Crosby, MN
6/13/2021











                                                       CUYUNA OFF-ROAD TRIATHLON
                                   Cuyuna Country State Recreation Area - Crosby, MN - June 13, 2021
                                       3 Mile Paddle - 8 Mile Mountain Bike - 2.5 Mile Trail Run

                                                           INDIVIDUAL RESULTS
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank CANOE PACE Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/41    123 Clayton Lang            Brainerd           MN  38 M     1 23:51  7:57  1:24    1   38:41 12.4  1:11    1   17:23  6:57 1:22:27 
    2   2/41     36 Phil Carlson            Arden Hills        MN  41 M     4 29:44  9:55  1:10    2   39:16 12.2  1:06   10   21:23  8:34 1:32:37 
    3   3/41    112 Derrick Justin          Aitkin             MN  39 M    17 33:38 11:13  2:16    3   40:55 11.7  0:32    2   18:14  7:18 1:35:32 
    4   1/11     68 Jeff Frank              Eagan              MN  32 M     7 31:44 10:35  1:56    5   43:06 11.1  1:02    4   19:11  7:41 1:36:58 
    5   1/22    122 Camille Lang            Brainerd           MN  40 F     3 29:14  9:45  1:30   13   45:53 10.5  0:41    9   20:36  8:15 1:37:53 
    6   4/41     38 Mike Carpenter          Brainerd           MN  41 M    14 33:09 11:03  0:59    4   42:29 11.3  0:15   19   22:33  9:02 1:39:23 
    7   5/41    235 Eric Whiteis            Brooklyn Park      MN  44 M    10 32:45 10:55  0:44   15   46:13 10.4  1:01    6   19:23  7:46 1:40:04 
    8   6/41    144 Alexander Monroe        Bloomington        MN  40 M     9 32:12 10:44  1:12   10   44:19 10.8  0:51   17   22:11  8:53 1:40:43 
    9   2/11     46 John Crain              Foreston           MN  29 M    12 33:03 11:01  1:25   29   49:00  9.8  0:43   12   21:40  8:40 1:45:50 
   10   1/5       7 Isaac Audette           Oakdale            MN  24 M    26 35:56 11:59  2:06   20   47:46 10.0  1:04    5   19:11  7:41 1:46:01 
   11   1/4     132 Taylor Lundquist        Ironton            MN  21 F                            7   44:02 10.9  0:59    3   19:04  7:38 1:46:08 
   12   3/11     43 Ryan Cook               Lakeville          MN  28 M     8 31:55 10:39  2:21   30   49:10  9.8  1:02   15   21:46  8:43 1:46:13 
   13   7/41    139 Kenneth McFarlane       New Hope           MN  47 M    20 34:35 11:32  1:35   11   44:35 10.8  1:00   38   25:02 10:01 1:46:45 
   14   4/11     10 Derek Bahr              Brainerd           MN  30 M    25 35:53 11:58  1:01   25   48:22  9.9  0:17   16   22:05  8:50 1:47:36 
   15   1/14     58 Marcel Derosier         Arden Hills        MN  52 M     5 29:48  9:56  1:47   39   51:10  9.4  0:53   30   24:00  9:36 1:47:36 
   16   2/14     82 Jay Gunderson           Mount Horeb        WI  58 M    29 36:49 12:17  2:34    9   44:10 10.9  1:54   25   23:22  9:21 1:48:47 
   17   3/14      5 Andre Audette           Oakdale            MN  55 M    33 37:06 12:22  2:23    8   44:03 10.9  1:28   29   23:50  9:32 1:48:48 
   18   8/41    175 Eric Rodewald           Courtland          MN  40 M    11 32:52 10:58  2:24   28   48:49  9.8  0:29   32   24:17  9:43 1:48:49 
   19   4/14     86 David Hallman           Maple Grove        MN  52 M    50 40:45 13:35  0:54    6   43:46 11.0  1:41   18   22:13  8:53 1:49:17 
   20   5/11      8 Austin Babler           Crosby             MN  31 M    27 36:16 12:06  1:45   21   48:03 10.0  0:47   20   22:38  9:03 1:49:26 
   21   9/41    228 Andy Weinzierl          Duluth             MN  38 M    15 33:21 11:07  2:03   23   48:15  9.9  1:10   36   24:56  9:59 1:49:43 
   22   1/16     55 Emily Delaney           Golden Valley      MN  26 F    24 35:15 11:45  1:51   37   50:46  9.5  0:34   13   21:43  8:42 1:50:07 
   23   6/11     21 Tyrel Bleifus           Afton              MN  27 M    36 37:13 12:25  1:46   12   44:53 10.7  2:01   42   25:18 10:07 1:51:10 
   24  10/41    196 Mitchell Scott          Baxter             MN  37 M    46 39:49 13:16  1:54   18   47:14 10.2  0:52   14   21:44  8:42 1:51:30 
   25   5/14    177 Terry Ronayne           Faribault          MN  56 M    31 36:58 12:20  2:36   14   46:05 10.4  3:02   24   23:21  9:21 1:52:00 
   26  11/41    111 Greg Jurek              Sauk Rapids        MN  45 M    28 36:20 12:07  1:25   19   47:36 10.1  1:26   52   26:57 10:47 1:53:43 
   27  12/41    156 Scott Pariseau          Lakeland           MN  45 M    13 33:07 11:03  2:16   48   53:10  9.0  1:38   33   24:17  9:43 1:54:26 
   28   7/11    173 Nathaniel Reynolds      Minneapolis        MN  28 M    59 41:52 13:57  2:22   16   46:26 10.3  1:18   21   22:51  9:09 1:54:47 
   29  13/41     31 Justin Burslie          Brainerd           MN  35 M    21 34:54 11:38  1:27   38   50:59  9.4  1:11   51   26:54 10:46 1:55:24 
   30   6/14    202 Darrin Siefken          Tripoli            IA  52 M     6 31:25 10:29  1:24   33   50:07  9.6  1:01   89   32:01 12:49 1:55:57 
   31  14/41    110 Wade Jung               Andover            MN  45 M    30 36:54 12:18  2:05   24   48:21  9.9  1:22   61   28:06 11:15 1:56:45 
   32  15/41    249 Jason Ranallo           Minnetonka         MN  39 M    18 34:23 11:28  2:07   22   48:12 10.0  2:07   79   31:06 12:27 1:57:52 
   33  16/41    197 Jason Sharp             Blaine             MN  44 M    37 37:16 12:26  1:14   17   47:04 10.2  0:39   87   31:59 12:48 1:58:11 
   34   2/5     226 Tyler Wear              Lakeville          MN  23 M    55 41:17 13:46  1:59   34   50:18  9.5  1:14   28   23:49  9:32 1:58:35 
   35  17/41    212 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  36 M    47 39:56 13:19  1:48   40   51:22  9.3  1:16   35   24:50  9:56 1:59:10 
   36  18/41    183 Bryan Schachtele        Saint Anthony      MN  44 M    35 37:13 12:25  2:29   26   48:38  9.9  2:26   69   29:36 11:51 2:00:20 
   37   3/5     229 Devon Wenthe            Crosby             MN  24 M    16 33:21 11:07  2:14   72 1:00:35  7.9  1:09   26   23:25  9:22 2:00:42 
   38   7/14    224 Mark Vosacek            Deerwood           MN  60 M    32 37:01 12:21  2:35   31   49:30  9.7  0:37   78   31:05 12:26 2:00:47 
   39   8/11    160 Josh Peterson           Gilbert            MN  34 M    39 37:29 12:30  3:04   43   51:44  9.3  1:53   49   26:42 10:41 2:00:52 
   40  19/41     90 David Hart              Maple Grove        MN  44 M    41 38:06 12:42  2:32   46   52:17  9.2  1:57   45   26:15 10:30 2:01:05 
   41   2/16    138 Magan McCusker          Portland           ME  27 F    53 41:08 13:43  1:50   55   57:00  8.4  0:47    8   20:27  8:11 2:01:09 
   42   9/11    244 Tyler Geyen             Alexandria         MN  34 M    92 46:21 15:27  2:29   41   51:31  9.3  0:46   22   22:54  9:10 2:03:58 
   43  20/41    143 Eric Moen               Plymouth           MN  45 M    44 39:23 13:08  1:36   44   51:51  9.3  1:53   67   29:23 11:46 2:04:04 
   44   1/5     174 Dylan Riniker           Afton              MN  14 M    56 41:18 13:46  3:06   82 1:02:01  7.7  1:31    7   19:24  7:46 2:07:18 
   45   2/5      92 Gabe Hart               Maple Grove        MN  15 M    40 37:58 12:40  2:22   74 1:00:59  7.9  0:44   44   25:39 10:16 2:07:39 
   46  21/41    155 Josh Pansch             Edina              MN  36 M    51 41:00 13:40  2:36   52   55:44  8.6  1:18   56   27:21 10:57 2:07:57 
   47   3/5     194 Luke Schwandt           Prior Lake         MN  13 M    85 45:46 15:16  1:27   57   57:13  8.4  0:44   23   23:21  9:21 2:08:29 
   48  22/41    239 Daniel Wilder           Minneapolis        MN  38 M    61 42:12 14:04  2:05   49   53:27  9.0  1:37   68   29:24 11:46 2:08:43 
   49   3/16    162 Mariah Peterson         Gilbert            MN  31 F    45 39:47 13:16  1:44   51   55:18  8.7  1:38   76   30:31 12:13 2:08:55 
   50   1/12     59 Tammy Dickinson         Eden Prairie       MN  51 F    23 35:06 11:42  2:09   64   58:46  8.2  1:19   85   31:51 12:45 2:09:09 
   51  23/41     62 Peter Fahnhorst         Afton              MN  49 M    72 43:35 14:32  2:29   36   50:38  9.5  6:12   50   26:42 10:41 2:09:35 
   52   4/16     20 Jennie Bleifus          Afton              MN  28 F    66 42:47 14:16  3:05   50   55:11  8.7  1:46   55   27:15 10:54 2:10:02 
   53   8/14     99 Tom Heinrich            Baxter             MN  59 M    19 34:31 11:31  2:32   79 1:01:32  7.8  1:47   73   29:52 11:57 2:10:12 
   54  24/41    176 Luke Roloff             Edina              MN  36 M    22 35:03 11:41  2:40   66   58:59  8.1  1:51   84   31:45 12:42 2:10:16 
   55   1/2      42 Daniel Conway           Lakewood Ranch     FL  70 M    52 41:03 13:41  1:42   54   56:53  8.4  2:28   64   28:55 11:34 2:10:59 
   56  25/41     13 Luke Benoit             Minneapolis        MN  39 M    65 42:45 14:15  1:54   73 1:00:51  7.9  1:27   34   24:22  9:45 2:11:16 
   57  26/41    250 Eric Steberg            Minneapolis        MN  36 M    49 40:26 13:29  3:00   68   59:40  8.0  1:15   53   27:01 10:49 2:11:21 
   58  10/11    146 Dylan Moorlag           Pease              MN  28 M    90 46:17 15:26  3:35   35   50:30  9.5  3:38   57   27:25 10:58 2:11:24 
   59   9/14    163 Chuck Picard            Ironton            MN  51 M    42 38:55 12:59  5:20   27   48:43  9.9  3:42  100   35:11 14:05 2:11:49 
   60  11/11     29 Orion Burggraff         Circle Pines       MN  28 M    98 46:50 15:37  3:26   42   51:32  9.3  2:21   59   27:58 11:12 2:12:05 
   61   2/4     214 Mary Teske              Lake Elmo          MN  22 F    74 43:57 14:39  0:54   85 1:02:26  7.7  3:31   11   21:37  8:39 2:12:23 
   62   4/5     192 Gilbert Schotzko        Afton              MN  14 M    58 41:36 13:52  2:50   83 1:02:02  7.7  1:31   40   25:10 10:04 2:13:06 
   63   2/12    136 Kris Mazar              Merrifield         MN  52 F    83 45:16 15:06  4:03   53   56:21  8.5  1:58   43   25:34 10:14 2:13:10 
   64   5/16    108 Michaella Johnson       Crosby             MN  30 F   104 47:51 15:57  3:11   32   49:56  9.6  2:30   71   29:50 11:56 2:13:15 
   65   3/12     26 Amy Browne              Eden Prairie       MN  52 F    62 42:21 14:07  4:17   61   58:01  8.3  1:03   72   29:50 11:56 2:15:30 
   66  27/41      4 Wayne Arndt             Brainerd           MN  41 M   120 52:27 17:29  1:32   47   52:40  9.1  1:46   60   28:05 11:14 2:16:28 
   67  28/41     40 Tim Carroll             Brainerd           MN  38 M   107 48:08 16:03  3:22   45   51:58  9.2  1:46   82   31:30 12:36 2:16:42 
   68   4/12    191 Andrea Schotzko         Afton              MN  51 F    77 44:48 14:56  2:41   78 1:01:11  7.8  3:47   46   26:23 10:34 2:18:49 
   69  29/41    219 Jim Turck               Apple Valley       MN  48 M    60 42:07 14:03  3:39   98 1:07:03  7.2  1:06   41   25:17 10:07 2:19:10 
   70  10/14    247 Brennan Kelly           Rochester          MN  56 M    34 37:11 12:24  2:29   59   57:34  8.3  1:52  120   40:06 16:03 2:19:11 
   71  30/41    165 Zach Pierce             Minneapolis        MN  47 M    88 46:01 15:21  3:55   77 1:01:06  7.9  1:47   54   27:02 10:49 2:19:48 
   72  31/41    193 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  45 M    71 43:23 14:28  2:06   91 1:03:44  7.5  2:23   63   28:37 11:27 2:20:11 
   73   2/22    227 Sara Wefel Collison     Independence       MN  38 F   101 47:33 15:51  3:01   63   58:42  8.2  1:33   75   30:07 12:03 2:20:53 
   74   3/22    126 Courtney Leclair        Minneapolis        MN  39 F    48 40:20 13:27  1:44   92 1:04:32  7.4  1:24   92   33:20 13:20 2:21:17 
   75   5/12    150 Carole Norris           Saint Paul         MN  51 F    73 43:43 14:35  2:42   97 1:06:43  7.2  1:43   47   26:38 10:39 2:21:28 
   76   4/22    106 Peggy Jensen            Brainerd           MN  45 F    81 45:14 15:05  3:47   67   59:25  8.1  0:49   90   32:19 12:56 2:21:32 
   77   5/22    251 Erica Donovan           Brainerd           MN  41 F   110 48:52 16:18  2:05   95 1:06:07  7.3  1:32   31   24:05  9:38 2:22:39 
   78   6/22    105 Cassandra Jensen        Brainerd           MN  44 F    82 45:15 15:05  3:44   60   57:36  8.3  2:39   94   33:37 13:27 2:22:50 
   79  32/41    237 Karl Wigert             New Brighton       MN  45 M    67 42:53 14:18  1:43   81 1:01:38  7.8  3:50   97   34:08 13:40 2:24:10 
   80  33/41     57 Clintin Demere          Lake Park          MN  41 M    84 45:36 15:12  3:12   65   58:47  8.2  2:58   95   33:41 13:29 2:24:12 
   81   7/22    137 Angela McCormack        Big Lake           MN  42 F    96 46:45 15:35  2:23   93 1:04:48  7.4  0:50   70   29:49 11:56 2:24:34 
   82   6/16    225 Danielle Waytashek      Pierz              MN  33 F    95 46:32 15:31  2:46   89 1:02:59  7.6  1:02   81   31:23 12:34 2:24:39 
   83  34/41    134 Scott Mark              Roseville          MN  49 M    87 45:53 15:18  3:45   75 1:01:05  7.9  2:03   88   31:59 12:48 2:24:44 
   84   4/5     135 Sean Mark               Roseville          MN  20 M    86 45:52 15:17  3:45   76 1:01:06  7.9  2:08   86   31:58 12:47 2:24:47 
   85   7/16    152 Anne Olson              Minneapolis        MN  32 F    93 46:21 15:27  3:07   94 1:06:02  7.3  2:45   48   26:41 10:41 2:24:54 
   86  35/41     85 Tim Hale                Anoka              MN  44 M   105 47:53 15:58  3:23   84 1:02:12  7.7  1:31   77   30:39 12:16 2:25:35 
   87   8/22    141 Missy Meixner           Brainerd           MN  45 F   113 49:43 16:35  2:35   56   57:12  8.4  2:00  101   35:13 14:05 2:26:40 
   88   9/22    240 Kelly Wilder            Minneapolis        MN  35 F   123 53:34 17:52  3:22   70 1:00:18  8.0  2:17   58   27:48 11:07 2:27:17 
   89   2/2      24 Lance Broadbent         Woodbury           MN  65 M    75 44:14 14:45  4:44   69   59:46  8.0  2:37  104   35:59 14:24 2:27:19 
   90   5/5     120 Kaleb Landers           Blaine             MN  17 M   108 48:16 16:06  3:12   58   57:22  8.4  2:20  107   36:36 14:39 2:27:44 
   91   6/12    211 Denise Sundquist        Brainerd           MN  55 F    91 46:18 15:26  2:37   86 1:02:35  7.7  1:11  102   35:15 14:06 2:27:54 
   92  10/22    204 Jennifer Sobiech-Parise Lakeland           MN  47 F    38 37:28 12:30  1:16  105 1:10:41  6.8  3:01  103   35:43 14:18 2:28:08 
   93  11/22     39 Amanda Carroll          Brainerd           MN  37 F   119 52:22 17:28  2:41   71 1:00:32  7.9  1:14   80   31:21 12:33 2:28:08 
   94  11/14    115 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  51 M    57 41:32 13:51  4:47   80 1:01:36  7.8  2:46  112   38:29 15:24 2:29:09 
   95  12/22    157 Susan Pauling           Eden Prairie       MN  42 F    80 45:10 15:04  4:25  102 1:09:05  6.9  2:21   65   29:02 11:37 2:30:01 
   96  12/14    213 Mark Teske              Lake Elmo          MN  53 M    54 41:16 13:46  1:00  111 1:11:43  6.7  2:16   96   33:57 13:35 2:30:09 
   97  36/41     79 Jack Graham             Saint Paul         MN  39 M    63 42:35 14:12  3:16  107 1:11:24  6.7  1:02   91   32:38 13:03 2:30:52 
   98  37/41    170 Michael Prowatzke       Fair Oaks          CA  43 M    43 39:22 13:08  3:05  103 1:10:13  6.8  3:07   99   35:10 14:04 2:30:55 
   99  13/14     32 Bryan Butterfield       Golden Valley      MN  60 M     2 27:33  9:11  5:04  104 1:10:21  6.8  4:56  125   44:45 17:54 2:32:37 
  100   8/16     87 Miranda Halverson       Brainerd           MN  25 F    64 42:43 14:15  1:53  109 1:11:28  6.7  0:25  106   36:16 14:31 2:32:43 
  101  13/22     63 Ann Fassbender          Minneapolis        MN  49 F   112 49:30 16:30  4:07  100 1:08:37  7.0  2:58   74   30:05 12:02 2:35:14 
  102  38/41    230 Nathaniel Wescott       Hudson             WI  35 M   103 47:48 15:56  2:18   90 1:03:15  7.6  2:21  119   39:53 15:57 2:35:33 
  103  14/22    103 Caroline Jacobsen       Minneapolis        MN  39 F   121 52:40 17:34  2:20   88 1:02:47  7.6  1:49  105   36:00 14:24 2:35:35 
  104   9/16    208 Torey Strand            Eagan              MN  31 F   109 48:18 16:06  2:27   87 1:02:46  7.6  2:58  121   40:12 16:05 2:36:39 
  105  15/22     53 Katie Deblock           Brainerd           MN  39 F   116 50:18 16:46  2:47   62   58:15  8.2  3:34  123   42:33 17:02 2:37:24 
  106  39/41    167 Philip Potvien          Duluth             MN  40 M    78 44:58 15:00  3:28  101 1:08:55  7.0  3:19  108   36:46 14:43 2:37:24 
  107  16/22    159 Kelsie Peters           Saint Peter        MN  41 F    79 45:08 15:03  4:06  116 1:17:34  6.2  2:31   66   29:04 11:38 2:38:22 
  108  17/22    154 Suzie Pahl              Lake Park          MN  41 F   102 47:35 15:52  7:19   99 1:07:22  7.1  8:58   62   28:14 11:18 2:39:26 
  109  18/22    118 Sarah Koshiol           Minneapolis        MN  42 F    94 46:31 15:31  2:59  122 1:23:36  5.7  1:31   37   24:57  9:59 2:39:33 
  110  40/41    142 Lyle Miller             Rochester          MN  44 M   118 51:45 17:15  1:36  108 1:11:26  6.7  2:12   98   34:18 13:44 2:41:16 
  111  10/16     84 Katie Hale              Anoka              MN  32 F   106 48:02 16:01  3:11   96 1:06:37  7.2  3:57  118   39:33 15:50 2:41:19 
  112   7/12    133 Juli Mader              Saint Cloud        MN  52 F    76 44:47 14:56  5:30  113 1:12:39  6.6  1:44  110   37:38 15:04 2:42:16 
  113   8/12    114 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  51 F   115 50:17 16:46  4:18  106 1:10:48  6.8  0:58  111   38:07 15:15 2:44:26 
  114  19/22    236 Dana Wigert             New Brighton       MN  41 F   114 49:52 16:38  1:32  115 1:15:57  6.3  2:43  113   38:34 15:26 2:48:36 
  115  11/16     70 Stephanie Funk          Lakeville          MN  32 F                          119 1:22:29  5.8  0:54   83   31:35 12:38 2:50:08 
  116  12/16    195 Liz Schwartz            Saint Paul         MN  34 F   122 52:54 17:38  2:52  114 1:14:58  6.4  0:53  117   39:29 15:48 2:51:05 
  117  13/16    261 Rachel Geyer            Alexandria         MN  34 F   130 73:18 24:26  2:09  110 1:11:33  6.7  0:56   27   23:45  9:30 2:51:40 
  118  14/14    241 Ben Wing                Brainerd           MN  55 M    99 46:52 15:38  4:46  118 1:22:15  5.8  3:50  116   38:48 15:32 2:56:30 
  119  14/16    242 Kat Wing                Brainerd           MN  26 F    97 46:47 15:36  4:46  121 1:23:00  5.8  3:13  114   38:46 15:31 2:56:30 
  120   9/12    243 Sheila Wing             Brainerd           MN  50 F   100 46:52 15:38  4:44  120 1:22:56  5.8  3:13  115   38:48 15:32 2:56:30 
  121  10/12     65 Wendy Fisher            Minneapolis        MN  57 F   124 53:52 17:58  3:25  125 1:24:59  5.6  1:47   93   33:24 13:22 2:57:24 
  122   3/4     161 Lily Peterson           Deerwood           MN  18 F   129 64:10 21:24  3:12  126 1:25:02  5.6  1:41   39   25:02 10:01 2:59:06 
  123   5/5     209 Kalan Strand-Chrysler   Eagan              MN  13 M    89 46:07 15:23  2:46  112 1:12:28  6.6  2:39  132   58:30 23:24 3:02:28 
  124  15/16    232 Hannah Wesner           Crosby             MN  34 F   127 58:19 19:27  2:53  117 1:20:00  6.0  1:29  122   42:18 16:55 3:04:57 
  125  20/22    238 Ulrika Wigert           Sauk Centre        MN  47 F   117 51:28 17:10  1:40  129 1:34:57  5.1  1:08  109   37:10 14:52 3:06:20 
  126  21/22     74 Amanda Genz             Crosby             MN  35 F    68 43:03 14:21  3:11  128 1:33:12  5.2  1:15  131   51:17 20:31 3:11:56 
  127  11/12    234 Annette Whipps          Ironton            MN  50 F   125 56:15 18:45  4:41  123 1:24:27  5.7  2:05  129   46:57 18:47 3:14:23 
  128  22/22    168 Tammy Praught           Brainerd           MN  47 F   126 56:16 18:46  4:39  124 1:24:46  5.7  1:48  130   47:02 18:49 3:14:29 
  129   4/4      88 Haylee Hanson           Crosby             MN  18 F   128 64:10 21:24  3:10  127 1:25:06  5.6  1:42  124   44:01 17:37 3:18:07 
  130  16/16    128 Amanda Lingl            Sartell            MN  29 F    70 43:14 14:25  3:02  132 1:45:07  4.6  0:42  128   46:32 18:37 3:18:35 
  131  41/41     66 Aaron Flint             Richmond           MN  38 M    69 43:13 14:25  3:03  131 1:45:05  4.6  0:45  127   46:31 18:37 3:18:35 
  132  12/12    245 Jo Henning              Sartell            MN  63 F   111 49:29 16:30  2:26  130 1:35:18  5.0  4:56  126   46:29 18:36 3:18:35 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank CANOE PACE Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== =============================================  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  207 DKS                                              2 30:01 10:01  0:38   10   56:33  8.5  0:15    1   18:33  7:26 1:45:59 
           Kevin Stark-Haws , Pending Entry , Pending Entry ,           
    2   50 Bobber Bandits                                   5 37:22 12:28  0:40    5   52:20  9.2                          1:53:48 
           Tory Dahlager , Ben Dahlager , Kate Dahlager ,               
    3  148 Pitted, Sooo Pitted                             11 41:59 14:00  0:44    3   51:38  9.3  0:12    2   19:24  7:46 1:53:54 
           Naomi Nelson , Ross Nelson , Andrew Kleven ,                 
    4   78 Kay                                              8 39:27 13:09  1:13    7   52:35  9.1  0:15    3   21:30  8:36 1:54:58 
           Daniel Gottschalk , David Gottschalk ,  ,                     
    5  262 Wiz Kids                                         1 23:32  7:51  1:57   11   58:10  8.3  0:22   14   31:02 12:25 1:55:01 
           Bill Delaney , Debbie Bayer-Siebert ,  ,                      
    6  147 Connor Stark-Haws                                6 38:42 12:54  0:56    4   51:55  9.2  0:12    4   24:31  9:49 1:56:14 
           Olivia Musser , Connor Stark-Haws ,  ,                        
    7  215 Tipsy Tipple's                                   4 31:41 10:34  1:11   13   59:59  8.0  0:39   13   30:41 12:17 2:04:08 
           Jill Tipple , Kaylee Tipple , Mike Tipple ,                  
    8   51 Dub-ah-lin Divas                                13 42:17 14:06  0:45    9   53:46  8.9  0:14   10   28:19 11:20 2:05:19 
           Maria Daniel , Sandra Meer , Carla Parrish , Carla Parrish   
    9   30 Alli and Sammy                                   9 39:27 13:09  2:35    6   52:27  9.2  0:46   12   30:18 12:07 2:05:32 
           Sam Burrows , Alli Kroll ,  ,                                 
   10  210 age before beauty                                3 30:02 10:01  2:00   14 1:05:09  7.4  0:18   11   29:15 11:42 2:06:42 
           John Sullivan , Kathy Sullivan ,  ,                           
   11  127 Lindahl                                         16 47:34 15:52  1:24    8   53:26  9.0  0:15    6   24:39  9:52 2:07:14 
           Brittany Lindahl , Jesse Lindahl ,  ,                         
   12  198 RED EYES WHITE GUINEA PIG                       15 45:41 15:14  4:45    1   47:51 10.0  4:01    9   27:58 11:11 2:10:13 
           Ryan Sheehan , Nikki Rask ,  ,                                
   13   93 Cuyuna.com                                      14 44:59 15:00  0:45    2   47:53 10.0  0:26   16   36:39 14:40 2:10:41 
           Aaron Hautala , Cory Johnson , Steph Swanson ,               
   14  149 From Terrace, with Love                          7 38:45 12:55  1:58   15 1:08:10  7.0  0:14    7   25:47 10:19 2:14:52 
           Reed Nelson , McKensie Bredberg , Jay Bredberg ,             
   15   12 Team Tillery                                    10 39:49 13:17  0:42   16 1:10:11  6.8  0:15    5   24:31  9:49 2:15:26 
           Tillery Bailey , Alex Larson , Jesse Larson ,                
   16  246 Ethos, Pathos, PogOs                            12 42:15 14:05  0:46   17 1:11:56  6.7                          2:22:37 
           Aziz Hurtado Olson , Adib Hurtado Olson , Inti Hurtado Olson ,  
   17  151 House of Pain                                   18 59:42 19:54  3:48   12   58:50  8.2  0:16    8   27:46 11:07 2:30:21 
           Janeece Oatman , Janae Adams , Teri Schuett ,                
   18   75 The Powerpuff Gals                              17 58:33 19:31  0:49   18 1:16:46  6.3  0:21   15   32:46 13:07 2:49:14 
           Nyssa Gesch , Janetta Kelly , Tiffany Heaver ,               


================================================================================================================================================
                        TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

  1. 3:31:29 Schleppenb-awesome       (1:45:45)
===================================
  1  1:43:49  Ivan Schleppenbach      Fargo              ND 27 M 
  2  1:47:40  Eric Schleppenbach      Maple Grove        MN 34 M 

  2. 3:40:54 Gavin & Sam              (1:50:27)
===================================
  1  1:50:27  Sam Bahr                Brainerd           MN 32 F 
  2  1:50:27  Gavin Carpenter         Brainerd           MN 10 M 

  3. 3:43:58 Cyriously Tri-ing        (1:51:59)
===================================
  1  1:48:43  Eric Cyr                Duluth             MN 31 M 
  2  1:55:15  Tim Cyr                 Duluth             MN 33 M 

  4. 3:47:10 Second Chance            (1:53:35)
===================================
  1  1:52:54  Robin Raplinger         Virginia           MN 57 M 
  2  1:54:16  Deanne Hart             Virginia           MN 50 F 

  5. 3:49:09 The Man Dudes            (1:54:35)
===================================
  1  1:50:51  Zach Fay                Mantorville        MN 36 M 
  2  1:58:18  Kurt Knutsen            Mantorville        MN 32 M 

  6. 3:50:00 Father's Day Dads        (1:55:00)
===================================
  1  1:53:54  Joel Fredricks          Bloomington        MN 41 M 
  2  1:56:06  Jake Olson              Mora               MN 43 M 

  7. 3:51:18 S                        (1:55:39)
===================================
  1  1:55:39  Tim Saetre              Minneapolis        MN 33 M 
  2  1:55:39  Pete Grangaard          Minneapolis        MN 37 M 

  8. 3:56:45 JacWheel                 (1:58:23)
===================================
  1  1:52:34  Erik Wheeler            Rice               MN 41 M 
  2  2:04:11  Gunnar Jacobson         Sauk Rapids        MN 14 M 

  9. 3:56:51 OTCH                     (1:58:26)
===================================
  1  1:48:57  Oliver Toftness         Brainerd           MN 14 M 
  2  2:07:54  Megan Garry             Brainerd           MN 35 F 

  9. 3:56:51 Team Carlos              (1:58:26)
===================================
  1  1:56:59  Mike Rose               Brooklyn Park      MN 54 M 
  2  1:59:52  Gary Hunt               Plymouth           MN 55 M 

 11. 3:58:06 Toftness                 (1:59:03)
===================================
  1  1:49:37  Andrew Toftness         Brainerd           MN 39 M 
  2  2:08:29  Liz Toftness            Brainerd           MN 37 F 

 11. 3:58:06 Boston Lobsters          (1:59:03)
===================================
  1  1:55:33  Jake Anderson           Minneapolis        MN 17 M 
  2  2:02:33  Randy Anderson          Minneapolis        MN 53 M 

 13. 4:02:15 Little Rose              (2:01:08)
===================================
  1  1:59:51  Missy Rose              Crystal            MN 25 F 
  2  2:02:24  Emily Rose              Roseville          MN 24 F 

 14. 4:05:43 Hegginators              (2:02:52)
===================================
  1  2:00:44  Aj Hegg                 Duluth             MN 41 M 
  2  2:04:59  Cara Hegg               Duluth             MN 38 F 

 15. 4:10:41 P                        (2:05:21)
===================================
  1  2:02:19  Kelly Coughlin          Minneapolis        MN 57 F 
  2  2:08:22  Kevin Coughlin          Minneapolis        MN 57 M 

 16. 4:15:25 Thunderchickens          (2:07:43)
===================================
  1  2:04:56  Mike Larson             Grand Rapids       MN 48 M 
  2  2:10:29  Clare Croteau           Grand Rapids       MN 41 F 

 17. 4:20:03 Trail Crashers           (2:10:02)
===================================
  1  2:07:22  Jason Hegg              Duluth             MN 44 M 
  2  2:12:41  Kelly Kaseno            Duluth             MN 30 F 

 18. 4:26:56 NeverthelessShePersisted (2:13:28)
===================================
  1  2:10:51  Angela Haeg             Minneapolis        MN 48 F 
  2  2:16:05  Andrea Bidelman         Minneapolis        MN 52 F 

 19. 4:36:08 Team Vega                (2:18:04)
===================================
  1  2:04:14  Cyris Eagle Tail        Brooklyn Center    MN 27 M 
  2  2:31:54  Antonio Caudillo        Brooklyn Center    MN 27 M 

 20. 4:46:16 Splash, Crash, and Dash  (2:23:08)
===================================
  1  2:23:08  Evan Bulthuis           Bowlus             MN 14 M 
  2  2:23:08  Shaun Rowley            Bowlus             MN 36 M 

 21. 4:46:36 Team Pinto               (2:23:18)
===================================
  1  2:10:05  Matt Campagna-Pinto     Rosemount          MN 41 M 
  2  2:36:31  Mara Campagna-Pinto     Rosemount          MN 40 F 

 22. 4:49:38 Bergs                    (2:24:49)
===================================
  1  2:24:49  David Berg              Rochester          MN 41 M 
  2  2:24:49  Tiffany Berg            Rochester          MN 40 F 

 23. 4:53:17 Team Tri Twiggs          (2:26:39)
===================================
  1  2:25:49  Cassandra Twiggs        Chanhassen         MN 24 F 
  2  2:27:28  Thane Twiggs            Chanhassen         MN 56 M 

 24. 4:53:34 Team Peace               (2:26:47)
===================================
  1  2:26:47  Kelly Brown             Maple Grove        MN 46 F 
  2  2:26:47  Brian Podany            Blaine             MN 46 M 

 25. 5:00:40 Big and Mac              (2:30:20)
===================================
  1  2:30:20  Andrew McIntyre         Minneapolis        MN 25 M 
  2  2:30:20  Brock Bigalke           Stillwater         MN 25 M 

 26. 5:01:12 Browne/Flores            (2:30:36)
===================================
  1  2:25:30  Ted Browne              Eden Prairie       MN 54 M 
  2  2:35:42  Miguel Flores           Eden Prarie        MN 48 M 

 27. 5:05:34 Cuyuna Crush             (2:32:47)
===================================
  1  2:32:47  Brenda Piekarski        Minneapolis        MN 43 F 
  2  2:32:47  Dianne Spannbauer       Minneapolis        MN 52 F 

 28. 5:24:39 Hulsey2                  (2:42:20)
===================================
  1  2:39:58  Steve Huls              Mound              MN 46 M 
  2  2:44:41  Eva Huls                Mound              MN 43 F 

 29. 5:25:38 GumbyLove                (2:42:49)
===================================
  1  2:42:49  Melissa Gombola         Minnetrista        MN 41 F 
  2  2:42:49  Jonathan Gombola        Minnetrista        MN 41 M 

 30. 5:39:37 Alizdam                  (2:49:49)
===================================
  1  2:45:35  Elizabeth Scherber      Saint Paul         MN 30 F 
  2  2:54:02  Adam Landon             Saint Paul         MN 35 M 

 31. 5:41:04 Team Schoeppner          (2:50:32)
===================================
  1  2:48:01  Stephanie Schoeppner    Brainerd           MN 41 F 
  2  2:53:03  Tad Schoeppner          Brainerd           MN 46 M 

 32. 6:08:35 Blue Bolts               (3:04:18)
===================================
  1  3:04:15  Edison Logan            Saint Paul         MN  7 M 
  2  3:04:20  Perry Logan             Saint Paul         MN 50 M 

 33. 6:25:26 Courtnas                 (3:12:43)
===================================
  1  3:12:43  Courtney Voorhees       Cottonwood         MN 42 F 
  2  3:12:43  Lucas Voorhees          Cottonwood         MN 39 M 

 34. 6:52:42 Team LUNA                (3:26:21)
===================================
  1  3:26:21  Brian Sibbert           Aitkin             MN 29 M 
  2  3:26:21  Allie Carlson           Aitkin             MN 29 F 



Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank CANOE PACE Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/71     54 Jon Delaney             Minneapolis        MN  25 M     1 29:56  9:59  0:59    1   42:00 11.4  0:34    1   17:41  7:05 1:31:08 
    2   2/71    188 Ivan Schleppenbach      Fargo              ND  27 M     4 32:41 10:54  3:43    3   46:45 10.3  0:44    4   19:58  7:59 1:43:49 
    3   3/71    187 Eric Schleppenbach      Maple Grove        MN  34 M     5 32:44 10:55  3:23    4   46:51 10.2  0:54   19   23:50  9:32 1:47:40 
    4   4/71     48 Eric Cyr                Duluth             MN  31 M    24 36:41 12:14  3:17   10   49:46  9.6  0:28    2   18:33  7:25 1:48:43 
    5   5/71    218 Oliver Toftness         Brainerd           MN  14 M    42 40:04 13:22  0:50    2   45:40 10.5  0:14   10   22:11  8:53 1:48:57 
    6   6/71    216 Andrew Toftness         Brainerd           MN  39 M    17 34:58 11:40  1:43    6   47:31 10.1  1:06   23   24:20  9:44 1:49:37 
    7   7/71     37 Gavin Carpenter         Brainerd           MN  10 M     7 33:03 11:01  1:19   17   51:08  9.4  0:55   20   24:04  9:38 1:50:27 
    8   8/71     11 Sam Bahr                Brainerd           MN  32 F     6 33:02 11:01  1:20   16   51:07  9.4  0:55   21   24:04  9:38 1:50:27 
    9   9/71     64 Zach Fay                Mantorville        MN  36 M    15 34:41 11:34  2:08   14   50:33  9.5  1:37    9   21:53  8:46 1:50:51 
   10  10/71    233 Erik Wheeler            Rice               MN  41 M    48 42:48 14:16  2:20    5   46:54 10.2  0:55    3   19:39  7:52 1:52:34 
   11  11/71    172 Robin Raplinger         Virginia           MN  57 M     3 30:33 10:11  2:34   12   49:53  9.6  2:04   36   27:52 11:09 1:52:54 
   12  12/71     69 Joel Fredricks          Bloomington        MN  41 M    31 37:31 12:31  1:58   18   51:10  9.4  0:36   12   22:42  9:05 1:53:54 
   13  13/71     91 Deanne Hart             Virginia           MN  50 F     2 30:33 10:11  2:30   22   52:53  9.1  1:35   30   26:46 10:43 1:54:16 
   14  14/71     49 Tim Cyr                 Duluth             MN  33 M    25 36:45 12:15  3:02   11   49:47  9.6  0:39   25   25:04 10:02 1:55:15 
   15  15/71      1 Jake Anderson           Minneapolis        MN  17 M    38 39:18 13:06  3:37    8   49:36  9.7  1:30    7   21:33  8:37 1:55:33 
   16  16/71    182 Tim Saetre              Minneapolis        MN  33 M    11 33:50 11:17  2:45   24   53:57  8.9  2:10   14   22:59  9:12 1:55:39 
   17  17/71     80 Pete Grangaard          Minneapolis        MN  37 M    13 33:58 11:20  2:34   26   54:02  8.9  2:10   13   22:58  9:11 1:55:39 
   18  18/71    153 Jake Olson              Mora               MN  43 M    28 37:05 12:22  2:39   21   52:44  9.1  1:03   11   22:36  9:03 1:56:06 
   19  19/71    179 Mike Rose               Brooklyn Park      MN  54 M    20 35:59 12:00  1:27   15   51:01  9.4  1:04   34   27:29 11:00 1:56:59 
   20  20/71    117 Kurt Knutsen            Mantorville        MN  32 M    14 34:39 11:33  2:08   38   59:38  8.0  0:39    6   21:16  8:31 1:58:18 
   21  21/71    180 Missy Rose              Crystal            MN  25 F    12 33:52 11:18  1:24   35   59:09  8.1  1:41   18   23:48  9:32 1:59:51 
   22  22/71    102 Gary Hunt               Plymouth           MN  55 M    21 36:00 12:00  1:00   25   53:59  8.9  0:24   38   28:31 11:25 1:59:52 
   23  23/71     96 Aj Hegg                 Duluth             MN  41 M    39 39:19 13:07  3:04    9   49:44  9.7  1:20   33   27:19 10:56 2:00:44 
   24  24/71     44 Kelly Coughlin          Minneapolis        MN  57 F    27 36:58 12:20  1:42   28   54:23  8.8  1:01   37   28:16 11:19 2:02:19 
   25  25/71    178 Emily Rose              Roseville          MN  24 F    10 33:48 11:16  1:07   42 1:01:35  7.8  0:34   26   25:22 10:09 2:02:24 
   26  26/71      2 Randy Anderson          Minneapolis        MN  53 M    41 39:26 13:09  3:34   13   50:05  9.6  3:18   28   26:12 10:29 2:02:33 
   27  27/71    104 Gunnar Jacobson         Sauk Rapids        MN  14 M    51 46:09 15:23  1:06   20   52:43  9.1  1:09   15   23:06  9:15 2:04:11 
   28  28/71     60 Cyris Eagle Tail        Brooklyn Center    MN  27 M    52 46:25 15:29  3:04   23   53:24  9.0  0:24    5   20:59  8:24 2:04:14 
   29  29/71    125 Mike Larson             Grand Rapids       MN  48 M     9 33:45 11:15  4:36   32   56:38  8.5  4:12   27   25:47 10:19 2:04:56 
   30  30/71     97 Cara Hegg               Duluth             MN  38 F    40 39:20 13:07  2:51   34   57:23  8.4  1:45   17   23:42  9:29 2:04:59 
   31  31/71     98 Jason Hegg              Duluth             MN  44 M    23 36:17 12:06  5:19   19   51:37  9.3  2:03   50   32:09 12:52 2:07:22 
   32  32/71     94 Megan Garry             Brainerd           MN  35 F    43 40:20 13:27  1:23   30   54:46  8.8  1:51   39   29:36 11:51 2:07:54 
   33  33/71     45 Kevin Coughlin          Minneapolis        MN  57 M    26 36:56 12:19  2:56    7   48:54  9.8  1:58   66   37:40 15:04 2:08:22 
   34  34/71    217 Liz Toftness            Brainerd           MN  37 F    16 34:57 11:39  1:36   36   59:11  8.1  0:50   47   31:56 12:47 2:08:29 
   35  35/71     34 Matt Campagna-Pinto     Rosemount          MN  41 M    58 49:18 16:26  2:22   31   56:01  8.6  0:36    8   21:51  8:45 2:10:05 
   36  36/71     47 Clare Croteau           Grand Rapids       MN  41 F     8 33:45 11:15  4:37   44 1:05:30  7.3  2:20   22   24:19  9:44 2:10:29 
   37  37/71     83 Angela Haeg             Minneapolis        MN  48 F    49 45:24 15:08  1:20   37   59:34  8.1  0:59   16   23:36  9:27 2:10:51 
   38  38/71    113 Kelly Kaseno            Duluth             MN  30 F    22 36:17 12:06  4:33   33   56:58  8.4  3:20   44   31:36 12:39 2:12:41 
   39  39/71     16 Andrea Bidelman         Minneapolis        MN  52 F    50 45:24 15:08  1:22   41 1:00:16  8.0  1:25   35   27:40 11:04 2:16:05 
   40  40/71     28 Evan Bulthuis           Bowlus             MN  14 M    61 49:27 16:29  2:21   27   54:11  8.9  1:12   62   35:59 14:24 2:23:08 
   41  41/71    181 Shaun Rowley            Bowlus             MN  36 M    60 49:26 16:29  2:21   29   54:36  8.8  0:49   61   35:58 14:24 2:23:08 
   42  42/71     14 David Berg              Rochester          MN  41 M    35 38:48 12:56  2:17   49 1:11:10  6.7  1:38   42   30:58 12:23 2:24:49 
   43  43/71     15 Tiffany Berg            Rochester          MN  40 F    34 38:43 12:55  2:18   50 1:11:12  6.7  0:50   45   31:48 12:44 2:24:49 
   44  44/71     27 Ted Browne              Eden Prairie       MN  54 M    36 38:52 12:58  5:51   45 1:07:33  7.1  1:22   46   31:54 12:46 2:25:30 
   45  45/71    220 Cassandra Twiggs        Chanhassen         MN  24 F    46 42:23 14:08  3:03   53 1:14:06  6.5  1:48   24   24:30  9:48 2:25:49 
   46  46/71     25 Kelly Brown             Maple Grove        MN  46 F    19 35:10 11:44  5:47   59 1:17:02  6.2  1:54   31   26:56 10:47 2:26:47 
   47  47/71    166 Brian Podany            Blaine             MN  46 M    18 35:10 11:44  5:47   60 1:17:02  6.2  1:54   32   26:56 10:47 2:26:47 
   48  48/71    221 Thane Twiggs            Chanhassen         MN  56 M    47 42:25 14:09  4:12   43 1:02:50  7.6  3:20   58   34:43 13:53 2:27:28 
   49  49/71    140 Andrew McIntyre         Minneapolis        MN  25 M    54 47:12 15:44  3:06   39 1:00:02  8.0  4:03   64   35:59 14:24 2:30:20 
   50  50/71     17 Brock Bigalke           Stillwater         MN  25 M    55 47:12 15:44  3:04   40 1:00:02  8.0  4:05   63   35:59 14:24 2:30:20 
   51  51/71     41 Antonio Caudillo        Brooklyn Center    MN  27 M    53 46:26 15:29  4:45   47 1:10:03  6.9  0:39   40   30:03 12:02 2:31:54 
   52  52/71    164 Brenda Piekarski        Minneapolis        MN  43 F    32 38:41 12:54  3:53   52 1:12:58  6.6  4:17   54   33:00 13:12 2:32:47 
   53  53/71    205 Dianne Spannbauer       Minneapolis        MN  52 F    33 38:41 12:54  3:55   51 1:12:56  6.6  4:17   53   33:00 13:12 2:32:47 
   54  54/71     67 Miguel Flores           Eden Prarie        MN  48 M    37 38:53 12:58  5:54   46 1:09:25  6.9  6:33   59   35:00 14:00 2:35:42 
   55  55/71     33 Mara Campagna-Pinto     Rosemount          MN  40 F    59 49:18 16:26  2:19   48 1:10:59  6.8  0:27   57   33:30 13:24 2:36:31 
   56  56/71    101 Steve Huls              Mound              MN  46 M    65 50:43 16:55  5:01   54 1:15:23  6.4  2:34   29   26:20 10:32 2:39:58 
   57  57/71     77 Melissa Gombola         Minnetrista        MN  41 F    44 41:16 13:46  2:45   67 1:23:06  5.8  2:36   56   33:09 13:16 2:42:49 
   58  58/71     76 Jonathan Gombola        Minnetrista        MN  41 M    45 41:17 13:46  2:58   66 1:22:56  5.8  2:32   55   33:08 13:16 2:42:49 
   59  59/71    100 Eva Huls                Mound              MN  43 F    64 50:43 16:55  4:25   58 1:15:58  6.3  2:35   43   31:02 12:25 2:44:41 
   60  60/71    186 Elizabeth Scherber      Saint Paul         MN  30 F    56 48:44 16:15  2:17   55 1:15:47  6.3  2:44   65   36:05 14:26 2:45:35 
   61  61/71    109 Peggy Jones             Aitkin             MN  56 F    29 37:20 12:27  4:37   61 1:17:46  6.2  3:23   68   43:49 17:32 2:46:53 
   62  62/71    119 Valerie Kusch           Saginaw            MN  62 F    30 37:23 12:28  4:33   62 1:17:48  6.2  3:22   69   43:49 17:32 2:46:53 
   63  63/71    189 Stephanie Schoeppner    Brainerd           MN  41 F    63 50:34 16:51  2:54   65 1:22:39  5.8  1:11   41   30:45 12:18 2:48:01 
   64  64/71    190 Tad Schoeppner          Brainerd           MN  46 M    62 50:33 16:51  2:51   64 1:21:00  5.9  2:53   60   35:49 14:20 2:53:03 
   65  65/71    121 Adam Landon             Saint Paul         MN  35 M    57 48:44 16:15  2:12   63 1:19:28  6.0  1:32   67   42:07 16:51 2:54:02 
   66  66/71    129 Edison Logan            Saint Paul         MN   7 M    70 66:30 22:10  4:54   56 1:15:51  6.3  4:20   51   32:43 13:05 3:04:15 
   67  67/71    130 Perry Logan             Saint Paul         MN  50 M    71 66:31 22:11  4:51   57 1:15:55  6.3  4:21   52   32:45 13:06 3:04:20 
   68  68/71    222 Courtney Voorhees       Cottonwood         MN  42 F    68 58:38 19:33 12:38   68 1:28:24  5.4  1:03   48   32:02 12:49 3:12:43 
   69  69/71    223 Lucas Voorhees          Cottonwood         MN  39 M    69 58:38 19:33 12:35   69 1:28:27  5.4  1:02   49   32:03 12:50 3:12:43 
   70  70/71    200 Brian Sibbert           Aitkin             MN  29 M    67 51:31 17:11  4:04   70 1:42:15  4.7  2:22   71   46:11 18:29 3:26:21 
   71  71/71     35 Allie Carlson           Aitkin             MN  29 F    66 51:30 17:10  4:02   71 1:42:16  4.7  2:24   70   46:11 18:29 3:26:21 


================================================================================================================================================
                     NON QUALIFYING RESULTS: TRIATHLON
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  56 Bill Delaney            Golden Valley      MN  53 M      1 29:56  9:59  0:59    1   42:00 11.4  0:34    1   17:41  7:05 1:31:08 
  89 Will Harris             Minneapolis        MN  25 M      2 30:00 10:00  1:28    2   46:31 10.3  0:29    2   21:36  8:39 1:40:03 
  18 Andrew Bittell          Minnetonka         MN  50 M      6 52:41 17:34  4:01    3 1:16:35  6.3                                  
  19 Sarah Bittell           Minnetonka         MN  50 F      5 52:40 17:34  4:01    4 1:16:35  6.3                                  
 206 Chris Stark             Minneapolis        MN  52 F      7 58:00 19:20  4:37    5 2:07:16  3.8                                  
  22 Amy Boelter             Champlin           MN  35 F      3 44:37 14:53  2:22                                                    
  23 Matthew Boelter         Champlin           MN  34 M      4 44:38 14:53  2:24                                                    


================================================================================================================================================
                           INDIVIDUAL RACE STATS
================================================================================================================================================

                            TOP TEN CANOE TIMES
                                                              Canoe
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  PACE
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Clayton Lang            Brainerd           MN  38 M   23:51  7:57 
    2 Bryan Butterfield       Golden Valley      MN  60 M   27:33  9:11 
    3 Camille Lang            Brainerd           MN  40 F   29:14  9:45 
    4 Phil Carlson            Arden Hills        MN  41 M   29:44  9:55 
    5 Marcel Derosier         Arden Hills        MN  52 M   29:48  9:56 
    6 Darrin Siefken          Tripoli            IA  52 M   31:25 10:29 
    7 Jeff Frank              Eagan              MN  32 M   31:44 10:35 
    8 Ryan Cook               Lakeville          MN  28 M   31:55 10:39 
    9 Alexander Monroe        Bloomington        MN  40 M   32:12 10:44 
   10 Eric Whiteis            Brooklyn Park      MN  44 M   32:45 10:55 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Clayton Lang            Brainerd           MN  38 M   38:41 12.4 
    2 Phil Carlson            Arden Hills        MN  41 M   39:16 12.2 
    3 Derrick Justin          Aitkin             MN  39 M   40:55 11.7 
    4 Mike Carpenter          Brainerd           MN  41 M   42:29 11.3 
    5 Jeff Frank              Eagan              MN  32 M   43:06 11.1 
    6 David Hallman           Maple Grove        MN  52 M   43:46 11.0 
    7 Taylor Lundquist        Ironton            MN  21 F   44:02 10.9 
    8 Andre Audette           Oakdale            MN  55 M   44:03 10.9 
    9 Jay Gunderson           Mount Horeb        WI  58 M   44:10 10.9 
   10 Alexander Monroe        Bloomington        MN  40 M   44:19 10.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Clayton Lang            Brainerd           MN  38 M   17:23  6:57 
    2 Derrick Justin          Aitkin             MN  39 M   18:14  7:18 
    3 Taylor Lundquist        Ironton            MN  21 F   19:04  7:38 
    4 Jeff Frank              Eagan              MN  32 M   19:11  7:41 
    5 Isaac Audette           Oakdale            MN  24 M   19:11  7:41 
    6 Eric Whiteis            Brooklyn Park      MN  44 M   19:23  7:46 
    7 Dylan Riniker           Afton              MN  14 M   19:24  7:46 
    8 Magan McCusker          Portland           ME  27 F   20:27  8:11 
    9 Camille Lang            Brainerd           MN  40 F   20:36  8:15 
   10 Phil Carlson            Arden Hills        MN  41 M   21:23  8:34 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Clayton Lang            Brainerd           MN  38    1 23:51  7:57  1:24    1   38:41 12.4  1:11    1   17:23  6:57 1:22:27 
    2   36 Phil Carlson            Arden Hills        MN  41    3 29:44  9:55  1:10    2   39:16 12.2  1:06    7   21:23  8:34 1:32:37 
    3  112 Derrick Justin          Aitkin             MN  39   16 33:38 11:13  2:16    3   40:55 11.7  0:32    2   18:14  7:18 1:35:32 
    4   68 Jeff Frank              Eagan              MN  32    6 31:44 10:35  1:56    5   43:06 11.1  1:02    3   19:11  7:41 1:36:58 
    5   38 Mike Carpenter          Brainerd           MN  41   13 33:09 11:03  0:59    4   42:29 11.3  0:15   14   22:33  9:02 1:39:23 
    6  235 Eric Whiteis            Brooklyn Park      MN  44    9 32:45 10:55  0:44   13   46:13 10.4  1:01    5   19:23  7:46 1:40:04 
    7  144 Alexander Monroe        Bloomington        MN  40    8 32:12 10:44  1:12    9   44:19 10.8  0:51   12   22:11  8:53 1:40:43 
    8   46 John Crain              Foreston           MN  29   11 33:03 11:01  1:25   27   49:00  9.8  0:43    8   21:40  8:40 1:45:50 
    9    7 Isaac Audette           Oakdale            MN  24   23 35:56 11:59  2:06   18   47:46 10.0  1:04    4   19:11  7:41 1:46:01 
   10   43 Ryan Cook               Lakeville          MN  28    7 31:55 10:39  2:21   28   49:10  9.8  1:02   10   21:46  8:43 1:46:13 
   11  139 Kenneth McFarlane       New Hope           MN  47   19 34:35 11:32  1:35   10   44:35 10.8  1:00   30   25:02 10:01 1:46:45 
   12   10 Derek Bahr              Brainerd           MN  30   22 35:53 11:58  1:01   23   48:22  9.9  0:17   11   22:05  8:50 1:47:36 
   13   58 Marcel Derosier         Arden Hills        MN  52    4 29:48  9:56  1:47   35   51:10  9.4  0:53   24   24:00  9:36 1:47:36 
   14   82 Jay Gunderson           Mount Horeb        WI  58   26 36:49 12:17  2:34    8   44:10 10.9  1:54   20   23:22  9:21 1:48:47 
   15    5 Andre Audette           Oakdale            MN  55   30 37:06 12:22  2:23    7   44:03 10.9  1:28   23   23:50  9:32 1:48:48 
   16  175 Eric Rodewald           Courtland          MN  40   10 32:52 10:58  2:24   26   48:49  9.8  0:29   25   24:17  9:43 1:48:49 
   17   86 David Hallman           Maple Grove        MN  52   44 40:45 13:35  0:54    6   43:46 11.0  1:41   13   22:13  8:53 1:49:17 
   18    8 Austin Babler           Crosby             MN  31   24 36:16 12:06  1:45   19   48:03 10.0  0:47   15   22:38  9:03 1:49:26 
   19  228 Andy Weinzierl          Duluth             MN  38   14 33:21 11:07  2:03   21   48:15  9.9  1:10   29   24:56  9:59 1:49:43 
   20   21 Tyrel Bleifus           Afton              MN  27   33 37:13 12:25  1:46   11   44:53 10.7  2:01   33   25:18 10:07 1:51:10 
   21  196 Mitchell Scott          Baxter             MN  37   41 39:49 13:16  1:54   16   47:14 10.2  0:52    9   21:44  8:42 1:51:30 
   22  177 Terry Ronayne           Faribault          MN  56   28 36:58 12:20  2:36   12   46:05 10.4  3:02   19   23:21  9:21 1:52:00 
   23  111 Greg Jurek              Sauk Rapids        MN  45   25 36:20 12:07  1:25   17   47:36 10.1  1:26   39   26:57 10:47 1:53:43 
   24  156 Scott Pariseau          Lakeland           MN  45   12 33:07 11:03  2:16   44   53:10  9.0  1:38   26   24:17  9:43 1:54:26 
   25  173 Nathaniel Reynolds      Minneapolis        MN  28   52 41:52 13:57  2:22   14   46:26 10.3  1:18   16   22:51  9:09 1:54:47 
   26   31 Justin Burslie          Brainerd           MN  35   20 34:54 11:38  1:27   34   50:59  9.4  1:11   38   26:54 10:46 1:55:24 
   27  202 Darrin Siefken          Tripoli            IA  52    5 31:25 10:29  1:24   30   50:07  9.6  1:01   61   32:01 12:49 1:55:57 
   28  110 Wade Jung               Andover            MN  45   27 36:54 12:18  2:05   22   48:21  9.9  1:22   46   28:06 11:15 1:56:45 
   29  249 Jason Ranallo           Minnetonka         MN  39   17 34:23 11:28  2:07   20   48:12 10.0  2:07   55   31:06 12:27 1:57:52 
   30  197 Jason Sharp             Blaine             MN  44   34 37:16 12:26  1:14   15   47:04 10.2  0:39   59   31:59 12:48 1:58:11 
   31  226 Tyler Wear              Lakeville          MN  23   48 41:17 13:46  1:59   31   50:18  9.5  1:14   22   23:49  9:32 1:58:35 
   32  212 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  36   42 39:56 13:19  1:48   36   51:22  9.3  1:16   28   24:50  9:56 1:59:10 
   33  183 Bryan Schachtele        Saint Anthony      MN  44   32 37:13 12:25  2:29   24   48:38  9.9  2:26   51   29:36 11:51 2:00:20 
   34  229 Devon Wenthe            Crosby             MN  24   15 33:21 11:07  2:14   55 1:00:35  7.9  1:09   21   23:25  9:22 2:00:42 
   35  224 Mark Vosacek            Deerwood           MN  60   29 37:01 12:21  2:35   29   49:30  9.7  0:37   54   31:05 12:26 2:00:47 
   36  160 Josh Peterson           Gilbert            MN  34   35 37:29 12:30  3:04   39   51:44  9.3  1:53   36   26:42 10:41 2:00:52 
   37   90 David Hart              Maple Grove        MN  44   37 38:06 12:42  2:32   42   52:17  9.2  1:57   35   26:15 10:30 2:01:05 
   38  244 Tyler Geyen             Alexandria         MN  34   70 46:21 15:27  2:29   37   51:31  9.3  0:46   17   22:54  9:10 2:03:58 
   39  143 Eric Moen               Plymouth           MN  45   40 39:23 13:08  1:36   40   51:51  9.3  1:53   49   29:23 11:46 2:04:04 
   40  174 Dylan Riniker           Afton              MN  14   49 41:18 13:46  3:06   64 1:02:01  7.7  1:31    6   19:24  7:46 2:07:18 
   41   92 Gabe Hart               Maple Grove        MN  15   36 37:58 12:40  2:22   57 1:00:59  7.9  0:44   34   25:39 10:16 2:07:39 
   42  155 Josh Pansch             Edina              MN  36   45 41:00 13:40  2:36   46   55:44  8.6  1:18   42   27:21 10:57 2:07:57 
   43  194 Luke Schwandt           Prior Lake         MN  13   64 45:46 15:16  1:27   48   57:13  8.4  0:44   18   23:21  9:21 2:08:29 
   44  239 Daniel Wilder           Minneapolis        MN  38   54 42:12 14:04  2:05   45   53:27  9.0  1:37   50   29:24 11:46 2:08:43 
   45   62 Peter Fahnhorst         Afton              MN  49   60 43:35 14:32  2:29   33   50:38  9.5  6:12   37   26:42 10:41 2:09:35 
   46   99 Tom Heinrich            Baxter             MN  59   18 34:31 11:31  2:32   61 1:01:32  7.8  1:47   52   29:52 11:57 2:10:12 
   47  176 Luke Roloff             Edina              MN  36   21 35:03 11:41  2:40   52   58:59  8.1  1:51   57   31:45 12:42 2:10:16 
   48   42 Daniel Conway           Lakewood Ranch     FL  70   46 41:03 13:41  1:42   47   56:53  8.4  2:28   48   28:55 11:34 2:10:59 
   49   13 Luke Benoit             Minneapolis        MN  39   56 42:45 14:15  1:54   56 1:00:51  7.9  1:27   27   24:22  9:45 2:11:16 
   50  250 Eric Steberg            Minneapolis        MN  36   43 40:26 13:29  3:00   53   59:40  8.0  1:15   40   27:01 10:49 2:11:21 
   51  146 Dylan Moorlag           Pease              MN  28   69 46:17 15:26  3:35   32   50:30  9.5  3:38   43   27:25 10:58 2:11:24 
   52  163 Chuck Picard            Ironton            MN  51   38 38:55 12:59  5:20   25   48:43  9.9  3:42   68   35:11 14:05 2:11:49 
   53   29 Orion Burggraff         Circle Pines       MN  28   71 46:50 15:37  3:26   38   51:32  9.3  2:21   44   27:58 11:12 2:12:05 
   54  192 Gilbert Schotzko        Afton              MN  14   51 41:36 13:52  2:50   65 1:02:02  7.7  1:31   31   25:10 10:04 2:13:06 
   55    4 Wayne Arndt             Brainerd           MN  41   78 52:27 17:29  1:32   43   52:40  9.1  1:46   45   28:05 11:14 2:16:28 
   56   40 Tim Carroll             Brainerd           MN  38   75 48:08 16:03  3:22   41   51:58  9.2  1:46   56   31:30 12:36 2:16:42 
   57  219 Jim Turck               Apple Valley       MN  48   53 42:07 14:03  3:39   69 1:07:03  7.2  1:06   32   25:17 10:07 2:19:10 
   58  247 Brennan Kelly           Rochester          MN  56   31 37:11 12:24  2:29   50   57:34  8.3  1:52   75   40:06 16:03 2:19:11 
   59  165 Zach Pierce             Minneapolis        MN  47   67 46:01 15:21  3:55   60 1:01:06  7.9  1:47   41   27:02 10:49 2:19:48 
   60  193 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  45   59 43:23 14:28  2:06   68 1:03:44  7.5  2:23   47   28:37 11:27 2:20:11 
   61  237 Karl Wigert             New Brighton       MN  45   57 42:53 14:18  1:43   63 1:01:38  7.8  3:50   65   34:08 13:40 2:24:10 
   62   57 Clintin Demere          Lake Park          MN  41   63 45:36 15:12  3:12   51   58:47  8.2  2:58   63   33:41 13:29 2:24:12 
   63  134 Scott Mark              Roseville          MN  49   66 45:53 15:18  3:45   58 1:01:05  7.9  2:03   60   31:59 12:48 2:24:44 
   64  135 Sean Mark               Roseville          MN  20   65 45:52 15:17  3:45   59 1:01:06  7.9  2:08   58   31:58 12:47 2:24:47 
   65   85 Tim Hale                Anoka              MN  44   74 47:53 15:58  3:23   66 1:02:12  7.7  1:31   53   30:39 12:16 2:25:35 
   66   24 Lance Broadbent         Woodbury           MN  65   61 44:14 14:45  4:44   54   59:46  8.0  2:37   69   35:59 14:24 2:27:19 
   67  120 Kaleb Landers           Blaine             MN  17   76 48:16 16:06  3:12   49   57:22  8.4  2:20   70   36:36 14:39 2:27:44 
   68  115 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  51   50 41:32 13:51  4:47   62 1:01:36  7.8  2:46   72   38:29 15:24 2:29:09 
   69  213 Mark Teske              Lake Elmo          MN  53   47 41:16 13:46  1:00   75 1:11:43  6.7  2:16   64   33:57 13:35 2:30:09 
   70   79 Jack Graham             Saint Paul         MN  39   55 42:35 14:12  3:16   73 1:11:24  6.7  1:02   62   32:38 13:03 2:30:52 
   71  170 Michael Prowatzke       Fair Oaks          CA  43   39 39:22 13:08  3:05   71 1:10:13  6.8  3:07   67   35:10 14:04 2:30:55 
   72   32 Bryan Butterfield       Golden Valley      MN  60    2 27:33  9:11  5:04   72 1:10:21  6.8  4:56   76   44:45 17:54 2:32:37 
   73  230 Nathaniel Wescott       Hudson             WI  35   73 47:48 15:56  2:18   67 1:03:15  7.6  2:21   74   39:53 15:57 2:35:33 
   74  167 Philip Potvien          Duluth             MN  40   62 44:58 15:00  3:28   70 1:08:55  7.0  3:19   71   36:46 14:43 2:37:24 
   75  142 Lyle Miller             Rochester          MN  44   77 51:45 17:15  1:36   74 1:11:26  6.7  2:12   66   34:18 13:44 2:41:16 
   76  241 Ben Wing                Brainerd           MN  55   72 46:52 15:38  4:46   77 1:22:15  5.8  3:50   73   38:48 15:32 2:56:30 
   77  209 Kalan Strand-Chrysler   Eagan              MN  13   68 46:07 15:23  2:46   76 1:12:28  6.6  2:39   78   58:30 23:24 3:02:28 
   78   66 Aaron Flint             Richmond           MN  38   58 43:13 14:25  3:03   78 1:45:05  4.6  0:45   77   46:31 18:37 3:18:35 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  122 Camille Lang            Brainerd           MN  40    1 29:14  9:45  1:30    2   45:53 10.5  0:41    3   20:36  8:15 1:37:53 
    2  132 Taylor Lundquist        Ironton            MN  21                           1   44:02 10.9  0:59    1   19:04  7:38 1:46:08 
    3   55 Emily Delaney           Golden Valley      MN  26    3 35:15 11:45  1:51    4   50:46  9.5  0:34    5   21:43  8:42 1:50:07 
    4  138 Magan McCusker          Portland           ME  27    7 41:08 13:43  1:50    8   57:00  8.4  0:47    2   20:27  8:11 2:01:09 
    5  162 Mariah Peterson         Gilbert            MN  31    5 39:47 13:16  1:44    6   55:18  8.7  1:38   24   30:31 12:13 2:08:55 
    6   59 Tammy Dickinson         Eden Prairie       MN  51    2 35:06 11:42  2:09   14   58:46  8.2  1:19   28   31:51 12:45 2:09:09 
    7   20 Jennie Bleifus          Afton              MN  28   10 42:47 14:16  3:05    5   55:11  8.7  1:46   14   27:15 10:54 2:10:02 
    8  214 Mary Teske              Lake Elmo          MN  22   14 43:57 14:39  0:54   19 1:02:26  7.7  3:31    4   21:37  8:39 2:12:23 
    9  136 Kris Mazar              Merrifield         MN  52   21 45:16 15:06  4:03    7   56:21  8.5  1:58   10   25:34 10:14 2:13:10 
   10  108 Michaella Johnson       Crosby             MN  30   31 47:51 15:57  3:11    3   49:56  9.6  2:30   20   29:50 11:56 2:13:15 
   11   26 Amy Browne              Eden Prairie       MN  52    8 42:21 14:07  4:17   11   58:01  8.3  1:03   21   29:50 11:56 2:15:30 
   12  191 Andrea Schotzko         Afton              MN  51   16 44:48 14:56  2:41   18 1:01:11  7.8  3:47   11   26:23 10:34 2:18:49 
   13  227 Sara Wefel Collison     Independence       MN  38   29 47:33 15:51  3:01   13   58:42  8.2  1:33   23   30:07 12:03 2:20:53 
   14  126 Courtney Leclair        Minneapolis        MN  39    6 40:20 13:27  1:44   24 1:04:32  7.4  1:24   30   33:20 13:20 2:21:17 
   15  150 Carole Norris           Saint Paul         MN  51   13 43:43 14:35  2:42   29 1:06:43  7.2  1:43   12   26:38 10:39 2:21:28 
   16  106 Peggy Jensen            Brainerd           MN  45   19 45:14 15:05  3:47   15   59:25  8.1  0:49   29   32:19 12:56 2:21:32 
   17  251 Erica Donovan           Brainerd           MN  41   34 48:52 16:18  2:05   27 1:06:07  7.3  1:32    7   24:05  9:38 2:22:39 
   18  105 Cassandra Jensen        Brainerd           MN  44   20 45:15 15:05  3:44   10   57:36  8.3  2:39   32   33:37 13:27 2:22:50 
   19  137 Angela McCormack        Big Lake           MN  42   26 46:45 15:35  2:23   25 1:04:48  7.4  0:50   19   29:49 11:56 2:24:34 
   20  225 Danielle Waytashek      Pierz              MN  33   25 46:32 15:31  2:46   23 1:02:59  7.6  1:02   26   31:23 12:34 2:24:39 
   21  152 Anne Olson              Minneapolis        MN  32   23 46:21 15:27  3:07   26 1:06:02  7.3  2:45   13   26:41 10:41 2:24:54 
   22  141 Missy Meixner           Brainerd           MN  45   37 49:43 16:35  2:35    9   57:12  8.4  2:00   33   35:13 14:05 2:26:40 
   23  240 Kelly Wilder            Minneapolis        MN  35   45 53:34 17:52  3:22   16 1:00:18  8.0  2:17   15   27:48 11:07 2:27:17 
   24  211 Denise Sundquist        Brainerd           MN  55   22 46:18 15:26  2:37   20 1:02:35  7.7  1:11   34   35:15 14:06 2:27:54 
   25  204 Jennifer Sobiech-Parise Lakeland           MN  47    4 37:28 12:30  1:16   33 1:10:41  6.8  3:01   35   35:43 14:18 2:28:08 
   26   39 Amanda Carroll          Brainerd           MN  37   42 52:22 17:28  2:41   17 1:00:32  7.9  1:14   25   31:21 12:33 2:28:08 
   27  157 Susan Pauling           Eden Prairie       MN  42   18 45:10 15:04  4:25   32 1:09:05  6.9  2:21   17   29:02 11:37 2:30:01 
   28   87 Miranda Halverson       Brainerd           MN  25    9 42:43 14:15  1:53   35 1:11:28  6.7  0:25   37   36:16 14:31 2:32:43 
   29   63 Ann Fassbender          Minneapolis        MN  49   36 49:30 16:30  4:07   31 1:08:37  7.0  2:58   22   30:05 12:02 2:35:14 
   30  103 Caroline Jacobsen       Minneapolis        MN  39   43 52:40 17:34  2:20   22 1:02:47  7.6  1:49   36   36:00 14:24 2:35:35 
   31  208 Torey Strand            Eagan              MN  31   33 48:18 16:06  2:27   21 1:02:46  7.6  2:58   46   40:12 16:05 2:36:39 
   32   53 Katie Deblock           Brainerd           MN  39   40 50:18 16:46  2:47   12   58:15  8.2  3:34   48   42:33 17:02 2:37:24 
   33  159 Kelsie Peters           Saint Peter        MN  41   17 45:08 15:03  4:06   40 1:17:34  6.2  2:31   18   29:04 11:38 2:38:22 
   34  154 Suzie Pahl              Lake Park          MN  41   30 47:35 15:52  7:19   30 1:07:22  7.1  8:58   16   28:14 11:18 2:39:26 
   35  118 Sarah Koshiol           Minneapolis        MN  42   24 46:31 15:31  2:59   45 1:23:36  5.7  1:31    8   24:57  9:59 2:39:33 
   36   84 Katie Hale              Anoka              MN  32   32 48:02 16:01  3:11   28 1:06:37  7.2  3:57   45   39:33 15:50 2:41:19 
   37  133 Juli Mader              Saint Cloud        MN  52   15 44:47 14:56  5:30   37 1:12:39  6.6  1:44   39   37:38 15:04 2:42:16 
   38  114 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  51   39 50:17 16:46  4:18   34 1:10:48  6.8  0:58   40   38:07 15:15 2:44:26 
   39  236 Dana Wigert             New Brighton       MN  41   38 49:52 16:38  1:32   39 1:15:57  6.3  2:43   41   38:34 15:26 2:48:36 
   40   70 Stephanie Funk          Lakeville          MN  32                          42 1:22:29  5.8  0:54   27   31:35 12:38 2:50:08 
   41  195 Liz Schwartz            Saint Paul         MN  34   44 52:54 17:38  2:52   38 1:14:58  6.4  0:53   44   39:29 15:48 2:51:05 
   42  261 Rachel Geyer            Alexandria         MN  34   53 73:18 24:26  2:09   36 1:11:33  6.7  0:56    6   23:45  9:30 2:51:40 
   43  242 Kat Wing                Brainerd           MN  26   27 46:47 15:36  4:46   44 1:23:00  5.8  3:13   42   38:46 15:31 2:56:30 
   44  243 Sheila Wing             Brainerd           MN  50   28 46:52 15:38  4:44   43 1:22:56  5.8  3:13   43   38:48 15:32 2:56:30 
   45   65 Wendy Fisher            Minneapolis        MN  57   46 53:52 17:58  3:25   48 1:24:59  5.6  1:47   31   33:24 13:22 2:57:24 
   46  161 Lily Peterson           Deerwood           MN  18   52 64:10 21:24  3:12   49 1:25:02  5.6  1:41    9   25:02 10:01 2:59:06 
   47  232 Hannah Wesner           Crosby             MN  34   50 58:19 19:27  2:53   41 1:20:00  6.0  1:29   47   42:18 16:55 3:04:57 
   48  238 Ulrika Wigert           Sauk Centre        MN  47   41 51:28 17:10  1:40   52 1:34:57  5.1  1:08   38   37:10 14:52 3:06:20 
   49   74 Amanda Genz             Crosby             MN  35   11 43:03 14:21  3:11   51 1:33:12  5.2  1:15   54   51:17 20:31 3:11:56 
   50  234 Annette Whipps          Ironton            MN  50   47 56:15 18:45  4:41   46 1:24:27  5.7  2:05   52   46:57 18:47 3:14:23 
   51  168 Tammy Praught           Brainerd           MN  47   48 56:16 18:46  4:39   47 1:24:46  5.7  1:48   53   47:02 18:49 3:14:29 
   52   88 Haylee Hanson           Crosby             MN  18   51 64:10 21:24  3:10   50 1:25:06  5.6  1:42   49   44:01 17:37 3:18:07 
   53  128 Amanda Lingl            Sartell            MN  29   12 43:14 14:25  3:02   54 1:45:07  4.6  0:42   51   46:32 18:37 3:18:35 
   54  245 Jo Henning              Sartell            MN  63   35 49:29 16:30  2:26   53 1:35:18  5.0  4:56   50   46:29 18:36 3:18:35 
       206 Chris Stark             Minneapolis        MN  52   49 58:00 19:20  4:37   55 2:07:16  3.8                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  174 Dylan Riniker           Afton              MN  14    2 41:18 13:46  3:06    3 1:02:01  7.7  1:31    1   19:24  7:46 2:07:18 
    2   92 Gabe Hart               Maple Grove        MN  15    1 37:58 12:40  2:22    2 1:00:59  7.9  0:44    4   25:39 10:16 2:07:39 
    3  194 Luke Schwandt           Prior Lake         MN  13    4 45:46 15:16  1:27    1   57:13  8.4  0:44    2   23:21  9:21 2:08:29 
    4  192 Gilbert Schotzko        Afton              MN  14    3 41:36 13:52  2:50    4 1:02:02  7.7  1:31    3   25:10 10:04 2:13:06 
    5  209 Kalan Strand-Chrysler   Eagan              MN  13    5 46:07 15:23  2:46    5 1:12:28  6.6  2:39    5   58:30 23:24 3:02:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  17 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    7 Isaac Audette           Oakdale            MN  24    2 35:56 11:59  2:06    1   47:46 10.0  1:04    1   19:11  7:41 1:46:01 
    2  226 Tyler Wear              Lakeville          MN  23    3 41:17 13:46  1:59    2   50:18  9.5  1:14    3   23:49  9:32 1:58:35 
    3  229 Devon Wenthe            Crosby             MN  24    1 33:21 11:07  2:14    4 1:00:35  7.9  1:09    2   23:25  9:22 2:00:42 
    4  135 Sean Mark               Roseville          MN  20    4 45:52 15:17  3:45    5 1:01:06  7.9  2:08    4   31:58 12:47 2:24:47 
    5  120 Kaleb Landers           Blaine             MN  17    5 48:16 16:06  3:12    3   57:22  8.4  2:20    5   36:36 14:39 2:27:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  17 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  132 Taylor Lundquist        Ironton            MN  21                           1   44:02 10.9  0:59    1   19:04  7:38 1:46:08 
    2  214 Mary Teske              Lake Elmo          MN  22    1 43:57 14:39  0:54    2 1:02:26  7.7  3:31    2   21:37  8:39 2:12:23 
    3  161 Lily Peterson           Deerwood           MN  18    3 64:10 21:24  3:12    3 1:25:02  5.6  1:41    3   25:02 10:01 2:59:06 
    4   88 Haylee Hanson           Crosby             MN  18    2 64:10 21:24  3:10    4 1:25:06  5.6  1:42    4   44:01 17:37 3:18:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   68 Jeff Frank              Eagan              MN  32    1 31:44 10:35  1:56    1   43:06 11.1  1:02    1   19:11  7:41 1:36:58 
    2   46 John Crain              Foreston           MN  29    3 33:03 11:01  1:25    6   49:00  9.8  0:43    2   21:40  8:40 1:45:50 
    3   43 Ryan Cook               Lakeville          MN  28    2 31:55 10:39  2:21    7   49:10  9.8  1:02    3   21:46  8:43 1:46:13 
    4   10 Derek Bahr              Brainerd           MN  30    4 35:53 11:58  1:01    5   48:22  9.9  0:17    4   22:05  8:50 1:47:36 
    5    8 Austin Babler           Crosby             MN  31    5 36:16 12:06  1:45    4   48:03 10.0  0:47    5   22:38  9:03 1:49:26 
    6   21 Tyrel Bleifus           Afton              MN  27    6 37:13 12:25  1:46    2   44:53 10.7  2:01    8   25:18 10:07 1:51:10 
    7  173 Nathaniel Reynolds      Minneapolis        MN  28    8 41:52 13:57  2:22    3   46:26 10.3  1:18    6   22:51  9:09 1:54:47 
    8  160 Josh Peterson           Gilbert            MN  34    7 37:29 12:30  3:04   11   51:44  9.3  1:53    9   26:42 10:41 2:00:52 
    9  244 Tyler Geyen             Alexandria         MN  34   10 46:21 15:27  2:29    9   51:31  9.3  0:46    7   22:54  9:10 2:03:58 
   10  146 Dylan Moorlag           Pease              MN  28    9 46:17 15:26  3:35    8   50:30  9.5  3:38   10   27:25 10:58 2:11:24 
   11   29 Orion Burggraff         Circle Pines       MN  28   11 46:50 15:37  3:26   10   51:32  9.3  2:21   11   27:58 11:12 2:12:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   55 Emily Delaney           Golden Valley      MN  26    1 35:15 11:45  1:51    2   50:46  9.5  0:34    2   21:43  8:42 1:50:07 
    2  138 Magan McCusker          Portland           ME  27    3 41:08 13:43  1:50    5   57:00  8.4  0:47    1   20:27  8:11 2:01:09 
    3  162 Mariah Peterson         Gilbert            MN  31    2 39:47 13:16  1:44    4   55:18  8.7  1:38    7   30:31 12:13 2:08:55 
    4   20 Jennie Bleifus          Afton              MN  28    5 42:47 14:16  3:05    3   55:11  8.7  1:46    5   27:15 10:54 2:10:02 
    5  108 Michaella Johnson       Crosby             MN  30   10 47:51 15:57  3:11    1   49:56  9.6  2:30    6   29:50 11:56 2:13:15 
    6  225 Danielle Waytashek      Pierz              MN  33    8 46:32 15:31  2:46    7 1:02:59  7.6  1:02    8   31:23 12:34 2:24:39 
    7  152 Anne Olson              Minneapolis        MN  32    7 46:21 15:27  3:07    8 1:06:02  7.3  2:45    4   26:41 10:41 2:24:54 
    8   87 Miranda Halverson       Brainerd           MN  25    4 42:43 14:15  1:53   10 1:11:28  6.7  0:25   10   36:16 14:31 2:32:43 
    9  208 Torey Strand            Eagan              MN  31   12 48:18 16:06  2:27    6 1:02:46  7.6  2:58   14   40:12 16:05 2:36:39 
   10   84 Katie Hale              Anoka              MN  32   11 48:02 16:01  3:11    9 1:06:37  7.2  3:57   13   39:33 15:50 2:41:19 
   11   70 Stephanie Funk          Lakeville          MN  32                          14 1:22:29  5.8  0:54    9   31:35 12:38 2:50:08 
   12  195 Liz Schwartz            Saint Paul         MN  34   13 52:54 17:38  2:52   12 1:14:58  6.4  0:53   12   39:29 15:48 2:51:05 
   13  261 Rachel Geyer            Alexandria         MN  34   15 73:18 24:26  2:09   11 1:11:33  6.7  0:56    3   23:45  9:30 2:51:40 
   14  242 Kat Wing                Brainerd           MN  26    9 46:47 15:36  4:46   15 1:23:00  5.8  3:13   11   38:46 15:31 2:56:30 
   15  232 Hannah Wesner           Crosby             MN  34   14 58:19 19:27  2:53   13 1:20:00  6.0  1:29   15   42:18 16:55 3:04:57 
   16  128 Amanda Lingl            Sartell            MN  29    6 43:14 14:25  3:02   16 1:45:07  4.6  0:42   16   46:32 18:37 3:18:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Clayton Lang            Brainerd           MN  38    1 23:51  7:57  1:24    1   38:41 12.4  1:11    1   17:23  6:57 1:22:27 
    2   36 Phil Carlson            Arden Hills        MN  41    2 29:44  9:55  1:10    2   39:16 12.2  1:06    4   21:23  8:34 1:32:37 
    3  112 Derrick Justin          Aitkin             MN  39    9 33:38 11:13  2:16    3   40:55 11.7  0:32    2   18:14  7:18 1:35:32 
    4   38 Mike Carpenter          Brainerd           MN  41    7 33:09 11:03  0:59    4   42:29 11.3  0:15    7   22:33  9:02 1:39:23 
    5  235 Eric Whiteis            Brooklyn Park      MN  44    4 32:45 10:55  0:44    7   46:13 10.4  1:01    3   19:23  7:46 1:40:04 
    6  144 Alexander Monroe        Bloomington        MN  40    3 32:12 10:44  1:12    5   44:19 10.8  0:51    6   22:11  8:53 1:40:43 
    7  139 Kenneth McFarlane       New Hope           MN  47   11 34:35 11:32  1:35    6   44:35 10.8  1:00   13   25:02 10:01 1:46:45 
    8  175 Eric Rodewald           Courtland          MN  40    5 32:52 10:58  2:24   15   48:49  9.8  0:29    8   24:17  9:43 1:48:49 
    9  228 Andy Weinzierl          Duluth             MN  38    8 33:21 11:07  2:03   12   48:15  9.9  1:10   12   24:56  9:59 1:49:43 
   10  196 Mitchell Scott          Baxter             MN  37   21 39:49 13:16  1:54    9   47:14 10.2  0:52    5   21:44  8:42 1:51:30 
   11  111 Greg Jurek              Sauk Rapids        MN  45   14 36:20 12:07  1:25   10   47:36 10.1  1:26   18   26:57 10:47 1:53:43 
   12  156 Scott Pariseau          Lakeland           MN  45    6 33:07 11:03  2:16   23   53:10  9.0  1:38    9   24:17  9:43 1:54:26 
   13   31 Justin Burslie          Brainerd           MN  35   12 34:54 11:38  1:27   17   50:59  9.4  1:11   17   26:54 10:46 1:55:24 
   14  110 Wade Jung               Andover            MN  45   15 36:54 12:18  2:05   13   48:21  9.9  1:22   23   28:06 11:15 1:56:45 
   15  249 Jason Ranallo           Minnetonka         MN  39   10 34:23 11:28  2:07   11   48:12 10.0  2:07   29   31:06 12:27 1:57:52 
   16  197 Jason Sharp             Blaine             MN  44   17 37:16 12:26  1:14    8   47:04 10.2  0:39   32   31:59 12:48 1:58:11 
   17  212 Jarrett Swanson         Brainerd           MN  36   22 39:56 13:19  1:48   18   51:22  9.3  1:16   11   24:50  9:56 1:59:10 
   18  183 Bryan Schachtele        Saint Anthony      MN  44   16 37:13 12:25  2:29   14   48:38  9.9  2:26   27   29:36 11:51 2:00:20 
   19   90 David Hart              Maple Grove        MN  44   18 38:06 12:42  2:32   21   52:17  9.2  1:57   15   26:15 10:30 2:01:05 
   20  143 Eric Moen               Plymouth           MN  45   20 39:23 13:08  1:36   19   51:51  9.3  1:53   25   29:23 11:46 2:04:04 
   21  155 Josh Pansch             Edina              MN  36   24 41:00 13:40  2:36   25   55:44  8.6  1:18   21   27:21 10:57 2:07:57 
   22  239 Daniel Wilder           Minneapolis        MN  38   26 42:12 14:04  2:05   24   53:27  9.0  1:37   26   29:24 11:46 2:08:43 
   23   62 Peter Fahnhorst         Afton              MN  49   32 43:35 14:32  2:29   16   50:38  9.5  6:12   16   26:42 10:41 2:09:35 
   24  176 Luke Roloff             Edina              MN  36   13 35:03 11:41  2:40   27   58:59  8.1  1:51   31   31:45 12:42 2:10:16 
   25   13 Luke Benoit             Minneapolis        MN  39   28 42:45 14:15  1:54   29 1:00:51  7.9  1:27   10   24:22  9:45 2:11:16 
   26  250 Eric Steberg            Minneapolis        MN  36   23 40:26 13:29  3:00   28   59:40  8.0  1:15   19   27:01 10:49 2:11:21 
   27    4 Wayne Arndt             Brainerd           MN  41   41 52:27 17:29  1:32   22   52:40  9.1  1:46   22   28:05 11:14 2:16:28 
   28   40 Tim Carroll             Brainerd           MN  38   39 48:08 16:03  3:22   20   51:58  9.2  1:46   30   31:30 12:36 2:16:42 
   29  219 Jim Turck               Apple Valley       MN  48   25 42:07 14:03  3:39   36 1:07:03  7.2  1:06   14   25:17 10:07 2:19:10 
   30  165 Zach Pierce             Minneapolis        MN  47   36 46:01 15:21  3:55   31 1:01:06  7.9  1:47   20   27:02 10:49 2:19:48 
   31  193 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  45   31 43:23 14:28  2:06   35 1:03:44  7.5  2:23   24   28:37 11:27 2:20:11 
   32  237 Karl Wigert             New Brighton       MN  45   29 42:53 14:18  1:43   32 1:01:38  7.8  3:50   36   34:08 13:40 2:24:10 
   33   57 Clintin Demere          Lake Park          MN  41   34 45:36 15:12  3:12   26   58:47  8.2  2:58   35   33:41 13:29 2:24:12 
   34  134 Scott Mark              Roseville          MN  49   35 45:53 15:18  3:45   30 1:01:05  7.9  2:03   33   31:59 12:48 2:24:44 
   35   85 Tim Hale                Anoka              MN  44   38 47:53 15:58  3:23   33 1:02:12  7.7  1:31   28   30:39 12:16 2:25:35 
   36   79 Jack Graham             Saint Paul         MN  39   27 42:35 14:12  3:16   39 1:11:24  6.7  1:02   34   32:38 13:03 2:30:52 
   37  170 Michael Prowatzke       Fair Oaks          CA  43   19 39:22 13:08  3:05   38 1:10:13  6.8  3:07   38   35:10 14:04 2:30:55 
   38  230 Nathaniel Wescott       Hudson             WI  35   37 47:48 15:56  2:18   34 1:03:15  7.6  2:21   40   39:53 15:57 2:35:33 
   39  167 Philip Potvien          Duluth             MN  40   33 44:58 15:00  3:28   37 1:08:55  7.0  3:19   39   36:46 14:43 2:37:24 
   40  142 Lyle Miller             Rochester          MN  44   40 51:45 17:15  1:36   40 1:11:26  6.7  2:12   37   34:18 13:44 2:41:16 
   41   66 Aaron Flint             Richmond           MN  38   30 43:13 14:25  3:03   41 1:45:05  4.6  0:45   41   46:31 18:37 3:18:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  122 Camille Lang            Brainerd           MN  40    1 29:14  9:45  1:30    1   45:53 10.5  0:41    1   20:36  8:15 1:37:53 
    2  227 Sara Wefel Collison     Independence       MN  38   11 47:33 15:51  3:01    5   58:42  8.2  1:33   10   30:07 12:03 2:20:53 
    3  126 Courtney Leclair        Minneapolis        MN  39    3 40:20 13:27  1:44   10 1:04:32  7.4  1:24   13   33:20 13:20 2:21:17 
    4  106 Peggy Jensen            Brainerd           MN  45    7 45:14 15:05  3:47    6   59:25  8.1  0:49   12   32:19 12:56 2:21:32 
    5  251 Erica Donovan           Brainerd           MN  41   13 48:52 16:18  2:05   12 1:06:07  7.3  1:32    2   24:05  9:38 2:22:39 
    6  105 Cassandra Jensen        Brainerd           MN  44    8 45:15 15:05  3:44    3   57:36  8.3  2:39   14   33:37 13:27 2:22:50 
    7  137 Angela McCormack        Big Lake           MN  42   10 46:45 15:35  2:23   11 1:04:48  7.4  0:50    8   29:49 11:56 2:24:34 
    8  141 Missy Meixner           Brainerd           MN  45   15 49:43 16:35  2:35    2   57:12  8.4  2:00   15   35:13 14:05 2:26:40 
    9  240 Kelly Wilder            Minneapolis        MN  35   21 53:34 17:52  3:22    7 1:00:18  8.0  2:17    4   27:48 11:07 2:27:17 
   10  204 Jennifer Sobiech-Parise Lakeland           MN  47    2 37:28 12:30  1:16   16 1:10:41  6.8  3:01   16   35:43 14:18 2:28:08 
   11   39 Amanda Carroll          Brainerd           MN  37   19 52:22 17:28  2:41    8 1:00:32  7.9  1:14   11   31:21 12:33 2:28:08 
   12  157 Susan Pauling           Eden Prairie       MN  42    6 45:10 15:04  4:25   15 1:09:05  6.9  2:21    6   29:02 11:37 2:30:01 
   13   63 Ann Fassbender          Minneapolis        MN  49   14 49:30 16:30  4:07   14 1:08:37  7.0  2:58    9   30:05 12:02 2:35:14 
   14  103 Caroline Jacobsen       Minneapolis        MN  39   20 52:40 17:34  2:20    9 1:02:47  7.6  1:49   17   36:00 14:24 2:35:35 
   15   53 Katie Deblock           Brainerd           MN  39   17 50:18 16:46  2:47    4   58:15  8.2  3:34   20   42:33 17:02 2:37:24 
   16  159 Kelsie Peters           Saint Peter        MN  41    5 45:08 15:03  4:06   18 1:17:34  6.2  2:31    7   29:04 11:38 2:38:22 
   17  154 Suzie Pahl              Lake Park          MN  41   12 47:35 15:52  7:19   13 1:07:22  7.1  8:58    5   28:14 11:18 2:39:26 
   18  118 Sarah Koshiol           Minneapolis        MN  42    9 46:31 15:31  2:59   19 1:23:36  5.7  1:31    3   24:57  9:59 2:39:33 
   19  236 Dana Wigert             New Brighton       MN  41   16 49:52 16:38  1:32   17 1:15:57  6.3  2:43   19   38:34 15:26 2:48:36 
   20  238 Ulrika Wigert           Sauk Centre        MN  47   18 51:28 17:10  1:40   22 1:34:57  5.1  1:08   18   37:10 14:52 3:06:20 
   21   74 Amanda Genz             Crosby             MN  35    4 43:03 14:21  3:11   21 1:33:12  5.2  1:15   22   51:17 20:31 3:11:56 
   22  168 Tammy Praught           Brainerd           MN  47   22 56:16 18:46  4:39   20 1:24:46  5.7  1:48   21   47:02 18:49 3:14:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Marcel Derosier         Arden Hills        MN  52    2 29:48  9:56  1:47    8   51:10  9.4  0:53    5   24:00  9:36 1:47:36 
    2   82 Jay Gunderson           Mount Horeb        WI  58    5 36:49 12:17  2:34    3   44:10 10.9  1:54    3   23:22  9:21 1:48:47 
    3    5 Andre Audette           Oakdale            MN  55    8 37:06 12:22  2:23    2   44:03 10.9  1:28    4   23:50  9:32 1:48:48 
    4   86 David Hallman           Maple Grove        MN  52   11 40:45 13:35  0:54    1   43:46 11.0  1:41    1   22:13  8:53 1:49:17 
    5  177 Terry Ronayne           Faribault          MN  56    6 36:58 12:20  2:36    4   46:05 10.4  3:02    2   23:21  9:21 1:52:00 
    6  202 Darrin Siefken          Tripoli            IA  52    3 31:25 10:29  1:24    7   50:07  9.6  1:01    8   32:01 12:49 1:55:57 
    7  224 Mark Vosacek            Deerwood           MN  60    7 37:01 12:21  2:35    6   49:30  9.7  0:37    7   31:05 12:26 2:00:47 
    8   99 Tom Heinrich            Baxter             MN  59    4 34:31 11:31  2:32   10 1:01:32  7.8  1:47    6   29:52 11:57 2:10:12 
    9  163 Chuck Picard            Ironton            MN  51   10 38:55 12:59  5:20    5   48:43  9.9  3:42   10   35:11 14:05 2:11:49 
   10  247 Brennan Kelly           Rochester          MN  56    9 37:11 12:24  2:29    9   57:34  8.3  1:52   13   40:06 16:03 2:19:11 
   11  115 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  51   13 41:32 13:51  4:47   11 1:01:36  7.8  2:46   11   38:29 15:24 2:29:09 
   12  213 Mark Teske              Lake Elmo          MN  53   12 41:16 13:46  1:00   13 1:11:43  6.7  2:16    9   33:57 13:35 2:30:09 
   13   32 Bryan Butterfield       Golden Valley      MN  60    1 27:33  9:11  5:04   12 1:10:21  6.8  4:56   14   44:45 17:54 2:32:37 
   14  241 Ben Wing                Brainerd           MN  55   14 46:52 15:38  4:46   14 1:22:15  5.8  3:50   12   38:48 15:32 2:56:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   59 Tammy Dickinson         Eden Prairie       MN  51    1 35:06 11:42  2:09    3   58:46  8.2  1:19    5   31:51 12:45 2:09:09 
    2  136 Kris Mazar              Merrifield         MN  52    6 45:16 15:06  4:03    1   56:21  8.5  1:58    1   25:34 10:14 2:13:10 
    3   26 Amy Browne              Eden Prairie       MN  52    2 42:21 14:07  4:17    2   58:01  8.3  1:03    4   29:50 11:56 2:15:30 
    4  191 Andrea Schotzko         Afton              MN  51    5 44:48 14:56  2:41    4 1:01:11  7.8  3:47    2   26:23 10:34 2:18:49 
    5  150 Carole Norris           Saint Paul         MN  51    3 43:43 14:35  2:42    6 1:06:43  7.2  1:43    3   26:38 10:39 2:21:28 
    6  211 Denise Sundquist        Brainerd           MN  55    7 46:18 15:26  2:37    5 1:02:35  7.7  1:11    7   35:15 14:06 2:27:54 
    7  133 Juli Mader              Saint Cloud        MN  52    4 44:47 14:56  5:30    8 1:12:39  6.6  1:44    8   37:38 15:04 2:42:16 
    8  114 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  51   10 50:17 16:46  4:18    7 1:10:48  6.8  0:58    9   38:07 15:15 2:44:26 
    9  243 Sheila Wing             Brainerd           MN  50    8 46:52 15:38  4:44    9 1:22:56  5.8  3:13   10   38:48 15:32 2:56:30 
   10   65 Wendy Fisher            Minneapolis        MN  57   11 53:52 17:58  3:25   11 1:24:59  5.6  1:47    6   33:24 13:22 2:57:24 
   11  234 Annette Whipps          Ironton            MN  50   12 56:15 18:45  4:41   10 1:24:27  5.7  2:05   12   46:57 18:47 3:14:23 
   12  245 Jo Henning              Sartell            MN  63    9 49:29 16:30  2:26   12 1:35:18  5.0  4:56   11   46:29 18:36 3:18:35 
       206 Chris Stark             Minneapolis        MN  52   13 58:00 19:20  4:37   13 2:07:16  3.8                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   42 Daniel Conway           Lakewood Ranch     FL  70    1 41:03 13:41  1:42    1   56:53  8.4  2:28    1   28:55 11:34 2:10:59 
    2   24 Lance Broadbent         Woodbury           MN  65    2 44:14 14:45  4:44    2   59:46  8.0  2:37    2   35:59 14:24 2:27:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        253
Total Number of Relay Finishers:          18
Total Number of Team Finishers:           71
Total Number of Individual Finishers:    132
Number of Male   Finishers:               78
Number of Female Finishers:               54
Did not Finish Race or Did Not Start:     30