Brainerd, MN
2/2/2023











                        Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                           February 2, 2023

                                    OFFICIAL RESULTS: VARSITY BOYS
   

---------------------------------------------------------------------------
TOTAL TEAM STANDINGS:   VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
   1.  Brainerd                           
           100    99    99    98  =  396      
         Elias Knapp, Gabe Hallgren, Taite Knapp, Owen Robertson
   2.  Fergus Falls                       
            96    96    94    94  =  380      
         David Ronnevik, Jackson Lysne, Thomas Erickson, Micah Mouser
   3.  Sartell/ Cathedral                 
           100    95    89    86  =  370      
         Jonathan Nemeth, Charles Lindell, Gavin O'connell, Samual Thompson
   4.  Alexandria                         
            91    91    90    90  =  362      
         Sullivan Rooney, Spenser Chinn, Luke Walsh, Cyler Coauette
   5.  St. Cloud                          
            93    92    92    83  =  360      
         Sean Pickle, Jacob Vogal, Eli Sutton, Alex Walk
   6.  Sauk Rapids-Rice                   
            85    82    81    80  =  328      
         Patrick Eichers, Ryland Silbernick, Braxton Schmidt, Simon Thompson
   7.  Willmar                            
            85    83     0     0  =  168      
         Andrew Garcia, Timothy Halvorson, , 





   


---------------------------------------------------------------------------
CLASSIC INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/4       100  253 Elias Knapp           11    Brainerd                              15:21.09            
    2   2/4        99  254 Gabe Hallgren         10    Brainerd                              15:28.98    0:07.89 
    3   3/4        98  251 Lance Hastings        11    Brainerd                              15:51.81    0:30.72 
    4   4/4        97  252 Elijah Hallgren       12    Brainerd                              16:16.35    0:55.26 
    5   1/4        96  296 David Ronnevik        11    Fergus Falls                          16:53.88    1:32.79 
    6   1/4        95  331 Charles Lindell       12    Sartell/ Cathedral                    17:25.65    2:04.56 
    7   2/4        94  297 Thomas Erickson       10    Fergus Falls                          18:10.24    2:49.15 
    8   3/4        93  298 Oliver Thorson        12    Fergus Falls                          18:34.27    3:13.18 
    9   1/2        92  370 Jacob Vogal           12    St. Cloud                             18:37.88    3:16.79 
   10   1/3        91  195 Sullivan Rooney       9     Alexandria                            19:09.54    3:48.45 
   11   2/3        90  193 Luke Walsh            11    Alexandria                            19:11.88    3:50.79 
   12   2/4        89  332 Gavin O'Connell       10    Sartell/ Cathedral                    19:28.31    4:07.22 
   13   4/4        88  299 Nicholas Flugstad     12    Fergus Falls                          19:51.75    4:30.66 
   14   3/3        87  196 Sawyer Larson         9     Alexandria                            20:11.30    4:50.21 
   15   3/4        86  333 Will Kopka            12    Sartell/ Cathedral                    20:31.73    5:10.64 
   16   1/1        85  385 Andrew Garcia         11    Willmar                               22:01.56    6:40.47 
   17   4/4        84  334 Andrew Hackenmueller  10    Sartell/ Cathedral                    22:25.75    7:04.66 
   18   2/2        83  368 Alex Walk             12    St. Cloud                             23:26.00    8:04.91 
   19   1/2        82  350 Ryland Silbernick     7     Sauk Rapids-Rice                      27:33.81   12:12.72 
   20   2/2        81  347 Braxton Schmidt       9     Sauk Rapids-Rice                      30:13.61   14:52.52 

---------------------------------------------------------------------------
FREESTYLE INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/4       100  335 Jonathan Nemeth       12    Sartell/ Cathedral                    14:41.68            
    2   1/4        99  258 Taite Knapp           9     Brainerd                              14:42.95    0:01.27 
    3   2/4        98  256 Owen Robertson        9     Brainerd                              15:01.10    0:19.42 
    4   3/4        97  257 Joe Neumann           10    Brainerd                              15:20.19    0:38.51 
    5   1/4        96  301 Jackson Lysne         11    Fergus Falls                          16:15.91    1:34.23 
    6   4/4        95  255 Karlton Anderson      12    Brainerd                              16:24.03    1:42.35 
    7   2/4        94  300 Micah Mouser          9     Fergus Falls                          16:42.07    2:00.39 
    8   1/2        93  369 Sean Pickle           12    St. Cloud                             17:03.36    2:21.68 
    9   2/2        92  371 Eli Sutton            10    St. Cloud                             17:10.05    2:28.37 
   10   1/4        91  200 Spenser Chinn         12    Alexandria                            17:10.86    2:29.18 
   11   2/4        90  199 Cyler Coauette        11    Alexandria                            17:17.47    2:35.79 
   12   3/4        89  198 Max Chinn             10    Alexandria                            17:17.97    2:36.29 
   13   4/4        88  197 Ryker Bosek           12    Alexandria                            17:34.58    2:52.90 
   14   3/4        87  302 Jaden Miller          10    Fergus Falls                          17:49.31    3:07.63 
   15   2/4        86  337 Samual Thompson       8     Sartell/ Cathedral                    18:55.06    4:13.38 
   16   1/2        85  349 Patrick Eichers       9     Sauk Rapids-Rice                      19:13.80    4:32.12 
   17   3/4        84  336 Andrew Berndt         9     Sartell/ Cathedral                    19:16.94    4:35.26 
   18   1/1        83  386 Timothy Halvorson     10    Willmar                               19:35.57    4:53.89 
   19   4/4        82  338 Ben Thompson          11    Sartell/ Cathedral                    19:40.32    4:58.64 
   20   4/4        81  303 Logan Bredenberg      10    Fergus Falls                          20:03.04    5:21.36 
   21   2/2        80  351 Simon Thompson        12    Sauk Rapids-Rice                      30:09.35   15:27.67