Average Jo Triathlon -
Perham, MN
6/24/2017

race logo










                           AVERAGE JO TRIATHLON
                                Perham, MN
                               June 24, 2017
                  1/3 mile swim, 12 mile bike, 4 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9     975 Branden Scheel       21 M   Fargo            ND    3  7:13  1:14  0:49    2   30:17 23.8  0:51    1   23:01  5:46 1:02:10 
    2   1/10    945 David Lewis          43 M   Nevis            MN    6  7:36  1:18  1:00    1   30:16 23.8  0:28    2   24:01  6:01 1:03:18 
    3   2/9     965 Corey Nygaard        22 M   South St Paul    MN    2  6:45  1:09  0:53    3   31:33 22.8  0:26   11   28:17  7:05 1:07:53 
    4   1/14    947 Thomas Loegering     33 M   West Fargo       ND   20  8:07  1:23  1:33    4   31:34 22.8  0:34    5   27:05  6:47 1:08:51 
    5   2/14    993 Ryan Rogers          37 M   Bemidji          MN    9  7:46  1:20  1:00    8   35:06 20.5  0:39   12   28:27  7:07 1:12:56 
    6   3/14    923 Jared Hall           36 M   Fargo            ND    8  7:45  1:20  2:12    5   33:21 21.6  0:38   17   29:12  7:18 1:13:06 
    7   1/6     986 Aaron Wegscheid      17 M   Dent             MN    5  7:32  1:17  1:29   17   36:44 19.6  0:21    4   27:03  6:46 1:13:07 
    8   1/3     935 Neil King            67 M   Nevis            MN   12  7:50  1:20  0:55    6   33:30 21.5  0:40   25   30:39  7:40 1:13:31 
    9   1/16    939 Joellen Kohlman-Pet  39 F   Fergus Falls     MN   14  7:51  1:21  1:20   13   35:53 20.1  0:43    9   27:58  7:00 1:13:43 
   10   2/10    996 David Breznay        47 M   Fargo            ND   24  8:12  1:24  1:53    7   34:31 20.9  0:36   15   28:58  7:15 1:14:08 
   11   4/14    931 Philip Imholte       37 M   Grand Rapids     MN    4  7:14  1:14  1:02   21   37:50 19.0  0:40    8   27:56  6:59 1:14:39 
   12   2/16    953 Tara Makinen         37 F   Grand Rapids     MN   23  8:12  1:24  0:53    9   35:19 20.4  0:34   20   30:09  7:33 1:15:05 
   13   1/5     995 Tom Clow             56 M   Fargo            ND   41  8:34  1:28  1:15   15   36:07 19.9  0:41   19   29:39  7:25 1:16:14 
   14   5/14    950 Mike Loween          38 M   Alexandria       MN   15  7:56  1:22  1:43   12   35:52 20.1  0:34   21   30:22  7:36 1:16:25 
   15   2/5     904 Tag Anderson         53 M   Bismarck         ND   19  8:05  1:23  2:37   10   35:20 20.4  1:12   18   29:36  7:24 1:16:47 
   16   3/9     987 Jordan Weir          29 M   Fargo            ND   34  8:28  1:27  2:43   16   36:21 19.8  1:08   16   29:06  7:17 1:17:45 
   17   2/6     969 Gabe Pesta           15 M   Long Prairie     MN   30  8:21  1:26  2:04   18   36:56 19.5  0:31   22   30:23  7:36 1:18:13 
   18   6/14    907 Brian Bunnell        38 M   Lakewood         CO    1  6:08  1:03  1:29   22   38:00 18.9  1:18   30   32:04  8:01 1:18:58 
   19   7/14    934 Marshall Kaldor      33 M   Fargo            ND   21  8:09  1:24  2:04   25   39:24 18.3  1:03   13   28:29  7:08 1:19:07 
   20   4/9     915 Thomas French        26 M   Moorhead         MN   22  8:10  1:24  1:40   31   40:03 18.0  0:28   14   28:54  7:14 1:19:13 
   21   5/9     938 Karl Klindworth      24 M   Fessenden        ND   43  8:37  1:28  2:06   30   39:54 18.0  1:38    7   27:39  6:55 1:19:51 
   22   1/4     929 Krista Holmstrom     18 F   Savage           MN   27  8:16  1:25  1:17   39   42:05 17.1  0:28   10   28:07  7:02 1:20:12 
   23   1/5     973 Cheryl Rosentreter   56 F   Geneva           IL   31  8:26  1:27  1:12   14   36:07 19.9  0:48   42   34:09  8:33 1:20:40 
   24   3/10    967 Mark Olson           47 M   Enderlin         ND   36  8:30  1:27  2:19   23   38:49 18.5  1:04   23   30:26  7:37 1:21:07 
   25   1/8     976 Alyssa Schultz       28 F   Richfield        MN   46  8:54  1:31  1:35   27   39:34 18.2  1:02   24   30:30  7:38 1:21:33 
   26   6/9     977 Logan Schultz        28 M   Minneapolis      MN   52  9:15  1:35  2:17   28   39:38 18.2  1:02   26   30:42  7:41 1:22:53 
   27   8/14    903 Luke Anderson        32 M   New Orleans      LA   37  8:31  1:27  2:01   19   37:07 19.4  1:42   41   34:02  8:31 1:23:21 
   28   3/6     913 Hunter Ditterich     18 M   Vergas           MN   10  7:47  1:20  2:41   48   44:52 16.0  1:13    6   27:09  6:48 1:23:40 
   29   3/5     911 Bill Burns           59 M   Moorhead         MN   32  8:28  1:27  3:30   24   39:07 18.4  1:24   27   31:29  7:53 1:23:56 
   30   4/10    982 Frode Tilden         40 M   Fargo            ND   42  8:34  1:28  2:09   11   35:25 20.3  1:02   54   37:09  9:18 1:24:18 
   31   9/14    948 Michael Lovering     31 M   West Fargo       ND   28  8:17  1:25  1:23   20   37:47 19.1  1:22   45   35:34  8:54 1:24:21 
   32   2/5     933 Patty Jaeger         51 F   Vergas           MN   17  8:03  1:23  2:19   29   39:43 18.1  1:30   35   33:10  8:18 1:24:43 
   33   7/9     943 Alexander Laduke     24 M   Moorhead         MN   26  8:15  1:25  1:45   38   41:56 17.2  1:14   29   32:01  8:01 1:25:09 
   34   4/6     988 Parker Wieland       16 M   Fargo            ND   11  7:48  1:20  2:14   59   48:04 15.0  0:32    3   26:48  6:42 1:25:24 
   35  10/14    958 Jesse Miller         35 M   Minneapolis      MN   39  8:32  1:28  2:08   33   40:30 17.8  1:23   38   33:59  8:30 1:26:30 
   36   2/8     964 Nichole Norby        28 F   Minneapolis      MN   25  8:13  1:24  2:25   32   40:28 17.8  1:19   51   36:51  9:13 1:29:14 
   37   5/10    932 Mitchell Irwin       41 M   Hastings         MN   53  9:17  1:35  3:24   45   43:52 16.4  1:00   28   31:56  7:59 1:29:26 
   38  11/14    902 Ben Anderson         37 M   Moorhead         MN   33  8:28  1:27  2:52   34   40:39 17.7  0:50   58   37:52  9:28 1:30:38 
   39   5/6     909 Estin Bunnell        13 M   Lakewood         CO   47  8:55  1:32  3:49   49   45:20 15.9  0:41   31   32:34  8:09 1:31:18 
   40   3/16    906 Danielle Bjorklund   37 F   Blaine           MN   54  9:22  1:36  2:25   41   42:34 16.9  1:24   46   35:48  8:57 1:31:31 
   41  12/14    961 David Newman         37 M   Fargo            ND   38  8:32  1:28  2:32   52   46:29 15.5  2:02   34   33:10  8:18 1:32:43 
   42  13/14    994 Brett Glawe          35 M   Perham           MN   35  8:30  1:27  2:47   43   43:11 16.7  2:06   50   36:49  9:13 1:33:20 
   43   4/16    978 Darla Skaurud        39 F   West Fargo       ND   48  9:01  1:33  3:25   40   42:28 17.0  1:37   55   37:20  9:20 1:33:48 
   44   6/10    989 Bryan Zingraf        48 M   Hawley           MN   51  9:14  1:35  3:31   37   41:51 17.2  2:04   59   38:15  9:34 1:34:55 
   45   8/9     952 Ryan MacMaster       29 M   Fargo            ND   13  7:51  1:21  2:04   35   40:57 17.6  1:03   73   43:40 10:55 1:35:32 
   46  14/14    936 Dan Kingston         33 M   Glyndon          MN   44  8:47  1:30  3:33   60   48:33 14.8  0:52   43   34:16  8:34 1:35:58 
   47   3/8     980 Christy Tehven       29 F   Fargo            ND   40  8:33  1:28  2:21   61   49:45 14.5  1:42   44   34:39  8:40 1:36:59 
   48   5/16    960 Amanda Nelson        31 F   Waubun           MN   57  9:32  1:38  1:54   58   47:33 15.1  0:52   57   37:37  9:25 1:37:26 
   49   1/6     941 Malynda Krieg        45 F   Moorhead         MN   77 10:34  1:49  2:39   53   46:42 15.4  1:45   47   35:55  8:59 1:37:32 
   50   4/8     981 Regina Thiel         27 F   Moorhead         MN   75 10:08  1:44  2:50   57   47:28 15.2  1:06   49   36:23  9:06 1:37:52 
   51   2/3     959 Patrick Moriarity    61 M   Fayetteville     AR   73  9:57  1:42  2:21   51   45:53 15.7  1:23   60   39:01  9:46 1:38:33 
   52   5/8     955 Alice Matzke         27 F   Fargo            MN   62  9:42  1:40  2:45   68   51:36 14.0  2:34   33   32:49  8:13 1:39:24 
   53   3/5     963 Betsy Norby          55 F   Detroit Lakes    MN   66  9:45  1:40  4:41   65   51:08 14.1  0:45   36   33:29  8:23 1:39:46 
   54   2/6     927 Colleen Heimstead    46 F   Fargo            ND   61  9:38  1:39  3:27   47   44:21 16.2  0:54   66   41:45 10:27 1:40:03 
   55   6/16    942 Stephanie Kumm       33 F   Sioux City       IA   60  9:36  1:39  2:45   63   50:38 14.2  1:09   48   36:03  9:01 1:40:10 
   56   7/16    957 Ann Miller           35 F   Fargo            ND   71  9:51  1:41  2:29   50   45:32 15.8  1:50   64   40:59 10:15 1:40:39 
   57   3/3     940 Bob Koshnick         74 M   Detroit Lakes    MN   65  9:45  1:40  3:00   46   43:54 16.4  1:27   71   42:51 10:43 1:40:55 
   58   8/16    916 Greta Garcia         36 F   Fargo            ND   49  9:08  1:34  4:06   69   51:42 13.9  2:26   39   33:59  8:30 1:41:20 
   59   9/16    962 Tracie Newman        38 F   Fargo            ND   86 11:06  1:54  2:58   64   51:05 14.1  1:26   56   37:27  9:22 1:44:00 
   60  10/16    984 Amber Vogel          37 F   Fargo            ND   82 10:53  1:52  3:08   81   55:16 13.0  2:00   32   32:46  8:12 1:44:01 
   61  11/16    946 Sommer Lockhart      38 F   Moorhead         MN   81 10:53  1:52  3:07   80   55:16 13.0  1:18   37   33:30  8:23 1:44:01 
   62   7/10    917 Luis Garcia          47 M   Fargo            ND   18  8:05  1:23  8:17   67   51:28 14.0  2:41   40   34:00  8:30 1:44:30 
   63   2/4     924 Faith Hamm           12 F   Moorhead         MN    7  7:41  1:19  4:04   62   49:59 14.4  1:09   69   42:24 10:36 1:45:16 
   64  12/16    925 Mackenzie Hamm       35 F   Moorhead         MN   78 10:37  1:49  3:47   56   47:25 15.2  1:05   70   42:29 10:38 1:45:21 
   65  13/16    914 Natasha Foltz        31 F   Perham           MN   69  9:48  1:41  3:53   54   46:53 15.4  2:50   67   42:12 10:33 1:45:34 
   66  14/16    919 Michaela Glawe       32 F   Perham           MN   70  9:48  1:41  3:52   55   46:55 15.3  2:49   68   42:13 10:34 1:45:35 
   67   6/6     908 Dade Bunnell         11 M   Lakewood         CO   67  9:46  1:40  4:10   70   51:44 13.9  1:04   61   39:18  9:50 1:46:00 
   68   8/10    972  Nathan Roquet       44 M   Wahpeton         ND   55  9:30  1:38  5:02   44   43:51 16.4  1:24   77   46:17 11:35 1:46:02 
   69   4/5     954 Kimberly Mathews     55 F   Sparta           WI   64  9:45  1:40  4:13   26   39:33 18.2  0:58   83   51:54 12:59 1:46:21 
   70   6/8     985 Jacky Volkert        20 F   Moorhead         MN   58  9:33  1:38  4:09   77   54:24 13.2  1:37   52   36:53  9:14 1:46:34 
   71   4/5     928 John Henning         52 M   Fargo            ND   45  8:50  1:31  3:45   42   42:37 16.9  2:55   82   50:33 12:39 1:48:38 
   72   5/5     968 Jay Oneill           54 M   Apple Valley     MN   50  9:08  1:34  2:19   36   41:33 17.3  1:41   86   54:32 13:38 1:49:13 
   73   7/8     905 Kaylee Benson        27 F   Fargo            ND   59  9:35  1:38  4:37   76   54:14 13.3  0:59   62   39:53  9:59 1:49:16 
   74   9/9     912 Briton Bussman       21 M   Milnor           ND   16  8:00  1:22  9:27   75   53:44 13.4  1:41   53   36:53  9:14 1:49:44 
   75   3/6     922 Jill Graveline       45 F   Fargo            ND   56  9:30  1:38  3:43   78   54:24 13.2  1:16   65   41:27 10:22 1:50:18 
   76  15/16    910 Kelly Bunnell        38 F   Lakewood         CO   68  9:47  1:40  4:15   71   51:47 13.9  0:53   74   44:12 11:03 1:50:52 
   77   4/6     974 Ann Safo             40 F   Fargo            ND   87 11:18  1:56  3:32   74   53:26 13.5  2:05   63   40:50 10:13 1:51:09 
   78   3/4     921 Elizabeth Graveline  13 F   Fargo            ND   29  8:17  1:25  2:50   83   55:53 12.9  1:47   72   43:34 10:54 1:52:20 
   79   4/4     920 Anna Graveline       15 F   Fargo            ND   63  9:42  1:40  3:29   79   54:36 13.2  1:07   76   45:15 11:19 1:54:06 
   80   9/10    937 Dave Kirkpatrick     45 M   Fargo            ND   74 10:07  1:44  4:08   66   51:26 14.0  2:15   81   48:02 12:01 1:55:57 
   81   8/8     983 Brianna Tuman        26 F   Perham           MN   72  9:57  1:42  3:36   72   53:10 13.5  2:54   80   47:59 12:00 1:57:34 
   82   5/6     930 Rachel Horejsi       40 F   Minneapolis      MN   84 10:59  1:53  3:10   85   58:28 12.3  1:46   75   44:32 11:08 1:58:53 
   83  16/16    949 Randon Lovering      38 F   West Fargo       ND   79 10:48  1:51  3:55   82   55:37 12.9  1:54   85   52:30 13:08 2:04:43 
   84  10/10    979 Timothy Studer       48 M   Perham           MN   76 10:18  1:46  6:20   73   53:25 13.5  2:42   84   52:07 13:02 2:04:51 
   85   6/6     951 Mary Jo Lund         41 F   Fargo            ND   85 11:00  1:53  4:15   87 1:01:22 11.7  1:20   78   47:23 11:51 2:05:19 
   86   5/5     926 Trisha Harvey        53 F   Reno             NV   83 10:58  1:53  4:39   86 1:01:03 11.8  1:16   79   47:30 11:53 2:05:24 
   87   1/1     971 Jan Roach            69 F   Randall          MN   80 10:53  1:52  3:59   84   56:57 12.6  0:59   87   59:21 14:51 2:12:07 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE SPRINT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9     975 Branden Scheel       21 M   Fargo            ND    3  7:13  1:14  0:49    2   30:17 23.8  0:51    1   23:01  5:46 1:02:10 
    2   1/10    945 David Lewis          43 M   Nevis            MN    6  7:36  1:18  1:00    1   30:16 23.8  0:28    2   24:01  6:01 1:03:18 
    3   2/9     965 Corey Nygaard        22 M   South St Paul    MN    2  6:45  1:09  0:53    3   31:33 22.8  0:26    9   28:17  7:05 1:07:53 
    4   1/14    947 Thomas Loegering     33 M   West Fargo       ND   17  8:07  1:23  1:33    4   31:34 22.8  0:34    5   27:05  6:47 1:08:51 
    5   2/14    993 Ryan Rogers          37 M   Bemidji          MN    8  7:46  1:20  1:00    8   35:06 20.5  0:39   10   28:27  7:07 1:12:56 
    6   3/14    923 Jared Hall           36 M   Fargo            ND    7  7:45  1:20  2:12    5   33:21 21.6  0:38   15   29:12  7:18 1:13:06 
    7   1/6     986 Aaron Wegscheid      17 M   Dent             MN    5  7:32  1:17  1:29   14   36:44 19.6  0:21    4   27:03  6:46 1:13:07 
    8   1/3     935 Neil King            67 M   Nevis            MN   11  7:50  1:20  0:55    6   33:30 21.5  0:40   21   30:39  7:40 1:13:31 
    9   2/10    996 David Breznay        47 M   Fargo            ND   20  8:12  1:24  1:53    7   34:31 20.9  0:36   13   28:58  7:15 1:14:08 
   10   4/14    931 Philip Imholte       37 M   Grand Rapids     MN    4  7:14  1:14  1:02   18   37:50 19.0  0:40    8   27:56  6:59 1:14:39 
   11   1/5     995 Tom Clow             56 M   Fargo            ND   32  8:34  1:28  1:15   12   36:07 19.9  0:41   17   29:39  7:25 1:16:14 
   12   5/14    950 Mike Loween          38 M   Alexandria       MN   13  7:56  1:22  1:43   11   35:52 20.1  0:34   18   30:22  7:36 1:16:25 
   13   2/5     904 Tag Anderson         53 M   Bismarck         ND   16  8:05  1:23  2:37    9   35:20 20.4  1:12   16   29:36  7:24 1:16:47 
   14   3/9     987 Jordan Weir          29 M   Fargo            ND   26  8:28  1:27  2:43   13   36:21 19.8  1:08   14   29:06  7:17 1:17:45 
   15   2/6     969 Gabe Pesta           15 M   Long Prairie     MN   23  8:21  1:26  2:04   15   36:56 19.5  0:31   19   30:23  7:36 1:18:13 
   16   6/14    907 Brian Bunnell        38 M   Lakewood         CO    1  6:08  1:03  1:29   19   38:00 18.9  1:18   26   32:04  8:01 1:18:58 
   17   7/14    934 Marshall Kaldor      33 M   Fargo            ND   18  8:09  1:24  2:04   22   39:24 18.3  1:03   11   28:29  7:08 1:19:07 
   18   4/9     915 Thomas French        26 M   Moorhead         MN   19  8:10  1:24  1:40   25   40:03 18.0  0:28   12   28:54  7:14 1:19:13 
   19   5/9     938 Karl Klindworth      24 M   Fessenden        ND   34  8:37  1:28  2:06   24   39:54 18.0  1:38    7   27:39  6:55 1:19:51 
   20   3/10    967 Mark Olson           47 M   Enderlin         ND   28  8:30  1:27  2:19   20   38:49 18.5  1:04   20   30:26  7:37 1:21:07 
   21   6/9     977 Logan Schultz        28 M   Minneapolis      MN   40  9:15  1:35  2:17   23   39:38 18.2  1:02   22   30:42  7:41 1:22:53 
   22   8/14    903 Luke Anderson        32 M   New Orleans      LA   29  8:31  1:27  2:01   16   37:07 19.4  1:42   31   34:02  8:31 1:23:21 
   23   3/6     913 Hunter Ditterich     18 M   Vergas           MN    9  7:47  1:20  2:41   37   44:52 16.0  1:13    6   27:09  6:48 1:23:40 
   24   3/5     911 Bill Burns           59 M   Moorhead         MN   24  8:28  1:27  3:30   21   39:07 18.4  1:24   23   31:29  7:53 1:23:56 
   25   4/10    982 Frode Tilden         40 M   Fargo            ND   33  8:34  1:28  2:09   10   35:25 20.3  1:02   36   37:09  9:18 1:24:18 
   26   9/14    948 Michael Lovering     31 M   West Fargo       ND   22  8:17  1:25  1:23   17   37:47 19.1  1:22   33   35:34  8:54 1:24:21 
   27   7/9     943 Alexander Laduke     24 M   Moorhead         MN   21  8:15  1:25  1:45   31   41:56 17.2  1:14   25   32:01  8:01 1:25:09 
   28   4/6     988 Parker Wieland       16 M   Fargo            ND   10  7:48  1:20  2:14   41   48:04 15.0  0:32    3   26:48  6:42 1:25:24 
   29  10/14    958 Jesse Miller         35 M   Minneapolis      MN   31  8:32  1:28  2:08   26   40:30 17.8  1:23   29   33:59  8:30 1:26:30 
   30   5/10    932 Mitchell Irwin       41 M   Hastings         MN   41  9:17  1:35  3:24   35   43:52 16.4  1:00   24   31:56  7:59 1:29:26 
   31  11/14    902 Ben Anderson         37 M   Moorhead         MN   25  8:28  1:27  2:52   27   40:39 17.7  0:50   37   37:52  9:28 1:30:38 
   32   5/6     909 Estin Bunnell        13 M   Lakewood         CO   37  8:55  1:32  3:49   38   45:20 15.9  0:41   27   32:34  8:09 1:31:18 
   33  12/14    961 David Newman         37 M   Fargo            ND   30  8:32  1:28  2:32   40   46:29 15.5  2:02   28   33:10  8:18 1:32:43 
   34  13/14    994 Brett Glawe          35 M   Perham           MN   27  8:30  1:27  2:47   33   43:11 16.7  2:06   34   36:49  9:13 1:33:20 
   35   6/10    989 Bryan Zingraf        48 M   Hawley           MN   39  9:14  1:35  3:31   30   41:51 17.2  2:04   38   38:15  9:34 1:34:55 
   36   8/9     952 Ryan MacMaster       29 M   Fargo            ND   12  7:51  1:21  2:04   28   40:57 17.6  1:03   42   43:40 10:55 1:35:32 
   37  14/14    936 Dan Kingston         33 M   Glyndon          MN   35  8:47  1:30  3:33   42   48:33 14.8  0:52   32   34:16  8:34 1:35:58 
   38   2/3     959 Patrick Moriarity    61 M   Fayetteville     AR   45  9:57  1:42  2:21   39   45:53 15.7  1:23   39   39:01  9:46 1:38:33 
   39   3/3     940 Bob Koshnick         74 M   Detroit Lakes    MN   43  9:45  1:40  3:00   36   43:54 16.4  1:27   41   42:51 10:43 1:40:55 
   40   7/10    917 Luis Garcia          47 M   Fargo            ND   15  8:05  1:23  8:17   44   51:28 14.0  2:41   30   34:00  8:30 1:44:30 
   41   6/6     908 Dade Bunnell         11 M   Lakewood         CO   44  9:46  1:40  4:10   45   51:44 13.9  1:04   40   39:18  9:50 1:46:00 
   42   8/10    972  Nathan Roquet       44 M   Wahpeton         ND   42  9:30  1:38  5:02   34   43:51 16.4  1:24   43   46:17 11:35 1:46:02 
   43   4/5     928 John Henning         52 M   Fargo            ND   36  8:50  1:31  3:45   32   42:37 16.9  2:55   45   50:33 12:39 1:48:38 
   44   5/5     968 Jay Oneill           54 M   Apple Valley     MN   38  9:08  1:34  2:19   29   41:33 17.3  1:41   47   54:32 13:38 1:49:13 
   45   9/9     912 Briton Bussman       21 M   Milnor           ND   14  8:00  1:22  9:27   47   53:44 13.4  1:41   35   36:53  9:14 1:49:44 
   46   9/10    937 Dave Kirkpatrick     45 M   Fargo            ND   46 10:07  1:44  4:08   43   51:26 14.0  2:15   44   48:02 12:01 1:55:57 
   47  10/10    979 Timothy Studer       48 M   Perham           MN   47 10:18  1:46  6:20   46   53:25 13.5  2:42   46   52:07 13:02 2:04:51 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/16    939 Joellen Kohlman-Pet  39 F   Fergus Falls     MN    2  7:51  1:21  1:20    2   35:53 20.1  0:43    1   27:58  7:00 1:13:43 
    2   2/16    953 Tara Makinen         37 F   Grand Rapids     MN    4  8:12  1:24  0:53    1   35:19 20.4  0:34    3   30:09  7:33 1:15:05 
    3   1/4     929 Krista Holmstrom     18 F   Savage           MN    6  8:16  1:25  1:17    8   42:05 17.1  0:28    2   28:07  7:02 1:20:12 
    4   1/5     973 Cheryl Rosentreter   56 F   Geneva           IL    8  8:26  1:27  1:12    3   36:07 19.9  0:48   11   34:09  8:33 1:20:40 
    5   1/8     976 Alyssa Schultz       28 F   Richfield        MN   10  8:54  1:31  1:35    5   39:34 18.2  1:02    4   30:30  7:38 1:21:33 
    6   2/5     933 Patty Jaeger         51 F   Vergas           MN    3  8:03  1:23  2:19    6   39:43 18.1  1:30    7   33:10  8:18 1:24:43 
    7   2/8     964 Nichole Norby        28 F   Minneapolis      MN    5  8:13  1:24  2:25    7   40:28 17.8  1:19   17   36:51  9:13 1:29:14 
    8   3/16    906 Danielle Bjorklund   37 F   Blaine           MN   13  9:22  1:36  2:25   10   42:34 16.9  1:24   13   35:48  8:57 1:31:31 
    9   4/16    978 Darla Skaurud        39 F   West Fargo       ND   11  9:01  1:33  3:25    9   42:28 17.0  1:37   19   37:20  9:20 1:33:48 
   10   3/8     980 Christy Tehven       29 F   Fargo            ND    9  8:33  1:28  2:21   19   49:45 14.5  1:42   12   34:39  8:40 1:36:59 
   11   5/16    960 Amanda Nelson        31 F   Waubun           MN   15  9:32  1:38  1:54   18   47:33 15.1  0:52   21   37:37  9:25 1:37:26 
   12   1/6     941 Malynda Krieg        45 F   Moorhead         MN   30 10:34  1:49  2:39   13   46:42 15.4  1:45   14   35:55  8:59 1:37:32 
   13   4/8     981 Regina Thiel         27 F   Moorhead         MN   29 10:08  1:44  2:50   17   47:28 15.2  1:06   16   36:23  9:06 1:37:52 
   14   5/8     955 Alice Matzke         27 F   Fargo            MN   20  9:42  1:40  2:45   24   51:36 14.0  2:34    6   32:49  8:13 1:39:24 
   15   3/5     963 Betsy Norby          55 F   Detroit Lakes    MN   23  9:45  1:40  4:41   23   51:08 14.1  0:45    8   33:29  8:23 1:39:46 
   16   2/6     927 Colleen Heimstead    46 F   Fargo            ND   19  9:38  1:39  3:27   11   44:21 16.2  0:54   26   41:45 10:27 1:40:03 
   17   6/16    942 Stephanie Kumm       33 F   Sioux City       IA   18  9:36  1:39  2:45   21   50:38 14.2  1:09   15   36:03  9:01 1:40:10 
   18   7/16    957 Ann Miller           35 F   Fargo            ND   27  9:51  1:41  2:29   12   45:32 15.8  1:50   24   40:59 10:15 1:40:39 
   19   8/16    916 Greta Garcia         36 F   Fargo            ND   12  9:08  1:34  4:06   25   51:42 13.9  2:26   10   33:59  8:30 1:41:20 
   20   9/16    962 Tracie Newman        38 F   Fargo            ND   39 11:06  1:54  2:58   22   51:05 14.1  1:26   20   37:27  9:22 1:44:00 
   21  10/16    984 Amber Vogel          37 F   Fargo            ND   35 10:53  1:52  3:08   34   55:16 13.0  2:00    5   32:46  8:12 1:44:01 
   22  11/16    946 Sommer Lockhart      38 F   Moorhead         MN   34 10:53  1:52  3:07   33   55:16 13.0  1:18    9   33:30  8:23 1:44:01 
   23   2/4     924 Faith Hamm           12 F   Moorhead         MN    1  7:41  1:19  4:04   20   49:59 14.4  1:09   29   42:24 10:36 1:45:16 
   24  12/16    925 Mackenzie Hamm       35 F   Moorhead         MN   31 10:37  1:49  3:47   16   47:25 15.2  1:05   30   42:29 10:38 1:45:21 
   25  13/16    914 Natasha Foltz        31 F   Perham           MN   25  9:48  1:41  3:53   14   46:53 15.4  2:50   27   42:12 10:33 1:45:34 
   26  14/16    919 Michaela Glawe       32 F   Perham           MN   26  9:48  1:41  3:52   15   46:55 15.3  2:49   28   42:13 10:34 1:45:35 
   27   4/5     954 Kimberly Mathews     55 F   Sparta           WI   22  9:45  1:40  4:13    4   39:33 18.2  0:58   38   51:54 12:59 1:46:21 
   28   6/8     985 Jacky Volkert        20 F   Moorhead         MN   16  9:33  1:38  4:09   30   54:24 13.2  1:37   18   36:53  9:14 1:46:34 
   29   7/8     905 Kaylee Benson        27 F   Fargo            ND   17  9:35  1:38  4:37   29   54:14 13.3  0:59   22   39:53  9:59 1:49:16 
   30   3/6     922 Jill Graveline       45 F   Fargo            ND   14  9:30  1:38  3:43   31   54:24 13.2  1:16   25   41:27 10:22 1:50:18 
   31  15/16    910 Kelly Bunnell        38 F   Lakewood         CO   24  9:47  1:40  4:15   26   51:47 13.9  0:53   32   44:12 11:03 1:50:52 
   32   4/6     974 Ann Safo             40 F   Fargo            ND   40 11:18  1:56  3:32   28   53:26 13.5  2:05   23   40:50 10:13 1:51:09 
   33   3/4     921 Elizabeth Graveline  13 F   Fargo            ND    7  8:17  1:25  2:50   36   55:53 12.9  1:47   31   43:34 10:54 1:52:20 
   34   4/4     920 Anna Graveline       15 F   Fargo            ND   21  9:42  1:40  3:29   32   54:36 13.2  1:07   34   45:15 11:19 1:54:06 
   35   8/8     983 Brianna Tuman        26 F   Perham           MN   28  9:57  1:42  3:36   27   53:10 13.5  2:54   37   47:59 12:00 1:57:34 
   36   5/6     930 Rachel Horejsi       40 F   Minneapolis      MN   37 10:59  1:53  3:10   38   58:28 12.3  1:46   33   44:32 11:08 1:58:53 
   37  16/16    949 Randon Lovering      38 F   West Fargo       ND   32 10:48  1:51  3:55   35   55:37 12.9  1:54   39   52:30 13:08 2:04:43 
   38   6/6     951 Mary Jo Lund         41 F   Fargo            ND   38 11:00  1:53  4:15   40 1:01:22 11.7  1:20   35   47:23 11:51 2:05:19 
   39   5/5     926 Trisha Harvey        53 F   Reno             NV   36 10:58  1:53  4:39   39 1:01:03 11.8  1:16   36   47:30 11:53 2:05:24 
   40   1/1     971 Jan Roach            69 F   Randall          MN   33 10:53  1:52  3:59   37   56:57 12.6  0:59   40   59:21 14:51 2:12:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  986 Aaron Wegscheid      17 M   Dent             MN    1  7:32  1:17  1:29    1   36:44 19.6  0:21    2   27:03  6:46 1:13:07 
    2  969 Gabe Pesta           15 M   Long Prairie     MN    4  8:21  1:26  2:04    2   36:56 19.5  0:31    4   30:23  7:36 1:18:13 
    3  913 Hunter Ditterich     18 M   Vergas           MN    2  7:47  1:20  2:41    3   44:52 16.0  1:13    3   27:09  6:48 1:23:40 
    4  988 Parker Wieland       16 M   Fargo            ND    3  7:48  1:20  2:14    5   48:04 15.0  0:32    1   26:48  6:42 1:25:24 
    5  909 Estin Bunnell        13 M   Lakewood         CO    5  8:55  1:32  3:49    4   45:20 15.9  0:41    5   32:34  8:09 1:31:18 
    6  908 Dade Bunnell         11 M   Lakewood         CO    6  9:46  1:40  4:10    6   51:44 13.9  1:04    6   39:18  9:50 1:46:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  929 Krista Holmstrom     18 F   Savage           MN    2  8:16  1:25  1:17    1   42:05 17.1  0:28    1   28:07  7:02 1:20:12 
    2  924 Faith Hamm           12 F   Moorhead         MN    1  7:41  1:19  4:04    2   49:59 14.4  1:09    2   42:24 10:36 1:45:16 
    3  921 Elizabeth Graveline  13 F   Fargo            ND    3  8:17  1:25  2:50    4   55:53 12.9  1:47    3   43:34 10:54 1:52:20 
    4  920 Anna Graveline       15 F   Fargo            ND    4  9:42  1:40  3:29    3   54:36 13.2  1:07    4   45:15 11:19 1:54:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  975 Branden Scheel       21 M   Fargo            ND    2  7:13  1:14  0:49    1   30:17 23.8  0:51    1   23:01  5:46 1:02:10 
    2  965 Corey Nygaard        22 M   South St Paul    MN    1  6:45  1:09  0:53    2   31:33 22.8  0:26    3   28:17  7:05 1:07:53 
    3  987 Jordan Weir          29 M   Fargo            ND    7  8:28  1:27  2:43    3   36:21 19.8  1:08    5   29:06  7:17 1:17:45 
    4  915 Thomas French        26 M   Moorhead         MN    5  8:10  1:24  1:40    6   40:03 18.0  0:28    4   28:54  7:14 1:19:13 
    5  938 Karl Klindworth      24 M   Fessenden        ND    8  8:37  1:28  2:06    5   39:54 18.0  1:38    2   27:39  6:55 1:19:51 
    6  977 Logan Schultz        28 M   Minneapolis      MN    9  9:15  1:35  2:17    4   39:38 18.2  1:02    6   30:42  7:41 1:22:53 
    7  943 Alexander Laduke     24 M   Moorhead         MN    6  8:15  1:25  1:45    8   41:56 17.2  1:14    7   32:01  8:01 1:25:09 
    8  952 Ryan MacMaster       29 M   Fargo            ND    3  7:51  1:21  2:04    7   40:57 17.6  1:03    9   43:40 10:55 1:35:32 
    9  912 Briton Bussman       21 M   Milnor           ND    4  8:00  1:22  9:27    9   53:44 13.4  1:41    8   36:53  9:14 1:49:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  976 Alyssa Schultz       28 F   Richfield        MN    3  8:54  1:31  1:35    1   39:34 18.2  1:02    1   30:30  7:38 1:21:33 
    2  964 Nichole Norby        28 F   Minneapolis      MN    1  8:13  1:24  2:25    2   40:28 17.8  1:19    5   36:51  9:13 1:29:14 
    3  980 Christy Tehven       29 F   Fargo            ND    2  8:33  1:28  2:21    4   49:45 14.5  1:42    3   34:39  8:40 1:36:59 
    4  981 Regina Thiel         27 F   Moorhead         MN    8 10:08  1:44  2:50    3   47:28 15.2  1:06    4   36:23  9:06 1:37:52 
    5  955 Alice Matzke         27 F   Fargo            MN    6  9:42  1:40  2:45    5   51:36 14.0  2:34    2   32:49  8:13 1:39:24 
    6  985 Jacky Volkert        20 F   Moorhead         MN    4  9:33  1:38  4:09    8   54:24 13.2  1:37    6   36:53  9:14 1:46:34 
    7  905 Kaylee Benson        27 F   Fargo            ND    5  9:35  1:38  4:37    7   54:14 13.3  0:59    7   39:53  9:59 1:49:16 
    8  983 Brianna Tuman        26 F   Perham           MN    7  9:57  1:42  3:36    6   53:10 13.5  2:54    8   47:59 12:00 1:57:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  947 Thomas Loegering     33 M   West Fargo       ND    6  8:07  1:23  1:33    1   31:34 22.8  0:34    1   27:05  6:47 1:08:51 
    2  993 Ryan Rogers          37 M   Bemidji          MN    4  7:46  1:20  1:00    3   35:06 20.5  0:39    3   28:27  7:07 1:12:56 
    3  923 Jared Hall           36 M   Fargo            ND    3  7:45  1:20  2:12    2   33:21 21.6  0:38    5   29:12  7:18 1:13:06 
    4  931 Philip Imholte       37 M   Grand Rapids     MN    2  7:14  1:14  1:02    7   37:50 19.0  0:40    2   27:56  6:59 1:14:39 
    5  950 Mike Loween          38 M   Alexandria       MN    5  7:56  1:22  1:43    4   35:52 20.1  0:34    6   30:22  7:36 1:16:25 
    6  907 Brian Bunnell        38 M   Lakewood         CO    1  6:08  1:03  1:29    8   38:00 18.9  1:18    7   32:04  8:01 1:18:58 
    7  934 Marshall Kaldor      33 M   Fargo            ND    7  8:09  1:24  2:04    9   39:24 18.3  1:03    4   28:29  7:08 1:19:07 
    8  903 Luke Anderson        32 M   New Orleans      LA   11  8:31  1:27  2:01    5   37:07 19.4  1:42   10   34:02  8:31 1:23:21 
    9  948 Michael Lovering     31 M   West Fargo       ND    8  8:17  1:25  1:23    6   37:47 19.1  1:22   12   35:34  8:54 1:24:21 
   10  958 Jesse Miller         35 M   Minneapolis      MN   13  8:32  1:28  2:08   10   40:30 17.8  1:23    9   33:59  8:30 1:26:30 
   11  902 Ben Anderson         37 M   Moorhead         MN    9  8:28  1:27  2:52   11   40:39 17.7  0:50   14   37:52  9:28 1:30:38 
   12  961 David Newman         37 M   Fargo            ND   12  8:32  1:28  2:32   13   46:29 15.5  2:02    8   33:10  8:18 1:32:43 
   13  994 Brett Glawe          35 M   Perham           MN   10  8:30  1:27  2:47   12   43:11 16.7  2:06   13   36:49  9:13 1:33:20 
   14  936 Dan Kingston         33 M   Glyndon          MN   14  8:47  1:30  3:33   14   48:33 14.8  0:52   11   34:16  8:34 1:35:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  939 Joellen Kohlman-Pet  39 F   Fergus Falls     MN    1  7:51  1:21  1:20    2   35:53 20.1  0:43    1   27:58  7:00 1:13:43 
    2  953 Tara Makinen         37 F   Grand Rapids     MN    2  8:12  1:24  0:53    1   35:19 20.4  0:34    2   30:09  7:33 1:15:05 
    3  906 Danielle Bjorklund   37 F   Blaine           MN    5  9:22  1:36  2:25    4   42:34 16.9  1:24    6   35:48  8:57 1:31:31 
    4  978 Darla Skaurud        39 F   West Fargo       ND    3  9:01  1:33  3:25    3   42:28 17.0  1:37    8   37:20  9:20 1:33:48 
    5  960 Amanda Nelson        31 F   Waubun           MN    6  9:32  1:38  1:54    9   47:33 15.1  0:52   10   37:37  9:25 1:37:26 
    6  942 Stephanie Kumm       33 F   Sioux City       IA    7  9:36  1:39  2:45   10   50:38 14.2  1:09    7   36:03  9:01 1:40:10 
    7  957 Ann Miller           35 F   Fargo            ND   11  9:51  1:41  2:29    5   45:32 15.8  1:50   11   40:59 10:15 1:40:39 
    8  916 Greta Garcia         36 F   Fargo            ND    4  9:08  1:34  4:06   12   51:42 13.9  2:26    5   33:59  8:30 1:41:20 
    9  962 Tracie Newman        38 F   Fargo            ND   16 11:06  1:54  2:58   11   51:05 14.1  1:26    9   37:27  9:22 1:44:00 
   10  984 Amber Vogel          37 F   Fargo            ND   15 10:53  1:52  3:08   15   55:16 13.0  2:00    3   32:46  8:12 1:44:01 
   11  946 Sommer Lockhart      38 F   Moorhead         MN   14 10:53  1:52  3:07   14   55:16 13.0  1:18    4   33:30  8:23 1:44:01 
   12  925 Mackenzie Hamm       35 F   Moorhead         MN   12 10:37  1:49  3:47    8   47:25 15.2  1:05   14   42:29 10:38 1:45:21 
   13  914 Natasha Foltz        31 F   Perham           MN    9  9:48  1:41  3:53    6   46:53 15.4  2:50   12   42:12 10:33 1:45:34 
   14  919 Michaela Glawe       32 F   Perham           MN   10  9:48  1:41  3:52    7   46:55 15.3  2:49   13   42:13 10:34 1:45:35 
   15  910 Kelly Bunnell        38 F   Lakewood         CO    8  9:47  1:40  4:15   13   51:47 13.9  0:53   15   44:12 11:03 1:50:52 
   16  949 Randon Lovering      38 F   West Fargo       ND   13 10:48  1:51  3:55   16   55:37 12.9  1:54   16   52:30 13:08 2:04:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  945 David Lewis          43 M   Nevis            MN    1  7:36  1:18  1:00    1   30:16 23.8  0:28    1   24:01  6:01 1:03:18 
    2  996 David Breznay        47 M   Fargo            ND    3  8:12  1:24  1:53    2   34:31 20.9  0:36    2   28:58  7:15 1:14:08 
    3  967 Mark Olson           47 M   Enderlin         ND    4  8:30  1:27  2:19    4   38:49 18.5  1:04    3   30:26  7:37 1:21:07 
    4  982 Frode Tilden         40 M   Fargo            ND    5  8:34  1:28  2:09    3   35:25 20.3  1:02    6   37:09  9:18 1:24:18 
    5  932 Mitchell Irwin       41 M   Hastings         MN    7  9:17  1:35  3:24    7   43:52 16.4  1:00    4   31:56  7:59 1:29:26 
    6  989 Bryan Zingraf        48 M   Hawley           MN    6  9:14  1:35  3:31    5   41:51 17.2  2:04    7   38:15  9:34 1:34:55 
    7  917 Luis Garcia          47 M   Fargo            ND    2  8:05  1:23  8:17    9   51:28 14.0  2:41    5   34:00  8:30 1:44:30 
    8  972  Nathan Roquet       44 M   Wahpeton         ND    8  9:30  1:38  5:02    6   43:51 16.4  1:24    8   46:17 11:35 1:46:02 
    9  937 Dave Kirkpatrick     45 M   Fargo            ND    9 10:07  1:44  4:08    8   51:26 14.0  2:15    9   48:02 12:01 1:55:57 
   10  979 Timothy Studer       48 M   Perham           MN   10 10:18  1:46  6:20   10   53:25 13.5  2:42   10   52:07 13:02 2:04:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  941 Malynda Krieg        45 F   Moorhead         MN    3 10:34  1:49  2:39    2   46:42 15.4  1:45    1   35:55  8:59 1:37:32 
    2  927 Colleen Heimstead    46 F   Fargo            ND    2  9:38  1:39  3:27    1   44:21 16.2  0:54    4   41:45 10:27 1:40:03 
    3  922 Jill Graveline       45 F   Fargo            ND    1  9:30  1:38  3:43    4   54:24 13.2  1:16    3   41:27 10:22 1:50:18 
    4  974 Ann Safo             40 F   Fargo            ND    6 11:18  1:56  3:32    3   53:26 13.5  2:05    2   40:50 10:13 1:51:09 
    5  930 Rachel Horejsi       40 F   Minneapolis      MN    4 10:59  1:53  3:10    5   58:28 12.3  1:46    5   44:32 11:08 1:58:53 
    6  951 Mary Jo Lund         41 F   Fargo            ND    5 11:00  1:53  4:15    6 1:01:22 11.7  1:20    6   47:23 11:51 2:05:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  995 Tom Clow             56 M   Fargo            ND    3  8:34  1:28  1:15    2   36:07 19.9  0:41    2   29:39  7:25 1:16:14 
    2  904 Tag Anderson         53 M   Bismarck         ND    1  8:05  1:23  2:37    1   35:20 20.4  1:12    1   29:36  7:24 1:16:47 
    3  911 Bill Burns           59 M   Moorhead         MN    2  8:28  1:27  3:30    3   39:07 18.4  1:24    3   31:29  7:53 1:23:56 
    4  928 John Henning         52 M   Fargo            ND    4  8:50  1:31  3:45    5   42:37 16.9  2:55    4   50:33 12:39 1:48:38 
    5  968 Jay Oneill           54 M   Apple Valley     MN    5  9:08  1:34  2:19    4   41:33 17.3  1:41    5   54:32 13:38 1:49:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  973 Cheryl Rosentreter   56 F   Geneva           IL    2  8:26  1:27  1:12    1   36:07 19.9  0:48    3   34:09  8:33 1:20:40 
    2  933 Patty Jaeger         51 F   Vergas           MN    1  8:03  1:23  2:19    3   39:43 18.1  1:30    1   33:10  8:18 1:24:43 
    3  963 Betsy Norby          55 F   Detroit Lakes    MN    4  9:45  1:40  4:41    4   51:08 14.1  0:45    2   33:29  8:23 1:39:46 
    4  954 Kimberly Mathews     55 F   Sparta           WI    3  9:45  1:40  4:13    2   39:33 18.2  0:58    5   51:54 12:59 1:46:21 
    5  926 Trisha Harvey        53 F   Reno             NV    5 10:58  1:53  4:39    5 1:01:03 11.8  1:16    4   47:30 11:53 2:05:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  935 Neil King            67 M   Nevis            MN    1  7:50  1:20  0:55    1   33:30 21.5  0:40    1   30:39  7:40 1:13:31 
    2  959 Patrick Moriarity    61 M   Fayetteville     AR    3  9:57  1:42  2:21    3   45:53 15.7  1:23    2   39:01  9:46 1:38:33 
    3  940 Bob Koshnick         74 M   Detroit Lakes    MN    2  9:45  1:40  3:00    2   43:54 16.4  1:27    3   42:51 10:43 1:40:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  971 Jan Roach            69 F   Randall          MN    1 10:53  1:52  3:59    1   56:57 12.6  0:59    1   59:21 14:51 2:12:07 

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  992 Team Anderson                     1  8:04  1:23  0:59    1   40:17 17.9  0:22    1   25:42  6:26 1:15:22 
           Aislin  Anderson  Camie  Anderson  Ruth Anderson 

    2  990 Bizonz                            2  8:54  1:31  0:52    2   41:29 17.4  1:24    2   36:14  9:04 1:28:51 
           Jenny Zetocha  Brian Schaetz  Brian Schaetz 

    3  991 Ozarks                            3 10:29  1:48  5:13    3   56:18 12.8  0:48    3 1:09:37 17:25 2:22:23 
           Jim Riepe  Jim Riepe  Liz Riepe 


================================================================================================================================================
MALE TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================

================================================================================================================================================
FEMALE TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  992 Team Anderson                  Aislin  Anderson  Camie  Anderson  Ruth Anderson     1  8:04  1:23  0:59    1   40:17 17.9  0:22    1   25:42  6:26 1:15:22 

================================================================================================================================================
COED TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  990 Bizonz                         Jenny Zetocha  Brian Schaetz  Brian Schaetz          1  8:54  1:31  0:52    1   41:29 17.4  1:24    1   36:14  9:04 1:28:51 
    2  991 Ozarks                         Jim Riepe  Jim Riepe  Liz Riepe                      2 10:29  1:48  5:13    2   56:18 12.8  0:48    2 1:09:37 17:25 2:22:23 


================================================================================================================================================
NON-QUALIFYING RESULTS
================================================================================================================================================
Bib  Name                Age Sex City             St  SWIM  Trn.1  BIKE  Trn.2   RUN   FINISH
==== =================== === === ================ ==  ====  =====  ===== =====   ===== =======

Total Individuals Registered:            93
Total Teams Registered:                   3
Total Number of Individual Finishers:    87
Total Number of Team Finishers:           3
Number of Male   Finishers:              47
Number of Female Finishers:              40
Did not finish race or did not start:     7