wes Brouillard , Moorhead              17:59.1
  2      9  Carter Reburn , Moorhead               18:16.4
  3     10  Lee Ellingsburg , Moorhead             19:09.8
  4     11  Ian Schimmelpfennig , Moorhead         19:10.1
  5     12  Reece Spieker-Softing , Moorhead       19:10.9
  6   ( 13) Oliver Carlson , Moorhead              19:21.5
  7   ( 14) Jacques Villeneuve , Greenway/Nashwauk/Keewatin   19:25.5