Morris, MN
5/9/2020











                             TINMAN TRIATHLON
                                Morris, MN
                                May 7, 2022
                 450 yard swim, 12 mile bike, 3.1 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5      89 Brian Storhaug       31 M   Alexandria       MN    1  5:28  1:13  0:46    1   31:08 23.1  0:52    1   19:21  6:15   57:33 
    2   1/3      90 Spencer Syvertson    25 M   Alexandria       MN    2  6:18  1:24  0:20    2   32:17 22.3  0:34    5   23:45  7:40 1:03:13 
    3   2/5      85 Tyson Molitor        33 M   Belgrade         MN    3  6:34  1:28  0:53    3   35:06 20.5  0:39    2   20:43  6:41 1:03:53 
    4   3/5      88 Colin Stemper        33 M   Falcon Heights   MN    5  7:19  1:38  0:56    4   36:18 19.8  0:53    6   24:52  8:02 1:10:16 
    5   2/3      80 Caleb Schmidt        24 M   Breckenridge     MN    8  8:13  1:50  3:14    6   39:32 18.2  0:38    3   21:33  6:57 1:13:08 
    6   1/2      82 Megan Webster        67 F   Richfield        MN   12  9:20  2:05  2:02    5   39:13 18.4  1:30    9   30:34  9:52 1:22:37 
    7   2/2      79 Pauline McJilton     54 F   Roseville        MN    9  8:22  1:52  1:57    7   42:39 16.9  1:51    8   28:49  9:18 1:23:35 
    8   1/4      91 Tony Van Acker       50 M   Osakis           MN    4  7:14  1:37  3:22   11   50:19 14.3  1:21    4   23:37  7:37 1:25:52 
    9   2/4      81 Boyd Seevers         63 M   Spring Lake Park MN   11  8:52  1:59  2:20   10   47:25 15.2  1:35   11   32:33 10:30 1:32:43 
   10   3/4      75 Carlyn Cole          56 M   Sauk Centre      MN   16 11:29  2:34  3:13    8   43:48 16.4  1:41   13   34:24 11:06 1:34:34 
   11   4/5      84 Daniel Manelli       31 M   Albertville      MN   10  8:50  1:58  2:38   13   51:04 14.1  0:59   10   31:39 10:13 1:35:08 
   12   5/5      86 Christopher Richard  42 M   Morris           MN    6  7:46  1:44  2:48    9   44:42 16.1  2:32   15   37:38 12:09 1:35:24 
   13   1/3      78 Janna Hub            41 F   Fridley          MN   14 10:40  2:23  2:40   15 1:00:00 12.0  1:13    7   27:10  8:46 1:41:41 
   14   4/4      83 Mark Greene          67 M   Minneapolis      MN    7  7:49  1:45  1:44   12   50:57 14.1  2:23   17   41:21 13:21 1:44:12 
   15   2/3      74 Emily Boedigheimer   34 F   Park Rapids      MN   13 10:31  2:21  1:32   14   59:38 12.1  0:54   14   34:51 11:15 1:47:24 
   16   3/3      76 William Coler        13 M   Morris           MN   15 10:44  2:23  0:45   17 1:11:26 10.1  0:42   16   38:31 12:26 2:02:06 
   17   3/3      77 Stephanie Else       39 F   Bemidji          MN   17 16:26  3:39  4:00   16 1:06:22 10.8  2:30   12   34:18 11:04 2:03:32 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE Sprint RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5      89 Brian Storhaug       31 M   Alexandria       MN    1  5:28  1:13  0:46    1   31:08 23.1  0:52    1   19:21  6:15   57:33 
    2   1/3      90 Spencer Syvertson    25 M   Alexandria       MN    2  6:18  1:24  0:20    2   32:17 22.3  0:34    5   23:45  7:40 1:03:13 
    3   2/5      85 Tyson Molitor        33 M   Belgrade         MN    3  6:34  1:28  0:53    3   35:06 20.5  0:39    2   20:43  6:41 1:03:53 
    4   3/5      88 Colin Stemper        33 M   Falcon Heights   MN    5  7:19  1:38  0:56    4   36:18 19.8  0:53    6   24:52  8:02 1:10:16 
    5   2/3      80 Caleb Schmidt        24 M   Breckenridge     MN    8  8:13  1:50  3:14    5   39:32 18.2  0:38    3   21:33  6:57 1:13:08 
    6   1/4      91 Tony Van Acker       50 M   Osakis           MN    4  7:14  1:37  3:22    9   50:19 14.3  1:21    4   23:37  7:37 1:25:52 
    7   2/4      81 Boyd Seevers         63 M   Spring Lake Park MN   10  8:52  1:59  2:20    8   47:25 15.2  1:35    8   32:33 10:30 1:32:43 
    8   3/4      75 Carlyn Cole          56 M   Sauk Centre      MN   12 11:29  2:34  3:13    6   43:48 16.4  1:41    9   34:24 11:06 1:34:34 
    9   4/5      84 Daniel Manelli       31 M   Albertville      MN    9  8:50  1:58  2:38   11   51:04 14.1  0:59    7   31:39 10:13 1:35:08 
   10   5/5      86 Christopher Richard  42 M   Morris           MN    6  7:46  1:44  2:48    7   44:42 16.1  2:32   10   37:38 12:09 1:35:24 
   11   4/4      83 Mark Greene          67 M   Minneapolis      MN    7  7:49  1:45  1:44   10   50:57 14.1  2:23   12   41:21 13:21 1:44:12 
   12   3/3      76 William Coler        13 M   Morris           MN   11 10:44  2:23  0:45   12 1:11:26 10.1  0:42   11   38:31 12:26 2:02:06 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE Sprint RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2      82 Megan Webster        67 F   Richfield        MN    2  9:20  2:05  2:02    1   39:13 18.4  1:30    3   30:34  9:52 1:22:37 
    2   2/2      79 Pauline McJilton     54 F   Roseville        MN    1  8:22  1:52  1:57    2   42:39 16.9  1:51    2   28:49  9:18 1:23:35 
    3   1/3      78 Janna Hub            41 F   Fridley          MN    4 10:40  2:23  2:40    4 1:00:00 12.0  1:13    1   27:10  8:46 1:41:41 
    4   2/3      74 Emily Boedigheimer   34 F   Park Rapids      MN    3 10:31  2:21  1:32    3   59:38 12.1  0:54    5   34:51 11:15 1:47:24 
    5   3/3      77 Stephanie Else       39 F   Bemidji          MN    5 16:26  3:39  4:00    5 1:06:22 10.8  2:30    4   34:18 11:04 2:03:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  29 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   90 Spencer Syvertson    25 M   Alexandria       MN    1  6:18  1:24  0:20    1   32:17 22.3  0:34    2   23:45  7:40 1:03:13 
    2   80 Caleb Schmidt        24 M   Breckenridge     MN    2  8:13  1:50  3:14    2   39:32 18.2  0:38    1   21:33  6:57 1:13:08 
    3   76 William Coler        13 M   Morris           MN    3 10:44  2:23  0:45    3 1:11:26 10.1  0:42    3   38:31 12:26 2:02:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  29 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   89 Brian Storhaug       31 M   Alexandria       MN    1  5:28  1:13  0:46    1   31:08 23.1  0:52    1   19:21  6:15   57:33 
    2   85 Tyson Molitor        33 M   Belgrade         MN    2  6:34  1:28  0:53    2   35:06 20.5  0:39    2   20:43  6:41 1:03:53 
    3   88 Colin Stemper        33 M   Falcon Heights   MN    3  7:19  1:38  0:56    3   36:18 19.8  0:53    3   24:52  8:02 1:10:16 
    4   84 Daniel Manelli       31 M   Albertville      MN    5  8:50  1:58  2:38    5   51:04 14.1  0:59    4   31:39 10:13 1:35:08 
    5   86 Christopher Richard  42 M   Morris           MN    4  7:46  1:44  2:48    4   44:42 16.1  2:32    5   37:38 12:09 1:35:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   78 Janna Hub            41 F   Fridley          MN    2 10:40  2:23  2:40    2 1:00:00 12.0  1:13    1   27:10  8:46 1:41:41 
    2   74 Emily Boedigheimer   34 F   Park Rapids      MN    1 10:31  2:21  1:32    1   59:38 12.1  0:54    3   34:51 11:15 1:47:24 
    3   77 Stephanie Else       39 F   Bemidji          MN    3 16:26  3:39  4:00    3 1:06:22 10.8  2:30    2   34:18 11:04 2:03:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   91 Tony Van Acker       50 M   Osakis           MN    1  7:14  1:37  3:22    3   50:19 14.3  1:21    1   23:37  7:37 1:25:52 
    2   81 Boyd Seevers         63 M   Spring Lake Park MN    3  8:52  1:59  2:20    2   47:25 15.2  1:35    2   32:33 10:30 1:32:43 
    3   75 Carlyn Cole          56 M   Sauk Centre      MN    4 11:29  2:34  3:13    1   43:48 16.4  1:41    3   34:24 11:06 1:34:34 
    4   83 Mark Greene          67 M   Minneapolis      MN    2  7:49  1:45  1:44    4   50:57 14.1  2:23    4   41:21 13:21 1:44:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   82 Megan Webster        67 F   Richfield        MN    2  9:20  2:05  2:02    1   39:13 18.4  1:30    2   30:34  9:52 1:22:37 
    2   79 Pauline McJilton     54 F   Roseville        MN    1  8:22  1:52  1:57    2   42:39 16.9  1:51    1   28:49  9:18 1:23:35 

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======

Total Individuals Registered:            20
Total Teams Registered:                   0
Total Number of Individual Finishers:    17
Total Number of Team Finishers:           0
Number of Male   Finishers:              12
Number of Female Finishers:               5
Did not finish race or did not start:     3