Brainerd, MN
1/25/2018











                        Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet
                                             Brainerd, MN
                                           January 25, 2018
                                         VARSITY GIRLS - 5.5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   398  Alexandria                         
=============================================
  1    100  Stormy Hegg                     S 
  2    100  Carli Vrchota                   C 
  3     99  Kaisa Bosek                     S 
  4     99  Bethany Miller                  C 

  2.   385  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     98  Gabby Hennes                    S 
  2     98  Wren Scott-Lumbar               C 
  3     97  Abigail Gans                    C 
  4     92  Erika Fenstad                   S 

  3.   383  Brainerd                           
=============================================
  1     97  Grace Erholtz                   S 
  2     96  Callie Knapp                    C 
  3     95  Liliana Schaeffer               S 
  4     95  Gina Wasniewski                 C 

  4.   352  Otter Tail Nordic                  
=============================================
  1     94  Berit Skogen                    C 
  2     89  Molly Dirks                     C 
  3     85  Emma Rund                       S 
  4     84  Anna Erickson                   S 

  5.   350  Willmar                            
=============================================
  1     91  Laura Christianson              S 
  2     88  Marina Moyers                   S 
  3     86  Parker Cook                     C 
  4     85  Joely Palmer                    C 




---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/4       100   26 Carli Vrchota         12    Alexandria                          18:23       
    2   2/4        99   16 Bethany Miller        10    Alexandria                          18:52  0:29 
    3   1/4        98  143 Wren Scott-Lumbar     9     St. Cloud Tech                      19:09  0:46 
    4   2/4        97  134 Abigail Gans          11    St. Cloud Tech                      19:13  0:50 
    5   1/4        96   62 Callie Knapp          10    Brainerd                            19:15  0:52 
    6   2/4        95   73 Gina Wasniewski       10    Brainerd                            19:17  0:54 
    7   1/3        94  101 Berit Skogen          11    Otter Tail Nordic                   20:16  1:53 
    8   3/4        93    5 Kamryn Coauette       9     Alexandria                          20:44  2:21 
    9   3/4        92   70 Emma Storbakken       9     Brainerd                            20:56  2:33 
   10   4/4        91   66 Sarah Nesheim         10    Brainerd                            21:13  2:50 
   11   3/4        90  136 Ellie Inkster         11    St. Cloud Tech                      22:05  3:42 
   12   2/3        89   96 Molly Dirks           12    Otter Tail Nordic                   22:27  4:04 
   13   4/4        88    8 Olivia Hagstrom       12    Alexandria                          22:47  4:24 
   14   4/4        87  139 Rachel Merchlewicz    12    St. Cloud Tech                      23:37  5:14 
   15   1/2        86  166 Parker Cook           10    Willmar                             26:25  8:02 
   16   2/2        85  172 Joely Palmer          11    Willmar                             27:16  8:53 
   17   1/1        84  121 Mikayla Zaske         11    St. Cloud Apollo                    28:29 10:06 
   18   3/3        83  102 Hedda Thorland        12    Otter Tail Nordic                   28:34 10:11 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: SKATE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/3       100    9 Stormy Hegg           11    Alexandria                          15:44       
    2   2/3        99    4 Kaisa Bosek           9     Alexandria                          15:52  0:08 
    3   1/4        98  135 Gabby Hennes          12    St. Cloud Tech                      16:04  0:20 
    4   1/4        97   55 Grace Erholtz         11    Brainerd                            16:28  0:44 
    5   3/3        96   22 Emma Reineke          9     Alexandria                          16:52  1:08 
    6   2/4        95   68 Liliana Schaeffer     8     Brainerd                            17:01  1:17 
    7   3/4        94   71 Hannah Trtanj         12    Brainerd                            17:07  1:23 
    8   4/4        93   57 Sarah Hanson          12    Brainerd                            17:53  2:09 
    9   2/4        92  133 Erika Fenstad         11    St. Cloud Tech                      18:26  2:42 
   10   1/2        91  165 Laura Christianson    12    Willmar                             18:27  2:43 
   11   3/4        90  140 Kendra Nusbaum        12    St. Cloud Tech                      18:45  3:01 
   12   4/4        89  145 Rebekah Zweiner       12    St. Cloud Tech                      19:14  3:30 
   13   2/2        88  171 Marina Moyers         11    Willmar                             19:30  3:46 
   14   1/3        87  112 Julia Karls           11    St. Cloud Apollo                    19:49  4:05 
   15   2/3        86  117 Maggie Ringsmuth      11    St. Cloud Apollo                    20:04  4:20 
   16   1/2        85  100 Emma Rund             10    Otter Tail Nordic                   20:14  4:30 
   17   2/2        84   97 Anna Erickson         8     Otter Tail Nordic                   20:38  4:54 
   18   3/3        83  120 Rachel Warner         11    St. Cloud Apollo                    20:42  4:58