Grand Forks, ND
9/24/2022











                     BORDER BATTLE CROSS COUNTRY MEET
                      Lincoln Park - Grand Forks, ND
                            September 24, 2022
                    OFFICIAL: JUNIOR VARSITY GIRLS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    45  Rugby                               (  22:03.9  1:50:19.1   1:11.0)
==================================================
  1      1  Kendyl Hager 12         21:18.2
  2      8  Mauvlyn Kirchofner  8   22:05.6
  3      9  Mya McNeff 10           22:05.9
  4     12  Mikaylee Livedalen 12   22:20.2
  5     15  Sara Schmaltz  9        22:29.2
  6   ( 44) Kinsey Arnston 10       24:17.7
  7   ( 51) Jesse Wolf 10           24:57.0

  2.    50  Williston                           (  22:07.9  1:50:39.2   1:01.5)
==================================================
  1      3  Anna Pippenger  9       21:40.6
  2      6  Brooklynn Kitchens  9   21:56.5
  3     10  Bailey Hokanson  8      22:09.0
  4     11  Harper Johnson  8       22:11.0
  5     20  Katherine Erickson  9   22:42.1
  6   ( 22) Keira Shannon 10        22:53.6
  7   ( 36) Kora Weckwerth  9       23:45.1

  3.    78  Shanley                             (  22:32.8  1:52:43.6   1:52.4)
==================================================
  1      2  Kami Dean  9            21:33.9
  2      7  Lucy Grothmann  9       22:02.7
  3     13  Ellika Johnson 11       22:27.0
  4     26  Julia Madson  8         23:13.7
  5     30  Mallory Strand 11       23:26.3
  6   ( 35) Mara Nielsen 10         23:43.3
  7   ( 45) Nora Roney 10           24:23.8

  4.   114  Red River                           (  22:58.6  1:54:52.8   3:19.2)
==================================================
  1      4  Selena Wu 11            21:45.4
  2     16  Rylie Lelm 10           22:31.6
  3     17  Brenna Shock 10         22:36.9
  4     23  Addison Fargo 10        22:54.3
  5     54  Audrina Miller  9       25:04.6
  6   ( 61) Ellie Johnson  9        25:32.8
  7   ( 67) Seoyeon Ahn 12          26:06.3

  5.   115  Moorhead                            (  22:57.3  1:54:46.1   0:40.4)
==================================================
  1     18  Addyson Stordahl  9     22:38.7
  2     19  Piper Myran 11          22:41.7
  3     24  Elle Fahrendorf 12      23:01.2
  4     25  Elizabeth Dreessen 10   23:05.4
  5     29  Anna Waldron 11         23:19.1
  6   ( 31) Izzy Kupitz 11          23:26.5
  7   ( 46) Chloe Pesek 11          24:27.3

  6.   189  Fargo North                         (  23:58.0  1:59:49.8   3:39.7)
==================================================
  1      5  Morgan Keal  9          21:45.5
  2     32  Emily Murchie 10        23:32.2
  3     42  Ainsley Ness 10         24:07.4
  4     52  Juliette Champagne 10   24:59.5
  5     58  Sofia Janssen 12        25:25.2
  6   ( 63) Chloe Olexa 10          25:51.9
  7   ( 69) Emily Light 12          26:10.3

  7.   208  Horace                              (  24:10.8  2:00:53.8   1:11.7)
==================================================
  1     33  Lia Karjalainen  9      23:34.3
  2     38  Sydney Bailey 10        23:56.4
  3     41  Evangeline Sappington 10   23:59.9
  4     47  Atalia Harrison  9      24:37.2
  5     49  Aubrie Smith  9         24:46.0
  6   ( 57) Adorah Bishop  9        25:22.7
  7   ( 59) Brooke Jewett 10        25:31.1

  8.   210  Milbank                             (  24:17.3  2:01:26.4   2:57.2)
==================================================
  1     21  Stella Wendland 11      22:50.7
  2     28  Elexia Quintanilla  9   23:19.0
  3     39  Ashlyn O' Farrell 12    23:56.6
  4     60  Yanderyn Olivares  9    25:32.2
  5     62  Sophia Gastineau 11     25:47.9
  6   ( 66) Jaclyn Wiik 11          26:00.9
  7   ( 78) Camryn Sovell  9        27:25.5

  9.   265  Devils Lake                         (  25:21.9  2:06:49.5   5:21.0)
==================================================
  1     34  Gabby Tangedal 10       23:34.4
  2     37  Rochelle Jacobson 12    23:54.6
  3     43  Hallie Fritel 12        24:15.1
  4     68  Elizabeth Orness  9     26:10.0
  5     83  Mallie McCloud  9       28:55.4

 10.   276  Detroit Lakes                       (  25:43.2  2:08:35.7   6:24.6)
==================================================
  1     14  Sadie Johnson 10        22:28.0
  2     50  Lilly Baethke 12        24:48.3
  3     56  Maddie Blahut 11        25:11.0
  4     75  Isla Pender 10          27:15.8
  5     81  Mia Hanson 11           28:52.6
  6   ( 85) Brynn Erickson          29:45.3
  7   ( 87) Merida Jansen  9        30:25.7

 11.   289  Wadena-Deer Creek                   (  25:34.7  2:07:53.5   4:03.6)
==================================================
  1     27  Cambrie Geiger          23:15.4
  2     48  Leah Osberg 10          24:40.2
  3     65  Macey Goeden 11         25:57.5
  4     73  Joanna Aho  9           26:41.4
  5     76  Ella Stroeing 12        27:19.0

 12.   328  Bowman County                       (  26:16.3  2:11:21.2   4:18.3)
==================================================
  1     40  Paysha Rex 12           23:58.5
  2     64  Claire Erickson  9      25:56.7
  3     71  Liv Bowman  9           26:23.9
  4     74  Alexia Reisenauer 11    26:45.3
  5     79  Allierae Stotts 10      28:16.8

 13.   339  Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd    (  26:41.9  2:13:29.2   4:27.9)
==================================================
  1     53  Makiah Pust             25:03.7
  2     55  Alyssa Swedzinski  9    25:09.4
  3     70  Grace Vacek 11          26:20.2
  4     77  Mackenzie Call 10       27:24.3
  5     84  Ashlynn Wolle 10        29:31.6

 14.   408  Milaca                              (  29:05.3  2:25:26.5   5:05.7)
==================================================
  1     72  Ella Long 10            26:26.0
  2     80  Claire Chalberg  9      28:49.4
  3     82  Heather Chapin 10       28:52.9
  4     86  Allison Knaffla 10      29:46.5
  5     88  Ava Long  9             31:31.7
  6   ( 89) Summer Holly  9         33:43.8
  7   ( 90) Alexandra Braun 10      34:31.4



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Gr St Team                                 Mile 1  Mile 2     Time   Pace     
===== ======== ==== ===================== == == =================================== ======= =======   ======== ===== 
    1   1/4     294 Ambry Weisbeck         7 ND Mandan                                 6:45   13:52   21:15.13  6:51 
    2   1/11    476 Kendyl Hager          12 ND Rugby                                  6:33   13:40   21:18.19  6:52 
    3   1/10    497 Kami Dean              9 ND Shanley                                6:41   13:47   21:33.83  6:57 
    4   2/4     286 Sierra Gustavsson      7 ND Mandan                                 6:44   13:56   21:34.13  6:57 
    5   1/16    610 Anna Pippenger         9 ND Williston                              6:41   13:49   21:40.51  6:59 
    6   1/11    458 Selena Wu             11 ND Red River                              6:53   13:59   21:45.39  7:01 
    7   1/9     123 Morgan Keal            9 ND Fargo North                            6:51   13:55   21:45.50  7:01 
    8   2/16    607 Brooklynn Kitchens     9 ND Williston                              6:41   13:57   21:56.43  7:04 
    9   2/10    501 Lucy Grothmann         9 ND Shanley                                6:41   14:02   22:02.63  7:06 
   10   2/11    481 Mauvlyn Kirchofner     8 ND Rugby                                  6:44   14:08   22:05.60  7:07 
   11   3/11    486 Mya McNeff            10 ND Rugby                                  6:45   14:08   22:05.86  7:07 
   12   3/16    604 Bailey Hokanson        8 ND Williston                              6:48   14:08   22:08.94  7:08 
   13   4/16    606 Harper Johnson         8 ND Williston                              7:02   14:18   22:10.99  7:09 
   14   4/11    483 Mikaylee Livedalen    12 ND Rugby                                  6:41   14:09   22:20.11  7:12 
   15   3/10    503 Ellika Johnson        11 ND Shanley                                6:49   14:15   22:26.97  7:14 
   16   1/7      63 Sadie Johnson         10 MN Detroit Lakes                          6:55   14:22   22:27.93  7:14 
   17   5/11    487 Sara Schmaltz          9 ND Rugby                                  6:52   14:20   22:29.14  7:15 
   18   2/11    444 Rylie Lelm            10 ND Red River                              6:56   14:22   22:31.51  7:15 
   19   3/11    455 Brenna Shock          10 ND Red River                              6:56   14:23   22:36.85  7:17 
   20   1/26    379 Addyson Stordahl       9 MN Moorhead                               7:32   14:52   22:38.70  7:18 
   21   2/26    369 Piper Myran           11 MN Moorhead                               7:14   14:41   22:41.69  7:19 
   22   5/16    602 Katherine Erickson     9 ND Williston                              7:01   14:19   22:42.07  7:19 
   23   1/9     348 Stella Wendland       11 SD Milbank                                6:58   14:27   22:50.63  7:22 
   24   6/16    611 Keira Shannon         10 ND Williston                              6:50   14:27   22:53.56  7:23 
   25   4/11    435 Addison Fargo         10 ND Red River                              6:57   14:30   22:54.21  7:23 
   26   3/26    353 Elle Fahrendorf       12 MN Moorhead                               7:18   14:47   23:01.15  7:25 
   27   4/26    352 Elizabeth Dreessen    10 MN Moorhead                               7:09   14:40   23:05.32  7:26 
   28   1/1      99 Katie Allard          10 MN East Grand Forks                       7:08   14:49   23:12.81  7:29 
   29   4/10    505 Julia Madson           8 ND Shanley                                7:05   14:45   23:13.70  7:29 
   30   1/5     549 Cambrie Geiger           MN Wadena-Deer Creek                      7:18   15:01   23:15.34  7:30 
   31   2/9     335 Elexia Quintanilla     9 SD Milbank                                7:29   15:04   23:18.96  7:31 
   32   5/26    381 Anna Waldron          11 MN Moorhead                               7:27   15:13   23:19.02  7:31 
   33   5/10    515 Mallory Strand        11 ND Shanley                                7:17   15:03   23:26.29  7:33 
   34   6/26    363 Izzy Kupitz           11 MN Moorhead                               7:32   15:12   23:26.46  7:33 
   35   2/9     128 Emily Murchie         10 ND Fargo North                            6:59   14:53   23:32.18  7:35 
   36   1/7     207 Lia Karjalainen        9 ND Horace                                 7:21   15:06   23:34.25  7:36 
   37   1/5      86 Gabby Tangedal        10 ND Devils Lake                            7:06   14:56   23:34.36  7:36 
   38   6/10    507 Mara Nielsen          10 ND Shanley                                7:32   15:17   23:43.28  7:39 
   39   7/16    616 Kora Weckwerth         9 ND Williston                              7:21   15:16   23:45.03  7:39 
   40   8/16    619 Jovi Zander            7 ND Williston                              7:07   15:02   23:45.58  7:39 
   41   9/16    613 Abbey Tesoro           9 ND Williston                              7:16   15:16   23:45.84  7:39 
   42   1/4     544 Tricia Pfennig        10 ND Valley City                            7:18   15:12   23:51.52  7:41 
   43   2/5      77 Rochelle Jacobson     12 ND Devils Lake                            7:06   15:00   23:54.51  7:42 
   44   2/7     202 Sydney Bailey         10 ND Horace                                 7:32   15:25   23:56.38  7:43 
   45   3/9     332 Ashlyn O' Farrell     12 SD Milbank                                7:06   15:03   23:56.54  7:43 
   46   1/5      38 Paysha Rex            12 ND Bowman County                          7:05   15:11   23:58.45  7:43 
   47   3/7     209 Evangeline Sappington 10 ND Horace                                 7:40   15:32   23:59.81  7:44 
   48   3/9     129 Ainsley Ness          10 ND Fargo North                            7:28   15:21   24:07.37  7:46 
   49   3/5      73 Hallie Fritel         12 ND Devils Lake                            7:07   15:04   24:15.07  7:49 
   50   6/11    471 Kinsey Arnston        10 ND Rugby                                  7:12   15:18   24:17.70  7:50 
   51  10/16    600 Kirsten Cloud          9 ND Williston                              7:42   15:41   24:19.37  7:50 
   52  11/16    601 Brooklyn Ekblad       10 ND Williston                              7:42   15:40   24:20.65  7:51 
   53  12/16    593 Londyn Ames           12 ND Williston                              7:22   15:27   24:22.25  7:51 
   54   7/10    511 Nora Roney            10 ND Shanley                                7:32   15:34   24:23.71  7:52 
   55   8/10    514 Sara Stich            12 ND Shanley                                7:32   15:34   24:25.28  7:52 
   56   7/26    373 Chloe Pesek           11 MN Moorhead                               7:27   15:26   24:27.25  7:53 
   57  13/16    597 Katelyn Barbarick     12 ND Williston                              7:19   15:40   24:35.40  7:55 
   58   4/7     204 Atalia Harrison        9 ND Horace                                 7:53   15:54   24:37.13  7:56 
   59   2/5     555 Leah Osberg           10 MN Wadena-Deer Creek                      7:42   15:55   24:40.16  7:57 
   60   5/7     211 Aubrie Smith           9 ND Horace                                 8:06   16:09   24:45.97  7:59 
   61   2/7      52 Lilly Baethke         12 MN Detroit Lakes                          7:28   15:50   24:48.27  8:00 
   62   1/4     148 Emily Arnold          11 ND Grand Forks Central                    7:30   15:43   24:49.41  8:00 
   63   1/2     527 Anna Bishop            9 ND Tioga                                  7:23   15:35   24:50.37  8:00 
   64   1/2      89 Kallan Caywood         9 ND Dickinson                              7:26   15:33   24:52.01  8:01 
   65   8/26    355 Lily Heskin           11 MN Moorhead                               7:44   15:42   24:53.50  8:01 
   66   7/11    490 Jesse Wolf            10 ND Rugby                                  7:28   15:42   24:56.94  8:02 
   67   4/9     115 Juliette Champagne    10 ND Fargo North                            7:47   16:03   24:59.50  8:03 
   68   9/26    375 Abbigayle Retzer       9 MN Moorhead                               7:33   15:40   25:02.78  8:04 
   69   1/5     253 Makiah Pust              MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       7:47   16:06   25:03.70  8:04 
   70   5/11    446 Audrina Miller         9 ND Red River                              7:48   16:02   25:04.51  8:05 
   71  10/26    378 Avery St. Louis       11 MN Moorhead                               7:48   16:09   25:05.04  8:05 
   72  11/26    374 Lexi Polomny          10 MN Moorhead                               7:54   16:09   25:07.09  8:06 
   73  12/26    357 Ella Hrdlicka          9 MN Moorhead                               7:55   16:15   25:08.84  8:06 
   74   2/5     257 Alyssa Swedzinski      9 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       7:47   16:06   25:09.39  8:06 
   75   3/7      54 Maddie Blahut         11 MN Detroit Lakes                          7:24   15:50   25:10.94  8:07 
   76  14/16    614 Madison Walther        8 ND Williston                              7:42   16:08   25:13.01  8:07 
   77  13/26    370 Amari Nelson          11 MN Moorhead                               7:48   16:05   25:17.99  8:09 
   78   6/7     203 Adorah Bishop          9 ND Horace                                 8:06   16:17   25:22.63  8:11 
   79   5/9     121 Sofia Janssen         12 ND Fargo North                            7:43   16:03   25:25.20  8:11 
   80   7/7     206 Brooke Jewett         10 ND Horace                                 8:06   16:24   25:31.02  8:13 
   81   4/9     333 Yanderyn Olivares      9 SD Milbank                                7:27   16:08   25:32.19  8:14 
   82   6/11    440 Ellie Johnson          9 ND Red River                              7:34   16:12   25:32.73  8:14 
   83   1/3     221 Madelyn Tyson         11 ND Jamestown                              8:06   16:22   25:34.98  8:15 
   84   1/1     110 Emily Fredenburg      10 ND Edgeley/Kulm                           7:35   16:19   25:41.34  8:17 
   85   5/9     328 Sophia Gastineau      11 SD Milbank                                7:54   16:33   25:47.86  8:19 
   86   3/4     295 Adriana White Buffalo  8 ND Mandan                                 7:48   16:13   25:47.90  8:19 
   87   6/9     130 Chloe Olexa           10 ND Fargo North                            8:02   16:26   25:51.81  8:20 
   88  14/26    371 Ella Noyes            10 MN Moorhead                               7:49   16:21   25:52.44  8:20 
   89  15/26    354 Megan Hartwig         10 MN Moorhead                               7:55   16:27   25:55.20  8:21 
   90   2/5      29 Claire Erickson        9 ND Bowman County                          7:56   16:28   25:56.69  8:22 
   91   3/5     550 Macey Goeden          11 MN Wadena-Deer Creek                      7:49   16:27   25:57.47  8:22 
   92   1/3     184 Afton Aakre           12 MN Hawley                                 7:52   16:34   26:00.25  8:23 
   93   6/9     349 Jaclyn Wiik           11 SD Milbank                                7:54   16:33   26:00.87  8:23 
   94   8/11    472 Tressa Arnston        11 ND Rugby                                  7:41   16:16   26:04.59  8:24 
   95  15/16    603 Kendall Gentry        10 ND Williston                              8:06   16:51   26:05.82  8:24 
   96   7/11    429 Seoyeon Ahn           12 ND Red River                              7:43   16:33   26:06.25  8:25 
   97   4/5      84 Elizabeth Orness       9 ND Devils Lake                            7:43   16:12   26:09.96  8:26 
   98   7/9     124 Emily Light           12 ND Fargo North                            8:00   16:40   26:10.29  8:26 
   99   9/10    509 Lucy Reisenauer        9 ND Shanley                                8:20   16:55   26:10.82  8:26 
  100   2/3     220 Ella Thomas            9 ND Jamestown                              8:09   16:46   26:11.17  8:26 
  101   3/5     258 Grace Vacek           11 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       8:00   16:52   26:20.19  8:29 
  102   3/5      28 Liv Bowman             9 ND Bowman County                          7:53   16:29   26:23.83  8:30 
  103   1/8     320 Ella Long             10 MN Milaca                                 7:52   16:47   26:25.91  8:31 
  104   1/4     426 Aunna Srnsky           9 ND Pembina County North                   7:52   16:44   26:28.24  8:32 
  105   9/11    478 Rylah Hager           10 ND Rugby                                  7:33   16:28   26:31.09  8:33 
  106   2/4     541 Jayda Kunze            9 ND Valley City                            7:36   17:01   26:33.76  8:33 
  107   3/3     214 Jayla Hoffer          10 ND Jamestown                              8:09   17:08   26:36.42  8:34 
  108   2/3     190 Eagan Hastings           MN Hawley                                 8:00   16:46   26:36.80  8:34 
  109   2/4     159 Anna Machant          12 ND Grand Forks Central                    7:41   16:26   26:39.24  8:35 
  110   4/5     546 Joanna Aho             9 MN Wadena-Deer Creek                      7:52   16:50   26:41.38  8:36 
  111   8/9     111 Chelsea Anderson      11 ND Fargo North                            8:09   17:04   26:45.16  8:37 
  112   4/5      37 Alexia Reisenauer     11 ND Bowman County                          7:56   16:56   26:45.28  8:37 
  113   8/11    456 Natalia Tchomakhidze  12 ND Red River                              8:20   17:00   26:50.64  8:39 
  114   3/4     155 Tennasyn Henry        11 ND Grand Forks Central                    7:58   17:03   26:55.09  8:40 
  115   3/3    1428 Kailee Kirsch         10 MN Hawley                                 7:51   16:47   26:55.15  8:40 
  116  16/26    362 Thea Kunka            12 MN Moorhead                               8:50   17:37   27:11.17  8:46 
  117   4/7      67 Isla Pender           10 MN Detroit Lakes                          7:34   16:43   27:15.73  8:47 
  118   5/5     559 Ella Stroeing         12 MN Wadena-Deer Creek                      8:26   17:30   27:18.95  8:48 
  119   4/5     241 Mackenzie Call        10 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       8:08   17:29   27:24.27  8:50 
  120   7/9     340 Camryn Sovell          9 SD Milbank                                8:28   17:22   27:25.43  8:50 
  121  10/11    491 Ava Wurgler            9 ND Rugby                                  7:48   17:10   27:33.95  8:53 
  122  17/26    377 Danika Schlichting    11 MN Moorhead                               8:34   17:48   27:43.97  8:56 
  123  10/10    513 Addyson Spaulding     10 ND Shanley                                8:40   17:51   27:46.67  8:57 
  124   3/4     539 Emmy Jones            12 ND Valley City                            8:05   17:19   27:50.87  8:58 
  125   4/4     292 Marabell Seibel        9 ND Mandan                                 8:20   17:47   27:55.04  9:00 
  126  18/26    360 Ava Kluck             12 MN Moorhead                               9:05   18:29   28:02.62  9:02 
  127   2/4     422 Shirley Kemp           8 ND Pembina County North                   8:14   17:28   28:06.77  9:03 
  128  16/16   1427 Mikkena Kiel-Spronden  9 ND Williston                              8:06   17:38   28:14.35  9:06 
  129   5/5      42 Allierae Stotts       10 ND Bowman County                          8:05   17:39   28:16.74  9:07 
  130   2/2      92 Julianne Kadrmas      12 ND Dickinson                              8:35   18:05   28:26.06  9:10 
  131   8/9     327 Addie Farrell         12 SD Milbank                                8:42   17:55   28:28.50  9:10 
  132  19/26    368 Olivia Mykleseth      11 MN Moorhead                               8:26   17:48   28:33.33  9:12 
  133  20/26    356 Charlotte Hortig      11 MN Moorhead                               8:17   18:00   28:35.80  9:13 
  134   3/4     418 Georgia Evenson       11 ND Pembina County North                   8:55   18:18   28:39.69  9:14 
  135   1/4     168 Shane Houle            9 MN Greenway/Nashwauk/Keewatin             8:34   18:09   28:48.31  9:17 
  136   2/8     311 Claire Chalberg        9 MN Milaca                                 8:40   18:30   28:49.32  9:17 
  137   5/7      60 Mia Hanson            11 MN Detroit Lakes                          8:30   18:11   28:52.60  9:18 
  138   3/8     312 Heather Chapin        10 MN Milaca                                 8:15   18:01   28:52.81  9:18 
  139   5/5      80 Mallie McCloud         9 ND Devils Lake                            8:18   18:17   28:55.31  9:19 
  140   1/2     409 Sophia Star            9 ND Northern Cass                          8:48   18:30   28:58.74  9:20 
  141   4/4     150 Saidee Boe            10 ND Grand Forks Central                    9:00   18:36   29:13.38  9:25 
  142   9/11    442 Olivia Knudsen        10 ND Red River                              8:42   18:29   29:18.34  9:26 
  143   5/5     259 Ashlynn Wolle         10 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       8:07   18:12   29:31.52  9:31 
  144  21/26    382 Mikela Warling         9 MN Moorhead                               9:22   19:34   29:39.67  9:33 
  145  11/11    475 Jaclyn Duchscher      10 ND Rugby                                  8:50   18:47   29:40.66  9:34 
  146   2/2     528 Grace Fedler          10 ND Tioga                                  8:38   18:36   29:41.59  9:34 
  147   9/9     139 Jane Yokom            10 ND Fargo North                            8:50   18:43   29:45.19  9:35 
  148   6/7      56 Brynn Erickson           MN Detroit Lakes                          8:55   18:48   29:45.24  9:35 
  149   4/8     316 Allison Knaffla       10 MN Milaca                                 8:40   18:54   29:46.45  9:35 
  150   4/4     425 Jesse Sims             9 ND Pembina County North                   8:48   18:43   30:02.87  9:41 
  151  22/26    372 Nevaeh Olson          11 MN Moorhead                               9:21   19:34   30:14.56  9:45 
  152  23/26    351 Carmen Burman         10 MN Moorhead                               9:30   19:35   30:14.68  9:45 
  153  24/26    366 Kendra Machart        10 MN Moorhead                              10:11   20:18   30:16.34  9:45 
  154   7/7      61 Merida Jansen          9 MN Detroit Lakes                          8:58   19:10   30:25.70  9:48 
  155  25/26    365 Katie Larson          10 MN Moorhead                              10:11   20:18   30:41.93  9:53 
  156   2/4     167 Tiana Hart            10 MN Greenway/Nashwauk/Keewatin             8:59   18:55   30:44.40  9:54 
  157   3/4     166 Sydney Goss            8 MN Greenway/Nashwauk/Keewatin             9:31   19:53   30:51.54  9:56 
  158   1/1     464 Jessica Fulcher          MN Riverside Christian                    8:39   19:12   30:52.85  9:57 
  159   1/2     298 Saylar Garrett        11 ND May-Port CG                            8:53   19:11   30:57.45  9:58 
  160   5/8     319 Ava Long               9 MN Milaca                                 8:50   20:45   31:31.68 10:09 
  161   2/2     407 Kaia Lee              11 ND Northern Cass                          8:59   20:18   31:57.51 10:18 
  162   2/2     296 Sadiyah Amanulluah    11 ND May-Port CG                            9:28   20:25   32:29.21 10:28 
  163  26/26    380 Kambria Swiggum        9 MN Moorhead                              10:20   21:39   32:52.60 10:35 
  164  10/11    441 Charlotte Kapinos      9 ND Red River                              9:30   20:44   33:06.84 10:40 
  165   4/4     540 Tyana Judd            12 ND Valley City                            9:36   20:57   33:20.08 10:44 
  166   6/8     315 Summer Holly           9 MN Milaca                                 9:56   21:22   33:43.74 10:52 
  167   4/4     171 Serenity Sink            MN Greenway/Nashwauk/Keewatin            10:34   21:49   34:25.15 11:05 
  168   7/8     308 Alexandra Braun       10 MN Milaca                                10:00   21:57   34:31.33 11:07 
  169   8/8     323 Kaitlyn Sunder         9 MN Milaca                                10:00   21:58   35:01.75 11:17 
  170  11/11    452 Fatemeh Saeedi        10 ND Red River                             11:01   23:23   36:41.80 11:49 
        9/9     344 Jaiden Tillotsen       9 SD Milbank                                7:17   15:06                  


---------------------------------------------------------------------------
BORDER BATTLE TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.    15  ND (  21:28.5  1:47:22.1   0:25.4)
=================
  1      1  Ambry Weisbeck , Mandan                21:15.2
  2      2  Kendyl Hager , Rugby                   21:18.2
  3      3  Kami Dean , Shanley                    21:33.9
  4      4  Sierra Gustavsson , Mandan             21:34.2
  5      5  Anna Pippenger , Williston             21:40.6
  6   (  6) Selena Wu , Red River                  21:45.4
  7   (  7) Morgan Keal , Fargo North              21:45.5

  2.    52  MN (  22:47.0  1:53:55.0   0:37.4)
=================
  1      8  Sadie Johnson , Detroit Lakes          22:28.0
  2      9  Addyson Stordahl , Moorhead            22:38.7
  3     10  Piper Myran , Moorhead                 22:41.7
  4     12  Elle Fahrendorf , Moorhead             23:01.2
  5     13  Elizabeth Dreessen , Moorhead          23:05.4
  6   ( 14) Katie Allard , East Grand Forks        23:12.9
  7   ( 15) Cambrie Geiger , Wadena-Deer Creek     23:15.4

  3.    81  SD (  24:17.3  2:01:26.4   2:57.2)
=================
  1     11  Stella Wendland , Milbank              22:50.7
  2     16  Elexia Quintanilla , Milbank           23:19.0
  3     17  Ashlyn O' Farrell , Milbank            23:56.6
  4     18  Yanderyn Olivares , Milbank            25:32.2
  5     19  Sophia Gastineau , Milbank             25:47.9
  6   ( 20) Jaclyn Wiik , Milbank                  26:00.9
  7   ( 21) Camryn Sovell , Milbank                27:25.5