Duluth, MN
8/7/2022











                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 7, 2022
                                                   .75K Swim - 40K Bike - 5 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10    250 Ben Bittner             Saginaw            MN  36 M    20 16:34  2:02  1:09    2 1:07:08 22.2  1:04   11   34:57  7:00 2:00:50 
    2   1/9     338 Easton Syvertson        Paynesville        MN  23 M     5 14:30  1:47  1:20   17 1:12:19 20.6  1:13    2   31:42  6:21 2:01:02 
    3   1/5     258 Todd Struckman          Duluth             MN  51 M     4 13:57  1:43  1:12    1 1:06:38 22.3  1:20   26   38:03  7:37 2:01:08 
    4   1/4     305 Elaine Nelson           Duluth             MN  43 F    12 15:50  1:56  2:02    5 1:08:37 21.7  1:05    7   33:37  6:44 2:01:11 
    5   1/5     343 Richard Vanden Branden  Superior           WI  27 M    16 16:23  2:00  1:39   18 1:12:42 20.5  1:22    1   30:35  6:07 2:02:38 
    6   1/5     306 Grant Nelson            Duluth             MN  47 M    53 19:33  2:24  1:25    9 1:09:49 21.3  1:06    5   32:24  6:29 2:04:15 
    7   1/6     312 Andrew Olson            Duluth             MN  33 M    17 16:24  2:00  1:42   11 1:10:29 21.1  1:40    9   34:16  6:52 2:04:29 
    8   1/5     319 Kent Porter             Elk Point          SD  40 M    41 18:44  2:18  1:57   10 1:10:17 21.2  1:39    4   32:09  6:26 2:04:44 
    9   2/10    307 Rob Nesvig              Minneapolis        MN  39 M    42 18:47  2:18  2:17    8 1:09:48 21.3  1:18    6   32:51  6:35 2:04:59 
   10   2/5     246 Aaron Angell            Mascoutah          IL  47 M    22 16:41  2:02  1:26    7 1:09:40 21.4  0:46   19   36:35  7:19 2:05:05 
   11   1/3     284 John Kelley             Duluth             MN  59 M    23 16:48  2:03  1:29    4 1:08:29 21.7  1:12   24   37:35  7:31 2:05:31 
   12   3/10    313 Nicholas Ongaro         Hibbing            MN  36 M    26 16:57  2:04  1:33    6 1:09:27 21.4  0:54   20   36:45  7:21 2:05:34 
   13   2/5     295 Rick MacEachern         Thunder Bay        ON  51 M    47 19:08  2:20  2:17    3 1:07:24 22.1  1:59   10   34:50  6:58 2:05:36 
   14   2/5     254 Noah Burson             Duluth             MN  28 M     2 13:19  1:38  1:29   20 1:13:16 20.3  0:58   27   38:08  7:38 2:07:08 
   15   3/5     346 Timm Vedder             Sartell            MN  48 M    51 19:31  2:23  2:34   13 1:10:58 21.0  1:26    8   33:47  6:46 2:08:14 
   16   2/5     349 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  41 M    45 18:51  2:18  2:10   12 1:10:41 21.1  1:18   15   35:48  7:10 2:08:46 
   17   3/5     249 Brad Birkholz           Watertown          WI  54 M    25 16:51  2:04  1:41   16 1:11:47 20.7  1:16   30   38:18  7:40 2:09:51 
   18   3/5     241 Clint Agar              Duluth             MN  40 M    11 15:47  1:56  1:31   24 1:14:55 19.9  1:20   17   36:19  7:16 2:09:51 
   19   4/10    290 Jason Larson            Minneapolis        MN  39 M    29 17:39  2:10  2:13   22 1:13:48 20.2  2:21   12   35:07  7:02 2:11:07 
   20   2/9     353 Samuel Young            Minnetonka         MN  24 M    24 16:50  2:04  2:50   19 1:12:47 20.4  1:27   33   38:29  7:42 2:12:21 
   21   3/5     257 Zachary Carchedi        North Branchnorth  MN  29 M    35 18:20  2:15  1:50   23 1:14:24 20.0  1:45   29   38:16  7:40 2:14:33 
   22   1/4     271 Dale Forde              Golden Valley      MN  64 M    28 17:14  2:06  1:37   28 1:16:26 19.5  1:38   25   37:41  7:33 2:14:34 
   23   4/5     314 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  46 M    36 18:28  2:16  1:31   15 1:11:36 20.8  1:14   50   41:59  8:24 2:14:46 
   24   4/5     318 Jon Pohlman             Saint Paul         MN  41 M    48 19:11  2:21  2:23   14 1:11:07 20.9  1:20   44   41:11  8:15 2:15:09 
   25   1/6     326 Molly Schull            Hayward            WI  31 F    18 16:28  2:01  1:35   30 1:18:07 19.0  1:57   23   37:05  7:25 2:15:10 
   26   2/6     291 Tyler Lindblom          Chaska             MN  30 M    76 24:37  3:01  0:49                           22   36:56  7:24 2:15:25 
   27   3/6     354 Cody Zoschak            Washington         DC  31 M     8 15:09  1:51  2:22   27 1:15:58 19.6  2:39   39   40:03  8:01 2:16:10 
   28   3/9     283 Sam Johnson             Rosemount          MN  22 M    43 18:49  2:18  2:26   35 1:19:17 18.8  1:22   13   35:29  7:06 2:17:20 
   29   1/6     348 Morgan Whyte            Winona             MN  25 F     3 13:46  1:41  1:53   45 1:22:25 18.1  1:15   31   38:21  7:41 2:17:38 
   30   2/6     269 Lisa Filzen             Duluth             MN  33 F    68 23:20  2:51  1:40   26 1:15:20 19.8  1:16   18   36:20  7:16 2:17:53 
   31   5/5     320 Jesse Powell            Minneapolis        MN  46 M     1 12:18  1:30  5:01   40 1:20:51 18.4  2:09   36   39:48  7:58 2:20:05 
   32   2/4     332 Stan Skelton            Ely                MN  61 M    62 20:48  2:33  2:28   21 1:13:39 20.2  1:09   52   42:21  8:29 2:20:23 
   33   5/10    340 John Udland             Duluth             MN  38 M    55 19:41  2:25  2:20   32 1:18:40 18.9  1:48   32   38:28  7:42 2:20:57 
   34   1/5     333 Laurie Smith            Atlantic Mine      MI  56 F    27 17:13  2:06  2:23   37 1:19:58 18.6  1:49   38   39:59  8:00 2:21:20 
   35   3/4     286 Chad Kester             Duluth             MN  62 M    74 23:48  2:55  3:06   29 1:16:59 19.3  1:32   16   36:06  7:14 2:21:27 
   36   1/4     321 Nate Rengo              Esko               MN  18 M    79 27:19  3:20  2:16   39 1:20:26 18.5  0:53    3   31:59  6:24 2:22:52 
   37   4/5     294 Peter Lund              Chippewa Falls     WI  29 M    13 15:53  1:57  2:05   38 1:20:20 18.5  1:13   56   43:49  8:46 2:23:18 
   38   2/5     309 Karen Nixon             Fond Du Lac        WI  55 F     7 15:07  1:51  3:08   43 1:22:15 18.1  1:43   45   41:23  8:17 2:23:34 
   39   3/5     273 Lori Green              Fort Frances       ON  59 F    14 16:03  1:58  2:23   36 1:19:56 18.6  1:41   55   43:40  8:44 2:23:42 
   40   4/9     263 Joe Dennis              Minnetonka         MN  22 M     6 14:55  1:50  2:21   55 1:24:33 17.6  1:32   40   40:24  8:05 2:23:44 
   41   2/6     344 Natalie Vandenburgh     Saint Paul         MN  28 F    64 21:24  2:37  3:17   31 1:18:22 19.0  2:05   42   40:42  8:09 2:25:48 
   42   1/2     251 Joy Bittner             Saginaw            MN  36 F    56 19:55  2:26  2:26   41 1:21:32 18.3  1:32   41   40:38  8:08 2:26:00 
   43   5/9     339 Wyatt Teubert           Duluth             MN  22 M    59 20:45  2:32  2:14   52 1:24:03 17.7  0:54   28   38:15  7:39 2:26:10 
   44   2/4     261 Michael Cornell         Esko               MN  18 M    65 21:32  2:38  3:00   59 1:25:51 17.3  1:39   14   35:39  7:08 2:27:39 
   45   3/6     266 Kathryn Eischeid        Duluth             MN  27 F    32 18:06  2:13  2:57   49 1:23:43 17.8  1:25   47   41:31  8:19 2:27:41 
   46   4/6     327 Madeline Schutte        Duluth             MN  28 F    33 18:10  2:13  2:53   48 1:23:42 17.8  1:27   48   41:31  8:19 2:27:41 
   47   1/2     315 Sofie Overturf          Moorhead           MN  22 F    37 18:30  2:16  1:55   57 1:25:37 17.4  0:56   51   42:12  8:27 2:29:08 
   48   5/5     316 Jordan Pannier          Minneapolis        MN  28 M    75 24:21  2:59  2:47   53 1:24:31 17.6  0:50   21   36:46  7:22 2:29:13 
   49   5/6     296 Alexandra Mackenzie     Thunder Bay        ON  28 F     9 15:11  1:52  1:37   64 1:27:55 16.9  1:21   54   43:18  8:40 2:29:21 
   50   3/6     302 Shaina McCormack        Minneapolis        MN  31 F    50 19:30  2:23  2:43   58 1:25:37 17.4  1:51   37   39:50  7:58 2:29:29 
   51   6/10    289 Karl Larsen             Duluth             MN  38 M    54 19:40  2:24  2:18   46 1:22:29 18.0  1:10   58   43:57  8:48 2:29:32 
   52   4/5     265 Michael Dingle          Stillwater         MN  51 M    83 28:25  3:28  0:55   25 1:15:14 19.8  1:21   60   44:38  8:56 2:30:32 
   53   7/10    281 Eric Johnson            Saint Paul         MN  37 M    30 17:58  2:12  4:11   34 1:19:14 18.8  2:39   66   47:28  9:30 2:31:29 
   54   2/4     330 Emily Siegrist          Milwaukee          WI  41 F    34 18:16  2:14  1:59   51 1:24:01 17.7  1:42   65   47:17  9:28 2:33:13 
   55   1/1     355 Halle Zuck              Esko               MN  18 F    19 16:32  2:01  2:14   67 1:32:14 16.1  0:50   46   41:29  8:18 2:33:17 
   56   6/9     350 Phillip Williams        Minneapolis        MN  21 M    49 19:17  2:21  2:06   72 1:33:34 15.9  1:02   34   39:35  7:55 2:35:32 
   57   2/2     256 Kellie Busse            Mankato            MN  36 F    60 20:46  2:32  3:53   42 1:22:12 18.1  3:36   62   45:34  9:07 2:36:00 
   58   6/6     282 Madeline Johnson        Rosemount          MN  27 F    58 20:00  2:27  2:08   62 1:27:17 17.0  1:19   63   45:36  9:08 2:36:19 
   59   4/6     293 Eric Lorentz            Duluth             MN  32 M    66 21:40  2:39  3:23   54 1:24:31 17.6  1:56   61   45:01  9:01 2:36:29 
   60   2/3     352 Kevin Wormuth           Duluth             MN  55 M    44 18:50  2:18  3:54   63 1:27:22 17.0  1:31   64   45:39  9:08 2:37:14 
   61   5/5     253 Jal Bjorkman            Clear              AK  43 M    10 15:44  1:56  3:28   50 1:23:50 17.7  3:04   71   52:25 10:29 2:38:28 
   62   3/4     342 Walter Van Dyke         Minneapolis        MN  19 M    21 16:39  2:02  2:52   44 1:22:16 18.1  2:12   76   54:39 10:56 2:38:36 
   63   4/4     311 Miles Novachis          Eden Prairie       MN  18 M    31 18:06  2:13  2:36   77 1:35:59 15.5  0:56   43   41:01  8:13 2:38:36 
   64   5/5     267 William Engel           International Fall MN  52 M    72 23:44  2:54  4:53   33 1:18:45 18.9  3:36   69   50:04 10:01 2:41:00 
   65   3/3     272 Mark Gehlsen            Minneapolis        MN  57 M    73 23:46  2:54  2:46   69 1:32:56 16.0  2:01   35   39:46  7:58 2:41:14 
   66   5/6     303 Simon McCormack         Minneapolis        MN  32 M    81 27:25  3:21  3:04   56 1:25:35 17.4  1:20   57   43:56  8:48 2:41:19 
   67   8/10    299 Rob McCalla             Maple Grove        MN  36 M    80 27:25  3:21  2:30   61 1:26:49 17.1  2:14   53   42:59  8:36 2:41:56 
   68   7/9     245 Zach Andrew             Duluth             MN  20 M    15 16:10  1:59  2:32   65 1:30:24 16.5  1:45   70   52:09 10:26 2:42:59 
   69   9/10    260 Andy Clements           Afton              MN  38 M    57 19:57  2:26  3:36   47 1:23:27 17.8  2:39   74   53:45 10:45 2:43:21 
   70   1/1     308 Lori Nesvold            Minneapolis        MN  54 F    52 19:32  2:23  2:31   76 1:35:45 15.5  3:15   59   44:09  8:50 2:45:10 
   71   3/4     248 Angel Bates             Houghton           MI  43 F    78 26:06  3:11  1:04   68 1:32:46 16.0  1:58   67   47:40  9:32 2:49:31 
   72   6/6     288 Jared Lachner           Andover            MN  33 M    82 27:38  3:23  4:10   74 1:34:38 15.7  2:11   49   41:32  8:19 2:50:06 
   73   4/6     322 Victoria Ruckle         Minneapolis        MN  32 F    67 22:19  2:44  2:19   71 1:33:12 16.0  1:10   72   52:48 10:34 2:51:46 
   74   2/2     280 Hannah Holmberg         Grove City         MN  22 F    63 21:03  2:34  2:08   79 1:39:27 15.0  2:12   68   47:53  9:35 2:52:42 
   75   8/9     337 Adam Swanson            Burnsville         MN  23 M    39 18:39  2:17  3:08   60 1:26:06 17.3  1:35   81 1:05:36 13:08 2:55:02 
   76   5/6     297 Maia MacNeal            Saint Paul         MN  31 F    46 19:05  2:20  3:01   66 1:30:34 16.4  2:44   79   59:39 11:56 2:55:02 
   77   4/5     259 Marilee Chase           Thunder Bay        ON  59 F    77 25:14  3:05  2:37   75 1:35:25 15.6  3:24   75   54:06 10:50 3:00:43 
   78  10/10    325 Nicholis Schroeder      Eau Claire         WI  37 M    38 18:34  2:16  5:03   78 1:36:33 15.4  3:13   77   57:39 11:32 3:01:00 
   79   4/4     335 Kurt Sothmann           Fruitland          IA  61 M    70 23:34  2:53  3:59   70 1:33:09 16.0  4:59   78   59:01 11:49 3:04:39 
   80   6/6     300 Jessica Hoy             Duluth             MN  33 F    69 23:33  2:53  3:16   81 1:45:36 14.1  1:06   73   53:19 10:40 3:06:47 
   81   1/1     244 Mark Anderson           Naperville         IL  70 M    40 18:44  2:17  4:08   73 1:34:36 15.7  3:54   83 1:10:27 14:06 3:11:47 
   82   5/5     324 Stephanie Schirtzinger  Duluth             MN  55 F    61 20:46  2:32  2:23   80 1:45:21 14.1  1:56   82 1:08:12 13:39 3:18:36 
   83   4/4     328 Michelle Scimecca       Lakeville          MN  43 F    84 29:11  3:34  0:09   83 1:51:45 13.3  3:36   80   59:43 11:57 3:24:23 
   84   9/9     247 Sam Ballinger           Minnetonka         MN  22 M    71 23:38  2:53  5:19   82 1:46:59 13.9  2:52   84 1:26:39 17:20 3:45:25 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  399 Tooth Fast for You                               1 16:46  2:03  0:37    1 1:05:31 22.7  0:19    1   33:26  6:42 1:56:37 
           Riley Raskob , Sam Mckinney , Mitch Bunting            
    2  400 Tugboat                                          2 20:03  2:27  0:39    3 1:20:07 18.6  0:23    2   33:49  6:46 2:15:00 
           Michael Cossette , Matthew Cutshall , Tanner Ahlborn   
    3  389 KOA                                              3 20:49  2:33  0:41    2 1:19:40 18.7  0:20    3   34:49  6:58 2:16:16 
           Ryan Mckibbon , Sam Pertl , Jordan Roessler            


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  396 Do or Die Tri-ing                                1 16:32  2:01  1:06    1 1:25:04 17.5  0:25    2   42:33  8:31 2:25:39 
           Alexandra Ducharme , Hannah Haberecht , Samantha Engra 
    2  398 Swamp Monsters                                   2 20:09  2:28  0:44    2 1:41:52 14.6  0:31    1   34:58  7:00 2:38:12 
           Kenzie , Janice , Christine                            


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  394 3 The Hard Way                                   1 14:59  1:50  0:43    1   59:00 25.2  0:31    2   47:42  9:33 2:02:54 
           Erin Lahti , Jason Beck , Dan Husnik                   
    2  395 ACT NOW                                          3 19:20  2:22  0:45    2 1:14:33 20.0  0:25    1   33:56  6:48 2:08:56 
           Amelia Warden , Carter Northey , Tyler Northey         
    3  397 Mountain Cats                                    2 17:38  2:09  0:54    3 1:31:18 16.3  0:33    3   56:15 11:15 2:46:36 
           Eric Zhou , Ivy Zhou , Bozhao Jiang                    


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  391 Old News                                         1 19:03  2:20  2:09    1 1:07:53 21.9  0:28    1   43:34  8:43 2:13:05 
           Judd Johnston , Zeb Johnston , Ally Johnston           


================================================================================================================================================
                          CORPORATE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                    NON QUALIFYING RESULTS: LONG COURSE
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 341 Quinten Ulschmid        Fergus Falls       MN  32 M      2 28:05  3:26  3:47    2 1:30:19 16.5  2:13    1   46:06  9:14 2:50:30 
 264 Jason Dewar             Thunder Bay        ON  46 M      1 20:48  2:33  1:50    1 1:14:11 20.1                                  

================================================================================================================================================
OVERALL MALE COLLEGIATE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    College                    Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= =========================  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE COLLEGIATE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    College                    Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= =========================  =============== ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Jesse Powell            Minneapolis        MN  46 M   12:18  1:30 
    2 Noah Burson             Duluth             MN  28 M   13:19  1:38 
    3 Morgan Whyte            Winona             MN  25 F   13:46  1:41 
    4 Todd Struckman          Duluth             MN  51 M   13:57  1:43 
    5 Easton Syvertson        Paynesville        MN  23 M   14:30  1:47 
    6 Joe Dennis              Minnetonka         MN  22 M   14:55  1:50 
    7 Karen Nixon             Fond Du Lac        WI  55 F   15:07  1:51 
    8 Cody Zoschak            Washington         DC  31 M   15:09  1:51 
    9 Alexandra Mackenzie     Thunder Bay        ON  28 F   15:11  1:52 
   10 Jal Bjorkman            Clear              AK  43 M   15:44  1:56 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Todd Struckman          Duluth             MN  51 M 1:06:38 22.3 
    2 Ben Bittner             Saginaw            MN  36 M 1:07:08 22.2 
    3 Rick MacEachern         Thunder Bay        ON  51 M 1:07:24 22.1 
    4 John Kelley             Duluth             MN  59 M 1:08:29 21.7 
    5 Elaine Nelson           Duluth             MN  43 F 1:08:37 21.7 
    6 Nicholas Ongaro         Hibbing            MN  36 M 1:09:27 21.4 
    7 Aaron Angell            Mascoutah          IL  47 M 1:09:40 21.4 
    8 Rob Nesvig              Minneapolis        MN  39 M 1:09:48 21.3 
    9 Grant Nelson            Duluth             MN  47 M 1:09:49 21.3 
   10 Kent Porter             Elk Point          SD  40 M 1:10:17 21.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Richard Vanden Branden  Superior           WI  27 M   30:35  6:07 
    2 Easton Syvertson        Paynesville        MN  23 M   31:42  6:21 
    3 Nate Rengo              Esko               MN  18 M   31:59  6:24 
    4 Kent Porter             Elk Point          SD  40 M   32:09  6:26 
    5 Grant Nelson            Duluth             MN  47 M   32:24  6:29 
    6 Rob Nesvig              Minneapolis        MN  39 M   32:51  6:35 
    7 Elaine Nelson           Duluth             MN  43 F   33:37  6:44 
    8 Timm Vedder             Sartell            MN  48 M   33:47  6:46 
    9 Andrew Olson            Duluth             MN  33 M   34:16  6:52 
   10 Rick MacEachern         Thunder Bay        ON  51 M   34:50  6:58 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  250 Ben Bittner             Saginaw            MN  36   13 16:34  2:02  1:09    2 1:07:08 22.2  1:04   10   34:57  7:00 2:00:50 
    2  338 Easton Syvertson        Paynesville        MN  23    4 14:30  1:47  1:20   16 1:12:19 20.6  1:13    2   31:42  6:21 2:01:02 
    3  258 Todd Struckman          Duluth             MN  51    3 13:57  1:43  1:12    1 1:06:38 22.3  1:20   23   38:03  7:37 2:01:08 
    4  343 Richard Vanden Branden  Superior           WI  27   11 16:23  2:00  1:39   17 1:12:42 20.5  1:22    1   30:35  6:07 2:02:38 
    5  306 Grant Nelson            Duluth             MN  47   38 19:33  2:24  1:25    8 1:09:49 21.3  1:06    5   32:24  6:29 2:04:15 
    6  312 Andrew Olson            Duluth             MN  33   12 16:24  2:00  1:42   10 1:10:29 21.1  1:40    8   34:16  6:52 2:04:29 
    7  319 Kent Porter             Elk Point          SD  40   29 18:44  2:18  1:57    9 1:10:17 21.2  1:39    4   32:09  6:26 2:04:44 
    8  307 Rob Nesvig              Minneapolis        MN  39   30 18:47  2:18  2:17    7 1:09:48 21.3  1:18    6   32:51  6:35 2:04:59 
    9  246 Aaron Angell            Mascoutah          IL  47   15 16:41  2:02  1:26    6 1:09:40 21.4  0:46   17   36:35  7:19 2:05:05 
   10  284 John Kelley             Duluth             MN  59   16 16:48  2:03  1:29    4 1:08:29 21.7  1:12   21   37:35  7:31 2:05:31 
   11  313 Nicholas Ongaro         Hibbing            MN  36   19 16:57  2:04  1:33    5 1:09:27 21.4  0:54   18   36:45  7:21 2:05:34 
   12  295 Rick MacEachern         Thunder Bay        ON  51   34 19:08  2:20  2:17    3 1:07:24 22.1  1:59    9   34:50  6:58 2:05:36 
   13  254 Noah Burson             Duluth             MN  28    2 13:19  1:38  1:29   19 1:13:16 20.3  0:58   24   38:08  7:38 2:07:08 
   14  346 Timm Vedder             Sartell            MN  48   37 19:31  2:23  2:34   12 1:10:58 21.0  1:26    7   33:47  6:46 2:08:14 
   15  349 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  41   33 18:51  2:18  2:10   11 1:10:41 21.1  1:18   14   35:48  7:10 2:08:46 
   16  249 Brad Birkholz           Watertown          WI  54   18 16:51  2:04  1:41   15 1:11:47 20.7  1:16   27   38:18  7:40 2:09:51 
   17  241 Clint Agar              Duluth             MN  40    8 15:47  1:56  1:31   23 1:14:55 19.9  1:20   16   36:19  7:16 2:09:51 
   18  290 Jason Larson            Minneapolis        MN  39   21 17:39  2:10  2:13   21 1:13:48 20.2  2:21   11   35:07  7:02 2:11:07 
   19  353 Samuel Young            Minnetonka         MN  24   17 16:50  2:04  2:50   18 1:12:47 20.4  1:27   29   38:29  7:42 2:12:21 
   20  257 Zachary Carchedi        North Branchnorth  MN  29   24 18:20  2:15  1:50   22 1:14:24 20.0  1:45   26   38:16  7:40 2:14:33 
   21  271 Dale Forde              Golden Valley      MN  64   20 17:14  2:06  1:37   26 1:16:26 19.5  1:38   22   37:41  7:33 2:14:34 
   22  314 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  46   25 18:28  2:16  1:31   14 1:11:36 20.8  1:14   38   41:59  8:24 2:14:46 
   23  318 Jon Pohlman             Saint Paul         MN  41   35 19:11  2:21  2:23   13 1:11:07 20.9  1:20   36   41:11  8:15 2:15:09 
   24  291 Tyler Lindblom          Chaska             MN  30   52 24:37  3:01  0:49                           20   36:56  7:24 2:15:25 
   25  354 Cody Zoschak            Washington         DC  31    6 15:09  1:51  2:22   25 1:15:58 19.6  2:39   33   40:03  8:01 2:16:10 
   26  283 Sam Johnson             Rosemount          MN  22   31 18:49  2:18  2:26   31 1:19:17 18.8  1:22   12   35:29  7:06 2:17:20 
   27  320 Jesse Powell            Minneapolis        MN  46    1 12:18  1:30  5:01   34 1:20:51 18.4  2:09   32   39:48  7:58 2:20:05 
   28  332 Stan Skelton            Ely                MN  61   43 20:48  2:33  2:28   20 1:13:39 20.2  1:09   39   42:21  8:29 2:20:23 
   29  340 John Udland             Duluth             MN  38   40 19:41  2:25  2:20   28 1:18:40 18.9  1:48   28   38:28  7:42 2:20:57 
   30  286 Chad Kester             Duluth             MN  62   50 23:48  2:55  3:06   27 1:16:59 19.3  1:32   15   36:06  7:14 2:21:27 
   31  321 Nate Rengo              Esko               MN  18   53 27:19  3:20  2:16   33 1:20:26 18.5  0:53    3   31:59  6:24 2:22:52 
   32  294 Peter Lund              Chippewa Falls     WI  29    9 15:53  1:57  2:05   32 1:20:20 18.5  1:13   41   43:49  8:46 2:23:18 
   33  263 Joe Dennis              Minnetonka         MN  22    5 14:55  1:50  2:21   42 1:24:33 17.6  1:32   34   40:24  8:05 2:23:44 
   34  339 Wyatt Teubert           Duluth             MN  22   42 20:45  2:32  2:14   39 1:24:03 17.7  0:54   25   38:15  7:39 2:26:10 
   35  261 Michael Cornell         Esko               MN  18   44 21:32  2:38  3:00   44 1:25:51 17.3  1:39   13   35:39  7:08 2:27:39 
   36  316 Jordan Pannier          Minneapolis        MN  28   51 24:21  2:59  2:47   40 1:24:31 17.6  0:50   19   36:46  7:22 2:29:13 
   37  289 Karl Larsen             Duluth             MN  38   39 19:40  2:24  2:18   36 1:22:29 18.0  1:10   43   43:57  8:48 2:29:32 
   38  265 Michael Dingle          Stillwater         MN  51   57 28:25  3:28  0:55   24 1:15:14 19.8  1:21   44   44:38  8:56 2:30:32 
   39  281 Eric Johnson            Saint Paul         MN  37   22 17:58  2:12  4:11   30 1:19:14 18.8  2:39   47   47:28  9:30 2:31:29 
   40  350 Phillip Williams        Minneapolis        MN  21   36 19:17  2:21  2:06   51 1:33:34 15.9  1:02   30   39:35  7:55 2:35:32 
   41  293 Eric Lorentz            Duluth             MN  32   45 21:40  2:39  3:23   41 1:24:31 17.6  1:56   45   45:01  9:01 2:36:29 
   42  352 Kevin Wormuth           Duluth             MN  55   32 18:50  2:18  3:54   47 1:27:22 17.0  1:31   46   45:39  9:08 2:37:14 
   43  253 Jal Bjorkman            Clear              AK  43    7 15:44  1:56  3:28   38 1:23:50 17.7  3:04   50   52:25 10:29 2:38:28 
   44  342 Walter Van Dyke         Minneapolis        MN  19   14 16:39  2:02  2:52   35 1:22:16 18.1  2:12   52   54:39 10:56 2:38:36 
   45  311 Miles Novachis          Eden Prairie       MN  18   23 18:06  2:13  2:36   54 1:35:59 15.5  0:56   35   41:01  8:13 2:38:36 
   46  267 William Engel           International Fall MN  52   48 23:44  2:54  4:53   29 1:18:45 18.9  3:36   48   50:04 10:01 2:41:00 
   47  272 Mark Gehlsen            Minneapolis        MN  57   49 23:46  2:54  2:46   49 1:32:56 16.0  2:01   31   39:46  7:58 2:41:14 
   48  303 Simon McCormack         Minneapolis        MN  32   55 27:25  3:21  3:04   43 1:25:35 17.4  1:20   42   43:56  8:48 2:41:19 
   49  299 Rob McCalla             Maple Grove        MN  36   54 27:25  3:21  2:30   46 1:26:49 17.1  2:14   40   42:59  8:36 2:41:56 
   50  245 Zach Andrew             Duluth             MN  20   10 16:10  1:59  2:32   48 1:30:24 16.5  1:45   49   52:09 10:26 2:42:59 
   51  260 Andy Clements           Afton              MN  38   41 19:57  2:26  3:36   37 1:23:27 17.8  2:39   51   53:45 10:45 2:43:21 
   52  288 Jared Lachner           Andover            MN  33   56 27:38  3:23  4:10   53 1:34:38 15.7  2:11   37   41:32  8:19 2:50:06 
   53  337 Adam Swanson            Burnsville         MN  23   27 18:39  2:17  3:08   45 1:26:06 17.3  1:35   55 1:05:36 13:08 2:55:02 
   54  325 Nicholis Schroeder      Eau Claire         WI  37   26 18:34  2:16  5:03   55 1:36:33 15.4  3:13   53   57:39 11:32 3:01:00 
   55  335 Kurt Sothmann           Fruitland          IA  61   46 23:34  2:53  3:59   50 1:33:09 16.0  4:59   54   59:01 11:49 3:04:39 
   56  244 Mark Anderson           Naperville         IL  70   28 18:44  2:17  4:08   52 1:34:36 15.7  3:54   56 1:10:27 14:06 3:11:47 
   57  247 Sam Ballinger           Minnetonka         MN  22   47 23:38  2:53  5:19   56 1:46:59 13.9  2:52   57 1:26:39 17:20 3:45:25 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  305 Elaine Nelson           Duluth             MN  43    4 15:50  1:56  2:02    1 1:08:37 21.7  1:05    1   33:37  6:44 2:01:11 
    2  326 Molly Schull            Hayward            WI  31    6 16:28  2:01  1:35    3 1:18:07 19.0  1:57    3   37:05  7:25 2:15:10 
    3  348 Morgan Whyte            Winona             MN  25    1 13:46  1:41  1:53   10 1:22:25 18.1  1:15    4   38:21  7:41 2:17:38 
    4  269 Lisa Filzen             Duluth             MN  33   23 23:20  2:51  1:40    2 1:15:20 19.8  1:16    2   36:20  7:16 2:17:53 
    5  333 Laurie Smith            Atlantic Mine      MI  56    8 17:13  2:06  2:23    6 1:19:58 18.6  1:49    6   39:59  8:00 2:21:20 
    6  309 Karen Nixon             Fond Du Lac        WI  55    2 15:07  1:51  3:08    9 1:22:15 18.1  1:43    9   41:23  8:17 2:23:34 
    7  273 Lori Green              Fort Frances       ON  59    5 16:03  1:58  2:23    5 1:19:56 18.6  1:41   15   43:40  8:44 2:23:42 
    8  344 Natalie Vandenburgh     Saint Paul         MN  28   21 21:24  2:37  3:17    4 1:18:22 19.0  2:05    8   40:42  8:09 2:25:48 
    9  251 Joy Bittner             Saginaw            MN  36   16 19:55  2:26  2:26    7 1:21:32 18.3  1:32    7   40:38  8:08 2:26:00 
   10  266 Kathryn Eischeid        Duluth             MN  27    9 18:06  2:13  2:57   12 1:23:43 17.8  1:25   11   41:31  8:19 2:27:41 
   11  327 Madeline Schutte        Duluth             MN  28   10 18:10  2:13  2:53   11 1:23:42 17.8  1:27   12   41:31  8:19 2:27:41 
   12  315 Sofie Overturf          Moorhead           MN  22   12 18:30  2:16  1:55   14 1:25:37 17.4  0:56   13   42:12  8:27 2:29:08 
   13  296 Alexandra Mackenzie     Thunder Bay        ON  28    3 15:11  1:52  1:37   17 1:27:55 16.9  1:21   14   43:18  8:40 2:29:21 
   14  302 Shaina McCormack        Minneapolis        MN  31   14 19:30  2:23  2:43   15 1:25:37 17.4  1:51    5   39:50  7:58 2:29:29 
   15  330 Emily Siegrist          Milwaukee          WI  41   11 18:16  2:14  1:59   13 1:24:01 17.7  1:42   19   47:17  9:28 2:33:13 
   16  355 Halle Zuck              Esko               MN  18    7 16:32  2:01  2:14   19 1:32:14 16.1  0:50   10   41:29  8:18 2:33:17 
   17  256 Kellie Busse            Mankato            MN  36   18 20:46  2:32  3:53    8 1:22:12 18.1  3:36   17   45:34  9:07 2:36:00 
   18  282 Madeline Johnson        Rosemount          MN  27   17 20:00  2:27  2:08   16 1:27:17 17.0  1:19   18   45:36  9:08 2:36:19 
   19  308 Lori Nesvold            Minneapolis        MN  54   15 19:32  2:23  2:31   23 1:35:45 15.5  3:15   16   44:09  8:50 2:45:10 
   20  248 Angel Bates             Houghton           MI  43   26 26:06  3:11  1:04   20 1:32:46 16.0  1:58   20   47:40  9:32 2:49:31 
   21  322 Victoria Ruckle         Minneapolis        MN  32   22 22:19  2:44  2:19   21 1:33:12 16.0  1:10   22   52:48 10:34 2:51:46 
   22  280 Hannah Holmberg         Grove City         MN  22   20 21:03  2:34  2:08   24 1:39:27 15.0  2:12   21   47:53  9:35 2:52:42 
   23  297 Maia MacNeal            Saint Paul         MN  31   13 19:05  2:20  3:01   18 1:30:34 16.4  2:44   25   59:39 11:56 2:55:02 
   24  259 Marilee Chase           Thunder Bay        ON  59   25 25:14  3:05  2:37   22 1:35:25 15.6  3:24   24   54:06 10:50 3:00:43 
   25  300 Jessica Hoy             Duluth             MN  33   24 23:33  2:53  3:16   26 1:45:36 14.1  1:06   23   53:19 10:40 3:06:47 
   26  324 Stephanie Schirtzinger  Duluth             MN  55   19 20:46  2:32  2:23   25 1:45:21 14.1  1:56   27 1:08:12 13:39 3:18:36 
   27  328 Michelle Scimecca       Lakeville          MN  43   27 29:11  3:34  0:09   27 1:51:45 13.3  3:36   26   59:43 11:57 3:24:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  321 Nate Rengo              Esko               MN  18    4 27:19  3:20  2:16    1 1:20:26 18.5  0:53    1   31:59  6:24 2:22:52 
    2  261 Michael Cornell         Esko               MN  18    3 21:32  2:38  3:00    3 1:25:51 17.3  1:39    2   35:39  7:08 2:27:39 
    3  342 Walter Van Dyke         Minneapolis        MN  19    1 16:39  2:02  2:52    2 1:22:16 18.1  2:12    4   54:39 10:56 2:38:36 
    4  311 Miles Novachis          Eden Prairie       MN  18    2 18:06  2:13  2:36    4 1:35:59 15.5  0:56    3   41:01  8:13 2:38:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  355 Halle Zuck              Esko               MN  18    1 16:32  2:01  2:14    1 1:32:14 16.1  0:50    1   41:29  8:18 2:33:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  338 Easton Syvertson        Paynesville        MN  23    1 14:30  1:47  1:20    1 1:12:19 20.6  1:13    1   31:42  6:21 2:01:02 
    2  353 Samuel Young            Minnetonka         MN  24    4 16:50  2:04  2:50    2 1:12:47 20.4  1:27    4   38:29  7:42 2:12:21 
    3  283 Sam Johnson             Rosemount          MN  22    6 18:49  2:18  2:26    3 1:19:17 18.8  1:22    2   35:29  7:06 2:17:20 
    4  263 Joe Dennis              Minnetonka         MN  22    2 14:55  1:50  2:21    5 1:24:33 17.6  1:32    6   40:24  8:05 2:23:44 
    5  339 Wyatt Teubert           Duluth             MN  22    8 20:45  2:32  2:14    4 1:24:03 17.7  0:54    3   38:15  7:39 2:26:10 
    6  350 Phillip Williams        Minneapolis        MN  21    7 19:17  2:21  2:06    8 1:33:34 15.9  1:02    5   39:35  7:55 2:35:32 
    7  245 Zach Andrew             Duluth             MN  20    3 16:10  1:59  2:32    7 1:30:24 16.5  1:45    7   52:09 10:26 2:42:59 
    8  337 Adam Swanson            Burnsville         MN  23    5 18:39  2:17  3:08    6 1:26:06 17.3  1:35    8 1:05:36 13:08 2:55:02 
    9  247 Sam Ballinger           Minnetonka         MN  22    9 23:38  2:53  5:19    9 1:46:59 13.9  2:52    9 1:26:39 17:20 3:45:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  315 Sofie Overturf          Moorhead           MN  22    1 18:30  2:16  1:55    1 1:25:37 17.4  0:56    1   42:12  8:27 2:29:08 
    2  280 Hannah Holmberg         Grove City         MN  22    2 21:03  2:34  2:08    2 1:39:27 15.0  2:12    2   47:53  9:35 2:52:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  343 Richard Vanden Branden  Superior           WI  27    3 16:23  2:00  1:39    1 1:12:42 20.5  1:22    1   30:35  6:07 2:02:38 
    2  254 Noah Burson             Duluth             MN  28    1 13:19  1:38  1:29    2 1:13:16 20.3  0:58    3   38:08  7:38 2:07:08 
    3  257 Zachary Carchedi        North Branchnorth  MN  29    4 18:20  2:15  1:50    3 1:14:24 20.0  1:45    4   38:16  7:40 2:14:33 
    4  294 Peter Lund              Chippewa Falls     WI  29    2 15:53  1:57  2:05    4 1:20:20 18.5  1:13    5   43:49  8:46 2:23:18 
    5  316 Jordan Pannier          Minneapolis        MN  28    5 24:21  2:59  2:47    5 1:24:31 17.6  0:50    2   36:46  7:22 2:29:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  348 Morgan Whyte            Winona             MN  25    1 13:46  1:41  1:53    2 1:22:25 18.1  1:15    1   38:21  7:41 2:17:38 
    2  344 Natalie Vandenburgh     Saint Paul         MN  28    6 21:24  2:37  3:17    1 1:18:22 19.0  2:05    2   40:42  8:09 2:25:48 
    3  266 Kathryn Eischeid        Duluth             MN  27    3 18:06  2:13  2:57    4 1:23:43 17.8  1:25    3   41:31  8:19 2:27:41 
    4  327 Madeline Schutte        Duluth             MN  28    4 18:10  2:13  2:53    3 1:23:42 17.8  1:27    4   41:31  8:19 2:27:41 
    5  296 Alexandra Mackenzie     Thunder Bay        ON  28    2 15:11  1:52  1:37    6 1:27:55 16.9  1:21    5   43:18  8:40 2:29:21 
    6  282 Madeline Johnson        Rosemount          MN  27    5 20:00  2:27  2:08    5 1:27:17 17.0  1:19    6   45:36  9:08 2:36:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  312 Andrew Olson            Duluth             MN  33    2 16:24  2:00  1:42    1 1:10:29 21.1  1:40    1   34:16  6:52 2:04:29 
    2  291 Tyler Lindblom          Chaska             MN  30    4 24:37  3:01  0:49                            2   36:56  7:24 2:15:25 
    3  354 Cody Zoschak            Washington         DC  31    1 15:09  1:51  2:22    2 1:15:58 19.6  2:39    3   40:03  8:01 2:16:10 
    4  293 Eric Lorentz            Duluth             MN  32    3 21:40  2:39  3:23    3 1:24:31 17.6  1:56    6   45:01  9:01 2:36:29 
    5  303 Simon McCormack         Minneapolis        MN  32    5 27:25  3:21  3:04    4 1:25:35 17.4  1:20    5   43:56  8:48 2:41:19 
    6  288 Jared Lachner           Andover            MN  33    6 27:38  3:23  4:10    5 1:34:38 15.7  2:11    4   41:32  8:19 2:50:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  326 Molly Schull            Hayward            WI  31    1 16:28  2:01  1:35    2 1:18:07 19.0  1:57    2   37:05  7:25 2:15:10 
    2  269 Lisa Filzen             Duluth             MN  33    5 23:20  2:51  1:40    1 1:15:20 19.8  1:16    1   36:20  7:16 2:17:53 
    3  302 Shaina McCormack        Minneapolis        MN  31    3 19:30  2:23  2:43    3 1:25:37 17.4  1:51    3   39:50  7:58 2:29:29 
    4  322 Victoria Ruckle         Minneapolis        MN  32    4 22:19  2:44  2:19    5 1:33:12 16.0  1:10    4   52:48 10:34 2:51:46 
    5  297 Maia MacNeal            Saint Paul         MN  31    2 19:05  2:20  3:01    4 1:30:34 16.4  2:44    6   59:39 11:56 2:55:02 
    6  300 Jessica Hoy             Duluth             MN  33    6 23:33  2:53  3:16    6 1:45:36 14.1  1:06    5   53:19 10:40 3:06:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  250 Ben Bittner             Saginaw            MN  36    1 16:34  2:02  1:09    1 1:07:08 22.2  1:04    2   34:57  7:00 2:00:50 
    2  307 Rob Nesvig              Minneapolis        MN  39    6 18:47  2:18  2:17    3 1:09:48 21.3  1:18    1   32:51  6:35 2:04:59 
    3  313 Nicholas Ongaro         Hibbing            MN  36    2 16:57  2:04  1:33    2 1:09:27 21.4  0:54    4   36:45  7:21 2:05:34 
    4  290 Jason Larson            Minneapolis        MN  39    3 17:39  2:10  2:13    4 1:13:48 20.2  2:21    3   35:07  7:02 2:11:07 
    5  340 John Udland             Duluth             MN  38    8 19:41  2:25  2:20    5 1:18:40 18.9  1:48    5   38:28  7:42 2:20:57 
    6  289 Karl Larsen             Duluth             MN  38    7 19:40  2:24  2:18    7 1:22:29 18.0  1:10    7   43:57  8:48 2:29:32 
    7  281 Eric Johnson            Saint Paul         MN  37    4 17:58  2:12  4:11    6 1:19:14 18.8  2:39    8   47:28  9:30 2:31:29 
    8  299 Rob McCalla             Maple Grove        MN  36   10 27:25  3:21  2:30    9 1:26:49 17.1  2:14    6   42:59  8:36 2:41:56 
    9  260 Andy Clements           Afton              MN  38    9 19:57  2:26  3:36    8 1:23:27 17.8  2:39    9   53:45 10:45 2:43:21 
   10  325 Nicholis Schroeder      Eau Claire         WI  37    5 18:34  2:16  5:03   10 1:36:33 15.4  3:13   10   57:39 11:32 3:01:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  251 Joy Bittner             Saginaw            MN  36    1 19:55  2:26  2:26    1 1:21:32 18.3  1:32    1   40:38  8:08 2:26:00 
    2  256 Kellie Busse            Mankato            MN  36    2 20:46  2:32  3:53    2 1:22:12 18.1  3:36    2   45:34  9:07 2:36:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  319 Kent Porter             Elk Point          SD  40    3 18:44  2:18  1:57    1 1:10:17 21.2  1:39    1   32:09  6:26 2:04:44 
    2  349 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  41    4 18:51  2:18  2:10    2 1:10:41 21.1  1:18    2   35:48  7:10 2:08:46 
    3  241 Clint Agar              Duluth             MN  40    2 15:47  1:56  1:31    4 1:14:55 19.9  1:20    3   36:19  7:16 2:09:51 
    4  318 Jon Pohlman             Saint Paul         MN  41    5 19:11  2:21  2:23    3 1:11:07 20.9  1:20    4   41:11  8:15 2:15:09 
    5  253 Jal Bjorkman            Clear              AK  43    1 15:44  1:56  3:28    5 1:23:50 17.7  3:04    5   52:25 10:29 2:38:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  305 Elaine Nelson           Duluth             MN  43    1 15:50  1:56  2:02    1 1:08:37 21.7  1:05    1   33:37  6:44 2:01:11 
    2  330 Emily Siegrist          Milwaukee          WI  41    2 18:16  2:14  1:59    2 1:24:01 17.7  1:42    2   47:17  9:28 2:33:13 
    3  248 Angel Bates             Houghton           MI  43    3 26:06  3:11  1:04    3 1:32:46 16.0  1:58    3   47:40  9:32 2:49:31 
    4  328 Michelle Scimecca       Lakeville          MN  43    4 29:11  3:34  0:09    4 1:51:45 13.3  3:36    4   59:43 11:57 3:24:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  306 Grant Nelson            Duluth             MN  47    5 19:33  2:24  1:25    2 1:09:49 21.3  1:06    1   32:24  6:29 2:04:15 
    2  246 Aaron Angell            Mascoutah          IL  47    2 16:41  2:02  1:26    1 1:09:40 21.4  0:46    3   36:35  7:19 2:05:05 
    3  346 Timm Vedder             Sartell            MN  48    4 19:31  2:23  2:34    3 1:10:58 21.0  1:26    2   33:47  6:46 2:08:14 
    4  314 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  46    3 18:28  2:16  1:31    4 1:11:36 20.8  1:14    5   41:59  8:24 2:14:46 
    5  320 Jesse Powell            Minneapolis        MN  46    1 12:18  1:30  5:01    5 1:20:51 18.4  2:09    4   39:48  7:58 2:20:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  258 Todd Struckman          Duluth             MN  51    1 13:57  1:43  1:12    1 1:06:38 22.3  1:20    2   38:03  7:37 2:01:08 
    2  295 Rick MacEachern         Thunder Bay        ON  51    3 19:08  2:20  2:17    2 1:07:24 22.1  1:59    1   34:50  6:58 2:05:36 
    3  249 Brad Birkholz           Watertown          WI  54    2 16:51  2:04  1:41    3 1:11:47 20.7  1:16    3   38:18  7:40 2:09:51 
    4  265 Michael Dingle          Stillwater         MN  51    5 28:25  3:28  0:55    4 1:15:14 19.8  1:21    4   44:38  8:56 2:30:32 
    5  267 William Engel           International Fall MN  52    4 23:44  2:54  4:53    5 1:18:45 18.9  3:36    5   50:04 10:01 2:41:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  308 Lori Nesvold            Minneapolis        MN  54    1 19:32  2:23  2:31    1 1:35:45 15.5  3:15    1   44:09  8:50 2:45:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  284 John Kelley             Duluth             MN  59    1 16:48  2:03  1:29    1 1:08:29 21.7  1:12    1   37:35  7:31 2:05:31 
    2  352 Kevin Wormuth           Duluth             MN  55    2 18:50  2:18  3:54    2 1:27:22 17.0  1:31    3   45:39  9:08 2:37:14 
    3  272 Mark Gehlsen            Minneapolis        MN  57    3 23:46  2:54  2:46    3 1:32:56 16.0  2:01    2   39:46  7:58 2:41:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  333 Laurie Smith            Atlantic Mine      MI  56    3 17:13  2:06  2:23    2 1:19:58 18.6  1:49    1   39:59  8:00 2:21:20 
    2  309 Karen Nixon             Fond Du Lac        WI  55    1 15:07  1:51  3:08    3 1:22:15 18.1  1:43    2   41:23  8:17 2:23:34 
    3  273 Lori Green              Fort Frances       ON  59    2 16:03  1:58  2:23    1 1:19:56 18.6  1:41    3   43:40  8:44 2:23:42 
    4  259 Marilee Chase           Thunder Bay        ON  59    5 25:14  3:05  2:37    4 1:35:25 15.6  3:24    4   54:06 10:50 3:00:43 
    5  324 Stephanie Schirtzinger  Duluth             MN  55    4 20:46  2:32  2:23    5 1:45:21 14.1  1:56    5 1:08:12 13:39 3:18:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  271 Dale Forde              Golden Valley      MN  64    1 17:14  2:06  1:37    2 1:16:26 19.5  1:38    2   37:41  7:33 2:14:34 
    2  332 Stan Skelton            Ely                MN  61    2 20:48  2:33  2:28    1 1:13:39 20.2  1:09    3   42:21  8:29 2:20:23 
    3  286 Chad Kester             Duluth             MN  62    4 23:48  2:55  3:06    3 1:16:59 19.3  1:32    1   36:06  7:14 2:21:27 
    4  335 Kurt Sothmann           Fruitland          IA  61    3 23:34  2:53  3:59    4 1:33:09 16.0  4:59    4   59:01 11:49 3:04:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  244 Mark Anderson           Naperville         IL  70    1 18:44  2:17  4:08    1 1:34:36 15.7  3:54    1 1:10:27 14:06 3:11:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        120
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:     84
Number of Male   Finishers:               57
Number of Female Finishers:               27
Did not Finish Race or Did Not Start:     26