Camp Ripley, MN
1/23/2020











                          Little Falls Flyers Ripley Nordic Ski Invitational
                                           Little Falls, MN
                                           January 23, 2020
                                       JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   394  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Ethan Klisch                    
  2     99  Zachary Schaeffer               
  3     98  Nicholas Schneider              
  4     97  Adam Cady                       
  5   ( 95) Joseph Figliuzzi                
  6   ( 94) Jake Stockinger                 
  7   ( 89) Karlton Anderson                
  8   ( 86) Elijah Hallgren                 
  9   ( 85) Trenton Norlin                  
 10   ( 81) Benjamin Karlgaard              

  2.   360  Little Falls                       
=============================================
  1     96  Elliot Oberton                  
  2     92  Gabe Shanoff                    
  3     90  Clive Ingemansen                
  4     82  Alexander Oberton               
  5   ( 79) Thomas Archer                   
  6   ( 78) Isaac Larsen                    
  7   ( 71) Edward Sobiech                  
  8   ( 62) Tyler Baumgartner               
  9   ( 59) Christian Oslund                
 10   ( 53) Chase Olsen                     

  3.   352  Bemidji                            
=============================================
  1     93  Sam Schulze                     
  2     88  Isaak McDonald                  
  3     87  Bryce Kondos                    
  4     84  Ethan Pollock                   
  5   ( 73) Treyton Pearson                 
  6   ( 66) Paul Louvar                     
  7   ( 61) Hayden Hommes                   
  8   ( 60) Kyle Dahl                       
  9   ( 48) Lucas Saez                      
 10   ( 44) Gavin Jonkowski                 

  4.   261  Alexandria                         
=============================================
  1     83  Bryant Johnson                  
  2     77  Matthew Johnson                 
  3     68  Kyle Feldhake                   
  4     33  Gabe Hoven                      

  5.   260  Sartell-Cathedral                  
=============================================
  1     91  Owen Scanlon                    
  2     58  Max Meyer                       
  3     56  Will Kopka                      
  4     55  Anthony Berndt                  
  5   ( 27) Alexander Buhl                  

  6.   238  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     75  Finn Wilknitz                   
  2     70  Jacob Vogel                     
  3     50  Ryan Grossbach                  
  4     43  Truman Kluempke                 
  5   ( 41) Sean Reagan                     
  6   ( 31) Joe Anderson                    

  7.   234  Mora                               
=============================================
  1     69  Conner Hubbard                  
  2     65  Dakota Sand                     
  3     63  Gabe Arens                      
  4     37  Isaac Ladino                    
  5   ( 30) Leander Notch                   

  8.   209  Fergus Falls                       
=============================================
  1     67  Benjamin Schierer               
  2     54  Oliver Thorson                  
  3     52  Nicholas Flugstad               
  4     36  Bryce Adams                     
  5   ( 35) Dillen Jaros                    

  9.   127  Saint John's                       
=============================================
  1     38  George Vedder                   
  2     34  Devan Meyer                     
  3     29  Kenton Daughters                
  4     26  Cameron Thompson                
  5   ( 25) Peter Heroux                    

 10.   114  Moorhead                           
=============================================
  1     74  Jacob Skatvold                  
  2     40  Fletcher Biby                   



 11.    32  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     32  Dawson Fagerlie                 






Results by Pickle Events -- http://www.pickleevents.com


---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: FREESTYLE JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1 1553 Ethan Klisch          11    Brainerd                            18:40       
    2 1558 Zachary Schaeffer     10    Brainerd                            18:45  0:05 
    3 1559 Nicholas Schneider    12    Brainerd                            19:04  0:24 
    4 1547 Adam Cady             10    Brainerd                            19:14  0:34 
    5 1572 Elliot Oberton        7     Little Falls                        19:20  0:40 
    6 1548 Joseph Figliuzzi      11    Brainerd                            19:20  0:40 
    7 1560 Jake Stockinger       9     Brainerd                            19:29  0:49 
    8 1533 Sam Schulze           11    Bemidji                             19:55  1:15 
    9 1573 Gabe Shanoff          8     Little Falls                        20:02  1:22 
   10 1705 Owen Scanlon          9     Sartell-Cathedral                   20:13  1:33 
   11 1576 Clive Ingemansen      11    Little Falls                        20:16  1:36 
   12 1545 Karlton Anderson      9     Brainerd                            20:18  1:38 
   13 1532 Isaak McDonald        10    Bemidji                             20:20  1:40 
   14 1531 Bryce Kondos          10    Bemidji                             20:23  1:43 
   15 1550 Elijah Hallgren       9     Brainerd                            20:25  1:45 
   16 1557 Trenton Norlin        10    Brainerd                            20:25  1:45 
   17 1534 Ethan Pollock         10    Bemidji                             20:29  1:49 
   18 1529 Bryant Johnson        11    Alexandria                          20:34  1:54 
   19 1574 Alexander Oberton     9     Little Falls                        20:40  2:00 
   20 1552 Benjamin Karlgaard    10    Brainerd                            20:55  2:15 
   21 1549 Benjamin Guida        10    Brainerd                            20:57  2:17 
   22 1581 Thomas Archer         9     Little Falls                        21:01  2:21 
   23 1580 Isaac Larsen          9     Little Falls                        21:03  2:23 
   24 1528 Matthew Johnson       10    Alexandria                          21:10  2:30 
   25 1543 Jacob Aanes           12    Brainerd                            21:13  2:33 
   26 1606 Finn Wilknitz         12    St. Cloud Tech                      21:17  2:37 
   27 1586 Jacob Skatvold        10    Moorhead                            21:30  2:50 
   28 1537 Treyton Pearson       10    Bemidji                             21:32  2:52 
   29 1551 Elijah Hanson         10    Brainerd                            21:32  2:52 
   30 1575 Edward Sobiech        8     Little Falls                        21:36  2:56 
   31 1603 Jacob Vogel           9     St. Cloud Tech                      21:43  3:03 
   32 1588 Conner Hubbard        9     Mora                                21:50  3:10 
   33 1527 Kyle Feldhake         11    Alexandria                          21:52  3:12 
   34 1566 Benjamin Schierer     10    Fergus Falls                        21:59  3:19 
   35 1541 Paul Louvar           10    Bemidji                             21:59  3:19 
   36 1591 Dakota Sand           9     Mora                                22:02  3:22 
   37  677 Andrew Reller         8     Willmar                             22:09  3:29 
   38 1587 Gabe Arens            11    Mora                                22:11  3:31 
   39 1584 Tyler Baumgartner     11    Little Falls                        22:11  3:31 
   40 1538 Hayden Hommes         10    Bemidji                             22:12  3:32 
   41 1539 Kyle Dahl             12    Bemidji                             22:21  3:41 
   42 1578 Christian Oslund      9     Little Falls                        22:35  3:55 
   43 1602 Max Meyer             10    Sartell-Cathedral                   22:42  4:02 
   44 1556 Ethan Nash            9     Brainerd                            22:51  4:11 
   45 1600 Will Kopka            9     Sartell-Cathedral                   22:56  4:16 
   46 1599 Anthony Berndt        10    Sartell-Cathedral                   22:58  4:18 
   47 1565 Oliver Thorson        10    Fergus Falls                        23:00  4:20 
   48 1579 Chase Olsen           9     Little Falls                        23:07  4:27 
   49 1570 Nicholas Flugstad     9     Fergus Falls                        23:14  4:34 
   50 1615 Fritz Twedt           10    Willmar                             23:19  4:39 
   51 1605 Ryan Grossbach        12    St. Cloud Tech                      23:30  4:50 
   52 1546 Charles Beasley       12    Brainerd                            23:30  4:50 
   53 1536 Lucas Saez            10    Bemidji                             23:46  5:06 
   54 1562 Marcel Wargocki       12    Brainerd                            23:59  5:19 
   55 1582 Jon Archer            11    Little Falls                        24:06  5:26 
   56 1544 Nathan Aanes          9     Brainerd                            24:15  5:35 
   57 1535 Gavin Jonkowski       10    Bemidji                             24:24  5:44 
   58 1608 Truman Kluempke       11    St. Cloud Tech                      25:04  6:24 
   59 1583 Evan Swisher          10    Little Falls                        25:08  6:28 
   60 1607 Sean Reagan           11    St. Cloud Tech                      25:10  6:30 
   61 1585 Fletcher Biby         11    Moorhead                            25:13  6:33 
   62 1542 Daniel Roberts        12    Bemidji                             25:13  6:33 
   63 1593 George Vedder         9     Saint John's                        25:19  6:39 
   64 1589 Isaac Ladino          12    Mora                                25:21  6:41 
   65 1568 Bryce Adams           10    Fergus Falls                        25:24  6:44 
   66 1571 Dillen Jaros          10    Fergus Falls                        25:44  7:04 
   67 1592 Devan Meyer           10    Saint John's                        25:49  7:09 
   68 1530 Gabe Hoven            9     Alexandria                          25:55  7:15 
   69 1564 Dawson Fagerlie       11    Detroit Lakes                       25:57  7:17 
   70 1609 Joe Anderson          11    St. Cloud Tech                      27:12  8:32 
   71 1590 Leander Notch         9     Mora                                27:58  9:18 
   72 1595 Kenton Daughters      10    Saint John's                        28:24  9:44 
   73 1555 Nicholas Moore        10    Brainerd                            28:25  9:45 
   74 1601 Alexander Buhl        8     Sartell-Cathedral                   28:32  9:52 
   75 1594 Cameron Thompson      9     Saint John's                        28:53 10:13 
   76 1596 Peter Heroux          10    Saint John's                        31:22 12:42