St. Paul, MN
11/10/2019











   


                              Veterans Day 5K
                             November 10, 2019
                               St. Paul, MN

Place Div/Tot  No.     Name                    Div   Age Sex Team    City              St Time       
===== ======== ======= ======================= ===== === === ======= ================= == ======= 
    1   1/8       9838 Chris Caron             MOPEN  27   M         Maple Grove       MN   17:48 
    2   1/4       9869 David Guaman            M4549  48   M         Andover           MN   17:48 
    3   1/2       9890 Maxwell Key             M1516  15   M         Saint Paul        MN   21:50 
    4   2/8       7167 Alex Thiede-Lueders     MOPEN  25   M         Minneapolis       MN   23:24 
    5   1/3       7152 Nils Skogen             M3539  38   M         Eagan             MN   23:34 
    6   1/7       9857 Matt Eich               M5054  50   M         Maple Grove       MN   25:06 
    7   2/7       9852 Steven Dreger           M5054  53   M         Saint Paul        MN   25:54 
    8   1/10      1887 Kandace Pettibone       FOPEN  33   F         Saint Paul        MN   26:08 
    9   1/1       9891 Stephanie Key           F4044  42   F         Saint Paul        MN   26:17 
   10   1/1       9834 Noah Cagle              M1718  18   M         Cottage Grove     MN   26:51 
   11   1/5       9853 Candy Dreshar           F5054  52   F         Andover           MN   26:55 
   12   3/7       9861 Ed Foppe                M5054  50   M         Minneapolis       MN   27:11 
   13   1/4       7154 Mary Sorlie             F5559  57   F         Saint Paul        MN   28:00 
   14   3/8       7181 Mackenzie Young         MOPEN  29   M ReSound Minneapolis       MN   28:10 
   15   1/3       9835 Wayne Cagle             M5559  55   M         Cottage Grove     MN   28:28 
   16   1/2       8901 Robert Britain          M6064  61   M         Wayzata           MN   28:37 
   17   2/3       7170 Joey Torkildson         M3539  39   M         Saint Paul        MN   28:46 
   18   2/10      7162 Christa Switzer         FOPEN  26   F         Minneapolis       MN   28:52 
   19   4/8       7178 Matt Wickstrom          MOPEN  21   M         Minneapolis       MN   30:02 
   20   1/3       9887 Clayton Kaufer          M4044  40   M         New Richmond      WI   30:16 
   21   2/3       7161 Richard Swanson         M5559  57   M ReSound St Paul           MN   30:17 
   22   1/4       1879 Angela North            F4549  45   F         Minneapolis       MN   30:20 
   23   2/4       7153 Kate Smith              F5559  56   F         Minneapolis       MN   30:33 
   24   1/8       9877 Nicole Hughes           F3539  38   F         Saint Paul        MN   31:29 
   25   3/10      7173 Mary Turitto            FOPEN  24   F         Mankato           MN   31:43 
   26   5/8       9892 Bryan Kowal             MOPEN  25   M         Minneapolis       MN   32:03 
   27   4/10      9855 Gabrielle Dutchik       FOPEN  23   F         Minneapolis       MN   32:03 
   28   2/8       9886 Brittany Kaufer         F3539  36   F         New Richmond      WI   32:16 
   29   6/8       7166 Shoua Thao              MOPEN  30   M ReSound Coon Rapids       MN   32:42 
   30   5/10      9856 Brittany Eich           FOPEN  27   F         Cedar             MN   33:36 
   31   2/3       7140 Thomas Scheuerle        M4044  40   M         Eden Prairie      MN   33:55 
   32   3/8       7139 Michelle Scheuerle      F3539  39   F         Eden Prairie      MN   34:00 
   33   4/8       1900 Phiengtavanh Savatdy    F3539  38   F         Saint Paul        MN   34:03 
   34   2/2       1885 Braiden Palmer          M1516  16   M         Minneapolis       MN   34:45 
   35   3/3       9868 John Greiner            M5559  59   M         Boone             IA   35:00 
   36   3/4       9851 Anna Dreger             F5559  56   F         Saint Paul        MN   35:13 
   37   1/2       1896 Marson'chris' Rinkenber M7074  71   M         Shoreview         MN   35:22 
   38   5/8       1878 Maja Nordrum            F3539  38   F ReSound St. Louis Park    MN   36:12 
   39   2/4       9848 Michael Dauphinee       M4549  45   M         Saint Paul        MN   36:20 
   40   3/3       7174 Herbert Urban           M4044  40   M ReSound Bloomington       MN   36:23 
   41   6/10      7141 Ruby Schlegel           FOPEN  22   F         Champlin          MN   36:37 
   42   7/10      9889 Sonja Keltgen           FOPEN  34   F         Shakopee          MN   36:54 
   43   1/1       9888 Ayla Keltgen            F0108   7   F         Shakopee          MN   36:54 
   44   4/7       9844 Allan Cleveland         M5054  52   M         Breckenridge      MN   37:10 
   45   3/4       9858 Tom Eich                M4549  48   M         Cedar             MN   38:25 
   46   5/7       9875 David Hopkins           M5054  50   M ReSound Lakeville         MN   38:35 
   47   2/4       1874 Holly Newman            F4549  48   F         Blaine            MN   39:03 
   48   3/4       1889 Shawn Pettus            F4549  49   F ReSound Shakopee          MN   39:07 
   49   2/5       9845 Angela Cleveland        F5054  50   F         Breckenridge      MN   40:07 
   50   2/2       9872 Al Haring               M7074  70   M         Coon Rapids       MN   40:21 
   51   1/1       9827 Kathryn Brewer          F7579  76   F         New Brighton      MN   40:39 
   52   8/10      9839 Jocelyn Casas           FOPEN  29   F         Saint Paul        MN   41:33 
   53   1/1       9860 Gia Fisher              F1112  11   F         Saint Paul        MN   41:45 
   54   3/5       9871 Alesia Haak             F5054  51   F         Saint Paul        MN   41:52 
   55   6/8       9859 Breanna Fisher          F3539  35   F         Saint Paul        MN   42:30 
   56   1/2       1876 Lois Nilson             F6064  62   F         Minneapolis       MN   44:33 
   57   7/8       9832 Connor Butler           MOPEN  30   M         Saint Paul        MN   44:34 
   58   9/10      9833 Elizabeth Butler        FOPEN  27   F         Saint Paul        MN   44:34 
   59   8/8       9876 Jordan Horton           MOPEN  28   M         Saint Paul        MN   44:35 
   60   4/5       7151 Julie Silverman         F5054  53   F         Edina             MN   45:17 
   61   6/7       1883 Tepkosal Oung           M5054  53   M ReSound Brooklyn Pk       MN   46:37 
   62   1/1       1882 John O'Neil             M1112  11   M         Andover           MN   48:26 
   63   7/8       9847 Miranda Corwin          F3539  39   F         Minneapolis       MN   48:27 
   64   8/8       9843 Lori Chiabatti          F3539  35   F ReSound                        49:48 
   65   2/2       9812 Mary McEiver            F6064  64   F         Saint Paul        MN   49:48 
   66   7/7       1875 Lance Newman            M5054  50   M         Minneapolis       MN   50:35 
   67  10/10      9842 Ashley Chatman          FOPEN  31   F ReSound Bloomington       MN   50:53 
   68   3/3       1886 Mikalai Paulavets       M3539  38   M ReSound New Hope          MN   50:54 
   69   4/4       7148 Brett Severson          M4549  46   M ReSound River Falls       WI   54:37 
   70   4/4       1892 Georgiana Phillip       F4549  48   F ReSound Minneapolis       MN   57:19 
   71   2/2       9864 Gary Fries              M6064  62   M         Rosemount         MN   58:35 
   72   4/4       9863 Elaine Fries            F5559  58   F         Rosemount         MN   58:35 
   73   5/5       9884 Melissa Johnson         F5054  53   F ReSound Hudson            WI   58:51 

results by Mtec Results                     Results posted at: wwww.mtecresults.com


  FEMALE AGE GROUP:  8 - & UNDER
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   43 Ayla Keltgen              7 Shakopee           MN   36:54 

  FEMALE AGE GROUP:  11 - 12
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   53 Gia Fisher               11 Saint Paul         MN   41:45 

  MALE AGE GROUP:  11 - 12
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   62 John O'Neil              11 Andover            MN   48:26 

  MALE AGE GROUP:  11 - 12
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1    3 Maxwell Key              15 Saint Paul         MN   21:50 
       2   34 Braiden Palmer           16 Minneapolis        MN   34:45 

  MALE AGE GROUP:  17 - 18
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   10 Noah Cagle               18 Cottage Grove      MN   26:51 

  FEMALE AGE GROUP:  OPEN -
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1    8 Kandace Pettibone        33 Saint Paul         MN   26:08 
       2   18 Christa Switzer          26 Minneapolis        MN   28:52 
       3   25 Mary Turitto             24 Mankato            MN   31:43 
       4   27 Gabrielle Dutchik        23 Minneapolis        MN   32:03 
       5   30 Brittany Eich            27 Cedar              MN   33:36 
       6   41 Ruby Schlegel            22 Champlin           MN   36:37 
       7   42 Sonja Keltgen            34 Shakopee           MN   36:54 
       8   52 Jocelyn Casas            29 Saint Paul         MN   41:33 
       9   58 Elizabeth Butler         27 Saint Paul         MN   44:34 
      10   67 Ashley Chatman           31 Bloomington        MN   50:53 

  MALE AGE GROUP:  OPEN -
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1    1 Chris Caron              27 Maple Grove        MN   17:48 
       2    4 Alex Thiede-Lueders      25 Minneapolis        MN   23:24 
       3   14 Mackenzie Young          29 Minneapolis        MN   28:10 
       4   19 Matt Wickstrom           21 Minneapolis        MN   30:02 
       5   26 Bryan Kowal              25 Minneapolis        MN   32:03 
       6   29 Shoua Thao               30 Coon Rapids        MN   32:42 
       7   57 Connor Butler            30 Saint Paul         MN   44:34 
       8   59 Jordan Horton            28 Saint Paul         MN   44:35 

  FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   24 Nicole Hughes            38 Saint Paul         MN   31:29 
       2   28 Brittany Kaufer          36 New Richmond       WI   32:16 
       3   32 Michelle Scheuerle       39 Eden Prairie       MN   34:00 
       4   33 Phiengtavanh Savatdy     38 Saint Paul         MN   34:03 
       5   38 Maja Nordrum             38 St. Louis Park     MN   36:12 
       6   55 Breanna Fisher           35 Saint Paul         MN   42:30 
       7   63 Miranda Corwin           39 Minneapolis        MN   48:27 
       8   64 Lori Chiabatti           35                         49:48 

  MALE AGE GROUP:  35 - 39
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1    5 Nils Skogen              38 Eagan              MN   23:34 
       2   17 Joey Torkildson          39 Saint Paul         MN   28:46 
       3   68 Mikalai Paulavets        38 New Hope           MN   50:54 

  FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1    9 Stephanie Key            42 Saint Paul         MN   26:17 

  MALE AGE GROUP:  40 - 44
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   20 Clayton Kaufer           40 New Richmond       WI   30:16 
       2   31 Thomas Scheuerle         40 Eden Prairie       MN   33:55 
       3   40 Herbert Urban            40 Bloomington        MN   36:23 

  FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   22 Angela North             45 Minneapolis        MN   30:20 
       2   47 Holly Newman             48 Blaine             MN   39:03 
       3   48 Shawn Pettus             49 Shakopee           MN   39:07 
       4   70 Georgiana Phillip        48 Minneapolis        MN   57:19 

  MALE AGE GROUP:  45 - 49
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1    2 David Guaman             48 Andover            MN   17:48 
       2   39 Michael Dauphinee        45 Saint Paul         MN   36:20 
       3   45 Tom Eich                 48 Cedar              MN   38:25 
       4   69 Brett Severson           46 River Falls        WI   54:37 

  FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   11 Candy Dreshar            52 Andover            MN   26:55 
       2   49 Angela Cleveland         50 Breckenridge       MN   40:07 
       3   54 Alesia Haak              51 Saint Paul         MN   41:52 
       4   60 Julie Silverman          53 Edina              MN   45:17 
       5   73 Melissa Johnson          53 Hudson             WI   58:51 

  MALE AGE GROUP:  50 - 54
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1    6 Matt Eich                50 Maple Grove        MN   25:06 
       2    7 Steven Dreger            53 Saint Paul         MN   25:54 
       3   12 Ed Foppe                 50 Minneapolis        MN   27:11 
       4   44 Allan Cleveland          52 Breckenridge       MN   37:10 
       5   46 David Hopkins            50 Lakeville          MN   38:35 
       6   61 Tepkosal Oung            53 Brooklyn Pk        MN   46:37 
       7   66 Lance Newman             50 Minneapolis        MN   50:35 

  FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   13 Mary Sorlie              57 Saint Paul         MN   28:00 
       2   23 Kate Smith               56 Minneapolis        MN   30:33 
       3   36 Anna Dreger              56 Saint Paul         MN   35:13 
       4   72 Elaine Fries             58 Rosemount          MN   58:35 

  MALE AGE GROUP:  55 - 59
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   15 Wayne Cagle              55 Cottage Grove      MN   28:28 
       2   21 Richard Swanson          57 St Paul            MN   30:17 
       3   35 John Greiner             59 Boone              IA   35:00 

  FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   56 Lois Nilson              62 Minneapolis        MN   44:33 
       2   65 Mary McEiver             64 Saint Paul         MN   49:48 

  MALE AGE GROUP:  60 - 64
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   16 Robert Britain           61 Wayzata            MN   28:37 
       2   71 Gary Fries               62 Rosemount          MN   58:35 

  MALE AGE GROUP:  70 - 74
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   37 Marson'chris' Rinkenberg 71 Shoreview          MN   35:22 
       2   50 Al Haring                70 Coon Rapids        MN   40:21 

  FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
   Place O'All Name                   Age City               St  Time
   ===== ===== ====================   === ================== ==  =======
       1   51 Kathryn Brewer           76 New Brighton       MN   40:39 

                              Veterans Day 5K
                             November 10, 2019
                               St. Paul, MN
                          AGE GRADED PERCENTAGES

Place Div/Tot  No.     Name                    Div   Age Sex Team    City              St Time    Percent    
===== ======== ======= ======================= ===== === === ======= ================= == ======= ======= 
    1   1/4       9869 David Guaman            M4549  48   M         Andover           MN   17:48   81.63 
    2   1/8       9838 Chris Caron             MOPEN  27   M         Maple Grove       MN   17:48   72.94 
    3   1/4       7154 Mary Sorlie             F5559  57   F         Saint Paul        MN   28:00   63.87 
    4   1/5       9853 Candy Dreshar           F5054  52   F         Andover           MN   26:55   62.75 
    5   1/2       9890 Maxwell Key             M1516  15   M         Saint Paul        MN   21:50   61.55 
    6   1/7       9857 Matt Eich               M5054  50   M         Maple Grove       MN   25:06   58.77 
    7   1/1       9891 Stephanie Key           F4044  42   F         Saint Paul        MN   26:17   58.43 
    8   2/7       9852 Steven Dreger           M5054  53   M         Saint Paul        MN   25:54   58.29 
    9   2/4       7153 Kate Smith              F5559  56   F         Minneapolis       MN   30:33   57.86 
   10   1/3       7152 Nils Skogen             M3539  38   M         Eagan             MN   23:34   57.36 
   11   1/1       9827 Kathryn Brewer          F7579  76   F         New Brighton      MN   40:39   56.65 
   12   1/10      1887 Kandace Pettibone       FOPEN  33   F         Saint Paul        MN   26:08   56.63 
   13   1/2       8901 Robert Britain          M6064  61   M         Wayzata           MN   28:37   56.26 
   14   2/8       7167 Alex Thiede-Lueders     MOPEN  25   M         Minneapolis       MN   23:24   55.48 
   15   3/7       9861 Ed Foppe                M5054  50   M         Minneapolis       MN   27:11   54.27 
   16   1/3       9835 Wayne Cagle             M5559  55   M         Cottage Grove     MN   28:28   53.87 
   17   1/1       9888 Ayla Keltgen            F0108   7   F         Shakopee          MN   36:54   52.26 
   18   1/4       1879 Angela North            F4549  45   F         Minneapolis       MN   30:20   51.80 
   19   2/3       7161 Richard Swanson         M5559  57   M ReSound St Paul           MN   30:17   51.46 
   20   2/10      7162 Christa Switzer         FOPEN  26   F         Minneapolis       MN   28:52   51.16 
   21   3/4       9851 Anna Dreger             F5559  56   F         Saint Paul        MN   35:13   50.19 
   22   1/2       1896 Marson'chris' Rinkenber M7074  71   M         Shoreview         MN   35:22   49.99 
   23   1/1       9834 Noah Cagle              M1718  18   M         Cottage Grove     MN   26:51   48.37 
   24   1/8       9877 Nicole Hughes           F3539  38   F         Saint Paul        MN   31:29   47.71 
   25   2/3       7170 Joey Torkildson         M3539  39   M         Saint Paul        MN   28:46   47.32 
   26   3/10      7173 Mary Turitto            FOPEN  24   F         Mankato           MN   31:43   46.56 
   27   2/8       9886 Brittany Kaufer         F3539  36   F         New Richmond      WI   32:16   46.20 
   28   3/8       7181 Mackenzie Young         MOPEN  29   M ReSound Minneapolis       MN   28:10   46.15 
   29   4/10      9855 Gabrielle Dutchik       FOPEN  23   F         Minneapolis       MN   32:03   46.07 
   30   1/3       9887 Clayton Kaufer          M4044  40   M         New Richmond      WI   30:16   45.29 
   31   3/3       9868 John Greiner            M5559  59   M         Boone             IA   35:00   45.25 
   32   3/8       7139 Michelle Scheuerle      F3539  39   F         Eden Prairie      MN   34:00   44.39 
   33   4/8       1900 Phiengtavanh Savatdy    F3539  38   F         Saint Paul        MN   34:03   44.11 
   34   5/10      9856 Brittany Eich           FOPEN  27   F         Cedar             MN   33:36   43.95 
   35   2/2       9872 Al Haring               M7074  70   M         Coon Rapids       MN   40:21   43.29 
   36   4/8       7178 Matt Wickstrom          MOPEN  21   M         Minneapolis       MN   30:02   43.23 
   37   1/2       1876 Lois Nilson             F6064  62   F         Minneapolis       MN   44:33   42.65 
   38   2/4       1889 Shawn Pettus            F4549  49   F ReSound Shakopee          MN   39:07   41.79 
   39   5/8       1878 Maja Nordrum            F3539  38   F ReSound St. Louis Park    MN   36:12   41.49 
   40   3/4       1874 Holly Newman            F4549  48   F         Blaine            MN   39:03   41.41 
   41   2/5       9845 Angela Cleveland        F5054  50   F         Breckenridge      MN   40:07   41.19 
   42   5/8       9892 Bryan Kowal             MOPEN  25   M         Minneapolis       MN   32:03   40.51 
   43   1/1       9860 Gia Fisher              F1112  11   F         Saint Paul        MN   41:45   40.50 
   44   2/3       7140 Thomas Scheuerle        M4044  40   M         Eden Prairie      MN   33:55   40.42 
   45   6/10      7141 Ruby Schlegel           FOPEN  22   F         Champlin          MN   36:37   40.33 
   46   4/7       9844 Allan Cleveland         M5054  52   M         Breckenridge      MN   37:10   40.30 
   47   7/10      9889 Sonja Keltgen           FOPEN  34   F         Shakopee          MN   36:54   40.18 
   48   3/5       9871 Alesia Haak             F5054  51   F         Saint Paul        MN   41:52   39.90 
   49   6/8       7166 Shoua Thao              MOPEN  30   M ReSound Coon Rapids       MN   32:42   39.82 
   50   2/2       9812 Mary McEiver            F6064  64   F         Saint Paul        MN   49:48   39.13 
   51   2/4       9848 Michael Dauphinee       M4549  45   M         Saint Paul        MN   36:20   39.11 
   52   5/7       9875 David Hopkins           M5054  50   M ReSound Lakeville         MN   38:35   38.23 
   53   2/2       1885 Braiden Palmer          M1516  16   M         Minneapolis       MN   34:45   38.12 
   54   3/4       9858 Tom Eich                M4549  48   M         Cedar             MN   38:25   37.82 
   55   4/5       7151 Julie Silverman         F5054  53   F         Edina             MN   45:17   37.72 
   56   3/3       7174 Herbert Urban           M4044  40   M ReSound Bloomington       MN   36:23   37.68 
   57   8/10      9839 Jocelyn Casas           FOPEN  29   F         Saint Paul        MN   41:33   35.54 
   58   6/8       9859 Breanna Fisher          F3539  35   F         Saint Paul        MN   42:30   34.97 
   59   9/10      9833 Elizabeth Butler        FOPEN  27   F         Saint Paul        MN   44:34   33.13 
   60   6/7       1883 Tepkosal Oung           M5054  53   M ReSound Brooklyn Pk       MN   46:37   32.38 
   61   7/8       9847 Miranda Corwin          F3539  39   F         Minneapolis       MN   48:27   31.15 
   62   4/4       9863 Elaine Fries            F5559  58   F         Rosemount         MN   58:35   30.89 
   63   1/1       1882 John O'Neil             M1112  11   M         Andover           MN   48:26   30.80 
   64   8/8       9843 Lori Chiabatti          F3539  35   F ReSound                        49:48   29.85 
   65   7/8       9832 Connor Butler           MOPEN  30   M         Saint Paul        MN   44:34   29.22 
   66   7/7       1875 Lance Newman            M5054  50   M         Minneapolis       MN   50:35   29.16 
   67   8/8       9876 Jordan Horton           MOPEN  28   M         Saint Paul        MN   44:35   29.13 
   68  10/10      9842 Ashley Chatman          FOPEN  31   F ReSound Bloomington       MN   50:53   29.03 
   69   5/5       9884 Melissa Johnson         F5054  53   F ReSound Hudson            WI   58:51   29.02 
   70   4/4       1892 Georgiana Phillip       F4549  48   F ReSound Minneapolis       MN   57:19   28.21 
   71   2/2       9864 Gary Fries              M6064  62   M         Rosemount         MN   58:35   27.71 
   72   3/3       1886 Mikalai Paulavets       M3539  38   M ReSound New Hope          MN   50:54   26.56 
   73   4/4       7148 Brett Severson          M4549  46   M ReSound River Falls       WI   54:37   26.21 

results by Mtec Results                     Results posted at: wwww.mtecresults.com