Grand Forks, ND
9/24/2022











                     BORDER BATTLE CROSS COUNTRY MEET
                      Lincoln Park - Grand Forks, ND
                            September 24, 2022
                       OFFICIAL: 7th GRADE BOYS - 3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: 7th GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    29  Century                             (  11:07.3    55:36.3   1:04.4)
==================================================
  1      2  Eli Eberts  7           10:33.7
  2      4  Jack Elsberry  7        10:47.8
  3      5  Archer Mollman  7       11:01.5
  4      8  Gavin Petersen  7       11:35.2
  5     10  Devin Reis  7           11:38.1
  6   ( 16) Hayden Anderson  7      11:51.5
  7   ( 20) Quinn Neset  7          12:04.4

  2.    53  Williston                           (  11:28.3    57:21.2   1:22.2)
==================================================
  1      1  Travis Frise  7         10:31.7
  2      6  Liam Kolness  7         11:20.7
  3     13  Cameron Church  7       11:44.4
  4     15  Ethan Garaas  7         11:50.5
  5     18  Kaiden Adkins  7        11:53.9
  6   ( 26) Jackson Davis  7        12:32.0
  7   ( 30) Nolan Gorder  7         12:52.8

  3.   117  Moorhead MS                         (  12:25.8  1:02:08.6   1:31.4)
==================================================
  1      7  Daesean Knutson  7      11:34.1
  2     21  Ben Qualley  7          12:13.4
  3     22  Peyton Hanson  7        12:16.6
  4     32  Griffin Jackson  7      12:59.0
  5     35  Luis Solis  7           13:05.5
  6   ( 36) Evan Miller  7          13:08.9
  7   ( 37) Kade Polomny  7         13:12.5

  4.   126  Red River                           (  12:33.2  1:02:45.6   3:21.9)
==================================================
  1      3  Isaac Dafoe  7          10:45.6
  2     19  Caleb Zerr  7           12:01.5
  3     25  Zac Johnson  7          12:27.2
  4     38  Elliott Quinn  7        13:23.8
  5     41  Riley Rasmussen  7      14:07.5
  6   ( 52) Oscar Pruitt  7         15:44.1
  7   ( 57) Neil Marion  7          16:33.9

  5.   148  Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark (  13:14.7  1:06:13.2   4:24.7)
==================================================
  1      9  Owen Hanson  7          11:35.4
  2     14  Cale Roedocker  7       11:46.4
  3     31  Henry Schaefer  7       12:58.2
  4     39  Easton Hanson  7        13:53.1
  5     55  Jayden Wiltse  7        16:00.1

  6.   154  Fargo North                         (  13:04.2  1:05:20.9   2:30.0)
==================================================
  1     17  Alex Mc Comb  7         11:51.7
  2     23  Jack Bartsch  7         12:17.0
  3     27  Ben Orth  7             12:32.7
  4     43  Isaac Syverson  7       14:17.8
  5     44  Aidry Johnson  7        14:21.7
  6   ( 47) Tristen Oelke  7        14:49.2
  7   ( 50) Evan Jensrud  7         15:11.9

  7.   160  Minot                               (  13:10.7  1:05:53.4   2:35.8)
==================================================
  1     11  Kade Reister  7         11:38.6
  2     33  Talmage Pehrson  7      12:59.4
  3     34  Grey Ulrickson  7       13:01.4
  4     40  Nicholas Debowey  7     13:59.6
  5     42  Myles Mittleider  7     14:14.4
  6   ( 56) Wesley Hoadley  7       16:20.9

  8.   175  Detroit Lakes                       (  13:29.3  1:07:26.1   2:27.7)
==================================================
  1     24  Connor Malecka  7       12:22.8
  2     28  Andrew Barberg  7       12:40.5
  3     29  Ernie Evans  7          12:43.2
  4     46  Levi Hogarth  7         14:49.1
  5     48  Tyler Longfield  7      14:50.5
  6   ( 49) Mox Erickson  7         15:09.8

  9.   215  Battle Lake                         (  14:47.6  1:13:57.6   4:16.2)
==================================================
  1     12  Josiah Mansker  7       11:41.1
  2     45  Chase Hoff  7           14:45.8
  3     51  Ethan Sanju  7          15:43.2
  4     53  Jorden Hallberg  7      15:50.2
  5     54  Elias Chase  7          15:57.3



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 7th GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Gr St Team                                 Mile 1  Mile 2     Time   Pace     
===== ======== ==== ===================== == == =================================== ======= =======   ======== ===== 
    1   1/9    1393 Travis Frise           7 ND Williston                              7:35           10:31.66  5:39 
    2   1/8    1144 Eli Eberts             7 ND Century                                7:35           10:33.70  5:40 
    3   1/7    1234 Isaac Dafoe            7 ND Red River                              7:49           10:45.52  5:47 
    4   2/8    1145 Jack Elsberry          7 ND Century                                7:48           10:47.79  5:48 
    5   1/2     670 Gryphen Leier-Wangler  7 ND Bishop Ryan                            7:44           10:51.65  5:50 
    6   3/8    1167 Archer Mollman         7 ND Century                                7:53           11:01.46  5:55 
    7   1/2     672 Grady Berg             7 ND Bowman County                          7:58           11:10.37  6:00 
    8   1/4     924 Aidan Hennings         7 ND Horace                                 8:05           11:16.82  6:04 
    9   2/9    1403 Liam Kolness           7 ND Williston                              8:06           11:20.63  6:06 
   10   1/13   1161 Daesean Knutson        7 MN Moorhead MS                            8:13           11:34.05  6:13 
   11   4/8    1174 Gavin Petersen         7 ND Century                                8:20           11:35.11  6:13 
   12   1/5     714 Owen Hanson            7 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark    8:25           11:35.36  6:14 
   13   5/8    1177 Devin Reis             7 ND Century                                8:18           11:38.04  6:15 
   14   1/6    1089 Kade Reister           7 ND Minot                                  8:16           11:38.58  6:15 
   15   1/5     646 Josiah Mansker         7 MN Battle Lake                            8:26           11:41.03  6:17 
   16   3/9    1389 Cameron Church         7 ND Williston                              8:25           11:44.37  6:18 
   17   1/1     897 Jack Bouton            7 MN Hawley                                 8:25           11:45.32  6:19 
   18   2/5     719 Cale Roedocker         7 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark    8:31           11:46.31  6:19 
   19   4/9    1394 Ethan Garaas           7 ND Williston                              8:38           11:50.44  6:22 
   20   1/3    1033 Liam Marquardt         7 ND May-Port CG                            8:37           11:51.12  6:22 
   21   6/8    1139 Hayden Anderson        7 ND Century                                8:29           11:51.49  6:22 
   22   1/7     818 Alex Mc Comb           7 ND Fargo North                            8:28           11:51.67  6:22 
   23   5/9    1385 Kaiden Adkins          7 ND Williston                              8:38           11:53.85  6:23 
   24   2/7    1264 Caleb Zerr             7 ND Red River                              8:32           12:01.45  6:28 
   25   7/8    1171 Quinn Neset            7 ND Century                                8:40           12:04.39  6:29 
   26   8/8    1154 Mason Huber            7 ND Century                                8:40           12:05.13  6:29 
   27   2/3    1032 Bricker Johnson        7 ND May-Port CG                            8:37           12:10.58  6:32 
   28   1/4    1293 Cole Foerster          7 ND Shanley                                8:47           12:10.78  6:33 
   29   1/3    1320 Eli Nelson             7 MN Thief River Falls                      8:44           12:11.71  6:33 
   30   2/13   1176 Ben Qualley            7 MN Moorhead MS                            8:46           12:13.32  6:34 
   31   1/1     803 Bauer Walter           7 MN East Grand Forks                       8:44           12:15.38  6:35 
   32   3/13   1152 Peyton Hanson          7 MN Moorhead MS                            8:46           12:16.51  6:36 
   33   2/7     808 Jack Bartsch           7 ND Fargo North                            8:49           12:16.97  6:36 
   34   2/2     666 Branson Bosch          6 ND Bishop Ryan                            8:54           12:19.04  6:37 
   35   1/1    1354 Elisha Mitchell        7 ND Watford City                           8:47           12:19.91  6:37 
   36   2/4    1298 Thomas Plant           7 ND Shanley                                8:48           12:19.99  6:37 
   37   1/1    1424 Elijah Cordes          7 MN New Testament Christian                8:57           12:20.08  6:38 
   38   1/1    1062 Rylan Wendland         7 SD Milbank                                8:49           12:22.65  6:39 
   39   1/6     741 Connor Malecka         7 MN Detroit Lakes                          8:59           12:22.76  6:39 
   40   3/7    1243 Zac Johnson            7 ND Red River                              8:57           12:27.11  6:41 
   41   1/2     989 Micah Froemke          7 ND Lisbon                                 8:54           12:29.81  6:43 
   42   6/9    1391 Jackson Davis          7 ND Williston                              9:04           12:32.00  6:44 
   43   3/7     822 Ben Orth               7 ND Fargo North                            8:57           12:32.65  6:44 
   44   1/2     862 Lucas Newborg          7 ND Grand Forks Central                    8:53           12:33.25  6:45 
   45   2/6     728 Andrew Barberg         7 MN Detroit Lakes                          9:08           12:40.41  6:48 
   46   2/2     990 Sawyer Froemke         7 ND Lisbon                                 9:12           12:42.76  6:50 
   47   3/6     733 Ernie Evans            7 MN Detroit Lakes                          9:09           12:43.20  6:50 
   48   2/2     678 Elijah Mark            7 ND Bowman County                          9:02           12:44.12  6:50 
   49   7/9    1395 Nolan Gorder           7 ND Williston                              9:22           12:52.78  6:55 
   50   1/2    1414 Jack Halverson-Bucho   7 MN Wadena-Deer Creek                      9:03           12:55.94  6:57 
   51   3/5     721 Henry Schaefer         7 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark    9:15           12:58.16  6:58 
   52   1/2     630 Ryan Schmidt           7 SD Aberdeen Roncalli                      9:17           12:58.89  6:58 
   53   4/13   1155 Griffin Jackson        7 MN Moorhead MS                            9:12           12:58.97  6:58 
   54   2/6    1088 Talmage Pehrson        7 ND Minot                                  9:13           12:59.40  6:59 
   55   3/6    1101 Grey Ulrickson         7 ND Minot                                  9:24           13:01.36  7:00 
   56   8/9    1399 Sawyer Hart            7 ND Williston                              9:24           13:02.99  7:01 
   57   5/13   1181 Luis Solis             7 MN Moorhead MS                            9:27           13:05.49  7:02 
   58   1/3    1271 Sawyer Brossart        7 ND Rugby                                  9:26           13:06.98  7:03 
   59   6/13   1166 Evan Miller            7 MN Moorhead MS                            9:20           13:08.81  7:04 
   60   1/2     655 Connor Hadfield        7 MN Benson/KMS                             9:23           13:09.94  7:04 
   61   2/3    1321 Wyatt Novak            7 MN Thief River Falls                      9:29           13:10.28  7:04 
   62   2/2     650 Bilal Abdi             7 MN Benson/KMS                             9:06           13:12.41  7:06 
   63   7/13   1175 Kade Polomny           7 MN Moorhead MS                            9:27           13:12.49  7:06 
   64   2/2     622 Connor Borchers        7 SD Aberdeen Roncalli                      9:24           13:13.20  7:06 
   65   1/4    1381 Hudson Saville         7 ND West Fargo Sheyenne                    9:36           13:17.32  7:08 
   66   4/7    1253 Elliott Quinn          7 ND Red River                              9:35           13:23.76  7:12 
   67   1/3    1004 Jon Paul Buntjer       7 MN Long Prairie-Grey Eagle                9:45           13:25.70  7:13 
   68   2/3    1007 Brayden Larson         7 MN Long Prairie-Grey Eagle                9:50           13:25.85  7:13 
   69   2/4     929 Guthrie Sappington     7 ND Horace                                 9:35           13:26.12  7:13 
   70   2/2    1416 Carsen Sweeney         7 MN Wadena-Deer Creek                      9:30           13:27.10  7:13 
   71   3/4    1295 Phil Jaeger            7 ND Shanley                                9:40           13:31.25  7:16 
   72   3/3    1030 Jackson Craig          7 ND May-Port CG                            9:46           13:31.89  7:16 
   73   2/4    1377 Holt Jung              7 ND West Fargo Sheyenne                    9:41           13:32.39  7:16 
   74   1/1    1041 Ian Lange              7 MN Milaca                                 9:29           13:35.34  7:18 
   75   3/4    1374 Benjamin Aughinbaugh   7 ND West Fargo Sheyenne                    9:55           13:46.25  7:24 
   76   4/5     713 Easton Hanson          7 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark    9:57           13:53.05  7:27 
   77   4/6    1068 Nicholas Debowey       7 ND Minot                                  9:56           13:59.53  7:31 
   78   1/2     842 Hunter Piekarski       7 MN Frazee                                10:01           14:02.06  7:32 
   79   5/7    1256 Riley Rasmussen        7 ND Red River                             10:16           14:07.48  7:35 
   80   5/6    1084 Myles Mittleider       7 ND Minot                                 10:14           14:14.38  7:39 
   81   9/9    1412 Brandon Staloch        7 ND Williston                             10:13           14:16.21  7:40 
   82   4/7     832 Isaac Syverson         7 ND Fargo North                           10:12           14:17.78  7:41 
   83   5/7     815 Aidry Johnson          7 ND Fargo North                           10:13           14:21.65  7:43 
   84   4/4    1289 Taylan Costello        7 ND Shanley                               10:14           14:26.31  7:45 
   85   1/1    1221 Owen O'Neill           7 MN Red Lake County                       10:13           14:30.30  7:47 
   86   1/3    1370 Reilly Mulroy          7 MN West Central Area                     10:07           14:37.88  7:51 
   87   8/13   1184 Dylan Wiesner          7 MN Moorhead MS                           10:47           14:38.77  7:52 
   88   2/5     644 Chase Hoff             7 MN Battle Lake                           10:35           14:45.77  7:56 
   89   4/6     736 Levi Hogarth           7 MN Detroit Lakes                         10:28           14:49.01  7:57 
   90   6/7     821 Tristen Oelke          7 ND Fargo North                           10:13           14:49.13  7:57 
   91   5/6     740 Tyler Longfield        7 MN Detroit Lakes                         10:40           14:50.41  7:58 
   92   1/2     632 Izack Girtz            7 MN Bagley/Fosston                        10:40           15:00.65  8:04 
   93   6/6     732 Mox Erickson           7 MN Detroit Lakes                         10:44           15:09.77  8:09 
   94   7/7     814 Evan Jensrud           7 ND Fargo North                           10:25           15:11.90  8:10 
   95   2/3    1284 Liam Wurgler           7 ND Rugby                                 10:55           15:17.74  8:13 
   96   2/2     631 Easton Gilbertson      7 MN Bagley/Fosston                        11:00           15:28.51  8:19 
   97   3/3    1003 Gideon Bitz            7 MN Long Prairie-Grey Eagle               10:57           15:37.89  8:24 
   98   3/4     923 Benson Delahoyde       7 ND Horace                                11:17           15:41.61  8:26 
   99   3/5     648 Ethan Sanju            7 MN Battle Lake                           11:12           15:43.18  8:26 
  100   6/7    1251 Oscar Pruitt           7 ND Red River                             11:29           15:44.08  8:27 
  101   4/5     642 Jorden Hallberg        7 MN Battle Lake                           11:24           15:50.16  8:30 
  102   2/2     874 Ethan Waddle           7 ND Grand Forks Central                   11:40           15:54.59  8:33 
  103   3/3    1323 Allen Smith            7 MN Thief River Falls                     11:18           15:55.56  8:33 
  104   5/5     641 Elias Chase            7 MN Battle Lake                           11:16           15:57.28  8:34 
  105   4/4    1376 Bentley Houska         7 ND West Fargo Sheyenne                   11:18           15:58.49  8:35 
  106   5/5     726 Jayden Wiltse          7 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark   11:42           16:00.09  8:36 
  107   9/13   1164 Asher Menge            7 MN Moorhead MS                           11:34           16:18.04  8:45 
  108  10/13   1137 Kolton Ahrenholtz      7 MN Moorhead MS                           11:34           16:19.99  8:46 
  109   6/6    1078 Wesley Hoadley         7 ND Minot                                 11:45           16:20.90  8:47 
  110   3/3    1270 Kallen Azure           7 ND Rugby                                 11:54           16:28.10  8:51 
  111   2/3    1372 Gavin Shateri          7 MN West Central Area                     11:25           16:29.00  8:51 
  112   7/7    1247 Neil Marion            7 ND Red River                             11:58           16:33.81  8:54 
  113  11/13   1159 Rausch Keegan          7 MN Moorhead MS                           12:00           16:35.34  8:54 
  114   2/2     840 Tristan Maijala        7 MN Frazee                                11:57           16:37.39  8:56 
  115  12/13   1143 Sam Dehmer             7 MN Moorhead MS                           13:34           18:43.46 10:03 
  116   4/4     930 Tayden Slater          7 ND Horace                                16:26           23:00.81 12:21 
  117   3/3    1366 Chase Mathews          7 MN West Central Area                     16:44           23:56.43 12:51 
  118  13/13   1148 Ariyan Habeeb          7 MN Moorhead MS                           17:32           24:20.64 13:04 


---------------------------------------------------------------------------
BORDER BATTLE TEAM STANDINGS: 7th GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------

  1.    15  ND (  10:42.1    53:30.5   0:20.0)
=================
  1      1  Travis Frise , Williston               10:31.7
  2      2  Eli Eberts , Century                   10:33.7
  3      3  Isaac Dafoe , Red River                10:45.6
  4      4  Jack Elsberry , Century                10:47.8
  5      5  Gryphen Leier-Wangler , Bishop Ryan    10:51.7
  6   (  6) Archer Mollman , Century               11:01.5
  7   (  7) Grady Berg , Bowman County             11:10.4

  2.    50  MN (  11:53.2    59:25.8   0:39.3)
=================
  1      8  Daesean Knutson , Moorhead MS          11:34.1
  2      9  Josiah Mansker , Battle Lake           11:41.1
  3     10  Jack Bouton , Hawley                   11:45.4
  4     11  Eli Nelson , Thief River Falls         12:11.8
  5     12  Ben Qualley , Moorhead MS              12:13.4
  6   ( 13) Bauer Walter , East Grand Forks        12:15.4
  7   ( 14) Peyton Hanson , Moorhead MS            12:16.6