Brainerd, MN
2/9/2021











                                      Brainerd Nordic Ski Invite
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                          February 20, 2021

                  OFFICIAL COMBINED RESULTS: VARSITY GIRLS - 11K CONTINUOUS PURSUIT
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   384  Alexandria                         
=============================================
  1    100  Kaisa Bosek                        34:54.03      7   ( 78) Teresa Bitzan                      39:21.08 
  2     97  Emma Reineke                       36:12.66      8   ( 73) Lauren Englund                     40:29.32 
  3     94  Jaelyn Miller                      37:24.72      9   ( 72) Amanda Bergerson                   40:36.91 
  4     93  Kamryn Coauette                    37:26.32     10   ( 57) Emma Hochhalter                    43:50.47 
  5   ( 88) Lauren Huber                       37:57.83 
  6   ( 82) Dulce Bakker                       38:54.00 

  2.   376  Bemidji                            
=============================================
  1     99  Mary Beth Mathews                  35:01.61      7   ( 69) Camille McDermott                  41:45.46 
  2     96  Ella Simula                        37:02.44      8   ( 67) Grace Carleton                     41:59.86 
  3     91  Anna Renn                          37:41.59      9   ( 62) Lily Krona                         43:17.66 
  4     90  Regan Dewitt                       37:43.05     10   ( 61) Elana Harmsen                      43:18.12 
  5   ( 89) Kate Martin                        37:52.79 
  6   ( 85) Madeline Simula                    38:22.84 

  3.   363  Brainerd                           
=============================================
  1     98  Liliana Schaeffer                  35:48.15      7   ( 80) Emma Balsley                       39:11.49 
  2     92  Mari Devine                        37:33.95      8   ( 79) Addie Ryan                         39:18.21 
  3     87  Emma Storbakken                    37:59.77      9   ( 75) Ellie Brown                        40:06.89 
  4     86  Cally Robertson                    38:07.88     10   ( 71) Katelyn Kennedy                    40:45.57 
  5   ( 84) Bridget Collins                    38:26.52 
  6   ( 81) Allison Rice                       39:03.57 

  4.   302  Moorhead                           
=============================================
  1     83  Siri Overturf                      38:42.12      6   ( 63) Jamie Raske                        43:08.32 
  2     77  Abbie Ishaug                       39:36.19      7   ( 58) Julia Smithmeyer                   43:26.10 
  3     74  Ava Nelson                         40:22.03      8   ( 56) Chloe Pesek                        44:05.95 
  4     68  Kennedy Olson                      41:49.17      9   ( 52) Keena Watson                       45:32.77 
  5   ( 64) Izzy Kupitz                        42:59.87 

  5.   255  Little Falls                       
=============================================
  1     76  Elizabeth Ahlin                    39:43.12      7   ( 49) Isabelle Segler                    46:45.28 
  2     66  Abigail Borash                     42:42.47      8   ( 48) Sarah Wolbeck                      46:46.71 
  3     60  Kaylee Zupko                       43:24.28      9   ( 47) Anika Johnson                      48:09.27 
  4     53  Allyson Kahler                     45:31.88     10   ( 44) Martha Berg                        49:23.03 
  5   ( 51) Breanna Barchus                    46:17.63 
  6   ( 50) Ainsley Kresha                     46:36.21 

  6.   149  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     95  Wren Scott-Lumbar                  37:10.32    
  2     54  Lanie Laudenbach                   45:18.34 


  7.   134  TrekNorth                          
=============================================
  1     46  Caitlynn Wittner                   48:46.66    
  2     45  Pamela Moen                        49:04.74 
  3     43  Iris Jensen                        50:12.91 




---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/10      100  917 Kaisa Bosek           12    Alexandria                            34:54.03            
    2   1/12       99  957 Mary Beth Mathews     11    Bemidji                               35:01.61    0:07.58 
    3   1/12       98  986 Liliana Schaeffer     11    Brainerd                              35:48.15    0:54.12 
    4   2/10       97  940 Emma Reineke          12    Alexandria                            36:12.66    1:18.63 
    5   2/12       96  963 Ella Simula           10    Bemidji                               37:02.44    2:08.41 
    6   1/2        95   84 Wren Scott-Lumbar     12    St. Cloud Tech                        37:10.32    2:16.29 
    7   3/10       94  937 Jaelyn Miller         9     Alexandria                            37:24.72    2:30.69 
    8   4/10       93  918 Kamryn Coauette       12    Alexandria                            37:26.32    2:32.29 
    9   2/12       92  973 Mari Devine           12    Brainerd                              37:33.95    2:39.92 
   10   3/12       91  962 Anna Renn             11    Bemidji                               37:41.59    2:47.56 
   11   4/12       90  945 Regan Dewitt          10    Bemidji                               37:43.05    2:49.02 
   12   5/12       89  955 Kate Martin           11    Bemidji                               37:52.79    2:58.76 
   13   5/10       88  929 Lauren Huber          10    Alexandria                            37:57.83    3:03.80 
   14   3/12       87  989 Emma Storbakken       12    Brainerd                              37:59.77    3:05.74 
   15   4/12       86  984 Cally Robertson       10    Brainerd                              38:07.88    3:13.85 
   16   6/12       85  964 Madeline Simula       12    Bemidji                               38:22.84    3:28.81 
   17   5/12       84  972 Bridget Collins       9     Brainerd                              38:26.52    3:32.49 
   18   1/9        83   61 Siri Overturf         11    Moorhead                              38:42.12    3:48.09 
   19   6/10       82  913 Dulce Bakker          11    Alexandria                            38:54.00    3:59.97 
   20   6/12       81  983 Allison Rice          11    Brainerd                              39:03.57    4:09.54 
   21   7/12       80  968 Emma Balsley          10    Brainerd                              39:11.49    4:17.46 
   22   8/12       79  985 Addie Ryan            9     Brainerd                              39:18.21    4:24.18 
   23   7/10       78  916 Teresa Bitzan         10    Alexandria                            39:21.08    4:27.05 
   24   2/9        77   49 Abbie Ishaug          10    Moorhead                              39:36.19    4:42.16 
   25   1/11       76   10 Elizabeth Ahlin       10    Little Falls                          39:43.12    4:49.09 
   26   9/12       75  969 Ellie Brown           10    Brainerd                              40:06.89    5:12.86 
   27   3/9        74   56 Ava Nelson            10    Moorhead                              40:22.03    5:28.00 
   28   8/10       73  922 Lauren Englund        11    Alexandria                            40:29.32    5:35.29 
   29   9/10       72  915 Amanda Bergerson      10    Alexandria                            40:36.91    5:42.88 
   30  10/12       71  979 Katelyn Kennedy       10    Brainerd                              40:45.57    5:51.54 
   31  11/12       70  980 Ashtyn Kubista        10    Brainerd                              41:43.22    6:49.19 
   32   7/12       69  958 Camille McDermott     11    Bemidji                               41:45.46    6:51.43 
   33   4/9        68   59 Kennedy Olson         10    Moorhead                              41:49.17    6:55.14 
   34   8/12       67  944 Grace Carleton        12    Bemidji                               41:59.86    7:05.83 
   35   2/11       66   14 Abigail Borash        12    Little Falls                          42:42.47    7:48.44 
   36  12/12       65  970 Gabrielle Chalupsky   10    Brainerd                              42:51.78    7:57.75 
   37   5/9        64   52 Izzy Kupitz           9     Moorhead                              42:59.87    8:05.84 
   38   6/9        63   64 Jamie Raske           10    Moorhead                              43:08.32    8:14.29 
   39   9/12       62  954 Lily Krona            12    Bemidji                               43:17.66    8:23.63 
   40  10/12       61  949 Elana Harmsen         9     Bemidji                               43:18.12    8:24.09 
   41   3/11       60   40 Kaylee Zupko          12    Little Falls                          43:24.28    8:30.25 
   42  11/12       59  946 Liberty Dickerson     12    Bemidji                               43:24.70    8:30.67 
   43   7/9        58   69 Julia Smithmeyer      10    Moorhead                              43:26.10    8:32.07 
   44  10/10       57  925 Emma Hochhalter       10    Alexandria                            43:50.47    8:56.44 
   45   8/9        56   62 Chloe Pesek           9     Moorhead                              44:05.95    9:11.92 
   46  12/12       55  952 Sophia Jones          12    Bemidji                               44:37.68    9:43.65 
   47   2/2        54   82 Lanie Laudenbach      10    St. Cloud Tech                        45:18.34   10:24.31 
   48   4/11       53   21 Allyson Kahler        12    Little Falls                          45:31.88   10:37.85 
   49   9/9        52   77 Keena Watson          9     Moorhead                              45:32.77   10:38.74 
   50   5/11       51   12 Breanna Barchus       12    Little Falls                          46:17.63   11:23.60 
   51   6/11       50   22 Ainsley Kresha        8     Little Falls                          46:36.21   11:42.18 
   52   7/11       49   34 Isabelle Segler       9     Little Falls                          46:45.28   11:51.25 
   53   8/11       48   37 Sarah Wolbeck         9     Little Falls                          46:46.71   11:52.68 
   54   9/11       47   20 Anika Johnson         11    Little Falls                          48:09.27   13:15.24 
   55   1/3        46   85 Caitlynn Wittner      10    TrekNorth                             48:46.66   13:52.63 
   56   2/3        45   83 Pamela Moen           10    TrekNorth                             49:04.74   14:10.71 
   57  10/11       44   13 Martha Berg           12    Little Falls                          49:23.03   14:29.00 
   58   3/3        43   81 Iris Jensen           9     TrekNorth                             50:12.91   15:18.88 
   59  11/11       42   39 Claire Zupko          10    Little Falls                          51:30.62   16:36.59 



   



                OFFICIAL:   VARSITY GIRLS / MEET SESSION 1
   

---------------------------------------------------------------------------
SESSION 1 TEAM STANDINGS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   388  Moorhead                           
=============================================
  1     99  Siri Overturf                      38:42.12      6   ( 92) Jamie Raske                        43:08.32 
  2     98  Abbie Ishaug                       39:36.19      7   ( 90) Julia Smithmeyer                   43:26.10 
  3     96  Ava Nelson                         40:22.03      8   ( 89) Chloe Pesek                        44:05.95 
  4     95  Kennedy Olson                      41:49.17      9   ( 86) Keena Watson                       45:32.77 
  5   ( 93) Izzy Kupitz                        42:59.87 

  2.   369  Little Falls                       
=============================================
  1     97  Elizabeth Ahlin                    39:43.12      7   ( 83) Isabelle Segler                    46:45.28 
  2     94  Abigail Borash                     42:42.47      8   ( 82) Sarah Wolbeck                      46:46.71 
  3     91  Kaylee Zupko                       43:24.28      9   ( 81) Anika Johnson                      48:09.27 
  4     87  Allyson Kahler                     45:31.88     10   ( 78) Martha Berg                        49:23.03 
  5   ( 85) Breanna Barchus                    46:17.63 
  6   ( 84) Ainsley Kresha                     46:36.21 

  3.   236  TrekNorth                          
=============================================
  1     80  Caitlynn Wittner                   48:46.66    
  2     79  Pamela Moen                        49:04.74 
  3     77  Iris Jensen                        50:12.91 

  4.   188  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1    100  Wren Scott-Lumbar                  37:10.32    
  2     88  Lanie Laudenbach                   45:18.34 





---------------------------------------------------------------------------
SESSION 1 INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                   Time     Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== ================================== ===========  =========
    1   1/2       100   84 Wren Scott-Lumbar     12    St. Cloud Tech                        37:10.32            
    2   1/9        99   61 Siri Overturf         11    Moorhead                              38:42.12    1:31.80 
    3   2/9        98   49 Abbie Ishaug          10    Moorhead                              39:36.19    2:25.87 
    4   1/11       97   10 Elizabeth Ahlin       10    Little Falls                          39:43.12    2:32.80 
    5   3/9        96   56 Ava Nelson            10    Moorhead                              40:22.03    3:11.71 
    6   4/9        95   59 Kennedy Olson         10    Moorhead                              41:49.17    4:38.85 
    7   2/11       94   14 Abigail Borash        12    Little Falls                          42:42.47    5:32.15 
    8   5/9        93   52 Izzy Kupitz           9     Moorhead                              42:59.87    5:49.55 
    9   6/9        92   64 Jamie Raske           10    Moorhead                              43:08.32    5:58.00 
   10   3/11       91   40 Kaylee Zupko          12    Little Falls                          43:24.28    6:13.96 
   11   7/9        90   69 Julia Smithmeyer      10    Moorhead                              43:26.10    6:15.78 
   12   8/9        89   62 Chloe Pesek           9     Moorhead                              44:05.95    6:55.63 
   13   2/2        88   82 Lanie Laudenbach      10    St. Cloud Tech                        45:18.34    8:08.02 
   14   4/11       87   21 Allyson Kahler        12    Little Falls                          45:31.88    8:21.56 
   15   9/9        86   77 Keena Watson          9     Moorhead                              45:32.77    8:22.45 
   16   5/11       85   12 Breanna Barchus       12    Little Falls                          46:17.63    9:07.31 
   17   6/11       84   22 Ainsley Kresha        8     Little Falls                          46:36.21    9:25.89 
   18   7/11       83   34 Isabelle Segler       9     Little Falls                          46:45.28    9:34.96 
   19   8/11       82   37 Sarah Wolbeck         9     Little Falls                          46:46.71    9:36.39 
   20   9/11       81   20 Anika Johnson         11    Little Falls                          48:09.27   10:58.95 
   21   1/3        80   85 Caitlynn Wittner      10    TrekNorth                             48:46.66   11:36.34 
   22   2/3        79   83 Pamela Moen           10    TrekNorth                             49:04.74   11:54.42 
   23  10/11       78   13 Martha Berg           12    Little Falls                          49:23.03   12:12.71 
   24   3/3        77   81 Iris Jensen           9     TrekNorth                             50:12.91   13:02.59 
   25  11/11       76   39 Claire Zupko          10    Little Falls                          51:30.62   14:20.30 




   



                OFFICIAL:   VARSITY GIRLS / MEET SESSION 2
   

---------------------------------------------------------------------------
SESSION 2 TEAM STANDINGS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   386  Alexandria                         
=============================================
  1    100  Kaisa Bosek                        34:54.03      7   ( 80) Teresa Bitzan                      39:21.08 
  2     97  Emma Reineke                       36:12.66      8   ( 78) Lauren Englund                     40:29.32 
  3     95  Jaelyn Miller                      37:24.72      9   ( 77) Amanda Bergerson                   40:36.91 
  4     94  Kamryn Coauette                    37:26.32     10   ( 68) Emma Hochhalter                    43:50.47 
  5   ( 89) Lauren Huber                       37:57.83 
  6   ( 84) Dulce Bakker                       38:54.00 

  2.   378  Bemidji                            
=============================================
  1     99  Mary Beth Mathews                  35:01.61      7   ( 74) Camille McDermott                  41:45.46 
  2     96  Ella Simula                        37:02.44      8   ( 73) Grace Carleton                     41:59.86 
  3     92  Anna Renn                          37:41.59      9   ( 71) Lily Krona                         43:17.66 
  4     91  Regan Dewitt                       37:43.05     10   ( 70) Elana Harmsen                      43:18.12 
  5   ( 90) Kate Martin                        37:52.79 
  6   ( 86) Madeline Simula                    38:22.84 

  3.   366  Brainerd                           
=============================================
  1     98  Liliana Schaeffer                  35:48.15      7   ( 82) Emma Balsley                       39:11.49 
  2     93  Mari Devine                        37:33.95      8   ( 81) Addie Ryan                         39:18.21 
  3     88  Emma Storbakken                    37:59.77      9   ( 79) Ellie Brown                        40:06.89 
  4     87  Cally Robertson                    38:07.88     10   ( 76) Katelyn Kennedy                    40:45.57 
  5   ( 85) Bridget Collins                    38:26.52 
  6   ( 83) Allison Rice                       39:03.57 




---------------------------------------------------------------------------
SESSION 2 INDIVIDUAL RESULTS:     VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                   Time     Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== ================================== ===========  =========
    1   1/10      100  917 Kaisa Bosek           12    Alexandria                            34:54.03            
    2   1/12       99  957 Mary Beth Mathews     11    Bemidji                               35:01.61    0:07.58 
    3   1/12       98  986 Liliana Schaeffer     11    Brainerd                              35:48.15    0:54.12 
    4   2/10       97  940 Emma Reineke          12    Alexandria                            36:12.66    1:18.63 
    5   2/12       96  963 Ella Simula           10    Bemidji                               37:02.44    2:08.41 
    6   3/10       95  937 Jaelyn Miller         9     Alexandria                            37:24.72    2:30.69 
    7   4/10       94  918 Kamryn Coauette       12    Alexandria                            37:26.32    2:32.29 
    8   2/12       93  973 Mari Devine           12    Brainerd                              37:33.95    2:39.92 
    9   3/12       92  962 Anna Renn             11    Bemidji                               37:41.59    2:47.56 
   10   4/12       91  945 Regan Dewitt          10    Bemidji                               37:43.05    2:49.02 
   11   5/12       90  955 Kate Martin           11    Bemidji                               37:52.79    2:58.76 
   12   5/10       89  929 Lauren Huber          10    Alexandria                            37:57.83    3:03.80 
   13   3/12       88  989 Emma Storbakken       12    Brainerd                              37:59.77    3:05.74 
   14   4/12       87  984 Cally Robertson       10    Brainerd                              38:07.88    3:13.85 
   15   6/12       86  964 Madeline Simula       12    Bemidji                               38:22.84    3:28.81 
   16   5/12       85  972 Bridget Collins       9     Brainerd                              38:26.52    3:32.49 
   17   6/10       84  913 Dulce Bakker          11    Alexandria                            38:54.00    3:59.97 
   18   6/12       83  983 Allison Rice          11    Brainerd                              39:03.57    4:09.54 
   19   7/12       82  968 Emma Balsley          10    Brainerd                              39:11.49    4:17.46 
   20   8/12       81  985 Addie Ryan            9     Brainerd                              39:18.21    4:24.18 
   21   7/10       80  916 Teresa Bitzan         10    Alexandria                            39:21.08    4:27.05 
   22   9/12       79  969 Ellie Brown           10    Brainerd                              40:06.89    5:12.86 
   23   8/10       78  922 Lauren Englund        11    Alexandria                            40:29.32    5:35.29 
   24   9/10       77  915 Amanda Bergerson      10    Alexandria                            40:36.91    5:42.88 
   25  10/12       76  979 Katelyn Kennedy       10    Brainerd                              40:45.57    5:51.54 
   26  11/12       75  980 Ashtyn Kubista        10    Brainerd                              41:43.22    6:49.19 
   27   7/12       74  958 Camille McDermott     11    Bemidji                               41:45.46    6:51.43 
   28   8/12       73  944 Grace Carleton        12    Bemidji                               41:59.86    7:05.83 
   29  12/12       72  970 Gabrielle Chalupsky   10    Brainerd                              42:51.78    7:57.75 
   30   9/12       71  954 Lily Krona            12    Bemidji                               43:17.66    8:23.63 
   31  10/12       70  949 Elana Harmsen         9     Bemidji                               43:18.12    8:24.09 
   32  11/12       69  946 Liberty Dickerson     12    Bemidji                               43:24.70    8:30.67 
   33  10/10       68  925 Emma Hochhalter       10    Alexandria                            43:50.47    8:56.44 
   34  12/12       67  952 Sophia Jones          12    Bemidji                               44:37.68    9:43.65