Grand Forks, ND
10/10/2020











                Eastern Dakota Conference XC Championships
                              Grand Forks, ND
                             October 10, 2020
                         JUNIOR VARSITY GIRLS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    20  Fargo North                   
========================================
  1      1  Mya Solberg                20:47.51 
  2      2  Olivia Hammes              20:48.28 
  3      4  Macy McShane               21:07.17 
  4      6  Ainsley Ness               21:29.28 
  5      7  Aletta Olson               21:30.00 
  6   (  8) Grayce Anderson            21:39.11 
  7   (  9) Shelby Middaugh            21:49.50 

  2.    77  Grand Forks Central           
========================================
  1     10  Katie Uhlir                21:49.79 
  2     13  Annika Prestreng           22:10.53 
  3     17  Katelyn Stern              22:30.39 
  4     18  Ellen Berry                22:32.39 
  5     19  Silje Kindseth             22:35.74 
  6   ( 26) Nora Berry                 22:58.89 
  7   ( 27) Samantha Schofield         23:04.49 

  3.    92  Red River                     
========================================
  1     14  Brooke Dorsey              22:12.09 
  2     15  Emily Nelson               22:18.75 
  3     20  Addison Fargo              22:36.87 
  4     21  Narria Neubert             22:42.40 
  5     22  Nala Jennings              22:43.06 
  6   ( 30) Kylie Severson             23:11.46 
  7   ( 37) Claire Lapp                23:58.10 

  4.   107  Shanley                       
========================================
  1     11  Lexi Wuebker               21:54.17 
  2     16  Mallory Strand             22:25.47 
  3     23  Taylor Schneider           22:47.80 
  4     24  Ellika Johnson             22:57.92 
  5     33  Audrey Beauchamp           23:25.06 
  6   ( 40) Elizabeth Graveline        24:44.32 
  7   ( 46) Grace Bailly               25:16.87 

  5.   115  Davies                        
========================================
  1      3  Isabel Lemke               21:00.95 
  2     12  Janae Phillips             21:59.69 
  3     31  Taylor Dietz               23:13.72 
  4     34  Faith Clark                23:34.75 
  5     35  Kendal Bloom               23:46.74 
  6   ( 41) Madeline Stroud            24:55.37 
  7   ( 53) Payton Campbell            29:32.25 

  6.   126  West Fargo                    
========================================
  1      5  Brenna White               21:28.01 
  2     25  Lindsey Anderson           22:58.73 
  3     28  Emily Klaman               23:06.48 
  4     32  Janessa Peightal           23:23.54 
  5     36  Joslyn Jackson             23:56.85 
  6   ( 42) Ella Nelson                25:03.02 
  7   ( 44) Jerzay Bachmeier           25:12.37 

  7.   230  Fargo South                   
========================================
  1     29  Kathryn Sticka             23:09.27 
  2     48  Lauren Reeder              25:59.42 
  3     50  Emma Rieger                28:06.76 
  4     51  Ellie Eichhorn             28:10.15 
  5     52  Niki Tsanganelias          28:12.02 

  8.   233  Devils Lake                   
========================================
  1     38  Jenna Gerhardt             24:13.61 
  2     39  Hallie Fritel              24:34.95 
  3     47  Katelyn McLaurin           25:30.98 
  4     54  Hannah Vaagen              30:38.54 
  5     55  Ghost 1                    30:00.00 

  9.   256  West Fargo Sheyenne           
========================================
  1     43  Emma Benson                25:09.96 
  2     45  Cayden Anderson            25:14.98 
  3     55  Ghost 1                    30:00.00 
  4     56  Ghost 2                    30:00.00 
  5     57  Ghost 3                    30:00.00 

 10.   275  Valley City                   
========================================
  1     49  Anne Wintch                26:06.47 
  2     55  Ghost 1                    30:00.00 
  3     56  Ghost 2                    30:00.00 
  4     57  Ghost 3                    30:00.00 
  5     58  Ghost 4                    30:00.00 



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/7     465 Mya Solberg               9 Fargo North                    20:47.6  6:42 
    2   2/7     457 Olivia Hammes             8 Fargo North                    20:48.3  6:42 
    3   1/7     235 Isabel Lemke              9 Davies                         21:01.0  6:46 
    4   3/7     460 Macy McShane              8 Fargo North                    21:07.2  6:48 
    5   1/7     623 Brenna White             11 West Fargo                     21:28.1  6:55 
    6   4/7     462 Ainsley Ness              8 Fargo North                    21:29.3  6:55 
    7   5/7     463 Aletta Olson              9 Fargo North                    21:30.0  6:56 
    8   6/7     455 Grayce Anderson           8 Fargo North                    21:39.2  6:59 
    9   7/7     461 Shelby Middaugh           9 Fargo North                    21:49.5  7:02 
   10   1/7     518 Katie Uhlir               8 Grand Forks Central            21:49.8  7:02 
   11   1/7     574 Lexi Wuebker             11 Shanley                        21:54.2  7:03 
   12   2/7     237 Janae Phillips           12 Davies                         21:59.7  7:05 
   13   2/7     514 Annika Prestreng         10 Grand Forks Central            22:10.6  7:09 
   14   1/7     534 Brooke Dorsey             8 Red River                      22:12.1  7:09 
   15   2/7     541 Emily Nelson             10 Red River                      22:18.8  7:11 
   16   2/7     573 Mallory Strand            9 Shanley                        22:25.5  7:14 
   17   3/7     517 Katelyn Stern             9 Grand Forks Central            22:30.4  7:15 
   18   4/7     505 Ellen Berry               9 Grand Forks Central            22:32.4  7:16 
   19   5/7     513 Silje Kindseth           12 Grand Forks Central            22:35.8  7:17 
   20   3/7     536 Addison Fargo             8 Red River                      22:36.9  7:17 
   21   4/7     542 Narria Neubert           11 Red River                      22:42.4  7:19 
   22   5/7     538 Nala Jennings             9 Red River                      22:43.1  7:19 
   23   3/7     572 Taylor Schneider         11 Shanley                        22:47.8  7:21 
   24   4/7     569 Ellika Johnson            9 Shanley                        22:58.0  7:24 
   25   2/7     610 Lindsey Anderson         10 West Fargo                     22:58.8  7:24 
   26   6/7     506 Nora Berry               12 Grand Forks Central            22:58.9  7:24 
   27   7/7     516 Samantha Schofield        9 Grand Forks Central            23:04.5  7:26 
   28   3/7     616 Emily Klaman             11 West Fargo                     23:06.5  7:27 
   29   1/5     495 Kathryn Sticka            8 Fargo South                    23:09.3  7:28 
   30   6/7     544 Kylie Severson           12 Red River                      23:11.5  7:28 
   31   3/7     234 Taylor Dietz             12 Davies                         23:13.8  7:29 
   32   4/7     621 Janessa Peightal         11 West Fargo                     23:23.6  7:32 
   33   5/7     565 Audrey Beauchamp         11 Shanley                        23:25.1  7:33 
   34   4/7     233 Faith Clark              12 Davies                         23:34.8  7:36 
   35   5/7     230 Kendal Bloom             12 Davies                         23:46.8  7:40 
   36   5/7     615 Joslyn Jackson           10 West Fargo                     23:56.9  7:43 
   37   7/7     539 Claire Lapp              12 Red River                      23:58.1  7:43 
   38   1/4     435 Jenna Gerhardt           11 Devils Lake                    24:13.7  7:48 
   39   2/4     434 Hallie Fritel            10 Devils Lake                    24:35.0  7:55 
   40   6/7     568 Elizabeth Graveline      11 Shanley                        24:44.4  7:58 
   41   6/7     239 Madeline Stroud          12 Davies                         24:55.4  8:02 
   42   6/7     618 Ella Nelson               9 West Fargo                     25:03.1  8:04 
   43   1/2     640 Emma Benson              10 West Fargo Sheyenne            25:10.0  8:06 
   44   7/7     611 Jerzay Bachmeier         11 West Fargo                     25:12.4  8:07 
   45   2/2     638 Cayden Anderson          12 West Fargo Sheyenne            25:15.0  8:08 
   46   7/7     563 Grace Bailly             11 Shanley                        25:16.9  8:09 
   47   3/4     439 Katelyn McLaurin          9 Devils Lake                    25:31.0  8:13 
   48   2/5     490 Lauren Reeder            10 Fargo South                    25:59.5  8:22 
   49   1/1     597 Anne Wintch               8 Valley City                    26:06.5  8:25 
   50   3/5     493 Emma Rieger              12 Fargo South                    28:06.8  9:03 
   51   4/5     485 Ellie Eichhorn           12 Fargo South                    28:10.2  9:04 
   52   5/5     496 Niki Tsanganelias        10 Fargo South                    28:12.1  9:05 
   53   7/7     232 Payton Campbell          12 Davies                         29:32.3  9:31 
   54   4/4     442 Hannah Vaagen            11 Devils Lake                    30:38.6  9:52