Grand Forks, ND
9/24/2022











                     BORDER BATTLE CROSS COUNTRY MEET
                      Lincoln Park - Grand Forks, ND
                            September 24, 2022
                       OFFICIAL: 8th GRADE BOYS - 3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: 8th GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    64  Williston                           (  11:11.1    55:55.5   1:29.1)
==================================================
  1      1  Jeron Mehlhoff  8       10:28.6
  2     10  Tyler Asprey  8         10:58.6
  3     13  Jacob Grunenwald  8     11:08.2
  4     15  Peter Hardcastle  8     11:22.4
  5     25  Ryland Zander  8        11:57.7

  2.    70  Century                             (  11:16.5    56:22.5   1:12.7)
==================================================
  1      6  Jackson Fylling  8      10:51.1
  2      7  Kyan Knudson  8         10:51.6
  3     11  Drew Paulson  8         10:58.7
  4     20  Logan Huber  8          11:37.3
  5     26  Kevin Schill  8         12:03.8

  3.    77  Red River                           (  11:22.9    56:54.5   1:34.4)
==================================================
  1      2  Cohen Dunnigan  8       10:37.9
  2      8  Logan Hartze  8         10:55.8
  3     12  Scott Johnson  8        11:04.1
  4     27  Jace Berge  8           12:04.4
  5     28  Dominic Casetta  8      12:12.3

  4.    90  Moorhead MS                         (  11:34.8    57:53.9   1:34.8)
==================================================
  1      5  Sahan Nagodavithana  8   10:50.7
  2     14  Conner Copeland  8      11:17.5
  3     18  Finn Paulsen  8         11:31.0
  4     22  Jonathan Nelson  8      11:49.2
  5     31  Etina Monono  8         12:25.5
  6   ( 36) Ty Halgrimson  8        12:34.3
  7   ( 42) Connor Halsa  8         13:48.8

  5.   123  Grand Forks Central                 (  11:59.0    59:55.0   1:35.0)
==================================================
  1      9  Grant Martin  8         10:58.1
  2     19  Will Sickler  8         11:34.8
  3     29  Kaden Sailer  8         12:17.7
  4     32  Jaded Halvorson  8      12:31.3
  5     34  Joseph Kleven  8        12:33.1
  6   ( 35) James Hulley  8         12:33.6
  7   ( 37) Levi Borboa  8          12:39.2

  6.   140  West Fargo Sheyenne                 (  12:33.0  1:02:44.7   4:15.0)
==================================================
  1      4  Devin L'Heureux  8      10:49.6
  2     17  Abhi Kotala  8          11:30.4
  3     33  Chase Bruce  8          12:31.6
  4     38  Brody Lehr  8           12:48.5
  5     48  Landon Zeltinger  8     15:04.6

  7.   141  Minot                               (  12:48.5  1:04:02.1   4:59.2)
==================================================
  1      3  Jayce Wendt  8          10:48.4
  2     21  Xavier Oswald  8        11:43.7
  3     23  Jon Folk  8             11:53.0
  4     43  Jonas Turner  8         13:49.4
  5     51  Maddox Teets  8         15:47.6

  8.   149  Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark (  12:25.7  1:02:08.4   1:43.6)
==================================================
  1     16  Zayden Grover  8        11:28.4
  2     24  Kaden Hicks  8          11:57.6
  3     30  Michael Mai  8          12:21.9
  4     39  Collin Abernathy  8     13:08.5
  5     40  Kai Coombs  8           13:12.0
  6   ( 46) Josh Frazier  8         14:39.6

  9.   226  Battle Lake                         (  14:18.9  1:11:34.5   1:50.5)
==================================================
  1     41  Logan Jenson  8         13:21.5
  2     44  Matt Brandborg  8       14:02.0
  3     45  Jack Robinson  8        14:10.0
  4     47  Oren Brackin  8         14:49.0
  5     49  Macade Barbe  8         15:12.0
  6   ( 50) Fred Scott  8           15:14.4



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 8th GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Gr St Team                                 Mile 1  Mile 2     Time   Pace     
===== ======== ==== ===================== == == =================================== ======= =======   ======== ===== 
    1   1/5    1407 Jeron Mehlhoff         8 ND Williston                              7:32           10:28.58  5:38 
    2   1/5    1236 Cohen Dunnigan         8 ND Red River                              7:39           10:37.85  5:43 
    3   1/5    1103 Jayce Wendt            8 ND Minot                                  7:47           10:48.37  5:48 
    4   1/5    1380 Devin L'Heureux        8 ND West Fargo Sheyenne                    7:48           10:49.60  5:49 
    5   1/15   1169 Sahan Nagodavithana    8 MN Moorhead MS                            7:52           10:50.64  5:50 
    6   1/5    1146 Jackson Fylling        8 ND Century                                7:48           10:51.10  5:50 
    7   2/5    1160 Kyan Knudson           8 ND Century                                7:47           10:51.54  5:50 
    8   2/5    1240 Logan Hartze           8 ND Red River                              7:49           10:55.74  5:52 
    9   1/9     859 Grant Martin           8 ND Grand Forks Central                    7:51           10:58.10  5:54 
   10   2/5    1388 Tyler Asprey           8 ND Williston                              7:59           10:58.53  5:54 
   11   3/5    1173 Drew Paulson           8 ND Century                                7:50           10:58.66  5:54 
   12   3/5    1242 Scott Johnson          8 ND Red River                              7:55           11:04.02  5:57 
   13   1/2     626 Kelynn Mount           8 SD Aberdeen Roncalli                      7:50           11:04.30  5:57 
   14   3/5    1396 Jacob Grunenwald       8 ND Williston                              8:00           11:08.17  5:59 
   15   2/2     627 Matthew Peterson       8 SD Aberdeen Roncalli                      7:55           11:08.22  5:59 
   16   1/3     825 David Pochmara         8 ND Fargo North                            7:57           11:10.11  6:00 
   17   1/3     674 Warner Bowman          8 ND Bowman County                          7:59           11:12.47  6:01 
   18   2/15   1142 Conner Copeland        8 MN Moorhead MS                            8:02           11:17.44  6:04 
   19   1/3    1035 Wyatt Perkins          8 ND May-Port CG                            8:12           11:21.27  6:06 
   20   4/5    1397 Peter Hardcastle       8 ND Williston                              8:21           11:22.36  6:07 
   21   1/6     712 Zayden Grover          8 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark    8:13           11:28.35  6:10 
   22   2/5    1378 Abhi Kotala            8 ND West Fargo Sheyenne                    8:15           11:30.31  6:11 
   23   3/15   1172 Finn Paulsen           8 MN Moorhead MS                            8:15           11:30.98  6:11 
   24   1/1     690 Ryder Graff            8 MN Browns Valley                          8:05           11:33.56  6:13 
   25   2/9     871 Will Sickler           8 ND Grand Forks Central                    8:16           11:34.72  6:13 
   26   4/5    1153 Logan Huber            8 ND Century                                8:29           11:37.29  6:15 
   27   2/5    1087 Xavier Oswald          8 ND Minot                                  8:13           11:43.69  6:18 
   28   1/1     754 Mitchell Gerhardt      8 ND Devils Lake                            8:19           11:44.75  6:19 
   29   4/15   1170 Jonathan Nelson        8 MN Moorhead MS                            8:21           11:49.17  6:21 
   30   2/3     686 Marcus Stotts          8 ND Bowman County                          8:25           11:51.46  6:22 
   31   3/5    1072 Jon Folk               8 ND Minot                                  8:24           11:52.99  6:23 
   32   1/2     907 Landon Nathe           8 MN Hawley                                 8:28           11:55.83  6:24 
   33   2/6     715 Kaden Hicks            8 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark    8:37           11:57.55  6:25 
   34   5/5    1413 Ryland Zander          8 ND Williston                              8:42           11:57.69  6:25 
   35   1/3    1337 Tyson Klabo            8 ND Valley City                            8:36           11:59.11  6:26 
   36   1/2    1365 Michael Girard         8 MN West Central Area                      8:39           12:01.17  6:27 
   37   5/5    1179 Kevin Schill           8 ND Century                                8:32           12:03.76  6:29 
   38   4/5    1230 Jace Berge             8 ND Red River                              8:41           12:04.38  6:29 
   39   1/2     996 Carson Qual            8 ND Lisbon                                 8:40           12:05.98  6:30 
   40   1/2    1299 Eban Pool              8 ND Shanley                                8:48           12:08.32  6:31 
   41   2/3    1340 Jack Sorby             8 ND Valley City                            8:46           12:08.54  6:31 
   42   3/3    1331 Elijah Drummond        8 ND Valley City                            8:47           12:10.92  6:33 
   43   5/5    1232 Dominic Casetta        8 ND Red River                              8:45           12:12.27  6:33 
   44   3/9     865 Kaden Sailer           8 ND Grand Forks Central                    8:46           12:17.70  6:36 
   45   2/3     833 Oliver Tackling        8 ND Fargo North                            8:49           12:20.63  6:38 
   46   3/6     716 Michael Mai            8 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark    8:53           12:21.82  6:38 
   47   3/3     810 Sam Chase              8 ND Fargo North                            8:49           12:22.11  6:39 
   48   1/2    1046 Blake Lockwood         8 MN Milaca                                 9:01           12:23.29  6:39 
   49   2/2    1361 Isaac Allen            8 MN West Central Area                      8:47           12:25.43  6:40 
   50   5/15   1168 Etina Monono           8 MN Moorhead MS                            8:59           12:25.47  6:40 
   51   4/9     853 Jaded Halvorson        8 ND Grand Forks Central                    8:59           12:31.23  6:43 
   52   3/5    1375 Chase Bruce            8 ND West Fargo Sheyenne                    9:11           12:31.54  6:44 
   53   5/9     856 Joseph Kleven          8 ND Grand Forks Central                    9:00           12:33.05  6:44 
   54   6/9     855 James Hulley           8 ND Grand Forks Central                    9:01           12:33.54  6:45 
   55   2/2    1302 Elliot Zens            8 ND Shanley                                9:09           12:33.82  6:45 
   56   6/15   1150 Ty Halgrimson          8 MN Moorhead MS                            9:00           12:34.24  6:45 
   57   1/2     927 Matthew Robinson       8 ND Horace                                 9:11           12:35.04  6:46 
   58   7/9     848 Levi Borboa            8 ND Grand Forks Central                    9:04           12:39.20  6:48 
   59   8/9     857 Caius Kniert           8 ND Grand Forks Central                    9:03           12:41.76  6:49 
   60   2/2     909 Eli Strawsell          8 MN Hawley                                 8:55           12:42.25  6:49 
   61   3/3     679 Silas Mark             8 ND Bowman County                          9:07           12:45.64  6:51 
   62   1/1     986 John Loegering         8 ND LaMoure/Litch-Marion                   9:03           12:46.07  6:51 
   63   4/5    1379 Brody Lehr             8 ND West Fargo Sheyenne                    9:12           12:48.46  6:53 
   64   1/1    1415 Miles Self             8 MN Wadena-Deer Creek                      9:13           13:01.67  7:00 
   65   2/2     926 Elijah Pollert         8 ND Horace                                 9:32           13:02.81  7:00 
   66   1/1    1283 Dane Whorley           8 ND Rugby                                  9:01           13:05.48  7:02 
   67   4/6     706 Collin Abernathy       8 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark    9:18           13:08.45  7:03 
   68   2/3    1429 Carter Anderson        8 ND May-Port CG                            9:29           13:10.43  7:05 
   69   5/6     708 Kai Coombs             8 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark    9:22           13:11.98  7:05 
   70   9/9     854 Hunter Hoverson        8 ND Grand Forks Central                    9:35           13:13.24  7:06 
   71   1/6     645 Logan Jenson           8 MN Battle Lake                            9:29           13:21.43  7:10 
   72   1/2     653 Shane Froelich         8 MN Benson/KMS                             9:37           13:30.28  7:15 
   73   1/3     745 Owen Sieve             8 MN Detroit Lakes                          9:40           13:31.73  7:16 
   74   7/15   1151 Connor Halsa           8 MN Moorhead MS                            9:59           13:48.76  7:25 
   75   4/5    1100 Jonas Turner           8 ND Minot                                  9:55           13:49.35  7:25 
   76   2/3     744 Christian Roy          8 MN Detroit Lakes                          9:59           13:50.86  7:26 
   77   1/1    1312 Jack Dodson            8 MN Thief River Falls                      9:49           13:58.22  7:30 
   78   8/15   1162 Jack Langer            8 MN Moorhead MS                            9:59           14:00.55  7:31 
   79   2/6     640 Matt Brandborg         8 MN Battle Lake                           10:10           14:02.00  7:32 
   80   1/1    1359 Brody Smith            8 ND Watford City                           9:53           14:02.91  7:33 
   81   3/6     647 Jack Robinson          8 MN Battle Lake                           10:12           14:09.98  7:36 
   82   9/15   1158 Bobby Johnson          8 MN Moorhead MS                           10:00           14:11.94  7:38 
   83  10/15   1163 Elliot Maus            8 MN Moorhead MS                           10:15           14:17.77  7:41 
   84   1/2    1012 Caden Schultz          8 MN Long Prairie-Grey Eagle               10:05           14:19.61  7:42 
   85  11/15   1156 River Jacobson         8 MN Moorhead MS                           10:29           14:28.37  7:46 
   86   1/1     889 Caden Brissette        8 ND Hatton-Northwood                      10:37           14:29.18  7:47 
   87  12/15   1165 Jonah Meyer            8 MN Moorhead MS                           10:29           14:29.82  7:47 
   88   2/2    1038 Parker Herbst          8 MN Milaca                                10:10           14:31.00  7:48 
   89   2/2    1000 Ethan Weigelt          8 ND Lisbon                                10:23           14:31.73  7:48 
   90   6/6     709 Josh Frazier           8 ND Des-Lacs Burlington/Lewis and Clark   10:28           14:39.52  7:52 
   91   2/2    1005 Dirk Fellbaum          8 MN Long Prairie-Grey Eagle               10:11           14:47.99  7:57 
   92   4/6     639 Oren Brackin           8 MN Battle Lake                           10:47           14:48.99  7:57 
   93   2/2     661 Oswaldo Moreno         8 MN Benson/KMS                            10:26           14:53.57  8:00 
   94   5/5    1382 Landon Zeltinger       8 ND West Fargo Sheyenne                   10:42           15:04.57  8:06 
   95   5/6     638 Macade Barbe           8 MN Battle Lake                           10:50           15:11.99  8:10 
   96   6/6     649 Fred Scott             8 MN Battle Lake                           10:47           15:14.34  8:11 
   97  13/15   1178 Gabriel Scheuerell     8 MN Moorhead MS                           11:07           15:32.45  8:21 
   98   3/3     739 Noah Johnson           8 MN Detroit Lakes                         11:01           15:38.85  8:24 
   99   3/3    1031 Mason Garrett          8 ND May-Port CG                           11:09           15:40.94  8:25 
  100  14/15   1140 Lucas Berg             8 MN Moorhead MS                           11:09           15:45.45  8:28 
  101   5/5    1098 Maddox Teets           8 ND Minot                                 11:24           15:47.58  8:29 
  102  15/15   1149 Ryan Habib             8 MN Moorhead MS                           11:12           15:51.06  8:31 
  103   1/1    1219 Brody Hammer           9 MN Red Lake County                       11:48           16:51.96  9:03 
  104   1/1     667 Jose Castaneda         8 ND Bishop Ryan                           13:48           19:07.29 10:16 


---------------------------------------------------------------------------
BORDER BATTLE TEAM STANDINGS: 8th GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------

  1.    16  ND (  10:43.2    53:35.6   0:22.5)
=================
  1      1  Jeron Mehlhoff , Williston             10:28.6
  2      2  Cohen Dunnigan , Red River             10:37.9
  3      3  Jayce Wendt , Minot                    10:48.4
  4      4  Devin L'Heureux , West Fargo Sheyenne   10:49.6
  5      6  Jackson Fylling , Century              10:51.1
  6   (  7) Kyan Knudson , Century                 10:51.6
  7   (  8) Logan Hartze , Red River               10:55.8

  2.    47  MN (  11:24.4    57:02.0   0:58.5)
=================
  1      5  Sahan Nagodavithana , Moorhead MS      10:50.7
  2      9  Conner Copeland , Moorhead MS          11:17.5
  3     10  Finn Paulsen , Moorhead MS             11:31.0
  4     11  Ryder Graff , Browns Valley            11:33.6
  5     12  Jonathan Nelson , Moorhead MS          11:49.2
  6   ( 13) Landon Nathe , Hawley                  11:55.9
  7   ( 14) Michael Girard , West Central Area     12:01.2