Duluth, MN
2/1/2024











                                                                                                                                   Page 1
Duluth East Invite
5k Classic Results Varsity Girls
Spirit Mountain  2/1/2024
Results by Duluth Timing & Events - duluthtiming.com

Place  Bib  Name                 Grd S Team            Time     Pace     Back

===== ==== ===================   === = =============   ======== ======== ====
    1  181 Della Bettendorf       11 F PROCTOR/HERMAN   16:27.5  3:18           
    2  184 Lydia Kraker           12 F DULUTH EAST      16:36.4  3:20    0:09.0 
    3  182 Naida Hutchinson       11 F MARSHALL         17:39.8  3:32    1:12.0 
    4  196 Liesl Cope-Schaeffe    12 F DULUTH EAST      17:42.6  3:33    1:15.0 
    5  206 Greta Hendrickson      12 F DULUTH EAST      17:43.3  3:33    1:16.0 
    6  222 Rowan Bixler           12 F DULUTH EAST      17:49.1  3:34    1:22.0 
    7  216 Anna-Britta Helmer     11 F DULUTH EAST      17:54.6  3:35    1:27.0 
    8  180 Olya Wright            12 F COOK COUNTY      18:07.0  3:38    1:39.0 
    9  188 Ella Karkela           12 F GRAND RAPIDS     18:44.8  3:45    2:17.0 
   10  191 Lizzy Harnell          11 F PROCTOR/HERMAN   18:45.2  3:46    2:18.0 
   11  242 Carolina Arvold        10 F DULUTH EAST      18:53.1  3:47    2:26.0 
   12  195 Ava Skustad            12 F ELY              19:13.3  3:51    2:46.0 
   13  185 Tayah Anderson         12 F MORA             19:15.6  3:52    2:48.0 
   14  231 Leah Coleman           12 F DULUTH EAST      19:17.1  3:52    2:50.0 
   15  236 Tuuli Rova             10 F DULUTH EAST      19:19.5  3:52    2:52.0 
   16  203 Rachel Bettendorf       9 F PROCTOR/HERMAN   19:20.1  3:52    2:53.0 
   17  249 Sasha Wahman            9 F DULUTH EAST      19:30.8  3:55    3:03.0 
   18  193 Ella Downing           12 F GRAND RAPIDS     19:31.1  3:55    3:04.0 
   19  187 Claire Blauch          12 F ELY              19:31.6  3:55    3:04.0 
   20  251 Edie Broadmoore        11 F DULUTH EAST      19:36.2  3:56    3:09.0 
   21  202 Lainie Jackson          9 F GRAND RAPIDS     20:01.9  4:01    3:34.0 
   22  247 Josephine Ryan          9 F DULUTH EAST      20:13.5  4:03    3:46.0 
   23  252 Kenna Huot             10 F DULUTH EAST      20:15.7  4:04    3:48.0 
   24  186 Aubree Skelton         11 F MESABIEAST       20:20.0  4:04    3:52.0 
   25  198 Stella Lozano          11 F MARSHALL         20:26.2  4:06    3:59.0 
   26  254 Taylor Wood            10 F DULUTH EAST      20:29.7  4:06    4:02.0 
   27  255 Siri Pilate            12 F DULUTH EAST      20:30.2  4:07    4:03.0 
   28  214 Campbell Amundson      11 F PROCTOR/HERMAN   20:31.8  4:07    4:04.0 
   29  226 Paisley Kleiman        11 F PROCTOR/HERMAN   20:43.6  4:09    4:16.0 
   30  261 Ava Johnson             9 F DULUTH EAST      20:50.3  4:11    4:23.0 
   31  253 Thea Kramer            12 F DULUTH EAST      20:57.1  4:12    4:30.0 
   32  210 Chloe Peterson         12 F GRAND RAPIDS     20:58.6  4:12    4:31.0 
   33  211 Norah Shultz           12 F MARSHALL         20:59.6  4:12    4:32.0 
   34  194 Shealee Gunderson      11 F CEC              21:10.7  4:15    4:43.0 
   35  235 Anna Dunn              11 F ELY              21:13.8  4:15    4:46.0 
   36  258 Kate Schiller          11 F DULUTH EAST      21:21.9  4:17    4:54.0 
   37  190 Quincy Hurth            9 F COOK COUNTY      21:23.7  4:17    4:56.0 
   38  197 Wrenna Galloway        12 F MESABIEAST       21:25.2  4:18    4:58.0 
   39  208 Ellynor Barta          10 F CEC              21:27.6  4:18    5:00.0 
   40  205 Rena Johnston          11 F ELY              21:32.1  4:19    5:05.0 
   41  212 Anna Larson            11 F ELY              21:34.5  4:19    5:07.0 
   42  257 Sophia Consie          10 F DULUTH EAST      21:45.4  4:22    5:18.0 
   43  232 Heidi Weis              9 F MARSHALL         21:48.9  4:22    5:21.0 
   44  183 Sara McCormick          9 F DENFELD          22:05.4  4:26    5:38.0 
   45  200 Emma Crook             10 F COOK COUNTY      22:08.8  4:26    5:41.0 
   46  209 Sophie Roark           10 F MESABIEAST       22:09.8  4:26    5:42.0 
   47  260 Sam Breeuwer           10 F DULUTH EAST      22:24.1  4:29    5:57.0 
   48  207 Cadel Pohl              7 F DENFELD          22:26.6  4:30    5:59.0 
   49  223 Aila Harding           10 F ELY              22:36.8  4:32    6:09.0 
   50  224 Jocelyn Carr           12 F TWO HARBORS      22:43.1  4:33    6:16.0 
   51  192 Autumn Larsen          10 F DENFELD          22:56.5  4:36    6:29.0 
   52  199 Mia Stark              12 F MESABIEAST       23:09.5  4:38    6:42.0 
   53  227 Elsa Ellerbroek        10 F ELY              23:19.2  4:40    6:52.0 
   54  215 Martine Redshaw        12 F COOK COUNTY      23:23.6  4:41    6:56.0 
   55  201 Mia Olson               8 F MORA             23:24.5  4:41    6:57.0 
   56  217 Elsa Winbigler          9 F CEC              23:27.3  4:42    7:00.0 
   57  256 Ginger Thralow         12 F DULUTH EAST      23:37.1  4:44    7:10.0 
   58  245 Leila Gookins           9 F PROCTOR/HERMAN   23:37.2  4:44    7:10.0 
   59  241 Bianca Jukic           10 F MARSHALL         23:51.0  4:47    7:23.0 
   60  228 River Galloway         10 F MESABIEAST       23:56.9  4:48    7:29.0 
   61  219 Lizzie Van Hees        11 F MARSHALL         24:02.0  4:49    7:34.0 
   62  238 Ellie Berg             12 F PROCTOR/HERMAN   24:28.2  4:54    8:01.0 
   63  221 Nora Stark             10 F MESABIEAST       24:31.5  4:55    8:04.0 
   64  230 Julia Knight           12 F PROCTOR/HERMAN   25:01.2  5:01    8:34.0 
   65  225 Naomi Tracy Hegg       11 F COOK COUNTY      25:03.5  5:01    8:36.0 
   66  233 Tirzah Schultz         11 F MORA             25:53.8  5:11    9:26.0 
   67  246 Natalia Kunze           9 F MARSHALL         26:01.7  5:13    9:34.0 
   68  213 Clara Niskanen         10 F MORA             26:07.7  5:14    9:40.0 
   69  243 Sam Bartovich          10 F MESABIEAST       26:09.0  5:14    9:41.0 
   70  239 Brynn McCourtney       10 F MARSHALL         26:38.2  5:20   10:11.0 
   71  237 Mary Kate Seeber       10 F MESABIEAST       27:30.3  5:31   11:03.0 
   72  220 Audrey Berube          10 F CEC              27:34.3  5:31   11:07.0 
   73  248 Madison White           8 F PROCTOR/HERMAN   28:00.1  5:36   11:33.0 
   74  234 Carina Unger            7 F MORA             28:25.9  5:42   11:58.0 
   75  250 Kendall Tonkin         10 F MARSHALL         28:55.3  5:48   12:28.0 
   76  240 Daisie Gustafson        9 F CEC              28:55.5  5:48   12:28.0 
   77  244 Lizzy Radke            12 F TWO HARBORS      35:59.6  7:12   13:00.0