St. Cloud, MN
10/12/2021











                 TECH CROSS COUNTRY - GRANITE INVITATIONAL
                 Boulder Ridge Golf Course - St. Cloud, MN
                             October, 12, 2021
                        OFFICIAL: VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    50  Brainerd                  (  17:25.4  1:27:07.0   1:18.7)
========================================
  1      2  Thomas Ruhl 12           16:36.2
  2      7  Adam Cady 12             17:20.3
  3      9  Braden Capelle 12        17:27.2
  4     15  Nolan Thiesse 11         17:48.4
  5     17  Bennet Capelle 12        17:54.9
  6   ( 20) Michael Howe 12          18:01.1
  7   ( 32) Leif Hoffman 10          18:42.2

  2.    64  St Cloud Cathedral        (  17:36.8  1:28:03.7   0:47.8)
========================================
  1      6  Henry Ebel 11            17:12.2
  2     11  Alexander Heen 12        17:31.4
  3     12  Max Tomczik 12           17:31.4
  4     16  Griffen Ward 10          17:48.7
  5     19  Benjamin Fromelt 11      18:00.0
  6   ( 28) Andrew Moneypenny 11     18:25.1
  7   ( 31) Max Meyer 12             18:41.0

  3.    73  Willmar                   (  17:34.2  1:27:50.6   2:04.6)
========================================
  1      1  Sully Anez 9             16:24.2
  2      4  Colin O'Farrell 12       16:50.7
  3     14  Ryan Kuhlman 12          17:45.2
  4     25  Brandan Zepeda           18:21.7
  5     29  Kory Behm 12             18:28.8
  6   ( 34) Isaac Eichhorst 12       18:42.7
  7   ( 40) Elijah Heinen 9          18:52.0

  4.    78  Sartell                   (  17:43.4  1:28:36.7   2:01.1)
========================================
  1      3  Eli Hanson 10            16:36.5
  2     10  Seth Westrup 11          17:30.8
  3     13  Johnny Nemeth 11         17:44.3
  4     22  Cameron Huse 12          18:07.5
  5     30  Brice Kadlec 11          18:37.6
  6   ( 35) Hayden Lenarz 8          18:43.8
  7   ( 39) Jon Jemming 12           18:47.4

  5.    99  St Cloud Apollo           (  17:58.8  1:29:53.8   1:23.4)
========================================
  1      5  Jackson Gerads 12        16:59.2
  2     18  Elijah Preisler 9        17:56.9
  3     23  Kallen Hanszek-Brill 12   18:13.3
  4     26  Aidan Kuhn 12            18:21.8
  5     27  Malcolm Snowberg 12      18:22.6
  6   ( 37) Brandon Zimmer 12        18:46.0
  7   ( 41) Josh Meixell 12          18:52.2

  6.   174  Zimmerman                 (  18:52.6  1:34:22.7   2:14.7)
========================================
  1      8  Joel Bouley 11           17:27.1
  2     33  Eliott Swanson 11        18:42.5
  3     42  Tyler Wick 11            19:08.7
  4     45  Corbin Vaale 9           19:22.6
  5     46  Austin Kitzberger 12     19:41.8
  6   ( 49) Gianni Artisensi-Skime 9   20:12.0
  7   ( 51) Brodric Jenc 10          20:45.3

  7.   201  Sauk Rapids-Rice          (  19:54.7  1:39:33.1   3:24.5)
========================================
  1     21  Alex Ostendorf 10        18:07.3
  2     24  Nate Martin 11           18:16.6
  3     50  Mason Foss 10            20:22.1
  4     52  Kieran Hixson 11         21:15.3
  5     54  Ayden Tucker 12          21:31.8
  6   ( 55) Avery Nathe 8            21:43.8
  7   ( 56) Logan Demarais 12        21:57.7

  8.   208  St Cloud Tech             (  19:10.3  1:35:51.2   1:02.7)
========================================
  1     36  Curran Zak 11            18:44.2
  2     38  Amado Sandoval 10        18:47.3
  3     43  Sean Pickle 11           19:15.6
  4     44  Joesph Marlette 9        19:17.2
  5     47  Nicolas Sobalvarro 12    19:46.9
  6   ( 48) Oliver Schoenrock 10     20:00.0
  7   ( 53) Jackson Meemken 9        21:31.7



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Age Team                      Time     Pace     
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======== ===== 
    1   1/7     913 Sully Anez            9   Willmar                   16:24.16  5:17 
    2   1/7     720 Thomas Ruhl           12  Brainerd                  16:36.15  5:21 
    3   1/7     785 Eli Hanson            10  Sartell                   16:36.43  5:21 
    4   2/7     925 Colin O'Farrell       12  Willmar                   16:50.62  5:26 
    5   1/7     839 Jackson Gerads        12  St Cloud Apollo           16:59.13  5:29 
    6   1/7     858 Henry Ebel            11  St Cloud Cathedral        17:12.18  5:33 
    7   2/7     723 Adam Cady             12  Brainerd                  17:20.24  5:35 
    8   1/7     937 Joel Bouley           11  Zimmerman                 17:27.09  5:38 
    9   3/7     725 Braden Capelle        12  Brainerd                  17:27.12  5:38 
   10   2/7     818 Seth Westrup          11  Sartell                   17:30.80  5:39 
   11   2/7     865 Alexander Heen        12  St Cloud Cathedral        17:31.33  5:39 
   12   3/7     881 Max Tomczik           12  St Cloud Cathedral        17:31.37  5:39 
   13   3/7     805 Johnny Nemeth         11  Sartell                   17:44.22  5:43 
   14   3/7     920 Ryan Kuhlman          12  Willmar                   17:45.16  5:43 
   15   4/7     749 Nolan Thiesse         11  Brainerd                  17:48.33  5:44 
   16   4/7     885 Griffen Ward          10  St Cloud Cathedral        17:48.69  5:44 
   17   5/7     724 Bennet Capelle        12  Brainerd                  17:54.89  5:46 
   18   2/7     847 Elijah Preisler       9   St Cloud Apollo           17:56.90  5:47 
   19   5/7     861 Benjamin Fromelt      11  St Cloud Cathedral        17:59.95  5:48 
   20   6/7     734 Michael Howe          12  Brainerd                  18:01.04  5:48 
   21   1/7     830 Alex Ostendorf        10  Sauk Rapids-Rice          18:07.24  5:50 
   22   4/7     792 Cameron Huse          12  Sartell                   18:07.42  5:50 
   23   3/7     841 Kallen Hanszek-Brill  12  St Cloud Apollo           18:13.22  5:52 
   24   2/7     827 Nate Martin           11  Sauk Rapids-Rice          18:16.60  5:53 
   25   4/7     934 Brandan Zepeda            Willmar                   18:21.62  5:55 
   26   4/7     843 Aidan Kuhn            12  St Cloud Apollo           18:21.80  5:55 
   27   5/7     850 Malcolm Snowberg      12  St Cloud Apollo           18:22.60  5:55 
   28   6/7     871 Andrew Moneypenny     11  St Cloud Cathedral        18:25.02  5:56 
   29   5/7     914 Kory Behm             12  Willmar                   18:28.73  5:57 
   30   5/7     795 Brice Kadlec          11  Sartell                   18:37.53  6:00 
   31   7/7     870 Max Meyer             12  St Cloud Cathedral        18:40.94  6:01 
   32   7/7     733 Leif Hoffman          10  Brainerd                  18:42.17  6:02 
   33   2/7     947 Eliott Swanson        11  Zimmerman                 18:42.44  6:02 
   34   6/7     915 Isaac Eichhorst       12  Willmar                   18:42.70  6:02 
   35   6/7     798 Hayden Lenarz         8   Sartell                   18:43.72  6:02 
   36   1/7     912 Curran Zak            11  St Cloud Tech             18:44.12  6:02 
   37   6/7     853 Brandon Zimmer        12  St Cloud Apollo           18:45.97  6:03 
   38   2/7     899 Amado Sandoval        10  St Cloud Tech             18:47.24  6:03 
   39   7/7     793 Jon Jemming           12  Sartell                   18:47.38  6:03 
   40   7/7     919 Elijah Heinen         9   Willmar                   18:51.98  6:05 
   41   7/7     845 Josh Meixell          12  St Cloud Apollo           18:52.15  6:05 
   42   3/7     952 Tyler Wick            11  Zimmerman                 19:08.63  6:10 
   43   3/7     897 Sean Pickle           11  St Cloud Tech             19:15.57  6:12 
   44   4/7     895 Joesph Marlette       9   St Cloud Tech             19:17.12  6:13 
   45   4/7     950 Corbin Vaale          9   Zimmerman                 19:22.56  6:15 
   46   5/7     942 Austin Kitzberger     12  Zimmerman                 19:41.76  6:21 
   47   5/7     906 Nicolas Sobalvarro    12  St Cloud Tech             19:46.90  6:23 
   48   6/7     905 Oliver Schoenrock     10  St Cloud Tech             19:59.92  6:27 
   49   6/7     935 Gianni Artisensi-Skim 9   Zimmerman                 20:11.92  6:31 
   50   3/7     824 Mason Foss            10  Sauk Rapids-Rice          20:22.04  6:34 
   51   7/7     940 Brodric Jenc          10  Zimmerman                 20:45.26  6:41 
   52   4/7     825 Kieran Hixson         11  Sauk Rapids-Rice          21:15.26  6:51 
   53   7/7     896 Jackson Meemken       9   St Cloud Tech             21:31.68  6:56 
   54   5/7     833 Ayden Tucker          12  Sauk Rapids-Rice          21:31.74  6:56 
   55   6/7     829 Avery Nathe           8   Sauk Rapids-Rice          21:43.80  7:00 
   56   7/7     823 Logan Demarais        12  Sauk Rapids-Rice          21:57.62  7:05