Golden Valley, MN
2/5/2020











                                                             
 
 
                      SECTION 5 - SKATE RESULTS - GIRLS
                             Theodore Wirth Park
                           02/05/20 - 5 Kilometers
 
 Place Bib   Name                    Grade Team                   Classic  Skate   Both      Pts State    
 ===== ===== ======================= ===== ====================== ======== ======= ========= === ===== 
     1   101 Christina Bolcer           12 Maple Grove            14:50    12:59.2   27:49.2 100   TEA 
     2   102 Abby Ellenbecker           12 Coon Rapids            15:22    13:52.1   29:14.1  99   IND 
     3   104 Johanna Schwinghamer       12 Mora                   15:37    13:44.8   29:21.8  98   IND 
     4   103 Grace Collier              12 Maple Grove            15:36    13:52.3   29:28.3  97   TEA 
     5   106 Lauren Tillman             12 Maple Grove            15:51    13:45.0   29:36.0  96   TEA 
     6   107 Annie Miller               12 Champlin Park          16:04    13:33.0   29:37.0  95   IND 
     7   110 Claire Beckman             11 Andover                16:10    13:27.9   29:37.9  94   IND 
     8   105 Brenna Russell             12 Andover                15:46    14:14.0   30:00.0  93   IND 
     9   108 Katelyn Gramstad           11 Elk River/zimmerman    16:09    13:55.3   30:04.3  92   TEA 
    10   109 Autumn Vandentop           11 Spring Lake Park/st An 16:10    13:55.3   30:05.3  91   IND 
    11   111 Jennifer Omann             12 Champlin Park          16:17    14:13.2   30:30.2  90       
    12   112 Hailee Zimpel               9 Elk River/zimmerman    16:19    14:34.2   30:53.2  89   TEA 
    13   113 Audrey Neuerburg-Chapma    11 Elk River/zimmerman    16:20    14:33.9   30:53.9  88   TEA 
    14   114 Gen Woods                  12 Mora                   16:35    14:23.9   30:58.9  87       
    15   120 Samantha Solboe             9 Spring Lake Park/st An 17:06    13:59.3   31:05.3  86       
    16   119 Kalli Smith                11 Maple Grove            17:01    14:08.0   31:09.0  85   TEA 
    17   116 Lindsey Young              10 Maple Grove            16:39    14:31.9   31:10.9  84   TEA 
    18   117 Claire Vandentop           11 Spring Lake Park/st An 16:40    14:44.9   31:24.9  83       
    19   115 Lilah Gilyard              10 Coon Rapids            16:38    14:57.2   31:35.2  82       
    20   118 Kirsten King               10 Spring Lake Park/st An 16:54    14:59.3   31:53.3  81       
    21   121 Anna Eich                  11 Rogers                 17:11    14:44.6   31:55.6  80       
    22   123 Abby Szoka                 12 Mora                   17:20    14:38.1   31:58.1  79       
    23   125 Atley Schreiner            11 Champlin Park          17:35    14:35.3   32:10.3  78       
    24   124 Ellen Kivi                 12 Maple Grove            17:26    14:48.5   32:14.5  77   TEA 
    25   128 Chloe Voss                  9 Andover                17:39    14:46.4   32:25.4  76       
    26   129 Lily Peterson              12 Mora                   17:40    14:45.4   32:25.4  75       
    27   122 Savannah Krull              9 Maple Grove            17:12    15:14.7   32:26.7  74   TEA 
    28   132 Ilus Gallay                11 Elk River/zimmerman    17:53    14:49.2   32:42.2  73   TEA 
    29   131 Olivia Krafty               9 Andover                17:51    15:12.0   33:03.0  72       
    30   130 Sophie Riewe               12 Elk River/zimmerman    17:50    15:14.2   33:04.2  71   TEA 
    31   126 Mikaela Hetchler            9 Rogers                 17:37    15:31.2   33:08.2  70       
    32   133 Tayah Anderson              8 Mora                   17:53    15:18.5   33:11.5  69       
    33   135 Kelsey Huver               10 Blaine                 18:03    15:09.2   33:12.2  68       
    34   138 Lily Erickson              10 Mora                   18:18    15:04.4   33:22.4  67       
    35   127 Madeleine Kjome            10 Osseo Nordic           17:39    15:45.7   33:24.7  66       
    36   134 Brynn Bossen               10 Spring Lake Park/st An 18:01    15:53.8   33:54.8  65       
    37   144 Mattea Van Hale            10 Mora                   18:44    15:10.8   33:54.8  64       
    38   136 Mallory Williams           11 Elk River/zimmerman    18:08    15:49.4   33:57.4  63   TEA 
    39   137 Janessa Bennett            11 Blaine                 18:10    15:51.4   34:01.4  62       
    40   141 Ashlyn Murphy              11 Champlin Park          18:30    15:32.7   34:02.7  61       
    41   145 Kaitlyn Finnegan           10 Spring Lake Park/st An 18:46    15:23.2   34:09.2  60       
    42   139 Ingrid Norquist             9 Anoka                  18:20    15:50.9   34:10.9  59       
    43   140 Juliana Davis               8 Osseo Nordic           18:29    16:04.7   34:33.7  58       
    44   153 Elaina Kuhnau              11 Elk River/zimmerman    19:23    15:25.2   34:48.2  57   TEA 
    45   142 Natalie Bennett            11 Blaine                 18:31    16:27.6   34:58.6  56       
    46   147 Allison Overome            10 Andover                19:06    15:54.2   35:00.2  55       
    47   150 Signe Johnson              10 Spring Lake Park/st An 19:13    15:54.3   35:07.3  54       
    48   148 Amber Adams                11 Anoka                  19:09    16:14.1   35:23.1  53       
    49   143 Elise Oldroyd               9 Champlin Park          18:36    16:50.3   35:26.3  52       
    50   154 Camille Corneia            12 Osseo Nordic           19:25    16:09.8   35:34.8  51       
    51   155 Josie Ingvaldson           11 Coon Rapids            19:28    16:15.5   35:43.5  50       
    52   151 Hannah Wetzel              12 Osseo Nordic           19:16    16:36.9   35:52.9  49       
    53   146 Breanna Hetchler           11 Rogers                 18:48    17:12.9   36:00.9  48       
    54   149 Molly Claussen             10 Blaine                 19:12    16:51.9   36:03.9  47       
    55   156 Ilsa Hoaglund              11 Coon Rapids            19:38    16:46.9   36:24.9  46       
    56   159 Frankie Lumb               12 Osseo Nordic           19:41    16:49.2   36:30.2  45       
    57   152 Emma Miller                10 Blaine                 19:21    17:09.5   36:30.5  44       
    58   164 Isabelle Scully            11 Blaine                 20:12    16:28.9   36:40.9  43       
    59   157 Allison Hookom             10 Anoka                  19:38    17:06.7   36:44.7  42       
    60   158 Isabel Ameli               11 Andover                19:39    17:06.3   36:45.3  41       
    61   165 Ella Stritesky             11 Rogers                 20:25    16:31.8   36:56.8  40       
    62   162 Rylee Gjesvold             11 Andover                20:07    16:57.7   37:04.7  39       
    63   167 Melanie Schluender         12 Champlin Park          20:33    16:39.6   37:12.6  38       
    64   163 Brooke Bierbaum            12 Park Center            20:11    17:03.6   37:14.6  37       
    65   166 Izzy Brand                 11 Anoka                  20:29    16:46.3   37:15.3  36       
    66   174 Ana Laborde                12 Osseo Nordic           21:05    16:12.3   37:17.3  35       
    67   168 Elise Ames                 11 Rogers                 20:39    16:39.5   37:18.5  34       
    68   169 Cassidy Tanner             11 Champlin Park          20:39    16:45.0   37:24.0  33       
    69   160 Akala Lowe                 10 Coon Rapids            19:58    17:43.2   37:41.2  32       
    70   161 Zoe Hoaglund               11 Coon Rapids            20:02    17:39.4   37:41.4  31       
    71   175 Kendel Poppe Boehm          9 Osseo Nordic           21:11    16:33.7   37:44.7  30       
    72   170 Abby Bruers                12 Rogers                 20:46    16:59.5   37:45.5  29       
    73   171 Kathryn Lambert            12 Anoka                  20:46    17:04.9   37:50.9  28       
    74   172 Alex Bragg                 12 Anoka                  20:54    17:28.1   38:22.1  27       
    75   173 Aly Blomberg                8 Park Center            21:02    17:25.3   38:27.3  26       
    76   177 Meghan Miller              12 Blaine                 21:43    17:36.3   39:19.3  25       
    77   176 Ava Kehr                   10 Coon Rapids            21:25    18:43.1   40:08.1  24       
    78   179 Devon Torgerson             8 Park Center            23:52    18:26.9   42:18.9  23       
    79   178 Tegan MacMurdo             12 Park Center            23:36    20:27.2   44:03.2  22       
    80   180 Isabelle Antoine            9 Park Center            25:18    22:09.1   47:27.1  21       
    81   181 Chiara Desavorgnani        12 Rogers                 25:41    24:56.4   50:37.4  20       
    2/05/2020  2:22PM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.mtecresults.com