Brainerd, MN
12/28/2021











                                      Brainerd Nordic Ski Invite
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                          December 28, 2021

                                  OFFICIAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   468  Forestview                         
=============================================
  1    120  Owen Robertson                     13:14.84      7   (105) Aiden Asche                        17:41.86 
  2    119  Wyatt Brown                        14:52.86      8   (104) Austin Asher                       17:51.25 
  3    116  Lee Knapp                          15:12.92      9   (101) Jackson Bogart                     18:39.41 
  4    113  Carson Malloy                      15:39.57     10   ( 99) Jediah Soxman                      19:00.89 
  5   (110) Patrick Ryan                       16:32.05 
  6   (109) Jason Feigum                       16:45.79 

  2.   449  Alexandria                         
=============================================
  1    118  Drew Englund                       14:59.10      7   ( 87) Lars Dahl                          23:07.60 
  2    114  Sullivan Rooney                    15:36.96      8   ( 86) Carter Rush                        23:08.72 
  3    111  Matty Soderholm                    15:50.98      9   ( 85) Koen Medway                        23:36.67 
  4    106  Elijah Kjolhaug                    17:38.50     10   ( 83) Jase Johnson                       23:42.86 
  5   (102) Jakin Miller                       18:24.82 
  6   ( 93) Ben Scholten                       20:19.87 

  3.   417  Mora                               
=============================================
  1    112  Aksel Olson                        15:43.18      4     95  Jonah Rue                          19:29.71 
  2    107  Dakota Harris                      17:30.81      5   ( 70) Tate Herzog                        29:26.96 
  3    103  Jeremy Kunkel                      17:53.84 

  4.   347  Little Falls                       
=============================================
  1    115  Nicholas Sprang                    15:22.23      6   ( 67) Keenan Gatts                       31:09.96 
  2     91  Mason Ellingson                    21:02.80      7   ( 62) Carson Brady                       37:15.50 
  3     72  Noah Archer                        29:04.85      8   ( 59) Marshall Zapzalka                  41:39.66 
  4     69  Ben Satterberg                     29:56.11 
  5   ( 68) Ayden Plumski                      30:34.04 

  5.   322  Moorhead                           
=============================================
  1    117  Logan Olson                        15:06.38    
  2    108  Ian Schimmelfpennig                17:17.84 
  3     97  Barret Hicks                       19:09.56 

  6.   198  Willmar                            
=============================================
  1     73  Saul Bustos                        28:18.77    
  2     65  Amin Fifita                        33:00.35 
  3     60  Brandon Zepeda                     40:13.03 

  7.   192  St. Cloud                          
=============================================
  1    100  Lucas Cousens                      18:51.56    
  2     92  Marcus Wade                        20:40.03 


  8.   143  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     79  Peyton Malecka                     24:37.81    
  2     64  Dane Weber                         36:18.42 


  9.    75  Saint John's Prep                  
=============================================
  1     75  Sam Ringwald                       27:49.24    






---------------------------------------------------------------------------
FREESTYLE INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/27      120  338 Owen Robertson        8     Forestview                            13:14.84            
    2   2/27      119  315 Wyatt Brown           8     Forestview                            14:52.86    1:38.02 
    3   1/13      118  228 Drew Englund          8     Alexandria                            14:59.10    1:44.26 
    4   1/3       117  365 Logan Olson           8     Moorhead                              15:06.38    1:51.54 
    5   3/27      116  331 Lee Knapp             6     Forestview                            15:12.92    1:58.08 
    6   1/8       115  466 Nicholas Sprang       8     Little Falls                          15:22.23    2:07.39 
    7   2/13      114  237 Sullivan Rooney       8     Alexandria                            15:36.96    2:22.12 
    8   4/27      113  333 Carson Malloy         6     Forestview                            15:39.57    2:24.73 
    9   1/5       112  384 Aksel Olson           8     Mora                                  15:43.18    2:28.34 
   10   3/13      111  240 Matty Soderholm       7     Alexandria                            15:50.98    2:36.14 
   11   5/27      110  339 Patrick Ryan          6     Forestview                            16:32.05    3:17.21 
   12   6/27      109  320 Jason Feigum          8     Forestview                            16:45.79    3:30.95 
   13   2/3       108  366 Ian Schimmelfpennig   8     Moorhead                              17:17.84    4:03.00 
   14   2/5       107  379 Dakota Harris         8     Mora                                  17:30.81    4:15.97 
   15   4/13      106  233 Elijah Kjolhaug       8     Alexandria                            17:38.50    4:23.66 
   16   7/27      105  311 Aiden Asche           8     Forestview                            17:41.86    4:27.02 
   17   8/27      104  312 Austin Asher          8     Forestview                            17:51.25    4:36.41 
   18   3/5       103  381 Jeremy Kunkel         7     Mora                                  17:53.84    4:39.00 
   19   5/13      102  236 Jakin Miller          6     Alexandria                            18:24.82    5:09.98 
   20   9/27      101  314 Jackson Bogart        8     Forestview                            18:39.41    5:24.57 
   21   1/2       100  401 Lucas Cousens         7     St. Cloud                             18:51.56    5:36.72 
   22  10/27       99  342 Jediah Soxman         8     Forestview                            19:00.89    5:46.05 
   23  11/27       98  340 Wyatt Simonet         8     Forestview                            19:08.56    5:53.72 
   24   3/3        97  364 Barret Hicks          8     Moorhead                              19:09.56    5:54.72 
   25  12/27       96  330 Blake Klisch          8     Forestview                            19:21.38    6:06.54 
   26   4/5        95  385 Jonah Rue             7     Mora                                  19:29.71    6:14.87 
   27  13/27       94  341 Joseph Smith          8     Forestview                            19:37.09    6:22.25 
   28   6/13       93  239 Ben Scholten          7     Alexandria                            20:19.87    7:05.03 
   29   2/2        92  402 Marcus Wade           8     St. Cloud                             20:40.03    7:25.19 
   30   2/8        91  471 Mason Ellingson       7     Little Falls                          21:02.80    7:47.96 
   31  14/27       90  326 Adam Harrington       8     Forestview                            21:17.11    8:02.27 
   32  15/27       89  318 Carter Erickson       8     Forestview                            22:09.54    8:54.70 
   33  16/27       88  324 MacKean Haines        6     Forestview                            22:42.29    9:27.45 
   34   7/13       87  226 Lars Dahl             8     Alexandria                            23:07.60    9:52.76 
   35   8/13       86  238 Carter Rush           8     Alexandria                            23:08.72    9:53.88 
   36   9/13       85  235 Koen Medway           6     Alexandria                            23:36.67   10:21.83 
   37  17/27       84  321 Ronan Fornshell       7     Forestview                            23:37.75   10:22.91 
   38  10/13       83  231 Jase Johnson          6     Alexandria                            23:42.86   10:28.02 
   39  18/27       82  327 Nolan Jendro          6     Forestview                            23:47.27   10:32.43 
   40  19/27       81  332 Mason Mallloy               Forestview                            23:49.11   10:34.27 
   41  20/27       80  329 Jonas Klicker         7     Forestview                            23:53.85   10:39.01 
   42   1/2        79  779 Peyton Malecka        8     Detroit Lakes                         24:37.81   11:22.97 
   43  21/27       78  317 Rylan Conkins         8     Forestview                            26:56.58   13:41.74 
   44  22/27       77  319 Leopold Famoso        8     Forestview                            27:37.58   14:22.74 
   45  11/13       76  227 Camden Danielson      6     Alexandria                            27:37.99   14:23.15 
   46   1/1        75  490 Sam Ringwald          7     Saint John's Prep                     27:49.24   14:34.40 
   47  23/27       74  335 Kaiden Raske          8     Forestview                            28:14.44   14:59.60 
   48   1/3        73  411 Saul Bustos           9     Willmar                               28:18.77   15:03.93 
   49   3/8        72  474 Noah Archer           7     Little Falls                          29:04.85   15:50.01 
   50  24/27       71  328 Michael Jentsch       8     Forestview                            29:05.99   15:51.15 
   51   5/5        70  380 Tate Herzog           7     Mora                                  29:26.96   16:12.12 
   52   4/8        69  460 Ben Satterberg        6     Little Falls                          29:56.11   16:41.27 
   53   5/8        68  472 Ayden Plumski         7     Little Falls                          30:34.04   17:19.20 
   54   6/8        67  475 Keenan Gatts          7     Little Falls                          31:09.96   17:55.12 
   55  12/13       66  225 Will Borden           6     Alexandria                            32:56.42   19:41.58 
   56   2/3        65  413 Amin Fifita           10    Willmar                               33:00.35   19:45.51 
   57   2/2        64  813 Dane Weber            8     Detroit Lakes                         36:18.42   23:03.58 
   58  25/27       63  344 Logan Teal                  Forestview                            36:34.41   23:19.57 
   59   7/8        62  476 Carson Brady          6     Little Falls                          37:15.50   24:00.66 
   60  13/13       61  232 Bodin Karlstad        6     Alexandria                            39:06.09   25:51.25 
   61   3/3        60  414 Brandon Zepeda        10    Willmar                               40:13.03   26:58.19 
   62   8/8        59  473 Marshall Zapzalka     7     Little Falls                          41:39.66   28:24.82 
   63  26/27       58  334 Avery Pliscott        7     Forestview                            44:49.02   31:34.18 
   64  27/27       57  343 Ethan Teal            7     Forestview                            50:33.52   37:18.68 

---------------------------------------------------------------------------
NON QUALIFIED RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place No.  Name                  Grade Team                                Time          
===== ==== ===================== ===== =================================== ==========