Marine on St. Croix, MN
1/26/2020

race logo











                               MARINE O'BRIEN SKI RACE
       William O'Brien State Park - Marine on St. Croix, MN    January 26, 2020
                              2K KIDS 6-9 YEAR OLDS RACE

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1   1/7     656 Syris McBride           Stillwater         MN   9 M     10:20  5:10 
    2   2/7     650 Sverre Dahl             Chisago City       MN   9 M     12:06  6:03 
    3   3/7     668 Xavier Bonnett          Forest Lake        MN   8 M     13:59  7:00 
    4   4/7     666 Teddy Sanderson         Marine             MN   8 M     15:00  7:30 
    5   1/3     672 Grace Hebert            Forest Lake        MN   8 F     15:58  7:59 
    6   2/3     665 Isla Johnson            Stillwater         MN   8 F     16:56  8:28 
    7   3/3     655 Flora Lunos             Shoreview          MN   8 F     17:22  8:41 
    8   5/7     670 Charlie Hong            Stillwater         MN   8 M     17:34  8:47 
    9   6/7     664 Tucker Houle            Chicago City       MN   9 M     17:48  8:54 
   10   1/1     677 Elsa Thery              Moundsview         MN   7 F     18:16  9:08 
   11   1/2     681 Kane Roach              Marine             MN   6 M     27:26 13:43 
   12   7/7     671 Graydon Leonard         Stillwater         MN   8 M     31:25 15:43 
   13   2/2     680 Felix Sederstrom        Lake Elmo          MN   6 M     34:53 17:27 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

                          NON QUALIFYING RESULTS

No.  Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
==== ======================= ================== == === === ======= ===== 
 679 Walter Steele           Stillwater         MN   7 M      4:01  2:01 



*********************************** MALE 2K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Syris McBride           Stillwater         MN   9 M     10:20  5:10 
    2 Sverre Dahl             Chisago City       MN   9 M     12:06  6:03 
    3 Xavier Bonnett          Forest Lake        MN   8 M     13:59  7:00 
    4 Teddy Sanderson         Marine             MN   8 M     15:00  7:30 
    5 Charlie Hong            Stillwater         MN   8 M     17:34  8:47 
    6 Tucker Houle            Chicago City       MN   9 M     17:48  8:54 
    7 Kane Roach              Marine             MN   6 M     27:26 13:43 
    8 Graydon Leonard         Stillwater         MN   8 M     31:25 15:43 
    9 Felix Sederstrom        Lake Elmo          MN   6 M     34:53 17:27 


*********************************** FEMALE 2K RESULTS *******************************************


Place Name                    City               St Age Sex Time    Pace     
===== ======================= ================== == === === ======= ===== 
    1 Grace Hebert            Forest Lake        MN   8 F     15:58  7:59 
    2 Isla Johnson            Stillwater         MN   8 F     16:56  8:28 
    3 Flora Lunos             Shoreview          MN   8 F     17:22  8:41 
    4 Elsa Thery              Moundsview         MN   7 F     18:16  9:08 


================================================================================
MALE AGE GROUP  6 - 7
================================================================================
    1  681 Kane Roach              Marine             MN   6   27:26 
    2  680 Felix Sederstrom        Lake Elmo          MN   6   34:53 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  6 - 7
================================================================================
    1  677 Elsa Thery              Moundsview         MN   7   18:16 

================================================================================
MALE AGE GROUP  8 - 9
================================================================================
    1  656 Syris McBride           Stillwater         MN   9   10:20 
    2  650 Sverre Dahl             Chisago City       MN   9   12:06 
    3  668 Xavier Bonnett          Forest Lake        MN   8   13:59 
    4  666 Teddy Sanderson         Marine             MN   8   15:00 
    5  670 Charlie Hong            Stillwater         MN   8   17:34 
    6  664 Tucker Houle            Chicago City       MN   9   17:48 
    7  671 Graydon Leonard         Stillwater         MN   8   31:25 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  8 - 9
================================================================================
    1  672 Grace Hebert            Forest Lake        MN   8   15:58 
    2  665 Isla Johnson            Stillwater         MN   8   16:56 
    3  655 Flora Lunos             Shoreview          MN   8   17:22 

Total Registered:                             21
Total Number of Finishers:                    13
Number of Male   Finishers:                    9
Number of Female Finishers:                    4
Did not Finish Race or Did Not Start:         21