Spicer, MN
8/11/2019











                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 11, 2019
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11    653 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  23 M     2  7:04  1:37  0:40    1   33:17 25.2  0:48    2   15:59  5:20   57:46 
    2   1/4     717 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M     1  6:50  1:33  0:45    9   37:40 22.3  0:42    3   16:17  5:26 1:02:12 
    3   2/4     626 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16 M    11  8:05  1:51  0:58    7   37:20 22.5  0:48    1   15:48  5:16 1:02:57 
    4   1/6     545 Robert Brown            Hopkins            MN  44 M     6  7:38  1:45  1:13    2   36:04 23.3  0:46   11   18:24  6:08 1:04:02 
    5   2/11    607 Davis Melin             Plymouth           MN  23 M     7  7:40  1:45  1:42   12   38:06 22.0  0:52    4   16:53  5:38 1:05:10 
    6   3/11    565 Breck Erickson          Willmar            MN  21 M     8  7:44  1:46  1:15    8   37:32 22.4  0:35   15   18:56  6:19 1:06:00 
    7   1/9     647 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  30 M    14  8:16  1:53  1:27    4   37:02 22.7  0:45   14   18:44  6:15 1:06:12 
    8   1/2     595 Leonard Klun            Maple Plain        MN  65 M    15  8:28  1:56  1:49    6   37:17 22.5  1:29   18   19:10  6:24 1:08:13 
    9   4/11    652 Easton Syvertson        Paynesville        MN  20 M    13  8:15  1:53  1:39   33   41:19 20.3  0:38    5   16:57  5:39 1:08:46 
   10   1/5     641 Erik Sorenson           Minnetonka         MN  37 M     9  7:51  1:48  1:43   32   41:14 20.4  1:09    8   17:57  5:59 1:09:53 
   11   1/5     542 Bret Borth              Chanhassen         MN  56 M    23  9:39  2:12  1:52   10   37:50 22.2  1:20   23   19:26  6:29 1:10:06 
   12   1/6     660 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  53 F    12  8:08  1:51  1:04   21   39:29 21.3  1:07   29   20:55  6:59 1:10:41 
   13   2/6     649 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  40 M    37 10:23  2:22  1:44   16   38:52 21.6  0:42   22   19:16  6:26 1:10:55 
   14   1/9     469 George Morris           St. Cloud          MN  52 M    76 12:04  2:45  1:39    5   37:14 22.6  0:49   20   19:15  6:25 1:10:59 
   15   1/5     603 William Lorenz          Benson             MN  47 M    47 10:43  2:26  1:12   20   39:27 21.3  0:41   17   19:02  6:21 1:11:03 
   16   2/9     560 Scott Dezurik           Avon               MN  51 M    50 11:10  2:33  1:22   13   38:23 21.9  1:05   27   20:15  6:45 1:12:13 
   17   2/9     664 Eddie Velo              Pelican Rapids     MN  34 M    71 11:57  2:43  2:01   18   39:22 21.3  1:19   12   18:34  6:12 1:13:10 
   18   1/6     609 Isaac Melin             Wausau             WI  25 M    18  9:22  2:08  1:42   55   43:50 19.2  0:33    9   18:12  6:04 1:13:36 
   19   5/11    608 Peyton Melin            Plymouth           MN  20 M    45 10:37  2:25  2:06   26   40:10 20.9  1:10   25   19:47  6:36 1:13:47 
   20   3/4     616 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  17 M    41 10:34  2:25  2:24   42   42:37 19.7  0:46    7   17:34  5:52 1:13:54 
   21   1/13    634 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  40 F    26  9:43  2:13  1:06   29   40:37 20.7  1:17   37   21:34  7:12 1:14:15 
   22   3/9     672 Matthew Wuollet         Annandale          MN  30 M    32 10:14  2:20  1:16   46   43:01 19.5  0:53   19   19:12  6:24 1:14:33 
   23   1/5     535 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16 F    29  9:58  2:16  1:19   35   41:21 20.3  0:47   34   21:24  7:08 1:14:47 
   24   2/5     655 David Thoma             Annandale          MN  58 M    16  8:42  1:59  1:20   23   39:50 21.1  1:38   63   23:24  7:48 1:14:52 
   25   3/9     581 Ken Heitzman            Spicer             MN  54 M    53 11:16  2:34  1:50   15   38:35 21.8  1:29   45   22:11  7:24 1:15:19 
   26   4/9     559 Daniel Dederichs        Waverly            MN  52 M   100 14:03  3:12  1:14    3   36:21 23.1  1:56   43   22:05  7:22 1:15:37 
   27   3/6     599 Tobias Kummer           Rochester          MN  42 M    43 10:35  2:25  2:17   19   39:23 21.3  1:08   47   22:20  7:27 1:15:41 
   28   1/5     580 Elijah Heinen           Spicer             MN  13 M    60 11:27  2:37  1:18   49   43:18 19.4  0:52   16   18:56  6:19 1:15:51 
   29   5/9     633 Jason Schultz           Lakeville          MN  50 M   123 17:23  3:58  1:49   14   38:26 21.9  0:53    6   17:25  5:49 1:15:55 
   30   2/13    705 Gretchen Amundson       Saint Cloud        MN  40 F    20  9:30  2:10  2:01   50   43:19 19.4  1:52   24   19:32  6:31 1:16:12 
   31   1/1     524 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  60 M    56 11:19  2:35  2:26   11   38:05 22.1  1:34   54   22:58  7:40 1:16:20 
   32   6/11    719 Grant Duininck          Willmar            MN  20 M    27  9:57  2:16  2:04   40   41:56 20.0  1:14   38   21:37  7:13 1:16:46 
   33   2/5     720 Scott Abrams            Willmar            MN  46 M    21  9:30  2:10  1:54   37   41:47 20.1  0:59   50   22:41  7:34 1:16:49 
   34   3/5     716 Tim Scott               Spicer             MN  55 M    19  9:26  2:09  2:52   36   41:32 20.2  1:33   40   21:46  7:16 1:17:07 
   35   2/5     614 Jake Mueller            Richmond           MN  38 M    17  9:17  2:07  2:14   45   42:56 19.6  1:03   41   21:53  7:18 1:17:21 
   36   7/11    643 Zach Sowers             Minneapolis        MN  24 M    77 12:05  2:45  3:20   47   43:05 19.5  0:50   10   18:12  6:04 1:17:30 
   37   4/6     583 Brette Hjelle           Minneapolis        MN  42 M   113 14:54  3:24  1:27   22   39:49 21.1  1:03   30   21:04  7:02 1:18:15 
   38   1/4     577 Maria Hauer             New Hope           MN  24 F    31 10:04  2:18  1:33   71   46:07 18.2  0:57   26   19:50  6:37 1:18:30 
   39   1/3     534 Macy Bell               Maple Grove        MN  14 F    28  9:57  2:16  1:32   64   45:09 18.6  0:45   31   21:13  7:05 1:18:33 
   40   4/9     576 Luke Hartog             Cold Spring        MN  33 M    52 11:14  2:33  1:42   38   41:48 20.1  1:06   53   22:48  7:36 1:18:36 
   41   2/6     606 Lisa Martin             Bemidji            MN  50 F    49 10:54  2:29  2:11   53   43:43 19.2  0:38   32   21:13  7:05 1:18:37 
   42   8/11    566 Nathaniel Erickson      Hutchinson         MN  24 M    70 11:53  2:42  1:49   48   43:06 19.5  0:43   33   21:13  7:05 1:18:42 
   43   3/5     628 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  45 M    74 12:03  2:45  2:04   17   38:56 21.6  1:19   78   24:41  8:14 1:19:01 
   44   1/12    623 Amber Rattray           Hutchinson         MN  36 F    40 10:29  2:23  1:42   34   41:20 20.3  1:22   89   25:10  8:24 1:20:00 
   45   3/13    673 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  43 F    67 11:48  2:41  1:51   54   43:48 19.2  1:19   42   22:02  7:21 1:20:46 
   46   1/10    648 Laura Stoneburner       Otsego             MN  34 F    61 11:28  2:37  2:24   43   42:45 19.6  0:45   65   23:26  7:49 1:20:46 
   47   2/12    544 Amy Brace               Minnetonka         MN  36 F    96 13:28  3:04  2:00   24   39:53 21.1  1:37   72   24:00  8:00 1:20:56 
   48   5/9     631 Andrew Samuels          Minneapolis        MN  32 M    98 13:35  3:06  2:33   25   40:08 20.9  1:12   69   23:47  7:56 1:21:14 
   49   3/12    610 Lynn Mesteth            West Fargo         ND  38 F    95 13:23  3:03  1:21   30   40:57 20.5  0:50   82   24:56  8:19 1:21:25 
   50   2/4     553 Nicole Ciavarella       Minneapolis        MN  22 F     4  7:23  1:41  2:43   81   47:40 17.6  0:56   51   22:46  7:36 1:21:26 
   51   3/4     590 Olivia Johnston         Rosemount          MN  22 F     3  7:23  1:41  2:42   82   47:42 17.6  0:56   52   22:47  7:36 1:21:27 
   52   6/9     591 Scott Kissner           Saint Augusta      MN  31 M    30  9:59  2:16  2:15   31   41:02 20.5  1:21  106   27:34  9:12 1:22:08 
   53   3/6     612 Amy Morrell             Spicer             MN  50 F    24  9:42  2:13  2:04   79   47:17 17.8  1:10   44   22:11  7:24 1:22:21 
   54   7/9     532 Robert Baker            Beaver Creek       MN  32 M    80 12:10  2:46  1:50   62   44:48 18.8  0:57   58   23:11  7:44 1:22:53 
   55   4/12    604 Nicole Maloney-Ebert    Truman             MN  38 F   111 14:52  3:23  2:02   44   42:53 19.6  1:06   48   22:26  7:29 1:23:17 
   56   1/5     465 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  47 F    33 10:17  2:21  2:10   65   45:21 18.5  1:13   76   24:23  8:08 1:23:23 
   57   2/5     584 Anne Hoeschen           Freeport           MN  45 F    63 11:36  2:39  1:51   57   43:53 19.1  1:11   86   25:02  8:21 1:23:32 
   58   4/13    669 Christine Wellner       Minneapolis        MN  42 F    78 12:06  2:45  1:04   67   45:40 18.4  1:28   64   23:24  7:48 1:23:41 
   59   2/6     638 Richard Skibsted        Circle Pines       MN  29 M    46 10:40  2:26  2:46   74   46:40 18.0  1:38   46   22:13  7:25 1:23:55 
   60   4/6     617 Michele Pasko           Minnetonka         MN  53 F    65 11:40  2:39  2:08   51   43:21 19.4  2:17   81   24:49  8:17 1:24:12 
   61   5/6     582 Tim Herrman             Minot Afb          ND  40 M    75 12:04  2:45  2:33   61   44:45 18.8  1:10   68   23:47  7:56 1:24:17 
   62   9/11    666 Curtis Wehrman          Eagan              MN  21 M    39 10:25  2:22  2:36   83   47:57 17.5  1:11   55   22:59  7:40 1:25:06 
   63   2/5     718 Corbin Deichman         Mankato            MN  11 M   108 14:40  3:20  1:31   99   50:01 16.8  0:48   13   18:36  6:12 1:25:33 
   64   2/10    710 Jessica Hanson          Kandiyohi          MN  34 F   105 14:29  3:18  1:05   76   46:59 17.9  0:38   49   22:32  7:31 1:25:42 
   65   6/6     575 Greg Hartley            Ham Lake           MN  42 M    59 11:25  2:36  2:53   73   46:38 18.0  1:45   56   23:03  7:41 1:25:43 
   66   1/8     663 Kylie Vatthauer         St Michael         MN  28 F   102 14:15  3:15  2:10   39   41:53 20.1  2:06   91   25:25  8:29 1:25:46 
   67  10/11    656 Andy Thorpe             Kandiyohi          MN  24 M    42 10:34  2:25  3:12   41   42:06 20.0  0:40  117   29:21  9:47 1:25:52 
   68   2/8     650 Danielle Storm          Mound              MN  29 F    48 10:51  2:28  2:14   72   46:08 18.2  0:48   94   25:56  8:39 1:25:55 
   69   3/5     707 Ryan Davis              Willmar            MN  37 M    73 12:03  2:45  2:44   63   44:59 18.7  1:28   79   24:47  8:16 1:25:57 
   70   3/6     556 Danny Cox               Litchfield         MN  27 M    72 12:01  2:44  2:14  111   51:11 16.4  0:44   28   20:33  6:51 1:26:41 
   71   3/8     630 Alisa Ruediger          Mainz              RH  29 F    35 10:21  2:22  5:00   80   47:27 17.7  0:54   59   23:13  7:45 1:26:54 
   72   6/9     618 Paul Pasko              Minnetonka         MN  54 M   130 18:08  4:08  1:45   28   40:34 20.7  2:12   74   24:22  8:08 1:27:00 
   73   4/5     561 Jack Dhamer             Minnetonka         MN  55 M    57 11:20  2:35  2:34   70   46:01 18.3  0:54   96   26:14  8:45 1:27:01 
   74   4/5     569 Rick Fredin             New London         MN  48 M    90 13:01  2:58  4:36   56   43:51 19.2  0:54   87   25:04  8:22 1:27:24 
   75  11/11    637 Tom Sievers             Eden Prairie       MN  24 M     5  7:32  1:43  3:59   95   49:45 16.9  1:33   80   24:48  8:16 1:27:35 
   76   3/10    579 Kelley Heimerman        Paynesville        MN  33 F    89 12:58  2:57  1:52   90   49:11 17.1  0:54   57   23:09  7:43 1:28:02 
   77   1/6     568 Kristin Flom            St. Paul           MN  56 F    25  9:43  2:13  1:41   66   45:28 18.5  2:15  113   28:59  9:40 1:28:04 
   78   2/6     543 Shari Borth             Chanhassen         MN  55 F    93 13:11  3:00  2:13   69   45:55 18.3  1:40   88   25:09  8:23 1:28:06 
   79   3/6     621 Michelle Perkins        Superior           CO  55 F    91 13:05  2:59  2:23   78   47:16 17.8  1:44   71   23:56  7:59 1:28:22 
   80   4/5     550 Tavis Chellin           Hutchinson         MN  38 M    87 12:20  2:48  2:34   89   49:11 17.1  0:59   61   23:22  7:48 1:28:23 
   81   5/13    596 Kyja Kristjansson-Nel   Fargo              ND  40 F    64 11:37  2:39  2:27  101   50:08 16.8  0:46   66   23:36  7:52 1:28:32 
   82   4/6     563 Phillip Egelston        Richfield          MN  27 M    38 10:24  2:22  3:19   93   49:34 16.9  1:18   77   24:30  8:10 1:29:03 
   83   5/6     661 Jacob Van Steenwyk      Willmar            MN  28 M    55 11:18  2:35  2:26   58   44:24 18.9  1:14  122   30:11 10:04 1:29:31 
   84   8/9     659 Kent Underland          Willmar            MN  30 M    22  9:34  2:11  3:46   60   44:40 18.8  1:22  123   30:11 10:04 1:29:31 
   85   3/5     536 Luke Benson             St. Paul           MN  14 M    79 12:07  2:46  2:10  102   50:31 16.6  1:33   60   23:16  7:46 1:29:35 
   86   4/10    567 Kimberly Fenker         Minneapolis        MN  31 F    10  7:59  1:49  2:48   84   48:13 17.4  1:32  116   29:21  9:47 1:29:50 
   87   5/10    708 Elizabeth Fischer       Blomkest           MN  32 F    62 11:33  2:38  1:44  103   50:43 16.6  0:45   90   25:12  8:24 1:29:55 
   88   4/8     552 Kelsey Christensen      Willmar            MN  26 F    36 10:22  2:22  1:27  121   53:26 15.7  0:43   75   24:22  8:08 1:30:19 
   89   6/13    564 Summer Erdmann          Grey Eagle         MN  41 F    81 12:10  2:46  2:50  105   50:49 16.5  0:43   70   23:49  7:57 1:30:20 
   90   4/6     600 Cindy Lamp              St. Cloud          MN  57 F    83 12:15  2:47  2:39   27   40:10 20.9  2:30  133   33:16 11:06 1:30:47 
   91   7/13    712 Heather Olson           Montevideo         MN  42 F    85 12:15  2:48  3:55  115   52:09 16.1  1:33   36   21:33  7:11 1:31:23 
   92   4/5     466 Soren Nelson            Montevideo         MN  15 M    84 12:15  2:47  3:56  116   52:09 16.1  1:32   35   21:33  7:11 1:31:23 
   93   5/8     657 Jessica Tiffany         St. Paul           MN  29 F    66 11:41  2:40  3:34   98   49:58 16.8  1:30   92   25:43  8:35 1:32:25 
   94   4/4     533 Katherine Bartels       Minneapolis        MN  22 F    69 11:50  2:42  2:12  104   50:46 16.5  1:18  102   26:46  8:56 1:32:50 
   95   1/1     639 Donald Snyder           Burnsville         MN  74 M    58 11:23  2:36  4:26   77   47:02 17.9  3:19  104   27:12  9:04 1:33:21 
   96   5/12    620 Leah Pentz              Cross Plains       WI  38 F   104 14:19  3:16  1:35   75   46:54 17.9  1:47  112   28:52  9:38 1:33:25 
   97   8/13    547 Janell Bullard          Paynesville        MN  43 F   114 14:58  3:24  2:02   85   48:13 17.4  1:44   99   26:39  8:53 1:33:34 
   98   6/6     625 Pedro Riofrio           Spicer             MN  26 M    51 11:12  2:33  2:55  125   55:21 15.2  0:36   67   23:39  7:53 1:33:42 
   99   6/12    557 Carrie Cremers          Albany             MN  35 F    86 12:19  2:48  2:48   88   48:58 17.2  1:44  120   29:27  9:49 1:35:14 
  100   3/5     674 Lisa Zeman              Elk River          MN  46 F   106 14:30  3:18  2:32   86   48:15 17.4  2:15  109   27:50  9:17 1:35:20 
  101   4/5     635 Dixie Scribner          Woodbury           MN  46 F   119 16:39  3:47  1:55   91   49:14 17.1  1:16   98   26:22  8:48 1:35:24 
  102   5/6     668 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  50 F    82 12:12  2:47  6:22   92   49:14 17.1  1:16   97   26:22  8:48 1:35:25 
  103   4/4     671 Austin Windsperger      Montrose           MN  19 M   143 21:55  4:59  2:23  112   51:13 16.4  0:49   21   19:16  6:26 1:35:33 
  104   5/5     615 Christopher Nelson      Fargo              ND  47 M    44 10:36  2:25  2:34   52   43:33 19.3  1:13  143   37:46 12:36 1:35:39 
  105   5/5     549 Dominic Chellin         Litchfield         MN  15 M   131 18:26  4:12  4:00  110   51:08 16.4  1:31   39   21:38  7:13 1:36:41 
  106   5/5     605 Steve Marek             Bloomington        MN  58 M    34 10:17  2:21  3:54  117   52:43 15.9  0:49  118   29:27  9:49 1:37:08 
  107   7/12    571 Amy Giles               Madison            MN  39 F    99 14:01  3:12  2:21  122   53:34 15.7  1:17   95   25:57  8:39 1:37:08 
  108   6/10    706 Kelsey Bristle          Maynard            MN  32 F    68 11:49  2:42  3:38  129   56:54 14.8  1:55   62   23:22  7:48 1:37:37 
  109   6/6     554 Karen Clepper           Chanhassen         MN  51 F   107 14:34  3:19  2:30  114   51:39 16.3  1:24  107   27:45  9:15 1:37:50 
  110   2/2     601 Richard Larson          Stillwater         MN  65 M   109 14:41  3:21  3:25  108   50:55 16.5  1:32  110   27:53  9:18 1:38:24 
  111   5/6     602 Claudia Lenz            Willmar            MN  58 F   110 14:47  3:22  3:32  118   52:46 15.9  1:02  100   26:39  8:53 1:38:45 
  112   6/8     562 Ellen Egelston          Richfield          MN  28 F    88 12:44  2:54  3:32  126   56:12 14.9  1:37   85   25:02  8:21 1:39:05 
  113   9/13    587 Jana Janis              Minneapolis        MN  43 F   125 17:36  4:00  2:44  100   50:04 16.8  1:41  105   27:28  9:10 1:39:31 
  114   5/5     714 Dustie White            Saint Michael      MN  35 M    94 13:21  3:02  4:30  109   50:55 16.5  2:06  115   29:13  9:45 1:40:03 
  115   8/12    589 Kelly Johnson           Hutchinson         MN  36 F   118 16:39  3:47  2:12  113   51:19 16.4  1:04  114   29:02  9:41 1:40:14 
  116   1/2     665 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  62 F   103 14:18  3:15  2:21   94   49:39 16.9  1:41  130   32:18 10:46 1:40:15 
  117   9/9     709 Kyle Hannigan           Minneapolis        MN  33 M   138 19:49  4:31  3:00   87   48:37 17.3  1:19  108   27:47  9:16 1:40:30 
  118   7/10    504 Kandice O'Grady         Minneapolis        MN  31 F   133 18:39  4:15  4:02   97   49:50 16.9  2:33   93   25:55  8:39 1:40:56 
  119  10/13    658 Jessica Tompkins        Apple Valley       MN  43 F    97 13:33  3:05  1:53  107   50:53 16.5  1:15  135   33:30 11:10 1:41:04 
  120   7/9     555 Kurt Clepper            Chanhassen         MN  50 M   145 26:29  6:02  2:17   59   44:32 18.9  1:36  101   26:42  8:54 1:41:34 
  121  11/13    646 Angela Starr            Sauk Rapids        MN  40 F   124 17:29  3:59  3:02  120   53:22 15.7  0:56  103   26:50  8:57 1:41:38 
  122   9/12    548 Beth Burnett            Eagan              MN  39 F   122 17:16  3:56  3:07  130   58:17 14.4  0:58   73   24:08  8:03 1:43:45 
  123   8/9     592 Carey Kittock           Waverly            MN  50 M   116 15:37  3:33  5:37   96   49:49 16.9  1:40  128   31:09 10:23 1:43:50 
  124   8/10    624 Ashley Resler           Owatonna           MN  31 F    92 13:05  2:59  3:22  127   56:23 14.9  0:56  127   30:54 10:18 1:44:38 
  125   9/9     573 Sean Gothier            Blaine             MN  51 M   128 18:06  4:07  3:38   68   45:45 18.4  2:00  141   35:38 11:53 1:45:06 
  126  12/13    627 Carrie Roering          Freeport           MN  41 F   139 19:52  4:31  1:49  119   53:20 15.8  1:12  121   29:46  9:56 1:45:58 
  127  10/12    662 Jill Vanderziel         Shoreview          MN  39 F   141 20:32  4:40  4:50  106   50:53 16.5  2:00  119   29:27  9:49 1:47:40 
  128   9/10    636 Stephanie Serocki       Paynesville        MN  33 F   126 17:39  4:01  2:07  124   54:42 15.4  2:36  131   32:30 10:50 1:49:32 
  129   7/8     715 Nicole Liesch           St. Augusta        MN  26 F   135 18:44  4:16  3:25  123   53:58 15.6  0:53  134   33:18 11:06 1:50:16 
  130   8/8     670 Andrea Wieneke          Redwood Falls      MN  26 F   101 14:12  3:14  4:42  136 1:05:25 12.8  0:59  124   30:19 10:07 1:55:35 
  131  10/10    642 Kelli Sorenson          Morgan             MN  33 F   120 16:42  3:48  2:12  137 1:05:31 12.8  0:52  125   30:20 10:07 1:55:35 
  132   6/6     654 Robyn Tatro             Zimmerman          MN  59 F   142 21:28  4:53  3:13  128   56:25 14.9  2:29  137   33:35 11:12 1:57:07 
  133   2/3     611 McKenna Moehrle         Richmond           MN  14 F   115 15:05  3:26  3:44  135 1:04:25 13.0  0:52  136   33:32 11:11 1:57:36 
  134  11/12    594 Nicole Kittock          Howard Lake        MN  36 F   112 14:53  3:23  4:08  134 1:03:39 13.2  1:23  139   34:58 11:40 1:58:58 
  135   5/5     593 Christina Kittock       Waverly            MN  47 F   129 18:07  4:07  2:29  132 1:02:01 13.5  1:23  140   35:00 11:40 1:58:58 
  136   2/2     629 Judy Rothstein          Melrose            MN  61 F   144 22:00  5:00  3:21  131 1:00:10 14.0  1:48  142   36:01 12:01 2:03:18 
  137   1/1     551 Val Chellin             Litchfield         MN  65 F   137 19:29  4:26  4:00  133 1:02:36 13.4  1:07  144   38:00 12:40 2:05:09 
  138   3/3     467 Maren Nelson            Montevideo         MN  13 F   127 17:51  4:04  6:20  139 1:09:59 12.0  1:48  129   31:59 10:40 2:07:55 
  139  12/12    711 Jen Heiling             Clara City         MN  38 F   132 18:34  4:14  5:37  138 1:09:57 12.0  1:50  132   33:04 11:02 2:09:00 
  140   1/1     585 Mary Hunter             Saint Paul         MN  70 F   134 18:39  4:15                          5:02  138   34:57 11:39 2:12:23 
  141   2/5     632 Ellie Schmaltz          Richmond           MN  17 F   121 16:50  3:50  6:43  142 1:25:00  9.9  1:34   84   24:56  8:19 2:15:01 
  142   3/5     597 Sawyer Kuechle          Eden Valley        MN  17 F   117 15:55  3:37  7:36  143 1:25:04  9.9  1:32   83   24:56  8:19 2:15:01 
  143   4/5     588 Halle Jansen            Litchfield         MN  17 F   136 19:21  4:24  4:11  140 1:17:55 10.8  5:29  111   28:29  9:30 2:15:24 
  144   5/5     586 Madison Isaacson        Willmar            MN  18 F    54 11:18  2:34  3:06  144 1:32:19  9.1  2:29  126   30:48 10:16 2:19:57 
  145  13/13    598 Michelle Kuemper        Montevideo         MN  44 F   140 20:06  4:34  4:37  141 1:20:37 10.4  1:38  145   44:29 14:50 2:31:26 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  683 GDP                                             12 11:20  2:35  0:47    4   39:11 21.4  0:26    1   13:53  4:38 1:05:35 
           Jake Patock , Benjamin Lange , Frank Gustafson         
    2  679 Chuck's Bunch                                    2  6:46  1:33  0:54    3   38:36 21.8  0:32    6   19:17  6:26 1:06:03 
           Andrew Becker , John Gag , Tom Goblirsch               
    3  695 Splash Flash and Micro Da                        1  5:40  1:18  0:45    1   37:16 22.5  0:39   15   23:01  7:41 1:07:19 
           Ayden Schueler , Christophe Kraemer , Abram Schueler   
    4  676 A.C.E.                                           8 10:17  2:21  0:39    7   40:54 20.5  0:31    2   15:08  5:03 1:07:26 
           Abigail Nelson , Emma Nelson , Camden Sulzle           
    5  686 Litch Chiro                                      5  9:45  2:13  1:58    2   37:25 22.4  0:39   13   22:28  7:30 1:12:13 
           Frank Koch , Frank Koch , Brittany Koch                
    6  704 The Holm Team                                   23 15:07  3:26  0:48    6   40:00 21.0  0:39    4   18:56  6:19 1:15:29 
           Paul Holm , Carl Holm , Jason Holm                     
    7  689 Me and Da Kids                                   7 10:00  2:17  0:51   10   44:53 18.7  0:35   10   19:36  6:32 1:15:54 
           Amy Erickson , Justin Christensen , Mya Christensen    
    8  677 bos                                              4  8:39  1:58  1:02   11   45:24 18.5  0:48   11   20:21  6:47 1:16:12 
           Cece Buzzeo , Kendall Bos , Kendall Bos                
    9  684 Hot Trotters                                     9 10:18  2:21  0:35    8   41:44 20.1  0:39   16   23:05  7:42 1:16:20 
           Liz Blixt , Laura Hartog , Amanda Dingmann             
   10  702 Team Oxygen                                     19 14:14  3:14  1:17    5   39:52 21.1  0:46   14   22:30  7:30 1:18:36 
           Adam Szymanski , John Seifert , Tracey King            
   11  698 Team B2K                                        13 11:20  2:35  0:51   12   46:19 18.1  0:44    9   19:32  6:31 1:18:43 
           Andrew Kramer , Todd Brassow , Aaron Kramer            
   12  680 Cousins                                          3  7:37  1:44  0:49   24   51:48 16.2  0:33    8   19:20  6:27 1:20:05 
           Michael Thein , Grant Hubbard , Jace Neal              
   13  703 The charging phoenix warr                       28 17:47  4:03  0:42    9   43:06 19.5  0:31    7   19:18  6:26 1:21:22 
           Jeffrey Nelson , Dave Gartner , Peter Sulzle           
   14  697 Team 2 Mile                                     21 14:51  3:23  0:50   17   49:52 16.8  0:27    3   16:48  5:36 1:22:47 
           Anna Van Riesen , Naomi Anderson , Jakin Anderson      
   15  675 3 Generations                                   10 10:56  2:30  1:06   19   50:06 16.8  0:37   18   23:16  7:46 1:25:59 
           Kara Pederson , Judi Tomczik , Maisie Pederson         
   16  693 Sandin Janis                                    15 12:26  2:50  2:29   16   49:46 16.9  0:41   17   23:10  7:44 1:28:30 
           Andrew Janis , Andrew Janis , Jamie Sandin             
   17  701 Team Jaybee                                     20 14:46  3:22  1:02   13   47:40 17.6  0:47   19   24:20  8:07 1:28:33 
           Jennifer Court , John Court , Jody Goldman             
   18  690 Mom's Spaghetti                                 26 17:25  3:58  0:58   20   50:26 16.7  0:39    5   19:13  6:25 1:28:40 
           Connor Gag , Sam Denny , Emma Maudal                   
   19  682 Garlys                                          11 11:11  2:33  1:23   14   48:27 17.3  1:20   28   29:35  9:52 1:31:55 
           Grace Melin , Darlys Hofer , Darlys Hofer              
   20  681 Day at the beach                                14 12:17  2:48  0:52   25   52:51 15.9  0:48   21   26:08  8:43 1:32:53 
           Karen Sorenson , Laura Mueller , Erik Sorenson         
   21  692 Saby                                            22 14:56  3:24  0:55   18   49:58 16.8  0:55   27   27:42  9:14 1:34:24 
           Sarah Hofer , Gaby Kenna , Sarah Hofer                 
   22  700 Team Ett                                        17 13:16  3:01  1:47   15   49:10 17.1  0:53   29   30:07 10:03 1:35:11 
           Leeann Ettinger , Jeff Ettinger , Jay Ettinger         
   23  688 Marthia                                         16 12:58  2:57  3:56   23   51:09 16.4  1:03   25   27:08  9:03 1:36:14 
           Mark Melin , Mark Melin , Cynthia Melin                
   24  694 Sisterz                                         18 13:51  3:09  0:57   26   56:03 15.0  1:28   20   25:44  8:35 1:38:00 
           Paige Borth , Maci Borth , Maci Borth                  
   25  678 Cathecca                                        25 15:59  3:38  3:03   22   50:55 16.5  1:04   24   27:08  9:03 1:38:07 
           Cathy Hofer , Cathy Hofer , Rebecca Hofer              
   26  696 Syvers                                          27 17:32  4:00  0:53   27 1:04:17 13.1  0:45   12   21:57  7:19 1:45:23 
           Mike Syverson , Kate Syverson , Mike Syverson          
   27  691 Pink Ladies                                     29 20:31  4:40  1:27   21   50:34 16.6  0:47   30   33:16 11:06 1:46:32 
           Amber Goblirisch , Jenny Gag , Julie Becker            
   28  699 Team Beast Mode                                 24 15:16  3:28  0:55   28 1:11:12 11.8  0:56   22   26:39  8:53 1:54:56 
           Mandi Lighthizer-Schmidt , Luka Schmidt , Mandi Lighth 
   29  685 Just Us League                                  30 20:58  4:46  1:29   29 1:14:57 11.2  1:13   23   26:43  8:55 2:05:19 
           Audie Emond , Tom Deeg , Brynn Emond                   
   30  687 Loerzel                                          6  9:54  2:15  1:07   30 1:31:26  9.2  0:48   26   27:09  9:03 2:10:23 
           Jacob Loerzel , Samuel Loerzel , Maria Loerzel         

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 667 Joshua Wehrman          Eagan              MN  18 M      1 13:26  3:04  2:22                                                    
 531 Paul Allen              Granite Falls      MN  48 M      2 22:05  5:01                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M    6:50  1:33 
    2 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  23 M    7:04  1:37 
    3 Olivia Johnston         Rosemount          MN  22 F    7:23  1:41 
    4 Nicole Ciavarella       Minneapolis        MN  22 F    7:23  1:41 
    5 Tom Sievers             Eden Prairie       MN  24 M    7:32  1:43 
    6 Robert Brown            Hopkins            MN  44 M    7:38  1:45 
    7 Davis Melin             Plymouth           MN  23 M    7:40  1:45 
    8 Breck Erickson          Willmar            MN  21 M    7:44  1:46 
    9 Erik Sorenson           Minnetonka         MN  37 M    7:51  1:48 
   10 Kimberly Fenker         Minneapolis        MN  31 F    7:59  1:49 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  23 M   33:17 25.2 
    2 Robert Brown            Hopkins            MN  44 M   36:04 23.3 
    3 Daniel Dederichs        Waverly            MN  52 M   36:21 23.1 
    4 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  30 M   37:02 22.7 
    5 George Morris           St. Cloud          MN  52 M   37:14 22.6 
    6 Leonard Klun            Maple Plain        MN  65 M   37:17 22.5 
    7 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16 M   37:20 22.5 
    8 Breck Erickson          Willmar            MN  21 M   37:32 22.4 
    9 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M   37:40 22.3 
   10 Bret Borth              Chanhassen         MN  56 M   37:50 22.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16 M   15:48  5:16 
    2 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  23 M   15:59  5:20 
    3 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M   16:17  5:26 
    4 Davis Melin             Plymouth           MN  23 M   16:53  5:38 
    5 Easton Syvertson        Paynesville        MN  20 M   16:57  5:39 
    6 Jason Schultz           Lakeville          MN  50 M   17:25  5:49 
    7 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  17 M   17:34  5:52 
    8 Erik Sorenson           Minnetonka         MN  37 M   17:57  5:59 
    9 Isaac Melin             Wausau             WI  25 M   18:12  6:04 
   10 Zach Sowers             Minneapolis        MN  24 M   18:12  6:04 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  653 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  23    2  7:04  1:37  0:40    1   33:17 25.2  0:48    2   15:59  5:20   57:46 
    2  717 Carson Deichman         Mankato            MN  16    1  6:50  1:33  0:45    9   37:40 22.3  0:42    3   16:17  5:26 1:02:12 
    3  626 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16    8  8:05  1:51  0:58    7   37:20 22.5  0:48    1   15:48  5:16 1:02:57 
    4  545 Robert Brown            Hopkins            MN  44    4  7:38  1:45  1:13    2   36:04 23.3  0:46   11   18:24  6:08 1:04:02 
    5  607 Davis Melin             Plymouth           MN  23    5  7:40  1:45  1:42   12   38:06 22.0  0:52    4   16:53  5:38 1:05:10 
    6  565 Breck Erickson          Willmar            MN  21    6  7:44  1:46  1:15    8   37:32 22.4  0:35   15   18:56  6:19 1:06:00 
    7  647 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  30   10  8:16  1:53  1:27    4   37:02 22.7  0:45   14   18:44  6:15 1:06:12 
    8  595 Leonard Klun            Maple Plain        MN  65   11  8:28  1:56  1:49    6   37:17 22.5  1:29   18   19:10  6:24 1:08:13 
    9  652 Easton Syvertson        Paynesville        MN  20    9  8:15  1:53  1:39   28   41:19 20.3  0:38    5   16:57  5:39 1:08:46 
   10  641 Erik Sorenson           Minnetonka         MN  37    7  7:51  1:48  1:43   27   41:14 20.4  1:09    8   17:57  5:59 1:09:53 
   11  542 Bret Borth              Chanhassen         MN  56   18  9:39  2:12  1:52   10   37:50 22.2  1:20   23   19:26  6:29 1:10:06 
   12  649 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  40   23 10:23  2:22  1:44   16   38:52 21.6  0:42   22   19:16  6:26 1:10:55 
   13  469 George Morris           St. Cloud          MN  52   49 12:04  2:45  1:39    5   37:14 22.6  0:49   20   19:15  6:25 1:10:59 
   14  603 William Lorenz          Benson             MN  47   32 10:43  2:26  1:12   20   39:27 21.3  0:41   17   19:02  6:21 1:11:03 
   15  560 Scott Dezurik           Avon               MN  51   33 11:10  2:33  1:22   13   38:23 21.9  1:05   25   20:15  6:45 1:12:13 
   16  664 Eddie Velo              Pelican Rapids     MN  34   44 11:57  2:43  2:01   18   39:22 21.3  1:19   12   18:34  6:12 1:13:10 
   17  609 Isaac Melin             Wausau             WI  25   14  9:22  2:08  1:42   41   43:50 19.2  0:33    9   18:12  6:04 1:13:36 
   18  608 Peyton Melin            Plymouth           MN  20   30 10:37  2:25  2:06   24   40:10 20.9  1:10   24   19:47  6:36 1:13:47 
   19  616 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  17   26 10:34  2:25  2:24   34   42:37 19.7  0:46    7   17:34  5:52 1:13:54 
   20  672 Matthew Wuollet         Annandale          MN  30   21 10:14  2:20  1:16   36   43:01 19.5  0:53   19   19:12  6:24 1:14:33 
   21  655 David Thoma             Annandale          MN  58   12  8:42  1:59  1:20   22   39:50 21.1  1:38   46   23:24  7:48 1:14:52 
   22  581 Ken Heitzman            Spicer             MN  54   36 11:16  2:34  1:50   15   38:35 21.8  1:29   35   22:11  7:24 1:15:19 
   23  559 Daniel Dederichs        Waverly            MN  52   59 14:03  3:12  1:14    3   36:21 23.1  1:56   34   22:05  7:22 1:15:37 
   24  599 Tobias Kummer           Rochester          MN  42   28 10:35  2:25  2:17   19   39:23 21.3  1:08   37   22:20  7:27 1:15:41 
   25  580 Elijah Heinen           Spicer             MN  13   42 11:27  2:37  1:18   39   43:18 19.4  0:52   16   18:56  6:19 1:15:51 
   26  633 Jason Schultz           Lakeville          MN  50   64 17:23  3:58  1:49   14   38:26 21.9  0:53    6   17:25  5:49 1:15:55 
   27  524 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  60   38 11:19  2:35  2:26   11   38:05 22.1  1:34   40   22:58  7:40 1:16:20 
   28  719 Grant Duininck          Willmar            MN  20   19  9:57  2:16  2:04   32   41:56 20.0  1:14   30   21:37  7:13 1:16:46 
   29  720 Scott Abrams            Willmar            MN  46   16  9:30  2:10  1:54   30   41:47 20.1  0:59   38   22:41  7:34 1:16:49 
   30  716 Tim Scott               Spicer             MN  55   15  9:26  2:09  2:52   29   41:32 20.2  1:33   32   21:46  7:16 1:17:07 
   31  614 Jake Mueller            Richmond           MN  38   13  9:17  2:07  2:14   35   42:56 19.6  1:03   33   21:53  7:18 1:17:21 
   32  643 Zach Sowers             Minneapolis        MN  24   50 12:05  2:45  3:20   37   43:05 19.5  0:50   10   18:12  6:04 1:17:30 
   33  583 Brette Hjelle           Minneapolis        MN  42   62 14:54  3:24  1:27   21   39:49 21.1  1:03   27   21:04  7:02 1:18:15 
   34  576 Luke Hartog             Cold Spring        MN  33   35 11:14  2:33  1:42   31   41:48 20.1  1:06   39   22:48  7:36 1:18:36 
   35  566 Nathaniel Erickson      Hutchinson         MN  24   43 11:53  2:42  1:49   38   43:06 19.5  0:43   28   21:13  7:05 1:18:42 
   36  628 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  45   47 12:03  2:45  2:04   17   38:56 21.6  1:19   52   24:41  8:14 1:19:01 
   37  631 Andrew Samuels          Minneapolis        MN  32   58 13:35  3:06  2:33   23   40:08 20.9  1:12   49   23:47  7:56 1:21:14 
   38  591 Scott Kissner           Saint Augusta      MN  31   20  9:59  2:16  2:15   26   41:02 20.5  1:21   59   27:34  9:12 1:22:08 
   39  532 Robert Baker            Beaver Creek       MN  32   52 12:10  2:46  1:50   47   44:48 18.8  0:57   43   23:11  7:44 1:22:53 
   40  638 Richard Skibsted        Circle Pines       MN  29   31 10:40  2:26  2:46   52   46:40 18.0  1:38   36   22:13  7:25 1:23:55 
   41  582 Tim Herrman             Minot Afb          ND  40   48 12:04  2:45  2:33   46   44:45 18.8  1:10   48   23:47  7:56 1:24:17 
   42  666 Curtis Wehrman          Eagan              MN  21   25 10:25  2:22  2:36   54   47:57 17.5  1:11   41   22:59  7:40 1:25:06 
   43  718 Corbin Deichman         Mankato            MN  11   60 14:40  3:20  1:31   60   50:01 16.8  0:48   13   18:36  6:12 1:25:33 
   44  575 Greg Hartley            Ham Lake           MN  42   41 11:25  2:36  2:53   51   46:38 18.0  1:45   42   23:03  7:41 1:25:43 
   45  656 Andy Thorpe             Kandiyohi          MN  24   27 10:34  2:25  3:12   33   42:06 20.0  0:40   63   29:21  9:47 1:25:52 
   46  707 Ryan Davis              Willmar            MN  37   46 12:03  2:45  2:44   48   44:59 18.7  1:28   53   24:47  8:16 1:25:57 
   47  556 Danny Cox               Litchfield         MN  27   45 12:01  2:44  2:14   65   51:11 16.4  0:44   26   20:33  6:51 1:26:41 
   48  618 Paul Pasko              Minnetonka         MN  54   66 18:08  4:08  1:45   25   40:34 20.7  2:12   50   24:22  8:08 1:27:00 
   49  561 Jack Dhamer             Minnetonka         MN  55   39 11:20  2:35  2:34   50   46:01 18.3  0:54   56   26:14  8:45 1:27:01 
   50  569 Rick Fredin             New London         MN  48   55 13:01  2:58  4:36   42   43:51 19.2  0:54   55   25:04  8:22 1:27:24 
   51  637 Tom Sievers             Eden Prairie       MN  24    3  7:32  1:43  3:59   58   49:45 16.9  1:33   54   24:48  8:16 1:27:35 
   52  550 Tavis Chellin           Hutchinson         MN  38   54 12:20  2:48  2:34   56   49:11 17.1  0:59   45   23:22  7:48 1:28:23 
   53  563 Phillip Egelston        Richfield          MN  27   24 10:24  2:22  3:19   57   49:34 16.9  1:18   51   24:30  8:10 1:29:03 
   54  661 Jacob Van Steenwyk      Willmar            MN  28   37 11:18  2:35  2:26   43   44:24 18.9  1:14   65   30:11 10:04 1:29:31 
   55  659 Kent Underland          Willmar            MN  30   17  9:34  2:11  3:46   45   44:40 18.8  1:22   66   30:11 10:04 1:29:31 
   56  536 Luke Benson             St. Paul           MN  14   51 12:07  2:46  2:10   61   50:31 16.6  1:33   44   23:16  7:46 1:29:35 
   57  466 Soren Nelson            Montevideo         MN  15   53 12:15  2:47  3:56   67   52:09 16.1  1:32   29   21:33  7:11 1:31:23 
   58  639 Donald Snyder           Burnsville         MN  74   40 11:23  2:36  4:26   53   47:02 17.9  3:19   58   27:12  9:04 1:33:21 
   59  625 Pedro Riofrio           Spicer             MN  26   34 11:12  2:33  2:55   69   55:21 15.2  0:36   47   23:39  7:53 1:33:42 
   60  671 Austin Windsperger      Montrose           MN  19   69 21:55  4:59  2:23   66   51:13 16.4  0:49   21   19:16  6:26 1:35:33 
   61  615 Christopher Nelson      Fargo              ND  47   29 10:36  2:25  2:34   40   43:33 19.3  1:13   69   37:46 12:36 1:35:39 
   62  549 Dominic Chellin         Litchfield         MN  15   67 18:26  4:12  4:00   64   51:08 16.4  1:31   31   21:38  7:13 1:36:41 
   63  605 Steve Marek             Bloomington        MN  58   22 10:17  2:21  3:54   68   52:43 15.9  0:49   64   29:27  9:49 1:37:08 
   64  601 Richard Larson          Stillwater         MN  65   61 14:41  3:21  3:25   62   50:55 16.5  1:32   61   27:53  9:18 1:38:24 
   65  714 Dustie White            Saint Michael      MN  35   56 13:21  3:02  4:30   63   50:55 16.5  2:06   62   29:13  9:45 1:40:03 
   66  709 Kyle Hannigan           Minneapolis        MN  33   68 19:49  4:31  3:00   55   48:37 17.3  1:19   60   27:47  9:16 1:40:30 
   67  555 Kurt Clepper            Chanhassen         MN  50   71 26:29  6:02  2:17   44   44:32 18.9  1:36   57   26:42  8:54 1:41:34 
   68  592 Carey Kittock           Waverly            MN  50   63 15:37  3:33  5:37   59   49:49 16.9  1:40   67   31:09 10:23 1:43:50 
   69  573 Sean Gothier            Blaine             MN  51   65 18:06  4:07  3:38   49   45:45 18.4  2:00   68   35:38 11:53 1:45:06 
       667 Joshua Wehrman          Eagan              MN  18   57 13:26  3:04  2:22                                                    
       531 Paul Allen              Granite Falls      MN  48   70 22:05  5:01                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  660 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  53    4  8:08  1:51  1:04    1   39:29 21.3  1:07    3   20:55  6:59 1:10:41 
    2  634 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  40    8  9:43  2:13  1:06    4   40:37 20.7  1:17    8   21:34  7:12 1:14:15 
    3  535 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16   10  9:58  2:16  1:19    7   41:21 20.3  0:47    6   21:24  7:08 1:14:47 
    4  705 Gretchen Amundson       Saint Cloud        MN  40    5  9:30  2:10  2:01   11   43:19 19.4  1:52    1   19:32  6:31 1:16:12 
    5  577 Maria Hauer             New Hope           MN  24   11 10:04  2:18  1:33   21   46:07 18.2  0:57    2   19:50  6:37 1:18:30 
    6  534 Macy Bell               Maple Grove        MN  14    9  9:57  2:16  1:32   16   45:09 18.6  0:45    4   21:13  7:05 1:18:33 
    7  606 Lisa Martin             Bemidji            MN  50   17 10:54  2:29  2:11   13   43:43 19.2  0:38    5   21:13  7:05 1:18:37 
    8  623 Amber Rattray           Hutchinson         MN  36   15 10:29  2:23  1:42    6   41:20 20.3  1:22   34   25:10  8:24 1:20:00 
    9  673 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  43   25 11:48  2:41  1:51   14   43:48 19.2  1:19    9   22:02  7:21 1:20:46 
   10  648 Laura Stoneburner       Otsego             MN  34   19 11:28  2:37  2:24    9   42:45 19.6  0:45   19   23:26  7:49 1:20:46 
   11  544 Amy Brace               Minnetonka         MN  36   40 13:28  3:04  2:00    2   39:53 21.1  1:37   23   24:00  8:00 1:20:56 
   12  610 Lynn Mesteth            West Fargo         ND  38   39 13:23  3:03  1:21    5   40:57 20.5  0:50   28   24:56  8:19 1:21:25 
   13  553 Nicole Ciavarella       Minneapolis        MN  22    2  7:23  1:41  2:43   28   47:40 17.6  0:56   13   22:46  7:36 1:21:26 
   14  590 Olivia Johnston         Rosemount          MN  22    1  7:23  1:41  2:42   29   47:42 17.6  0:56   14   22:47  7:36 1:21:27 
   15  612 Amy Morrell             Spicer             MN  50    6  9:42  2:13  2:04   26   47:17 17.8  1:10   10   22:11  7:24 1:22:21 
   16  604 Nicole Maloney-Ebert    Truman             MN  38   51 14:52  3:23  2:02   10   42:53 19.6  1:06   11   22:26  7:29 1:23:17 
   17  465 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  47   12 10:17  2:21  2:10   17   45:21 18.5  1:13   26   24:23  8:08 1:23:23 
   18  584 Anne Hoeschen           Freeport           MN  45   21 11:36  2:39  1:51   15   43:53 19.1  1:11   32   25:02  8:21 1:23:32 
   19  669 Christine Wellner       Minneapolis        MN  42   28 12:06  2:45  1:04   19   45:40 18.4  1:28   18   23:24  7:48 1:23:41 
   20  617 Michele Pasko           Minnetonka         MN  53   23 11:40  2:39  2:08   12   43:21 19.4  2:17   27   24:49  8:17 1:24:12 
   21  710 Jessica Hanson          Kandiyohi          MN  34   47 14:29  3:18  1:05   24   46:59 17.9  0:38   12   22:32  7:31 1:25:42 
   22  663 Kylie Vatthauer         St Michael         MN  28   44 14:15  3:15  2:10    8   41:53 20.1  2:06   36   25:25  8:29 1:25:46 
   23  650 Danielle Storm          Mound              MN  29   16 10:51  2:28  2:14   22   46:08 18.2  0:48   39   25:56  8:39 1:25:55 
   24  630 Alisa Ruediger          Mainz              RH  29   13 10:21  2:22  5:00   27   47:27 17.7  0:54   16   23:13  7:45 1:26:54 
   25  579 Kelley Heimerman        Paynesville        MN  33   35 12:58  2:57  1:52   34   49:11 17.1  0:54   15   23:09  7:43 1:28:02 
   26  568 Kristin Flom            St. Paul           MN  56    7  9:43  2:13  1:41   18   45:28 18.5  2:15   52   28:59  9:40 1:28:04 
   27  543 Shari Borth             Chanhassen         MN  55   38 13:11  3:00  2:13   20   45:55 18.3  1:40   33   25:09  8:23 1:28:06 
   28  621 Michelle Perkins        Superior           CO  55   36 13:05  2:59  2:23   25   47:16 17.8  1:44   22   23:56  7:59 1:28:22 
   29  596 Kyja Kristjansson-Nel   Fargo              ND  40   22 11:37  2:39  2:27   41   50:08 16.8  0:46   20   23:36  7:52 1:28:32 
   30  567 Kimberly Fenker         Minneapolis        MN  31    3  7:59  1:49  2:48   30   48:13 17.4  1:32   54   29:21  9:47 1:29:50 
   31  708 Elizabeth Fischer       Blomkest           MN  32   20 11:33  2:38  1:44   42   50:43 16.6  0:45   35   25:12  8:24 1:29:55 
   32  552 Kelsey Christensen      Willmar            MN  26   14 10:22  2:22  1:27   53   53:26 15.7  0:43   25   24:22  8:08 1:30:19 
   33  564 Summer Erdmann          Grey Eagle         MN  41   29 12:10  2:46  2:50   44   50:49 16.5  0:43   21   23:49  7:57 1:30:20 
   34  600 Cindy Lamp              St. Cloud          MN  57   31 12:15  2:47  2:39    3   40:10 20.9  2:30   66   33:16 11:06 1:30:47 
   35  712 Heather Olson           Montevideo         MN  42   32 12:15  2:48  3:55   49   52:09 16.1  1:33    7   21:33  7:11 1:31:23 
   36  657 Jessica Tiffany         St. Paul           MN  29   24 11:41  2:40  3:34   39   49:58 16.8  1:30   37   25:43  8:35 1:32:25 
   37  533 Katherine Bartels       Minneapolis        MN  22   27 11:50  2:42  2:12   43   50:46 16.5  1:18   45   26:46  8:56 1:32:50 
   38  620 Leah Pentz              Cross Plains       WI  38   46 14:19  3:16  1:35   23   46:54 17.9  1:47   51   28:52  9:38 1:33:25 
   39  547 Janell Bullard          Paynesville        MN  43   53 14:58  3:24  2:02   31   48:13 17.4  1:44   43   26:39  8:53 1:33:34 
   40  557 Carrie Cremers          Albany             MN  35   33 12:19  2:48  2:48   33   48:58 17.2  1:44   56   29:27  9:49 1:35:14 
   41  674 Lisa Zeman              Elk River          MN  46   48 14:30  3:18  2:32   32   48:15 17.4  2:15   49   27:50  9:17 1:35:20 
   42  635 Dixie Scribner          Woodbury           MN  46   57 16:39  3:47  1:55   35   49:14 17.1  1:16   42   26:22  8:48 1:35:24 
   43  668 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  50   30 12:12  2:47  6:22   36   49:14 17.1  1:16   41   26:22  8:48 1:35:25 
   44  571 Amy Giles               Madison            MN  39   42 14:01  3:12  2:21   54   53:34 15.7  1:17   40   25:57  8:39 1:37:08 
   45  706 Kelsey Bristle          Maynard            MN  32   26 11:49  2:42  3:38   60   56:54 14.8  1:55   17   23:22  7:48 1:37:37 
   46  554 Karen Clepper           Chanhassen         MN  51   49 14:34  3:19  2:30   48   51:39 16.3  1:24   48   27:45  9:15 1:37:50 
   47  602 Claudia Lenz            Willmar            MN  58   50 14:47  3:22  3:32   50   52:46 15.9  1:02   44   26:39  8:53 1:38:45 
   48  562 Ellen Egelston          Richfield          MN  28   34 12:44  2:54  3:32   57   56:12 14.9  1:37   31   25:02  8:21 1:39:05 
   49  587 Jana Janis              Minneapolis        MN  43   62 17:36  4:00  2:44   40   50:04 16.8  1:41   47   27:28  9:10 1:39:31 
   50  589 Kelly Johnson           Hutchinson         MN  36   56 16:39  3:47  2:12   47   51:19 16.4  1:04   53   29:02  9:41 1:40:14 
   51  665 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  62   45 14:18  3:15  2:21   37   49:39 16.9  1:41   63   32:18 10:46 1:40:15 
   52  504 Kandice O'Grady         Minneapolis        MN  31   67 18:39  4:15  4:02   38   49:50 16.9  2:33   38   25:55  8:39 1:40:56 
   53  658 Jessica Tompkins        Apple Valley       MN  43   41 13:33  3:05  1:53   46   50:53 16.5  1:15   68   33:30 11:10 1:41:04 
   54  646 Angela Starr            Sauk Rapids        MN  40   61 17:29  3:59  3:02   52   53:22 15.7  0:56   46   26:50  8:57 1:41:38 
   55  548 Beth Burnett            Eagan              MN  39   60 17:16  3:56  3:07   61   58:17 14.4  0:58   24   24:08  8:03 1:43:45 
   56  624 Ashley Resler           Owatonna           MN  31   37 13:05  2:59  3:22   58   56:23 14.9  0:56   61   30:54 10:18 1:44:38 
   57  627 Carrie Roering          Freeport           MN  41   72 19:52  4:31  1:49   51   53:20 15.8  1:12   57   29:46  9:56 1:45:58 
   58  662 Jill Vanderziel         Shoreview          MN  39   74 20:32  4:40  4:50   45   50:53 16.5  2:00   55   29:27  9:49 1:47:40 
   59  636 Stephanie Serocki       Paynesville        MN  33   63 17:39  4:01  2:07   56   54:42 15.4  2:36   64   32:30 10:50 1:49:32 
   60  715 Nicole Liesch           St. Augusta        MN  26   69 18:44  4:16  3:25   55   53:58 15.6  0:53   67   33:18 11:06 1:50:16 
   61  670 Andrea Wieneke          Redwood Falls      MN  26   43 14:12  3:14  4:42   67 1:05:25 12.8  0:59   58   30:19 10:07 1:55:35 
   62  642 Kelli Sorenson          Morgan             MN  33   58 16:42  3:48  2:12   68 1:05:31 12.8  0:52   59   30:20 10:07 1:55:35 
   63  654 Robyn Tatro             Zimmerman          MN  59   75 21:28  4:53  3:13   59   56:25 14.9  2:29   70   33:35 11:12 1:57:07 
   64  611 McKenna Moehrle         Richmond           MN  14   54 15:05  3:26  3:44   66 1:04:25 13.0  0:52   69   33:32 11:11 1:57:36 
   65  594 Nicole Kittock          Howard Lake        MN  36   52 14:53  3:23  4:08   65 1:03:39 13.2  1:23   72   34:58 11:40 1:58:58 
   66  593 Christina Kittock       Waverly            MN  47   65 18:07  4:07  2:29   63 1:02:01 13.5  1:23   73   35:00 11:40 1:58:58 
   67  629 Judy Rothstein          Melrose            MN  61   76 22:00  5:00  3:21   62 1:00:10 14.0  1:48   74   36:01 12:01 2:03:18 
   68  551 Val Chellin             Litchfield         MN  65   71 19:29  4:26  4:00   64 1:02:36 13.4  1:07   75   38:00 12:40 2:05:09 
   69  467 Maren Nelson            Montevideo         MN  13   64 17:51  4:04  6:20   70 1:09:59 12.0  1:48   62   31:59 10:40 2:07:55 
   70  711 Jen Heiling             Clara City         MN  38   66 18:34  4:14  5:37   69 1:09:57 12.0  1:50   65   33:04 11:02 2:09:00 
   71  585 Mary Hunter             Saint Paul         MN  70   68 18:39  4:15                          5:02   71   34:57 11:39 2:12:23 
   72  632 Ellie Schmaltz          Richmond           MN  17   59 16:50  3:50  6:43   73 1:25:00  9.9  1:34   30   24:56  8:19 2:15:01 
   73  597 Sawyer Kuechle          Eden Valley        MN  17   55 15:55  3:37  7:36   74 1:25:04  9.9  1:32   29   24:56  8:19 2:15:01 
   74  588 Halle Jansen            Litchfield         MN  17   70 19:21  4:24  4:11   71 1:17:55 10.8  5:29   50   28:29  9:30 2:15:24 
   75  586 Madison Isaacson        Willmar            MN  18   18 11:18  2:34  3:06   75 1:32:19  9.1  2:29   60   30:48 10:16 2:19:57 
   76  598 Michelle Kuemper        Montevideo         MN  44   73 20:06  4:34  4:37   72 1:20:37 10.4  1:38   76   44:29 14:50 2:31:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  580 Elijah Heinen           Spicer             MN  13    1 11:27  2:37  1:18    1   43:18 19.4  0:52    2   18:56  6:19 1:15:51 
    2  718 Corbin Deichman         Mankato            MN  11    4 14:40  3:20  1:31    2   50:01 16.8  0:48    1   18:36  6:12 1:25:33 
    3  536 Luke Benson             St. Paul           MN  14    2 12:07  2:46  2:10    3   50:31 16.6  1:33    5   23:16  7:46 1:29:35 
    4  466 Soren Nelson            Montevideo         MN  15    3 12:15  2:47  3:56    5   52:09 16.1  1:32    3   21:33  7:11 1:31:23 
    5  549 Dominic Chellin         Litchfield         MN  15    5 18:26  4:12  4:00    4   51:08 16.4  1:31    4   21:38  7:13 1:36:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  534 Macy Bell               Maple Grove        MN  14    1  9:57  2:16  1:32    1   45:09 18.6  0:45    1   21:13  7:05 1:18:33 
    2  611 McKenna Moehrle         Richmond           MN  14    2 15:05  3:26  3:44    2 1:04:25 13.0  0:52    3   33:32 11:11 1:57:36 
    3  467 Maren Nelson            Montevideo         MN  13    3 17:51  4:04  6:20    3 1:09:59 12.0  1:48    2   31:59 10:40 2:07:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  717 Carson Deichman         Mankato            MN  16    1  6:50  1:33  0:45    2   37:40 22.3  0:42    2   16:17  5:26 1:02:12 
    2  626 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16    2  8:05  1:51  0:58    1   37:20 22.5  0:48    1   15:48  5:16 1:02:57 
    3  616 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  17    3 10:34  2:25  2:24    3   42:37 19.7  0:46    3   17:34  5:52 1:13:54 
    4  671 Austin Windsperger      Montrose           MN  19    5 21:55  4:59  2:23    4   51:13 16.4  0:49    4   19:16  6:26 1:35:33 
       667 Joshua Wehrman          Eagan              MN  18    4 13:26  3:04  2:22                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  535 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16    1  9:58  2:16  1:19    1   41:21 20.3  0:47    1   21:24  7:08 1:14:47 
    2  632 Ellie Schmaltz          Richmond           MN  17    4 16:50  3:50  6:43    3 1:25:00  9.9  1:34    3   24:56  8:19 2:15:01 
    3  597 Sawyer Kuechle          Eden Valley        MN  17    3 15:55  3:37  7:36    4 1:25:04  9.9  1:32    2   24:56  8:19 2:15:01 
    4  588 Halle Jansen            Litchfield         MN  17    5 19:21  4:24  4:11    2 1:17:55 10.8  5:29    4   28:29  9:30 2:15:24 
    5  586 Madison Isaacson        Willmar            MN  18    2 11:18  2:34  3:06    5 1:32:19  9.1  2:29    5   30:48 10:16 2:19:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  653 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  23    1  7:04  1:37  0:40    1   33:17 25.2  0:48    1   15:59  5:20   57:46 
    2  607 Davis Melin             Plymouth           MN  23    3  7:40  1:45  1:42    3   38:06 22.0  0:52    2   16:53  5:38 1:05:10 
    3  565 Breck Erickson          Willmar            MN  21    4  7:44  1:46  1:15    2   37:32 22.4  0:35    5   18:56  6:19 1:06:00 
    4  652 Easton Syvertson        Paynesville        MN  20    5  8:15  1:53  1:39    5   41:19 20.3  0:38    3   16:57  5:39 1:08:46 
    5  608 Peyton Melin            Plymouth           MN  20    9 10:37  2:25  2:06    4   40:10 20.9  1:10    6   19:47  6:36 1:13:47 
    6  719 Grant Duininck          Willmar            MN  20    6  9:57  2:16  2:04    6   41:56 20.0  1:14    8   21:37  7:13 1:16:46 
    7  643 Zach Sowers             Minneapolis        MN  24   11 12:05  2:45  3:20    8   43:05 19.5  0:50    4   18:12  6:04 1:17:30 
    8  566 Nathaniel Erickson      Hutchinson         MN  24   10 11:53  2:42  1:49    9   43:06 19.5  0:43    7   21:13  7:05 1:18:42 
    9  666 Curtis Wehrman          Eagan              MN  21    7 10:25  2:22  2:36   10   47:57 17.5  1:11    9   22:59  7:40 1:25:06 
   10  656 Andy Thorpe             Kandiyohi          MN  24    8 10:34  2:25  3:12    7   42:06 20.0  0:40   11   29:21  9:47 1:25:52 
   11  637 Tom Sievers             Eden Prairie       MN  24    2  7:32  1:43  3:59   11   49:45 16.9  1:33   10   24:48  8:16 1:27:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  577 Maria Hauer             New Hope           MN  24    3 10:04  2:18  1:33    1   46:07 18.2  0:57    1   19:50  6:37 1:18:30 
    2  553 Nicole Ciavarella       Minneapolis        MN  22    2  7:23  1:41  2:43    2   47:40 17.6  0:56    2   22:46  7:36 1:21:26 
    3  590 Olivia Johnston         Rosemount          MN  22    1  7:23  1:41  2:42    3   47:42 17.6  0:56    3   22:47  7:36 1:21:27 
    4  533 Katherine Bartels       Minneapolis        MN  22    4 11:50  2:42  2:12    4   50:46 16.5  1:18    4   26:46  8:56 1:32:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  609 Isaac Melin             Wausau             WI  25    1  9:22  2:08  1:42    1   43:50 19.2  0:33    1   18:12  6:04 1:13:36 
    2  638 Richard Skibsted        Circle Pines       MN  29    3 10:40  2:26  2:46    3   46:40 18.0  1:38    3   22:13  7:25 1:23:55 
    3  556 Danny Cox               Litchfield         MN  27    6 12:01  2:44  2:14    5   51:11 16.4  0:44    2   20:33  6:51 1:26:41 
    4  563 Phillip Egelston        Richfield          MN  27    2 10:24  2:22  3:19    4   49:34 16.9  1:18    5   24:30  8:10 1:29:03 
    5  661 Jacob Van Steenwyk      Willmar            MN  28    5 11:18  2:35  2:26    2   44:24 18.9  1:14    6   30:11 10:04 1:29:31 
    6  625 Pedro Riofrio           Spicer             MN  26    4 11:12  2:33  2:55    6   55:21 15.2  0:36    4   23:39  7:53 1:33:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  663 Kylie Vatthauer         St Michael         MN  28    7 14:15  3:15  2:10    1   41:53 20.1  2:06    4   25:25  8:29 1:25:46 
    2  650 Danielle Storm          Mound              MN  29    3 10:51  2:28  2:14    2   46:08 18.2  0:48    6   25:56  8:39 1:25:55 
    3  630 Alisa Ruediger          Mainz              RH  29    1 10:21  2:22  5:00    3   47:27 17.7  0:54    1   23:13  7:45 1:26:54 
    4  552 Kelsey Christensen      Willmar            MN  26    2 10:22  2:22  1:27    5   53:26 15.7  0:43    2   24:22  8:08 1:30:19 
    5  657 Jessica Tiffany         St. Paul           MN  29    4 11:41  2:40  3:34    4   49:58 16.8  1:30    5   25:43  8:35 1:32:25 
    6  562 Ellen Egelston          Richfield          MN  28    5 12:44  2:54  3:32    7   56:12 14.9  1:37    3   25:02  8:21 1:39:05 
    7  715 Nicole Liesch           St. Augusta        MN  26    8 18:44  4:16  3:25    6   53:58 15.6  0:53    8   33:18 11:06 1:50:16 
    8  670 Andrea Wieneke          Redwood Falls      MN  26    6 14:12  3:14  4:42    8 1:05:25 12.8  0:59    7   30:19 10:07 1:55:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  647 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  30    1  8:16  1:53  1:27    1   37:02 22.7  0:45    2   18:44  6:15 1:06:12 
    2  664 Eddie Velo              Pelican Rapids     MN  34    6 11:57  2:43  2:01    2   39:22 21.3  1:19    1   18:34  6:12 1:13:10 
    3  672 Matthew Wuollet         Annandale          MN  30    4 10:14  2:20  1:16    6   43:01 19.5  0:53    3   19:12  6:24 1:14:33 
    4  576 Luke Hartog             Cold Spring        MN  33    5 11:14  2:33  1:42    5   41:48 20.1  1:06    4   22:48  7:36 1:18:36 
    5  631 Andrew Samuels          Minneapolis        MN  32    8 13:35  3:06  2:33    3   40:08 20.9  1:12    6   23:47  7:56 1:21:14 
    6  591 Scott Kissner           Saint Augusta      MN  31    3  9:59  2:16  2:15    4   41:02 20.5  1:21    7   27:34  9:12 1:22:08 
    7  532 Robert Baker            Beaver Creek       MN  32    7 12:10  2:46  1:50    8   44:48 18.8  0:57    5   23:11  7:44 1:22:53 
    8  659 Kent Underland          Willmar            MN  30    2  9:34  2:11  3:46    7   44:40 18.8  1:22    9   30:11 10:04 1:29:31 
    9  709 Kyle Hannigan           Minneapolis        MN  33    9 19:49  4:31  3:00    9   48:37 17.3  1:19    8   27:47  9:16 1:40:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  648 Laura Stoneburner       Otsego             MN  34    2 11:28  2:37  2:24    1   42:45 19.6  0:45    4   23:26  7:49 1:20:46 
    2  710 Jessica Hanson          Kandiyohi          MN  34    7 14:29  3:18  1:05    2   46:59 17.9  0:38    1   22:32  7:31 1:25:42 
    3  579 Kelley Heimerman        Paynesville        MN  33    5 12:58  2:57  1:52    4   49:11 17.1  0:54    2   23:09  7:43 1:28:02 
    4  567 Kimberly Fenker         Minneapolis        MN  31    1  7:59  1:49  2:48    3   48:13 17.4  1:32    7   29:21  9:47 1:29:50 
    5  708 Elizabeth Fischer       Blomkest           MN  32    3 11:33  2:38  1:44    6   50:43 16.6  0:45    5   25:12  8:24 1:29:55 
    6  706 Kelsey Bristle          Maynard            MN  32    4 11:49  2:42  3:38    9   56:54 14.8  1:55    3   23:22  7:48 1:37:37 
    7  504 Kandice O'Grady         Minneapolis        MN  31   10 18:39  4:15  4:02    5   49:50 16.9  2:33    6   25:55  8:39 1:40:56 
    8  624 Ashley Resler           Owatonna           MN  31    6 13:05  2:59  3:22    8   56:23 14.9  0:56    9   30:54 10:18 1:44:38 
    9  636 Stephanie Serocki       Paynesville        MN  33    9 17:39  4:01  2:07    7   54:42 15.4  2:36   10   32:30 10:50 1:49:32 
   10  642 Kelli Sorenson          Morgan             MN  33    8 16:42  3:48  2:12   10 1:05:31 12.8  0:52    8   30:20 10:07 1:55:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  641 Erik Sorenson           Minnetonka         MN  37    1  7:51  1:48  1:43    1   41:14 20.4  1:09    1   17:57  5:59 1:09:53 
    2  614 Jake Mueller            Richmond           MN  38    2  9:17  2:07  2:14    2   42:56 19.6  1:03    2   21:53  7:18 1:17:21 
    3  707 Ryan Davis              Willmar            MN  37    3 12:03  2:45  2:44    3   44:59 18.7  1:28    4   24:47  8:16 1:25:57 
    4  550 Tavis Chellin           Hutchinson         MN  38    4 12:20  2:48  2:34    4   49:11 17.1  0:59    3   23:22  7:48 1:28:23 
    5  714 Dustie White            Saint Michael      MN  35    5 13:21  3:02  4:30    5   50:55 16.5  2:06    5   29:13  9:45 1:40:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  623 Amber Rattray           Hutchinson         MN  36    1 10:29  2:23  1:42    3   41:20 20.3  1:22    5   25:10  8:24 1:20:00 
    2  544 Amy Brace               Minnetonka         MN  36    4 13:28  3:04  2:00    1   39:53 21.1  1:37    2   24:00  8:00 1:20:56 
    3  610 Lynn Mesteth            West Fargo         ND  38    3 13:23  3:03  1:21    2   40:57 20.5  0:50    4   24:56  8:19 1:21:25 
    4  604 Nicole Maloney-Ebert    Truman             MN  38    7 14:52  3:23  2:02    4   42:53 19.6  1:06    1   22:26  7:29 1:23:17 
    5  620 Leah Pentz              Cross Plains       WI  38    6 14:19  3:16  1:35    5   46:54 17.9  1:47    7   28:52  9:38 1:33:25 
    6  557 Carrie Cremers          Albany             MN  35    2 12:19  2:48  2:48    6   48:58 17.2  1:44   10   29:27  9:49 1:35:14 
    7  571 Amy Giles               Madison            MN  39    5 14:01  3:12  2:21    9   53:34 15.7  1:17    6   25:57  8:39 1:37:08 
    8  589 Kelly Johnson           Hutchinson         MN  36    9 16:39  3:47  2:12    8   51:19 16.4  1:04    8   29:02  9:41 1:40:14 
    9  548 Beth Burnett            Eagan              MN  39   10 17:16  3:56  3:07   10   58:17 14.4  0:58    3   24:08  8:03 1:43:45 
   10  662 Jill Vanderziel         Shoreview          MN  39   12 20:32  4:40  4:50    7   50:53 16.5  2:00    9   29:27  9:49 1:47:40 
   11  594 Nicole Kittock          Howard Lake        MN  36    8 14:53  3:23  4:08   11 1:03:39 13.2  1:23   12   34:58 11:40 1:58:58 
   12  711 Jen Heiling             Clara City         MN  38   11 18:34  4:14  5:37   12 1:09:57 12.0  1:50   11   33:04 11:02 2:09:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  545 Robert Brown            Hopkins            MN  44    1  7:38  1:45  1:13    1   36:04 23.3  0:46    1   18:24  6:08 1:04:02 
    2  649 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  40    2 10:23  2:22  1:44    2   38:52 21.6  0:42    2   19:16  6:26 1:10:55 
    3  599 Tobias Kummer           Rochester          MN  42    3 10:35  2:25  2:17    3   39:23 21.3  1:08    4   22:20  7:27 1:15:41 
    4  583 Brette Hjelle           Minneapolis        MN  42    6 14:54  3:24  1:27    4   39:49 21.1  1:03    3   21:04  7:02 1:18:15 
    5  582 Tim Herrman             Minot Afb          ND  40    5 12:04  2:45  2:33    5   44:45 18.8  1:10    6   23:47  7:56 1:24:17 
    6  575 Greg Hartley            Ham Lake           MN  42    4 11:25  2:36  2:53    6   46:38 18.0  1:45    5   23:03  7:41 1:25:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  634 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  40    2  9:43  2:13  1:06    1   40:37 20.7  1:17    3   21:34  7:12 1:14:15 
    2  705 Gretchen Amundson       Saint Cloud        MN  40    1  9:30  2:10  2:01    2   43:19 19.4  1:52    1   19:32  6:31 1:16:12 
    3  673 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  43    4 11:48  2:41  1:51    3   43:48 19.2  1:19    4   22:02  7:21 1:20:46 
    4  669 Christine Wellner       Minneapolis        MN  42    5 12:06  2:45  1:04    4   45:40 18.4  1:28    5   23:24  7:48 1:23:41 
    5  596 Kyja Kristjansson-Nel   Fargo              ND  40    3 11:37  2:39  2:27    7   50:08 16.8  0:46    6   23:36  7:52 1:28:32 
    6  564 Summer Erdmann          Grey Eagle         MN  41    6 12:10  2:46  2:50    8   50:49 16.5  0:43    7   23:49  7:57 1:30:20 
    7  712 Heather Olson           Montevideo         MN  42    7 12:15  2:48  3:55   10   52:09 16.1  1:33    2   21:33  7:11 1:31:23 
    8  547 Janell Bullard          Paynesville        MN  43    9 14:58  3:24  2:02    5   48:13 17.4  1:44    8   26:39  8:53 1:33:34 
    9  587 Jana Janis              Minneapolis        MN  43   11 17:36  4:00  2:44    6   50:04 16.8  1:41   10   27:28  9:10 1:39:31 
   10  658 Jessica Tompkins        Apple Valley       MN  43    8 13:33  3:05  1:53    9   50:53 16.5  1:15   12   33:30 11:10 1:41:04 
   11  646 Angela Starr            Sauk Rapids        MN  40   10 17:29  3:59  3:02   12   53:22 15.7  0:56    9   26:50  8:57 1:41:38 
   12  627 Carrie Roering          Freeport           MN  41   12 19:52  4:31  1:49   11   53:20 15.8  1:12   11   29:46  9:56 1:45:58 
   13  598 Michelle Kuemper        Montevideo         MN  44   13 20:06  4:34  4:37   13 1:20:37 10.4  1:38   13   44:29 14:50 2:31:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  603 William Lorenz          Benson             MN  47    3 10:43  2:26  1:12    2   39:27 21.3  0:41    1   19:02  6:21 1:11:03 
    2  720 Scott Abrams            Willmar            MN  46    1  9:30  2:10  1:54    3   41:47 20.1  0:59    2   22:41  7:34 1:16:49 
    3  628 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  45    4 12:03  2:45  2:04    1   38:56 21.6  1:19    3   24:41  8:14 1:19:01 
    4  569 Rick Fredin             New London         MN  48    5 13:01  2:58  4:36    5   43:51 19.2  0:54    4   25:04  8:22 1:27:24 
    5  615 Christopher Nelson      Fargo              ND  47    2 10:36  2:25  2:34    4   43:33 19.3  1:13    5   37:46 12:36 1:35:39 
       531 Paul Allen              Granite Falls      MN  48    6 22:05  5:01                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  465 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  47    1 10:17  2:21  2:10    2   45:21 18.5  1:13    1   24:23  8:08 1:23:23 
    2  584 Anne Hoeschen           Freeport           MN  45    2 11:36  2:39  1:51    1   43:53 19.1  1:11    2   25:02  8:21 1:23:32 
    3  674 Lisa Zeman              Elk River          MN  46    3 14:30  3:18  2:32    3   48:15 17.4  2:15    4   27:50  9:17 1:35:20 
    4  635 Dixie Scribner          Woodbury           MN  46    4 16:39  3:47  1:55    4   49:14 17.1  1:16    3   26:22  8:48 1:35:24 
    5  593 Christina Kittock       Waverly            MN  47    5 18:07  4:07  2:29    5 1:02:01 13.5  1:23    5   35:00 11:40 1:58:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  469 George Morris           St. Cloud          MN  52    3 12:04  2:45  1:39    2   37:14 22.6  0:49    2   19:15  6:25 1:10:59 
    2  560 Scott Dezurik           Avon               MN  51    1 11:10  2:33  1:22    3   38:23 21.9  1:05    3   20:15  6:45 1:12:13 
    3  581 Ken Heitzman            Spicer             MN  54    2 11:16  2:34  1:50    5   38:35 21.8  1:29    5   22:11  7:24 1:15:19 
    4  559 Daniel Dederichs        Waverly            MN  52    4 14:03  3:12  1:14    1   36:21 23.1  1:56    4   22:05  7:22 1:15:37 
    5  633 Jason Schultz           Lakeville          MN  50    6 17:23  3:58  1:49    4   38:26 21.9  0:53    1   17:25  5:49 1:15:55 
    6  618 Paul Pasko              Minnetonka         MN  54    8 18:08  4:08  1:45    6   40:34 20.7  2:12    6   24:22  8:08 1:27:00 
    7  555 Kurt Clepper            Chanhassen         MN  50    9 26:29  6:02  2:17    7   44:32 18.9  1:36    7   26:42  8:54 1:41:34 
    8  592 Carey Kittock           Waverly            MN  50    5 15:37  3:33  5:37    9   49:49 16.9  1:40    8   31:09 10:23 1:43:50 
    9  573 Sean Gothier            Blaine             MN  51    7 18:06  4:07  3:38    8   45:45 18.4  2:00    9   35:38 11:53 1:45:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  660 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  53    1  8:08  1:51  1:04    1   39:29 21.3  1:07    1   20:55  6:59 1:10:41 
    2  606 Lisa Martin             Bemidji            MN  50    3 10:54  2:29  2:11    3   43:43 19.2  0:38    2   21:13  7:05 1:18:37 
    3  612 Amy Morrell             Spicer             MN  50    2  9:42  2:13  2:04    4   47:17 17.8  1:10    3   22:11  7:24 1:22:21 
    4  617 Michele Pasko           Minnetonka         MN  53    4 11:40  2:39  2:08    2   43:21 19.4  2:17    4   24:49  8:17 1:24:12 
    5  668 Mary Beth Wehrman       Eagan              MN  50    5 12:12  2:47  6:22    5   49:14 17.1  1:16    5   26:22  8:48 1:35:25 
    6  554 Karen Clepper           Chanhassen         MN  51    6 14:34  3:19  2:30    6   51:39 16.3  1:24    6   27:45  9:15 1:37:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  542 Bret Borth              Chanhassen         MN  56    3  9:39  2:12  1:52    1   37:50 22.2  1:20    1   19:26  6:29 1:10:06 
    2  655 David Thoma             Annandale          MN  58    1  8:42  1:59  1:20    2   39:50 21.1  1:38    3   23:24  7:48 1:14:52 
    3  716 Tim Scott               Spicer             MN  55    2  9:26  2:09  2:52    3   41:32 20.2  1:33    2   21:46  7:16 1:17:07 
    4  561 Jack Dhamer             Minnetonka         MN  55    5 11:20  2:35  2:34    4   46:01 18.3  0:54    4   26:14  8:45 1:27:01 
    5  605 Steve Marek             Bloomington        MN  58    4 10:17  2:21  3:54    5   52:43 15.9  0:49    5   29:27  9:49 1:37:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  568 Kristin Flom            St. Paul           MN  56    1  9:43  2:13  1:41    2   45:28 18.5  2:15    4   28:59  9:40 1:28:04 
    2  543 Shari Borth             Chanhassen         MN  55    4 13:11  3:00  2:13    3   45:55 18.3  1:40    2   25:09  8:23 1:28:06 
    3  621 Michelle Perkins        Superior           CO  55    3 13:05  2:59  2:23    4   47:16 17.8  1:44    1   23:56  7:59 1:28:22 
    4  600 Cindy Lamp              St. Cloud          MN  57    2 12:15  2:47  2:39    1   40:10 20.9  2:30    5   33:16 11:06 1:30:47 
    5  602 Claudia Lenz            Willmar            MN  58    5 14:47  3:22  3:32    5   52:46 15.9  1:02    3   26:39  8:53 1:38:45 
    6  654 Robyn Tatro             Zimmerman          MN  59    6 21:28  4:53  3:13    6   56:25 14.9  2:29    6   33:35 11:12 1:57:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  524 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  60    1 11:19  2:35  2:26    1   38:05 22.1  1:34    1   22:58  7:40 1:16:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  665 Mary Ann Voss           Sioux Falls        SD  62    1 14:18  3:15  2:21    1   49:39 16.9  1:41    1   32:18 10:46 1:40:15 
    2  629 Judy Rothstein          Melrose            MN  61    2 22:00  5:00  3:21    2 1:00:10 14.0  1:48    2   36:01 12:01 2:03:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  595 Leonard Klun            Maple Plain        MN  65    1  8:28  1:56  1:49    1   37:17 22.5  1:29    1   19:10  6:24 1:08:13 
    2  601 Richard Larson          Stillwater         MN  65    2 14:41  3:21  3:25    2   50:55 16.5  1:32    2   27:53  9:18 1:38:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  551 Val Chellin             Litchfield         MN  65    1 19:29  4:26  4:00    1 1:02:36 13.4  1:07    1   38:00 12:40 2:05:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  639 Donald Snyder           Burnsville         MN  74    1 11:23  2:36  4:26    1   47:02 17.9  3:19    1   27:12  9:04 1:33:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  585 Mary Hunter             Saint Paul         MN  70    1 18:39  4:15                          5:02    1   34:57 11:39 2:12:23 

Total Registered:                        195
Total Number of Team Finishers:           30
Total Number of Individual Finishers:    145
Number of Male   Finishers:               69
Number of Female Finishers:               76
Did not Finish Race or Did Not Start:     20