Grand Forks, ND
9/24/2022











                     BORDER BATTLE CROSS COUNTRY MEET
                      Lincoln Park - Grand Forks, ND
                            September 24, 2022
                      OFFICIAL: 7th GRADE GIRLS - 3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: 7th GRADE GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    40  Shanley                             (  13:19.6  1:06:37.7   1:20.8)
==================================================
  1      3  Claire Bakke  7         12:53.7
  2      5  Angelina Olivieri  7    13:04.5
  3      6  Maci Atchison  7        13:08.6
  4      8  Mia Graham  7           13:16.4
  5     18  Gracie Jenson  7        14:14.5

  2.    50  Moorhead MS                         (  13:31.6  1:07:37.6   1:21.7)
==================================================
  1      1  Barrett Sokness  7      12:46.6
  2      2  Sophia Johnson  7       12:47.8
  3     14  Nadia Adedokun  7       13:55.6
  4     16  Bryleigh Fallgatter  7   13:59.3
  5     17  Tenley Tollerud  7      14:08.3
  6   ( 22) Aubri Klee  7           15:50.9
  7   ( 23) Sara Lundberg  7        15:55.4

  3.    57  Fargo North                         (  13:48.6  1:09:02.7   2:30.2)
==================================================
  1      7  Ingrid Hillmer  7       13:09.2
  2      9  Isla Melby  7           13:19.3
  3     10  Lucia Riedinger  7      13:24.4
  4     11  Sadie Medders  7        13:30.4
  5     20  Emily Gates  7          15:39.4
  6   ( 21) Violet Smith  7         15:42.9
  7   ( 24) Luna Gasevic  7         18:43.0

  4.    63  Riverside Christian                 (  14:01.3  1:10:06.5   2:30.7)
==================================================
  1      4  Norah Hanson  7         12:57.7
  2     12  Megan Weiss  7          13:48.9
  3     13  Audrey Hamlin           13:52.4
  4     15  Ellery Custer  7        13:59.1
  5     19  Charlotte Robbins  7    15:28.4
  6   ( 25) Annika Gangle  7        20:17.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 7th GRADE GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Gr St Team                                 Mile 1  Mile 2     Time   Pace     
===== ======== ==== ===================== == == =================================== ======= =======   ======== ===== 
    1   1/3       1 Addison Cassady        7 SD Aberdeen Roncalli                      8:54           12:13.47  6:34 
    2   1/3      75 Dottie Goss            7 ND Devils Lake                            8:53           12:24.67  6:40 
    3   2/3       3 Hazel Kannegieter      7 SD Aberdeen Roncalli                      9:11           12:43.08  6:50 
    4   1/2     586 Baylor Dinger          7 ND West Fargo Sheyenne                    9:08           12:45.41  6:51 
    5   1/9     395 Barrett Sokness        7 MN Moorhead MS                            9:11           12:46.54  6:52 
    6   2/9     388 Sophia Johnson         7 MN Moorhead MS                            9:11           12:47.73  6:52 
    7   1/3     443 Kaia Lam               7 ND Red River                              9:17           12:48.32  6:53 
    8   1/1     266 Lulu Loegering         7 ND LaMoure/Litch-Marion                   9:10           12:49.99  6:54 
    9   1/5     495 Claire Bakke           7 ND Shanley                                9:10           12:53.61  6:55 
   10   1/1     146 Madilyn Perrine        7 MN Frazee                                 9:20           12:55.18  6:56 
   11   1/6     467 Norah Hanson           7 MN Riverside Christian                    9:22           12:57.69  6:58 
   12   2/5     508 Angelina Olivieri      7 ND Shanley                                9:27           13:04.48  7:01 
   13   3/5     494 Maci Atchison          7 ND Shanley                                9:29           13:08.53  7:03 
   14   1/8     119 Ingrid Hillmer         7 ND Fargo North                            9:27           13:09.19  7:04 
   15   1/1     100 Meredith Allard        7 MN East Grand Forks                       9:29           13:09.52  7:04 
   16   2/2     589 Sara Larson            7 ND West Fargo Sheyenne                    9:33           13:14.15  7:07 
   17   4/5     500 Mia Graham             7 ND Shanley                                9:27           13:16.40  7:08 
   18   2/8     127 Isla Melby             7 ND Fargo North                            9:29           13:19.24  7:09 
   19   3/8     134 Lucia Riedinger        7 ND Fargo North                            9:38           13:24.35  7:12 
   20   4/8     126 Sadie Medders          7 ND Fargo North                            9:35           13:30.37  7:15 
   21   1/1     268 Adaleene Hansen        7 ND Lisbon                                 9:47           13:36.64  7:19 
   22   3/3       4 Evelynn Martin         7 SD Aberdeen Roncalli                      9:40           13:42.54  7:22 
   23   2/6     470 Megan Weiss            7 MN Riverside Christian                    9:56           13:48.81  7:25 
   24   1/2     347 Raina Untalan          7 SD Milbank                                9:54           13:50.43  7:26 
   25   1/2     526 Kayla Peterson         7 MN Thief River Falls                      9:56           13:50.67  7:26 
   26   3/6     466 Audrey Hamlin            MN Riverside Christian                   10:00           13:52.37  7:27 
   27   1/1     532 Havyn Curtis           7 ND Valley City                            9:49           13:52.41  7:27 
   28   3/9     384 Nadia Adedokun         7 MN Moorhead MS                            9:45           13:55.53  7:29 
   29   4/6     462 Ellery Custer          7 MN Riverside Christian                   10:00           13:59.03  7:31 
   30   2/3     449 Elsa Parrill           7 ND Red River                             10:10           13:59.17  7:31 
   31   4/9     387 Bryleigh Fallgatter    7 MN Moorhead MS                            9:45           13:59.26  7:31 
   32   1/2     243 Teagon Conroy            MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd      10:06           14:00.59  7:31 
   33   2/3      76 Stella Harris          7 ND Devils Lake                            9:41           14:04.06  7:33 
   34   3/3     438 Alia Johnson           7 ND Red River                             10:10           14:04.38  7:33 
   35   5/9     398 Tenley Tollerud        7 MN Moorhead MS                           10:06           14:08.27  7:36 
   36   1/2    1419 Ruby Wegscheid         7 MN Wadena-Deer Creek                     10:10           14:13.56  7:38 
   37   5/5     502 Gracie Jenson          7 ND Shanley                               10:09           14:14.41  7:39 
   38   1/3     618 Katherine Wrinkler     7 ND Williston                              9:57           14:22.50  7:43 
   39   1/2      50 Shailee Rambough       7 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark   10:17           14:24.93  7:44 
   40   1/2     208 Ali Klooster           7 ND Horace                                10:17           14:27.00  7:46 
   41   1/2     189 Kaileigh Grandstrand   7 MN Hawley                                10:31           14:33.62  7:49 
   42   1/1     303 Kaylee Mueller         7 ND May-Port CG                           10:22           14:33.72  7:49 
   43   1/1     477 Reagan Hager           7 ND Rugby                                 10:32           14:33.75  7:49 
   44   2/2     210 Bevin Schieve          7 ND Horace                                10:32           14:33.78  7:49 
   45   2/3     594 Ellee Angle            7 ND Williston                             10:13           14:39.74  7:52 
   46   1/2    1421 Emma Klienschmidt      7 MN New Testament Christian               10:34           14:41.68  7:53 
   47   1/3     152 Pelumi Fadiaro         7 ND Grand Forks Central                   10:26           14:46.89  7:56 
   48   1/1      13 Tegan Brandon          7 MN Battle Lake                           10:48           14:49.84  7:58 
   49   2/2      48 Nora Anderson          7 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark   10:37           14:52.90  7:59 
   50   2/2     240 Aidyn Bonn               MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd      10:43           14:54.83  8:01 
   51   1/1      39 Hailea Rink            7 ND Bowman County                         10:35           14:55.83  8:01 
   52   2/2     525 Aliyah Novak           7 MN Thief River Falls                     10:47           14:58.82  8:03 
   53   3/3      72 Lataya Desjarlais      7 ND Devils Lake                           10:35           15:12.31  8:10 
   54   2/3     164 Gracie Welsh           7 ND Grand Forks Central                   10:45           15:16.06  8:12 
   55   1/3     278 Cierra Kuehne          6 MN Long Prairie-Grey Eagle               10:52           15:18.07  8:13 
   56   5/6     468 Charlotte Robbins      7 MN Riverside Christian                   11:03           15:28.38  8:19 
   57   5/8     117 Emily Gates            7 ND Fargo North                           11:11           15:39.34  8:24 
   58   6/8     135 Violet Smith           7 ND Fargo North                           11:11           15:42.83  8:26 
   59   6/9     389 Aubri Klee             7 MN Moorhead MS                           11:11           15:50.87  8:31 
   60   7/9     391 Sara Lundberg          7 MN Moorhead MS                           11:12           15:55.39  8:33 
   61   1/2     577 Victoria Kaiser        7 MN West Central Area                     11:19           15:56.80  8:34 
   62   8/9     385 Isabella Bahtiraj      7 MN Moorhead MS                           11:29           16:03.51  8:37 
   63   1/4      55 Alexa Bristlin         7 MN Detroit Lakes                         11:28           16:07.42  8:39 
   64   2/2     188 Amelia Geeslin         7 MN Hawley                                11:35           16:23.88  8:48 
   65   2/2     345 Bree Townsend          7 SD Milbank                               11:31           16:26.91  8:50 
   66   2/2    1418 Brynna Hoefs           7 MN Wadena-Deer Creek                     12:00           16:42.73  8:58 
   67   2/3     279 Grace Sandgren         6 MN Long Prairie-Grey Eagle               11:43           16:49.50  9:02 
   68   2/4      58 Khloe Evavold          7 MN Detroit Lakes                         12:07           16:49.62  9:02 
   69   9/9     394 Alaina Schauer         7 MN Moorhead MS                           12:10           17:12.29  9:14 
   70   3/4      53 Brooklyn Blahut        7 MN Detroit Lakes                         12:14           17:28.01  9:23 
   71   3/3     280 Katy Sandy             7 MN Long Prairie-Grey Eagle               12:32           17:30.64  9:24 
   72   1/1     183 Violet Thompson        7 ND Hatton-Northwood                      12:44           17:33.68  9:26 
   73   2/2     576 Kaylee Danielson       7 MN West Central Area                     12:12           17:37.44  9:28 
   74   1/1     261 Kiera Clemons          7 MN Lakeview                              12:29           17:52.03  9:36 
   75   3/3     605 Angel Johnson          7 ND Williston                             12:36           18:08.45  9:44 
   76   1/1     219 Michelle Seigman       7 ND Jamestown                             12:34           18:32.88  9:57 
   77   7/8     116 Luna Gasevic           7 ND Fargo North                           13:42           18:42.96 10:03 
   78   3/3     154 Marcia Flowers         7 ND Grand Forks Central                   13:24           18:52.01 10:08 
   79   4/4      57 Ella Evavold           7 MN Detroit Lakes                         13:32           18:56.48 10:10 
   80   2/2    1422 Aubrey Larson          7 MN New Testament Christian               13:33           19:00.13 10:12 
   81   6/6     465 Annika Gangle          7 MN Riverside Christian                   14:13           20:16.97 10:53 
   82   8/8     137 Hannah Wiltse          7 ND Fargo North                           16:41           22:46.36 12:13 


---------------------------------------------------------------------------
BORDER BATTLE TEAM STANDINGS: 7th GRADE GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.    30  ND (  12:44.5  1:03:42.3   0:29.0)
=================
  1      2  Dottie Goss , Devils Lake              12:24.7
  2      4  Baylor Dinger , West Fargo Sheyenne    12:45.5
  3      7  Kaia Lam , Red River                   12:48.4
  4      8  Lulu Loegering , LaMoure/Litch-Marion   12:50.0
  5      9  Claire Bakke , Shanley                 12:53.7
  6   ( 12) Angelina Olivieri , Shanley            13:04.5
  7   ( 13) Maci Atchison , Shanley                13:08.6

  2.    46  MN (  12:55.4  1:04:36.9   0:23.0)
=================
  1      5  Barrett Sokness , Moorhead MS          12:46.6
  2      6  Sophia Johnson , Moorhead MS           12:47.8
  3     10  Madilyn Perrine , Frazee               12:55.2
  4     11  Norah Hanson , Riverside Christian     12:57.7
  5     14  Meredith Allard , East Grand Forks     13:09.6
  6   ( 16) Megan Weiss , Riverside Christian      13:48.9
  7   ( 18) Kayla Peterson , Thief River Falls     13:50.7

  3.    55  SD (  13:47.4  1:08:56.7   4:13.5)
=================
  1      1  Addison Cassady , Aberdeen Roncalli    12:13.5
  2      3  Hazel Kannegieter , Aberdeen Roncalli   12:43.1
  3     15  Evelynn Martin , Aberdeen Roncalli     13:42.6
  4     17  Raina Untalan , Milbank                13:50.5
  5     19  Bree Townsend , Milbank                16:27.0