Camp Ripley, MN
1/23/2020











                          Little Falls Flyers Ripley Nordic Ski Invitational
                                           Little Falls, MN
                                           January 23, 2020
                                        JUNIOR HIGH GIRLS - 3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   377  Brainerd                           
=============================================
  1     98  Bridget Collins                 
  2     96  Gabrielle Wentzel               
  3     94  Annelise Baird                  
  4     89  Lila Collins                    
  5   ( 79) Anja Storbakken                 
  6   ( 78) Addie Ryan                      
  7   ( 66) Eva Oium                        
  8   ( 56) Kaya Anderson                   
  9   ( 49) Caroline Holcomb-Smith          
 10   ( 43) Elizabeth Rademacher            

  2.   371  Mora                               
=============================================
  1    100  Hazel Carda                     
  2     93  Morgan Calander                 
  3     92  Liz Marohn                      
  4     86  Genna McCallum                  
  5   ( 83) Ellie Ness                      
  6   ( 81) Tirzah Schultz                  
  7   ( 80) Nora Houglum                    
  8   ( 77) Annika De Gracia                
  9   ( 68) Brie Struwve                    
 10   ( 38) Keeley Helmbrecht               

  3.   362  Alexandria                         
=============================================
  1     99  Kasey Soderholm                 
  2     90  Bobbi Nichols                   
  3     88  Emma Neumann                    
  4     85  Meredith Sundby                 
  5   ( 76) Mackenzie Jurchenko             
  6   ( 20) Taylor Swedberg                 
  7   ( 19) Faith Odland                    
  8   ( 16) Nora Steidl                     
  9   (  1) Allison Boe                     
 10   (  1) Linnea Hoven                    

  4.   319  Little Falls                       
=============================================
  1     91  Lily Laubach                    
  2     84  Isabelle Segler                 
  3     74  Ainsley Kresha                  
  4     70  Dayna Becker                    
  5   ( 69) Sarah Wolbeck                   
  6   ( 61) Claire Anderson                 
  7   ( 57) Ellyse Yorek                    
  8   ( 52) Ava Swanberg                    
  9   ( 51) Berit Gustafson                 
 10   ( 50) Ellie Larsen                    

  5.   302  Bemidji                            
=============================================
  1     82  Elena Harmsen                   
  2     75  Madison Jensen                  
  3     73  Mollie Rupp                     
  4     72  Marley Ueland                   
  5   ( 67) Jadyn Kelly                     
  6   ( 42) Claire Story                    
  7   ( 32) Mia Hoffmann                    
  8   ( 30) Jane Mueller                    
  9   (  7) Natalie Stiehm                  
 10   (  6) Maya Prim                       

  6.   284  Moorhead                           
=============================================
  1     87  Julia Smithmeyer                
  2     71  Chloe Pesek                     
  3     64  Layla Eisenzimmer               
  4     62  Keena Watson                    
  5   ( 59) Lily Schiller                   
  6   ( 55) Olivia Mykleseth                
  7   ( 45) Ellie Retzer                    
  8   ( 26) Ella Peterson                   
  9   ( 25) Jacuelyn Johnson                
 10   ( 18) Ella Noyes                      

  7.   197  Willmar                            
=============================================
  1     95  Elizabeth Haugen                
  2     54  Annie Mathison                  
  3     47  Emmie Larson                    
  4      1  Nathalie Gutierrez              
  5   (  1) Courtney Schiesser              

  8.   150  Sartell-Cathedral                  
=============================================
  1     65  Molly Simmons                   
  2     63  Sophia Woehl                    
  3     21  Natalie Rahm                    
  4      1  Caitlyn Garness                 
  5   (  1) Mya Henkemeyer                  
  6   (  1) Annika K                        
  7   (  1) Michelle Kakarndee              
  8   (  1) Julia Navratil                  

  9.   146  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     97  Stella Rusch                    
  2     37  Addison Olson                   
  3     12  Sarah Grossbach                 


 10.   127  Saint John's                       
=============================================
  1     60  Anne Earp                       
  2     35  Megan Mahowald                  
  3     31  Lily Kuhl                       
  4      1  Amanda Bolton                   
  5   (  1) Sarah Bolton                    
  6   (  1) Sofia Muntifering               

 11.   121  Fergus Falls                       
=============================================
  1     58  Alexis Wellman                  
  2     53  Olivia Swanson                  
  3      9  Hannah Scharnberg               
  4      1  Holly Gutzmer                   
  5   (  1) Libby Lindgren                  
  6   (  1) Alyssa Wagner                   

 12.     2  Apollo / Sauk Rapids-Rice          
=============================================
  1      1  Piper Froiland                  
  2      1  Hazel Snavely                   



 13.     1  Detroit Lakes                      
=============================================
  1      1  Carly Zurn                      






Results by Pickle Events -- http://www.pickleevents.com


---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: FREESTYLE JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1 1487 Hazel Carda           8     Mora                                10:09       
    2  689 Kasey Soderholm       7     Alexandria                          10:21  0:12 
    3 1266 Bridget Collins       8     Brainerd                            10:24  0:15 
    4 1520 Stella Rusch          8     St. Cloud Tech                      10:26  0:17 
    5 1285 Gabrielle Wentzel     8     Brainerd                            10:30  0:21 
    6 1523 Elizabeth Haugen      7     Willmar                             10:35  0:26 
    7  697 Annelise Baird        6     Brainerd                            10:38  0:29 
    8 1486 Morgan Calander       8     Mora                                10:39  0:30 
    9 1492 Liz Marohn            8     Mora                                10:48  0:39 
   10 1451 Lily Laubach          7     Little Falls                        10:48  0:39 
   11  684 Bobbi Nichols         7     Alexandria                          10:54  0:45 
   12 1267 Lila Collins          8     Brainerd                            10:54  0:45 
   13  683 Emma Neumann          7     Alexandria                          10:55  0:46 
   14 1481 Julia Smithmeyer      9     Moorhead                            10:56  0:47 
   15 1493 Genna McCallum        7     Mora                                11:07  0:58 
   16  691 Meredith Sundby       8     Alexandria                          11:11  1:02 
   17 1458 Isabelle Segler       8     Little Falls                        11:14  1:05 
   18 1494 Ellie Ness            7     Mora                                11:22  1:13 
   19  666 Elena Harmsen         8     Bemidji                             11:29  1:20 
   20 1496 Tirzah Schultz        7     Mora                                11:34  1:25 
   21  611 Nora Houglum          8     Mora                                11:36  1:27 
   22 1284 Anja Storbakken       8     Brainerd                            11:44  1:35 
   23 1282 Addie Ryan            8     Brainerd                            11:52  1:43 
   24 1488 Annika De Gracia      8     Mora                                11:53  1:44 
   25  682 Mackenzie Jurchenko   7     Alexandria                          11:54  1:45 
   26 1567 Madison Jensen        8     Bemidji                             11:54  1:45 
   27 1448 Ainsley Kresha        7     Little Falls                        11:55  1:46 
   28 1711 Mollie Rupp           7     Bemidji                             12:05  1:56 
   29 1719 Marley Ueland         8     Bemidji                             12:06  1:57 
   30 1476 Chloe Pesek           8     Moorhead                            12:06  1:57 
   31 1297 Dayna Becker          8     Little Falls                        12:07  1:58 
   32 1462 Sarah Wolbeck         8     Little Falls                        12:08  1:59 
   33  612 Brie Struwve          8     Mora                                12:12  2:03 
   34 1569 Jadyn Kelly           8     Bemidji                             12:13  2:04 
   35 1280 Eva Oium              8     Brainerd                            12:13  2:04 
   36 1514 Molly Simmons         8     Sartell-Cathedral                   12:15  2:06 
   37 1465 Layla Eisenzimmer     8     Moorhead                            12:16  2:07 
   38 1515 Sophia Woehl          8     Sartell-Cathedral                   12:20  2:11 
   39 1484 Keena Watson          8     Moorhead                            12:25  2:16 
   40 1295 Claire Anderson       7     Little Falls                        12:26  2:17 
   41 1503 Anne Earp             8     Saint John's                        12:27  2:18 
   42 1479 Lily Schiller         8     Moorhead                            12:29  2:20 
   43 1294 Alexis Wellman        7     Fergus Falls                        12:32  2:23 
   44 1463 Ellyse Yorek          6     Little Falls                        12:33  2:24 
   45  695 Kaya Anderson         7     Brainerd                            12:34  2:25 
   46 1473 Olivia Mykleseth      8     Moorhead                            12:39  2:30 
   47 1525 Annie Mathison        7     Willmar                             12:41  2:32 
   48 1292 Olivia Swanson        7     Fergus Falls                        12:45  2:36 
   49 1460 Ava Swanberg          7     Little Falls                        12:46  2:37 
   50 1299 Berit Gustafson       8     Little Falls                        12:48  2:39 
   51 1450 Ellie Larsen          7     Little Falls                        12:49  2:40 
   52 1276 Caroline Holcomb-Smit 8     Brainerd                            12:50  2:41 
   53 1457 Celia Rustad          7     Little Falls                        12:51  2:42 
   54 1524 Emmie Larson          8     Willmar                             12:51  2:42 
   55 1449 Julia Lange           7     Little Falls                        12:52  2:43 
   56 1478 Ellie Retzer          9     Moorhead                            12:55  2:46 
   57 1461 Violet Swisher        8     Little Falls                        12:55  2:46 
   58 1281 Elizabeth Rademacher  7     Brainerd                            12:56  2:47 
   59 1718 Claire Story          6     Bemidji                             12:59  2:50 
   60 1277 McKenna Jacobson      8     Brainerd                            13:04  2:55 
   61 1275 Stella Hagen          8     Brainerd                            13:14  3:05 
   62 1300 Hannah Hardekopf      8     Little Falls                        13:14  3:05 
   63 1490 Keeley Helmbrecht     8     Mora                                13:14  3:05 
   64 1518 Addison Olson         7     St. Cloud Tech                      13:18  3:09 
   65 1500 Abigail Telander      8     Mora                                13:20  3:11 
   66 1505 Megan Mahowald        8     Saint John's                        13:21  3:12 
   67 1268 Emelia Cosert         7     Brainerd                            13:22  3:13 
   68 1270 Sophia Dewey          8     Brainerd                            13:24  3:15 
   69 1554 Mia Hoffmann          8     Bemidji                             13:27  3:18 
   70 1504 Lily Kuhl             9     Saint John's                        13:29  3:20 
   71 1620 Jane Mueller          8     Bemidji                             13:32  3:23 
   72 1298 Emma Caitlin          7     Little Falls                        13:32  3:23 
   73 1283 Isabelle Smith        8     Brainerd                            13:33  3:24 
   74  699 Holly Bergin          6     Brainerd                            13:39  3:30 
   75 1477 Ella Peterson         8     Moorhead                            13:40  3:31 
   76 1471 Jacuelyn Johnson      7     Moorhead                            13:41  3:32 
   77 1279 Hailey Nash           6     Brainerd                            13:46  3:37 
   78 1271 Hattie Duininck       6     Brainerd                            13:48  3:39 
   79 1455 Molly Petrowitz       7     Little Falls                        13:51  3:42 
   80 1513 Natalie Rahm          8     Sartell-Cathedral                   13:54  3:45 
   81  692 Taylor Swedberg       7     Alexandria                          14:04  3:55 
   82  685 Faith Odland          7     Alexandria                          14:10  4:01 
   83 1475 Ella Noyes            7     Moorhead                            14:11  4:02 
   84  700 Ava Capelle           6     Brainerd                            14:16  4:07 
   85  690 Nora Steidl           6     Alexandria                          14:18  4:09 
   86  698 Alice Balsley         8     Brainerd                            14:27  4:18 
   87 1480 Danika Schlicting     8     Moorhead                            14:31  4:22 
   88 1468 Rosie Hobbie          7     Moorhead                            14:35  4:26 
   89 1516 Sarah Grossbach       9     St. Cloud Tech                      14:39  4:30 
   90 1296 Bethany Becker        8     Little Falls                        14:44  4:35 
   91 1452 Alexa Lind            7     Little Falls                        14:46  4:37 
   92 1290 Hannah Scharnberg     7     Fergus Falls                        14:46  4:37 
   93 1456 Ella Pusc             7     Little Falls                        14:47  4:38 
   94 1716 Natalie Stiehm        7     Bemidji                             14:57  4:48 
   95 1703 Maya Prim             8     Bemidji                             15:02  4:53 
   96 1483 Vayda Viker           8     Moorhead                            15:04  4:55 
   97 1495 Lillyanne Reeves      8     Mora                                15:07  4:58 
   98 1670 Emma Lin              10    Mora                                15:08  4:59 
   99 1561 Emmalyn Jacksen       6     Bemidji                             15:09  5:00 
  100 1469 Alayna Janke          8     Moorhead                            15:10  5:01 
  101 1671 Emily Lorenz          10    Mora                                15:10  5:01 
  102 1278 Sophie Jensen         7     Brainerd                            15:11  5:02 
  103 1264 Molly Cartwright      8     Brainerd                            15:22  5:13 
  104 1489 Kalli Gravening       8     Mora                                15:24  5:15 
  105 1447 Courtney Herdering    6     Little Falls                        15:28  5:19 
  106 1717 Casey Story           6     Bemidji                             15:31  5:22 
  107 1265 Abigail Cherne        8     Brainerd                            15:34  5:25 
  108 1467 Jacqueline Hammond    7     Moorhead                            15:46  5:37 
  109  681 Linnea Hoven          6     Alexandria                          15:49  5:40 
  110 1714 Greer Simula          6     Bemidji                             15:55  5:46 
  111 1288 Holly Gutzmer         8     Fergus Falls                        16:02  5:53 
  112 1289 Libby Lindgren        7     Fergus Falls                        16:03  5:54 
  113 1563 Magdalena Jacksen     7     Bemidji                             16:21  6:12 
  114 1598 Jocelyn Kurtzweg      8     Bemidji                             16:32  6:23 
  115 1269 Claire Dano           8     Brainerd                            16:39  6:30 
  116 1273 Peyton Freeman        8     Brainerd                            16:42  6:33 
  117 1502 Sarah Bolton          7     Saint John's                        16:49  6:40 
  118 1526 Courtney Schiesser    7     Willmar                             17:00  6:51 
  119 1522 Nathalie Gutierrez    9     Willmar                             17:03  6:54 
  120 1713 Chloe Schultz         6     Bemidji                             17:08  6:59 
  121  693 Piper Froiland        8     Apollo / Sauk Rapids-Rice           17:10  7:01 
  122 1501 Amanda Bolton         7     Saint John's                        17:24  7:15 
  123 1454 Lilly Pasela          6     Little Falls                        17:25  7:16 
  124  678 Allison Boe           6     Alexandria                          17:32  7:23 
  125 1453 Stella Moe            6     Little Falls                        17:39  7:30 
  126 1510 Annika K              11    Sartell-Cathedral                   17:54  7:45 
  127 1508 Caitlyn Garness       7     Sartell-Cathedral                   18:12  8:03 
  128 1293 Alyssa Wagner         7     Fergus Falls                        18:14  8:05 
  129 1512 Julia Navratil        7     Sartell-Cathedral                   18:24  8:15 
  130 1509 Mya Henkemeyer        7     Sartell-Cathedral                   18:26  8:17 
  131 1286 Carly Zurn            7     Detroit Lakes                       18:29  8:20 
  132  696 Cameron Arbaney       6     Brainerd                            18:37  8:28 
  133 1482 Rylie Spitzner        7     Moorhead                            18:42  8:33 
  134 1274 Annika Gearey         8     Brainerd                            18:47  8:38 
  135 1272 Sienna Farrell        8     Brainerd                            19:30  9:21 
  136 1506 Sofia Muntifering     7     Saint John's                        19:31  9:22 
  137  609 Cora Dudley           6     Bemidji                             19:45  9:36 
  138 1472 Katherine Larson      7     Moorhead                            19:46  9:37 
  139  694 Hazel Snavely         8     Apollo / Sauk Rapids-Rice           21:20 11:11 
  140 1464 Katelin Carvell       7     Moorhead                            21:28 11:19 
  141 1511 Michelle Kakarndee    12    Sartell-Cathedral                   22:52 12:43