Bemidji, MN
1/21/2023











                           Bemidji Invite- Buena Vista Relay & Nordic Combo
                                  Buena Vista Ski Area - Bemidji, MN
                                           January 21, 2023

                                OFFICIAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   473  Brainerd                           
=============================================
  1    120  Lance Hastings                       7   (102) Carter Erickson                 
  2    119  Wyatt Brown                          8   ( 99) Truman Dirks                    
  3    118  Silas Osborne                        9   ( 96) Jake Stockinger                 
  4    116  Jaret Soxman                        10   ( 94) Joseph Otto                     
  5   (115) Jediah Soxman                   
  6   (107) Wyatt Simonet                   

  2.   433  Alexandria                         
=============================================
  1    113  Logan Holtz                          7   ( 95) Lars Dahl                       
  2    110  Sawyer Larson                        8   ( 90) Jackson Dutcher                 
  3    109  Nicholas Strauss                     9   ( 89) Isaiah Anderson                 
  4    101  Gabe Hoven                          10   ( 80) Carter Rush                     
  5   (100) Owen Gilbertson                 
  6   ( 98) Elijah Kjolhaug                 

  3.   378  Moorhead                           
=============================================
  1    108  Wes Bouillard                        4     72  Zach Dohn                       
  2    106  Ezra Gomez                           5   ( 62) Rasmus Hauge                    
  3     92  Tavan Schlicting                

  4.   354  Bemidji                            
=============================================
  1    104  Logan Wilcox                         5   ( 67) Jack Hildenbrand                
  2     91  Samuel Urban                         6   ( 60) Philip Hodapp                   
  3     88  Leo Mathews                     
  4     71  Quinn Morrissey                 

  5.   332  Wadena-Deer Creek                  
=============================================
  1    117  Bjorn Brunsberg                      4     51  Owen Anderson                   
  2    112  Grant Nelson                         5   ( 47) Charles Peterson                
  3     52  Tayton Lehmann                  

  6.   331  Fergus Falls                       
=============================================
  1    114  Eric Swanson                         5   ( 58) Noah Frank                      
  2     97  Reno Schierer                        6   ( 56) Cooper Miller                   
  3     61  Elias Ronnevik                  
  4     59  Trygvie Ronnevik                

  7.   324  St. Cloud                          
=============================================
  1     86  Marcus Wade                          4     75  Josh Vogel                      
  2     85  Alex Heinks                          5   ( 68) Diego Hennes                    
  3     78  Cooper Buttenhof                

  8.   300  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     93  Gabe Leff                            5   ( 55) Cameron Akers                   
  2     73  Peyton Malecka                       6   ( 53) Garrett Moen                    
  3     70  Conner Malecka                       7   ( 46) Corey Ruel                      
  4     64  Hunter Hanson                   

  9.   277  Little Falls                       
=============================================
  1    111  Antonio Becker                     
  2    103  Brayden Paulsen                 
  3     63  Cayden Olsen                    

 10.   246  Sartell/ Cathedral                 
=============================================
  1    105  Liam Scanlon                       
  2     84  Wyatt Paulson                   
  3     57  Adam Paulson                    

 11.   147  Fertile-Beltrami                   
=============================================
  1     50  Will Stromstad                     
  2     49  Peter Forgit                    
  3     48  Eric Stromstad                  




---------------------------------------------------------------------------
4.5K SKATE INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/18      120  638 Lance Hastings        11    Brainerd                              12:13.02            
    2   2/18      119  639 Wyatt Brown           9     Brainerd                              12:53.26    0:40.24 
    3   3/18      118  640 Silas Osborne         10    Brainerd                              13:16.37    1:03.35 
    4   1/5       117  934 Bjorn Brunsberg       12    Wadena-Deer Creek                     13:27.62    1:14.60 
    5   4/18      116  641 Jaret Soxman          10    Brainerd                              13:55.43    1:42.41 
    6   5/18      115  642 Jediah Soxman         9     Brainerd                              14:27.94    2:14.92 
    7   1/6       114  714 Eric Swanson          9     Fergus Falls                          14:32.06    2:19.04 
    8   1/14      113  544 Logan Holtz           9     Alexandria                            14:33.88    2:20.86 
    9   2/5       112  935 Grant Nelson          9     Wadena-Deer Creek                     14:34.73    2:21.71 
   10   1/3       111  794 Antonio Becker        11    Little Falls                          14:39.51    2:26.49 
   11   2/14      110  542 Sawyer Larson         9     Alexandria                            14:48.84    2:35.82 
   12   3/14      109  546 Nicholas Strauss      9     Alexandria                            14:51.10    2:38.08 
   13   1/5       108  844 Wes Bouillard         9     Moorhead                              14:53.24    2:40.22 
   14   6/18      107  644 Wyatt Simonet         9     Brainerd                              14:57.80    2:44.78 
   15   2/5       106  848 Ezra Gomez            10    Moorhead                              15:06.82    2:53.80 
   16   1/3       105  876 Liam Scanlon          9     Sartell/ Cathedral                    15:13.05    3:00.03 
   17   1/6       104  601 Logan Wilcox          9     Bemidji                               15:15.52    3:02.50 
   18   2/3       103  795 Brayden Paulsen       11    Little Falls                          15:25.11    3:12.09 
   19   7/18      102  645 Carter Erickson       9     Brainerd                              15:25.64    3:12.62 
   20   4/14      101  545 Gabe Hoven            12    Alexandria                            15:27.56    3:14.54 
   21   5/14      100  543 Owen Gilbertson       11    Alexandria                            15:40.17    3:27.15 
   22   8/18       99  656 Truman Dirks          11    Brainerd                              15:43.35    3:30.33 
   23   6/14       98  547 Elijah Kjolhaug       9     Alexandria                            15:47.73    3:34.71 
   24   2/6        97  716 Reno Schierer         12    Fergus Falls                          15:49.86    3:36.84 
   25   9/18       96  650 Jake Stockinger       12    Brainerd                              15:50.00    3:36.98 
   26   7/14       95  549 Lars Dahl             9     Alexandria                            15:50.38    3:37.36 
   27  10/18       94  646 Joseph Otto           12    Brainerd                              15:52.36    3:39.34 
   28   1/7        93  677 Gabe Leff             9     Detroit Lakes                         15:55.28    3:42.26 
   29   3/5        92  843 Tavan Schlicting      10    Moorhead                              15:55.99    3:42.97 
   30   2/6        91  604 Samuel Urban          9     Bemidji                               15:58.03    3:45.01 
   31   8/14       90  550 Jackson Dutcher       9     Alexandria                            15:58.29    3:45.27 
   32   9/14       89  551 Isaiah Anderson       9     Alexandria                            16:02.20    3:49.18 
   33   3/6        88  603 Leo Mathews           11    Bemidji                               16:04.08    3:51.06 
   34  11/18       87  648 Jason Feigum          9     Brainerd                              16:14.85    4:01.83 
   35   1/5        86  903 Marcus Wade           10    St. Cloud                             16:15.10    4:02.08 
   36   2/5        85  902 Alex Heinks           11    St. Cloud                             16:18.45    4:05.43 
   37   2/3        84  878 Wyatt Paulson         9     Sartell/ Cathedral                    16:20.40    4:07.38 
   38  12/18       83  649 Kyle Peterson         10    Brainerd                              16:24.36    4:11.34 
   39  13/18       82  658 Micah Biermaier       9     Brainerd                              16:35.37    4:22.35 
   40  14/18       81  655 Leopold Famoso        9     Brainerd                              16:35.99    4:22.97 
   41  10/14       80  553 Carter Rush           9     Alexandria                            16:37.69    4:24.67 
   42  15/18       79  651 Kaiden Raske          9     Brainerd                              16:37.88    4:24.86 
   43   3/5        78  913 Cooper Buttenhof      9     St. Cloud                             16:38.31    4:25.29 
   44  16/18       77  654 Cole Fjeld            12    Brainerd                              16:42.66    4:29.64 
   45  11/14       76  548 Berg Swanson          12    Alexandria                            16:43.21    4:30.19 
   46   4/5        75  905 Josh Vogel            10    St. Cloud                             16:44.35    4:31.33 
   47  12/14       74  552 Sawyer Filipiak       11    Alexandria                            16:47.62    4:34.60 
   48   2/7        73  678 Peyton Malecka        9     Detroit Lakes                         16:58.50    4:45.48 
   49   4/5        72  846 Zach Dohn             9     Moorhead                              17:02.85    4:49.83 
   50   4/6        71  605 Quinn Morrissey       10    Bemidji                               17:05.32    4:52.30 
   51   3/7        70  684 Conner Malecka        7     Detroit Lakes                         17:21.07    5:08.05 
   52  13/14       69  555 Andrew Mayer          9     Alexandria                            17:30.70    5:17.68 
   53   5/5        68  906 Diego Hennes          11    St. Cloud                             17:33.02    5:20.00 
   54   5/6        67  607 Jack Hildenbrand      10    Bemidji                               17:33.03    5:20.01 
   55  17/18       66  657 Rylan Conkins         9     Brainerd                              17:33.81    5:20.79 
   56  18/18       65  653 Adam Harrington       9     Brainerd                              17:33.95    5:20.93 
   57   4/7        64  680 Hunter Hanson         12    Detroit Lakes                         17:43.55    5:30.53 
   58   3/3        63  797 Cayden Olsen          9     Little Falls                          17:45.65    5:32.63 
   59   5/5        62  847 Rasmus Hauge          8     Moorhead                              17:48.03    5:35.01 
   60   3/6        61  721 Elias Ronnevik        8     Fergus Falls                          17:50.03    5:37.01 
   61   6/6        60  606 Philip Hodapp         10    Bemidji                               17:56.97    5:43.95 
   62   4/6        59  719 Trygvie Ronnevik      8     Fergus Falls                          18:17.38    6:04.36 
   63   5/6        58  720 Noah Frank            8     Fergus Falls                          18:19.62    6:06.60 
   64   3/3        57  879 Adam Paulson          11    Sartell/ Cathedral                    18:33.93    6:20.91 
   65   6/6        56  718 Cooper Miller         8     Fergus Falls                          18:50.49    6:37.47 
   66   5/7        55  681 Cameron Akers         11    Detroit Lakes                         19:06.78    6:53.76 
   67  14/14       54  554 Matthew Moga          10    Alexandria                            19:28.64    7:15.62 
   68   6/7        53  682 Garrett Moen          9     Detroit Lakes                         20:06.50    7:53.48 
   69   3/5        52  936 Tayton Lehmann        10    Wadena-Deer Creek                     20:14.63    8:01.61 
   70   4/5        51  937 Owen Anderson         9     Wadena-Deer Creek                     21:49.00    9:35.98 
   71   1/3        50  273 Will Stromstad        12    Fertile-Beltrami                      23:30.52   11:17.50 
   72   2/3        49  277 Peter Forgit          9     Fertile-Beltrami                      24:05.74   11:52.72 
   73   3/3        48  278 Eric Stromstad        9     Fertile-Beltrami                      24:52.79   12:39.77 
   74   5/5        47  938 Charles Peterson      9     Wadena-Deer Creek                     27:10.27   14:57.25 
   75   7/7        46  683 Corey Ruel            10    Detroit Lakes                         32:29.38   20:16.36