Sanford Adult Tri for Health -
Jackson, MN
6/24/2017

race logo










                                                 SANFORD TRI FOR HEALTH ADULT TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 24, 2017
                                                300 Yard Swim - 12.3 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     230 Tom Turner              Jackson            MN  42 M     1  5:26  1:49  0:32    1   36:05 20.5  0:55    3   22:25  7:14 1:05:22 
    2   1/5     234 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  38 M    10  7:16  2:26  0:31    2   36:36 20.2  1:07    5   24:18  7:51 1:09:47 
    3   2/5     235 Samuel Espey            Dunnell            MN  30 M     8  6:55  2:19  1:33    3   37:19 19.8  0:16    6   24:22  7:52 1:10:23 
    4   1/2     236 Ken Heitzman            Spicer             MN  52 M     6  6:33  2:11  1:29    4   38:14 19.3  1:11    4   23:53  7:43 1:11:19 
    5   1/1     184 Ben Kocak                                      23 M     7  6:41  2:14  1:12    7   41:43 17.7  0:32    2   22:08  7:09 1:12:15 
    6   2/3     180 Cory Strasser                                  43 M    12  8:20  2:47  1:53    9   46:46 15.8  1:05    1   21:20  6:53 1:19:23 
    7   3/5     233 Brad Beck               Spirit Lake        IA  39 M     9  7:11  2:24  1:38    6   41:32 17.8  0:43    7   28:26  9:11 1:19:27 
    8   3/3     183 Todd Ernst                                     44 M     4  5:42  1:54  1:31    5   40:00 18.4  1:10   11   31:23 10:08 1:19:45 
    9   4/5     181 Andy Mueting                                   34 M     3  5:41  1:54  1:40    8   43:19 17.0  0:42    8   28:27  9:11 1:19:47 
   10   1/1     232 Amy More                Jackson            MN  27 F     5  6:28  2:10  1:26   13   54:07 13.6  0:30    9   30:15  9:46 1:32:43 
   11   1/2     231 Carolyn Yehle           Graham             WA  34 F    13 10:13  3:25  2:33   12   52:41 14.0  0:55   10   30:43  9:55 1:37:03 
   12   2/2     182 Bill Janzen                                    60 M    14 11:13  3:45  2:35   11   52:36 14.0  0:50   12   32:54 10:37 1:40:06 
   13   5/5     237 Chad Barker             Sioux Falls        SD  37 M    11  7:27  2:29  2:33   10   48:37 15.2  0:44   14   40:58 13:13 1:40:18 
   14   2/2     239 Melissa Brunk           Okabena            MN  35 F     2  5:35  1:52  2:31   14   57:22 12.9  1:24   13   40:58 13:13 1:47:48 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  228 Team Kiwanis                                     2  8:01  2:41  0:36    1   42:36 17.3  0:29    1   22:21  7:13 1:14:01 
           Amber Botsch , Paul Meium , Jennifer Feely Bromeland   
    2  226 Manning-Miller Trio                              1  5:05  1:42  0:36    3   48:44 15.1  0:34    3   30:30  9:51 1:25:27 
           Craig Miller , Ethan Manning , Rachel Miller           
    3  229 Triple C                                         3  8:01  2:41  0:36    4   51:57 14.2  0:36    2   28:38  9:14 1:29:46 
           Jeney Christensen , Brian Christensen , Daniel Christe 
    4  227 MOMS GOT THIS                                    4 10:23  3:28  0:26    2   46:34 15.8  0:27    4   36:32 11:47 1:34:20 
           Michelle Sedlacek , Missy Entriken , Chelsea Honnette  


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Tom Turner              Jackson            MN  42 M    5:26  1:49 
    2 Melissa Brunk           Okabena            MN  35 F    5:35  1:52 
    3 Andy Mueting                                   34 M    5:41  1:54 
    4 Todd Ernst                                     44 M    5:42  1:54 
    5 Amy More                Jackson            MN  27 F    6:28  2:10 
    6 Ken Heitzman            Spicer             MN  52 M    6:33  2:11 
    7 Ben Kocak                                      23 M    6:41  2:14 
    8 Samuel Espey            Dunnell            MN  30 M    6:55  2:19 
    9 Brad Beck               Spirit Lake        IA  39 M    7:11  2:24 
   10 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  38 M    7:16  2:26 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Tom Turner              Jackson            MN  42 M   36:05 20.5 
    2 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  38 M   36:36 20.2 
    3 Samuel Espey            Dunnell            MN  30 M   37:19 19.8 
    4 Ken Heitzman            Spicer             MN  52 M   38:14 19.3 
    5 Todd Ernst                                     44 M   40:00 18.4 
    6 Brad Beck               Spirit Lake        IA  39 M   41:32 17.8 
    7 Ben Kocak                                      23 M   41:43 17.7 
    8 Andy Mueting                                   34 M   43:19 17.0 
    9 Cory Strasser                                  43 M   46:46 15.8 
   10 Chad Barker             Sioux Falls        SD  37 M   48:37 15.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Cory Strasser                                  43 M   21:20  6:53 
    2 Ben Kocak                                      23 M   22:08  7:09 
    3 Tom Turner              Jackson            MN  42 M   22:25  7:14 
    4 Ken Heitzman            Spicer             MN  52 M   23:53  7:43 
    5 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  38 M   24:18  7:51 
    6 Samuel Espey            Dunnell            MN  30 M   24:22  7:52 
    7 Brad Beck               Spirit Lake        IA  39 M   28:26  9:11 
    8 Andy Mueting                                   34 M   28:27  9:11 
    9 Amy More                Jackson            MN  27 F   30:15  9:46 
   10 Carolyn Yehle           Graham             WA  34 F   30:43  9:55 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  230 Tom Turner              Jackson            MN  42    1  5:26  1:49  0:32    1   36:05 20.5  0:55    3   22:25  7:14 1:05:22 
    2  234 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  38    8  7:16  2:26  0:31    2   36:36 20.2  1:07    5   24:18  7:51 1:09:47 
    3  235 Samuel Espey            Dunnell            MN  30    6  6:55  2:19  1:33    3   37:19 19.8  0:16    6   24:22  7:52 1:10:23 
    4  236 Ken Heitzman            Spicer             MN  52    4  6:33  2:11  1:29    4   38:14 19.3  1:11    4   23:53  7:43 1:11:19 
    5  184 Ben Kocak                                      23    5  6:41  2:14  1:12    7   41:43 17.7  0:32    2   22:08  7:09 1:12:15 
    6  180 Cory Strasser                                  43   10  8:20  2:47  1:53    9   46:46 15.8  1:05    1   21:20  6:53 1:19:23 
    7  233 Brad Beck               Spirit Lake        IA  39    7  7:11  2:24  1:38    6   41:32 17.8  0:43    7   28:26  9:11 1:19:27 
    8  183 Todd Ernst                                     44    3  5:42  1:54  1:31    5   40:00 18.4  1:10    9   31:23 10:08 1:19:45 
    9  181 Andy Mueting                                   34    2  5:41  1:54  1:40    8   43:19 17.0  0:42    8   28:27  9:11 1:19:47 
   10  182 Bill Janzen                                    60   11 11:13  3:45  2:35   11   52:36 14.0  0:50   10   32:54 10:37 1:40:06 
   11  237 Chad Barker             Sioux Falls        SD  37    9  7:27  2:29  2:33   10   48:37 15.2  0:44   11   40:58 13:13 1:40:18 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  232 Amy More                Jackson            MN  27    2  6:28  2:10  1:26    2   54:07 13.6  0:30    1   30:15  9:46 1:32:43 
    2  231 Carolyn Yehle           Graham             WA  34    3 10:13  3:25  2:33    1   52:41 14.0  0:55    2   30:43  9:55 1:37:03 
    3  239 Melissa Brunk           Okabena            MN  35    1  5:35  1:52  2:31    3   57:22 12.9  1:24    3   40:58 13:13 1:47:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  184 Ben Kocak                                      23    1  6:41  2:14  1:12    1   41:43 17.7  0:32    1   22:08  7:09 1:12:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  232 Amy More                Jackson            MN  27    1  6:28  2:10  1:26    1   54:07 13.6  0:30    1   30:15  9:46 1:32:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  234 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  38    4  7:16  2:26  0:31    1   36:36 20.2  1:07    1   24:18  7:51 1:09:47 
    2  235 Samuel Espey            Dunnell            MN  30    2  6:55  2:19  1:33    2   37:19 19.8  0:16    2   24:22  7:52 1:10:23 
    3  233 Brad Beck               Spirit Lake        IA  39    3  7:11  2:24  1:38    3   41:32 17.8  0:43    3   28:26  9:11 1:19:27 
    4  181 Andy Mueting                                   34    1  5:41  1:54  1:40    4   43:19 17.0  0:42    4   28:27  9:11 1:19:47 
    5  237 Chad Barker             Sioux Falls        SD  37    5  7:27  2:29  2:33    5   48:37 15.2  0:44    5   40:58 13:13 1:40:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  231 Carolyn Yehle           Graham             WA  34    2 10:13  3:25  2:33    1   52:41 14.0  0:55    1   30:43  9:55 1:37:03 
    2  239 Melissa Brunk           Okabena            MN  35    1  5:35  1:52  2:31    2   57:22 12.9  1:24    2   40:58 13:13 1:47:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  230 Tom Turner              Jackson            MN  42    1  5:26  1:49  0:32    1   36:05 20.5  0:55    2   22:25  7:14 1:05:22 
    2  180 Cory Strasser                                  43    3  8:20  2:47  1:53    3   46:46 15.8  1:05    1   21:20  6:53 1:19:23 
    3  183 Todd Ernst                                     44    2  5:42  1:54  1:31    2   40:00 18.4  1:10    3   31:23 10:08 1:19:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  236 Ken Heitzman            Spicer             MN  52    1  6:33  2:11  1:29    1   38:14 19.3  1:11    1   23:53  7:43 1:11:19 
    2  182 Bill Janzen                                    60    2 11:13  3:45  2:35    2   52:36 14.0  0:50    2   32:54 10:37 1:40:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         19
Total Number of Team Finishers:            4
Total Number of Individual Finishers:     14
Number of Male   Finishers:               11
Number of Female Finishers:                3
Did not Finish Race or Did Not Start:      1