Camp Ripley, MN
1/26/2023











                          Little Falls Flyers Ripley Nordic Ski Invitational
                                             Camp Ripley
                                           January 26, 2023
                                JUNIOR VARSITY BOYS - 5K (UNOFFICIAL)
   


---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

   1.  Brainerd                           
            80    79    76    72  (68)  =  307      
         Wyatt Brown, Silas Osborne, Jaret Soxman, Wyatt Simonet, Jediah Soxman
   2.  Fergus Falls                       
            78    73    66    52  (21)  =  269      
         Noah Schlosser, Eric Swanson, Clayton Peppel, Braden Bucher,
         Reno Schierer
   3.  Moorhead                           
            74    71    60    55  (53)  =  260      
         Ezra Gomez, Barrett Hicks, Tavan Schlicting, Jack Holston,
         Wes Bouillard
   4.  Little Falls                       
            75    69    67    13  =  224      
         Parker Grant, Nicholas Sprang, Brayden Paulsen, Cayden Olsen
   4.  Alexandria                         
            70    57    49    48  (47)  =  224      
         Nicholas Strauss, Jackson Dutcher, Sawyer Filipiak, Matty Soderholm,
         Lars Dahl
   6.  Bemidji                            
            77    64    40    34  (25)  =  215      
         Peter Mathews, Logan Wilcox, Samuel Urban, Kaeden Pollock,
         Quinn Morrissey
   7.  Detroit Lakes                      
            50    30    26    15  (12)  =  121      
         Evan Thomas, Gabe Leff, Conner Malecka, Hunter Hanson, Brayden Francis
   8.  St. Cloud                          
            35    33    20    19  (1)  =  107      
         Alex Heinks, Marcus Wade, Diego Hennes, Josh Vogel, Sam Butkowski
   9.  Mora                               
            59     1     1     1  =   62      
         Dakota Harris, Ryder Stokke, Tanner Anderson, Olof Bakke
  10.  Willmar                            
            29     2     1     1  (1)  =   33      
         Saul Bustos, Matthew Eystad, Brandon Zepeda, Virgilio Lainez,
         Luis Swanson
  11.  Sartell / Cathedral                
            18     1     1     0  =   20      
         Austin Miller, Adam Paulson, Aaron Weitzel, Ghost Skier 1
  12.  St. John's Prep                    
            11     1     0     0  =   12      
         Lane Mcintyre, Anthony Heroux, Ghost Skier 1, Ghost Skier 2
  13.  Sauk Rapids-Rice                   
             6     1     0     0  =    7      
         Braxton Schmidt, Simon Thompson, Ghost Skier 1, Ghost Skier 2



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place No.  Name                      Grade Team                      Time      Time Back
===== ==== ========================= ===== ========================= ========= =========
    1  666 Wyatt Brown                         9     Brainerd                    15:30.8           
    2  682 Silas Osborne                       10    Brainerd                    16:19.5    0:48.8 
    3  484 Noah Schlosser                      8     Fergus Falls                16:39.6    1:08.9 
    4  674 Peter Mathews                       9     Bemidji                     16:42.2    1:11.5 
    5  693 Jaret Soxman                        10    Brainerd                    16:48.1    1:17.3 
    6  668 Parker Grant                        10    Little Falls                16:55.1    1:24.3 
    7  676 Ezra Gomez                          11    Moorhead                    17:07.7    1:37.0 
    8  667 Eric Swanson                        9     Fergus Falls                17:16.8    1:46.1 
    9  718 Wyatt Simonet                       9     Brainerd                    17:27.1    1:56.4 
   10  716 Barrett Hicks                       9     Moorhead                    17:31.1    2:00.4 
   11  664 Nicholas Strauss                    9     Alexandria                  17:35.0    2:04.2 
   12  685 Nicholas Sprang                     9     Little Falls                17:36.5    2:05.8 
   13  711 Jediah Soxman                       9     Brainerd                    17:39.8    2:09.1 
   14  699 Brayden Paulsen                     11    Little Falls                17:39.9    2:09.1 
   15  703 Clayton Peppel                      10    Fergus Falls                17:44.4    2:13.7 
   16  757 Austin Asher                        9     Brainerd                    17:46.8    2:16.1 
   17  677 Logan Wilcox                        9     Bemidji                     17:49.1    2:18.4 
   18  761 Ethan Nash                          12    Brainerd                    17:51.7    2:21.0 
   19  732 Carter Erickson                     9     Brainerd                    17:54.4    2:23.7 
   20  753 Kyle Peterson                       10    Brainerd                    18:06.8    2:36.1 
   21  728 Tavan Schlicting                    9     Moorhead                    18:07.0    2:36.2 
   22  672 Dakota Harris                       9     Mora                        18:11.7    2:41.0 
   23  760 Kaiden Raske                        9     Brainerd                    18:13.6    2:42.9 
   24  751 Jackson Dutcher                     9     Alexandria                  18:15.2    2:44.4 
   25  726 Samuel Renner                       9     Brainerd                    18:19.1    2:48.4 
   26  700 Jack Holston                        9     Moorhead                    18:19.3    2:48.6 
   27  750 Jason Feigum                        9     Brainerd                    18:22.5    2:51.8 
   28  675 Wes Bouillard                       10    Moorhead                    18:25.6    2:54.9 
   29  680 Braden Bucher                       10    Fergus Falls                18:25.7    2:55.0 
   30  755 Cole Fjeld                          12    Brainerd                    18:25.9    2:55.2 
   31  669 Evan Thomas                         12    Detroit Lakes               18:31.3    3:00.5 
   32  754 Sawyer Filipiak                     11    Alexandria                  18:31.8    3:01.1 
   33  748 Matty Soderholm                     8     Alexandria                  18:39.4    3:08.7 
   34  715 Lars Dahl                           9     Alexandria                  18:39.7    3:09.0 
   35  737 Truman Dirks                        11    Brainerd                    18:40.3    3:09.5 
   36  683 Owen Gilbertson                     11    Alexandria                  18:46.4    3:15.7 
   37  745 Jake Stockinger                     12    Brainerd                    18:47.1    3:16.3 
   38  731 Berg Swanson                        12    Alexandria                  18:52.3    3:21.6 
   39  725 Elijah Kjolhaug                     9     Alexandria                  18:57.9    3:27.1 
   40  747 Joseph Otto                         12    Brainerd                    18:58.3    3:27.5 
   41  694 Samuel Urban                        9     Bemidji                     18:58.4    3:27.7 
   42  738 Jakin Miller                        7     Alexandria                  18:59.1    3:28.4 
   43  744 Ben Scholten                        8     Alexandria                  19:06.7    3:36.0 
   44  710 Eli Schlicting                      9     Moorhead                    19:08.3    3:37.6 
   45  762 Leopold Famoso                      9     Brainerd                    19:13.1    3:42.4 
   46  687 Alex Heinks                         11    St. Cloud                   19:16.9    3:46.2 
   47  702 Kaeden Pollock                      10    Bemidji                     19:24.4    3:53.7 
   48  673 Marcus Wade                         10    St. Cloud                   19:26.3    3:55.6 
   49  763 Adam Harrington                     9     Brainerd                    19:29.6    3:58.9 
   50  709 Isaiah Anderson                     9     Alexandria                  19:32.7    4:02.0 
   51  678 Gabe Leff                           9     Detroit Lakes               19:34.9    4:04.2 
   52  684 Saul Bustos                         10    Willmar                     19:42.4    4:11.7 
   53  741 Zach Dohn                           10    Moorhead                    19:46.7    4:16.0 
   54  756 Carter Rush                         9     Alexandria                  19:49.3    4:18.6 
   55  713 Conner Malecka                      7     Detroit Lakes               19:49.9    4:19.1 
   56  724 Quinn Morrissey                     10    Bemidji                     19:53.2    4:22.5 
   57  717 Leo Mathews                         11    Bemidji                     19:54.3    4:23.6 
   58  752 Andrew Mayer                        9     Alexandria                  20:00.6    4:29.8 
   59  735 Cresin Muzzy                        10    Moorhead                    20:01.6    4:30.8 
   60  690 Reno Schierer                       12    Fergus Falls                20:02.0    4:31.3 
   61  721 Diego Hennes                        11    St. Cloud                   20:05.3    4:34.6 
   62  705 Josh Vogel                          10    St. Cloud                   20:06.0    4:35.2 
   63  671 Austin Miller                       10    Sartell / Cathedral         20:09.4    4:38.7 
   64  697 Gabe Hoven                          12    Alexandria                  20:13.2    4:42.5 
   65  739 Elias Ronnevik                      8     Fergus Falls                20:41.4    5:10.6 
   66  727 Hunter Hanson                       12    Detroit Lakes               20:45.9    5:15.2 
   67  733 Jack Hildenbrand                    10    Bemidji                     20:46.8    5:16.1 
   68  719 Cayden Olsen                        9     Little Falls                20:51.5    5:20.7 
   69  707 Brayden Francis                     11    Detroit Lakes               21:13.2    5:42.4 
   70  670 Lane Mcintyre                       9     St. John's Prep             21:22.1    5:51.4 
   71  764 Rylan Conkins                       9     Brainerd                    21:33.3    6:02.5 
   72  720 Trygvie Ronnevik                    8     Fergus Falls                21:35.8    6:05.1 
   73  695 Peyton Malecka                      9     Detroit Lakes               21:57.6    6:26.8 
   74  759 Matthew Moga                        10    Alexandria                  22:01.7    6:31.0 
   75  665 Braxton Schmidt                     9     Sauk Rapids-Rice            22:02.5    6:31.8 
   76  734 Noah Frank                          8     Fergus Falls                22:16.5    6:45.8 
   77  730 Cooper Miller                       8     Fergus Falls                22:19.0    6:48.2 
   78  742 Garrett Moen                        7     Detroit Lakes               22:21.3    6:50.6 
   79  692 Matthew Eystad                      11    Willmar                     22:22.3    6:51.5 
   80  740 Philip Hodapp                       10    Bemidji                     22:35.5    7:04.8 
   81  688 Adam Paulson                        11    Sartell / Cathedral         23:12.4    7:41.6 
   82  698 Aaron Weitzel                       9     Sartell / Cathedral         23:34.6    8:03.8 
   83  736 Cameron Akers                       11    Detroit Lakes               23:45.5    8:14.8 
   84  663 Brandon Zepeda                      11    Willmar                     24:16.1    8:45.3 
   85  696 Sam Butkowski                       11    St. Cloud                   24:46.3    9:15.5 
   86  704 Olof Bakke                          10    Mora                        25:46.3   10:15.5 
   87  729 Jared Barrera                       10    Willmar                     26:16.3   10:45.6 
   88  686 Simon Thompson                      12    Sauk Rapids-Rice            26:27.8   10:57.1 
   89  712 Luis Swanson                        11    Willmar                     27:33.0   12:02.3 
   90  706 Virgilio Lainez                     10    Willmar                     28:35.4   13:04.6 
   91  689 Tanner Anderson                     9     Mora                        28:44.9   13:14.2 
   92  749 Ian Hamre                           9     Detroit Lakes               29:25.8   13:55.1 
   93  746 Corey Ruel                          10    Detroit Lakes               36:50.0   21:19.3 
   94  681 Ryder Stokke                        9     Mora                        38:54.1   23:23.4 
   95  679 Anthony Heroux                      9     St. John's Prep             41:12.4   25:41.7