Brainerd, MN
2/1/2020











                          Regional Junior High Championship Nordic Ski Race
                                            Alexandria, MN
                                           February 1, 2020
                                              GIRLS - 4K
   


---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 5TH GRADE GIRLS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/2     166 Maev Storbakken       5     Brainerd                            22:26       
    2   2/2     153 Ellen Germundson      5     Brainerd                            24:15  1:49 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 5TH GRADE GIRLS FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/5     166 Maev Storbakken       5     Brainerd                            17:59       
    2   2/5     159 Siri Johnson          5     Brainerd                            20:19  2:20 
    3   3/5     153 Ellen Germundson      5     Brainerd                            20:30  2:31 
    4   4/5     151 Hannah Freiholtz      5     Brainerd                            20:43  2:44 
    5   1/2     115 Cassie Wellman        5     Fergus Falls                        20:59  3:00 
    6   2/2     106 Ali Bredenberg        5     Fergus Falls                        21:40  3:41 
    7   5/5     156 Abigail Hanson        5     Brainerd                            25:30  7:31 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 6TH GRADE GIRLS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/5      18 Annelise Baird        6     Brainerd                            18:44       
    2   2/5     146 Hattie Duininck       6     Brainerd                            20:42  1:58 
    3   1/3     137 Nora Steidl           6     Alexandria                          21:55  3:11 
    4   1/8     129 Greer Simula          6     Bemidji                             22:04  3:20 
    5   3/5     161 Hailey Nash           6     Brainerd                            22:25  3:41 
    6   1/4      31 Ellyse Yorek          6     Little Falls                        22:32  3:48 
    7   2/8     138 Claire Story          6     Bemidji                             23:03  4:19 
    8   2/3     120 Linnea Hoven          6     Alexandria                          24:46  6:02 
    9   4/5     110 Cameron Arbaney       6     Brainerd                            25:02  6:18 
   10   3/8     148 Megan Johnson         6     Bemidji                             25:36  6:52 
   11   3/3     104 Allison Boe           6     Alexandria                          25:54  7:10 
   12   1/1      36 Ani Harmsen           6     TrekNorth                           26:18  7:34 
   13   4/8     130 Esme Raukar           6     Bemidji                             26:21  7:37 
   14   5/8     133 Chloe Schultz         6     Bemidji                             27:06  8:22 
   15   2/4      55 Stella Moe            6     Little Falls                        27:22  8:38 
   16   5/5     118 Holly Bergin          6     Brainerd                            27:30  8:46 
   17   6/8     141 Casey Story           6     Bemidji                             27:43  8:59 
   18   3/4      34 Courtney Herdering    6     Little Falls                        28:05  9:21 
   19   7/8     144 Cora Dudley           6     Bemidji                             28:13  9:29 
   20   8/8     142 Rylan Cole            6     Bemidji                             28:51 10:07 
   21   4/4      66 Lilly Pasela          6     Little Falls                        32:41 13:57 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 6TH GRADE GIRLS FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/5      18 Annelise Baird        6     Brainerd                            16:00       
    2   2/5     118 Holly Bergin          6     Brainerd                            18:16  2:16 
    3   3/5     161 Hailey Nash           6     Brainerd                            18:31  2:31 
    4   1/1      36 Ani Harmsen           6     TrekNorth                           18:36  2:36 
    5   1/4      31 Ellyse Yorek          6     Little Falls                        18:47  2:47 
    6   1/8     138 Claire Story          6     Bemidji                             18:48  2:48 
    7   4/5     146 Hattie Duininck       6     Brainerd                            19:23  3:23 
    8   2/8     129 Greer Simula          6     Bemidji                             20:03  4:03 
    9   2/4      34 Courtney Herdering    6     Little Falls                        20:25  4:25 
   10   1/3     137 Nora Steidl           6     Alexandria                          20:45  4:45 
   11   2/3     120 Linnea Hoven          6     Alexandria                          22:27  6:27 
   12   3/3     104 Allison Boe           6     Alexandria                          23:03  7:03 
   13   5/5     110 Cameron Arbaney       6     Brainerd                            23:32  7:32 
   14   3/8     133 Chloe Schultz         6     Bemidji                             24:09  8:09 
   15   4/8     130 Esme Raukar           6     Bemidji                             24:42  8:42 
   16   3/4      55 Stella Moe            6     Little Falls                        24:49  8:49 
   17   5/8     141 Casey Story           6     Bemidji                             24:50  8:50 
   18   1/2     111 Jenna Thorson         6     Fergus Falls                        25:40  9:40 
   19   4/4      66 Lilly Pasela          6     Little Falls                        26:12 10:12 
   20   2/2      94 Lauren Anderson       6     Fergus Falls                        27:26 11:26 
   21   6/8     148 Megan Johnson         6     Bemidji                             27:30 11:30 
   22   7/8     142 Rylan Cole            6     Bemidji                             27:55 11:55 
   23   8/8     144 Cora Dudley           6     Bemidji                             30:13 14:13 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 7TH GRADE GIRLS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/6     100 Bobbi Nichols         7     Alexandria                          17:17       
    2   2/6      92 Emma Neumann          7     Alexandria                          18:21  1:04 
    3   3/6     136 Kasey Soderholm       7     Alexandria                          18:23  1:06 
    4   1/9      75 Molly Petrowitz       7     Little Falls                        18:45  1:28 
    5   2/9      90 Claire Anderson       7     Little Falls                        18:46  1:29 
    6   4/6      84 Mackenzie Jurchenko   7     Alexandria                          19:10  1:53 
    7   3/9       6 Lily Laubach          7     Little Falls                        19:16  1:59 
    8   4/9      22 Ainsley Kresha        7     Little Falls                        20:22  3:05 
    9   5/9      42 Celia Rustad          7     Little Falls                        20:33  3:16 
   10   6/9      98 Emma Caitlin          7     Little Falls                        20:33  3:16 
   11   1/5      93 Elizabeth Rademacher  7     Brainerd                            20:45  3:28 
   12   1/5      39 Olivia Swanson        7     Fergus Falls                        20:47  3:30 
   13   2/5      54 Alexis Wellman        7     Fergus Falls                        21:30  4:13 
   14   5/6     140 Taylor Swedberg       7     Alexandria                          21:40  4:23 
   15   6/6     124 Faith Odland          7     Alexandria                          21:57  4:40 
   16   7/9      50 Ellie Larsen          7     Little Falls                        22:02  4:45 
   17   2/5      97 Emelia Cosert         7     Brainerd                            22:09  4:52 
   18   3/5      62 Hannah Scharnberg     7     Fergus Falls                        22:23  5:06 
   19   1/1     126 Magdalena Jacksen     7     Bemidji                             22:40  5:23 
   20   3/5      82 Kaya Anderson         7     Brainerd                            22:46  5:29 
   21   4/5     158 Sophie Jensen         7     Brainerd                            23:14  5:57 
   22   8/9     103 Alexa Lind            7     Little Falls                        23:39  6:22 
   23   9/9      83 Ava Swanberg          7     Little Falls                        25:22  8:05 
   24   4/5      89 Alyssa Wagner         7     Fergus Falls                        25:29  8:12 
   25   5/5      74 Libby Lindgren        7     Fergus Falls                        26:02  8:45 
   26   5/5     163 Grace Olson           7     Brainerd                            26:30  9:13 
   27   1/1       4 Carly Zurn            7     Detroit Lakes                       29:29 12:12 
   28   1/1      52 Zoey Tasseff          7     TrekNorth                           32:37 15:20 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 7TH GRADE GIRLS FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/6     136 Kasey Soderholm       7     Alexandria                          15:48       
    2   1/10      6 Lily Laubach          7     Little Falls                        15:57  0:09 
    3   2/10     22 Ainsley Kresha        7     Little Falls                        16:15  0:27 
    4   2/6      92 Emma Neumann          7     Alexandria                          16:19  0:31 
    5   3/6     100 Bobbi Nichols         7     Alexandria                          16:27  0:39 
    6   3/10     90 Claire Anderson       7     Little Falls                        16:30  0:42 
    7   1/5      54 Alexis Wellman        7     Fergus Falls                        16:53  1:05 
    8   1/4      93 Elizabeth Rademacher  7     Brainerd                            16:59  1:11 
    9   1/7      15 Jacuelyn Johnson      7     Moorhead                            17:00  1:12 
   10   2/4      82 Kaya Anderson         7     Brainerd                            17:25  1:37 
   11   2/5      62 Hannah Scharnberg     7     Fergus Falls                        17:39  1:51 
   12   4/10     63 Julia Lange           7     Little Falls                        17:44  1:56 
   13   5/10     75 Molly Petrowitz       7     Little Falls                        17:47  1:59 
   14   3/5      39 Olivia Swanson        7     Fergus Falls                        17:48  2:00 
   15   4/6      84 Mackenzie Jurchenko   7     Alexandria                          18:04  2:16 
   16   6/10     83 Ava Swanberg          7     Little Falls                        18:10  2:22 
   17   3/4      97 Emelia Cosert         7     Brainerd                            18:13  2:25 
   18   2/7      44 Rosie Hobbie          7     Moorhead                            18:50  3:02 
   19   7/10     42 Celia Rustad          7     Little Falls                        19:11  3:23 
   20   8/10     98 Emma Caitlin          7     Little Falls                        19:13  3:25 
   21   1/1     126 Magdalena Jacksen     7     Bemidji                             19:17  3:29 
   22   5/6     140 Taylor Swedberg       7     Alexandria                          19:24  3:36 
   23   4/4     158 Sophie Jensen         7     Brainerd                            19:41  3:53 
   24   6/6     124 Faith Odland          7     Alexandria                          20:02  4:14 
   25   3/7      32 Ella Noyes            7     Moorhead                            20:17  4:29 
   26   9/10    103 Alexa Lind            7     Little Falls                        20:19  4:31 
   27   4/5      74 Libby Lindgren        7     Fergus Falls                        20:26  4:38 
   28  10/10     50 Ellie Larsen          7     Little Falls                        20:44  4:56 
   29   4/7      56 Jacqueline Hammond    7     Moorhead                            22:04  6:16 
   30   5/5      89 Alyssa Wagner         7     Fergus Falls                        23:14  7:26 
   31   5/7      78 Rylie Spitzner        7     Moorhead                            23:56  8:08 
   32   6/7      64 Katherine Larson      7     Moorhead                            27:01 11:13 
   33   7/7      79 Katelin Carvell       7     Moorhead                            27:48 12:00 
   34   1/1       4 Carly Zurn            7     Detroit Lakes                       30:02 14:14 
   35   1/1      52 Zoey Tasseff          7     TrekNorth                           31:51 16:03 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 8TH GRADE GIRLS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/2       7 Izzy Kupitz           8     Moorhead                            16:35       
    2   1/16      9 Bridget Collins       8     Brainerd                            17:09  0:34 
    3   2/16     46 Lila Collins          8     Brainerd                            18:25  1:50 
    4   1/4      10 Isabelle Segler       8     Little Falls                        18:32  1:57 
    5   3/16     65 Gabrielle Wentzel     8     Brainerd                            19:01  2:26 
    6   1/1       5 Naomi Dummer          8     Fergus Falls                        19:18  2:43 
    7   1/8      21 Madison Jensen        8     Bemidji                             19:21  2:46 
    8   2/4      30 Sarah Wolbeck         8     Little Falls                        19:23  2:48 
    9   2/2      19 Chloe Pesek           8     Moorhead                            19:35  3:00 
   10   3/4      43 Violet Swisher        8     Little Falls                        20:06  3:31 
   11   2/8      45 Marley Ueland         8     Bemidji                             20:07  3:32 
   12   4/16    157 Caroline Holcomb-Smit 8     Brainerd                            20:10  3:35 
   13   4/4      48 Berit Gustafson       8     Little Falls                        20:11  3:36 
   14   1/1      26 Anna Askelson         8     Detroit Lakes                       20:36  4:01 
   15   5/16    114 Alice Balsley         8     Brainerd                            20:46  4:11 
   16   6/16     73 Anja Storbakken       8     Brainerd                            20:48  4:13 
   17   7/16    162 Eva Oium              8     Brainerd                            21:17  4:42 
   18   3/8      81 Jadyn Kelly           8     Bemidji                             21:19  4:44 
   19   8/16    165 Isabelle Smith        8     Brainerd                            22:10  5:35 
   20   9/16    155 Stella Hagen          8     Brainerd                            22:13  5:38 
   21  10/16    143 Sophia Dewey          8     Brainerd                            22:31  5:56 
   22   1/3      49 Meredith Sundby       8     Alexandria                          22:40  6:05 
   23  11/16    139 Claire Dano           8     Brainerd                            23:05  6:30 
   24  12/16    134 Abigail Cherne        8     Brainerd                            23:19  6:44 
   25  13/16    105 McKenna Jacobson      8     Brainerd                            23:21  6:46 
   26  14/16    152 Annika Gearey         8     Brainerd                            23:22  6:47 
   27   1/1      24 Iris Jensen           8     TrekNorth                           23:28  6:53 
   28   4/8      85 Jane Mueller          8     Bemidji                             23:32  6:57 
   29   5/8      96 Mia Hoffmann          8     Bemidji                             23:33  6:58 
   30  15/16    131 Molly Cartwright      8     Brainerd                            23:42  7:07 
   31   6/8      38 Molly Matetich        8     Bemidji                             24:07  7:32 
   32   2/3     112 Madison Boe           8     Alexandria                          24:09  7:34 
   33   7/8     101 Hannah Voge           8     Bemidji                             24:18  7:43 
   34   8/8      58 Gwenyth Galloway      8     Bemidji                             24:42  8:07 
   35  16/16    149 Sienna Farrell        8     Brainerd                            28:20 11:45 
   36   3/3     132 Isabella Rodriguez    8     Alexandria                          29:16 12:41 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 8TH GRADE GIRLS FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/16      9 Bridget Collins       8     Brainerd                            14:49       
    2   1/2       5 Naomi Dummer          8     Fergus Falls                        15:51  1:02 
    3   2/16     65 Gabrielle Wentzel     8     Brainerd                            15:59  1:10 
    4   1/10      7 Izzy Kupitz           8     Moorhead                            16:03  1:14 
    5   2/10     19 Chloe Pesek           8     Moorhead                            16:07  1:18 
    6   1/9      21 Madison Jensen        8     Bemidji                             16:11  1:22 
    7   2/9       2 Elena Harmsen         8     Bemidji                             16:16  1:27 
    8   3/10     40 Layla Eisenzimmer     8     Moorhead                            16:20  1:31 
    9   3/16     46 Lila Collins          8     Brainerd                            16:30  1:41 
   10   4/16     73 Anja Storbakken       8     Brainerd                            16:47  1:58 
   11   1/5      43 Violet Swisher        8     Little Falls                        17:02  2:13 
   12   1/3      49 Meredith Sundby       8     Alexandria                          17:21  2:32 
   13   1/2       8 Anne Earp             8     St. John's Prep                     17:25  2:36 
   14   2/5      10 Isabelle Segler       8     Little Falls                        17:33  2:44 
   15   4/10     71 Lily Schiller         8     Moorhead                            17:35  2:46 
   16   3/9      45 Marley Ueland         8     Bemidji                             17:36  2:47 
   17   5/16    162 Eva Oium              8     Brainerd                            17:38  2:49 
   18   5/10     60 Keena Watson          8     Moorhead                            17:46  2:57 
   19   4/9      38 Molly Matetich        8     Bemidji                             17:50  3:01 
   20   6/16    165 Isabelle Smith        8     Brainerd                            18:01  3:12 
   21   7/16    157 Caroline Holcomb-Smit 8     Brainerd                            18:05  3:16 
   22   5/9      81 Jadyn Kelly           8     Bemidji                             18:07  3:18 
   23   1/1      24 Iris Jensen           8     TrekNorth                           18:16  3:27 
   24   6/9      96 Mia Hoffmann          8     Bemidji                             18:21  3:32 
   25   6/10     67 Olivia Mykleseth      8     Moorhead                            18:24  3:35 
   26   8/16    114 Alice Balsley         8     Brainerd                            18:26  3:37 
   27   3/5      30 Sarah Wolbeck         8     Little Falls                        18:28  3:39 
   28   9/16    143 Sophia Dewey          8     Brainerd                            18:29  3:40 
   29  10/16    155 Stella Hagen          8     Brainerd                            18:29  3:40 
   30   7/9      85 Jane Mueller          8     Bemidji                             18:35  3:46 
   31  11/16    134 Abigail Cherne        8     Brainerd                            19:25  4:36 
   32   7/10     87 Ella Peterson         8     Moorhead                            19:26  4:37 
   33   2/2      23 Olivia Pauly          8     St. John's Prep                     19:45  4:56 
   34   4/5      48 Berit Gustafson       8     Little Falls                        19:52  5:03 
   35   8/10     99 Vayda Viker           8     Moorhead                            20:10  5:21 
   36   8/9      58 Gwenyth Galloway      8     Bemidji                             20:11  5:22 
   37   1/1      26 Anna Askelson         8     Detroit Lakes                       20:18  5:29 
   38   9/9     101 Hannah Voge           8     Bemidji                             20:23  5:34 
   39  12/16    139 Claire Dano           8     Brainerd                            20:38  5:49 
   40  13/16    131 Molly Cartwright      8     Brainerd                            20:40  5:51 
   41   9/10    107 Danika Schlicting     8     Moorhead                            20:41  5:52 
   42   2/3     112 Madison Boe           8     Alexandria                          20:54  6:05 
   43   5/5      70 Bethany Becker        8     Little Falls                        21:02  6:13 
   44  10/10     91 Alayna Janke          8     Moorhead                            21:28  6:39 
   45   2/2      76 Holly Gutzmer         8     Fergus Falls                        21:41  6:52 
   46  14/16    105 McKenna Jacobson      8     Brainerd                            21:44  6:55 
   47   3/3     132 Isabella Rodriguez    8     Alexandria                          22:05  7:16 
   48  15/16    152 Annika Gearey         8     Brainerd                            23:00  8:11 
   49  16/16    149 Sienna Farrell        8     Brainerd                            25:09 10:20 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 9TH GRADE GIRLS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/4      17 Lauren Huber          9     Alexandria                          16:40       
    2   1/8      25 Cally Robertson       9     Brainerd                            17:21  0:41 
    3   2/8       3 Emma Balsley          9     Brainerd                            17:29  0:49 
    4   1/3      11 Julia Smithmeyer      9     Moorhead                            17:43  1:03 
    5   2/4      37 Emma Hochhalter       9     Alexandria                          18:04  1:24 
    6   1/2      14 Claire Zupko          9     Little Falls                        18:34  1:54 
    7   3/4      57 Amelia Lucken         9     Alexandria                          18:37  1:57 
    8   3/8      61 Hannah Hayes          9     Brainerd                            18:51  2:11 
    9   4/8      33 Katelyn Kennedy       9     Brainerd                            18:59  2:19 
   10   5/8      53 Ashtyn Kubista        9     Brainerd                            19:00  2:20 
   11   2/2      29 Aliza Kresha          9     Little Falls                        20:05  3:25 
   12   1/1      12 Caitlynn Wittner      9     TrekNorth                           21:36  4:56 
   13   6/8      69 Elizabeth Anderson    9     Brainerd                            23:09  6:29 
   14   4/4      72 Mattie Scholten       9     Alexandria                          23:36  6:56 
   15   7/8      86 Gretchen Paysse       9     Brainerd                            24:17  7:37 
   16   8/8      88 Grace Loney           9     Brainerd                            25:56  9:16 
   17   2/3      51 Brooklynn Johnson     9     Moorhead                            29:41 13:01 
   18   3/3      35 Shaelynn Falcon       9     Moorhead                            30:24 13:44 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 9TH GRADE GIRLS FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/9      25 Cally Robertson       9     Brainerd                            14:30       
    2   1/4      17 Lauren Huber          9     Alexandria                          15:30  1:00 
    3   2/9       3 Emma Balsley          9     Brainerd                            16:04  1:34 
    4   1/2      11 Julia Smithmeyer      9     Moorhead                            16:11  1:41 
    5   1/2      29 Aliza Kresha          9     Little Falls                        16:15  1:45 
    6   3/9      33 Katelyn Kennedy       9     Brainerd                            16:28  1:58 
    7   4/9      53 Ashtyn Kubista        9     Brainerd                            16:28  1:58 
    8   2/4      37 Emma Hochhalter       9     Alexandria                          16:29  1:59 
    9   3/4      57 Amelia Lucken         9     Alexandria                          17:23  2:53 
   10   5/9      61 Hannah Hayes          9     Brainerd                            17:25  2:55 
   11   2/2      14 Claire Zupko          9     Little Falls                        18:07  3:37 
   12   6/9     102 Emily Bastian         9     Brainerd                            18:51  4:21 
   13   1/1      16 Lily Kuhl             9     St. John's Prep                     19:03  4:33 
   14   4/4      72 Mattie Scholten       9     Alexandria                          19:07  4:37 
   15   7/9      88 Grace Loney           9     Brainerd                            19:12  4:42 
   16   8/9      86 Gretchen Paysse       9     Brainerd                            20:09  5:39 
   17   1/1      12 Caitlynn Wittner      9     TrekNorth                           20:19  5:49 
   18   9/9      69 Elizabeth Anderson    9     Brainerd                            21:10  6:40 
   19   2/2      35 Shaelynn Falcon       9     Moorhead                            27:11 12:41