Camp Ripley, MN
1/23/2020











                          Little Falls Flyers Ripley Nordic Ski Invitational
                                           Little Falls, MN
                                           January 23, 2020
                                        JUNIOR HIGH BOYS - 3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   387  Mora                               
=============================================
  1    100  Ted Anderson                    
  2     97  Ben Mulford                     
  3     96  Joel Kelling                    
  4     94  Tanner Berry                    
  5   ( 93) Owen Szoka                      
  6   ( 75) Ledgyn Nelson                   
  7   ( 72) Braden McKinnon                 
  8   ( 58) Ivan Rivard                     
  9   ( 56) Brody Ammann                    
 10   ( 48) Archer Schroeder                

  2.   366  Brainerd                           
=============================================
  1     99  Taite Knapp                     
  2     90  Aiden Asche                     
  3     89  Caleb Cabrera                   
  4     88  Leif Hoffman                    
  5   ( 85) Joseph Neumann                  
  6   ( 83) Alexander Lelwica               
  7   ( 78) Lance Hastings                  
  8   ( 77) Wyatt Brown                     
  9   ( 71) Anthony Nelson                  
 10   ( 64) Sawyer Riffle                   

  3.   333  Bemidji                            
=============================================
  1     95  Reed Kuzel                      
  2     87  Bjorn Krona                     
  3     82  Kolton Meyer                    
  4     69  Kaeden Pollock                  
  5   ( 62) Carter Stapleton                
  6   ( 43) Logan Wilcox                    
  7   ( 30) Cash Pemberton                  
  8   ( 26) Kellen Heuer                    
  9   ( 22) Brady Riley                     
 10   ( 13) Philip Hodapp                   

  4.   291  Saint John's                       
=============================================
  1     86  Zach Meyer                      
  2     81  Nick Hansen                     
  3     67  Owen Schleper                   
  4     57  Patrick Duffy                   
  5   ( 39) Wyatt Salzer                    
  6   ( 20) Jackson Hoover                  
  7   (  6) Stefan Muntifering              
  8   (  1) Sean Chen                       
  9   (  1) Anthony Heroux                  
 10   (  1) Lincoln Vix                     

  5.   290  Moorhead                           
=============================================
  1     98  Josh Lemke                      
  2     68  Aidan Greiff                    
  3     65  Jack Kupitz                     
  4     59  Hunter Mickelson                
  5   ( 54) Kaleb Johnson                   
  6   ( 49) Coltrance Deshayes              
  7   ( 47) Ezra Gomez                      
  8   ( 23) Austin Liebl                    
  9   ( 16) Garret Biby                     
 10   (  1) Oscar Peterson                  

  5.   290  Fergus Falls                       
=============================================
  1     91  Thomas Erickson                 
  2     84  Jackson Lysne                   
  3     63  Logan Bredenberg                
  4     52  Jonathan Krava                  
  5   ( 19) Kristian Fransens               
  6   (  1) Dane Hastings                   

  7.   263  Little Falls                       
=============================================
  1     92  Parker Grant                    
  2     80  Antonio Becker                  
  3     60  Cameron Shwinn                  
  4     31  Nicholas Sprang                 
  5   ( 24) Bode Kapsner                    
  6   (  8) Isaac Eggerth                   
  7   (  1) John Ahlin                      
  8   (  1) Cayden Olsen                    
  9   (  1) Owen Swisher                    

  8.   257  Alexandria                         
=============================================
  1     73  Cyler Coauette                  
  2     70  Owen Gilbertson                 
  3     61  Trey Johnson                    
  4     53  Sullivan Rooney                 
  5   ( 44) Logan Holtz                     
  6   ( 42) Drew Englund                    
  7   ( 37) Max Chinn                       
  8   ( 33) Michael Christiansen            
  9   ( 17) Nicholas Strauss                
 10   (  9) Isaiah Anderson                 

  9.   230  Willmar                            
=============================================
  1     79  Jacob Peterson                  
  2     76  Mateo Engan                     
  3     74  Timothy Halvorson               
  4      1  Barrera Jared                   

 10.   174  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     66  Josh Vogel                      
  2     38  Alex Walk                       
  3     36  Diego Hennes                    
  4     34  Sam Butkowski                   

 11.    99  Sartell-Cathedral                  
=============================================
  1     55  Gavin O\'connel                 
  2     25  Andrew Hackenmueller            
  3     18  Austin Miller                   
  4      1  Elliot Dingman                  

 12.    36  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     35  Hunter Zehnacker                
  2      1  Damien Lohnes                   





Results by Pickle Events -- http://www.pickleevents.com


---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: FREESTYLE JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1  639 Ted Anderson          8     Mora                                 8:59       
    2  494 Taite Knapp           6     Brainerd                             9:09  0:10 
    3  633 Josh Lemke            8     Moorhead                             9:09  0:10 
    4 1707 Ben Mulford           8     Mora                                 9:17  0:18 
    5  645 Joel Kelling          8     Mora                                 9:19  0:20 
    6 1616 Reed Kuzel            8     Bemidji                              9:27  0:28 
    7  641 Tanner Berry          8     Mora                                 9:35  0:36 
    8  652 Owen Szoka            8     Mora                                 9:41  0:42 
    9  621 Parker Grant          7     Little Falls                         9:44  0:45 
   10  613 Thomas Erickson       7     Fergus Falls                         9:47  0:48 
   11  599 Aiden Asche           7     Brainerd                             9:51  0:52 
   12  480 Caleb Cabrera         7     Brainerd                            10:04  1:05 
   13  491 Leif Hoffman          7     Brainerd                            10:11  1:12 
   14 1597 Bjorn Krona           8     Bemidji                             10:11  1:12 
   15  658 Zach Meyer            8     Saint John's                        10:20  1:21 
   16  498 Joseph Neumann        7     Brainerd                            10:24  1:25 
   17  617 Jackson Lysne         8     Fergus Falls                        10:24  1:25 
   18  496 Alexander Lelwica     7     Brainerd                            10:34  1:35 
   19 1618 Kolton Meyer          7     Bemidji                             10:38  1:39 
   20  655 Nick Hansen           8     Saint John's                        10:41  1:42 
   21  619 Antonio Becker        8     Little Falls                        10:44  1:45 
   22  676 Jacob Peterson        8     Willmar                             10:46  1:47 
   23  489 Lance Hastings        8     Brainerd                            10:56  1:57 
   24  479 Wyatt Brown           6     Brainerd                            10:59  2:00 
   25  673 Mateo Engan           8     Willmar                             11:01  2:02 
   26  648 Ledgyn Nelson         7     Mora                                11:01  2:02 
   27  674 Timothy Halvorson     7     Willmar                             11:06  2:07 
   28  467 Cyler Coauette        8     Alexandria                          11:10  2:11 
   29  647 Braden McKinnon       7     Mora                                11:11  2:12 
   30  497 Anthony Nelson        7     Brainerd                            11:12  2:13 
   31  470 Owen Gilbertson       8     Alexandria                          11:13  2:14 
   32 1649 Kaeden Pollock        6     Bemidji                             11:14  2:15 
   33  630 Aidan Greiff          9     Moorhead                            11:14  2:15 
   34  661 Owen Schleper         8     Saint John's                        11:16  2:17 
   35  671 Josh Vogel            7     St. Cloud Tech                      11:21  2:22 
   36  632 Jack Kupitz           7     Moorhead                            11:22  2:23 
   37  601 Sawyer Riffle         6     Brainerd                            11:30  2:31 
   38  610 Logan Bredenberg      7     Fergus Falls                        11:32  2:33 
   39 1715 Carter Stapleton      7     Bemidji                             11:34  2:35 
   40  472 Trey Johnson          7     Alexandria                          11:48  2:49 
   41  624 Cameron Shwinn        7     Little Falls                        11:49  2:50 
   42  635 Hunter Mickelson      8     Moorhead                            11:56  2:57 
   43  650 Ivan Rivard           7     Mora                                12:09  3:10 
   44  654 Patrick Duffy         8     Saint John's                        12:12  3:13 
   45  638 Brody Ammann          8     Mora                                12:20  3:21 
   46  667 Gavin O\'connel       7     Sartell-Cathedral                   12:22  3:23 
   47  631 Kaleb Johnson         8     Moorhead                            12:22  3:23 
   48  474 Sullivan Rooney       6     Alexandria                          12:25  3:26 
   49  616 Jonathan Krava        7     Fergus Falls                        12:26  3:27 
   50  490 David Herath          7     Brainerd                            12:28  3:29 
   51  487 Mason Green           8     Brainerd                            12:36  3:37 
   52  628 Coltrance Deshayes    8     Moorhead                            12:40  3:41 
   53  651 Archer Schroeder      7     Mora                                12:43  3:44 
   54  629 Ezra Gomez            8     Moorhead                            12:46  3:47 
   55  643 Zachary Felger        8     Mora                                12:47  3:48 
   56  485 Jason Feigum          6     Brainerd                            12:47  3:48 
   57  471 Logan Holtz           6     Alexandria                          12:53  3:54 
   58 1721 Logan Wilcox          6     Bemidji                             12:55  3:56 
   59  468 Drew Englund          6     Alexandria                          13:01  4:02 
   60  499 Silas Osborne         7     Brainerd                            13:08  4:09 
   61  646 Willy McCallum        8     Mora                                13:11  4:12 
   62  660 Wyatt Salzer          8     Saint John's                        13:11  4:12 
   63  672 Alex Walk             8     St. Cloud Tech                      13:14  4:15 
   64  465 Max Chinn             7     Alexandria                          13:16  4:17 
   65  670 Diego Hennes          7     St. Cloud Tech                      13:17  4:18 
   66  607 Hunter Zehnacker      7     Detroit Lakes                       13:25  4:26 
   67  669 Sam Butkowski         8     St. Cloud Tech                      13:26  4:27 
   68  466 Michael Christiansen  7     Alexandria                          13:26  4:27 
   69  602 Wyatt Simonet         7     Brainerd                            13:31  4:32 
   70  625 Nicholas Sprang       6     Little Falls                        13:33  4:34 
   71 1621 Cash Pemberton        6     Bemidji                             13:35  4:36 
   72  495 Brody Kovatovich      6     Brainerd                            13:35  4:36 
   73  642 Mytchel Butenhoff     8     Mora                                13:36  4:37 
   74  493 Blake Klisch          6     Brainerd                            13:36  4:37 
   75  668 Kellen Heuer          6     Bemidji                             13:37  4:38 
   76  664 Andrew Hackenmueller  7     Sartell-Cathedral                   13:43  4:44 
   77  622 Bode Kapsner          6     Little Falls                        13:44  4:45 
   78  634 Austin Liebl          8     Moorhead                            13:47  4:48 
   79 1710 Brady Riley           7     Bemidji                             13:48  4:49 
   80  605 Tristan Wilson        7     Brainerd                            13:48  4:49 
   81  657 Jackson Hoover        7     Saint John's                        13:52  4:53 
   82  614 Kristian Fransens     7     Fergus Falls                        14:00  5:01 
   83  665 Austin Miller         7     Sartell-Cathedral                   14:06  5:07 
   84  475 Nicholas Strauss      6     Alexandria                          14:13  5:14 
   85  627 Garret Biby           8     Moorhead                            14:23  5:24 
   86  644 Jonah Jacobson        8     Mora                                14:26  5:27 
   87  477 Aiden Asche           7     Brainerd                            14:32  5:33 
   88 1540 Philip Hodapp         7     Bemidji                             14:32  5:33 
   89  649 Sam Olson             7     Mora                                14:42  5:43 
   90 1521 Jack Hildenbrand      7     Bemidji                             14:49  5:50 
   91  478 Austin Asher          7     Brainerd                            14:54  5:55 
   92  463 Isaiah Anderson       6     Alexandria                          15:04  6:05 
   93  620 Isaac Eggerth         6     Little Falls                        15:06  6:07 
   94 1712 Collin Schaefer       7     Bemidji                             15:21  6:22 
   95  659 Stefan Muntifering    7     Saint John's                        15:22  6:23 
   96  640 Ole Bakke             7     Mora                                15:27  6:28 
   97  484 Truman Dirks          8     Brainerd                            15:30  6:31 
   98  476 William Aadland       8     Brainerd                            15:32  6:33 
   99  500 Kyle Peterson         7     Brainerd                            15:38  6:39 
  100 1651 Elliot Dingman        7     Sartell-Cathedral                   15:39  6:40 
  101  656 Anthony Heroux        7     Saint John's                        15:40  6:41 
  102 1720 Samuel Urban          6     Bemidji                             15:45  6:46 
  103  618 John Ahlin            6     Little Falls                        15:45  6:46 
  104  662 Lincoln Vix           8     Saint John's                        15:46  6:47 
  105  637 Logen Thoen           8     Moorhead                            15:46  6:47 
  106 1708 Jesse Quick           7     Bemidji                             15:50  6:51 
  107  615 Dane Hastings         7     Fergus Falls                        15:52  6:53 
  108  606 Damien Lohnes         7     Detroit Lakes                       15:58  6:59 
  109  653 Sean Chen             9     Saint John's                        16:20  7:21 
  110  469 Kahllin Franson       7     Alexandria                          16:54  7:55 
  111  636 Oscar Peterson        7     Moorhead                            16:56  7:57 
  112  626 Owen Swisher          6     Little Falls                        17:56  8:57 
  113  482 Rylan Conkins         7     Brainerd                            17:56  8:57 
  114 1709 Sean Reed             6     Bemidji                             18:00  9:01 
  115  473 Sawyer Larson         7     Alexandria                          18:21  9:22 
  116  623 Cayden Olsen          6     Little Falls                        19:34 10:35 
  117  675 Barrera Jared         7     Willmar                             20:29 11:30 
  118 1577 Cash Knutson          6     Bemidji                             21:55 12:56