Brainerd, MN
2/2/2023











                        Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                           February 2, 2023

                                OFFICIAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
   

---------------------------------------------------------------------------
TOTAL TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------
   1.  Brainerd                           
           100   100    99    99  =  398      
         Holly Bergin, Caroline Holcomb-Smith, Alice Balsley, Grace Loney
   2.  Fergus Falls                       
            98    97    97    81  =  373      
         Violet Mcconn, Havilah Mcconn, Cassie Wellman, Maura Rogness
   3.  Alexandria                         
            96    95    93    88  =  372      
         Tiahna Goeke, Mila Warzecha, Johanna Kjolhaug, Elsa Lucken
   4.  Sartell/ Cathedral                 
            95    88    85     0  =  268      
         Enya Scanlon, Abigail Anderson, Briella Kiley, 
   5.  Willmar                            
            84    64    53     0  =  201      
         Abby Marcus, Juliette Haugen, Jacquelyn Lopez Maldonado, 
   6.  St. Cloud                          
            65     0     0     0  =   65      
         Sarah Grossback, , , 



---------------------------------------------------------------------------
CLASSIC INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/4       100  201 Holly Bergin          9     Brainerd                              22:13.43            
    2   2/4        99  202 Alice Balsley         11    Brainerd                              22:33.32    0:19.89 
    3   1/5        98  259 Violet McConn         8     Fergus Falls                          22:39.23    0:25.80 
    4   2/5        97  261 Havilah McConn        7     Fergus Falls                          23:43.52    1:30.09 
    5   1/6        96  148 Tiahna Goeke          11    Alexandria                            23:53.06    1:39.63 
    6   2/6        95  150 Mila Warzecha         7     Alexandria                            24:08.82    1:55.39 
    7   3/6        94  147 Taylor Swedberg       10    Alexandria                            25:32.07    3:18.64 
    8   4/6        93  151 Linnea Hoven          9     Alexandria                            26:09.96    3:56.53 
    9   3/5        92  262 Evelyn Versteeg       7     Fergus Falls                          26:16.70    4:03.27 
   10   5/6        91  149 Emma Hochhalter       12    Alexandria                            26:36.39    4:22.96 
   11   4/5        90  260 Brynn Blondeau        8     Fergus Falls                          26:49.68    4:36.25 
   12   3/4        89  204 Mya Frank             10    Brainerd                              26:50.16    4:36.73 
   13   1/1        88  304 Abigail Anderson      8     Sartell/ Cathedral                    28:12.82    5:59.39 
   14   4/4        87  203 Hannah Hayes          12    Brainerd                              28:14.24    6:00.81 
   15   6/6        86  152 Mattie Scholten       12    Alexandria                            29:42.69    7:29.26 
   16   5/5        85  263 Sirii Smestad         10    Fergus Falls                          32:51.33   10:37.90 
   17   1/1        84  373 Abby Marcus           12    Willmar                               35:46.07   13:32.64 

---------------------------------------------------------------------------
FREESTYLE INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/15      100  208 Caroline Holcomb-Smit 11    Brainerd                              18:34.28            
    2   2/15       99  205 Grace Loney           12    Brainerd                              19:10.41    0:36.13 
    3   3/15       98  207 Audrey Hastings       9     Brainerd                              20:03.17    1:28.89 
    4   1/13       97  264 Cassie Wellman        8     Fergus Falls                          20:10.73    1:36.45 
    5   4/15       96  206 Ashtyn Kubista        12    Brainerd                              20:18.79    1:44.51 
    6   1/8        95  306 Enya Scanlon          7     Sartell/ Cathedral                    20:30.98    1:56.70 
    7   5/15       94  212 Emily Bastian         12    Brainerd                              20:38.37    2:04.09 
    8   1/10       93  155 Johanna Kjolhaug      7     Alexandria                            20:52.05    2:17.77 
    9   6/15       92  214 Ava Capelle           9     Brainerd                              21:05.40    2:31.12 
   10   7/15       91  219 Elizabeth Rademacher  10    Brainerd                              21:11.17    2:36.89 
   11   8/15       90  217 Myia Nelson           9     Brainerd                              21:12.52    2:38.24 
   12   9/15       89  209 Anja Storbakken       11    Brainerd                              21:19.36    2:45.08 
   13   2/10       88  162 Elsa Lucken           8     Alexandria                            21:20.99    2:46.71 
   14  10/15       87  215 Avery Duerr           9     Brainerd                              21:23.28    2:49.00 
   15  11/15       86  211 Kaya Anderson         10    Brainerd                              21:50.04    3:15.76 
   16   2/8        85  308 Briella Kiley         11    Sartell/ Cathedral                    21:50.72    3:16.44 
   17   3/10       84  156 Lacey Siira           9     Alexandria                            21:53.90    3:19.62 
   18   4/10       83  153 Meredith Sundby       11    Alexandria                            21:55.31    3:21.03 
   19   5/10       82  157 Catherine Englund     8     Alexandria                            21:59.95    3:25.67 
   20   2/13       81  269 Maura Rogness         7     Fergus Falls                          22:19.83    3:45.55 
   21  12/15       80  218 Sophia Porter         9     Brainerd                              22:20.57    3:46.29 
   22   3/8        79  307 Brooke Legatt         11    Sartell/ Cathedral                    22:23.81    3:49.53 
   23   6/10       78  160 Makenna Kleven        10    Alexandria                            22:24.01    3:49.73 
   24   4/8        77  305 Alana Miller          8     Sartell/ Cathedral                    22:36.88    4:02.60 
   25  13/15       76  210 Stella Hagen          11    Brainerd                              22:41.76    4:07.48 
   26   3/13       75  265 Annie Mayer           10    Fergus Falls                          22:49.25    4:14.97 
   27  14/15       74  216 Thesing McKenna       11    Brainerd                              22:52.31    4:18.03 
   28   4/13       73  267 Jenna Thorson         9     Fergus Falls                          23:16.61    4:42.33 
   29   5/8        72  310 Stella Holstrom       8     Sartell/ Cathedral                    23:24.28    4:50.00 
   30   6/8        71  311 Katelyn Waldoch       8     Sartell/ Cathedral                    23:24.97    4:50.69 
   31   7/10       70  159 Atti Hoven            9     Alexandria                            23:33.31    4:59.03 
   32   8/10       69  163 Ava Buboltz           7     Alexandria                            23:52.06    5:17.78 
   33   9/10       68  161 Tatum Ketelsen        11    Alexandria                            24:11.52    5:37.24 
   34  10/10       67  158 Autumn Ehlert         10    Alexandria                            24:24.05    5:49.77 
   35  15/15       66  213 Annemarie Cady        9     Brainerd                              24:31.80    5:57.52 
   36   1/1        65  352 Sarah Grossback       12    St. Cloud                             24:54.41    6:20.13 
   37   1/3        64  374 Juliette Haugen       8     Willmar                               24:54.93    6:20.65 
   38   5/13       63  268 Alyssa Wagner         10    Fergus Falls                          25:06.96    6:32.68 
   39   6/13       62  270 Lydia Uggerud         7     Fergus Falls                          25:28.26    6:53.98 
   40   7/13       61  274 Olivia Budke          7     Fergus Falls                          25:42.79    7:08.51 
   41   8/13       60  272 Solvie Smestad        12    Fergus Falls                          26:34.97    8:00.69 
   42   7/8        59  312 Ava Lesniak           8     Sartell/ Cathedral                    26:49.88    8:15.60 
   43   9/13       58  275 Barrett Larsen        7     Fergus Falls                          27:40.53    9:06.25 
   44   8/8        57  309 Lydia Holmgren        11    Sartell/ Cathedral                    27:59.54    9:25.26 
   45  10/13       56  273 Celia Smith           7     Fergus Falls                          30:39.78   12:05.50 
   46  11/13       55  276 Maggie Lysne          7     Fergus Falls                          31:47.19   13:12.91 
   47  12/13       54  278 Isabelle Lawson       7     Fergus Falls                          32:44.90   14:10.62 
   48   2/3        53  375 Jacquelyn Lopez Maldo 10    Willmar                               33:02.34   14:28.06 
   49   3/3        52  376 Elianah Bradsteen     9     Willmar                               34:02.85   15:28.57 
   50  13/13       51  277 Lauren Thorson        7     Fergus Falls                          37:50.86   19:16.58