Maplelag Resort, MN
1/3/2023











   

 
                                    Moorhead JV/JH Classic Invite
                                         Maplelag Ski Resort
                                           January 3, 2023
                                       JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  1.   392  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Hayden Hagen                       12:37.82 
  2     99  Wyatt Brown                        13:43.55 
  3     98  Silas Osborne                      13:44.02 
  4     95  Jaret Soxman                       14:27.64 
  5   ( 93) Samuel Renner                      14:56.42 
  6   ( 91) Ethan Nash                         15:06.65 
  7   ( 90) Jason Feigum                       15:31.21 
  8   ( 89) Joseph Otto                        15:31.40 
  9   ( 88) Kyle Peterson                      15:40.25 
 10   ( 86) Cole Fjeld                         15:52.95 
 11   ( 85) Carter Erickson                    15:54.22 
 12   ( 84) Kaiden Raske                       15:54.64 
 13   ( 79) Jake Stockinger                    16:31.21 
 14   ( 75) Leopold Famoso                     17:17.22 
 15   ( 74) Wyatt Simonet                      17:21.84 
 16   ( 73) Micah Biermaier                    17:22.03 
 17   ( 72) Austin Asher                       17:25.42 
 18   ( 71) Jediah Soxman                      17:52.67 
 19   ( 69) Truman Dirks                       18:12.45 
 20   ( 65) Rylan Conkins                      22:33.33 

  2.   350  Bemidji                            
=============================================
  1     96  Peter Mathews                      14:20.57 
  2     92  Logan Wilcox                       15:01.27 
  3     82  Kaeden Pollock                     16:04.93 
  4     80  Leo Mathews                        16:25.03 
  5   ( 68) Jack Hildenbrand                   19:50.49 
  6   ( 67) Philip Hodapp                      20:07.51 
  7   ( 66) Samuel Urban                       22:11.23 

  3.   339  Moorhead                           
=============================================
  1     97  Garret Biby                        13:53.32 
  2     83  Tavan Schlicting                   15:57.71 
  3     81  Cresin Muzzy                       16:19.70 
  4     78  Eli Schlicting                     16:39.63 
  5   ( 77) Zach Dohn                          16:49.39 
  6   ( 76) Barret Hicks                       17:13.76 

  4.   251  Wadena-Deer Creek                  
=============================================
  1     94  Bjorn Brunsberg                    14:41.59 
  2     87  Grant Nelson                       15:41.97 
  3     70  Nate Heppner                       18:01.16 





-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: CLASSIC
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    1   1/20      100  319 Hayden Hagen          11    Brainerd                  1 12:37.82   1:   12:38   12:38 
    2   2/20       99  321 Wyatt Brown           9     Brainerd                  1 13:43.55   1:   13:44   13:44 
    3   3/20       98  320 Silas Osborne         10    Brainerd                  1 13:44.02   1:   13:45   13:45 
    4   1/6        97 1430 Garret Biby           10    Moorhead                  1 13:53.32   1:   13:54   13:54 
    5   1/7        96  137 Peter Mathews         9     Bemidji                   1 14:20.57   1:   14:21   14:21 
    6   4/20       95  839 Jaret Soxman          10    Brainerd                  1 14:27.64   1:   14:28   14:28 
    7   1/3        94 1994 Bjorn Brunsberg       12    Wadena-Deer Creek         1 14:41.59   1:   14:42   14:42 
    8   5/20       93  824 Samuel Renner         9     Brainerd                  1 14:56.42   1:   14:57   14:57 
    9   2/7        92  138 Logan Wilcox          9     Bemidji                   1 15:01.27   1:   15:02   15:02 
   10   6/20       91  322 Ethan Nash            12    Brainerd                  1 15:06.65   1:   15:07   15:07 
   11   7/20       90  909 Jason Feigum          9     Brainerd                  1 15:31.21   1:   15:32   15:32 
   12   8/20       89  957 Joseph Otto           12    Brainerd                  1 15:31.40   1:   15:32   15:32 
   13   9/20       88  843 Kyle Peterson         10    Brainerd                  1 15:40.25   1:   15:41   15:41 
   14   2/3        87 1995 Grant Nelson          9     Wadena-Deer Creek         1 15:41.97   1:   15:42   15:42 
   15  10/20       86  910 Cole Fjeld            12    Brainerd                  1 15:52.95   1:   15:53   15:53 
   16  11/20       85  897 Carter Erickson       9     Brainerd                  1 15:54.22   1:   15:55   15:55 
   17  12/20       84 1000 Kaiden Raske          9     Brainerd                  1 15:54.64   1:   15:55   15:55 
   18   2/6        83 1432 Tavan Schlicting      10    Moorhead                  1 15:57.71   1:   15:58   15:58 
   19   3/7        82  140 Kaeden Pollock        10    Bemidji                   1 16:04.93   1:   16:05   16:05 
   20   3/6        81 1433 Cresin Muzzy          9     Moorhead                  1 16:19.70   1:   16:20   16:20 
   21   4/7        80  139 Leo Mathews           11    Bemidji                   1 16:25.03   1:   16:26   16:26 
   22  13/20       79  323 Jake Stockinger       12    Brainerd                  1 16:31.21   1:   16:32   16:32 
   23   4/6        78 1431 Eli Schlicting        9     Moorhead                  1 16:39.63   1:   16:40   16:40 
   24   5/6        77 1436 Zach Dohn             9     Moorhead                  1 16:49.39   1:   16:50   16:50 
   25   6/6        76 1435 Barret Hicks          8     Moorhead                  1 17:13.76   1:   17:14   17:14 
   26  14/20       75  900 Leopold Famoso        9     Brainerd                  1 17:17.22   1:   17:18   17:18 
   27  15/20       74  894 Wyatt Simonet         9     Brainerd                  1 17:21.84   1:   17:22   17:22 
   28  16/20       73  895 Micah Biermaier       9     Brainerd                  1 17:22.03   1:   17:23   17:23 
   29  17/20       72  324 Austin Asher          9     Brainerd                  1 17:25.42   1:   17:26   17:26 
   30  18/20       71  865 Jediah Soxman         9     Brainerd                  1 17:52.67   1:   17:53   17:53 
   31   3/3        70 1996 Nate Heppner          12    Wadena-Deer Creek         1 18:01.16   1:   18:02   18:02 
   32  19/20       69  325 Truman Dirks          11    Brainerd                  1 18:12.45   1:   18:13   18:13 
   33   5/7        68  142 Jack Hildenbrand      10    Bemidji                   1 19:50.49   1:   19:51   19:51 
   34   6/7        67  141 Philip Hodapp         10    Bemidji                   1 20:07.51   1:   20:08   20:08 
   35   7/7        66  143 Samuel Urban          9     Bemidji                   1 22:11.23   1:   22:12   22:12 
   36  20/20       65  896 Rylan Conkins         9     Brainerd                  1 22:33.33   1:   22:34   22:34