Fergus Falls, MN
12/19/2019











                                      Fergus Falls Nordic Invite
                                           Fergus Falls, MN
                                          December 19, 2019
                                      JUNIOR VARSITY BOYS - 3.9K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   392  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Zachary Schaeffer                  13:41.05 
  2     99  Jake Stockinger                    13:41.41 
  3     97  Nicholas Renner                    13:46.66 
  4     96  Elijah Hallgren                    13:47.37 
  5   ( 95) Alejandro Thompson                 13:59.90 
  6   ( 93) Trenton Norlin                     14:14.33 
  7   ( 90) Joseph Figliuzzi                   14:34.97 
  8   ( 88) Karlton Anderson                   15:12.08 
  9   ( 87) Elijah Hanson                      15:26.60 
 10   ( 84) Ethan Nash                         15:42.93 
 11   ( 82) Adam Cady                          15:51.77 
 12   ( 80) Charles Beasley                    16:27.41 
 13   ( 72) Jacob Aanes                        18:18.15 
 14   ( 70) Marcel Wargocki                    18:44.09 
 15   ( 68) Ruwen Weigand                      19:58.36 
 16   ( 63) Nicholas Moore                     23:08.09 

  2.   375  Bemidji                            
=============================================
  1     98  Gavin Johnson                      13:45.74 
  2     94  Ethan Pollock                      14:06.56 
  3     92  Cooper Kuzel                       14:25.92 
  4     91  Isaak McDonald                     14:31.32 
  5   ( 89) Ben Kostamos                       14:51.02 
  6   ( 83) Treyton Pearson                    15:46.51 
  7   ( 76) Kyle Dahl                          17:10.39 
  8   ( 75) Paul Louvar                        17:11.56 
  9   ( 74) Gavin Jonkowski                    17:49.13 
 10   ( 73) Simon Jones                        18:10.66 
 11   ( 65) Daniel Roberts                     22:53.96 
 12   ( 64) Lucas Saez                         22:55.30 

  3.   301  TrekNorth                          
=============================================
  1     79  Matt Wielenberg                    16:57.90 
  2     78  Kota Urban Pullar                  16:59.95 
  3     77  Sam Wielenberg                     17:06.67 
  4     67  Mason Derby                        20:14.01 

  4.   242  Alexandria                         
=============================================
  1     86  Kyle Feldhake                      15:27.42 
  2     85  Bryant Johnson                     15:28.81 
  3     71  Gabe Hoven                         18:31.22 


  5.   212  Fergus Falls                       
=============================================
  1     81  Oliver Thorson                     16:09.27 
  2     69  Jaden Anderson                     19:47.94 
  3     62  Dillen Jaros                       30:14.73 


  6.    66  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     66  Dawson Fagerlie                    22:49.30 







---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time      Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========  =========
    1   1/16      100 1262 Zachary Schaeffer     10    Brainerd                            13:41.05          
    2   2/16       99 1265 Jake Stockinger       9     Brainerd                            13:41.41  0:00.36 
    3   1/12       98  794 Gavin Johnson         9     Bemidji                             13:45.74  0:04.69 
    4   3/16       97 1257 Nicholas Renner       12    Brainerd                            13:46.66  0:05.61 
    5   4/16       96 1151 Elijah Hallgren       9     Brainerd                            13:47.37  0:06.32 
    6   5/16       95 1267 Alejandro Thompson    12    Brainerd                            13:59.90  0:18.85 
    7   2/12       94  830 Ethan Pollock         10    Bemidji                             14:06.56  0:25.51 
    8   6/16       93 1230 Trenton Norlin        10    Brainerd                            14:14.33  0:33.28 
    9   3/12       92  813 Cooper Kuzel          9     Bemidji                             14:25.92  0:44.87 
   10   4/12       91  819 Isaak McDonald        10    Bemidji                             14:31.32  0:50.27 
   11   7/16       90 1129 Joseph Figliuzzi      11    Brainerd                            14:34.97  0:53.92 
   12   5/12       89  810 Ben Kostamos          10    Bemidji                             14:51.02  1:09.97 
   13   8/16       88 1090 Karlton Anderson      9     Brainerd                            15:12.08  1:31.03 
   14   9/16       87 1157 Elijah Hanson         10    Brainerd                            15:26.60  1:45.55 
   15   1/3        86  533 Kyle Feldhake         11    Alexandria                          15:27.42  1:46.37 
   16   2/3        85  559 Bryant Johnson        11    Alexandria                          15:28.81  1:47.76 
   17  10/16       84 1203 Ethan Nash            9     Brainerd                            15:42.93  2:01.88 
   18   6/12       83  829 Treyton Pearson       10    Bemidji                             15:46.51  2:05.46 
   19  11/16       82 1096 Adam Cady             10    Brainerd                            15:51.77  2:10.72 
   20   1/3        81 1464 Oliver Thorson        9     Fergus Falls                        16:09.27  2:28.22 
   21  12/16       80 1093 Charles Beasley       12    Brainerd                            16:27.41  2:46.36 
   22   1/4        79 2939 Matt Wielenberg       8     TrekNorth                           16:57.90  3:16.85 
   23   2/4        78 2897 Kota Urban Pullar     8     TrekNorth                           16:59.95  3:18.90 
   24   3/4        77 2960 Sam Wielenberg        9     TrekNorth                           17:06.67  3:25.62 
   25   7/12       76  772 Kyle Dahl             12    Bemidji                             17:10.39  3:29.34 
   26   8/12       75  816 Paul Louvar           10    Bemidji                             17:11.56  3:30.51 
   27   9/12       74  796 Gavin Jonkowski       10    Bemidji                             17:49.13  4:08.08 
   28  10/12       73  795 Simon Jones           9     Bemidji                             18:10.66  4:29.61 
   29  13/16       72 1088 Jacob Aanes           12    Brainerd                            18:18.15  4:37.10 
   30   3/3        71  555 Gabe Hoven            9     Alexandria                          18:31.22  4:50.17 
   31  14/16       70 1269 Marcel Wargocki       12    Brainerd                            18:44.09  5:03.04 
   32   2/3        69 1397 Jaden Anderson        7     Fergus Falls                        19:47.94  6:06.89 
   33  15/16       68 1270 Ruwen Weigand         12    Brainerd                            19:58.36  6:17.31 
   34   4/4        67 2470 Mason Derby           9     TrekNorth                           20:14.01  6:32.96 
   35   1/1        66 1285 Dawson Fagerlie       11    Detroit Lakes                       22:49.30  9:08.25 
   36  11/12       65  842 Daniel Roberts        12    Bemidji                             22:53.96  9:12.91 
   37  12/12       64  843 Lucas Saez            10    Bemidji                             22:55.30  9:14.25 
   38  16/16       63 1202 Nicholas Moore        10    Brainerd                            23:08.09  9:27.04 
   39   3/3        62 1436 Dillen Jaros          10    Fergus Falls                        30:14.73 16:33.68