Grand Forks, ND
10/10/2020











                Eastern Dakota Conference XC Championships
                              Grand Forks, ND
                             October 10, 2020
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    36  Red River                     
========================================
  1      1  Carter Rydland             17:42.69 
  2      2  Micah Larsen-Schmidt       18:15.65 
  3     10  David Radke                18:33.40 
  4     11  Matthew Evans              18:33.83 
  5     12  Jake Jenkins               18:35.69 
  6   ( 15) Eliot Schumacher           18:43.60 
  7   ( 24) Om Panda                   19:19.35 

  2.    44  Davies                        
========================================
  1      6  Jake Coulter               18:26.29 
  2      7  Eli Heyer                  18:30.78 
  3      8  Bennett Hefta              18:32.99 
  4      9  Adam Brachman              18:33.31 
  5     14  Noah Pfeifer               18:38.52 
  6   ( 18) Liam Steidl                18:57.47 
  7   ( 23) Sam Lucht                  19:18.44 

  3.    79  Fargo North                   
========================================
  1      3  Jeb Gossett                18:16.69 
  2     16  Charlie Wicks              18:54.51 
  3     17  David Olson                18:55.74 
  4     21  Finnegan Lynch             19:10.35 
  5     22  Jack Thiel                 19:13.96 
  6   ( 26) Nathan Young               19:30.12 
  7   ( 29) Tyan Nordstrom             19:46.11 

  4.    79  West Fargo Sheyenne           
========================================
  1      4  Nick Benson                18:22.19 
  2      5  Cooper Clouse              18:24.39 
  3     13  Isaiah Robles              18:36.78 
  4     27  Oliver Dietz               19:30.39 
  5     30  Jesse Olsen                19:48.06 
  6   ( 33) Jaxson McQuillian          20:14.27 
  7   ( 37) Erik Ault                  20:27.46 

  5.   135  Grand Forks Central           
========================================
  1     19  Preston Diederich          19:01.01 
  2     20  Avery Harsell              19:04.72 
  3     25  Curtis Sande               19:23.64 
  4     35  Hayden Mack                20:21.97 
  5     36  Torrey Westereng           20:24.70 
  6   ( 47) Jaden Schwan               21:21.12 
  7   ( 55) Levi Dallum                22:51.26 

  6.   189  Shanley                       
========================================
  1     28  Charlie Hapka              19:41.01 
  2     32  Cole Wyland                20:00.04 
  3     42  Nate Krause                20:53.42 
  4     43  Austin Carlson             21:02.78 
  5     44  Garrison Miller            21:11.53 
  6   ( 48) Ben Bjerke                 21:40.55 
  7   ( 50) Scott Nester               21:53.79 

  7.   195  West Fargo                    
========================================
  1     31  James Selberg              19:56.35 
  2     38  Hayden Pritchard           20:34.99 
  3     39  Brady Wohl                 20:36.79 
  4     41  Jamie Askew                20:52.10 
  5     46  Cole Marinucci             21:20.10 
  6   ( 53) Caden Willows              22:24.78 
  7   ( 54) Gage Kluth                 22:45.18 

  8.   220  Valley City                   
========================================
  1     34  Daniel Wintch              20:18.28 
  2     40  Owen Plagens               20:44.59 
  3     45  Buddy Scherr               21:13.69 
  4     49  Aaron Kotta                21:40.63 
  5     52  Evan Mielke                22:12.76 
  6   ( 59) Sam Borg                   23:21.96 
  7   ( 60) Parker Jacobson            23:32.06 

  9.   293  Fargo South                   
========================================
  1     51  Parker Liedahl             22:09.76 
  2     56  Gunnar Moody               23:00.44 
  3     61  Ghost 1                    30:00.00 
  4     62  Ghost 2                    30:00.00 
  5     63  Ghost 3                    30:00.00 

 10.   301  Devils Lake                   
========================================
  1     57  Taylor Roed                23:01.22 
  2     58  Noah Azure                 23:15.07 
  3     61  Ghost 1                    30:00.00 
  4     62  Ghost 2                    30:00.00 
  5     63  Ghost 3                    30:00.00 



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/7     557 Carter Rydland            9 Red River                      17:42.7  5:43 
    2   2/7     551 Micah Larsen-Schmidt      9 Red River                      18:15.7  5:53 
    3   1/7     469 Jeb Gossett               9 Fargo North                    18:16.7  5:53 
    4   1/7     649 Nick Benson              12 West Fargo Sheyenne            18:22.2  5:55 
    5   2/7     651 Cooper Clouse             9 West Fargo Sheyenne            18:24.4  5:56 
    6   1/7     244 Jake Coulter              9 Davies                         18:26.3  5:57 
    7   2/7     246 Eli Heyer                12 Davies                         18:30.8  5:58 
    8   3/7     245 Bennett Hefta            11 Davies                         18:33.0  5:59 
    9   4/7     243 Adam Brachman             9 Davies                         18:33.4  5:59 
   10   3/7     555 David Radke               9 Red River                      18:33.4  5:59 
   11   4/7     549 Matthew Evans            10 Red River                      18:33.9  5:59 
   12   5/7     550 Jake Jenkins             10 Red River                      18:35.7  6:00 
   13   3/7     660 Isaiah Robles             9 West Fargo Sheyenne            18:36.8  6:00 
   14   5/7     250 Noah Pfeifer             11 Davies                         18:38.6  6:01 
   15   6/7     559 Eliot Schumacher         12 Red River                      18:43.6  6:02 
   16   2/7     479 Charlie Wicks            10 Fargo North                    18:54.6  6:06 
   17   3/7     474 David Olson              11 Fargo North                    18:55.8  6:06 
   18   6/7     431 Liam Steidl              12 Davies                         18:57.5  6:07 
   19   1/7     521 Preston Diederich         9 Grand Forks Central            19:01.1  6:08 
   20   2/7     523 Avery Harsell            11 Grand Forks Central            19:04.8  6:09 
   21   4/7     471 Finnegan Lynch           10 Fargo North                    19:10.4  6:11 
   22   5/7     478 Jack Thiel               11 Fargo North                    19:14.0  6:12 
   23   7/7     247 Sam Lucht                12 Davies                         19:18.5  6:13 
   24   7/7     553 Om Panda                 12 Red River                      19:19.4  6:14 
   25   3/7     529 Curtis Sande              9 Grand Forks Central            19:23.7  6:15 
   26   6/7     482 Nathan Young             12 Fargo North                    19:30.2  6:17 
   27   4/7     653 Oliver Dietz             11 West Fargo Sheyenne            19:30.4  6:17 
   28   1/7     581 Charlie Hapka            12 Shanley                        19:41.1  6:21 
   29   7/7     473 Tyan Nordstrom           10 Fargo North                    19:46.2  6:22 
   30   5/7     659 Jesse Olsen              12 West Fargo Sheyenne            19:48.1  6:23 
   31   1/7     632 James Selberg            10 West Fargo                     19:56.4  6:26 
   32   2/7     588 Cole Wyland              12 Shanley                        20:00.1  6:27 
   33   6/7     658 Jaxson McQuillian        12 West Fargo Sheyenne            20:14.3  6:31 
   34   1/7     609 Daniel Wintch            12 Valley City                    20:18.3  6:33 
   35   4/7     524 Hayden Mack              11 Grand Forks Central            20:22.0  6:34 
   36   5/7     531 Torrey Westereng         11 Grand Forks Central            20:24.7  6:35 
   37   7/7     648 Erik Ault                12 West Fargo Sheyenne            20:27.5  6:36 
   38   2/7     629 Hayden Pritchard          9 West Fargo                     20:35.0  6:38 
   39   3/7     636 Brady Wohl                9 West Fargo                     20:36.8  6:39 
   40   2/7     607 Owen Plagens             12 Valley City                    20:44.6  6:41 
   41   4/7     625 Jamie Askew              12 West Fargo                     20:52.1  6:44 
   42   3/7     583 Nate Krause              11 Shanley                        20:53.5  6:44 
   43   4/7     579 Austin Carlson           11 Shanley                        21:02.8  6:47 
   44   5/7     584 Garrison Miller          11 Shanley                        21:11.6  6:50 
   45   3/7     608 Buddy Scherr             12 Valley City                    21:13.7  6:50 
   46   5/7     628 Cole Marinucci           12 West Fargo                     21:20.1  6:53 
   47   6/7     526 Jaden Schwan              9 Grand Forks Central            21:21.2  6:53 
   48   6/7     577 Ben Bjerke                9 Shanley                        21:40.6  6:59 
   49   4/7     603 Aaron Kotta              11 Valley City                    21:40.7  6:59 
   50   7/7     585 Scott Nester              9 Shanley                        21:53.8  7:03 
   51   1/2     501 Parker Liedahl           10 Fargo South                    22:09.8  7:08 
   52   5/7     604 Evan Mielke              11 Valley City                    22:12.8  7:09 
   53   6/7     635 Caden Willows             9 West Fargo                     22:24.8  7:13 
   54   7/7     627 Gage Kluth                9 West Fargo                     22:45.2  7:20 
   55   7/7     520 Levi Dallum              11 Grand Forks Central            22:51.3  7:22 
   56   2/2     503 Gunnar Moody             11 Fargo South                    23:00.5  7:25 
   57   1/2     451 Taylor Roed              10 Devils Lake                    23:01.3  7:25 
   58   2/2     443 Noah Azure                8 Devils Lake                    23:15.1  7:30 
   59   6/7     598 Sam Borg                 11 Valley City                    23:22.0  7:32 
   60   7/7     602 Parker Jacobson           9 Valley City                    23:32.1  7:35